$ERSTE BEWONERS HERENGRACHT/ ZIJLSINGEL FEESTELIJK INGEHAALD Vertrek ondernemers uit De Waard niet uitgesloten Scholen willen ander nieuwbouwplan LEIDSE COURANT PAGINA 3 PAOENSDAG 28 SEPTEMBER 1977 Verbeelding Het kritisch oog van een onzer medewerkers trof in „Lande lijk Kontakt", het officieel orgaan van de „Landelijke contactraad gemeentelijk bemoeien met de lichamelijke opvoeding en de sport", een merkwaardige verhandeling over sport in Leiden aan. In het septembernummer van dit blad prijkt in de kolom „Kortschrift" een opmerking over de Sportstichting van Leiden. „De Sportstichting Leiden heeft niet zoveel vertrouwen in de publiciteitsmogelijkhe- den van een jaarverslag. Het zou, aldus bet voorwoord, niet spreken tot de verbeelding van journalisten." De redacteur van „Landelijk Kontakt" constateert dat hierover een leven dige diskussie mogelijk zou zijn, maar beperkt zich tot wat hij noemt een opmerking uit het „blote jaarverslag" waar uit naar zijn oordeel enig optimisme straalt „Het zwembad De Zijl werd een groot succes. In enkele maanden tijds werd een bezoekersaantal van 125.000 genoteerd. De vreugde over 1976 werd nog vergroot omdat nog voor het eind van het jaar bet overdekte zwembad aan de Boshuizerlaan werd geopend", schrijft hij. Ziet u het, zie ik hetOver verbeel ding van journalisten gesproken Groene cursus De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbescher ming organiseert evenals vorig jaar een zogenaamde „Groene cursus". De cursus is geschikt voor iedereen die zijn of haar kermis over de natuur wil vergroten. Zo worden er bijvoor beeld lessen gegeven over paddestoelen, vogeltrek, insekten en zo meer. De cursus is verdeeld in vier op zichzelf staande blokken, die elk één van de seizoenen behandelen. Men kan aan hoogstens twee blokken tegelijk deelnemen. Elk blok bestaat uit drie lesavonden en twee excursies. De lesavonden worden op drie achtereenvolgende woensdagen gehouden, de excursies op de tussenliggende zondagen. Een heel blok neemt dus drie zondagen in beslag. De lessen worden gegeven in een lokaaltje in het sterrewachtgebouw aan de Leidse Kaiserstraat De cursus wordt gegeven door de na- tuurgidsen van het IVN en kost per blok f 10. Op 12 oktober gaat het eerste blok van start. Belangstellenden kunnen zich opgeven middels het sturen van een briefkaart naar Hans Borsje, Joseph Haydnlaan 53 in Leiden. H. Mis In de Kerkhofkapel aan de Zijlpoort wordt op dinsdag 4 oktober een H. Mis voor de overledenen opgedragen. De mis begint om 9.00 uur. Creatieve handvaardigheid Bij de stichting Leidse Jeugd Actie zijn de volgende kandida ten geslaagd voor het examen creatieve handvaardigheid: De dames Affourtit-Meerman; M. v.d. Berg; v.d. Brugge-Tunin- ga; C. v. Deursen; Duivenvoorden v.d. Berg; v.d. Klaauw-Ver meulen; Koopmans-Medema; M. Bakker; Cordes-Kuiper; v. Hattum-v.d. Geest; Meis-Wieligmans; Snaterse-Nieuwenstein; v.d. Stap-Vermeulen; v.d. Star-Rompa; Margré-Boot; v.d. Meer-v.d. Hamme; H. Oppelaar; E. Straathof; W. Vreden- bregt; S. Warmerdam; Werkhoven-Hofman en de heer B. Hogervorst. Hurricane Rollers De Hurricane Rollers zorgen vrijdagavond in het Leids Vrijetijdscentrum voor een wervelende „Rock and Roll- show". Er wordt dan een originele prijs aangeboden aan de meest deskundige Rock and Roll-dansers van de avond. Verwacht wordt, dat de bezoekers voorzien van leren jacks, brillantine kuiven, petticoats en suikerspinnen de jaren vijftig zullen evenaren. De feestelijkheden beginnen om acht uur 's avonds. De toegangsprijs bedraagt 3,- voor leden van het LVC, CJP en K&O; niet-leden betalen 4,- toegang. Kaarten in de voorverkoop zijn verkrijgbaar bij Plato, Breestraat 15 en vrijdag aan de zaal van Breestraat 66. Werelddierendag De afdeling Leiden van de Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren ontplooit verschillende activiteiten met het oog op Werelddierendag. Zaterdag 1 oktober houdt het Nieuw Leids Dierenasiel aan de Besjeslaan 6b open huis van elf tot twee uur. Op 3 oktober wordt een bazar op de Beestenmarkt gehouden. Eenzelfde activiteit heeft zaterdag 8 oktober plaats op het Stadhuisplein. Tenslotte is er de week van 4 tot 8 oktober een huis-aan-huis-collecte. Hiervoor worden nog collectanten gevraagd evenals voor de straatcol lecte op zaterdag 8 oktober. Collectanten kunnen zich opge ven bij: de heer J. Nieuwenhuize, tel. 01713-3024, mevr. Stuifzand, tel. 071-121722 en mevrouw Mittelmeyer, tel. 071- 768792. jen onzer verslaggevers) nmtfN Wanneer de gemeente niet bereid zou ver te gaan tot een snelle opening van de flanirabrug bestaat de kans dat een aantal in ford gevestigde ondernemers dit industrie» fi en Leiden daardoor de rug toe zullen ^■j Dat is de sombere conclusie van de heer der Ven, directeur van Aspa-Leiden, een rTfe op het industriegebied gevestigde bedrij- Lfcyan de kant van de gemeente is inmiddels afi.fdeeld dat een openstelling van deze brug, lenkj geruime tijd klaar is, niet voor december wachten is. eri^t standkoming van de Sumatrabrug is al een onderwerp van fel gebakkelei in Leiden. rond 1970 de eerste bedrijven naar het jpeltriegebied De Waard kwamen is steeds be- idat de ontsluiting van dit gebied verbeterd gorden. Toch duurde het nog geruime tijd het idee van een brug over De Zijl met een "hiding naar de Lage Rijndijk gestalte kreeg. ja overheidssteun in het kader van de werk- J ^dsbestrijding werd de hand aan de ploeg ten en verrees de Sumatrabrug. Nu staat hij er maanden ophoog: de brug is klaar, maar aaiputo mag er overheen. Reden: eerst moet de «keifctructie van de Sumatrastraat een feit zijn in mag de brug pas gebruikt worden. Een van links, bedongen in de gemeenteraad toen p-^i 1976 het licht voor de bouw van de brug [Ifcen werd gezet. ■iftame de wijk de Kooi heeft van meet af aan bezwaren tegen de brug gehad. Gevreesd dat veel verkeer van en naar het industriege- gebruik zou gaan maken van de Sumatra- imst die daardoor levensgevaarlijk zou worden, laar ook de voorwaarde van het eerst recon- ren van deze weg, vooraleer de brug gebruikt ^nogen worden. Toch stelde dit de Wijkvereni- Wruet tevreden. Zoals wij vorige week maandag HKeldden heeft zij Gedeputeerde Staten ge- Ufcd het krediet voor de reconstructie, die ge beld is aan het vernieuwen van de rioleringen, goed te keuren. Geeft de provincie aan deze i gehoor, dan is de kans op een openstelling ie brug voorlopig helemaal verkeken, met alle ^quenties van dien. rip De Waard gevestigde bedrijven kunnen ^Js met moeite begrip opbrengen voor de gfgtarrigheid waarmee een goede ontsluiting van industriegebied belemmerd blijft worden. Zon- "'beschuldigende vingers uit te steken, zegt perswoordvoerder Van der Ven: „Het beste t zijn als we de problemen konden spreiden, de Zeeheldenbuurt en met name de omge- M f van de Trompstraat (de enige aan- en afvoer- naar het industrieterrein-red.) de dupe. Als Pfbrug niet snel gebruikt mag worden, zal de Lutie daar alleen nog maar erger worden. Ik u, er gaan in de Trompstraat ongelukken i'uren, en dan zal je eens zien hoe snel er een ngsing voor deze problemen is..." (Verkeerssituatie in de Trompstraat wordt bin- :ort onhoudbaar, zo zij dat nu al niet is.. Nog en dan gaat het verhuizingen- en transportbe- Mostert in De Waard in volle actie. Dan in 23 eigen auto's (bepaald niet de kleinste) teker even zovele en zo grote wagens van »re vervoersbedrijven dag in dag uit af en aan De Waard rijden; door de Trompstraat, want yandere mogelijkheid is er niet. De brug blijft igrcrs tot december ongebruikt, want pas dan De Sumatrabrug, tussen industrieterrein De Waard en de Lage Rijndijk, blijft voor alle verkeer, ondanks de wens van de ondernemers, voorlopig gesloten. zal de afrit naar de Lage Rijndijk begaanbaar zijn, na het leggen van riolering ter plekke. Niet voor niets is expediteur Mostert dan ook de wanhoop nabij: „Als ik dit geweten had, was ik nooit naar De Waard verhuisd. Ik had net zo goed naar Leiderdorp kunnen gaan", zegt Mostert vol spijt Hij wijst er nog eens op dat de gemeente hem met de openstelling van de Sumatrabrug naar De Waard heeft gelokt: „De brug zou klaar zijn als mijn bedrijf klaar was. Dat klopt, maar dit is toch waanzinnig: een brug van zoveel geld die ongebruikt möet blijven liggen"... Belazerd Weggaan is er voor Mostert niet meer bij. Zijn bedrijf is bijna afgebouwd. Maar anderen denken er wel over De Waard maar weer te gaan verlaten. De heer Van der Ven: „De Kooi, de Zeehelden buurt en de ondernemers, wij zijn allemaal in het verleden belazerd. De kans dat bedrijven de Waard alsnog de rug toekeren is zeker niet uitge sloten. Deze hele toestand is toch verre van posi tief voor dit terrein. De Zijlsingel zit dagelijks verstopt, de Trompstraat is een regelrechte ramp, een levensgevaarlijke weg. Ik begrijp best dat de belangen van de twee wijkcomité's en de onderne mers tegenstrijdig zijn, maar je kunt elkaar toch moeilijk laten barsten", zegt de Aspa-directeur. Hij blijft hopen op een vruchtbaar resultaat van het overleg dat de wijkkomité's met de onderne mers en de gemeente voeren. Een openstelling van de brug zou wanneer het verkeer via de Lage Rijndijk en de Van der Valk Bouwmanweg wordt afgewerkt en de Sumatrastraat dicht gaat al een hele verbetering betekenen. Maar van de kant van de Dienst Gemeentewerken zei men desgevraagd dat deze door Mostert gedane suggestie technisch niet eerder dan na december uitgevoerd kan wor den. In december kan pas op zijn vroegst de afrit naar de Lage Rijndijk klaar zijn. Zolang de werkzaam heden aan de Sumatrastraat dan nog duren (ver moedelijk nog vier maanden) zal een tijdelijke afwijkende verkeerscirculatie op de Lage Rijndijk moeten worden ingevoerd. Met de gemeente Lei derdorp is overeengekomen dat er dan eenrich tingverkeer tussen de singels en de Sumatrabrug op de Lage Rijndijk wordt ingesteld in de richting Leiderdorp, waardoor het tweede deel van deze straat slechts zal kunnen dienen als route om het industrieterrein te bereiken. Om een sluiproute via De Waard te voorkomen zal de Trompstraat in de richting van de binnenstad worden afgesloten. Een aardig plan, maar het nadeel is en blijft dat het niet eerder dan in januari zal kunnen worden uitgevoerd. ARJEN BROEKHUIZEN LEIDEN Wethouder A. Verboom en ingenieur H. de Kiewit (volkshuisvesting) overhandigden gistermiddag de sleutel aan de eerste bewoners van de gereedgekomen nieuwbouwwoningen in het stadsvernieuwingsgebied Herengracht/Zijlsingel. Hiermee is een belangrijke fase bereikt in de herbouw van dit voormalige kaalslaggebied. Ir. de Kiewit, hoofdingenieur-directeur van volks huisvesting en bouwnijverheid, stelde de 'symbolische' sleutel ter hand aan de heer Koet, die met zijn gezin in één van de door het architectenbureau Treffers en Polgar ontworpen woningen zal gaan wonen. Gistermiddag werd ingezien, dat het wapen van Leiden twee sleutels telt, zodat de symboliek nog treffender zou zijn als er dan ook nog een tweede sleutel uitgereikt zou worden. Wethouder Verboom stemde hier met alle plezier in toe en overhandigde de heer Leget als één van de oudste 'repatrianten', de sleutel van de eerste gereedgekomen woning van het architec tenbureau Den Hollander-Loosbroek. heer Koet ontvangt uit handen van ingenieur De Kiewit de sleutel van zijn nieuwe woning. Geheel links, mevrouw 4et. LEIDEN De oudercommissies en I schoolhoofden van de openbare lagere Apolloschool en de openbare kleuter school Hummelhof in Zuid-West hebben bij de wethouder van onderwijs, D. Tes- selaar, bezwaar aangetekend tegen de plannen van de gemeente om twee kleu terlokalen aan de bestaande scholen aan te bouwen. Hun bezwaar richt zich zowel formeel tegen de gang van zaken hierbij, als ook materieel, want naast het feit dat voor de informatie en inspraak van de oudercom missie nauwelijks tijd was, willen de be trokkenen ook dat er inhoudelijke wijzi gingen in de plannen worden aange bracht. De aanbouw zal naar het oordeel van de oudercommissies en schoolhoofden zo geplaatst moeten worden dat van een optimale integratie in de toekomst sprake zal kunnen zijn. Daarbij moet naar het oordeel van de scholen voldoende reke ning worden gehouden met een uitbrei ding van het aantal klassen in de toekom st, en mag de Apolloschool geen vaklokaal verliezen, zoals in de plannen van de gemeente naar voren is gekomen. Ouders 1 en schoolhoofden hebben bij de gemeente een schets ingediend waarin hun wensen ten aanzien van de aanbouw zijn opgeno men. y Met deze feestelijke gebeurtenis, welke plaats had in het bejaar dencentrum 't Huis op de Waard in de Kaarsenmakersstraat heeft de gemeente een mijlpaal bereikt in de Leidse stadsver nieuwing. Ir. de Kiewit toonde zich zeer verheugd over het sla gen van dit zeer belangrijke projekt. „Wat hier bereikt is, mag bijzonder belangwekkend genoemd worden. Dank zij de medewerking van vindingrijke architekten zijn we er met z'n allen in geslaagd om op een smalle strook grond tussen twee grachten in, woningen te bou wen van een kwalitatief zeer hoog gehalte. Terwijl in alle op zichten tegemoet is gekomen aan de eisen van harmonie, ruimte en leefbaarheid. Ik hoop dat deze nieuwe buurt ook voor andere, steden een voorbeeld van goede architectuur zal zijn". Aansluitend sprak wethouder Verboom de vele belangstellen den en genodigden toe. Hij me moreerde, dat uiteindelijk na zestien jaar een hartewens van de gemeente Leiden in vervul ling was gegaan. De heer Ver boom: „Zowel van de kant van de staatssecretaris als van de krullenjongen is meegewerkt om dit plan te doen slagen". Voor de gegadigden die voor de bewoning van dit gebied in aan merking komen is het vermel denswaard, dat alle woningen binnen de huursubsidieregeling vallen. Prioriteiten genieten na tuurlijk de ex-bewoners van de ze buurt, die tijdelijk ergens an ders gehuisvest zijn. „Er is een stukje romantiek in deze nieuwe buurt aangebracht, dat veel Leidenaars genoegen zal doen. Het mag een groot staaltje van vernuft heten, dat de architecten erin geslaagd zijn om tussen de woningen, binnen de beperkte bouwmogelijkhe den, riante binnenpleinen aan te leggen", stelde wethouder Ver boom. Verder deelde hij mede, dat in de loop van 1978 alle woningen in het gehele gebied Herengracht/Zijlsingel zullen wordfcn opgeleverd. Olieverfschilderijen Een van de recente werken van Anneke Boot. De Leidse kunstenares Anneke Boot exposeert vanaf 30 september in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Zij zal daar tot en met zondag 30 oktober recente Franse olieverfschilderijen laten zien. De tentoonstelling wordt geo pend door mr. Frans L. M. Dony om half vijf. De schilderijen zijn dagelijks van negen uur 's morgens tot elf uur 's avonds te bezichtigen. Leidens ontzet fietstocht In het kader van de 3-Oktoberfeesten organiseert de Leidse toervereniging Swifttoer op zondag 2 oktober voor de tweede achtereenvolgende maal de speciale fietstoertocht „Leidens Ontzettocht" genaamd. De afstand is 50 km en inschrijving staat voor iedereen open. De start heeft plaats 's morgens tussen 8.30 en 9.30 uur in het clubhuis van Swift op het industrieterrein De Waard aan het einde van de Trompstraat. Inschrijven bij de start en het inschrijfgeld is f 3,50 per deelnemer, personen onder de 16 jaar betalen 3,-. De route voert vanuit Leiden via Oud-Ade, Nieuwe Wetering, Leimui- den, Bilderdam, Langeraar, Woubrugge en Leiderdorp terug naar Leiden. De finish sluit om 14.30 uur dus haast is er niet bij en eenieder die de tocht heeft uitgereden ontvangt een medaille. J JV1ATRA- -HUG NIET ÏBRUIKT Z&G "ORDEN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3