Specialiteitentheater HOT start in beter licht met „Mime, Maskers en Marionetten" „Zwarte rijst" Hans Vervoort DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1977 PAGINA 15 batraction in actie. ijdag 30 september gaat draaideur van het Haagse itmoetingscentrum voor eaterkunsten z'n gebrui- lijke rondjes weer uitvoe- i. Een laat begin voor het _jge theater met zo'n ou- ywets roterend obstakel in der land, maar directeur iaicardo Nastasi kan z'n be kkers uitgebreid uitleggen t ze alweer méér garantie ie|or kwaliteit in zijn HOT n pnen verwachten. nol zou het HOT een van de nrtest geplaagde theaters in rdin Haag kunnen noemen, g onweerswolk van ophef- \g heeft cd enkele jaren eigende schaduwen gewor- ™n over het werk van Nas- si en de zijnen die zich aan i Oranjebuitensingel ver- rikt zagen in Koekamplus- n en metro-verschrikkin- n. Als spelende uitlaatklep t Herman Frank op de hdagmiddag als Piccolo problematiek diverse ma- i op de theatervloer zien, Istasi zelf liep de officiële Stanties plat om eindelijk n definitieve uitspraak los krijgen. Die is dan nu Óslotte gevallen. Kreeg hij Tig jaar toestemming om hoogst noodzakelijke ver teringen in z'n theater aan •brengen (nieuwe lichtkabi- s en een nieuw stekkerpa- el), inmiddels is de Koe- tmplus als dreiging afge- even, blijft het theater- ind staan waar het staat en bben burgemeester en wet- tuders de verbouwings- annen besloten voor te leg- sn aan de gemeenteraad. In ïite betekent het dat de ko el door de kerk is, die het [OT ooit eens was. Toch 'aren de haken en ogen nog iet op voor het theater. De Knplete opknapbeurt waar- aan alle eisen voor een lodern theater wordt vol- aan was begroot op 2,2 mil ten gulden en die plannen erden in het laatste kwar- tal van vorig jaar inge- iend. Daarvoor moest Nas- isi al verbouwingsruimte re- srveren en vandaar dat zijn leater van juni tot en met tptember dicht moest, geen olland Festival kon herber- m en een maand te laat aan start van het toneelsei- |en zou verschijnen. De iteindelijke beslissing werd Itorgeschoven, maar B en W iven alvast een machtiging jor een eerste fase van het ïrbouwingsplan die een wart miljoen gulden be- (opt. De rest zou, na goed- euring van het voorstel van en W door de gemeente- lad in een driejarenplan iór 1980 stukje bij beetje irwezenlijkt kunnen wor- Alles bij elkaar heel at, want het plan omvat rbouwing en uitbreiding n de minieme kantoor en eedruimten en de wer- uimte voor de technici, een euwe toneelzaalvloer, het imieuwen van de foyer, irstelwerk aan dak en mu- :n, een nieuwe riolering, irbetering van het verwar- ings- en ventilatiesysteem vernieuwing van bekabe- ng en aanbrengen van licht- ruggen in het theater. Lotte Goslar's Pantomime Circus in actie addertje NA VERBOUWING VOOR KWART MILJOEN e laatste twee programma- unten zijn inmiddels ver- cht. Wie straks het HOT innengaat, ziet hoog boven theatervloer een fraai sys- m van loopbruggen waar- an alle 140 spots zijn opge- angen. De nieuwe bekabe- ng was een eis van het •EB, de lichtbruggen een oodzaak voor elk theater en rond" als het HOT. Ri- ardo Nastasi: „Het is wel ardig om de toeschouwers oor te rekenen hoewel die ichtbruggen schelen. We iebben 140 spots die vroeger llemaal stuk voor stuk met ladder per voorstelling 'eranderd moesten worden, 'eg dat we er gemiddeld londerd gebruiken. We spe en 250 voorstellingen per ieizoen en dat doen we al ïeht seizoenen lang. Inmid dels zijn de technici dus al wintig duizend keer per lad dertje naar boven en naar Jeneden geklommen. Per be- ichting per nieuwe voorstel ing scheelt het de helft van <de tijd. Zo'n belichting kostte ®erst vier tot vijf uur, nu hvee tot tweeënhalf. We zijn ontzettend blij met deze aan- „Misschien dat de tici daarom uit dank- irheid de afgelopen maan Grootmoedertje" Goslar den de verfkwasten ter hand hebben genomen om niet ge budgetteerd schilderwerk dan maar tussen neus en lip pen door zelf uit te voeren. In elk geval kan het HOT op 30 september opgelucht van start met een wat blijere blik op de toekomst dan de laat ste jaren het geval was. Grootmoedertje Die blijdschap straalt meteen door op de programmering van het theater. Het speciali teitentheater dat het HOT elk jaar weer enkele malen in festival en festivalletjes blijkt, is vanaf de opening opnieuw herkenbaar met twee weken „Mime^ Maskers en Marionetten". Twee we ken waarin anderssoortige theatervormen gemengd worden tot een interessante hutspot van binnen- en bui tenlands werk. Até eerste is de Amerikaans-Duitse Lotte Goslar present met haar Pantomime Circus. Lotte Go slar die in 1933 uit Duitsland vluchtte en in de Verenigde Staten naam maakte met werk voor grote sterren van Broadway en Hollywood komt met haar programma „Clowns and other fools". In 1976 was ze voor de eerste maal mee in Europa en Duitsland dat ze al die tijd niet meer gezien had, dit jaar start haar tweede Europese toernee in het HOT. De kri tieken liepen over van lof voor Lotte Goslars groep die achter een kluchtige vrolijk heid toch ook een stukje me lancholie verbergt, naast de dansvreugde een brokje niet venijnige satire laat zien en al met al de lach als filosofie heeft gekozen. Als choreo grafe werkte ze in het verle den o.a. mee aan Joseph Lo- sey's toneelopvoering van Brechts „Galileo Galilei" met Charles Laughton in de hoofdrol, assisteerde bij filmscenes van Marilyn Mon roe en wel ingeschakeld bij diverse produkties van reu ze-kaliber. Ze is zelf op de planken nog uiterst actief. Ze laat in „Clowns and other \fools" niet alleen het leven van een „L'homme et la valise" van Pierre Byland Chaplin Peter Wyssbrod in „Le grand depart" bloem in solo zien, ze danst bovendien een grootmoeder tje dat de voetjes tijdens haar leven nooit op de vloer kon houden en ook in de hemel lichtvoetig verder gaat. Brengt Lotte Goslar een Nederlandse première het programma van poppen spelers Henk en Ans Boer winkel kan je zelfs een we reldpremière noemen. Beide poppenkunstenaars hadden al een bijzondere naam opge bouwd met hun werk in een mini-poppenkast van één bij één meter met uiterst plas tisch werk, Henk Boerwinkel is nu voor het eerst uit z'n kast gekomen en laat levens grote maskers zien die in vergroting dezelfde bizarre uitstraling hebben als zijn oude werk. Zijn korte pro gramma wordt aangevuld met werk van Jan Erkelens en zijn marionetten. „Mime, Maskers en Mario netten" telt vele buitenlandse gasten: Peter Wyssbrod is aanwezig met zijn „Le grand départ" en laat tevens een spiksplinternieuwe versie van zijn op Beckett "geinspi- reerde „Acte sans paroles" zien. Wyssbrod is diverse ma len (kort) in het HOT present geweest en is een zeer aparte figuur in de mime die serieus en bijna filosofisch verder bouwt aan een eigen stijl. Dan is er Pierre Byland (ooit met een partner actief in het HOT met het stuksmijten van enkele honderden bor den) nu met Marijke Schnit- ker in „L'homme et la valise" en „Une belle journée", De Argentijn Hector Malamud brengt met „Le grand re- veur" zijn hommage aan Charlie Chaplin waarmee hij wekenlang Parijs wist te boeien, Franz Josef Bogner brengt „Die heiterste show". Uit Nederland is Jo Roehrig met zijn groep Tea- traction present na een lange eerste serie die de groep aan het eind van het vorig sei zoen in het Theater aan de Haven liet zien. Festivals Het HOT heeft meer festivals in petto. Een Balletfestival van 20 t/m 26 november waarbij natuurlijk het Ne derlands Dans Theater aan wezig is dat trouwens toch vaste gast van het HOT blijft, plus het Ballet de Po- che uit Grenoble, Eske Holm uit Kopenhagen, Basic Space en Junction Dance Company uit Londen en het Roy Hart Theatre. Van 12 t/m 18 fe bruari een muziektheaterfes tival (Muziek '78) met margi naal muziektheater gebracht door o.a. Mauricio Kagel en Otto M. Zykan's Weense pro gramma „Salon-zykan". Nog zo'n typische HOT-week waarbij de spot op één facet van het theater wordt gericht is aan het eind van het sei zoen Hollands Drama, het gevolg van het initiatief dat eind vorig seizoen z'n premie had en waarin Nederlandsta lig toneel de revue passeert en waarbij de Jan Campert- stichting een opdracht aan een Nederlands auteur geeft voor het schrijven van een nieuw toneelwerk. Daarnaast is uiteraard de Haagse Co- medie met tachtig voorstel lingen een intensieve bespe ler van het HOT-theater. No vember en december bren gen achtereen drie premie res: Paul Fosters „Elisabeth 1" in de regie van Bernard Goss, de Engelsman die ook „Rosencrantz en Guilden- stern" in het HOT in scène zette, daarna Robert Bogna- r's Nederlands werk „Spoor loos" en Mrozeks „De bulte naar". De Nieuwe Komedie speelt eind oktober haar eer ste nieuwe produktie in het HOT. „Gans het raderwerk" waarbij de spoorwegstaking van 1903 theatraal onder de loupe genomen wordt: van de verdere producenten van kleine zaal-produkties wor den de Theaterunie, Cen trum, Baal, Toneelgroep Theater, Globe, Kiss uit Rot terdam, Sater en eens per maand de groepen uit het Mickery-circuit verwacht. Poëzie Hardop brengt drie voorstellingen en het Bzztoh- theater en de Bzztóh-cinema maken de serie vol. H0T-100 Ricardo Nastasi: „We waren gedwongen dit jaar onze prij zen licht omhoog te laten gaan, al zijn we nog steeds goedkoper dan vergelijkbare theaters. Een plaats kost nu acht gulden, maar ik denk niet dat het publiek ons dat kwalijk zal nemen. We heb ben wel buiten het coupon boekje en het keuze-abonne ment iets rfieuws ingesteld. Dat is het HOT-100 abonne ment Voor vijftien gulden krijgen hoogstens honderd mensen per maand de gele genheid drie voorstellingen te zien die wij interessant vinden. Dat zijn tijdens onze eerste maand Lotte Goslar, Pierre Byland en het optre den van een marionettenduo uit Bochum met een pro gramma rond Heinrich von Kleist en diens visie op het marionettentheater. Het pu bliek is vaak lui en komt er met alle alternatieven dat het heeft niet steeds even mak kelijk toe een theaterbezoek te plannen. Wanneer het die vaste data kent en die in schrijft in de agenda zit er een soort dwang achter die een hoop mensen eigenlijk best op prijs stellen. Voor hen is dat HOT-100 abonne ment. Bovendien hopen wij er een soort ritme in theater bezoek bij de kopers van dat abonnement mee te creëren, in het vertrouwen dat ze het leuk vinden te ruiken aan wat wij speciale, interessante voorstelling vinden". Het HOT heeft de kassa al opengezet. Op papier ligt er een seizoen voor het theater te wachten waarbij een aan tal wolken in elk geval zijn overgedreven. Mogelijk één niet en dat is de geluidshin der die nog wel eens tijdens voorstellingen wil komen van de trams die langs de baan vanaf het Centraal Sta tion naar beneden gieren. Richardo Nastasi: „Onder zoekingen vorige zomer heb ben nog eens bevestigd dat de isolatie en het door de tramlijnen gebruikte mate riaal beslist niet storend hoeven te werken. Aql de trambestuurders zich maar aan de voorgeschreven snel heid houden. Rijden ze - en dat zit er natuurlijk wel eens in van die hoogte naar beneden - maar vijf kilome ter te hard dan beginnen ze bij ons storend hoorbaar te zijn. Technisch klopt het dus wel, maar het gaat hier ge woon om menselijke fou ten". Heren trambes tuur de ren houdt u in, luidt dus Nastasi's verzoek. Misschien doet hij er goed aan de HTM-mensen een serie kaartjes voor z'n mooie voorstellingen te laten toe komen. „Tramlijn begeerte" was ooit een stuk van Tenes- see Williams: „Tramlijn be heers je" zou een fraaie HOT-HTM-produktie kun nen worden. EEN ERG WERKELIJK VERHAAL De „Indische" literatuur (zoals dat dan heette en nog beet), is ooit door Beb Vuyk getypeerd als „het schrij ven van brieven naar huis". Daar mee bedoelde zij dat de Nederlandse schrijvers die in Indië woonden zich in hun werk bezighielden met het maken van een verslag voor hun thuisgebleven landgenoten over dat vreemde leven in dat verre land, waar alles zo anders was dan thuis. Als je het nieuwste boek van Hans Vervoort al tot die „Indische" litera tuur mag rekenen, dan blijft er nog een grote tegenstelling tussen het uitgangspunt van de vroegere „Indi sche" auteurs en Vervoort. Er is dan ook nogal wat gebeurd in de laatste 25 jaar in de relatie van Nederland en de voormalige oostelijke kolonie. „Zwarte Rijst" is zeker geen beeld van de werkelijkheid of het leven dat de Nederlander daar aantreft en waar hij - zoals te doen gebruikelijk was in die „Indische" literatuur - met verbazing en zeker ook met enige trots over schrijft. Er zijn in dit verhaal elementen uit die traditie (opmerkingen over de oosterse keu ken, het landschap, het gebruik van wat maleïse termen). Maar dat is slechts uiterlijk, omdat dit verhaal puur een fictie is, in de uitgangssi tuatie al: Oud-Indisch-gasten kunnen in dit verhaal vrijelijk terug naar Indonesië, ze mogen zich daar zelfs vestigen. Deze mensen, teruggekeerd naar het land van hun heimwee leve ren het conflikt voor dit verhaal. Zij zitten in een isolement, de confronta tie met de eigen jeugd, met de raad sels van het land en de onduidelijk heden van de relaties met jeugd vrienden, blijkt erg moeilijk. Het verhaal speelt in 1980, op een eiland dat niet werkelijk bestaat, in een gemeenschap, die niet zo is als zij in feite is. Dit is geen brief naar huis, dit is fictie. In deze fictie keert de ik, de verteller van het verhaal, na dertig jaar terug in zijn oude wereld. Nadat hij het eiland verbet in 1950, ontmoette hij zijn oude klas genoten weer. Ze bleven aan elkaar hangen, hij trouwde met een meisje uit zijn klas, zijn vriend deed hetzelf- TERUG NAAR HET VERLEDEN de. In zijn huwelijk kwam een kind, dat door zijn achteloosheid of zijn zwakheid omkwam, waardoor het huwelijk stukliep. Bij zijn vrienden kwam de vrouw vrij jong te sterven. Daar bleef een tweeling achter, een jongen en een meisje. Met deze twee ling en een vriendje van het meisje keert de ik, een goed gearriveerd en hard geworden zakenman, terug naar Indonesië. Het verleden van hun ouders zal hij ze laten zien. De ontwikkelingen gaan heel snel, weinig uitleg of toelichting houdt het tempo op. De manier waarop de relatie tussen de ik en de drie jonge mensen zich ontwikkelt is zeer tref zeker geschetst; de ontmoeting met allerlei oude kennissen en vrienden is niet minder overtuigend. De spie geling van zijn leven aan het verle den blijkt voor de ik geen heilzame werking te hebben. Integendeel, hij ervaart - met smart?, met spot?, onverschillig? - dat het verleden defi nitief voorbij is, dat het hangen daaraan alleen tot isolement en on rust leidt Aan het slot van het boek blijkt op allerlei manieren dat die hang naar het verleden heilloos en gevaarhjk is: Een gijzeling en een aantal doden tengevolge daarvan. Niets kan wor den opgelost Bij de ik-figuur bbjft slechts het inzicht dat zijn leven in een definitief isolement gekomen is. Het is geen al te gemakkelijke lec tuur, dit boekje van 80 pagina's, waarin ontzettend veel meer gebeurt dan ik hierboven in het kort heb geschetst. Dat mag van mij best, zeker wanneer bij herlezing büjkt hoe verantwoord elk stukje informa tie is, hoe overdacht het verhaal is gekonstrueerd. De gewelddadighe den aan het slot brengen heel onver wacht, maar heel duidelijk allerlei intrigue-elementen bijeen en leggen een sterke bodem in het verhaal. „Zwarte Rijst" is dan weliswaar een duidelijke fictie, een verhaal dat zich buiten de realiteit afspeelt, het is echter wel een heel werkebjk ver haal, dat een treffend beeld geeft van het isolement waar verkeerde verwachtingen en de teleurstellingen die daarvan het gevolg zijn, toe kun nen leiden. JAN VERSTAPPEN Hans Vervoort: Zwarte rijst, een tropische vertelling. Uitg. Erven Thomas Rap Amsterdam. Prijs 15,-. BERT JANSMA

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15