ïi Tuinbouw moet eigen kracht niet onderschatten Nederland blijft grootste kaasexporteur Samenwerking in bollenvak nog totaal zoek "Cursus voor agrariërs over toiet-agrarische onderwerpen w ^ID EN TUINBOUW IR. J. E. C. SPITHOVEN: lil LTB-KBING WESTLAND: GR^EIMTE FRfHT BL EMES\S B#LLEN PRIJSHERSTEL BIJ KOMKOMMERS WEER GUNSTIG VOOR GROEI VAN GEWAS KOSTJE TULPENTELER WEER GEKOCHT LEIDSE COURANT MAANDAG 26 SEPTEMBER 1977 PAGINA 9 -^e - Er is eindelijk! - een e opgelicht van de zware er die tot nu toe hing over follow-up van het struc- 0r ronderzoek in het bloem- envak. Een (te) lange pe- ln Qe van stilzwijgen is hier- doorbroken. De Nehem j. Herstructureringsmaat- ippij) die de follow up uit- rt, heeft nu laten weten eind van dit jaar een rlopig rapport zal ver- jnen. En dan moet het bol- rak ook antwoord geven ie vraag of men wil door- a met de follow up of dat i het allemaal niet meer zitten. In het rapport, dat lioedelijk eind november de pers zal komen, spitst (jjf zich toe op drie punten: kwaliteitsaspect, de mar- ng van het produkt en een I 9lw interventiesysteem. ,,Ei Or» belangrijke punten, daar iedere boÜenman het over t zijn. Maar wat wèl verba- wekt is het feit dat men alle talen zwijgt over de 1 dzaak om te komen tot we samenwerkingsverban- bij kwekerij en export, is namelijk het belangrijk- punt uit de slotconclusies het structuuronderzoek. ;erekend dat onderdeel tte een man van gezag in bollenvak - dr. A. J. Verha- voor de bloembollenbran- een zaak van „to be or not je". vraag rijst dan ook of de ïem geen kans heeft gezien 1 ir dit belangrijke onderdeel w voorstel op tafel te leggen een redelijke kans van sla- ,erJhad. Moeilijk Het is ook een uitermate moei lijke zaak om ettelijke duizen den vakgenoten in enkele gro te pools bijeen te brengen. Daar komt nog bij dat velen de noodzaak van samenwerk ing wel zien, maar dat de indi viduele wil ontbreekt om spij kers met koppen te gaan slaan. Het bollenvak kent nu een maal sterk fluctuerende prij zen. In tijden van voorspoed en daar kunnen de tulpenpro ducenten nog al drie jaar ach tereen van spreken - voelt geen enkele kweker er voor om zijn bollen voor een rede lijke prijs voor een aantal ja ren tegelijk te verkopen. En als het aanbod groot is en de prijzen laag zijn, dan kan de exporteur weinig enthousias me opbrengen om meerjarige contracten tegen goede prij zen af te sluiten. Het kwaliteitsaspect is geen simpel punt, omdat voor ogen staat de levering van een pro dukt met ingebouwde garan ties. Dat eist niet alleen een hoogstaande kwaliteit, maar ook een controle van de weg die de bol volgt van kweker naar exporteur en vandaar naar broeiers, tuincentra en grootwinkelbedrijven. Een ket ting is nu eenmaal zo sterk als de zwakste schakel. Men zou de gang van de bol in feite moeten begeleiden tot de con sument toe. Het plan van de Bloembollenkeuringsdienst om straks een verplichte deel name aan de tulpenselectie- keuring in het leven te roepen, past dan ook in het straatje van de Nehem. Die verplichte deelname zal aanvankelijk voor enkele belangrijke culti- vars gelden, maar dat aantal wil men jaarlijks gaan uitbrei den. Interventie Het plan om een nieuw inter ventiesysteem op te zetten, heeft zeker diverse positieve kanten. Momenteel kent men het Bloembollensurplusfonds, dat overtollige bollen uit de markt neemt. Om die opkoop mogelijk te maken, moeten de kwekers een heffing betalen. Daar zitten een paar minder prettige kanten aan. Om te beginnen treft men pas maat regelen op het moment dat de ramp zich al aan het voltrek ken is en bovendien krijgen de kwekers in dat slechte jaar ook nog eens een zware hef fing opgelegd. Dat betekent een dubbele strop. Momenteel staan de innameprijzen van de tulpen op nul en is de kans op hoge surplusheffingen dus ook nihil. Maar het is de vraag of die prijzen ook in slechte jaren op nul zullen blijven staan, Dat zou in een jaar van over vloedige oogsten, de onder gang van heel wat bedrijven kunnen betekenen. Geen loze kreet Kapitaalvernietiging op grote schaal is geen loze kreet, als men het zo ver laat komen. De Nehem wil daarom naar een interventiesysteem, waarbij men de mogelijkheid krijgt om de afwachtende houding te la ten varen. Men moet een wa pen krijgen, waarmee men vooraf ten strijde gaat. Des noods al plantgoed groen te velde opkopen als een volgend jaar overproduktie van be paalde cultivars dreigt Een soort Bloembolleninterventie- bank zou vérgaande bevoegd heden dienen te krijgen om handelend op te treden als men daartoe de tijd rijp acht Via een dergelijk systeem kan men, zo meent men, tot een zekere sturing van het areaal en ook van het assortiment komen. iecl Mengbak voor kunstmestdose- ring via de regeninstallatie jjigeningen Het onlangs eejiouden nationale tuinbouw- fngres in Wageningen heeft weinig aandacht besteed ~in de eigen kracht van de ^inbouw, die zich toch in een l^latief gezonde situatie be vindt. Dat is de mening van J. E. C. Spithoven, direc- vofur marktordeningsvraag- ie!-ukken bij het ministerie van indbouw en visserij. Een intal jaren geleden, wilde de ginder graag zijn eigen boon- °cs doppen en was hij niet zo isteld op overheidsingrijpen. ~~U zijn, zo blijkt in de op het Ingres geponeerde stellin- *n, de opvattingen nogal ge- ijzigd: uit veel conclusies i ree kt een zekere angst voor i toekomst. 0fbch, zo meent ir. Spithoven, tsSlden de sterke punten waar sectie vollegrondstuinbouw haar conclusies wel mee jor de dag kwam, voor alle iinbouwsec toren: goed kli- aat, goede grond en water, »ede ondernemers die moder- i technieken toepassen en be leid worden door een goed iderzoeks- en voorlichtings- jparaat, goede ligging ten op- chte van de grote consump- *j,icentra, een goed transpor- Tuinder toont een Aubergine tapparaat en een goed uitge rust handelsapparaat. Gezond Die eigen kracht, aldus de heer Spithoven, is mede ont staan door de tuinbouw zich zo lang zelf gered heeft en de markt zo weinig mogelijk heeft laten beïnvloeden door kunstmatige maatregelen. Dat de bedrijfstak ook nu grote voorzichtigheid in acht neemt tegenover interventieprijzen en dergelijke en probeert het produceren voor de interven tieprijs te voorkomen, vindt hij zeer gezond. Hij waar schuwt tegen het reeds in het begin van het seizoen uit de markt nemen van fruit. De sectie fruitteelt wilde op die manier tijdig van verwachte overschotten afkomen, maar de heer Spithoven meent dat men dan de teelt tegen die ren. In veel van de sectieconclu sies is aangedrongen op zorg voor goede kwaliteit en ook ir. Spithoven vindt die kwali teit erg belangrijk, al is het zijns inziens in de dagelijkse bedrijfsvoering niet altijd ge makkelijk er genoeg aandacht aan te besteden: het streven naar goede kwaliteit moet wel eens lijden onder het stre ven naar hoge opbrengst. Toch moet men op dit punt alert zijn en van tijd tot tijd de teugels aanhalen De sectie bloemisterij vindt daadwerkelijke kwaliteitscon trole op invoer van buiten de EEG nodig, maar dan zo dat de handel binnen de EEG niet wordt bemoeilijkt door te veel formaliteiten. „Dat lijkt wat op meten met twee maten", aldus ir. Spithoven. Problemen Dat de tuinbouw ook zijn pro blemen heeft ontkent hij niet en hij keert zich tegen hen die menen dat er, terwille van een betere internationale arbeids verdeling, bij ons maar hele tuinbouwsectoren moeten ver dwijnen omdat het elders tij delijk goedkoper kan. De ne- derlandse betalingsbalans zou daar zwaar onder lijden. Festland Op donderdag 6 -ktober begint in het West- ind weer een gevarieëerde - nt wikkelingscursus voor )ng en oud, georganiseerd oor de Kring Westland van e L.T.B. ■ieze zeer attraktieve cursus ■pedaal over niet-agrarische Tnderwerpen maar wel voor Ie agrarische gezinnen biedt "p feite voor elk wat wils. Be- jonnen wordt met een serieus Jaiderwerp te weten. „Is er nog leven na de dood, alom bekende historicus de heer M.C.M. v. Adrichem met de deelnemers in de historie van het Westland duikt Reklame Deze onderwerpen worden af gewisseld met een luchtig pro gramma over rekklame. De Sfeervol heer M. Kapteyn, hoofd van de afdeling reclame van het Cen traal Bureau van de Tuin bouwveilingen ligt een tipje van de sluier op over de recla mewereld. De afdeling voor lichting van de Shell heeft haar medewerking toegezegd over het. milieu, terwijl een funktionaris van de Effekten- beurs uit Amsterdam de weg zal wijzen op Beursplein 5. niet ontbreken. Voor deze aan trekkelijke cursus kan men zich nog opgeven bij het sekre- tariaat van de Kring Westland van de L.T.B. de heer Arie P. van der Lee, Hoge Woerd 32, Naaldwijk, tel. 01740-29802 of 27241. Deze cursus die steeds op donderdagavond wordt ge houden (aanvang 20.00 uur) start op 6 oktober a.s. wordt gehouden in gebouw de Rank te De Lier en staat onder lei ding van de heer G.A.M. Zuid geest uit Honselersdijk. Het heeft wel lang geduurd voordat er spra ke was van een prijsherstel bij de komkom mers. Het is beslist niet zo dat er al die tijd een geduchte concurrentie op de West-Duit se markt is geweest Het tegenovergestelde was en is echter eer der het geval, Nederland neemt al geruime tijd een monopoliepositie in. Een belangrijke oorzaak van de slechte prijzen is de zeer zwakke vraag geweest, vooral veroorzaakt door het weer. Wel mist men de afzet naar Oost-Duitsland, dit betekende vorig jaar een extra stimulans voor de prijsvorming. Voor al de zwaardere sorteringen hebben zich de afgelopen week goed in prijs weten te her stellen, namelijk van 50 tot 56 cent per stuk. De lichtere sortingen, zoals de 41-ers konden moeilijker in prijs meekomen, de prijs liep op naar 34 cent per stuk. Bij gelijkblijvende aanvoeren zullen er weinig veranderingen in de prijs ontstaan. Tomaten onveranderd. De aanvoer van tomaten is iets kleiner geworden, dit zal echter van tijdelijke aard zijn. De prijs voor 1 kg. A tomaten lag vorige week op 98 cent. Er was dus sprake van enig herstel. Toch is er betrekkelijk weinig hoop op dat de prijs zich zal kunnen handhaven, laat staan oplopen. Deze ver wachting is gebaseerd op de volgende feiten. De aanvoer van binnenlandse tomaten zal de komende weken weer gaan groeien. De oogst van de vollegrondtomaten in West- Duitsland is verlaat op gang gekomen. De vraag van Oostenrijk en Zwitserland blijft aanmerkelijk achter bij die van vorig sei zoen. Al met al niet zulke optimistische De komkommers werden weer duurder verwachtingen voor de te verwachten prijs ontwikkeling bij tomaten. Rode paprika weer duurder. De situatie op de paprikamarkt ondergaat de laatste weken regelmatig veranderingen. Waren eerst de groene sorteringen duurder, thans geldt dit weer voor de rode. De gemid delde prijs voor de rode paprika's kwam op 2,44 per kilo. Voor de groene paprika's lag de gemiddelde prijs op 1,97 per kilo. De concurrentie op de Westduitse markt is nog steeds flink, al komt hier toch langzaam verandering in. Over de hele Unie wordt er een kleinere aanvoer verwacht, waardoor de prijzen niet in gevaar lijken te komen. Overige gewassen. Voor de aubergines was er de afgelopen week sprake van een uitstekende vraag. De prijzen liepen als gevolg hiervan dan ook verder op, de gemiddelde prijs kwam op 4,25 per kilo. Er wordt op vaste prijzen gerekend. Voor prei is er nog steeds sprake van een onveranderde prijs van 50 cent per kilo. Het aanbod van prei zal groter worden, waardoor de prijs iets zal dalen. Snijbonen en sperziebonen blijven in prijs stijgen door afnemende aanvoeren, de prijs bedroeg 2,70 en 2,45 per kilo. Door een kleinere bloemkoolaanvoer herstelt de prijs zich, voor de „zessen" werd 1,45 per stuk be taald. Voor andijvie was er de afgelopen week minder belangstelling, de prijs daalde naar 33 cent per kilo. De sla-prijs heeft weinig verandering ondergaan en zal ook voor de komende week op ongeveer 30 cent per krop liggen. De grotere aanvoer van spruiten is geen aanleiding tot moeilijkhe den bij de prijsvorming geweest, de gemid delde prijs liep op naar 1,80 per kilo. Voor ijsbergsla werden prijzen tot 1,48 per stuk betaald. Bleekselderij bracht gemiddeld 45 cent per stuk op. ia& Bloemenstalletje op de antwerpse markt Hoewel gewoonlijk de zon en bloementeelt elkaar niet zo best verdragen wanneer het gaat over de handel, kunnen de bloemen- kwekers over de afgelpen week toch tevre den zijn over de wat zonnige weersomstan digheden. De zon helpt ee om een wat stevig gewas op te bouwen waarmee de winter kan worden begonnen. In Berkel en omgeving bijvoorbeeld hebben de buitenbloemen nogal wat te lijden gehad van felle regenval, hoewel die ook het West land niet helemaal schadeloos voorbij ging. Er kan momenteel echter nog van groeizaam weer worden gesproken hetgeen de ruime aanvoer ten goede komt. Het prijspeil was in het algemeen stabiel, hoewel voor veel produkten nog wel enige stijging in de ge middelde prijs kon worden vastgesteld. Wel lagen die prijzen in dezelfde week van het vorig jaar gunstiger, maar toen waren de aanvoeren dan ook minder groot. De chry santen, snij groen en rozen deden het dit jaar iets gunstiger. Het totale omzetbedrag aan de CCWS bedroeg afgelopen week .7.546.494,88, weinig verschillend van dat in voorgaande week doch ongeveer 1/1/2 mil joen gulden meer dan in dezelfde week van het vorig jaar. Snijbli oemen De snijbloemen leverden het grootste bedrag op, 6.926.554,02. De potplanten bleven met ƒ554.996,91 op vrijwel hetzelfde peil maar ruim een ton hoger dan vorig jaar. Aan buitenlandse bloemen werd .64.943,95 ge veild, de helft meer dan vorig jaar. Voorna melijk als gevolg van ruimer aanvoer, lag de totale omzet over augustus ongeveer vier miljoen gulden hoger dan vorig jaar. En ook thans nog levert de groter aanvoer een stijgende omzet op. De aanvoer van anjers met 2.631.053 stuks lag iets lager dan voor gaande week maar toch altijd nog een mil joen hoger dan in dezelfde week van het vorig jaar. De gemiddelde prijs was nu 30 cent, voorgaande week 23 cent en vorig jaar 40 cent Troschrysanten lagen met ruim drie miljoen op vrijwel gelijke hoeveelheid van voorgaande week en het vorig jaar, maar met een gemiddelde prijs van 41 cent nu, 36 cent voorgaande week en 33 cent vorig jaar. Freesia, eveneens een zeer belangrijk pro dukt, verminderde iets in aanvoer, afgelopen week 2.842.390 bos met een gemiddelde prijs van 18 cent, voorgaande week 15 cent en vorig jaar 34 cent maar toen bedroeg de aanvoer nog geen half miljoen. Irissen Ook de irissen doen van zich spreken, afge lopen week een aanbod van 2.59.950, voor gaande week 120.710 vorig jaar 312.490. In gemiddelde prijzen nu 18 cent, voorgaande week 25 cent en vorig jaar 37 cent. Belang rijk zijn ook de trosanjers, nu 5.259.580; voorgaande week 5.470.680 en vorig jaar 2.403.180 met als gemiddelde prijzen respec tievelijk 23 cent 22 cent en 31 cent vorig jaar. Nog enkele gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van het vorig jaar snijgroen 1,84 (78) met een toch vrijwel gelijke aanvoer van rond de 150.000 bos. Leliekelk 77 (91) lelietak 36 (55) grote rozen 28 (24) en kleine rozen 18 (14) De potplanten blijven goede aandacht trekken en er is ruime aanvoer met aantrekkelijke prijzen. De invoering van nieuwe plastic potplanten- bakken aan de CCWS blijkt een succes te zijn, hoewel er nog enkele verbeteringen aangebracht zullen worden. „Dat de uiteindelijke oplossing van de pro blemen in het bollenvak ligt in een vergro ting van de afzet, is een algemeen aanvaard uitgangspunt"Het stond zó nadrukke lijk zwart op wit in een der landbouwbladen, dat geen mens in West-Europa er ook maar aan twijfelen kan, maar niettemin is het de vraag of die stelling juist is. Het is natuurlijk een nobel streven om de export te willen vergroten en iedere poging die op dit gebied wordt gedaan, dient dan ook met kracht ondersteund te worden. Maar als het bij dan ene punt blijft, is het resultaat voorspelbaar, n.l. nihil! Het is nu eenmaal zo dat een klein beetje meer vraag het vuur op het produktie-altaar onmiddellijk fel aanblaast. Looppj >as Het is een wat vervelende zaak maar de export kan zo hard niet groeien of de pro- duktievergroting gaat nog sneller. Pogingen om de uitvoer te vergroten? Prima! Maar dan tegelijk - nog liever vooraf, maar zeker niet daarna! - een systeem ontwikkelen dat voorkomt dat de kwekerij al in de looppas gaat wanneer de export één schuchtere stap vooruit heeft gedaan. Vraag en aanbod regelen de markt. Dat is altijd zo geweest en dat zal ook nooit anders kunnen worden. Mogelijkheden dat de bloembollenexport snel omhoog kan, zijn er vandaag eenvoudig niet. De bestaande markten worden meer dan voldoende afge graasd en nieuwe markten opénbreken is een kwestie van lange adem. Oost-Europa zou een geweldig afzetgebied kunnen zijn, maar er zal nog heel wat water door de Wolga stromen voor iedere week een vers bosje tulpen in huis in Rusland een gewone zaak is. Vicieuze cirkel De export kan in het gunstigste geval in de komende jaren dus langzaam groeien. Wil men dus het prijspeil op een gunstig niveau houden, dan zal de beplante oppervlakte binnen redelijke perken gehouden moeten worden. Ziet men daar geen kans toe, dan zal men noodgedwongen van de ene var kenscyclus naar de andere blijven hollen. Een vicieuze circel waar men nooit uitkomt. Het is dus noodzakelijk om te komen tot strukturele wijzigingen. Er moet veel meer overleg en bereidheid tot samenwerking ko men. Het getij is echter niet gunstig om het zo ver te krijgen. De tulpenkwekers hebben beste jaren achter de rug. Ook in de afgelo pen zomer zijn de prijzen tot ongekende hoogten gestegen. Niet dan zij een grote vraag, maar door een correctie van Moeder Natuur waardoor er veel minder leverbare bollen gerooid konden worden dan waarop men had gerekend. Een tegenvaller voor de exporteurs, die hun verkoopprijzen zeker niet hadden afgestemd op een dergelijk hoog inkoopniveau. Toch is er tot verbazing van vriend en vijand geen kou aan de lucht. Want de exporteurs willen ook voor tulpen levering zomer 1978 nu al een beste prijs betalen. Geen bezwaren Die hoge prijzen zijn voor de buitenlandse afnemers kennelijk geen bezwaar. Het gaat met de bloembollen met als zo veel artike len. Als er overproduktie is en iedereen voor een krats wil verkopen, wil geen koper er in stappen. Wordt een artikel schaars - om welke reden dan ook - dan wil plotseling iedereen het hebben. Als er geen onvoorzie ne dingen gebeuren, is het kostje van de tulpenkwekers voor 1978 al weer gekocht En in welke branche kan men dat vandaag al zeggen4 "team Het Nederlands Zui- elbureau verwacht voor de •mende jaren een toenemen- uitvoer van Nederlandse naar EEG-landen. Ncder- d behoudt zodoende zijn po- ie als grootste kaasexpor- ter wereld. Vorig jaar voor ruim 1.250 miljoen n aan kaas de grens over. meeste Nederlandse kaas wordt naar landen binnen de EEG, met name West-Duitsland en België, uitgevoerd. Alleen de kaasexport naar Engeland neemt af. Veruit het grootste deel van de door Nederland uitgevoerde kaas is Goudse kaas, hoewel ook veel Edam mer kaas het land verlaat Dit is in Edam bekendgemaakt aan het begin van het achttien de nationale kaaskeurconcours. Ruim driehonderd kaaskenners uit Nederland, West-Duitsland, België, Frankrijk en Engeland streden om de zo genoemde gouden kaasboor, uitgereikt aan die deelnemer, die het be ste tien nederlandse kaassoor ten heeft kunnen beoordelen op onder andere leeftijd, geur en smaak. De keurwedstrijd werd dit jaar voor het eerst in Edam gehouden. Liefhebbers Nederland produceerde vorig jaar ruim 350.000 ton kaas. Ne derlanders zijn niet alleen be langrijke kaasmakers, zij zijn ook liefhebbers van kaas. Het zuivelbureau schat, dat elke ne- derlander vorig jaar gemiddeld 10,5 kilogram kaas heeft gege ten, meer dan welke buitenlan der ook. De nederlandse kaa- sproduktie concentreert zich overigens duidelijk in Fries land (Edammer kaas) en Over ijssel en Gelderland (Goudse kaas). Goudse kaas blijft edammer kaas zowel in binnen- en bui tenland overheersen, zo blijkt verder uit gegevens van het zuivelbureau. Uit consumente nonderzoeken kwam naar vo ren, dat Goudse kaas over het algemeen bekender is bij het publiek dan Edammer. Goudse kaas wordt daarom ook meer gekocht. Het Zuivelbureau hoopt, dat het kaaskeurconcours in Edam de bekendheid van de naar de ze plaats genoemde kaas zal doen toenemen. Ook op andere fronten is het Zuivelbureau ac tief voor de Edammerkaas, met die volgens deskundigen wat hartiger smaak dan de Goudse. Het bureau is dit jaar in België een grote campagne begonnen voor de ronde, roodverpakte Edammerkazen (40 plus). De Nederlandse kaasexport naar België is de laatste jaren fors gestegen, maar die stijging kwam nauwelijks ten goede aan Edammer kaas, die het in andere v-'

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9