Citroen Kroongarantie. Oud-minister Lieftinck - meest bekend door tientje - jaar De royale garantie in de stijl die Citroen eigen is. PAO JENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1977 PAGINA' 7 |P. Lieftinck - zeg maar Piet - maakte na de oorlog iedereen even een Ipe man: allemaal een tientje, allemaal even rijk. Qj HAAG De verjaardagskalender het duidelijk aan, zelfs met een 1 cirkeltje er omheen: Dr. P. Lief je wordt morgen 75 jaar. Driekwart |v geleden, op 30 september 1902, id hij geboren in Muiden als zoon van hervormd predikant, nu rust hij op ■y lauweren in het verre Washington, 'zenden kilometers en evenzovele wa- feiten liggen tussen deze woonsteden tussen deze data, maar het meest is de herinnering toch blijven hangen ïincks (zeg maar Piet) gigantische van de Nederlandse geldzuivering. tlicht was Lieftinck voorbestemd ge- fst voor een briljante academische rière. Nadat hij immers cum laude in ïconomie was gepromoveerd werd hij |934 hoogleraar in die wetenschap aan -de PvdA met meent hij: „Ik beschouw de Operatie Particuliere Oorlogsschade-Vergoeding van niet minder beslissende betekenis voor het monetair evenwichtig herstel van ons land dan de geldzuivering". In vier kabinetten heeft Lieftinck het land gediend. Toen hij in 1945 door Drees-Schermerhorn werd uitgenodigd was hij nog CHU-lid, maar wel met mensen als Van Rhijn en Van Walsum behorend tot de linkervleugel van die partij. Lieftinck behoorde dan ook tot de doorbraakfiguren, die mede de nieuwe Partij van de Arbeid gestalte gingen ge ven, een partij voor hem aantrekkelijk omdat ze progressief was zonder terug te keren tot de meer dogmatische SDAP van voor de oorlog. Dat zijn opvattingen gematigd waren bleek in 1971 toen hij als gevolg van het aa en r) Rotterdamse Economische Hoge- pol. De weg lag open. Maar vrijwel nadat de Duitsers ons land had bezet werd Lieftinck al opgepakt en vier en half jaar vastgehouden in Afschillende kampen. Toen bij na de bevrijding in Nederland terugkeerde, wa in Drees en Schermerhorn bézig het Vrste na-oorlogse kabinet in elkaar te mmeren. Nauwelijks hoorden zij over :g terugkeer van Lieftinck of zij nodig en hem uit minister van Financiën te Hprden. Hij zei ja. Nederland heeft het veten! v uwelijks had hij de portefeuille van ïanciën overgenomen van Huysman, laatste minister van de schatkist in llingschap, of hij wierp zich in het )artementsgebouw aan de Kneuterdijk het gezond maken van de Nederlandse dzaken. „Nederland is net een lege ikel met een overvolle geldlade" zou later zeggen. Want de Duitsers hadden schijn willen ophouden, dat zij ons id niet leegroofden, maar leegkochten. iar dat gebeurde dan wel met miljar- guldens, die zij hadden laten bijdruk- ;n. En dus zei de minister van Finan- ;n, heel populair vertaald: Kom op met dat geld en als je kunt aantonen - dat >ld vooral zwarthandelaren zwarthande- n - dat je er fatsoenlijk aan bent geko- en, krijg je het in nieuwe bankbiljetten ïleidelijk terug. De nieuwe biljetten wa- om de operatie niet te laten uitlek- - voor het grootste deel in Engeland :maakt. Lieftinck motiveerde: „Zolang len over zoveel geldmiddelen de be- chikking houdt, bestaat het gevaar, dat e financiële positie van ons land ernstig ordt bedreigd. De ervaring heeft ge- erd, dat de kleine man, de kleine spaar- daarvan het eerste de dupe wordt." |n daarom werd iedereen even een klei- Want bij het inleveren van de kbiljetten in het kader van de geldzui- ring kreeg men meteen tien gulden per ofd van de bevolking tering om een ek lang mee rond te komen. Iedereen even rijk. Daarna kwamen de ver- hillen terug, want uiteraard werd het feld door Lieftinck niet ingepikt. Zo voel- ieri degenen, die niet konden aantonen hun vermogen geen luchtje zat, het'uiteraard wel. Er werd dan ook nogal wat afgegeven op die Piet Lieftinck: .Noem hem maar Tinck, laat dat Lief er maar af", kon men in die zomer van 1945 horen. Natuurlijk kreeg de minister niet een volledige greep op het zwarte geld: In die dagen konden mensen met een zuiver geweten voor een appel en een ei een duizendje of een lapje van 500 gulden kopen van de zwarthandelaar en vervol gens voor het volle pond inleveren. En degenen, die de bui hadden zien aanko men, hadden zich al ingedekt in postze- of in emmers vol kleingeld, dat niet ingeleverd behoefde tê worden. Welis waar was het bezit van veel kleingeld ook 'niet toegestaari, maar als jeen partij ha ringen bovenin de emmer legde zag nie mand het.... Niettemin: Lieftinck zag kans een paar miljard gulden weg te zuiveren. Een machtig man was hij. Hij had volko men carte blanche. In het Staatsblad stond immers, dat „de minister van Fi nanciën gemachtigd werd gedurende een jaar tot vaststelling van alle door hem nodig geachte bepalingen met betrekking tot de zuivering van het geldwezen". Zelf heeft hij ervan gezegd: „Een dergelijke ingrijpende bevoegdheid van een minis ter was ongekend, maar zij was onmis baar voor de strategische uitvoering van het Veldtochtsplan Geldzuivering". Lief tinck was echter niet alleen maar de generaal in dat krijgsplan, want er viel veel meer te doen. Hij moest veel geld bijeen zien te krijgen voor de wederop bouw van het land en voor het uitkeren -w-lcgsschade Al herinneren^wij ons •^t te.*-- .ij .egendan*. ha tientje, zelf felle optreden van de Nieuw-Linksbewe- ging de rug toekeerde en zich aansloot bij DS'70, ook wel socialistisch maar gematigd vooruitstrevend, zoals hij het zag. Aan de vooravond van de verkiezingen van 1952 nam Lieftinck ontslag als minis ter om een belangrijke opdracht te gaan vervullen: Hij werd Nederlands gedele geerde van de Internationale Bank voor de opbouw en ontwikkeling van Turkije en Syrië. Weer later kreeg hij hoge func ties bij de Wereldbank en het Internatio nale Monetaire Fonds. Zijn optreden in internationaal verband dwong respect af. Sinds vorig jaar is hij in ruste, maar de ontwikkelingen in Nederland volgt hij ook in het verre Washington nog altijd met grote belangstelling. En ook wel met grote zorg. Want al jarenlang waarschuwt hij, dat de uitga ven in de publieke sector in Nederland te hoog zijn. Twee jaar geleden, toen hij het nieuwe gebouw van het ministerie van Financiën opende zei hij nog, dat de structurele problemen, waarmee Neder land worstelt, daartoe ook te rekenen een groot deel van de werkloosheid, daad krachtig tegemoet moeten worden getre den, ook al betekent dat het verminderen van de collectieve voorzieningen. En nog onlangs zei hij in een interview, dat de sociale voorzieningen qua kosten buiten sporig zijn geworden, dat de loonstijging zo is uitgelopen dat er geen geld genoeg overbleef voor de ondernemingen om te investeren en arbeidsplaatsen te schep pen en dat buitenlandse ondernemingen niet meer zo grif naar Nederland komen met een vestiging maar liever gaan naar landen met een beter investeringskli maat. Maar terugkeren naar Nederland om nog eens mee te doen aan opbouw en vernieuwing, net als in 1945, wil hij niet. Hij wil de rest van zijn leven nog wat studeren en mijmeren, niet opnieuw een turbulent leven ingaan. Iemand als Lieftinck is uiteraard niet onomstreden. Hij heeft in zijn Nederland se tijd aan veel kritiek bloot gestaan. Zelfs zijn gezin leed eronder, want zijn kinderen hebben veel narigheid, leed en zelfs mishandelingen ondergaan vanwege de rancune, die sommigen tegen vader Lieftinck hadden. Zelf ging de minister er niet onderdoor, naar het scheen alt hans, want uiteraard leefde hij zeker die eerste jaren onder zwaré druk. Misschien stonden daarom vrijwel altijd zweetdrup peltjes op zijn voorhoofd en schedel, pareltjes op een rond hoofd, dat altijd de indruk wekte dat hij boorden van een te kleine maat droeg. Nog niet zo lang geleden kwam Lieftinck opnieuw in opspraak. Anderhalf jaar ge leden, toen de Lockheed-affire speelde, werd beweerd dat hij eraan had meege werkt dat Werkspoor 30 miljoen gulden aan steekpenningen (en dus deviezen) kon betalen aan Argentijnse regeringsau toriteiten om een ferme order binnen te halen. Lieftinck ontkende het. En onlangs werd hij er door Vrij Nederland van beschuldigd, dat hij Pieter Menten in 1949 daadwerkelijk zou hebben geholpen om een kleine kwart miljoen gulden aan zwart geld te witten. In een korte levensschets moeten ook dergelijke zaken vermeld worden. Maar toch blijft Lieftinck in de eerste plaats de centrale figuur, die ons berooide land er weer bovenop heeft geholpen al ver oorzaakte hij hierdoor op verschillende plaatsen pijn. Kort na Lieftincks vertrek naar internationale organisaties in 1952 schreef drs. Den Uyl dan ook over hem: „Het is niet moeilijk te voorspellen, aan wie het nageslacht de lauwerkrans voor krachtig en doeltreffend financieel beleid in de jaren na de oorlog zal toekennen". JO SMITS Beroemd jeugdorkest uit Litauen in ons land Het Strijkorkest van de M. K. programma in te studeren en Ciurlionischool voor Kunstop- dat tijdens vele concertreizen leiding uit Vilnius in Litauen uit te voeren, is een beroemd ensemble, niet Op het programma dat nu in alleen in de Sovjet-Unie, maar 0ns land wordt uitgevoerd staat ver daarbuiten. Eind deze de Kamersymfonie op 110 foonplaat werd gezet. maand komt het naar Neder- van Sjostakowitsj. Toen Herbert land voor een korte tournee. Op Von Karajan dit werk door het 29 september word't een jeugd- orkest hoorde uitvoeren riep hij concert gegevdn in de Stads- uit: „Dit kan niet, dit is onmoge- doelen te Delft en de volgende lijk". Een andere bewonderaar avond wordt daar weer gecon- van het orkest is Hendrik An- certeerd. Dit laatste optreden driessen, die bijzonder tevreden zal ook via de radio worden was over de manier waarop zijn uitgezonden. Kuhnau-variaties werden ge- Het orkest was in 1973 ook al speeld, werk dat overigens door in ons land. Er is n.l. een specia- het orkest ook op een grammo- le relatie met Pierre van Hauwe, directeur van de Delftse Mu ziekschool, die regelmatig aan de school in Litauen, en ook elders in de Sovjet-Unie, cursus sen voor muziekpedagogen geeft in zijn methode 'Spelen met muziek' en het Orff-Schul- werk. De school in Vilnius draagt sinds 1965 de naam van een der meest vooraanstaande kunste naars van Litauen, de dichter/- componist Mikolajus Konstanti- nas Ciurlionis, wiens 100ste ge boortedag in 1975 werd gevierd. De school is al in 1948 opgericht met het doel begaafde kinderen naast een normale schooloplei ding een extra muzikale vor ming te geven als voorbereiding voor de studie op het conserva torium. Later kwamen er ook afdelingen bij voor ballet en beeldende kunst. In 1953 werd een schoolorkest gevormd, dat sinds 1955 wordt geleid door prof. Saulius Son- dezkis. Er spelen leerlingen in van tussen de 14 en 18 jaar. Uiteraard is de bezetting sterk wisselend, maar door de strenge methodische opleiding is men in staat jaarlijks een geheel nieuw Het barokenensemble Festoen, bestaande uit Ank Reinders sopraan, Jeanne van Haeften blokfluit en traverso, Elisabeth Tenhaeff gamba en Jan van der Linden cdmbalo, concerteert zondagmiddag 2 oktober in de vernieuwde concertzaal van de Haagse Kunstkring, Denneweg 64. Op het programma staan werken van Telemann, Coupe- rin, Huygens, Handel en Bach. De Nederlandse Mozartvereni- ging organiseert op zondag 2 oktober haar jaarlijkse Mozart- dag in het Haags Gemeentemu seum. Uitgevoerd worden twee concerten op oude muziekin strumenten met zelden gehoor de sonates voor piano en viool. Het eerste (11.15) wordt gegeven door pianiste Maria Stroo en het Danzi Kwintet; het tweede (15.45) door Maria Stroo en vio list Jaap Schroder. Gooische Compagnie voor het eerst in Den Haag Als primeur voor Den Haag zal op vrijdagavond 30 september het unieke orkest De Gooische Compagnie optreden in de Haagse Jazz Club, Westeinde 15a (zaal open van 9 uur af.) De bezetting van dit orkest, dat is samengesteld uit medewer kers van maar liefst drie omroe pen, t.w. AVRO, TROS en NCRV, is als volgt: Wibo van de Linde (TROS-tv.) vibrafoon; Meta de Vries (AVRO-radio) zang en presenta tie; Dick de Winter (TROS-ra- dio) drums; Massimo Götz (TROS-t.v.) trombone; Wim van Schaick (NCRV-t.v.) trombone; Piet Daalhuisen (TROS-radio)- trompet; Cees Schrama (TROS- radio) piano; Paul van Schaik (AVRO-radio) klarinet en tenor sax; Reinout Weidema (AVRO- radio) bas; Cees Baay (directeur TROS-tv.) gitaar. Nella Wage mans exposeert van 30 september-5 november wand kleden, collages en ontwerpen in de CITO-vestiging, Spuistraat 67 Den Haag. Tijdens de ten toonstelling geeft zij op vijf vrij dagavonden een cursus in het maken van wandkleden. Een vijftal Koerden afkomstig uit Syrië zal zaterdagmiddag 1 oktober in het Haags Gemeente museum een vocaal programma ten gehore brengen van eigen volksmuziek. De begeleiding vindt plaats met 2 luiten (tam- bura), twee rietfluiten (pik), en kele kleine koperen bekkens (zil) en twee keteltrommen van aardewerk. Christian Poch zal het concert inleiden. De citroen Kroongarantie betekent veeLmeer dan een afspraak op papier. Het is in de eerste plaats een mentaliteit die maakt dat u zich als klant bij elke Gtroën agent koning zult voelen. Het is de verantwoordelijk- heidom de auto in perfecte staat te houden en daarmee u tevre den. Het is een zekerheid waar u als consument gewoon recht op heeft. Hoe royaal de nieuwe Citroen Kroongarantie is, blijkt wel uit het volgende. naar ons oordeel deskundig laat uit voeren. 2 jaar garantie op het hydropneumatisch veer- svsteem tot een maximum van 100.000 km. Het hydropneumatisch veer: systeem van Citroen is uniek. Uniek om het comfort dat 't biedt, uniek ook door z'n technisch vernuft en uniek omdat het niet kwetsbaar is. De 100.000ste kilometer veert het nog net zo soepel als de eerste. Vandaar dat Citroen er zonder meer 2 jaar, 24 maanden lang totale garantie op geeft. Waar u ook rijdt, wat u ook doet, op de meest hobbelige wegen, of u een caravan trekt of zware lading vervoert. De Citroen Kroon garantie verzekert de kwaliteit van het hydropneumatisch veCrsysteem voor 2 jaar. Citroen Kroongarantie, de blijvende verantwoordelijkheid voor alle auto's die de showroom verlaten Zo* 180 Citroen agenten staan achter uènuw auto. 1 jaar totale garantie. Citroen is ervan overtuigd dat ze uitstekende auto's maakt waar u lang plezier van zult hebben. Toch zou er misschien onverwachts en bui ten uw schuld iets kunnen gebeuren. De Citroen Kroongarantie garan deert u een jaar lang, twaalf volle maan den, gratis reparaties. Ongeacht de kilometerstand. U betaalt geen ar beidsloon en geen onderdelen. Behalve natuurlijk als het normale slijtage, schade, slecht onderhoud of onoor deelkundig gebruik betreft, maar dit spreekt voor zich. Alle voorwaarden blijven ook van kracht als u tussentijds mocht willen overschakelen op gas mits u dit ...auto's waar u lang plezier van zult hebben. 5 jcar garantie op volgens ML methode gctectyleerde delen. Citroen garandeert de holle de len van de auto gèdurende de eerste vijf jaren van z'n levensduur. Het enige dat Citroen van u vraagt is dat u de voorgeschreven controle- en herhalingsbeurten Iaat uitvoeren. Gratis hulp onderweg. U profiteert nog van een andere unieke bepaling in de Citroen Kroon garantie. Mocht uw Citroen tijdens het eerste jaar om een of ander tech nisch mankement waarvan de repara tie binnen de garantie valt, plotseling stil komen te staan, dan rukt de dichtst bijzijnde Citroen agent uit om uw auto in eerste instantie aan het rijden te krijgen. Lukt dit niet dan zorgt hij voor gratis transport naar de garage. U hoeft maar te bellen, 't Komt voor elkaar. Gratis. ^OObar u ook in West- Europa bent, in de stad, op de snelweg of zomaar ergens op het platteland. Er is altijd wel een Citroen garage in de buurt die u helpt. Arbitrage van ANWB en KNAC. De Citroen Kroongarantie laat geen enkele ruimte voor misverstan den. U weet waar u aan toe bent en Citroen weet waar zij aan toe is. Toch zouden we elkaar om een 1 of andere reden wel eens één keertje niet kunnen vinden. In dat geval - leek ons het eerlijkste - kunt u of wij een beroep doen op uw eigen (consumen ten) organisatie de ANWB of KNAC om een bindende uitspraak te doen. Beide partijen zijn hier uiteraard aan gebonden. Nieuw: "Rijklaar-prijs" Citroen heeft meteen van de gelegenheid gebruik gemaakt om een nieuw begrip te introduceren: de "Rijklaar-prijs'.' Betekent zoveel dat u nooit voor verrassingen komt te staan. Nooit extra kosten zult moeten betalen voor tectyleren, voor transport, voor ken tekenplaten, ja zelfs voor dat NL stickertje van f 1,50... "Rijklaar-prijs'' is inclusief alles, zonder uitzondering. Dan weet u waar u financieel gezien aan toe bent. Wij vonden dat gewoon eerlijker. Conclusie. Met de Citroen Kroon garantie bezit u de meest ideale overeenkomst die u als consu ment met een automobielimpor teur kunt krijgen. Want het is beduidend meer dan een aantal voorwaarden op papier, die we dan garantie noe men. 't ls een afspraak, een gentle men's agreement tussen u en Citroen, tussen de persoon die een auto koopt en de importeur die een auto verkoopt, tussen twee mensen die elkaar weder zijds vertrouwen. CITROEN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7