Tscheu-la Ling >eeft aanval allure FC Twente bij vlagen briljant CADEAUTJE AAN RANGERS NIET BESTEED Geen verrassingen bij landskampioenen Hamburger SV: ïcht keer raak LEIDSE COURANT' DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1977 PAGINA 17 Het begin van de Amsterdamse triomf. Arnesen geeft zijn ploeg de leiding. TERDAM Het in de jaren j door Frederikstadt geschre- itukje Scandinavische voetbal- liedenis, kreeg geen vervolg, inks een voortreffelijke uit- sstelling slaagde Liileström er In Ajax in de eerste ronde van Europa Cuptoernooi van het ttuk te stoten. De roodwitte [de van de zielsgelukkige trai- Tomislav Ivic corrigeerde de Oslo gemaakte fouten. Met it van 4—0 werd benadrukt dat log wel degelijk verschil be- t tussen het spel van goedwii- t amateurs en beroepsvoetbal- van enige naam. tweede confrontatie met de Noren het de Amsterdammers met in hoog 9 uitgevoerd pressievoetbal de tegen- er in de verdediging te houden. Toen ïisterdammers bovendien nog het geluk v en, dat de overigens beslist niet slechte t >lund al in de twaalfde minuut de bal y jr zijn eigen doelman werkte, groeide jeloof in eigen kunnen. En dat was maar F ook, want ondanks de op zichzelf hder verdienstelijke overwinning impo se dit Ajax niet was dan ook niet verwonderlijk, dat ströms trainer Hooley concludeerde, dat Ljax beslist niet tot de Europese topklas- ehoort. Zijn opmerking, „Ajax had een Ie dag", bevatte in feite alles. Met Krol iet middenveld - om het pressievoetbal e voeren werd zonder laatste man geo- erd - was Ajax behoorlijk kwetsbaar, hts vier spelers kwamen boven de mid- laat uit. Suurbier en van Dord weerden naar behoren, Tamahata vestigde met fan geslaagde akties eveneens de aan- it op zich, maar de absolute hoofdrol weggelegd voor Tscheu La Ling. De tee. aanvaller, die dikwijls gebrek aan Iheid is verweten, gaf de zaken voor c een gunstig aanzien. Met twee uitste le treffers en spel van allure maakte hij lelijk, dat met zijn aanwezigheid de aan- kracht inderdaad was toegenomen. pkel Moorse defensie was dan ook herhaalde- een wankel bolwerk als hij aan het k toog. Eenmaal in de verdediging ge it, bleken de Noren niet in staat het te verplaatsen. en met lange trappen, waarbij het mid- .veld werd overgeslagen en het uitbuiten spelvoordeelsituaties kon enig weerwerk rden geboden. Het was opmekelijk dat ax, ondanks de zwakke tegenstand, toch er dan eens in lastige situaties verzeild ikte. Het vertrouwen in de eigen defensie kwaliteiten was beslist niet indrukwek- id. angst voor een nieuw Noors succes was aanleiding tot veel panieksituaties. En •wel in deze ontmoeting definitief duide- werd dat Peter Jager net tot de topdoel- nnen van Europa zal gaan behoren, ver- Scheidsrechter bewusteloos geslagen KOPENHAGEN In de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen deed zich in Kopenhagen een incident voor. BK 1903 bracht door een doel punt in de laatste minuut van de wedstrijd tegen het Turkse Trabzon- spor de stand op 2—0, wat kwalifica tie voor de volgende ronde betekende. Turkse gastarbeiders waren zo teleur gesteld over de uitschakeling van Trabzonspor dat zij onmiddellijk het veld op renden en de Zweedse scheidsrechter Ericsson met een fles bewusteloos sloegen. De UEFA-gede- legeerde zal hiervan rapport op ma ken. rt v J li, 'L* j Tscheu-La Ling was de speler die Ajax' aanvalskracht enorm vergrootte. Hij nam zelf twee van de vier doelpunten voor zijn rekening. Dit is Lings eerste maar reeds Ajax' derde treffer. Birkelund (3) en Grönlund snellen vergeefs toe. diende hij wel een compliment voor de bravour waarmee hij zijn werk verrichte. Druk kreeg hij het overigens niet, want daarvoor was Liileström te zwak. Door dat tekort aan Noorse kwaliteit kon evenmin gebruik worden gemaakt van de soms mati ge Amsterdamse organisatie. Aanwijzigingen Hoeveel tekortkomingen aan het Amster damse spel kleefden, werd nog eens onder streept door de houding van trainer Ivic. Verschillende keren moest hij zijn mannen aanwijzingen toeschreeuwen teneinde de zaken onder controle te laten houden. Later gaf hij toe de nodige angst te hebben gehad, dat de jonge spelers het pressievoetbal niet zouden kunnen volhouden. Naarmate de wedstrijd verstreek, werden de zorgen echter minder. Nadat Birkelund de score had geopend - Arnesen had Kordahl de bal ontnomen - werd een groot deel van de spanning weggenomen, toen Geels nog voor de rust voor 2—0 zorg droeg. Nadat doelman Amundsen in eerste instantie een schot van Krol had gekeerd, veroverde Ta- hamata de bal, die hij in de richting van Geels zond. Omdat twee Noren zo vriende lijk waren onder het leder door te lopen, had de scherpschutter het niet moeilijk: 2—0. Overigens had Geels nog wel vaker kunnen scoren, maar bij doelrijpe situaties bleek ook bij hem de grote vorm niet aanwe zig. Na de rust was de zaak binnen zes minuten geklaard. Lerby kopte de bal na een vrije trap van Schoemaker Schoenaker Ling en dat betekende 3—0. Het was rechtvaardig dat de beste speler van het veld ook het vierde doelpunt op zijn naam bracht. Hij kreeg de gelegenheid om aan te leggen nadat Everse een verre pass had gegeven naar Arnesen. Ajax bleef doorgaan, kreeg talrijke mogelijkheden om de score te verho gen, maar bleef tenslotte toch op 40 ste ken. Het publiek had er vrede mee, al betreurde het dat de kleine Simon Tamahata in de slotfase door een harde overtreding van doelman Amundsen van een persoonlijke triomf werd afgehouden. De door scheids rechter Mattson gegeven gele kaart was een schrale troost Overigens zwaaide de Finse scheidsrechter vaker met het geel, want zo gaat dat in het buitenland. Niet talmen, meteen geven als het noodzakelijk is. Ook Suurbier (wegens het maken van aanmerkingen op de leiding), Johanssen en Grönlund (resp. wegens het wegtrappen van de bal en hard spel) zagen het geel. Lilliströms trainer Hooley maakte zich daarom niet druk. Lachend merkte hij op: „Wij mogen uitgeschakeld zijn, maar volgend jaar zijn wij als kampioen weer van de partij. Ajax moet eerst maar eens zien zover te komen. Het blijft een middelmatige club. Ik zie de Amsterdammers de Europese beker dan ook niet winnen. Zelfs als wordt bedacht, dat er momenteel weinig echt ster ke teams meedoen." PETER VAN PUTTEN Liileström: Amundsen; Hammer, Kordahl, Birke lund, Rune, Hansen, Ólsen, Johansen, Grönlund, Lönstad; Lund, Karlsen. DEN HAAG De eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen heeft geen en kele verrassende winnaar opgeleverd. De sterke ploegen waren, op een en kele uitzondering, gekoppeld aan zwakke tegenstanders en voor die tweede keus is het avontuur weer voor een jaar voorbij. Moeilijk hadden het alleen de Franse kampioen FC Nantes tegen Dukla Praag, Benfica tegen Topedo Moskou en Atletico Madrid tegen Dynamo Boekarest Dat waren zes ploegen van ongeveer gelijke kracht. Het werden dan ook kwalificaties op het nippertje. FC Nantes haalde de tweede ronde met twee gelijke selen: 1—1 en 0—0. Het doelpunt van de Fransen in Praag tegen Dukla gaf de doorslag. Benfica en Torpedo Moskou kwamen in twee wedstrijden niet tot scoren. Na een verlenging, in Moskou, kon Torpedo zelfs bij het nemen van strafschoppen nauwelijks scoren. De Russen benut ten slechts één strafschop. Op het moment dat de Portugezen hun vierde raak schoten, was Benfica doorge drongen tot de tweede ronde. Atletico Madrid moest een achter stand van 21 wegwerken tegen Dy namo Boekarest. De Roemenen verde digden zich hardnekkig, maar gingen in de slotfase door de knieën: 20, waardoor de enige verrassing uit bleef. De tegenstander van Ajax in de twee de ronde wordt vrijdag bij de loterij in Zurich bekend. De wedstrijd Glen- toran Valur wordt vandaag ge speeld. De ploegen die Ajax kan ont moeten zijn Liverpool, Rode Ster, Levski Spartak Sofia, Benfica, Pana- thinaikos, Dynamo Dresden, Wacker Innsbruck, Borussia Monchengladba- ch, BK 1903 Kopenhagen, Juventus, FC Brugge, FC Nantes en Atletico Madrid. EN HAAG De eerste ronde van et toernooi om de Europese beker oor bekerwinnaars kende nauwelijk errassingen. Het interessantste duel, lachester United Saint Ettienne, fordt pas volgende week woensdag espeeld. Op de tweede speeldag van e Europese bekertoernooien sprong nel de knappe overwinning van FC 'wente op Glasgow Rangers in het og (3-0). lekerhouder Hamburger SV had het egen het Finse Reipas Lahti helemaal liet moeilijk. Met 3—1 en 5—2 gingen Ie Duitsers naar de tweede ronde. Verliezend finalist 19761977, Ander- uslecht, spande zich na een overwinning ran 6—1 in Sofia op Lokomotiva niet erg meer in. Wat een grote score had go moeten worden, eindigde in Brussel in k een overwinning van 2—0. ie»De tweede Duitse vertegenwoordiger )ij de bekerwinnaars, FC Köln, redde het niet in Portugal. FC Porto, dat in Keulen met 2—2 gelijkspeelde, won in Coimbra (strafmaatregel van UEFA) met 1—0 van de ploeg van Weisweiler. Het enige doelpunt ontstond twaalf u minuten na de rust. Voor de tweede ronde plaatsten zich Diosgyör VTK (Hon), Universitatea Craiova (Roe), Paok Saloniki (Gri), Hamburger SV (Wdl), Hajduk Split (Joe), Brann Bergen (Noo), Austria Wien (Oos), Lokomotiva Kosice (Tsj), FC Twente, Anderlecht (Bel), Vejle (Den), Lokomotiva Leipzig, Kbetiskse- vi Leipzig (Odl), Betis Sevilla (Spa) en FC Porto (Por). VAndaag wordt ge speeld Dynamo Moskou—La Valetta. Manchester-St. Etienne 5 oktober in Plymouth ZÜRICH De UEFA heeft zijn goed keuring gehecht aan het voorstel van Manchester United om het duel met St. Etienne te spelen in Plymouth. De wedstrijd begint om 19.30 uur en zal Manchester United had eerst Aber deen als „arena" voorgesteld maar St Etienne gaf geen antwoord. Toen stel de Les Olive, de secretaris van Ma- chester, gisteren voor om naar Ply mouth in Zuid Engeland uit te wijken, vierhonderdenvijftig kilometers ver wijderd van Manchester. De UEFA verklaarde zich akkoord, evenals de Engelse voetbalbond en de politie van Plymouth. De wedstrijd wordt gespeeld in het stadion van Plymouth Argle, een club uit de derde divisie. Er is een accom modatie voor 38.000 bezoekers. De eindstand, en de royale overgang naar de tweede ronde, is bereikt. Doelman Kennedy grijpt vergeefs naar het schot van Kick van der Vall. JEtrèm****. -X "1 Het doelpunt van FC Twente dat algemeen als een „juweeltje" werd betiteld. Arnold Mühren loopt juichend weg nadat hij een gave combinatie doeltreffend heeft afgerond. Twente leidt met 2—0. ENSCHEDE André van Gerven, de doelman van FC Twente, deed na afloop wat in de gegeven situa tie het beste was, hartelijk lachen om de vreemde beslissing van scheidsrechter Erich Linemayr, die het vijf minuten voor afloop van FC Twente—Glasgow Rangers (30) nodig oordeelde de bal op de stip te leggen. Een inderdaad com pleet lachwekkende handeling, na dat Van Gerven de bal keurig van de schoen had geplukt van Gordon Smith, toen deze de stand op 3—1 dreigde te brengen. Van Gerven: „Zelfs Smith snapte er geen snars van. Ik viel voor hem en heb hem helemaal niet geraakt. En dan gaat de bal op de stip. Gelukkig dat er niks kon gebeuren.rStel je voor dat het 1—0 is en die bal gaat er in, dan lig je er wel uit. Ik vond trouwens dat de strafschop slecht werd ingeschoten". De lichtelijke verbazing over het cadeautje dat Glasgow Rangers door Linemayr werd aangeboden, kon uiteraard de stemming in de kleedkamer van FC Twente niet druk ken. Daarvoor immers was er in de negentig minuten Europa Cupvoetbal teveel positiefs te melden geweest over het spel van de Enschedeërs die bij vlagen briljant acteer den. Centraal in de beschouwingen na afloop stond het inderdaad voortreffelijke tweede doelpunt van FC Twente, gescoord na een vlekkeloze aanval waaraan achter eenvolgens werd deelgenomen door Cees van Ierssel, Frans Thijssen, weer Cees van Ierssel en tenslotte Arnold Mühren die met een subtiel tikje de razendsnel uitgevoerde aanval besloot Spitz Kohn noemde het later een „juweeltje" Dat gebeurde op een moment dat de En en er was niemand die hem durfde tegen spreken. Behalve dan Jock Wallace, zijn collega van de rangers, die tot ieders verba zing slechts de derde treffer van FC Twente een normaal doelpunt wilde noemen. „Bij die andere twee maakten we vreselijk dom me fouten", sprak de manager van de Schot ten welgemeend. „Die hadden nooit mogen vallen. Natuurlijk, Twente speelde erg sterk, beter dan ik, eerlijk gezegd, verwacht had. Maar vergeet niet dat wij lang niet agressief genoeg waren. Vooral ons middenveld heeft me hevig teleurgesteld". Goed moment De middenlinie van FC Twente daarente gen voldeed uitermate goed. Vooral Kick van der Vall demonstreerde eens te meer in een sterke vorm te verkeren en bekroon de zijn gave optreden met een steenharde inzet, die als Twente's derde doelpunt werd geregistreerd. schedeërs inderdaad wel wat kracht in de gelederen konden gebruiken. De knal, die nog door de vuisten van doelman Kennedy werd beroerd, betekende de beslissing in een duel waarin de Rangers net even begonnen te dreigen. Van der Vall: „Voor ons kwam dat doelpunt inderdaad op een goed mo ment. Dat we een beetje terug moesten, was natuurlijk ook weer niet zo vreemd, want per slot van rekening mag je verwachten dat die Schotten na de rust, toen ze met 2—0 achterstonden, als gekken tekeer zouden gaan. Dat viel in de praktijk echter nogal mee, vond ik". Behalve Van der Vall speelden ook Ab Gritter en Epi Drost zich nadrukkelijk in de kijker. Van Drost is dat minder opvallend dan van de spits, die wekenlang naar zijn vorm zocht die hij blijkbaar nu gevonden heeft Gritter kreeg in het duel een impuls toen hij in de vierendertigste minuut raak kon knikken na een gave voorzet van Jaap Bos, die zich aan het spel van zijn collega's optrok. Ab Gritter over zijn fraaie doelpunt: „Ik had een tijd niet gescoord en dan is het natuurlijk enorm fijn. Bovendien was het ook nog mijn eerste „Europese" doelpunt Daarna gingen we meer vrijuit spelen. Ik vond trouwens toch dat we voor de rust prachtig gevoetbald hebben. Als je alleen al zag hoe zo'n tweede doelpunt tot stand komt, werkelijk grandioos". Epi Drost oordeelde dat zijn ploeg er voor treffelijk in was geslaagd Glasgow Rangers onder druk te houden. Drost: „Het was onze bedoeling ze kort te houden, steeds onder druk te zetten. Daarin zijn we goed ge slaagd. Zij hebben geen kans gehad". Overi gens zag Arie de Vroet de wedstrijd in Enschede. Hij was er in opdracht van bonds coach Ernst Happel en Jan Zwartkruis om te kijken naar de vorm van Frans Thijssen. FC Twente: Van Gerven; Van Ierssel. Overweg, Drost, Wildschut; Van d?r Vall, Thijssen, Mühren; Bos, Gritter,-Thoresen. Glasgow Rangers: Kennedy; J ar dine, Jackson, Forsyth, Miller; Mussel, McDonald, Smith; McLean, Parlane, Cooper.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17