[SOLEREN VAN GEVANGENEN IN HJITSLAND WETTELIJK GEREGELD Kernafval in ijzermijn w op koop Moord in Madrid leidt tot onrust in Spaans leger In- en uitschakelen op afstand romiko: Voortgang >eperking bewapening KERNENERGIE IS LAATSTE MIDDEL DIEPVRIEZEN DUURDER DAN VAAK GEDACHT Geschillencommissie bontmantels erkend Abonnement op onderhoud CV BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1977 PAGINA 7 (Van onze correspondent Ami van Vree) NN Zelden is een wetsontwerp in de Bonds- Ipubliek er zo snel doorheen gejaagd als deze Lek het geval is met een voorstel dat het Lgelijk moet maken gevangen terroristen onder {paalde voorwaarden het kontakt met andere Langenen te ontzeggen en him kontakt met de (itenwereld (dus ook met hun advocaten) onmo- lijk te maken. it gaat hier duidelijk om gelegenheidswetgeving rechtstreeks is beïnvloed door de ontvoering de werkgeversvoorzitter Hans-Martin Sch eer. Om te vermijden dat diens ontvoerders op igerlei wijze kontakt zouden kunnen opnemen i de gevangenen wier vrijlating werd geëist, sloot de regering al vrij snel een aantal Baader- m anhof-gevangenen in hun cel te isoleren. Zij sriep zich daarbij op artikel 34 van het Wetboek I RITSE LIBERALEN: s zelfmoord van Strafrecht dat spreekt van een „rechtvaardi gende noodsituatie". Onmiddellijk stak een storm van verontwaardi ging in bepaalde juristenkringen op. Men beschul digde de regering van machtsmisbruik, in de eerste plaats omdat alleen de rechter die verant woordelijk is voor de tenuitvoerlegging van de straf mag bepalen of een dergelijke noodsituatie aanwezig is en niet de uitvoerende macht, en in de tweede plaats omdat het artikel op hele andere, met name genoemde situaties, zoals epidemieën doelt. Een drietal advocaten spar.de zelfs een kort geding aan bij het Constitutioneel Hof in Karlsru he. Minister Vogel van justitie heeft kennelijk de wankele basis van zijn beslissing ingezien. De nieuwe wet die in ijltempo door Bondsdag en Bondsraad wordt behandeld en die wellicht al zaterdag van kracht wordt, voorziet in de isolering van gevangen terroristen, wanneer er gevaar voor leven of gezondheid van een bepaalde persoon bestaat en wanneer de verdenking daarvan is terug te voeren op een terroristische groepering. Het isolement wordt na dertig dagen automatisch opgeheven, maar kan worden verlengd. De recente terroristische activiteiten hebben zoals gebruikelijk de roep naar een strengere wetgeving in de Bondsrepubliek verscherpt. Zo heeft het bestuur van de CDU deze week een groot aantal voorstellen aan de Bondsdagfractie voorgelegd met de bedoeling dat zij in wetsontwerpen worden -omgezet. Het pakket omvat maatregelen als een verhoging van de strafmaat bij geweldcriminali- teit; het minder snel verlenen van gratie na twee derde van de straf te hebben uitgezeten; de moge lijkheid om terroristen na het uitzitten van hun straf in „verzekerde bewaring te houden", uit vrees dat zij weer onmiddellijk in de terreur-scène onderduiken; het afluisteren van gesprekken tus sen advocaten en hun cliënten; inperking van het demonstratierecht; opheffing van de plicht om gevangenen die vrijwillig in hongerstaking zijn gegaan kunstmatig te voeden; meer bevoegdheden voor de federale recherche die met de terroristen- bestrijding is belast. Velen staan met grote scepsis tegenover deze en dergelijke voorstellen. Zij vrezen dat de invoering ervan nauwelijks effect zal hebben op de omvang van het terrorisme, maar daarentegen op een onaanvaardbare manier de burgerlijke rechten en vrijheden in de Bondsrepubliek zullen inperken. Van onze correspodent Roger iimons) .ONDEN De partij bloedt 0od. We zullen in de komende «ikiezingen worden afge licht. De „Liberal Party" ligt op sterven. Meer dan 2 miljoen mensen die in 1974 hun stem op de partij hebben uitgebracht [linnen zich dat - volgens een ecente opiniepeiling - niet aper herinneren. Deze bittere Jachten worden op het congres ian de liberale partij te Brigh- on naar het hoofd geslingerd partijleider David Steel, oorzaak van de slechte ge- ids toestand wordt ge it in de coalitie van libera- en Labour in het Lagerhuis, die de regering van Jim Calag- hen op de been heeft gehouden. Een debat over de „Lib-Lab coalitie", volgens de tegenstan ders een politiek zelfmoord pact, zal vandaag in Brighton worden bekroond met een stem ming, die David Steel met een driekwart meerderheid zal moe ten winnen om het werkverband met Labour levensvatbaar te houden. Uit een opiniepeiling onder par tijofficials is gebleken dat negen van de tien onder hen het pact met Labour juist achten, dat driekwart het pact met over de kling wil jagen, maar dat twee derde van oordeel is dat het de partij stemmen gaat kosten. ASHINGTON (RTR/UPI De Verenigde Staten en de Sovjet lie hebben „verdere vooruitgang" gemaakt naar afsluiting van n nieuwe overeenkomst ter beperking van de strategische hvapening. Dat heeft de Russische minister van buitenlandse iken, Andrèj Gromiko gisteravond verklaard na een onverwacht gesprek met president Carter in het Witte Huis. De twee landen zijn nader tot elkaar gekomen wat betreft de afsluiting van een meuw Salt-akkoord. Zowel de Sovjet Unie als de Verenigde Staten zijn „vastbesloten" om te werken aan de "sluiting van een nieuwe overeenkomst, zo verklaarde Gromiko afloop van het gesprek met Carter. De Amerikaanse minister buitenlandse zaken Cyrus Vance bevestigde Gromiko's mede- :ling. [et uit 1972 daterende eerste Salt-akkoord loopt op 3 oktober af. Washington en Moskou hebben eerder verklaard dat "ze de bepalin- >n van dit akkoord in acht zullen blijven nerpen, zolang de andere rtij dat ook doet. irder op de dag had Gromiko in zijn rede tot de algemene irgadering meegedeeld dat de Sovjet Unie akkoord gaat met een rbod op onderaardse kernproeven voor „een beperkte periode". Tot dusver heeft Moskou een dergelijk stop afgewezen, zolang len als China en Frankrijk niet bereid zijn tot deze verdragen te treden. Maar nu kondigde Gromiko aan dat zijn land een :rkt akkoord wil tekenen met de Verenigde Staten en Engeland. Geen Russen in Europese viswateren BRUSSEL (ANP) De land bouwministers van de EEG willen even wachten met het geven van nieuwe visvergun ningen aan Sowjet-vissers voor de Europese wateren. Dat komt omdat afgelopen za terdag de Russische autoriteiten een Britse trawler hebben weg gestuurd uit de Russische 200- mijls-zone in de Barentszee. De Sowjet-autoriteiten hebben de Belgen (die tot eind dit jaar het EG-voorzitterschap waarne men) over die kwestie een nota gestuurd. De landbouwministers vonden gister dat die nota eerst bestudeerd moet worden voor en aleer, voor de maanden okto ber en november. De herfst mag dan net zijn begonnen, de naderende win ter werpt in Moskou al wat sneeuwvlok ken vooruit. Giste ren viel al een flink pak sneeuw in de Russische hoofd stad. MADRID (AP/AFP) De moord op een politieofficier in Madrid, de tweede politieke moord in Spanje binnen een week, heeft binnen het Spaanse leger onvrede veroorzaakt over het justitiële beleid van de Spaan&e regering. Enkele uren na het bekend worden van de moordaanslag op kapitein Flo- rentino Herguedas, chef van de auto-surveillance, kwamen le gerofficieren bijeen om van de regering te eisen dat zij actie onderneemt om een eind aan het terrorisme te maken. Noch de regering, noch het leger heeft officieel op de proteste rende officieren gereageerd. De nieuwe golf van geweld in Spanje komt een week na dat rechtse extremisten verantwoor delijk waren gesteld voor een bomaanslag op een krantenge bouw, waarbij een persoon om het leven kwam. Gisteren was het bovendien twee jaar geleden dat vijf guerülastrijders door het Franco-regiem werden te rechtgesteld in de Crabanchel- gevangenis. Die terechtstelling werd binnen enkele dagen ge volgd door vier moorden op po litiemannen. De moordaanslag van gisteren vond plaats dicht bij de woning van het slachtoffer. Hij werd door een pistoolschot gedood. Gisteravond joeg de politie met rookbommen een kleine menig te uiteen, die demonstreerde voor .totale amnestie'. Enkele honderden rechtse Spanjaarden hielden een tegendemonstratie onder de leuze: Jiet leger aan de macht'. Overval op i geldtransport in J Londen LONDEN (UPI) - Een groep j van zes gewapende overvallers heeft een geldtransportauto ont- i daan van 265.000 pond (ruim 1,1 I miljoen gulden). De overvallers hielden dinsdag I de geldauto aan, schoten een j van de bewakers in zijn benen en legden beslag op enkele can- i vaszakken met een inhoud van I 520.000 pond (ruim 2,2 miljoen gulden). Op weg naar de vluchtauto ver- loren de heren ongeveer de helft van de buit. Exxon erkent betalen van smeergeld WASHINGTON (UPI; - Het Amerikaanse olieconcern Ex xon heeft toegegeven dat het in de jaren 1963-1975 meer dan 56,5 miljoen dollar (ruim 135 min) aan steekpenningen en on wettige politieke bijdragen heeft uitgegeven. Het merendeel van dit bedrag, ruim 131 min, kwam in Italië terecht Volgens Exxon ging het om steun aan politieke campag nes. De beurscommissie (SEC) heeft echter gesteld dat het hoofdzakelijk om commerciële steekpenningen ging, die het concern overheidscontracten opleverden. De rest van het geld werd in 15 andere landen uitbe taald. I Tweede vlucht skytrain tegengevallen LONDEN (AP) De „skytrain" van de Engelsman Freddie La ker nog niet half gevuld, van de Londense luchthaven Gat- wick opgestegen voor zijn twee de vlucht naar New York. In tegenstelling tot de rendabele eerste vlucht van maandag steeg de DC-10 gisteren met slechts 111 passagiers op, ver beneden de bezetting van 189 stoelen die nodig is om quitte te spelen. Het verlies bedraagt naar schatting 8.053,50 dollar. Maandag boekte Laker, mede geholpen door het grote aantal betalende journalisten aan boord, een winst van ongeveer 19.706 dollar op de eerste re tourvlucht. TROTSE KISSINGER Zo trots als een pauw laat de voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, het Groot Kruis 1e Klasse van de Orde van Verdienste zien, dat hem gisteren in New York werd uitgereikt door de Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher. Deze hoge Westduitse decoratie, die ge woonlijk alleen staatshoofden te beurt valt, kreeg Kissinger voor zijn inspanningen om de relaties tussen de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek te verbeteren. AMERIKAANS-ZWEEDS ONDERZOEK STOCKHOLM (Reuter) - Zweedse deskundigen doen op het ogenblik in een verlaten ijzerertsmijn in het midden van Zuid-Zweden samen het nodige veldwerk om na te gaan of het mogelijk is kernafval in rots formaties diep onder het aar doppervlak op te slaan. Er worden in de mijn bij Stripa in de omgeving van Vaesteras proeven genomen om vast te stellen welke uitwerking de hitte die kernafval ontwikkelt zou kunnen hebben op granietrots massa's zoals in Stripa worden aangetroffen. Het hele project duurt twee jaar, maar de Zweden hebben meer haast dan de Amerikanen, die hun onderzoek na afloop in de verenigde Staten zullen voortzetten. De Zweedse elektri citeitsproducenten willen hun experimenten echter binnen een half jaar afronden. Dit komt omdat de regering de beschik king wil hebben over uitvoerba re plannen voor wat er met radioactief reactorafval moet gebeuren. De Zweedse coalitie regering heeft deze nodig in ver band met de herbezinning die op het ogenblik gaande is over 's lands energiepolitiek. De Amerikaanse belangstelling voor het project in Stripa dat in totaal omgerekend 16 miljoen gulden gaat kosten kan voor een belangrijk deel worden ver klaard uit het feit dat het gra niet in de samenstelling zoals ter plaatse wordt aangetroffen in de Verenigde Staten gewoon is. Bovendien is het niet zo mak kelijk een verlaten mijn te vin den met installaties die nog vol ledig functioneren. In Stripa werd de winning van ijzererts in april stopgezet en in juli werd met het onderzoek be gonnen. Daarbij wordt geen ge bruik gemaakt van radioactief materiaal. BONN (UNA) Groter gebruik van kernenergie is onverant- Kernenergie mag volgens de bisschoppen alleen worden aange- woord, indien het gevreesde energietekort ook maar enigszins kan wend, als er voor het leven van de mensen onvoldoende andere worden opgevangen door besparingen en door het beter gebruiken energie beschikbaar is. In dat geval moeten de hoogst mogelijke van klassieke en nieuwe energiebronnen, zoals wind en zonne- veiligheidsvoorzieningen worden getroffen. Nadrukkelijk beklemto- wannte. Aldus een lange verklaring van het bureau van de nen de bisschoppen, dat het benutten van kernenergie alleen laatste Westduitse bisschoppen te Bonn. middel mag zijn. Zij waarschuwen, dat niemand de absolute veiligheid van de kerncentrales kan garanderen. y Diepvriezen is niet zo goed koop als vaak wordt gedacht. Het gebruik van bij voorbeeld een diepvrieskist komt op 19 tot 24 gulden per maand (af schrijvingskosten en energie verbruik). Dit blijkt uit een :k van de stichting Vergelijkend Warenonderzoek waarbij veertien verschillen de diepvrieskisten aan een test werden onderworpen. Alle kisten behalen de vereis te temperatuur van min-acht- tien graden, maar voorts ver tonen ze alle wel een of ande re tekortkoming, maar omdat bij de eindbeoordeling posi tieve tegen negatieve eigen schappen worden wegge streept, komt er toch een aan tal als goed of redelijk goed uit de bus. De goede zijn dan: de Carvall CL 300 (adviesprijs 900 gulden, laagst genoteerde winkelprijs 500 gulden), de Erres RSV 320/77 (resp. 960 en 630 gulden), de Ignis AFE 478 (resp. 920 en 690 gulden) en de Philips AFB 007 (resp 1040 en 650 gulden). De electrische veiligheid van de kisten is over het algemeen redelijk goed. Onderling ver schillen de kisten nogal in het energieverbruik maar geen van alle is echt zuinig. Andere kisten zijn moeilijk schoon ta meken. Een aantal ontdooide Voorts daalt de temperatuur van een aantal kisten, wan neer ze slechts half gevuld zijn, tot onder de achttien gra den hetgeen onnodig energie verbruik betekent Een uitge breid testrapport staat in de vandaag verschenen Consu mentengids. In samenwerking met o.m. de Consumentenbond De aanschaf van een bontmantel is altijd een riskante bezig heid geweest, mede doordat het voor de meeste aspirant-kopers geen artikel is dat alle dagen wordt gekocht De combinatie van gebrekkige warenkennis en een „goede" verkoper leiden dan ook regelmatig tot een verkeerde (dure) aankoop. Het risico is echter verminderd nu het ministerie van Economi sche Zaken de geschillencommissie van de Stichting Bontwaar- borg heeft erkend. Voorzitter van de commissie is het Tweede- Kamerlid mr. F. Portheine. De bij de Stichting Bontwaarborg aangesloten bonthandelaren verplichten zich om medewerking te verlenen als een klacht van een consument door de geschillencommissie gegrond wordt verklaard. Voorts dienen zij een vergaande garantie te geven. Dit kan betekenen dat bij klachten de bewuste bontmantel in orde moet worden gemaakt of zelfs moet worden teruggeno men. De uitspraak van de geschillencommissie is bindend. Alleen gerenommeerde bont-detailhandelbedrijven kunnen zich bij de Stichting aansluiten (een lijst van deze bedrijven is bij de Stichting te verkrijgen: Sportlaan 350 in Den Haag, tel. 070—649543). Wanneer er klachten zijn over een bontmantel die bij een van de aangesloten zaken is gekocht, wordt de klacht door de geschillencommissie gratis behandeld. Wanner de mantel elders is aangeschaft wil de commissie bij klachten ook bemiddelen, maar dat gaat dan 35 gulden kosten. SCHAKELKLOKKEN: Schakelklokken werken als een soort afstand bediening, zowel in de ruimte als in de tijd. Een schakclklok kan men 's avonds instellen om de volgende morgen gewekt te worden door radiomuziek of een pruttelende koffieau- tomaat. Je kunt hem zo instellen dat als je 's middags de deur inkomt, de huiskamer in middels verwarmd is, of dat je 's avonds een verwarmd bed aantreft. Schakelklokken wor den veelvuldig gebruikt om bedrijfsmachines, kantoormachines en aquariumverlichting au tomatisch in of uit te schakelen. Maar wel dient voor elke functie een aparte klok te worden aangeschaft: de meeste klokken kun nen immers maar één ding tegelijk. Schakelklokken kim je kopen in drie uitvoerin gen: als tussenstekker, rechtstreeks te prikken in een stopcontact; met snoer en stekker en een contactdoos op de stekker, en met snoer, met een kontaktdoos op de klok. Enkele van deze klokken kunnen op een mi nuut nauwkeurig worden ingeschakeld. Slechts vier schakelklokken bleken voldoende veilig, zo leerde een onderzoek door de Consu mentenbond. Bij een klok (Flash) was de tre- kontlasting onvoldoende, de overige onveilige klokken kregen een te warm snoe{ als er de apparaten op werden aangesloten die de maxi male opgegeven stroom opnamen (wasautoma ten, electrische kachels). De fabrikanten mo gen vermelden dat de klokken 16 A kunnen hebben, terwijl het snoer bij 12 A al te heet wordt (2640 Watt aansluitwaarde). Goed zijn de klokken van Grasslin Chronoma- tic, Dielh Multimat, Grasslin Sta, terwijl beide klokken van het merk Pezet en de klok Sueva 220 goed zijn, mits gebruikt voor apparaten die minder dan 12 A opnemen. De Vereniging Eigen Huis biedt haar leden een nieuwe service aan: een abonnement voor het jaarlijks onderhoud van de centrale verwarming. Voor een gasgestookte ver- jaar een onderhoudsbeurt van warming bij voorbeeld kost de installatie en het verheL zo'n abonnement 64 gulden, pen van tussentijds optreden de storingen tegen gestan- Het houdt in: één keer per daardiseerde tarieven.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7