anger Eerste verlofda Oprichter Sietz Leef lang weg bij De Kleine Aarde9 '.V.D.A. WIL EIGEN MAN OP JUSTITIE Landbouwcoöperatie honderd jaar oud [R.R. TEGEN ZIEKTEVERZUIM: O r*i Ir dnfi a v divcillll" ERASMUSPRIJS UITGEREIKT AAN PROF. W. KAEGI Nederlandse vrouw geeft 200 miljoen uit aan beha's en corsetten Boerenpartij nu definitief uiteen gevallen Nieuwe baan voor mr. van Vollenhoven Belgisch vrachtschip overvaren ÏNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1977 PAGINA 9 n onze sociaal-economische redactie) HAAG De Wetenschappelijke Raad het Regeringsbeleid (W.R.R.) maakt imstige zorgen over de toeneming van iekteverzuim. Hij schrijft die toene- in hoofdzaak toe aan de arbeidsom- jgheden en beveelt dan ook aan, die' mdigheden via nieuwe initiatieven te teren. Ook zullen er volgens de W.R.R. imenten moeten komen om het ziekte- im op andere wijze terug te dringen, oorbeelden noemt hij hef uitbreiden iet gewone verlof met vijf dagen en «schouwen van elke eerste ziektedag erlofdag met een maximum van vijf üLR. doet deze suggestie in zijn van- aan de regering uitgebracht rapport wij er werk van?" met verkennin- mtrent de verhouding tussen actieven actieven. Geconstateerd wordt, dat lantal niet-actieven sterk toeneemt, loor de actieven, het zogenaamde 'lak, steeds meer middelen moet op- om de collectieve uitgaven te kun- financieren. Er zijn grenzen aan de idheid van de actieven om inkomens te dragen, zo stelt de raad, die dan ook het aantal gedwongen niet-actieven wil te rugdringen door arbeidsplaatsen te schep pen en bestaande arbeidsplaatsen te herver delen. Hij wil dus niet aanvaarden, dat de groep, die niet aan het arbeidsproces deel neemt, blijft groeien. Dat geeft wel problemen, zo blijkt uit het rapport, want er moet rekening worden gehouden met een forse stijging van het aanbod van arbeidskrachten. Vooral na 1980 zullen grote inspanningen noodzakelijk zijn om massale werkloosheid tegen te gaan. In dit verband komt aan de orde, dat voor het te voeren beleid ten aanzien van non-activi teit voorwaarden moeten worden gesteld aan het draagvlak, zowel vanuit economisch als sociaal oogpunt: minder snel en minder hoge uitkeringen. In het rapport wordt ook gesteld, dat stimu lering van investeringen vanuit een werkge- legenheidsoogpunt niet altijd aanbeveling verdient. Het stimuleren van investeringen zou meer plaats moeten vinden in het kader van een produktiviteitspolitiek, zonder dat daarbij onverkort het arbeidsplaatsencrite rium wordt gehanteerd. Versterking van het draagvlak wordt door de W.R.R. niet gezien als een op zichzelf staande doelstelling, maar is wel nodig om andere beleidsdoe leinden te kunnen realiseren. Als voorbeeld wordt in dit kader genoemd het scheppen van arbeidsplaatsen in de zogenaamde quar taire sector, dat is de niet-commerciële, dienstenverlenende sector zoals de bejaar denzorg en het onderwijs voor volwassenen. De W.R.R. wijst er vervolgens op, dat er een paradoxale situatie dreigt te ontstaan, om dat zich gelijktijdig zowel ruime overschot ten als tekorten aan aanbod zullen voor doen. Gelet op die tekorten (vanwege onaan trekkelijkheid van sommige funkties) wordt gepleit voor humanisering van de arbeids plaatsen en het tot uitdrukking brengen van de schaarsteverhoudingen in de lonen, ook al zou dit laatste moeten leiden tot ingrijpen de wijzigingen in de loonverhoudingen. Er wordt geen aanleiding gezien het begrip „passende arbeid" te verruimen. Wel zou, terwille van de kansarme groepen, het be grip „passende vraag" herziening behoeven. In het kader van beperking van het arbeids aanbod wordt gepleit voor een beleid gericht op een vrijwillige verhoging van de onder wijsdeelneming, leerplichtverlening moet niet werkloosheidsbestrijding als achter grond hebben. De W.R.R. wil voorts, dat op grotere schaal wordt geëxperimenteerd met vervroegde pensionering. En tenslotte vraagt de raad aandacht voor arbeidstijdverkorting als alternatief voor loonstijging. De kleine bescheiden Zwitserse professor Kaegi ontvangt de Erasmusprijs uit handen van prins Bernhard terwijl koningin Juliana belangstellend toekijkt. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „Ik voel mij eigenlijk niet waardig vandaag hier voor u te staan en een zo hoge onderscheiding in ontvangst te nemen, omdat het werk dat ik heb verricht tot mijn plicht behoorde; werk dat dagelijks ook door mijn vrienden en collega's wordt verzet zonder dat zij daarvoor openlijk lof krijgen toege zwaaid." Aldus gisteren prof. dr. Werner Kaegi in zijn dankwoord nadat hij in de Ridderzaal uit handen van prins Bernhard de Eras musprijs 1977 in ontvangst had mogen nemen. Dezè prijs van 100.000 gulden wordt jaar lijks door de stichting Praemium Erasmia- num verleend als onderscheiding voor personen of instellingen die een voor Eu ropa bijonder belangrijke bijdrage heb ben geleverd op cultureel, sociaal of so ciaal-wetenschappelijk terrein. De 79-jarige Zwitserse cultuur-historicus Kaegi, die benadrukte hoezeer hij zich verbonden voelt met Nederland sinds hij in 1945 aanwezig was bij de heropening van de Leidse Universiteit (waarvan hij nu eredoctor is) viel dit jaar de eer te beurt om verschillende redenen. Onder andere omdat hij in zijn geschriften over de Zwitserse cultuur-historicus Jacob Burckhardt (1818-1897) het genre va wetenschappelijke biografie op onover troffen wijze beoefent en omdat hij het werk van de Nederlandse historicus Jo- han Hnizinga (1872-1945, onder meer be kend door zijn Erasmusbiografie en zijn werk .Herfsttij der Middeleeuwen") voor het Duitse taalgebied heeft ontsloten. Bij de plechtige overhandiging van de prijs was behalve prins Bernhard ook koningin Juliana aanwezig, die als eerste een exemplaar ontving van een bloemle zing van het werk van prof. Kaegi, be staande uit zeven in het Nederlands ver taalde essays. onze parlementaire redactie) I HAAG De PvdA wil in het nieuwe kabinet ïinister van justitie leveren. Het CDA zou dan man op defensie kunnen neerzetten. Dat heeft Thijn (PvdA) gisteren laten weten in een ge- k met de informateurs Veringa en Den Uyl. Ook Agt (CDA) en Terlouw (D'66) hebben hun wen- akket over de zetelverdeling bij de informateurs ifel gelegd. ens de PvdA zijn er voldoende argumenten om het aantal ministers in ieder geval niet uit te breiden. Het CDA voelt hiervoor ook weinig. Wanneer er geen ministers onder portefeuille voor wetenschapsbeleid zou komen, wil de PvdA wel een minister voor emancipatie-zaken. Wetenschapsbeleid zou bij onders wijs kunnen blijven, maar, ook naar economische zaken kunnen worden overgeheveld. De PvdA wil niet alleen justitie bezetten en haar invloed in de financieel-sociale-economische driehoek versterken. Ze heeft een lichte voorkeur voor het ministerie van sociale zaken. Van Agt heeft zich in de afgelopen dagen op zijn politieke toekomst beraden. De vraag is of hij in het nieuwe kabinet wil of fractie-voorzitter zal blijven. Het CDA heeft liever dat hij de fractie blijft leiden, maar Van Agt zelf voelt het meest voor een plaats in het kabinet. Vermoedelijk zal hij donderdag in een vergadering van de CDA-fraetie zijn beslissing mee delen. Terlouw heeft de informateurs laten weten dat als er in het nieuwe kabinet 8 ministers van PvdA, 7 van CDA en één van D'66 komt, de democraten zich sterk ondervertegenwoordigd achten. In het verleden zijn kleine partijen in het kabinet meestal overbe- deeld. De ondervertegenwoordiging zou alleen aan vaardbaar zijn, als D'66 bijvoorbeeld de minister van economische zaken kan leveren en daardoor invloed krijgt in de financieel-sociaal-economische driehoek. Als D'66 twee ministersposten krijgt toebedeeld, kan daar één minister zonder portefeuille bij zijn. De voorkeur van D'66 gaat uit naar de bezetting van justitie, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ver keer en waterstaat of binnenlandse zaken. AMSTERDAM Wat dragen we onder onze bovenkleding? Grootmoeders van een halve eeuw geleden waren van mening, dat dat geen mens iets aanging, maar een vrouw van nu weet, dat het goed zitten van haar bovenkleding onmiddel lijk verband houdt met wat zij er onder draagt. Samen geven we er in Nederland bijna 200 mil joen per jaar aan uit. Zijn we nu niet zo pril meer, lopen we al verscheidene jaren rond met ons eigen figuur, dan weten we wel wat voor steuntjes we dragen moeten om onszelf keurig in vorm te houden, dan houden we ons aan onze eigen maat, ons eigen merk en ons eigen model. En toch loont het ook dan de moeite om eens iets nieuws te proberen wie weet hoe verras send goed onze nieuwe blouse, onze nieuwe panta lon daarmee tot zijn recht zal komen! Triumph maakt het de jonge vrouw gemakkelijk met de one-size beha, waarvan men nauwelijks merkt dat men iets aan heeft. Is de buste een ietsje te zwaar hiervoor, dan is er ook een model dat meer steun biedt, en eveneens de illusie geeft niets aan te hebben. Bij deze pastelkleurige beha's bestaan bijpassende slipjes. Maar een beha is niet alleen een steuntoestandje, men kan er ook heel wat koketterie in uitleven. Zelfs in die bijna-niets- jes kunnen nog snoezige bloemmotiefjes worden aangebracht Katoen is als materiaal tegenwoordig weer erg in trek. Het is verwerkt in de serie Klaps, waarbij het katoen op de huid zit en de daarmee samenge- weven lycra aan de buitenkant. Het gevolg van deze samenstelling is, dat het slipje overbodig wordt en de, panty direct op de huid kan worden gedragen. De wasbaarheid van het materiaal laat dat toe. Ook de katoenen broderie anglaise uit de (niet zo) goede oude tijd keert terug, in snoezige behaatjes, die er om vragen met een klein randje boven het decolleté uit te kijken, en bijpassende slipjes. Het fraai steunende panty-corselet - ook wel top- slip genaamd - is paraat om het niet meer stengel dunne figuur te fatsoeneren of om ranke gestalten nog wat extra te perfectioneren onder een sluike japon. En voor 's avonds zijn er de strapless beha's van verschillend en altijd zeer geraffineerd model, als ondergrond voor de blote-schoudermode, die niet alleen van de winter, maar nog meer in het voorjaar opgeld zal doen. Is dat alles? Welnee, op de show van Triumph-Wa- la volgt dan lingerie, nachtkleding, négligés en vooral huiskleding - dingen om lekker op je gemak in te relaxen en tegelijkertijd elegant te zijn. Het oog wil immers ook wat - het mannenoog, wel te verstaan. Maar dat is een hoofdstuk op zichzelf. Jeanette Teengs een onzer verslaggevers) >XTEL Het zal wel de iek zijn van ambitieuze, Jernieuwende initiatieven. )Jj roeg of laat sluipen juist de lementen, die in de maat- :happij voor verbetering in anmerking komen de eigen elederen binnen. Dat is het loment waarop de bewogen —|trijders van het eerste uur et voor gezien houden. Zo is et ook gegaan met Sietz Lee- ang. Zes jaar geleden oprich ter van de Boxtelse proeftuin ^De Kleine Aarde", een alter atie! project van jeugdige atuurvorsers, dat landelijke lekendheid zou vergaren, inds het afgelopen week- inde alleen nog aspirant-boe enschrijver. Leefland nam fficieel ontslag nadat het be- tour van de proeftum-sticb- ing een medewerker de laan itstuurde. Zijn werkelijke rieff is de mate waarin dit ntslag illustratief is voor de ewijzigde mentaliteit in de iroeftuin. iietz Leeflang: „Het doel was lltijd de mensen zich bewust maken van de eigen verant- roordelijkheid die iedereen fen opzichte van elkaar, het "ieu en de natuur heeft. Nu .'rst er in de proeftuin de lfde collectieve verantwoor- jkheid als in de maat- ppij". iflang startte zijn project jaar geleden in een voor boerderij, die was ver- •uwd tot een experimenteer- tats voor milieu-vriendelijke iviteiten. De veertig jonge lewerkers, onder wie velen iet een universitaire graad, gingen zich bezig houden met 6" milieubewuste land- en tuin- "bouwmethoden, voedselcon- irvering, gezondheidsbe scherming en energiegebruik. Op het erf werd het inmiddels vermaarde kringloophuis ge bouwd, een alternatief labora torium, waar wordt geexperi- menteerd met energievoorzie ning door zonnewarmte en vrind, methaangaswinning uit de beerput en opvang en ge bruik van regenwater. Jaarlijks ontvangt De Kleine Aarde ruim 10.000 bezoekers. Medewerkers aan het project «ouden in het hele land met vrij veel succes lezingen. Het project wordt gesubsidieerd dftor CRM. De koningin ver eerde De Kleine Aarde een maal met een bezoek. Deson danks is Leeflang nog steeds niet tevreden? „Als je alleen naar deze aspek- ten kijkt is er alle reden tot tevredenheid. Sterker: ik ben er trots op. Het project is vorig jaar op de televisie uit de doe ken gedaan. Prompt kregen we 60.000 reacties. Dat zegt toch wel iets. Het succes spreekt uit alle cijfers. De om zet bedraagt op dit moment ruim twee miljoen. In mei van dit jaar werd het me allemaal teveel. Ik heb de organisatie uit handen gegeven en me he lemaal geconcentreerd op het tijdschrift dat de stichting uit geeft. Er zijn nu 11.000 lezers, de oplage stijgt met duizenden per jaar. Het doet me pijn om van hen afscheid te nemen. Van het project had ik me al eerder losgemaakt Het werd niet alleen te massaal, maar ook over-georganiseerd. En dat was nu juist niet de bedoe ling". Leeflang stapt eruit op het hoogtepunt. Hij was de laatste van de groep die De Kleine Aarde als voorbeeld stelde aan de vastgeroeste samenleving. Er kwamen voortdurend nieu we „aardbewoners", die vol gens hem liever anoniem ble ven in het collectief. „Die hoorden er eigenlijk niet Het bestuur wilde en durfde daar niets aan te doen. Ik wilde juist alle onderdelen van het project zelfstandig maken. Iedereen zijn eigen verant woordelijkheid geven. Nu heerst er totale medezeggen schap over het gehele project Dat ontaardt in oeverloze dis cussies. Het droeve resultaat is totale onmacht. Terugblikkend besef ik dat het een zware, maar rijke tijd is geweest. Een keiharde leerschool ook: je ziet dat je als mens veel meer kunt doen en betekenen dan je denkt. We hebben er toe bijgedragen dat veel mensen anders zijn gaan eten, milieu bewuster zijn gaan leven en hebben ontdekt dat zij een ei gen inbreng kunnen hebben als ze dat echt willen. Alleen, en daar kan ik erg treurig om worden, we zijn er niet in ge slaagd dat zelf te bereiken". Tweede luchthaven zeker niet naar West-Brabant DEN HAAG (ANP) - West-Bra- bant moet niet rekenen op de vestiging van de tweede natio nale luchthaven in het westelijk deel van de provincie Noord- Brabant. Aldus heeft minister Westerterp van verkeer en wa terstaat gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Nijpels, Dees en De Beer (allen VVD). Indien er inNederland een twee de nationale luchthaven zal ko men, wordt deze naar alle waar schijnlijkheid in de Marker waard gevestigd, zo staat in het antwoord. ERMELO (ANP) - Volgende maand zullen verontruste leden van de Boerenpartij en bloc uittreden en een nieuwe partij oprichten. Dit is gisteravond besloten nadat een commissie van goede diensten uit de Boe renpartij een dreigende breuk tussen het hoofdbestuur en de verontruste leden niet heeft kunnen voorkomen. Een verzoek van deze commis sie tot het houden van een alge mene ledenvergadering op korte termijn is door een meerderheid van het hoofdbestuur van de Boerenpartij van de hand gewe zen. De commissie van goede diensten is „bijzonder teleurge steld" over in het bijzonder de houding van BP-voorzitter Koe koek. De moeilijkheden in de Boeren partij hebben onder meer trekking op veronderstelde ver valsingen van stembriefjes voor de BP-kandidatenlijst vooi kamerverkiezingen en op het beheer van de partijgelden. Huwelijks reis Vijftig bruidsparen uit Singapore bren gen hun huwelijks reis in Europa door. waarbij een bezoek aan Amsterdam na tuurlijk niet mag ontbreken, waarbij zij op uitnodiging van het Nationaal Bureau voor Toeris me een maaltijd ge bruikten in een Chi nees-Indisch Res taurant in de Bin nen Batammer- straat. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op 18 oktober zal in de Flevohof worden herdacht dat honderd jaar geleden de eerste landbouwcoöperatie in ons land werd opge richt Dat was in het Zeeuws Vlaamse Aarden burg, waar boeren voor de inkoop van produkten de handen ineen sloegen. Het eeuwfeest van de landbouwcoöperatie zal bescheiden worden ge vierd. Dr. G. J. ter Woorst, oud-Kamerlid en binnenkort directeur van de Nationale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw. „Dank zij de coöperaties kunnen zo'n 150.000kleine zelfstandige boeren en tuinders het hoofd boven water houden en zich in de grootscheepse economie handhaven". Evenals in Denemarken en Zweden is in ons land de coöperatie voor de land- en tuinbouw een groot succes geworden. Voorzitter Mertens van de Natio nale Coöperatieve Raad meent dat de boeren veel profijt hebben van hun samenwerking. De boer zou voor zijn produkten een slechtere prijs krijgen als zijn coöperatie geen tegenwicht zou kunnen vormen tegenover machtsconcentraties op de markten. Een paar cijfers laten de economische betekenis zien: de zuivelcoöperaties ontvangen negentig per cent van de door veehouders geleverde melk. Ongeveer 61 percent van de suikerbieten en 80 percent van de fabrieksaardappelen wordt door coöperaties verwerkt. Meer dan 80 percent van groenten, fruit, bloemen en planten passeert de veilingen die door de tuinders zelf worden bestuurd. De helft van de in ons land geteelde granen komt ook via de coöperatie op de markt. De allerbekendste coöperatie is de Rabo Bank. Naar balanstotaal gemeten de tweede bank van ons land. Het is de grootste spaarbankorganisatie, die met zeven miljoen spaarrekeningen meer dan 40 percent van alle spaargelden beheert. Ook bij de bank wordt geprobeerd van de democratie geen holle frase te maken, aldus oud-senator Mertens. De bank helpt vele boeren bij hun financiering sproblemen. „De coöperatie", aldus dr. Ter Woorst, „is een democratische ondernemingsvorm waarbij kapi taal en winst ondergeschikt zijn aan de economi sche activiteiten van de leden. In vele gevallen betreft het boeren met bescheiden inkomen, die moeten worden gerekend tot de zwakken in de samenleving. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Westerterp (ver keer en waterstaat) heeft vanmorgen in de Ridderzaal aan het Binnenhof de Voorlopige Raad voor de Verkeersveilig heid geïnstalleerd. Voorzitter van deze voorlopige Raad is mr. Pieter van Vol lenhoven. Leden zijn mr. J. I. van Dijke uit Rijns burg, mr. J. F. Hopman uit Eerbeek, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen uit Wageningen, prof. dr. J. A. Michon uit Haren (Gr.) en dr. A. Verkuyl uit Leers urn. De Voorlopige Raad voor de Verkeersveiligheid is een onafhankelijk orgaan, dat de minister van verkeer en waterstaat van advies zal dienen omtrent allerlei vraagstukken op het gebied van de verkeersvsiligheid. Mr. Pieter van Vollenhoven blijft in zijn nieuwe functie op hetzelfde terrein van de Stichting Periodieke Veiligheidskeu ringen voor Motorvoertuigen. Deze Stich ting was opgericht om toezicht te houden op de verplichte jaarlijkse autokeuringen die minister Westerterp had willen invoe ren. Omdat de Tweede Kamer zijn wets ontwerp hierover echter afwees, werd de Stichting PVM opgeheven, waardoor mr. Van Vollenhoven werkloos werd. DORDRECHT (ANP) Bij de splitsing van Oude Maas, Mer- wede en Noord is gisteravond een Belgisch vrachtschip over varen door twee aan elkaar ge koppelde Duitse vrachtschepen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Duitse schepen waren gela den met gasolie en benzine. De Belgische boot, de Visconti, ver voerde ijzer. De schepen zijn bijna frontaal op elkaar gebotst, aldus de lezing van de waterpo- litie. De Visconti zonk onmiddel lijk. Twee opvarenden werden doorDuitse bemanningsleden uit het water gehaald. De rijkspoli tie stelt een onderzoek in. Rijk- waterstaat regelt het scheepver- keer rond het Belgische wrak, dat in de vaargeul ligt Mr. Broekman overleden DEN HAAG (ANP) - Mr. J. G. M. Broekman (64), directeur-ge neraal voor het basisonderwijs is gisteren overleden. Van 1937 tot zijn benoeming tot directeur-generaal bij het depar tement van onderwijs, kunsten en wetenschappen werkte hij bij het r.k. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding in Den Haag en was hij enkele jaren gemeenteraadslid van Den Haag. Een hoogtepunt in de car rière van mr. Broekman was zijn optreden in 1962 in de Tweede Kamer. Bij de openbare beraadslagingen over de mam moetwet stond hij minister Cals *>>j

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9