Kreymbora Bisschoppen: kerk moet huis met vele woningen worden kerk en wereld KORTE METTEN GEEN VROUWEN r OP BERG ATHOS ONDANKS EEG DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1977 l.F.IDSE COURANT JUNS] „Alle christelijke gemeenschap pen in ons land zijn min of meer in een crisis geraakt. Of schoon nog steeds de plaats en de functie van deze gemeen schappen in het maatschappe lijke leven van waarde worden geacht, hebben zij als dragers van godsdienstige en ethische waarden bij uitstek, aan bete kenis ingeboet. Het is niet over dreven te stellen, dat de r.k. kerk in Nederland, kwantitatief de belangrijkste geloofsgemeen schap, door de geestelijke en maatschappelijke veranderin gen wellicht het meest gete kend is." Dit schrijven de bisschoppen van Nederland in een „panora ma" (overzicht) van de r.k. kerk in Nederland ten behoeve van de bisschoppensynode, die als gemeld morgen in Rome begint en die zich zal bezighouden met het godsdienstonderricht. Het „panorama" is de tweede bijdrage der Nederlandse bis schoppen aan de bisschoppensy node 1977. Zij hebben in een ander rapport uitvoerig geant woord op een enquête uit Rome. (Zie ook Kerk en Wereld van gisteren.) Vele jaren hebben de grote katholieke gezinnen gezorgd voor groei van de r.k. kerk in Nederland. De rek is er nu wel uit Als typerend voorbeeld noe men de bisschoppen de provin cie Limburg, van oudsher de meest katholieke provincie, maar thans ook de provincie met het laagste geboortecijfer van heel ons land (11,8 promille tegenover 13 gemiddeld in Ne derland). Steeds minder katholieke ou ders laten hun kinderen als katholiek inschrijven. Als een der oorzaken daarvoor noemen de bisschoppen het gemengde huwelijk. Ruim 35 procent der katholieken trouwt met een pro testantse of niet-kerkelijke part ner. Deze ontwikkelingen hebben ook konsequenties voor het doopaanbod van kinderen uit katholieke gezinnen. Dit daalde van 97.6 procent in 1965 tot 90.4 procent in 1975. Ook heeft dit gevolgen voor het katholieke on derwijs. Het katholieke aandeel in het totale onderwijsbestel daalde in de periode 1973/1974 met 1,4 procent en in het jaar 1975/1976 met 1,3 procent. Óver het kerkbezoek zeggen de bis schoppen dat dit sedert 1966 gehalveerd is van 64,4 procent tot 31,1 procent. Beknopt gaan de bisschoppen in op de situatie onder de jonge ren. Zij merken op: „Bij jonge ren overheerst het gevoel te ma ken te hebben met een spreken de in plaats van een handelen de, met een over-geïnstitutiona- liseerde in plaats van een vrij makende kerk en met een wijze van geloven, die voor het oog weinig uitwerkt. Voor jongeren, die wel deelne men aan de zondagsviering geldt, dat er een aanzienlijke kloof is tussen wat de institutio nele kerk verwacht en de feite lijke motivatie van de betrokke nen". De bisschoppen conclude ren, dat de presentatie en de geloofwaardigheid van de kerk onder zware druk staan. Tevens merken zij op, dat deze proble matiek in steeds mindere mate beperkt blijft tot jongeren. Zij spreken nog over de polari satie, die pas op de plaats schijnt te maken, en over „teke nen van vrijzinnigheid". De bis schoppen zijn hier voorzichtig met hun conclusies, omdat zij daarin ook een mogelijkheid zien van worsteling om het ge loof. Duidelijk echter is hun conclu sie, dat het toebehoren tot een kerk niet meer vanzelfsprekend is. Jongeren en ouderen worden voor een bewuste kquze geplaat st. Degenen die bewust kiezen worden daardoor meestal wel tot een verhoogd sociaal engage ment gebracht. Anderen tot een verhoogde belangstelling voor verinnerlijkte godsdienstigheid. De charismatische beweging is een voorbeeld voor deze tweede ontwikkeling. De bisschoppen constateren, dat de kerk huisvesting moet bieden aan beide stromingen. De kerk moet een huis worden met vele woningen, want anders lopen de sociaal geëngageerden de kerk uit en gaan de mensen, die ver innerlijking zoeken, over tot sec- tevorming, aldus de bisschop pen. Oostafrikaanse rooms-kath- olieke bisschoppen uit Kenia, Oeganda, Tanzania en Malawi hebben tijdens een bijeen komst in Kenia een verkla ring uitgegeven, waarin zij zich uitspreken tegen marte lingen, geweld en onrecht vaardige behandeling in vele Afrikaanse landen, vooral Ethiopië, Zuid-Afrika en Rho- desië. Zij keerden zich in het bijzonder tegen het recente verbod door de Oegandese re gering op zevenentwintig reli gieuze secten en organisaties. Eimert Pruim (43), die twaalf jaar cursusleider was op het vormingscentrum Den Aler- dinck in Laag-Zuthem bij Zwolle treedt per 1 oktober in dienst van de stichting Kerken Wereld in Driebergen. Hij wordt eindredacteur van „Open Deur/Goede Tijding" als opvolger van Jac. Roos Hij is ook redactie-secretaris van het maandblad „Voorlopig". C. C. Smitskamp volgt hem op bij Den Alerdinck. De Nederlandse interkerkelij ke Lucasorde organiseert in samenwerking met de r.k. charismatische beweging „Nieuwe Aarde" op zaterdag 15 oktober in de Kanaalstraat 8 te Eindhoven een ontmoe tingsdag rondom het thema „De dienst der genezing". De van oorsprong Engelse en An glicaanse Lucasorde (secreta riaat Olympiaplein 15, Am sterdam) streeft ernaar de christelijke „dienst der gene zing" een centralere plaats te laten herkrijgen in de liturgie en het leven der kerken. De hervormde algemene dia conale vergadering van dit jaar wordt zaterdag 29 okto ber in Deventer gehouden ron dom het thema „Omgaan met elkaar". Prof. dr. G. van Leeu wen, hoogleraar aan de protes tantse theologische faculteit te Brussel zal daarover spreken. Drs. P. A. C. Douwes, alge meen secretaris van de Gene rale Diaconale Raad zal „Lij nen naar de toekomst" trek ken. In Tschenstochowa in Polen hebben zevenhonderd gedele geerden uit vijfentwintig lan den deelgenomen aan het in ternationale congres van katholieke esperantisten. Er waren priesters en bisschop pen onder de deelnemers. Er werd vooral gesproken over de uitbouw van het katholie ke centrum voor Esperanto in Rome en over het streven om Esperantocursussen te organi seren aan seminaries. Men bleek, erkentelijk voor het feit, dat Radio Vaticaan uit zendingen in Esperanto in het programma had opgenomen. Paus Paulus had in een tele gram de organisatoren succes gewenst met hun streven. Werkgroep basisgroepen! wil landelijk verband De werkgroep „Dienst aan ba sisgroepen en kritische ge meenten in Nederland" heeft in een oplage van tienduizend exemplaren een oproep ge richt aan de geïnteresseerde christenen van alle kerken om te komen tot de opbouw van een landelijk verband. De oproep richt zich tot die christenen, die „losgeweekt uit angst en plicht, proberen in kleinere en overzichtelijker ge meenschappen de draad van het geloof weer op te pakken". Of anders gezegd, christenen, die zichzelf aarzelend of uit drukkelijk presenteren of la ten aanduiden als „basis groep". De oproep schetst ontstaan en situatie van de thans ongeveer tachtig basisgemeenschappen in Nederland. Daarvan zegt de oproep: ,'Eén ding wete voortaan heel zeker, mee is hun verzet in dij wezen dan ook begonni getekend: de kerk beginj mensen, en nooit andeil Vanuit dat inzicht hebbenT groepen gevormd, die opf schillende niveaus en opl schillende manieren denl en doend bezig zijn de I terug te brengen tot de m j De werkgroep vindt dat d dringt om zich te beraden I de opzet van een landelijk] band. Dit is niet alleen i voor overleving, maar voor activering, aldus dej roep. Deze solidarisering" de basisbeweging mag de oproep echter allerr leiden tot een „derde Het adres van de werkg is Pasteurstraat 13, Utree hl eaterki lijke re i. Een Het verlangen van Grieken land om toe te treden tot de Europese Gemeenschap blijkt op onverwachte moeilijkhe den te stuiten. De oorzaak is te vinden in de monnikenrepubliek op de berg Athos. Deze geniet sinds een halve eeuw autonomie, maar wordt naar buiten door de Griekse regering vertegen woordigd. Als Griekenland toetreedt tot de EEG is het ook verp|8e het beginsel van vrije vP", 1 ging toe te staan en datPe^!an de gelijkstelling van maP1"00 vrouw. De monniken ojrhers berg Athos. verzetten 1 M al daartegen. Vrouwen helPr tot de berg Athos geenIinen 1 gang. Mocht Griekenland de EEG toetreden, dan mo zou 1 de vrouwen, desnoods mefest g- weld, worden verhinderd^ Ha 341 vierkante kilometer g onw gebied te betreden. ig he eigent Flannel pak van zuiver 3-Delig pak van zuiver 3-Delig pak van zuiver Modieus pak van zuiver Sportief tweed pak van zuiver scheerwol.Ontwerp: Dick scheerwol.Ontwerp: Dick scheerwol. Kolbert in visgraat. scheerwoLTwill.Slanke scheerwol. Leren knopen. Holthaus. Bruin. Holthaus. Bruin. 425.- Pantalon en vest uni. 475.- snit. Bruin Groen of bruin. 275-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 14