Documentaire over 'Een geval van verkrachting' „Grand Gala des Enfants" gezellige kindershow voor alle leeftijden Televizier-magazine met documentaire over opleving van Duits fascisme H TERUGBLIK WEINIG KANS OP ZENDTIJD VOOR SOCUTERA EN BOND ZONDER NAAM TELEVISIE VANAVOI ■1IHUMH.I TELEVISIE WOENSDA i umm l'l'IIMI'll RADIO VANAVOND RADIO WOENSDAG Na NCRV-serie stopt 28 pet. met roken NOS. 18.03 De vacaturebank. 187" NOS-maal. VARA: 19.02 (S) Popr struktie. 20.02 (S) Nashville. 21.C Popdonder: muziek en inform. 23J1 Wachten op middernacht. O.IT Nacht-drie-draai. 1.02 (S) NachF draai (vervolg). ...en nog zo het e« ander. 2.02 (S) Peter Holland. 5.0[ RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT DINSDAG 27 SEPTEMBER 1977 'PAC Nadat de NOS-radio onlangs uitgebreid aandacht heeft ge schonken aan het verschijnsel verkrachtingen, besteedt nu ook de TROS-televisie aan dacht aan dit onderwerp. De TROS doet dit in de vorm van een gedramatiseerde docu mentaire, gebaseerd op feiten en gegevens uit een Ameri kaans politie-dossier. De nogal schokkende film „Een geval van verkrachting" wordt van avond om 21.50 uur uitgezon den via Ned. I. In de hoofdrol speelt Elizabeth Montgomery een Amerikaanse vrouw zoals er miljoenen op de wereld zijn; jong, gelukkig getrouwd en in het bezit van een dochtertje. Ellen Harrod (zoals zij in de film heet) gaat op een avond met een buur vrouw boodschappen doen in het centrum en na afloop drin ken zij daar nog een kopje koffie. Een man - Larry Retz- liff - schuift aan en begint een praatje. De buurvrouw belt haar man op en krijgt te horen dat hij niet, zoals was afge sproken, de twee vrouwen kan komen ophalen. Zij besluiten dan maar een bus te nemen, waarop Larry aanbiedt hun een lift te geven. Een alledaags voorval, maar voor Ellen Har rod betekent dit het begin van een van de ellendigste perio den in haar leven. Nadat zij, thuisgekomen, de deur op slot heeft gedaan, wordt er gebeld. Larry staat voor de deur, zegt dat zijn auto kapot is en vraagt of hij even mag telefoneren. Ellen laat hem binnen en wordt, on der bedreiging van een keu kenmes, door hem verkracht. Volkomen overstuur probeert zij telefonisch bij de politie aangifte te doen. Maar het on geduld aan de andere kant van de lijn weerhoudt haar ervan. Daarop probeert zij haar man, die vertegenwoordi ger is en buiten de stad ver blijft,'te bereiken, maar ook dit mislukt. Uiteindelijk bete kent uitstel afstel, mede onder druk van valse schaamte. Zij vertelt niemand iets totdat twee dagen later dezelfde man haar in de parkeergarage van haar eigen flatgebouw op wacht en opnieuw verkracht en mishandelt. Nu gaat zij wèl naar de politie en daarmee beginnen de ver nederingen. De „bewijsstuk ken" van geslachtsverkeer moeten door een politiearts worden verzameld, hetgeen ge schiedt in het bijzijn van een geüniformeerde agent die als getuige optreedt Politie-foto's Elisabeth Montgomery als de vrouw die haar „on schuld" moet bewijzen, nadat zij is aangerand. moeten worden gemaakt en dat alles gebeurt in wat voor de politie routine van alle dag is, maar waarbij weinig reke ning wordt gehouden met de gevoelens van een vrouw die net een weerzinwekkende er varing achter de rug heeft. Wantrouwen heerst alom: „Weet u wel zeker dat het verkrachting was? Tenslotte was het al de tweede maal dat u deze man ontmoette. En zoals u weet zijn er veel vrou wen die met geweld genomen willen worden en dat dan ook uitlokken. Wees u er goed van bewust dat het iets verschrik kelijks is een man te beschul digen van verkrachting". Deze en soortgelijke opmerkingen worden haar toegevoegd. Het ergste moet echter nog komen. De verkrachter kan worden gearresteerd en wordt voorge leid. Voor Larry Retzliff trou wens niets ongewoons want het was hem al driemaal over komen. Alleen was hij nog nimmer veroordeeld. Tijdens het proces ondergaat Ellen Harrod vernedering na vern^ dering en worden talloze ver dachtmakingen haar deel. Ui teindelijk komt het erop neer dat de rollen zijn omgekeerd: Zij wordt ervan beschuldigd een gelukkig verloofd man te hebben verleid. Een praktijkgeval uit Amerika waarmee wordt aangetoond dat onze rechtspraak die er (terecht) vanuit gaat dat ie mand onschuldig is tot zijn schuld bewezen is ook wel eens zijn keerzijde heeft. Bij dit soort beschuldigingen gaat men er blijkbaar vanuit dat het belangrijker is de aange klaagde van alle blaam te zui veren, in plaats van te trach ten zijn schuld aan te tonen. „Want niets is zo erg als een man van verkrachting te be schuldigen". Larry Retzliff wordt dan ook, zoals te ver wachten was vrijgesproken, waarna hij weer „de straat op kan". Later blijkt hij overigens wel .gepakt" en veroordeeld te worden maar dan is het voor Ellen Harrod te laat: haar hu welijk is op de klippen gelo pen, o. a door de verdachtma kingen tijdens de rechtzaak. Een positieve kant van het vertonen van deze film is dat men er voor kan zorgen dat het> in ons land niet zo erg wordt als in Amerika, voorz over het al niet zo ver is. Een negatief bijverschijnsel lijkt ons echter dat veel vrouwen die in de toekomst worden verkracht, na het zien van de ze film er nog wel een nachtje over zullen slapen alvorens aangifte te doen, gezien alle gevolgen die eraan vast (kun nen) zitten. Ook al wordt na het programma nog de aan dacht gevestigd]op de Stich ting Korrelatie, die zich heeft gespecialiseerd in o.a. de op vang van deze vrouwen. Lonneke van Koot José Marcello en het groot tv-orkest begeleiden de „artiesten" op het „Grand Gala des Enfants". Ard Horvers, Aktua-tv verslaggever, presen teert vanavond vanaf kwart voor acht het „Grand Gala des Enfants", een drie kwartier durende show waarin kinderen de hoofdrol spelen. De jaarbeurscongreszaal in Utrecht, waar de afgelopen zaterdag de opnamen plaats hadden, was uitverkocht en het publiek, dat voornamelijk uit kinderen bestond, heeft geno ten van een kleurrijke show. Niet zoals vroe ger bij het „Grand Gala du Disque" was het de bedoeling om een wedstrijd te organiseren. Een jury die punten toekende en prijzen uit reikte was er dan ook niet te vindken. Ard Horvers had al een tijd met het idee rond gelopen iets met kinderen te doen al wist hij, ondanks een paar ideeën, niet precies wat. Tóen Paul Steenbergen, producer, hem vroeg wat hij in zijn „Carte Blanche" ging doen en ze daarover wat hadden zitten praten werd het om een kindergala te geven. Er oep gedaan in Aktua-tv en binnen enkele weken hadden ze niet minder dan 2000 aanmeldingen binnen van kinderen die graag mee wilden doen. Voor de selectie gingen Paul Steenbergen en Paul Molijn op weg en door kruisten het land enkele malen totdat zij onge veer «100 kinderen overhielden voor het pro gramma. Er was gezocht naar een totaal-pro gramma waarin zoveel mogelijk verschillende dingen gedaan werden. De variatie was er o.a. door het optreden van het Hofstad Jeugdorkest uit Den Haag dat met een symfonie in vier delen, .gecomponeerd door hun eigen dirigent, Wim Bredenhorst, hemelsbreed verschilde met de zelfverzekerde goochelaar Edwardino en zijn assistente Mariska. Zenuwen waren er ook. Trompettist Richard Schmitt blies even vals waardoor het orkest in de war raakte maar gelukkig was het niet live zodat het rustig nog een keer over gedaan kon worden. René van der Berg, elf jaar en pas drie jaar pianoles, speelde „The Entertainer" en had waarschijnlijk op het einde haast om naar huis te komen. Dit gala dat het tv-debuut voor alle kinderen is, begint met een optreden van Irene en Anita Jellema, twee zusjes van 8 en 10 jaar die als fans van Abba het nummer „I do'I do I do" zingen. Doordat het erg. druk was geweest had er 's middags geen generale repetitie plaats gevonden en wisten de kinderen bij de finale niet precies waar ze moesten staan. Daardbor ook ging het laatste lied „All you need is love" dat door de kinderen gezongen zou worden een beetje de mist in^ De beste act was de laatste. De jongste telg uit het nest Daalhuisen speelde „Little brown jug", op de drums en werd daar bij begeleid door het groot TV-orkest van José Marcello. Bij de repetitie die middag had hij al applaus gekregen van de lege stoelen, maar toen die 's aVonds gevuld waren was het hele maal oorverdovend. Ard Horvers presenteerde het, ondanks de zenuwen en een Weine vergis-* sing in het begin, uitstekend. Het was de eerste keer dat hij zich als verslaggever waagde, een gala-presentatie te doen. Het lijkt de moeite waard om volgend jaar opnieuw een „Grand Gala des Enfants"' te houden. De kinderen, die de hele dag bij elkaar waren geweest, hadden genoten net als het publiek, dat eindelijk weer eens een echte show zag waarbij commerciële belangen geen rol speelden. Hans Piët HILVERSUM De zendtijd al dan niet toewijzen van van de '♦stichting „Socutera" en de „Bond zonder naam" is twijfelachtig geworden door een vraag van de minister van CRM aan de omroepraad hem te willen adviseren over het De omroepraad zal hierover vrijdag a.s. o.m. een delegatie van het NOS-bestuur horen. Die delegatie zal dan het al eerder door het NOS-bestuur ingenomen standpunt, dat ver snippering van zendtijd zoveel mogelijk dient te worden te gengegaan, nog eens onder strepen. Televizier-magazine zendt van avond een documentaire uit waarin wordt nagegaan wat voor rol het fascisme in de -Bondsrepubliek van vandaag speelt. In een opiniepeiling bleek dat niet minder dan 42 procent van de Westduitse be volking van oordeel was dat „Hitier weliswaar fouten heeft gemaakt, maar dat men de posi tieve kanten van zijn optreden niet mag vergeten". De drie kwartier durende film is het resultaat van ruim een jaar on derzoek en registratie en is ver bijsterend en beklemmend. De Westduitse televisie was dan ook uitsluitend bereid de film af te staan voor vertoning door een Nederlandse omroeporgani satie, omdat ze dan zelf kon nagaan of er geen tekstverande ringen waren aangebracht. Ned. II, 22.05 uur. Golden Earring Met een elpee „polden Earring Live" in de hoogste regionen van de elpee top tien en een nieuwe single met twee a-kan ten, die beide afkomstig zijn van diezelfde live elpee, brengt de AVRO in een Toppop-special de Golden Earring. Dit optreden dat opgenomen werd met een viertal camera's in de IJselhal in Zwolle is een pleister op de wonde van alle fans. De Golden Earring zouden namelijk zo'n twee maanden geleden een free- concert geven in het Vondel park, maar dit kon door een te grote belangstelling niet door gaan. Daarom werd een optre den gefilmd om de fans een kans te geven hun favoriete groep alsnog te zien. N^d. II. 19.20 uur. Roots Kunta Kinte (Toby) is uiterlijk een voorbeeldige slaaf .gewor den, maar wil nog steeds terug naar zijn geboorteland Afrika. Bij een ontsnappingspoging komt hij terecht bij Fanta, een meisje dat hij kent uit zijn ge boorteland. Zij is echter niet meer geïnteresseerd in een te rugkeer naar Afrika en omdat hij te lang bij haar blijft wordt hij opnieuw achterhaald door de slavenhalers. Omdat een islaaf niet mag vluchten wordt Kunta Kintes rechtervoet afge hakt Hij wordt verzorgd door Bell, de kokkin van dr. William Reynolds. Kunta is aan hem door John Reynolds verkocht om zijn schulden te voldoen. Dr. William staat bekend als een vriendelijke meester en hij heeft door middel van Bell, Kunta in leven gehouden. Bell wordt ver liefd op Kunta en laat dit mer ken, maar hij is nauwelijks geïnteresseerd. Dit komt omdat Bell in Amerika geboren is en Kunta Kinte in Afrika. Ze fabri ceert een paar krukken voor hem maar dat betekent voor hem maar een ding: weglopen. Ned. II, 21.15 uur. John Amos als Kunta Kinte en Madge Sinclair als Bell in Roots - wij zwarten. Meer bekijks voor actualiteiten op tv (Van onze radio- en tv-redactie) GRONINGEN - Nederlanders kijken de laatste jaren meer naar actualiteitenrubrieken en zijn politiek meer geïnteres seerd. Het aanhangen van een politieke partij is eveneens af genomen. Het lid zijn van een politieke partij en het bezoek aan politieke bijeenkomsten 'gaf bij vrouwen de laatste ja ren nauwelijks een verschui ving te zien. Tot deze conclusie kwam drs. L. J. Gubbels (32) uit Nijmegen, die aan de rijksuniversiteit in Gro ningen promoveerde tot doctor iri de sociale wetenschappen. Zijn proefschrift was getiteld: „Veranderingen in politieke be trokkenheid bij gehuwde vrou wen. Teleac 18.15 Bedreigde landschappen, les 4 NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.04 Calimero 19.17 Hunters goud, TV-serie, afl. 12 19.45 Carte Blanche (Artiesten van morgen) 20.30 Schlagerfestival, deel 2 NOS 21.35 Journaal TROS 21.50 Een geval van verkrachting, TV-film NOS 23.25 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 Tekenfilms 19.20 Golden Earring, popconcert NOS 20.00 Journaal AVRO 20.25 Gemini Man, TV-serie, slot 21.15 Roots, TV-serle, afl. 4 22.05 Televizier Magazine NOS 22.50 Den Haag Vandaag 23.05 Journaal 18.00 Nieuws uit Noordrijnland- Westfalen 18.05 Ambulancewagen no. 7, TV- serie 18.40 Een mooie boel!, TV4 19.15 Hier und Heute 19.45 Sir John, spookdi TV-film 20.00 Journaal 20.15 Wat ben Ik?, berc 21.00 Een jeugdliefde, TV-S| 22.40 Journaal 23.00 Op het eerste gezio TV/l 24.00 Journaal 18.20 Kimba, de witte li tekenfilmserie 18.45 De Wom bels, poppei rie 19.00 Journaal 19.30 Wie zag hem stervei^^B spel 21.00 Journaal 21.15 Gezichtspunt lonzei 22.00 Jours de Fer, Canadei G (1975) acht 22.40 Journaal nd a; ods v ïlbe\ 18.00 Pierrot, TV-serie, afl. 18.05 Laurel Hardy hakte 18.30 Open school 19.00 Tienerklanken 19.45 Journaal 20.15 Ron de Nijs Show 20.45 Verover de aarde 21.35 Mallemunt, folksongs 22.10 Het vrije woord 22.40 Journaal 20.15 Olympische Spelen real, documentaire 22.15 Seniorenshow (Mor| afl.) f 10.00 Schooltelevisie 11.30 Schooltelevisie NCRV 15.30 Kijkdoos 15.45 De tovenaar en de fles, jeugdfilm 10.00 Journaal 10.05 Draaischijf 10.20 Dagboek 10.35 Elbe-steden, documentaire 11.20 Nederlandse folkloristische muziek 12.20 Rondblik 12.50 Persoverzicht 13.00 Journaal li 16.15 Journaal [J 16.20 Duitse uitvinders 17.05 De Augurkenkoning, li rie, afl. 2 17.55 Journaal nz DUITSLAND Ui 16.25 Turn mee! 16.35 De boefjes, TV-serie 17.00 Journaal 17.10 Goochelshow 17.40 Draaischijf 15.30 Open School 16.30 Tip-Top HILVERSUM I PP: 18.19 WD AVRO: 18.30 Nws. 18.41 Per Saldo - zakelijke bespiegelingen. Zevende Dags Adventisten De Stem Der Hoop: 19.00 Wegbereider. NOS: 19.15 (S) Let the peoples sing. AVRO: 20.00 .(S) Kon. Luchtmacht Kapel. 20.30 (S) Hoogtepunten uit operettes. 21.00 Mijn naam is Cox. hoorspelserie (6). 22.15 (S) Lichte orkestmuz. (gr.) 22.30 Nws. 22.40 Radiojourn. 22.55 (S) Serenade in blue. 23.55 Nws. HILVERSUM II kenning. inform, progr. 19.00 (S) Canto op de zomeravond. vain ffeisti in meervoud. 19.55 Nws. 20.00 (Smoei nomuziek van Schubert. 21.30 (Skien- Paramo, hoorspel. NOS: 23.00 ze; het oog op morgen met om Actual, overz. 23.10 De krant var gen en om 23.20 Den Haag vaiS he 23.55 Nws. ïn t i to» HILVERSUM III HILVERSUM I TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt-soos (7.30 Nws. 7.41 Aktua-ochtendeditie. 8 30 Nws. 8.36 Gym voor de huisvrouw) Een oude hit in nieuwe snit. 10.30 Nws. 10.33 (S) Op de rand van je bed - reportage 11.45 (S) Café-chantant 12.26 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws 12.41 (S) Aktua II 13.00 (S) Ram blers a go go 13.30 (S) Sport na sport, jeugduitz. 14.00 (S) Specialiteiten la carte, muzikaal wensprogr. 15.00 (S) Als dat.zou kunnen: verzoekplaten (15.30 Nws) 16.30 (S) Kernpunt - gesprekken. OVERH. VOORL. 17.20 Nederland en de derde wereld. TROS 17.30 Nws. 17.32 (S) Aktua-magazine. 1 middagje Stoomradio, gevar. 16.00 Nws. 16.03 Paniek op de Gar. des, hoorspel 16.40 Lichte gram m l ziek 17.00 (S) Uit het muziekalbumr Paul Godwin 17.35 RVU: Het huish boekje van de staat. 17.55 Meded. S en politieberichten. KRO: 7.02 (S) Drie op je boterhamI. (S) Pep-op-drie 11.03 (S) drie draait* verzoek 12.03 (S) Drie tussen de 9 dag 14.03 (S) Pop kontakt 16.0T' Hitmeesters. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws 7.11 Ochtendgym. 7.20 In de Roode Cirkel (8.00 Nws 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio) 10.00 Radio weekblad 11.00 Nws 11.03 De VARA feliciteert, verzoekpl. progr. 12.00 Chaam-Centraal, gesprekken 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de dag. 13.30 Een HILVERSUM IV NCRV 7.00 Nws 7.02 Het levend 7.08 (S) Te Deum Laudamus 7.30 Preludium 9.00 Nws 9.02 Onder sch tijd 10.00 (S) Orkestpalet 11.10 Pis nieuws 12.00 (S) Pianorecital 12.30 Zangersportret 13.00 (S) In de schat van de meesters. 14.00 Nws 14.02 Een uur natuur 15.00 (S) Pianorei 15.40 (S) In kleine bezetting: klass kamermuziek 16.00 (S) Muziek van gen tijd. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In het NCRV-programma flier en nu" werd bekendgemaakt dat negen maanden na de uitzending van de serie „roken, zo kom je er van af' 28 pet van degenen die met roken stopten nog steeds niet roken. Deze gegevens zijn ontleend aan de eerste resultaten van het onderzoek van de vakgroep sociologie van de universiteit van Nijmegen. Tien dagen na de serie was 22 pet weer gaan roken. Na een maand was dit percentage opgelopen tot 41. Nog een maand later tot 48 en na zeven maanden was het 72. Van degenen die weer zijn begonnen met roken heeft 29 pet nogmaals geprobeerd te stoppen. Van deze groep is 18 pet daar in geslaagd. Van het ministerie van volksgezondheid is binnenkort een plan te verwachten om het roken tegen te gaan. Er is reeds een begin gemaakt o.m. in een briêf aan alle ministeries, rijksscholen, zieken huizen e.d. om het roken in te perken. Bovendien is een verbod op reclame voor tabaksartikelen in voorbereiding en zal over enige tijd het vermelden van schadelijke stoffen op de pakjes sigaretten verplicht worden. Een Toppop-special met (Je Golden Earring. Voor het laatst dit seizoen was het Nederlands Elftal onder lei ding van coach Koos Postema bijeen. Gast was Ed van Wester- loo van het NOS-journaal en op hen mochten vragen, wensen, complimenten, op- en aanmer kingen met betrekking tot dat journaal worden afgevuurd. Dat was niet aan dovemansoren ge zegd. Ed van Westerloo liet de furie kalm over zich heen razen en mocht daarna vaststellen dat men het journaal in de huidige vorm zo gek nog niet vindt, al blijven er bedenkingen. We zet ten de voornaamste op een rij tje. Waarom zoveel onderwer pen in zo kort bestek. Waarom zoveel buitenland, terwijl ge beurtenissen vlakbij dikwijls te weinig aandacht krijgen. Kan het journaal wel objectief zijn. Is het mogelijk het nieuws speelser te brengen niet zo stijf in het pak. Is half acht niet een beter tijdstip om te beginnen met het uitvoerige journaal, om acht uur moeten veel mensen ergens zijn. Mag de journaalle zer er niet eens een eigen me ning aan toevoegen. Maar daar- 'om juist, aldus Postema, is Van Westerloo ermee opgehouden. Waarom zo weinig vrouwen die het journaal maken en brengen. Ze zijn er wel, aldus Van Wes terloo, maar in hoofdzaak ach ter de schermen. Hij had er niets op tegen als ze meer het voetlicht traden. Waarom veel ernstig en droevig niei) er gebeuren toch ook zo prettige dingen. Van Wester nieuws is een afwijking van normale en dat is doorga niet zo best. Gekozen moet den uit een groot aanbod, overblijft is dikwijls niet rr dan een procent. De aardbei in Italië werd genoemd als voorbeeld hoe reporters si gevoelloos in andermans 1 duiken. De slachtoffers heb er meestal niets op tegen hun ellende voor de buiter reld geregistreerd wordt, al Van Westerloo. De beste ook dat men het zich gaat trekken. Buitenlands nieii maakt op het ogenblik maar 35 procent uit van gehele pakket. Het binnenli nieuws is verdubbeld op buis. Misschien komt zelfs weerbericht in kleur. Den vandaag zal dat vanaf de gende week zijn. En een vraagje dat altijd duikt; waarom stellen repor soms zulke gemene vragen, dat er soms zo gemeen woord wordt, aldus Van Westó loo, die als arbiter best tevredé mag zijn over het correcte spf van dit elftal. Het werd voo hem geen spitsroeden lopen. HAN JONKER

Leidse Courant | 1977 | | pagina 2