*;rg achtergesteld VTOIANEN: WU WORDEN Mensenrechten brandend probleem il] HP H deTijd ACCENT m K H Terroristen met onze rechtsregels aanpakken liamant- jandelaar k New lork ermoord TOCH JOODSE NEDERZETTINGEN OP WESTELIJKE JORDAANOEVER Zwitserland tien procent goedkoper 1 paciïITENLAND LEIDSE COURANT/: DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1977 PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) HAAG Indianen uit Noord- en ^Amerika hebben gisteren in Den 3 in gesprekken met kamerleden ge- jd om steun bij hun streven naar Jning, naar bescherming van hun Uteit en verbetering van hun Ievens- andigheden. De toestand van de in- s en in Noord-Amerika is ronduit 'Jl in Suriname is de situatie van de g^nen sinds de onafhankelijkheid van ind verslechterd. 7groep indianen, die in Genève heeft deelgenomen aan een internationale con ferentie over de discriminatie van in heemse volkeren in Amerika, brengt een bezoek van enkele dagen aan ons land. Na hun gesprek met leden van de vaste kamercommissie voor buitenlandse za ken, verklaarden Phyllis Bordeaux van de Dakota-stam, moeder van vier kinde ren, en Art Solomon, een Canadese stads- indiaan uit de staat Ontario, dat de rege ringen van de Verenigde Staten en Cana da de indianen discrimineren en hun mensenrechten schenden. De indianen klagen over de jacht op materieel gewin bij het zoeken naar delfstoffen, waarbij hun land door bulldozers wordt vernield. Zij verzetten zich niet tegen alle civilisa tie, maar eisen dat die tot stand komt in harmonie met moeder aarde. De Surinaamse indiaan drs. Reinier Ar tist, in Nijmegen afgestudeerd en nu werkzaam als ontwikkelingsexpert in Pa ramaribo, verklaarde dat volgens de grondwet alle Surinamers gelijkwaardig en vrij zijn, maar in de praktijk komt het er op neer dat de positie van de indianen sinds de onafhankelijkheid is verslechterd. De indianen in het westen van het land worden gedwongen mee te doen aan een integratiepolitiek: zij ko men voor de keus te staan van verweste ren of verdwijnen. Nederlandse ontwik- kelingsrojekten dreigen de indianen ten gronde te richten. Nederland heeft de plicht ervoor te zorgen dat het geld van de ontwikkelingshulp anders wordt ge bruikt, aldus drs. Artist 42iW YORK (ANP)-De ;?w Yorkse politie heeft steren het lijk gevon- r An van de joodse dia- 6*ntair Pinchos Jarosla- lcz, die op 20 september oorloos verdween met zijn bezit twee zakjes manten met een ge ls borh 149! ziin junai ï.oaiatte waarde van ruim Ie miljoen gulden. Het 13%haam van Jaroslawicz 45erd aangetroffen in het intoor van de eveneens schgodse diamantslijper Sh- Pnj«no Tal die eerder op dag door de politie apend in de auto van ?gn vrouw werd aange- ■offen. Onder de be- p-uurdersstuel bevond' Mch een partij diaman- l«p ter waarde v^n W10.000 gulden. al heeft inmiddels tegenover fc politie verklaard getuige te |y jn geweest van een overval Jaroslawicz waarbij diamantair Jaroslawicz werd gedood. Dit zou op 20 september zijn gebeurd. Tal ging de rest van die week door met zijn werkzaamheden zonder de politie op de hoogte te stellen van de moord op zijn collega. Hij zou dit hebben nagelaten uit vrees voor zijn leven en de vei ligheid van zijn vrouw en kinde ren. Wat er met de diamanten van Jaroslawicz is gebeurd is volkomen onduidelijk. Tal zei dat hij zondagochtend is ontvoerd door dezelfde twee mannen, die Jaroslawicz zouden hebben vermoord. De diaman tair zou drie dagen door New York zijn rondgereden en zou maandag in een motel een ver dovend middel toegediend heb ben gekregen. Woensdagmorgen werd Tal door zijn ontvoerders vrijgelaten. n 1981 kost buskaartje in aeel Nederland even veel EIERIKZEE (ANP) De tarieven voor het openbaar vervoer sullen in 1981 voor heel Nederland gelijk zijn. Dit heeft J. Deïst, lirecteur van het nieuwe streekvervoersbedrijf Zuidwest Neder- and, gistermiddag gezegd tijdens een persconferentie in Zierikzee. )p dit moment moeten de passagiers in Zeeland en Limburg het neeste geld neertellen voor een ritje per openbaar vervoer. Deze «rechtvaardigheid zal, zo zei Deist, in 1981" ongdaan zijn gemaakt be tarieven voor het streekvervoer .in andere delen van het land gullen jaarlijks met vijf procent of meer worden opgetrokken, tot jet niveau van de Zeeuwse en Limburgse tarieven is bereikt *1 MR. VAN DER STOEL: NEW YORK (ANP) In zijn toespraak tot de 32ste VN-assemblee heeft de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, mr. Max van der Stoel, gisteravond zware nadruk gelegd op het „brandende vraagstuk" van de mensenrechten. Van der Stoel wijdde aandacht aan zuidelijk Afrika, het streven naar een nieuwe economische wereldorde (de „Noord-Zuid dialoog"), het inter nationale energievraagstuk en het „dodelijk ge vaar" van een verdere verspreiding van kernwa pens in de wereld. De Nederlandse bewindsman onderstreepte in de aanloop tot zijn rede, dat de morele implicaties van al deze vraagstukken, „die te veelvuldig over het hoofd dreigen te worden gezien", van groter belang zijn dan „onze preoccupatie met zelfzuchti ge nationale belangen". Wat Zuid-Afrika betreft, verwees mr. van der Stoel naar de recente anti-apartheidsconferentie van Lagos waar Nederland heeft gepleit voor een verplicht wapenembargo indien Pretoria blijft vol harden in zijn weigering om fundamentele veran deringen in de Zuidafrikaanse maatschappij door te voeren. „De dood van (de zwarte leider) Steve Biko", zei mr. Van der Stoel, „symboliseert de ontkenning van fundamentele rechten waaronder de zwarte bevolking van Zuid-Afrika nog steeds lijdt". Komt er in deze situatie niet zonder verder uitstel veran dering, zo waarschuwde mr. Vah der Stoel, dan zijn behalve een wapenembargo ook economische sancties onvermijdelijk. Nederland handhaaft al jarenlang een embargo op wapenleveranties aan Zuid-Afrika en heeft, betoogde mr. Van der Stoel, een eind gemaakt aan het afgeven van export-cre- dietgaranties. Als verdere stappen overweegt Ne derland o.a. het terugdringen van nieuwe investe ringen in Zuid-Afrika. Voor wat Rhodesië betreft, waar de ontwikkelin gen eveneens in een „kritieke fase" zijn gekomen, steunt Nederland van ganser harte de jongste Brits-Amerikaanse voorstellen. Mr. Van der Stoel drong er bij alle betrokken partijen op aan deze „ogenschijnljk laatste gelegenheid" voor een vreedzame regeling te benutten. Nederland is be reid deel te nemen in een ontwikkelingsfonds voor Zimbabwe (Rhodesië) op voorwaarde dat een der gelijk fonds aanvaardbaar is voor de toekomstige regering van een vrij Zimbabwe die haar mandaat ontleent aan het principe van een meerderheidsbe wind. Het vraagstuk van de mensenrechten in zijn alge mene zin werd door mr. Van der Stoel omschreven als „een van de meest brandende morele kwesties in de hedendaagse wereld". Het streven naar eerbiediging van de mensenrechten en de funda mentele vrijheden, betoogde mr. Van der Stoel, is een van de hoekstenen van het Nederlandse beleid. Dat het vraagstuk ook internationaal sterk leeft illustreerde mr. Van der Stoel aan de hand van de mensenrechten-paragrafen in de slotakte van Helsinki en het in dezen nadrukkelijke Ameri kaanse beleid. Toestand van Nederlandse overlevenden redelijk KOEALA LOEM- POER (Reuter-ANP) Twee Nederlan ders, die in het toe stel van de Japanse luchtvaartmaat schappij JAL zaten dat dinsdag bij de Maleise hoofdstad Koeala Loempoer is neergestort, blijken de vliegramp te heb ben overleefd. Het zijn de 51-jarige heer M. W. Siemons uit Den Helder en de 46- jarige heer C. Kuyt uit Bilthoven. Zij zijn met verwondin gen en brandwonden opgenomen in het universiteitszieken huis in de hoofdstad. Hun toestand wordt redelijk genoemd. Gisteren zijn de stof- felijker overschotten van nog 14 slachtof fers geborgen, waar door het aantal do den op 32 kwam. Er zijn nog vier vermis ten. Totaal 43 men sen overleefden de ramp. De drie-jarige Japanse Maria Jean Is één van de overlevenden van het vliegtuigongeluk bl) de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer. JERUZALEM (DPA) Israël zal op de bezette westelijke Jor- daanoever twaalf nieuwe neder zettingen inrichten. Dit is vol gens de officieuze Israëlische radio het resultaat van een ge sprek tussen premier Begin en de extreem-nationalistische „Gusch Emunim". In de -nacht van dinsdag op woensdag had den Israëlische soldaten nog we ten te voorkomen dat aanhan gers van „Gusch Emunim" bij Yericho en Dschenin nieuwe ne derzettingen vestigden. Volgens het radiostation zou 4e eerste nederzetting binnen een Leiders van de „Gush Emunim" verklaarden na afloop van het gesprek met de Israëlische pre mier dat het resultaat nog ver af lag van het doel dat zij willen bereiken. Zij hebben het voor stel voor 12 nieuwe nederzettin gen toch geaccepteerd vanwege de „nationale eenheid". De Is raëlische minister van land bouw, Ariel Sharon, zei dat de regering zal besluiten waar en wanneer nederzettingen zullen worden gevestigd. Sharon en Begin hebben in hun oppositie- tijd altijd positief gestaan tegen over de doeleinden van de „„Gush Emunim". Een activist van de Gush, Samuel Ofan, vond het dan ook vreemd dat aanhangers van de nationalisti sche beweging door de joodse politie zijn aangehouden toen zij probeerden nieuwe nederzettin gen op de westelijke Jordaanoe- ver te vestigen. Dertig leden van de Gush demonstreerden voor het kantoor van premier Begin en droegen borden mee waarop ondermeer te lezen stond: „Wie is onze leider, Begin of Carter?" Minister van der Stoel ontmoette gisteren voor hij zijn toespraak hield in de Alge mene Vergadering, secretaris-generaal Kurt Waldheim van de volkerenorganisatie. Britse liberalen mogen in zee met Labour LONDEN David Steel, de jonge leider van de Britse libe ralen, heeft gisteren op het libe rale partij congres in Brighton de vereiste toestemming gekre gen om zijn pact met de La- bour-regering te verlengen. Tal rijke afgevaardigden maakten het evenwel duidelijk, dat de liberale partij meer moet eisen. AMSTERDAM (ANP) Zwitser land is in vergelij king met een jaar ge leden voor de Neder landse vakantiegan ger tien procent goedkoper geworden. Enerzijds is dat een gevolg van de waar devermindering van de Zwitserse franc, anderzijds komt dit omdat het inflatie percentage in Zwit serland jaarlijks niet meer is dan een pro- cent Dit zegt Helmut komende winter- Klee, de directeur maanden ongeveer 20 van het nationaal procent meer Neder- Zwitsers verkeersbu- landse vakantiegan- reau in Amsterdam, gers dan een jaar ge- Hij verwacht in de leden. 5Posthume onderscheiding De Madrileense politiechef Florentino Huerguedas die dinsdag door linkse terroristen werd vermoord is gisteren begraven. Tijdens de uitvaartdienst legde dè Spaanse vice-premier luitenant generaal Guiterrez Mellado de medaille van verdienste op de kist. Deze onderscheiding werd Huerguedas pusthuum verleend. )ochter van Raspoetin overleden -OS ANGELES (AFP) - Me- touw Maria Raspoetin Solov- ev Bern, een ex-danseres en arcusartieste die beweerde dat aj de dochter van de monnik Raspoetin was, is dinsdagavond in Silverlake, een gemeente van de agglomeratie Los Angeles, op 77-jarige leeftijd overleden. Maria Raspoetin, medeschrijf- Ister van het boek „Raspoetin: ie mens achter de mythe", woonde sinds 1935 in de Ver enigde Staten en was er twee keer getrouwd, eerst met Boris Solovjev en vervolgens met Gre gory Bern. Nederlands initiatief overgenomen NEW YORK (ANP)-Het Ne derlandse idee, een onafhanke lijke commissie voor ontwikke lingsvraagstukken op te richten, heeft ertoe geleid dat oud-kan selier Willy Brandt gisteren in New York heeft aangekondigd dat hij de komende vier weken de namen van de vooraanstaan de internationale persoonlijkhe den zal bekendmaken, die in de commissie zitting zullen nemen. Minister Pronk, die evenals mi nister Van der Stoel in New York met Brandt heeft gespro ken, omschreef het doel van de commissie als het stimuleren en katalyseren van de politieke wil om de derde wereld te helpen. Charta '77 voert activiteit VENEN (Reuter) Na een be trekkelijk stille periode hebben de Tsjechoslowaakse dissiden ten van „Charta '77" via emi- igrantenkringen in Wenen aange kondigd dat zij hun aktiviteit voor de mensenrechten binnen kort weer zullen verhevigen. Het is nu negen maanden gele den dat het geruchtmakende manifest verscheen waaraan de groep haar naam dankt Volgens de tsjechoslowaakse kringen in de Oostenrijkse hoofdstad zal „Charta '77" zich meer dan in het verleden rich ten op de verdediging van het individu dan in zijn mensen rechten wordt gekrenkt. Elsevier over het terrorisme: „Het landelijke anti-terreur be- strijdingsapparaat benadert het vraagstuk met een onvoorstel bare naiviteit. Hoe gebrekkig ons inlichtingenapparaat ook werkt, Den Haag had al gerui me tijd de beschikking over in dicaties dat het Duitse, interna tionale terrorisme een Neder landse poot had. Met naam en toenaam zijn de lieden bekend die zich daadwerkelijk solidair met de RAF tonen en van onge veer 50 Nederlanders die een buitenlandse terreuropleiding hebben gevolgd. Toch toont ie dereen zich nu verrast". Aandacht ook voor het forma tiegevecht om de zetels. „De soe pelheid van de PvdA om de achtste zetel desnoods op te ge ven, is niets anders dan een dolk tegenover het mes van het CDA. Het CDA komt voor de onbehaaglijke keus te staan om in een acht-zeven-één-verdeling zijn coryfeeën in het nieuwe ka binet te posteren, of zich bij een zeven-zeven-één-sleutel met mi nistersposten te laten afschepen die minder geknipt zijn voor zijn voormannen. Dan komen Van Agt, Kruisinga en ook An- driessen op de tocht te staan". Het blad signaleert de grote ver deeldheid onder de Kerken over de opslag van kernwapens. Mar- ga Klompé: „Door kernwapens uit Nederland weg te halen, be vorder je alleen maar dat ze in de nabuurlanden versterkt wor den. En ik vind niet dat je dan je handen in onschuld kunt was sen". Het omslagartikel beschrijft 'hoeveel Nederlanders hun har de guldens omzetten in een huis over de grens. ook". En: „De echte politiestaat is nog een heel eind weg, maar zonder dat er een wet hoeft te worden veranderd, kan een be hoorlijk functioneren de libe raal-democratische staat veran deren in een loederstaat, waar het dagelijkse openbare leven langzamerhand bepaald gaat worden door een verstikkende vervolgingswaanzin". Een artikel over de economische situatie concludeert: „Econo misch zijn er verschillende we gen om de werkloosheid op te heffen, maar wanneer de onpo litieke ommezwaai niet snel plaatsvindt, is er politiek straks nog maar één weg: Verhoogde lonen en verlaagde prijzen. Hans Wiegel en Marcus Bakker maken dan alsnog hun verlate verkiezingswinst". De Haagse Post over het terro risme: „Laten we in Godsnaam proberen te voorkomen dat we met Duitse accenten antwoord geven op de onvermijdelijkheid van het politieke geweld. Ook al kost het ons soms moeite het politieke ervan in te zien. Kwaad met kwaad vergelden is dom. Er harder tegenaan gaan De Tijd geeft het nieuwe kabi net dit advies mee: „De econo mische machine draait niet op beloften, maar op inventiviteit, flexibiliteit, zelfbeperking en daadkracht. Vooral echter is no dig de erkenning dat politieke leuzen meer beloven dan ze kunnen waarmaken. Het wordt tijd dat de politieke verstarring opengebroken wordt om zo doende de arbeidsmarkt, de overheidsfinanciën, de onderne mingen en de burgers hun sou plesse terug te geven". Het omslagartikel gaat over „Feminisme in de Kerk". Ofwel de medische missiezusters. „We moeten ons specialiseren in las tige vragen, in een zekere mate van dwarsliggen. Neem nou de gezondheidszorg in Nederland. Die is voor het overgTote deel gericht op het bestrijden van ziekte en dood, op het realiseren van steeds langer leven. Maar is dat een redelijke doelstelling? Onze zusters dienen vragen aan de orde te stellen; in verpleeg kundige situaties nu en dan me dewerking te weigeren als zij zien dat het systeem de mensen overheerst". Voorts aandacht voor de koude oorlog van Pieter-Menten. In dat verband meent de Leidse hoog leraar Feldbrugge dat de rech ter in het algemeen inderdaad „voorzichtig zal moeten zijn met verklaringen van getuigen uit landen waar een communistisch regime heerst". Het blad noemt de vrijdag in Rome beginnende bisschoppen synode het uur der waarheid voor Paus Paulus. „Als hij de middelpunt vliedende, maar in wezen eenheidzoekende geloofs overdracht van de procesmatige catechesen niet blokkeert, kan hij zich aan het einde van zijn pontificaat misschien toch nog bevrijden van de naam een Hamlet te zijn, een voortdurend twijfelende". Vrij Nederland over het terro risme: „Knut Folkerts moet zijn verdiende straf krijgen en zijn voortvluchtige metgezellin moet zo snel mogelijk worden opge spoord. Maar het is ontoelaat baar als blijkt dat Westduitse politiebeambten op Nederlands grondgebied de toon aangeven bij het verhoor". En (ironisch): „Jammer voor de Westduitse justitie dat hun macht in Neder land nog niet zo groot is dat Bakker Schut kan worden uit gesloten van verdediging. Wel licht dat de Europese conventie en nog volgende verdragen straks ook daarin zullen voor zien". Bij de TROS heerst volgens een ander artikel oorlog. „De TROS zou zich eigenlijk rechts willen opstellen, maar dingt naar de kijkersgunst en die neigt naar links. Wil de TROS dus werke lijk, zoals in de statuten is vast gelegd, blijven voorzien in de bij de Nederlandse kijkers levende behoeften, dan maken wij het misschien nog mee dat Wibo van de Linden het slagersmes gaat zetten in het weke vlees van Hans Wiegel en Dries van Agt". Het blad ziet formatiecomplica ties bij het CDA. „Wanneer An- driessen voor buitenlandse za ken wordt gevraagd, trekt Krui singa zich mokkend terug. Hij wil dan niet in het kabinet, maar liever fractievoorzitter worden". De kleurenbijlage gaat over de riool journalistiek van het Duitse blad Bild. Accent schrijft over terrorisme dat „wordt beheerst door vrou wen, dolgedraaide feministische studentes met handgranaten in hun beauty-case". Een crimino loog: „Wapens zijn een bij uit stek mannelijk symbool. Door een overdadig gebruik van wa pens willen deze vrouwen de strijd tussen de sexen via de terreuracties onderstrepen". Ook dit commentaar: „De rege ring heeft door consequent ge zagsondermijnende acties toe te laten, een sfeer geschapen waar in Nederland een luilekkerland is voor terroristen". Over de formatie de conclusie dat politici elkaar nu al meer dan beu zijn. „Voor partijen die elkaar nu al zo wantrouwen, betekent dit dat er genoeg muni tie aanwezig is om het komende kabinet op te blazen op een onderwerp en een moment dat het electoraal gezien het best uitkomt. Zowel de socialisten als de christen-democraten zul len een geschikt ogenblik kun nen afwachten om de samen werking met de nu reeds ver moeide coalitiegenoten op te blazen". Het omslagartikel stelt het ver keersbeleid van minister Wes terterp aan de kaak, ,',Het afbre kende werk van vertragingsma niak en wegenschrapper Tjerk Westerterp dat door zijn opvol ger dreigt te worden voortgezet, ervaren niet slechts dagelijks honderdduizenden automobilis ten. Stilstand op de wegen bete kent ook nationale achteruit gang, een infarct voor de econo- Hervormd Nederland over het terrorisme: „We moeten besef fen dat er bij ons niets wordt bedreigd. Er lopen alleen wat terroristen rond. Dat is verve lend en in sommige opzichten gevaarlijk, maar met onze huidi ge rechtsregels en ons huidige justitiële apparaat kunnen we die de baas, zoals het met ande re ernstige criminelen ook het geval is". Bij de reis van een delegatie van de Gereformeerde Bond naar Zuid-Afrika deze opmerking: „Wij vinden dit een grove misre kening, een teken van ernstig gebrek aan solidariteit met de zwarten in Zuid-Afrika en ook met de leiding van de Kerk, waarvan men deel uitmaakt Het laten doorgaan van deze reis kunnen we niet anders zien dan als een klap in het gezicht van het bestuur der Hervormde Kerk". Voorts een interview met Paul van Vliet: „Ja, voor de moralise rende kant heb ik natuurlijk ruimschoots de gelegenheid, maar ik weet niet wat het effect ervan is. Daarom probeer ik het niet te doen. Als de mensen maar de deur voor elkaar open zetten. Dat kun je wel uitdra gen". In een ander artikel tenslotte de stelling: „Ook zonder kernwa pens kan Nederland zijn ver plichtingen als NATO-bondge- noot blijven vervullen. Landen als Denemarken en Noorwegen hebben nooit kernwapens beze ten, maar ze zijn wel NATO-lid gebleven. Het argument dat ver wijdering van kernwapens strij dig is met de Nederlandse NA TO-verplichtingen, blijkt niet te kloppen met de verdragen die in.de achter ons liggende jaren zijn gesloten".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9