Trouwen in een cab het einde" voor pril geluk 3-OKTOBEROPTOCHT 1977 in leken van stripverhaal 7AT AT TE DUUR? KOM NOU; IOG VEEL TE GOEDKOOP Sap/regio LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1977 PAGINA 5 LANGS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. n Een mobiele colonne, die de weg baant naar vele huwelijkse Elyzeese Velden, is aangevuld met materiaal dat de zucht naar weleer (met het oog op de toekomst) alleen maar aanwak- kerd. Ik doel hier op de expansiedrift van De Jong's (Zeemanlaan) Trouwautobedrijven, met bijna koninklijke stallen aan Garen- en Boommarkt. Volgende P. van Vliet, patat- kkker te Hazerswoude- «orp, heeft zich gewel- ig opgewonden. Zelf ^n hij bijna geen friet ^eer door het keelgat rijgen sinds „Koop- racht", het maandblad an Konsumenten Kon- [kt, in de dagbladen arscheen met de mede- eling, dat de patat te ïur was. En dat on- inks de sterk gedaalde jirdappelprijzen. Vol gens „Koopkracht" zou .schuld daarvan eer- ~'sr liggen bij de patat- ïeiakkers dan bij de fa- korikant. Wim P. van die sinds een jaar zes een hoog opge- rupkken bungalow langs iveitstekend viswater be- coont („beslist niet aan de inst op de patat") kan genlijk blijven briesen: —iet is om dol van te Patatbakker Van Vliet: „Al krijg ik de aardappelen gratis, dan zijn ze nog te duur". worden". En hij zegt te spreken namens veel collega-patatbereiders. Zelf wil hij beslist niet naar de diepvries patat: „Wij willen niet van onze kwaliteit af, an ders hielden we geen klant meer over. Ik hou het op verse patat. Maar daar komt wel heel wat voor kijken". Via een vrij eenvoudig rekensommetje kom ik erachter, dat bijvoor beeld 450 porties consumptie- klare patat een batig saldo van net even 180 gulden opleveren en daar zit dan zeker bijna 6 uur arbeidsloon bij inbegre pen, niet mee gerekend het vet, de afschrijving en het „af bakken". „Patat te duur? Je kunt me nog meer vertellen. Eén gulden vijfentwintig is ei genlijk nog te weinig. Wij beta len 18 pet. BTW en in een restaurant betaalt men voor dezelfde aardappel 4 pet. Al krijgen we de aardappel voor niks, dan is het nóg te duur. Het is voor geen één patatboer te doen; we moeten staan als iedereen vrij heeft, maar je hebt te weinig uren dat je verkoopt". Van Vliet heeft het naar z'n zeggen naar zijn zin in de snackbar De Toren aan de Hazerswoudse Dorpsstraat, „maar je moet van je werk houden. Arbeid is niet meer te betalen. Dat is het enige. Je redt het alleen maar omdat je van huis uit gewend bent de gelijk te leven. De mooiste poosjes van je leven zijn als je goed moe bent. Ze hadden beter in „Koopkracht" kunnen zetten: alle patatzaken sluiten, want we hebben restaurants zat. Patat te duur? Bah en nog eens bah maand bestaan deze be drijven in dienst van hou en trouw veertig jaar. Een autobusiness die begon met auto zon der chauffeur en taxi's (vóór de oorlog). Na '45 was het alleen auto plus chauffeur die De Jong leverde, benevens de ta xi. In het begin der vijf tiger jaren kwam de trouwerij in de wielen. 1970: weg taxi; liever specialiseren in de tak trouwauto om de beste service te kunnen verle nen. Dit vertelt Ron de Jong, mede- eigenaar, die een snor heeft gekweekt die in het verdere verhaal een grote rol speelt. In het verleden werd ook nog aan begrafenissen gedaan, maar ook die sector moest het on derspit delven, toen De Jong bruid en bruigom in antieke wagens ging vervoeren. Slim- Ron en Ed (eigenaar) hadden een goede neus voor nostalgie. Het begon met de Cadillac van koningin Wilhelmina, die er mee in '44 al de Zeeuws- Vlaamse grens overstak in het beginstadium van Nederland zal Herrijzen. De Cadillac is thans te zien in de kassa-film „Soldaat van Oranje". Al spoedig volgde bij De Jong een Rolls Royce, op de wielen gezeten door een Citroën anno 1948 en een Bentley. Ron: „Toen zaten we al te dubben over antieke London Cabs. Maar de mooiste was al weg. We waren erg teleurgesteld. Afgelopen voorjaar kochten we in Londen vier Austin-ta xi's FX-4. Vierdeurs wagens in originele staat met taximeters en alles eraan". Toen de gebroeders De Jong (niet te verwarren met de Ge broeders De Jong, die hun bo terham verdienen met het ha len en brengen van zieken) de laatste FX-4 kwamen ophalen, stond daar in Londen opeens de auto waarnaar hun hart Vier Londense „Cabs" vóór de showroom, in gezelschap van het paradepaardje de FX-3. was uitgegaan: de FX-3. „Die wagen kwam van een land goed van een verarmde Engel se lord. Een Austin, driedeurs, open bagageruimte, losse kop lampen. Helemaal te gek, von den we die. Het was de verwe zenlijking van een droom". Broer Ed: „De kleurencombi natie die we hem gaven (hij was zwartglanzend, toen 'ie kwam) hadden we gevonden uit een Franse tv-politieserie, „Tijgerbrigade". Daar reed een oude Renault in blauw met zwart. Deze kleuren heeft nu onze FX-3". Kostbare zaak? Wat zou die cab nu waard zijn? De Jong vermoedt één en ander, maar zwijgt erover: „De Amerika nen kopen die auto's op en geven er de hoogste prijs voor. Om nu nog zo'n antieke toe stand op te zetten zou finan cieel onmogelijk zijn. Boven dien zijn die auto's niet meer te vinden. We blijven nog steeds rondkijken. Over een paar weken gaan we weer naar Engeland, op de bonne fooi. Duizenden kilometers vaak voor niets. Je krijgt een tip uit de Midlands, maar dan blijkt er niets te vinden. Het gaat in een ijltempo, want je moet in het weekend weer in Leiden terug zijn voor de twee horecabedrijven die we heb ben: de bar moet toch leven, nietwaar?" Volgens Ron de Jong raakt bij zijn bedrijf de belangstelling naar „oud" trouwen in de meerderheid. „Dit is kennelijk ter vervanging van de rijtui gen die uit het Leidse stads beeld verdwenen zijn. Trouwe rijen in die antieke karren worden op een steeds vroeger tijdstip besteld. We moeten de mensen vaak teleurstellen. We hebben nu al trouwpartijen staan voor volgend jaar maart In de regel is het minimaal zeven tot acht weken van tevo ren bestellen, als je in een Londense taxi wil trouwen. Tja, in ouwe auto's trouwen is typisch Hollands. Dat heb je in het buitenland niet. Mijn favoriete wagen? Echt wel die Cadillac; punt één is het een historische auto en verder blijft het een uniek exem plaar". Ook donderdagsavonds en za terdagsmiddags kunnen de klanten in de showroom ko men kijken om de wagens en de gewenste kleuren uit te kie zen. Ook met de chauffeurs kun je bij De Jong voor Lei den en verre omtrek alle kan ten uit: of in het moderne uniform, of in een livrei Engel se stijl met bolhoed. Zelfs de snorren spelen mee: Ron laat zijn weelderige knevel speciaal voor die antieke toestanden staan. rogramma va) pen opTERDAG 1 OKTOBER Jor]30 Grote Taptoe van de ,idse verenigingen, kransleg- ig bij hét standbeeld van 'rgemeester P. A. v.d. Werf en t Jan van Hout monument. route: Kaasmarkt - Peli- anstraat - Haarlemmerstraat JStferinsessekade - Kort Rapen- Oujrg - Breestraat - Koornbrug- atereg - Botermarkt - Gangetje (oostzijde) - Van X Werfpark - Doezastraat - van Houtkade - Geregracht g<to van Hout monument). leri;00-24.00 Lunapark op het ter- n Vn Lammermarkt, rond Mo- vea De Valk en Schuttersveld, >er dan 120 attracties. e"1NDERDAG 2 OKTOBER Gd.00-17.00 Museum De Laken- gd geopend (Oude Singel 28- ,'je!iANDAG3 OKTOBER _?0-9.30 Uitreiking haring en "'ttebrood in het Waaggebouw tijdens de uitrei- reidftg is er een concert door „De M5-9.30 Carillon bespeling hceHdhuistoren Spuiten Fontein op geva' Vismarkt. Vap-24.00 Feestelijke markt AruJ>gs de Oude Singel, Turf- .Vkt, Nieuwe Beestenmarkt parkeerterrein aan de Steen- heaat. Lunapark ♦Op)0-12.00 Poppenkast op de •ek van de Lange Mare en de Haarlemmerstraat. ndei.00-12.30 Touwtrekwedstrij- iin op de Breestraat, bij het t ppadhuis. .,-00-12.3 jatie in twef.00-11.30 Grote demonstratie mbdn het Korps Mariniers op de >mhe uemonsiraiies van ™™otische vliegers op de Admi- tW6ai Banckertwerg. Hfl.00-12.00 Museum de Laken- li geopend. Gratis toegang .00-16.00 Gevarieerd muziek showprogramma op het idhuisplein, met om ongeveer 00 uur een concert door de 1 dabninklijke Militaire kapel. )Oi eè-3° Herdenkingsdienst in de leterskerk Pieterskerkgracht, I.m.v. het Rijnlands Mannen- in nfcor en ,je Koninklijke Militai- "rnnd°ute: HoSe Rijndijk - Hoge- q^oerd - Gangetje - Botermarkt 1 iaf!Koombrugsteeg - Breesstraat len eKort Rapenburg - Prinsesse- aske" j?0J>t°nde - Stationsplein ai .onsweg - Steenstraat - Blauw- ortsburg - Haarlemmerstraat [Pelikaanstraat - Hooigracht - n mfatersteeg - Hogewoerd - Bo- Vismarkt - Aal- Hoogtepunten: demonstraties mariniers en bezichtiging Charlotte Rhodes LEIDEN De viering van Lei- dens Ontzet staat weer voor de deur. Zaterdag 1 oktober om zes uur barst het feestgedruis los. Gezien het succes van vorig jaar, zal ook dit jaar het zwaar tepunt van de festiviteiten in de Leidse binnenstad komen te liggen. Enkele jaren geleden dreigde het bezoek aan de jaar lijkse kermis, die toen op het terrein van de Groenoordhallen stond, in het slop te geraken. Het bestuur van de 3-October Vereeniging besloot daarom het lunapark dichter naar de stad toe te halen. Het succes bleef niet uit: Op sommige tijdstip pen kon men vorig jaar op het feestterrein over de hoofden lo pen. De 3-October Vereeniging heeft behalve de gebruikelijke festivi teiten ook enkele bijzondere za ken op het programma staan. Molenwerf Mariniers op 3 oktober bij het industrieterrein „De Waard". Met helikopters en rubberboten halen de mariniers sterke staal tjes op en boven het water uit vanaf tien uur. Exotische vliegers zijn vanaf half twaalf te bezichtigen op het industrieterrein. De vliegers werden vervaardigd door de beeldhouwer Van Sant. Hieraan is een Leidse vliegerdag op zon dag 16 oktober gekoppeld. Dan krijgt elke Leidenaar gelegen heid op het terrein van jeugd dorp Zuid-West zijn vlieger, die hij al dan niet in de dagen daarvoor zelf in stedelijk mu seum „De Lakenhal" heeft ge maakt, op te laten. Ook hier is Van Sant weer met zijn fraaie vliegers aanwezig. Zo is gisteren reeds de Charlot te Rhodes, het zeilschip uit de televisieserie „The Onedin Li ne", in Leiden aangemeerd en wel in de Zijlsingel nabij de Schrijversbrug. Het schip is vanaf morgen tot en met dins dag 4 oktober tussen tien en zeven uur te bezichtigen. De toe gangsprijs bedraagt 2,50 voor volwassenen en 1.- voor kinde ren. Vrijdag-, zaterdag- en maandagavond is er bovendien op het schip een „moonlight- party". De toegangsprijs be draagt 10.-. Nabij de Charlotte Rhodes komt tevens een mari nefregat te liggen. Deze is ge heel gratis van binnen te bekij ken. Een ander hoogtepunt van het 3-Octoberfeest 1977 vormen de demonstraties van het korps Ter voorkoming van de wat angstige situaties op de Molen- werf, waar de kermisbezoekers elkaar bij tijd en wijlen bijna platdrukten, heeft de 3-October Vereeniging enige maatregelen getroffen. Zo zullen de kraamp jes op dit gedeelte van het Lu napark wat verder uit elkaar staan en wat minder breed zijn. Ook dit jaar zal de Leidse bin nenstad gedurende de festivitei ten niet geheel afgesloten zijn. Na overleg met de politie is. gebleken dat dit geen haalbare kaart is. „Wel adviseren wij de Leidenaars die zich in het feest gewoel willen storten hun ver voermiddel voor één keer thuis te laten", aldus de voorzitter ten uitfluiten, omdat hun ge loofsovertuiging niet toelaat dat zij aan het feest op zondag kun nen deelnemen". Op zondag zul len dus de kermis en de feest- markt gesloten zijn. Voor het eten van de traditione le haring en wittebrood bestaat dit jaar weer een overweldigen de belangstelling. Honderden verdrongen zich voor de Stads gehoorzaal op de dag van de inschrijving. heel wat hoofdbrekens gekost deze optocht te verwezenlijken. Mr. J. Janssen, tweede voorzit ter: „Je denkt dat die figuren zo bekend zijn dat het gemakkelijk moet zijn om ze te bemachtigen. Optocht Niets is minder waar. Ongeveer een half jaar geleden hebben we de meeste moeten laten ontwer-, pen bij een bedrijf in Bergen op Zoom. In de „Stripparade" door de Leidse straten zijn onder meer Lucky Luke, Tom Poes en heer Bommel, Donald Duck en - de Smurfjes te zien. Natuurlijk niTinPtmfurl ontbreken ook Asterix en Obe- ri? lix, Suske en Wiske, Poppeye en 3iÖ[6Sl0t6Il Olive en de Flintstones niet. LEIDEN De Lammermarkt Carillonmuziek LEIDEN Leiden krijgt op z'n eigen feestdag muziek van Leidse bodem opgediend. Klinkklare klanken vanaf de stadhuistoren. Een paar maan den geleden gaven B en W op dracht aan Rien Ritter, stads- beiaardier van Leiden, Rijs wijk, Delft en Alphen a.d. Rijn, om een carillonband te steken met Leidse muziek die dan „af gedraaid" (beter gezegd: ge bruikt) gaat worden op 3 okto ber en waarschijnlijk ook tij dens de dagen daaromtrent. Dit gebeurt voor het eerst. Het resultaat is, dat kwart over het hele uur iets klinkt uit Her man Strategiers Nachtwacht (genomen uit de Rembrandt Cantate, die in 1957 in opdracht van het gemeentebestuur door hem werd geschreven). Elk half uur wordt het Liedeke van Dou- sa (uit het Luitboek van Thy- sius) gespeeld, elk kwartier voor het hele uur een motief uit de eerste orgelsonate van Philip Pool, een 18e eeuwse organist die eens op het Rapenburg woonde. Op ieder heel uur laat het carillon daartoe „gesto ken" een melodie horen van Wim van der Reyden, thans or ganist te Leiden. Rien Ritter heeft z'n best gedaan „Toen Drieoktoberix over de muur keek en de helm van een Spaanse generaal zag glanzen in het zonnelicht, zocht hij een gro te steen op de Jan van Houtka de en wierp die met alle kracht richting Lammenschansweg. „Ping", zei de helm en „poef" zuchtte de generaal, terwijl hij langzaam door de knieën zakte. Schrijf op je leitje, zei Drieokto berix tegen Obelix, weer een spanjool die geen haring en wit tebrood behoeft te krijgen". Veel stripfiguren worden als poppen getoond. Enkele worden uitgebeeld door figuranten. Voornamelijk zijn figuranten uit België en Zuid-Limburg aange trokken. Slechts tachtig Leide naars lopen in de optocht mee als figurant. Vermeldenswaard is de groep van Billy en Bessie Turf. Het dikste studentje ter wereld en zijn in omvang voor hem weinig onderdoende zus worden begeleid door een klas van de Leidse Houtschool. De „Charlotte Rhodes" voer gisteren de Leidse wateren binnén. De zeilen zullen vandaag gehesen worden. Zonda* Stuur besloten van deze gelegen- heid geen gebruik te maken. Hoewel de 3-October Vereeni- Voorzitter Laman: „Wij vinden ging van het Leidse college de dat het 3-Octoberfeest er voor toestemming heeft gekregen Jiet e'ke Leidenaar is. Wij zouden feest rond Leidens Ontzet op als bestuur tekort schieten wan- 3pndag te vieren, heeft het be- we inwoners zouden moe Zo leidt de optochtcommissie van de Vereeniging de grote op tocht, die maandag vanaf één uur door de Leidse straten trekt, in de feestwijzer 2.-) in. In de optocht, die naar schatting anderhalve kilometer lang is worden figuren uit alle mogelij ke stripverhalen getoond. Het he«ft de 3-October Vereeniging De traditionele route van zowel de optocht als de taptoe, die zaterdagavond wordt gehouden is enigszins verlaten. De heer Laman: „Het laatste stuk van de Breestraat, tussen het Gangetje en de Koornbrugsteeg zal wor- met rijbanen is in verband met het lunapark en de feestmarkt rond molen „De Valk" sinds gistermorgen afgesloten. De Molenwerf, de Schuttersveld- weg ea het Schuttersveld zijn eveneens niet te berijden door automobilisten. De oostelijke rijbaan van de Oegstgeesterweg (tussen Sta tionsplein en Willen de Zwijger laan) werd vanmorgen afgeslo ten. De afsluitingen worden op geheven op dinsdag 4 oktober 's nachts om 24.00 uur. Op za terdag 1 oktober wordt vanaf acht uur 's morgens het afgeslo ten gebied uitgebreid met de Rijnsburgersingel, de 2e Bin nenvestgracht, de Beesten markt, de Nieuwe Beesten markt, de Oude Singel (tussen Beestenmarkt en Mare) de Turf markt en de Haarlemmerweg in de richting van de WöJem,.de en ae ^oornDrugsteeg zal wor- 2ïviieerlaan ~De7e afsïuitine tot^uterlijk maS^gl vjpor'ieUjk njrde|Ru«eren. djeu,1InktobeI. on H0# uur Qp ,raan. H e daiP-tOA. 611 dtji dag 3 oktobeT tenslotte worden kostbare praalwagens 00{ de Breestraat en mark- en poppen over dit uitermate sftchte wegdek te latenjopen" tenroute voor autoverkeer afge-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5