„De Hutspotten" zit met de brokken ,,Het peil kan zeker omhoog" LEIDS DAMGENOOTSCHAP REVANCHEERT ZICH Punch vernedert Parker/Leiden HOOP OP NIEUWE RUIMTE ,C0VS-V00RZITTER OVER LEIDSE ARBITERS: OPEN RUIMTE PRINSENSTRAAT WORDT INGEVULD Beschuit met muisjes' als klucht gebracht ^TAP/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 27 SEPTEMBER 1977 PAGINA 5 De kop van de Chinese Draak aan diggelen De Hutspotten zitten be hoorlijk met de handen in het haar. Vijf jaar bestaat deze al gerenom meerde Leidse carna valsvereniging en de narren en narrinnen zouden er ditmaal iets heel bijzonders van gaan maken. Een carna valsoptocht, bijvoor beeld, niet van „zuide lijk" te onderscheiden, met praalwagens die in drukwekkend genoeg zouden zijn om hun 3 oktoberse evenknieën te evenaren, zo niet te overtreffen - want hoor den we vorig jaar tij dens het voorbijtrekken van de tweede Hutspot- tencarnavalsoptocht geen geluiden uit de menigte als „echt beter dan met 3 oktober?" Plannen genoeg. Voor komende zaterdagavond al Dan zouden de Hut spotten met veel vertoon aan de j karlij kse Taptoe de nodige extra luimige glans verlenen. Nou, ge loof het allemaal maar. Er komt bitter weinig van terecht. Gisteravond stond ik naast J. Voskuil, lid van de Raad van Elf en hoofd van de Techni sche Commissie van De Hut spotten, in de ruïne die eens de werkplaats van het voor malige Motorhuis aan de Morssingel was. Voskuil keek sip. Helemaal niet als een Raad van Elver. De glasramen in het kapotte dak lagen over al in gruzels op de grond en bedolven voor een deel de enorme Chinese Draak, pronk juweel van De Hutspotten. Twee kapotte auto's die als onderstel voor nieuwe praal- wagentjes moesten dienen stonden er volkomen berooid bij: alles was er uitgesloopt, accu's, bedrading, alles. „Woensdagavond zijn we voor het laatst hier geweest. Zater dagavond hadden we in het Antonius Clubhuis een „op warmertje" bij het begin van het seizoen, een gezellige toe stand in het kader van het verzetten van zomer- naar J. Voskuil temidden van de ravage wintertijd. Had best leuk kun nen worden, maar ineens komt daar één van de bestuur sleden het verhaal van de el lende vertellen. Nou, in no ti me heerste er een mineur stemming bij de meesten: „al les ligt plat in het Motorhuis", zo deed het verhaal de ronde", aldus raadslid Voskuil, die nauwelijks nog echt beseft dat veel arbeid voor niets is ge weest. Vrijdag of donderdag is er ontzettend in het gebouw, dat al een paar jaar als opslag en herstellingsplaats van de vereniging diende, huisgehou den door een stel onverlaten. Zowat alles werd kort en klein geslagen, een paar grote pop pen kwamen er nog het best vanaf. Voskuil: „Als je dan nagaat, dat wat we hier deden om jaarlijks attractief voor de dag te kunnen komen en nu, met die lustrumviering, hele maal, dat het alles vrijetijds- werk was, dan is het erg triest als dat verloren gaat." Er werd heel wat opgeknapt, ook al omdat veel polyester materiaal nogal wat storm schade had opgelopen vorig jaar. „Ook hadden we hier onze zaalversiering, de attribu ten voor ons sociale werk voor bejaarden, geestelijk gehandi capten. Voor die laatste groep geven we op 1 oktober in de Stadsgehoorzaal weer een groot feest en het is heel erg, dat zo'n feest wat povertjes zou moeten uitvallen omdat een stel bandieten te keer is gegaan. Die poppen deden het altijd hartstikke goed. Alle on derdelen van de praalwagens en de grote Draak, de eigenlij ke Prinsenwagen die we een paar jaar geleden in Bergen op Zoom voor 5000 gulden ge kocht hebben, zijn helemaal de vernieling ingegaan. Voor zo'n 12.000 gulden is er kapot gemaakt; alleen als de zaak verbrand was had de verzeke ring de schade gedekt. Nu zijn we alleen maar zwaar gedu peerd." De Hutspotten hadden er weer echt zin in, komend carnavals seizoen. In de stands van de Leidato was behoorlijk wat werk verricht om het „sociale' gebeuren" van de vereniging ruggesteun te kunnen geven. Daar profiteren straks de ge handicapten van, de bewoners van vier bejaardencentra en de mensen van de Sociale Werkplaats op de Waard. Zoals Voskuil het uitdrukt: „Het is niet alleen kolder wat je doet, we proberen ons func tioneren te gieten in de vorm van „zinnige onzin". Dat is erg dankbaar werk, vooral met die geestelijk gehandicapten. Ei genlijk is dit nog leuker dan de eigen feestavond die wij maken. Je loopt je benen uit je lijf, dat zou je voor je baas niet doen. Gek gewoon, maar het is bij ons een grote groep met een teamgeest. En nou krijg je dit. Het is bar, ik heb er geen woorden voor." Eigenlijk hebben op dit mo ment Voskuil en de andere getroffen Hutspotten één grote wens: dat er iemand opstaat om ruimte beschikbaar te stel len in plaats van de bijna ge sloopte werkplaats, die voor niets veilig was. Een goede ruimte om de spullen behoor lijk in te kunnen opbergen. Voskuil: „Hallen huren is niet niks, de jongens daarvan wer ken met duizenden guldens. We zijn maar een kleine ver eniging die alles zelf moet op zetten. Met een betere ruimte kun je de leden ook meer mo tiveren als je kunt zeggen: het staat er en het blijft er staan. We gaan de zaken nog eens grondig doorpraten. In elk ge val mag er niets ten koste van het „sociale gebeuren" gaan. We willen geen half werk leve ren of alleen maar lol trappen. Wat gebeurd is, is gebeurd, maar we gaan gewoon door. De Hutspotten is een vereni ging waar we gewoon warm voor lopen. Dat is nou een maal zo." mi (Van onze sportredactie) nn [je LEIDEN Voorzitter Piet v.d. jujGeer van de COVS „Leiden en 0 j Omstreken" zag zich gister- e|j avond in zijn openingswoord op t0(de algemene ledenvergadering van de scheidsrechtersorganisa- u tie genoodzaakt om zijn leden op te roepen mi eer over te befa ll ben voor hun hobby". Hij gaf blijk van die „mineurstera- ^ming", omdat hij gemerkt had, c dat het enthousiasme van veel p, scheidsrechters wat te wensen e j over laat. Hij riep de leden dan vi °ok op om meer op de gezamen lijke trainingen te komen en d om zich meer in hun taak te bekwamen. „Het peil kan zeker omhoog", aldus v.d. Geer. Gezien het tekort aan scheids rechters in de Leidse regio zag de heer v.d. Geer zich genood zaakt om over de hoofden van de arbiters heen een oproep aan de verenigingen te richten om 'meer scheidsrechters te „leve ren", omdat kandidaten daar ui teindelijk vandaan moeten ko men. Op een klacht van een van de aanwezige scheidsrechters, dat de ontvangst van „lagere" arbiters nogal eens te wensen overlaat („De scheidsrechters voor het eerste worden met open armen ontvangen en ons zien ze soms niet staan") ant woordde afdelingsvoorzitter Ad Dusée, dat de fluitisten die klachten direkt aan de KNVB moesten melden. „Dan heb je kans, dat er actie tegen kan worden ondernomen", aldus de heer Dusée De COVS-afdeling Leiden had gisteravond in de kantine van. VTL ook nog wat te vieren. Isaac v.d. Blom werd gehuldigd voor zijn 25-jarig jubileum. Na mens het district reikte Piet van der Geer hem een paar gouden manchetknopen uit en namens de COVS een cadeaubon en bloemen voor zijn echtgenote. De scheidsrechters Kees van Britsum, Frans Leupe en Hans Mulder namen afscheid wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd (47 jaar). Piet v.d. Geer noemde hen „voor beelden van doorzettingsvermo gen". Van het bestuur werden Piet v.d. Geer (voorzitter), Ben Aniba (2e secretaris) en Hans Nessman (2e penningmeester) voor een termijn van twee jaar herkozen. „Het worden wel mijn laatste twee jaar", aldus Piet van der Geer. „Ik wil bij het 50-jarig bestaan van onze organisatie stoppen. Een decennium voor zitter zijn is genoeg". LEIDEN Het Leids Damgenootschap heeft zich in de derde ronde van de nationa le damcompetitie grondig gerevancheerd voor de zware 16—4 nederlaag in de tweede ronde. Slachtoffer werd de damvereniging „Het Oosten", dat eveneens met een 16—4 nederlaag naar Rotterdam werd terugge- lej stuurd. De overmacht van de Leidenaren was aan- I zienlijk. Fred Ong opende de score door een gemakkelijke overwinning op G. de Ridder, maar invaller J. Klinkenberg verloor, waar door de stand op 2—2 kwam. Door overwin ningen van achtereenvolgens A. van der Kwartel, W. Heemskerk, H. van Winkel en Wim Kleijn liep het Leids Damgenootschap uit naar een 10—2 voorsprong. Het winnende elfde punt werd door Peter Bronstring ver zorgd, overigens nadat hij lange tijd een schijf had achter gestaan. Eveneens remise speelde Henk de Koning, waarmee hij overi gens minder kreeg dan hem toekwam. Ten slotte zorgden Sam van der Kwartel en Gerrit de Bruin met gedegen overwinningen voor de eindstand van 164. De stand in de eerste klasse A van de nationale damcompetitie na drie ronden is nu: 1. Assen 6 punten; 2. DAVO 4 (uit 2); 3. Bennekom, Papendrecht en Leiden 4; 6. Heemstede 2 (uit 2); 7. Houdt Stand 2; 8. Het Oosten en VAD 3 1; 10. Bussum O. (Van onze basketbalmedewer ker) DELFT Parker Leiden is gisteravond in een oefenduel tegen Pioneer Punch volledig afgegaan. Voornamelijk het Amerikaanse spelerspoten- tieel van de Leidenaars faalde volledig, hetgeen resulteerde in een 11794 nederlaag. Al in de beginfase bleek, dat Parker de grootste moeite had met het snelle, strakke Punch- spel. De Delftse ploeg was voor deze wedstrijd versterkt met VakyStars-speler Ed Strong. Zijn schotzuiverheid droeg aanzienlijk bij tot de Delftse score. De Parker-ploeg rammelde daarentegen aan al le kanten. Zowel verdedigend als in de aanval werd geheel onnodig balverlies geleden en met name Bruinsma en Col ling hadden een slechte re bound. Pioneer had dan ook weinig moeite met Parker. Met Geer- ten Rijks en Jim Woudstra als uitblinkers nam de Delftse ploeg bij rust met 60—46 al een beslissende voorsprong. In de tweede helft leek Parker aanvankelijk van plan te zijn om wat aan de achterstand te gaan doen. De Leidenaren kwamen vooral door hard werken van Kip en Weenhof terug tot 74—67, maar moesten na zes minuten de Delftenaren alweer laten gaan. Bruinsma en Collins speelden ongeïnte resseerd, terwijl Vic Bartolo- me onder het bord niet uit de verf kwam. Pioneer Punch handhaafde het hoge aanvals- tempo en finishte tenslotte op 117-94. Topscorers bij Parker: Collins 26 punten; Bruinsma 18; Bar- tolome 14; Leysner 14. Pio neer: Woudstra 22; Tayler 21; Strong 17; Rijks 16. Vrouwen willen eigen huis LEIDEN Het Leids Vrou wencafé wil van de gemeente een ruimte ter beschikking ge steld krijgen om er een eigen zelfstandig Vrouwenhuis in te vestigen. De ruimte die het vrouwencafé thans aan de Nieuwe Rijn in gebruik heeft is „wegens de overweldigende be langstelling en de zich uitbrei dende activiteiten" te klein ge worden. De Leidse vrouwen moeten het pand aan de Nieuwe Rijn delen met de Leidse Werkgroep Ho- mofielie en het COC. Naar het oordeel van de Vrouwen kan men op deze wijze niet optimaal gebruik maken van de ruimte. Alle activiteiten, waaronder the ma-avonden praatgroepen, film avonden over feminisme, socia lisme en vrouwenliteratuur, Vi- do-groepen (vrouwen in de over gang) en wat dies meer zij ver hinderen een uitbreiding van de activiteiten omclat daar geen ruimte meer voor is. Vandaar de wens om te komen tot een Vrouwenhuis, waarin een ruim te beschikbaar zou moeten zijn voor minimaal 150 mensen en tenminste vier vergaderruimten, zo meent de Stichting Vrouwen huis Leiden. Vormingswerk gehandicapten dakloos LEIDEN Het Vormingswerk Geestelijk Gehandicapten in Leiden vreest voor het voortbe staan van haar werk, wanneer er voor het eind van dit jaar geen oplossing gevonden wordt voor de huisvestingsnood, waarmee menkampt. Op 31 december moet het Vor mingswerk de ruimte die men nu nog in gebruik heeft hebben verlaten, zo is door de gemeente meegedeeld. Tot op heden had men enkele lokaliteiten in het gebouwencomplex aan de Ves- testraat in gebruik, waarin ook het Micro-theater Imperium in is gevestigd. Na 1 januari is dit complex in verband met de stadsvernieuwing in Pancras- Oost niet langer beschikbaar en staat dus ook het vormingswerk dakloos op straat. Vandaar dat de commissie en de leiding van dit vormingswerk een beroep hebben gedaan op de gemeente raad hen zo spoedig mogelijk een ander onderdak te bieden, opdat het zinvolle werk onver minderd kan worden voortgezet. LEIDEN Wat moet er gedaan worden met de open ruimte in de Prinsenstraat?Gisteravond heeft de gemeente in de renova tiewinkel in die straat een bij eenkomst belegd om de mening van de straatbewoners hierover te peilen. Het stukje grond ligt nu nog braak en vol afval. Er rezen nogal wat bezwaren tegen het gemeentevoorstel. De bewoners willen een pleintje creëren waar zowel ouders als kinderen terecht kunnen. Om de ruimte een beetje aan te kleden zou er minder asfalt dan aange geven in de gemeenteplannen moeten komen, meer groen en wat zitbankjes. Verder wilden de bewoners geen parkeerplaat sen, wat verlichting en een af-, scheiding van de straat voor de veiligheid van de kinderen. De gemeente-ambtenaren zegden toe naar aanleiding van de op merkingen een nieuw plan te maken. Over de open plekken die bin nenkort ontstaan door het weg breken van een paar opsla gruimtes zal nog overleg ge pleegd worden. Hier komen waarschijnlijk boxen, door straatbewoners te huren als ber gruimte. LEIDEN Heijermans is voor velen slechts de schrijver van „Op hoop van zegen". De iets grotere toneelkenner kent „Scha kels". Zijn meeste andere stukken zijn jarenlang afgedaan als melodramatisch. Met de opkomst van het kritische, sociaal bewo gen theater is men die stukken gaan herwaarderen. Gezien „Beschuit met muisjes", gisteravond in de Schouwburg door de Haagse Comedie gespeeld, ten onrechte. „Beschuit met muisjes" bevat de bekende Heijermans ingrediënten hyprocrisie, geldzucht, vernietiging van de allerzwaksten tieren welig rond m een klein burgerlijk milieu, waar gestreden wordt om de erfenis van een gestorven broer. Alle strijders zitten zelf op zwart zaad en met een beetje theater-sociologische wil kan men zeggen, dat de grootste schurk (Prosper Bien-Aimé) eigenlijk slachtoffer is van zijn milieu, misschien zelfs wel het werktuig van een kapitalistische maatschappij. Tenslotte wordt zijn kop ook gek gezeurd door schuldeisers. Zo'n analyse maakt van Heijermans geboorte-banket nog geen goed stuk. De Haagse Comedie had daaruit haar consequenties getrok ken en alle registers van de kluchtstijl opengetrokken. Dat leverde wel een avondje vrolijkheid op, maar van het sociale accent kwam zodoende niet veel terecht. Het risico dat „Beschuit" bij een poging om dat accent te treffen ongenietbaar was geworden van melodra- matiek, hadden de Hagenaars moeten nemen. Anders zet je zo'n stuk niet op je speellijst; een kwestie van verantwoorde keus. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN Het Leidse kantongerecht nam het nachtelijke idee van een Leidse student om enige tijd geleden de binnen stad als racecircuit te ge bruiken niet in dank af. De student reed op hoge snelheid langs de histori sche plekjes waar de bin nenstad zo rijk aan is op ongeveer vier meter van een auto die zich voor hem bevond. De politie zag het nut van deze snel le excursie niet zo direct in en besloot er dan ook onmiddellijk een einde aan te maken, hetgeen voor de student resulteer de in een retourtje kan tongerecht. Aldaar zette ook de officier van justi tie, mevrouw mr. Klopper de nodige twijfels bij de Grand Prix in de nachte lijke uren: „Als de auto vóór u had moeten rem men was er voor u geen houden meer aan ge weest: het is onmogelijk om met die snelheid nog binnen de vier meter te remmen", verklaarde zij. De student had een aan nemelijke verklaring voor zijn dodenrit in het duis ter: „Ik was duf vanwege privémoeilijkheden", ver telde hij kantonrechter Van Dijke. „U was zeker duf van de alcohol", meende rechter Van Dij ke onaangedaan. „Als u echt in geestelijke nood zit moet u niet in een auto gaan zitten", raadde hij de student, die uiteinde lijk conform de eis van de oficier 150 gulden boete en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor de duur van zes maanden met een proeftijd van twee jaar opliep. Steeds sneller Het kantongerecht kreeg gisteren een hele reeks van snelheidsovertreders te verwerken die in oplo pende graad van snelheid verantwoording voor hun haastig weggedrag kwa men afleggen. De snelhe den op de diverse rijkswe gen in den lande varieer den daardoor van 135 tot 160 kilometer per uur, met de daaraan verbon den boetes die met een tarief van drie gulden per kilometer aardig mee op liepen; vooral omdat het voor de meesten niet de eerste keer was geweest dat ze zich aan het vloe ren van het gaspedaal hadden schuldig gemaakt Het tarief wordt in dat geval wat verhevigd. Een directeur maakte zijn jaarlijkse snelheidsover treding door dit jaar 40 kilometer te hard te rij- dën. terwijl hij in 1975 en 1976 al respectievelijk 42 en 35 kilometer te hard had gereden. De officier stelde deze jaarlijkse fes tiviteit niet op prijs en vroeg 200 gulden boete met een voorwaardelijke ontzegging van vier maanden. De directeur vergoeilijkte zijn snel heidsovertredingen; „Ach, het was lekker weer en er scheen een zonnetje, dan wil je al gauw wat sneller rijden", vertelde hij rech ter Van Dijke. „U kunt bij lekker weer beter langza mer rijden, dan kunt u meer van het zonnetje ge nieten", redeneerde rech ter Van Dijke, die vervol gens wat met de eis van de officier schudde en uit kwam op 300 gulden boe te en twee maanden voor waardelijke ontzegging der rijbevoegdheid met een proeftijd van een jaar. FRANK BUURMAN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5