Leraren moeten aparte positie kunnen aantonen jouw smaak. WEGENBOUWERS ZIEN TOEKOMST ZORGELIJK IN Verolmes gastanker ,,van levensbelang" KORT GEDING SALARISVERLAGING v105.- 7: (47")-Va'35.- Va24.- Edgar Vos wijder dan wijd 'De Hoop' vraagt steun LEIDSE COURANT DINSDAG 27 SEPTEMBER 1977 PAGINA 9 Recht op educatief verlof DEN HAAG ANP Minister Boersma van Sociale Zaken vindt dat het toekomstige be leid van het kabinet ten aan zien van betaald educatief ver lof erop gericht dient te zijn, dat op den duur iedere werkne mer aanspraak krijgt op betaal de verlof voor scholings- en vormingsactiviteiten. Deze visie van het kabinet on derstreepte de bewindsman gis teren op de eerste vergadering van de SER-commissie „betaald educatief verlof' in het SER-ge- bouw. De commissie is door de Sociaal Economische Raad inge steld op verzoek van de minis ter. De minister vindt dat verdere scholing en vorming op latere leeftijd noodzakelijk zijn om ie dereen een antwoord te kunnen laten geven op en een bijdrage te kunnen laten leveren aan de snelle ontwikkelingen die in de maatschappij plaatsvinden. DEN HAAG (ANP) - De we genbouwers zien de komende maanden zorgelijk tegemoet Volgens hen zal de produktie, zoals aangegeven in de nota bouwbeleid op geen stukken na worden gehaald. „Tot midden 1978 zou voor vier miljard gulden aan wegwerk moeten worden opgedragen, maar nu al is te voorspellen dat er slechts voor drie miljard gul den aan werk zal loskomen. Wat wij van de regering vragen is dat zij zich aan haar woord houdt. Een verdere teruggang in de produktie in onze bedrijfstak is onaanvaardbaar", aldus giste ren de voorzitter van de Neder landse Vereniging van Wegen bouwers op de algemene verga dering van zijn vereniging in Den Haag. Volgens hem moet het beleid snel worden bijgesteld omdat anders de toch al aanzienlijke werkloosheid in deze bedrijf stak over enkele maanden nog sterk zal toenemen. Volgens de voorzitter, ing. B. A. Thedinga, is het beleid onlogisch. „De te neur van het structuurschema verkeer en vervoer is terughou dendheid, terwijl de mensen zeer intensief gebruik maken van de wegen". Hij gaf toe dat de tijd van de aanleg van nieu we wegen voorbij is, maar naar zijn mening is er meer dan vol doende te doen aan het ophef fen van bestaande knelpunten, verbreding van wegen, het krui- singvrij maken, de aanleg van aparte fietspaden, verbetering van op- en afritten, het normale wegenonderhoud, het ontlasten van dorpskernen van door gaand verkeer en de aanleg van rondwegen bij grote steden. J. P. Coebergh overleden (Van één onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Vorige week za terdag is in Schiedam op 71-ja rige leeftijd overleden de heer J. P. Coebergh, die veel bekend heid genoot in en buiten de gedistilleerde industrie. Hij was niet alleen rechtstreeks bij deze industrie betrokken, maar vooral ook organisatori sch. Onder meer bekleedde hij het ondervoorzitterschap van het Produktschap voor Gedistil leerde Dranken en leidde hij een aantal jaren diverse vereni gingen in deze bedrijfstak. 1] schrapt atholiek" Rotterdam ANP De 77-jarige scheepsbouwer Cornelis Verol- me hoopt dat er in het nieuwe kabinet een sterke man op eco nomische zaken komt, die inziet dat zijn gastanker van levens belang is voor de Nederlandse scheepsbouw". Volgens Verol- me, die sprak voor de Rotter damse havenvereniging, levert de bouw van een zo'n schip werk voor 4500 man, inclusief die van toeleveringsbedrijven. De scheepsbouwer „in ruste" heeft berekend dat er jaarlijks in Nederland, bij RSV-werven in Rozenburg (VDSM) en Am sterdam (NDSM), vier van zijn tankers gebouwd kunnen wor den. „En dat gaat gebeuren ook". De Verolme-gastanker, die al leen nog maar op papier be staat, is een schip dat 330.000 kubieke meter vloeibaar aard gas kan vervoeren. De grootste gastanker die nu in de vaart is, heeft een capaciteit van 125.000 kubieke meter. Het schip van Verolme kost ruim een half mil jard gulden, maar is volgens zijn ontwerper toch goedkoper in exploitatie dan alle concur renten. Bovendien zou het schip, doordat het zijn lading in een groot aantal „losse" containers vervoert, ook veel veiliger zijn. Verolme sprak de bewering te gen van diverse experts dat zijn tanker alleen met regerings steun gebouwd kan worden. Een bankconsortium zou bereid zijn het benodigde geld voor te schieten. Dit echter wel op voor waarde dat iemand vracht voor de schepen garandeert Verolme denkt daarbij aan de Neder landse Gasunie, die toch al heeft besloten in het volgende decen nium grote hoeveelheden aard gas te gaan invoeren: vier mil jard kubieke meter per jaar uit Algerije. Volgens Verolme heeft Nederland echter in werkelijk heid behoefte aan tien keer zo veel gas. Bedrijfschap schilders: Winterpremie te laag RIJSWIJK (ANP) Het be drijfschap Schildersbedrijf is van mening, dat de bijdrage van de overheid aan de premie regeling voor het onderhouds- schilderwerk veel hoger zou moeten zijn. De voorzitter van het bedrijfschap J. Koeman zei dit gisteren in Rijswijk bij de bekendmaking van de nieuwe premieregelingen voor het win terseizoen 1977/78 voor het on- derhoudsbinnenschilderwerk en nu voor het eerst ook voor het afgeschermd onderhouds- buitenschilderwerk. Bestrijding van werkloosheid is allereerst een taak van de over heid. De huidige verdeling van de aan de premieregeling ver bonden kosten 12,5 procent overheid en 87,5 procent bedrijf stak is niet in overeenstemming met de werkelijkheid, aldus de voorzitter. Hij zei te verwachten, dat op basis van de resultaten van de afgelopen winter in de nu komende premieperiode een bedrag van circa 22 miljoen gul den aan premie zal worden uit gekeerd, overeenkomende met ruim 730.000 mandagen werk. Batisten bloesje, i In diverse kleuren. Mt. 104 (13.-)t/m 164 (15.-).V.a.' Fjjne V-hals pullover met balk. In diverse kleuren. Mt. 116 (29.-) t/m 1Ó4 (35.-). V.a^^ Sportieve corduroy pantalon met smalle pijp, kontrasterende stiksels en acnterzak. In diverse es kleuren.Mt. 152t/mlóZ^jgj „Inter-action", de grote NAVO-oefe- ning in West-Duits- land brengt ook voor een aantal Ne derlandse militairen extra zware dienst en met zich mee. De Nederlanders opereren met hun- pantservoertuigen vooral in het gebied rond Bremen. Hun opdracht luidt tege lijk: „Zo weinig mo gelijk schade in dit gebied veroorza ken". de naam in onzer verslaggevers) ;HT Door een statu- iging heeft de centrale an de KWJ de aandui- tatholiek" uit de naam ,pt. De naam op zich chter zoveel bekendheid is gehandhaafd. In de statuten staat nu: „KWJ ging van werkende jon- >n is de KWJ niet speci- tholiek meer, maar eer- n brede beweging van ide jongeren, niet georga- op hun geloofsovertui- naar op woon-, i >ef-, n vrijetijdssituatie. iet komend jaar wil de ng vooral actie gaan voe- en de werkgevers die nog iet jeugdloon weigeren te en de jongeren andere i, zoals vormingsdagen, den. istenbond NKV tercurius in ratie ÜHT (ANP) - De bonds- van de NW-bond Mercu- i de dienstenbond NKV i besloten om met ingang januari 1979 een „zware tie" aan te gaan. olgend jaar zullen de con- 1 van beide bonden daar- formele besluiten moeten' Het is de bedoeling, dat eratie zo spoedig mogelijk erlijk voor januari 1984 omgezet in een fusie, mstenbond NKV en Mer- wonen momenteel al sa- i een gebouw in Woerden, rtegenwoordigen de belan- jn ongeveer 75.000 werk- s in de dienstensector. HAAG (ANP) Prinses iet zal in verband met een pen oogletsel enige dagen .oeten houden. Zij is daar- (enoodzaakt een aantal inomen bezoeken af te i. Onder meer geldt dit Ie uitreiking van de Eras ijs. dere academici bij het rijk, voor wie het aanvangssalaris bij kabinetsbesluit is verlaagd. Hij meende dat tekort was gedaan aan de van oudsher bijzondere positie van de leraren die een zwaarde re taak te wachten zou staan dan ande re academici in rijksdienst Mr. Groen verklaarde namens de Staat dat in het bijzonder overleg met de leraren aan het kabinetsbesluit als zodanig niet meer viel te tornen en dat in het bijzon der overleg alleen de technische uitvoe ring van het besluit geregeld moest worden. Het uitgelopen verschil in sala ris tussen leraren en andere ambtena ren noemde hij geen principieel gemoti veerd verschil op grond van bijzondere eisen voor het leraarschap, maar te Wijde flannel jas met ruitgevoerde kapuchon met sjaal. In diverse kleuren. Mt. 116 (105.-) t/m 152(129.-). Leacryl col 1 pull met lange mouw. In diverse kleurea Mt. 98 (7.-) t/m 164(10.-). Romantisch jurkje met kap- mouwtjes en strikjes op de schouders en met gebloemde strook. Mt. 98 (35.-) t/m 134 Geruwde acryl collpull met koordjes. In diverse kleuren. Mt. 116 (24.-) t/m 164 (30.-). Wijde gedessineerde cirkel- rok met ceintuurtje. In diverse kleuren. Mt. 128(37.-) t/m 167 (49.-). V.a.^^ (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als het Ambtenarencen- trum aan de president van de Haagse rechtbank inderdaad kan aantonen dat de leraren bij het voortgezet onderwijs een bijzondere positie innemen in het georganiseerd overleg tussen ambtena ren en rijksoverheid, zal minister Van Kemenade het overleg over de salaris verlaging van beginnende leraren met eerstegraadsbevoegdheid moeten hero penen. Noch landsadvocaat mr. H. A. Groen, noch mr. Y. Nijgh namens het Ambtenarencentrum, dat de leraren in het overleg vertegenwoordigt, wist gistermiddag tijdens een uren durend kort geding aan het verzoek van recht bankpresident mr. Blaauw om duide lijkheid hierover te verschaffen te vol doen. In afwachting van de uitspraak van de Haagse rechtbank is het Koninklijk Besluit waarin de salarisverlaging voor leraren-academici wordt doorgevoerd, uitgesteld, zo deelde mr. H. Groen me de. De leraren hadden het kort geding laten aanspannen omdat zij meenden dat zij tijdens het overleg in de zomervakantie buitenspel waren gezet. Tijdens de zit ting van de bijzondere commissie op 8 juli, waarin de salarismaatregelen werden besproken, waren de vertegen woordigers van het Ambtenarencen trum wegens vakantie afwezig. Mr. Nijgh betoogde dat de leraren twee maal zoveel moesten inleveren als an- Twee mannequins van Edgar Vos flaneren door de Amsterdamse straten waar klaarblijkelijk de vuil nisman nog langs moet komen. Zij dragen modellen uit Vos' herfst- en wintercollectie die hij presen teerde onder de titel „The natural way". AMSTERDAM De totale indruk die men overhoudt van de show van Edgar Vos, is die van fin de siècle, Breitner, Boldini. Maar dat betreft dan alleen de sfeer, want naslaan in een kostuumgeschiedenis heeft geleerd, dat op sommige avondtoiletten na geen enkel model ook maar iets met die f periode te maken heeft. En toch. Alle rokken zijn ruim en klokkend en bedekken ruimschoots de helft van de kuit. Daarover heen worden blousons gedra gen, die een eind onder de heup zijn ingehaald en, zoals de naam al zegt, royaal overbloezen. Soms hebben ze een capuchon. Daaronder is nog van alles mogelijk. Er kan een in de taille aangesloten bloezend vest zitten over een jumper, maar de rok kan ook deel uitmaken van een overgooier of een jurk. Ook kan het bloesjasje op een broek worden gedragen, maar die is dan heel smal en sluit strak om de laarzen. De mantels zijn wijd of nog wijder. Sommige zijn aangerim- peld aan een schouderstuk, andere zijn vanuit de schouder heel breed gesneden en dan met een platte bovenop de schouder bij elkaar gehouden. De mouwinzet kan soms zakken tot bij de taille en sommige jassen worden over het hoofd aangetrokken, speciaal die van driekwart lengte. Hier vandaan is het maar een stap naar de jasjurk, die steeds recht, ruim en tamelijk breed is en altijd vleermuismouwen heeft. En dat is dan ook het punt, waarop een bescheiden kleurige noot opvalt een model van dunne roze casjmir. Tot op dat moment was alles hetzij bruin of beige (van koffiebonen tot écru) hetzij zwart of grijs, en soms een combinatie van bruin met zwart of van grijs met beige één Schots geruite rode blouson uitgezonderd. In actie. wijten aan toevallige omstandigheden. Hij meende dat over de salariskwestie het vereiste overleg was gevoerd. In tweede instantie, na een schorsing, meende hij dat van een eventuele bij zondere positie van de leraar na de met gulle hand tot stand gekomen harmoni sering in de lerarensalarissen in 1968 niet meer gesproken worden. Beide advocaten zullen nu alsnog door over legging van de notulen van het georga niseerd overleg moeten aantonen dat de leraren al dan niet buitenbeentjes onder de ambtenaren zijn. De weten schappelijk medewerkers aan universi teiten en'andere beginnende academici in rijksdienst hebben inmiddels de ver laging van hun aanvangssalaris zonder mokken aanvaard. DEN HAAG ANP - Het bestuur van de vereniging- hospitaalkerkschip „De Hoop" heeft de commissies voor de Visserij en de Volksgezondheid uit de tweede kamer opnieuw ge vraagd „De Hoop" te be houden. „Het kan immers niet waar zijn dat in een tijd dat bij stand op zee meer dan ooit nodig is en internationaal wordt betracht, Nederland gezondheidszorg, pastorale bijstand en technische hulpverlening onthoudt aan zeevarenden ter visserij, nu deze voorzieningen meer dan ooit zaken van recht en billijkheid zijn", aldus het Verenigingsbestuur. In een brief aan de leden van beide kamercommis sies komt het bestuur tot de conclusie, dat het werk van „De Hoop" niets aan inten siteit heeft verloren en dat de aktiviteiten in alle sekto ren van hulpverlening rela tief zijn toegenomen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9