3, «Onder bedreiging met een mes werd ik mijn huisje uitgezet" b Lakonini 's zoeken vergetenpubliek PPKOMST RIJNLANDVERKIEZINGEN ZEER SLECHT ^GEDUPEERDE DI SINGH: r- 3NDERDAG 29 SEPTEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 vari 'ervolg van voorpagi na) an een onzer verslag gevers) EIDEN - Toen Di ingh zaterdagavond fijom zes uur de sleutel van zijn toekomstige be ihuizing in het slot wilde steken, lukte dit niet. In zijn voordeur was een nieuw slot aangebracht. ■"De Indiase werknemer belt verrast aan. De voordeur van zijn huisje de Leidse Veste- ag straat 11 wordt op een mi kier geopend. „Maak dat je wegkomt," wordt hem toegevoegd. Een Imes wordt getoond. Singh begrijpt er niets van en wil in gebrekkig n,i Nederlands gaan uitleg gen, dat hij zijn eigen huisje binnen wil; dat zijn vrouw volgende week uit het verre India H overkomt; dat hij jaren- •J lang heeft geploeterd om zijn droomhuisje te kunnen kopen; dat hij Nederland zo'n fijn land vindt met allemaal vriendelijke mensen De figuur achter de deur maakt een dreigen de beweging met het mes. Singh begrijpt het nog steeds niet, maar besluit de gevarenzone te verlaten. Dit drama speelde zich zater dagavond af rond de heer Singh (24) die aanstaande vrij dag officieel eigenaar wordt van het pand aan de Veste- straat. Al vele avonden was hij in zijn huisje aan het werk geweest. Zo had hij verleden week een wasmachine geïn stalleerd om zijn vrouw, die volgende week al naar Neder land komt, te verrassen. Al leen nog hier en daar de verf kwast langs de kale plekken en het huisje zou er schitte rend hebben uitgezien.... De bezetting door de krakers maakte een einde aan deze droom. Herhaalde pogingen in de afgelopen dagen om de kra kers ertoe te bewegen het huisje te verlaten zijn spaak gelopen. De heer Singh spreekt slechts gebrekkig Ne derlands en verblijft hier ook te kort om zijn rechten te kun- nen verdedigen. Hij is dan ook aan zijn lot overgelaten. Toen hij afgelopen maandagochtend bij de politie een aanklacht wegens bedreiging wilde indie- nen, gaf men hem te verstaan, Met vele uren overwerk heeft de heer Singh c gekregen om zijn droomhuisje te kopen. bijeen dat hij zich rustig moest hou den. De politie zou er wel voor zorgen, dat het pand te zijner tijd ontruimd werd. Hulpeloos moest de heer Singh maar aanzien hoe er met zijn belangen werd gesold. Als hij vanavond doodmoe van zijn werk komt, fietst hij maar weer naar zijn huisje aan de Vestestraat. Hier heb ben de krakers inmiddels de ramen van het pand met hou ten latten dichtgetimmerd. Op een stuk papier voor de ruiten staat duidelijk te lezen, dat er een stel honden los zullen wor den gelaten op iedereen, die het waagt het huis binnen te dringen. De tranen schieten de heer Singh in de ogen, als hij bedenkt, dat zijn vrouw mis schien al volgende week dins dag op Schiphol afgehaald moet worden. „Wat moet ik nu tegen haar zeggen als ik haar zie..., moet ik zeggen dat wat ik haar ge schreven heb allemaal niet waar is geweest? Moet ik te gen mijn vrouw zeggen, dat mijn huisje gestolen is en dat alle spaarcenten nu weg zijn?..., dat de ramen inge gooid zijn, dat alles kapot ge maakt is en ik weer een hele lange tijd moet sparen om het huis een beetje mooi te ma ken", klaagt de radeloze man. De drie krakers, ex-Morssin gelbewoners, die in de Veste straat hun intrek hebben geno men delen mee, dat zij afgelo pen maandagavond bedreigt zijn door een tiental met stok ken gewapende mannen. Het. zou gaan om kennissen van de voormalige Haagse eigenaar van het pand aan de Veste straat. Deze man wilde de heer Singh helpen, daar deze zich bedreigd had gevoeld door de krakers. Di Singh heeft, naar zijn zeggen, nooit aangedron gen bij vrienden of bekenden om de bezetters met harde hand uit het pand te verjagen. De ontzetters zouden tijdens de mislukte actie vernielingen aan het pand hebben aange richt. Hierbij sneuvelden enke le ramen en werd een deur geforceerd. Het eind van .dit drama lijkt nog niet in zicht te komen. De krakers hebben de Leider- dorpse makelaar, die de over drachtspapieren aan de heer Singh moet overhandigen, ge tart om een „Kort Geding" tegen hen aan te spannen. Hiervan hebben zij weinig ge vaar te duchten. Want de kra kers spelen een slim spel, waardoor er permanent van bewoner wordt veranderd in het kraakpand. Er is geen hoofdschuldige aan te wijzen door de rechtbank. Iedereen die gearresteerd zal worden, kan dan zeggen, dat men ge woon op visite is geweest in het pandje van de heer Singh. Öndanks uitbreiding kiesrecht i (Van een onzer verslaggevers) JjEIDEN De opkomst bij de gisteren gehouden voor het Hoogheemraadschap van is uitermate teleurstellend geweest. On- anks een flinke uitbreiding van het aantal kies- in de sector gebouwd eigendom luiseigenaren) is het aantal kiezers dat zijn stem itbracht gisteren volgens de eerste indrukken j>g geringer geweest dan twee jaar geleden. Toen tvam 357c van de stemgerechtigden ter stembus, ipcacte opkomstcijfers kunnen pas over enkele Cfegen gegeven worden aangezien de verkiezingen *bor de Verenigde Vergadering van het Hoog heemraadschap op een bijzonder ingewikkelde Jest geschoeid zijn. Afgezien van een vijftal dis- [icten wordt gestemd in de sectoren gebouwd en igebouwd eigendom en heeft een kiezer meer *?mmen naar mate zijn bezit groter is. 95 stembureaus konden rond de 125.000 stemge- chtigden gisteren hun stem uitbrengen voor de irkiezing van 20 van de 30 hoofdingelanden en renzovele plaatsvervangers. De resterende tien jn de zogenaamde ingelanden waterkwaliteit die orden benoemd door de kamers van koophandel, gemeenten en het landbouwschap, oor de verkiezing van de 40 hoofdingelanden en aatsvervangers waren in totaal £6 kandidaten isteld. Omdat voor de helft van de bestuurszetels diverse districten telkens maar één kandidaat NIEUW SEIZOEN CLOWNSGROEP LAK was gesteld zijn deze reeds eerder zonder stem ming reglementair verkozen verklaard. Na onderzoek of de verkozenen en verkozen ver klaarden inderdaad aan alle eisen voldoen voor benoembaarheid zal het huidige algemeen bestuur van het Hoogheemraadschap (de verenigde verga dering) op 31 oktober over hun toelating beslissen. In zijn nieuwe samenstelling zal de Verenigde Vergadering dan op 9 november voor het eerst bijeenkomen. De zittingsduur van de bestuursle den is, na een overgangsperiode, zes jaar. Ondanks de zeer geringe opkomst is er toch weer een bestuur van Rijnland uit de stembus gerold. Toch zaten op tal van stembureaus gisteren som ber gestemde gezichten. Ofschoon een ieder en niet in de laatste plaats de diverse persoganen zich hebben ingespannen deze verkiezingen wat meer onder de aandacht van de kiezers te brengen, bleef het resultaat uiterst bedroevend. In de Leidse Merenwijk bijvoorbeeld, waar veel huiseigensren wonen die voor het eeFst hun stem mochten uitbrengen, had het Hoogheemraadschap hoogge spannen verwachtingen, die echter in een desillu sie zijn uitgepakt. Ook de Merenwijk stemde voor het overgrote deel niet. Desondanks toch een nieuw bestuur voor Rijn land; waarin de volgende personen zitting krijgen. Kiesdistrict la: Ongebouwd eigendom: C. van' Saase, Noordwijkerhout, M. C. Van Warmerdam, Spaarndam (Plaatsvervanger). Gebouwd eigen dom: J. V. C. Constandse, Overveen en G. J. M. Brandsman, Haarlem; J. M. van Rijn, Haarlem en A. J. Booy Sandpoort (Plaatsvervangers). In de sector gebouwd eigendom werden in dit district alle door de vereniging van huis- en grond eigenaren gekandideerde personen verkozen. Kiesdistrict lb: Ongebouwd eigendom: G. W. Ver geer, Warmond en P. G. van der Geest (Sassen- heim), plaatsvervanger. Gebouwd eigendom: L. G. J. Alkemade uit Noordwijk en G. M. Meskers uit Noordwijk (plaatsvervanger). Kiesdistrict lc: ongebouwd eigendom: H. R. J. Graaf van Zuylen van Nijevelt, Wassenaar en C. L. van Bohemen, Leidschandam (plaatsvervanger). Gebouwd eigendom: W. E. Vasbinder Oegstgeest (1323 stemmen) N. Parlevliet, Katwijk aan Zee, 1261 stemmen. Plaatsvervangers werden H. G. Müller 1303 stem men en G. C. P. van Dorp, Katwijk aan den Rijn met 1150 stemmen. In beide gevallen werden die kandidaten die op de eerste plaats van het stembiljet stonden het meest aangekruisd. Alle andere kandidaten bleven in dit district ver achter. Dat was ook het geval met de partijgebonden kandidaten van PvdA (L. Jonker en mevrouw C. Kerling-Simons) en VVD (drs. A. Roos en A. W. J. Caron). Kiesdistrict 11 In dit district werd gisteren niet actief gestemd omdat bij gebrek aan tegen kandi daten alle gestelde kandidaten al verkozen waren verklaard. Kiesdistrict 11 Ongebouwd eigendom: L. I. J. M. van Heiningen Roelofarendsveen en A. M. van Veen, Ter Aar, plaatsvervanger J. P. van der Poel Oud Ade en C. van der Weijden, Zevenhoven (plaatsvervanger). Gebouwd eigendom: H. P. Zwetsloot, Hoogmade en P. J. van Rijn uit Langeraar (plaatsvervanger). Kiesdistrict IV ongeoouwd eigendom: J. Noord- am, Benthuizen en H. P. Kwakernaak, Reeuwijk (plaatsvervanger), J. A. Straathof (Alphen aan den Rijn) en F. J. Droogh (Zóetermeer), plaatsvervan ger. In de sector gebouwd eigendom speelde zich in dit district een redelijk spannende strijd af. De kandidast van de boomkwekers C. J. van Eek, won het hier van de kandidaat uit het bedrijfsleven, B. W. Buenk; De volledige uitslag ws dit district: C. J. van Eek, Boskoop 893 stemmen (verkozen). B. W. Buenk, Moordrecht 750 stemmen en L. Gesman, Alphen aan den Rijn 401 stemmen. De heer Van Eek krijgt als plaatsvervanger de ver vanger van de kandidaat uit het bedrijfsleven, J. P. Jonkers, Boskoop die 795 stemmen kreeg en de vervanger van de heer Van Eek, C. H. van der Loos uit Stompwijk versloeg. Deze kreeg 624 stemmen. C. J. van der Bijl uit Alphen kreeg 419 stemmen op zich verenigd. Klikspaan Leiden is sinds gisteren een dancing rijker en een rumoerige kroeg armer. Het roemruchte hasjpafterscalé het Doelen buisje aan de gelijknamige steeg beeft de afgelopen maan den een metamorfose ondergaan en heropende in een gans andere gedaante gisteren hoor poorten voor een selecter publiek. Het geheel heeft ook een andere naam gekregen die deze verandering, waar buurt en politie voorshands bijzonder tevreden mee schijnen te zijn, accentueert: „Klik spaan", naar de fameuze student die destijds al beter bekend was met de Leidse kroegen dan met de collegebanken. De nieuwe bar-dancing draagt de zelfde naam als het café aan nieuwe i de Langt ebrug en beeft dan ook dezelfde eigenaren. Tahiti Tiare Tahiti aan het werk. Het dans-, zang- en muziekensemble van Tahiti „Tiare Tahiti" treedt vanavond op in de Leidse Schouwburg. Gilles Hollan- de is directeur en choreograaf van het uit circa 35 personen bestaande gezelschap. Eind maart 1976 startte de groep haar toemee door Europa en Amerika. Het programma van „Tiare Tahiti" omvat alle dansen van het eiland. De kostuums zijn alle authentiek. Het gezelschap bestaat uit twaalf danseres sen. tien dansers en acht musici en zangers. De voorstelling begint om kwart over acht. Problemen van Indianen De Nederlandse Aktiegroep voor Noordamerikaanse India nen (NANAI) en het Nederlands Rechtencomité voor de Mensenrechten organiseren vanavond een bijeenkomst over de problemen en het verzet van de „Noord-amerikaanse indianen". Diverse indiaanse leiders, die onlangs aan de onder auspiciën van de V.N. gehouden internationale confe rentie over „de discriminatie van de inheemse volkeren van Amerika" hebben deelgenomen, zullen een pleidooi houden voor hun volk. Zij zullen het vooral hebben over de talloze schendingen van verdrags- en mensenrechten door de V.S. Ook zullen er twee korte films vertoond worden. Tijdens hun bezoek aan Nederland zullen de indianen tevens spreken met leden van de Vaste Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken en vertegenwoordigers van de kerken. De bijeenkomst wordt gehouden in de aula van het Museum voor Volkenkun de (Steenstraat I, Leiden) en begint om 20.15 uur. De toegang is gratis. Schaaksimultaan Het sportcafé van bet Leids Vrijetijdscentrum zal vandaag in het teken staan van een schaaksimultaan. Iedereen die denkt dat hij het tegen de befaamde Leidse schaker Kohl- beck kan opnemen is welkom, mits hij of zij zelf een bord meeneemt want daar zijn er niet genoeg van. Deelname aan de simultaan is gratis, aanvang 20.00 uur. Verder staat bet sportcafé zoals op iedere donderdag open voor leden die niet in groepsverband boeven te schaken, tafeltennissers en sjoelers. Drank en muziek zorgen voor de nodige inspiratie. De Ratel „De Ratel", onderdeel van het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk biedt in het nieuwe seizoen weer tal van evenementen. Dia- en filmvoorstellingen over onderwerpen als vakantie, het heelal, Leiden, Rembrandt etc. zijn een regelmatig terugkerend verschijnsel in het programma. Daar naast nog activiteiten zoals Kerstviering, toneel en muziek, spelletjes en uitstapjes. Inlichtingen bij het Leidse Volkshuis. Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin toevoegen Kunsthars reparatiemortel met ein deloos veel toepassingen zowel buiten hls binnen o m. houtrot her stellen. betonreparatie, ragdun pleisteren, dik plamuren, bijwerken stopverf. Uitvlakken traptreden ol vloeren. Afdichten lek balkon goot. scheuren of kieren, ook om leidingen. Herstel natuursteen, keramiek, antiek. Hechtvulling tus sen hout en steen (leggen plavui zen). Hechting aan elk materiaal droog of vochtig, ook aan metaal of glas. Ideaal voor handenarbeid En dit is nog maar een greep uit de gebruiksaanwijzing vol adviezen onder deksel van pot en emmer PORIDN Gratis adviesblad over (opneembaar) .leggen van plavuizen op houten vloer Bel of schri|f producent. Fiinzand bv Hilversum 035-4 7547 (4 lijnen) LEIDEN De grap- en grollen machine draait weer op volle toeren. De clownsgroep „De La- konini's", werkgroep van het Leidse LAK-theater aan het Le vendaal is haar tweede seizoen ingegaan en zal evenals in het vorige seizoen weer trachten het hooggeëerde publiek te la ten kreukelen van het lachen. De Lakonini's hebben zich wel voorgenomen dit seizoen het publiek wat nauwkeuriger te selecteren en richten hun dold waze optredens nu meer op het wat „vergeten" publiek, in zie kenhuizen, inrichtingen en sa natoria, over het algemeen plaatsen waar de humor niet voor het opscheppen ligt. Het is alweer bijna een jaar geleden dat het clowneske gezel schap het levenslicht zag. De directe aanleiding tot het forme ren véin de Lakonini's vormde de in oktober 1976 gestarte cur sus „clownerie" in het LAK- theater, gegeven door de acteur Henk Votél. Votél bracht zijn discipelen de verschillende clownstechnieken bij, zoals mi miek, beweging, vallen en op staan zonder een gecompliceer de breuk op te lopen, etcetera. De cursus mondde uit in optre dens en het ontstane groepje ging ook na de cursus door met repeteren. Dat ging weer een eigen leven leiden en zo ontston den de Lakonini's, die vanaf januari 1977 alweer een slordige 25 keer in het voetlicht traden. Opgetreden werd voor vakbon den, op Koninginnedag, in de Leidse Hout gebeurens en der gelijke, soms met het roemruch te Straattheater (LAK-acroba- ten), een combinatie die er in het nieuwe seizoen echter niet Improvisatie De bezetting van het clowneske stel verschilt van optreden tot optreden. Dat komt ook omdat het achttal leden studenten en werkende jongeren zijn, wiens vrije tijd niet altijd even parallel loopt. „We hebben het vorig sei-. zoen eigenlijk te veel aangepakt; daarom willen we nu wat meer selecteren", zegt Paul van der Plank, één van de clowns. Duur is het soms tot twee uur duren de optreden van de Lakonini's niet: ƒ60 per optreden en reis kosten, een bedrag dat schoon opgaat aan grimeerspullen en bij de optredens onontbeerlijke hulpstukken zoals rotjes, rotte eieren, en dergelijke. Bovendien wordt dan aan minder vermo gende instellingen de kans gebo den om de groep gratis in huis te krijgen. i Gemaakt om de koudste C Canadese winter te weer- tZ staan... is dat warm ge- tl noeg voor hier Stoere »- houthakkersruit. Royaal SS met krulborg gevoerd, j- De Lakonini's in vol ornaat. Het repertoire is ontstaan en ontstaat nog vanuit de improvi satie en de ideeën die de leden zo hier en daar opdoen. Er is geen regisseur; de clowns zijn alle regisseurs op de wekelijkse repetitieavonden en de veertien daagse optredens. Het optreden van de Lakonini's is publiekgericht. Kinderen ver eisen nu eenmaal een andere humoristische aanpak dan vol wassenen en de groep past de verbale en fysieke tuimelingen daaraan aan. Op 3 oktober zal het Leidse publiek weer uitgebreid van de Lakonini's kunnen genieten. De groep dolt en tuimelt dan voor de optocht uit en zal het publiek weer de nodige lachscheuten po gen te bezorgen; want dat is eigenlijk de filosofie van de groep: laat de mensen lachen en plezier hebben. Voor verdere inlichtingen over de Lakonini's kan men terecht bij Jacqueline Mathieu, Ut rechtse Veer 14, tel. 125894 of bij Margreet Stakenburg, Ga- renmarkt 34 in Leiden, tel'. 131691 of anders bij het LAK- theater.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3