Actiecomité Kalkar boos over herpe controlemaatregelen Dajan onderhandelt met Jordanië en Egypte STAAKT HET VUREN N ZUID-LIBANON LANGE RIJEN WACHTENDEN VOOR EERSTE „SKYTRAIN" Tweehonderdduizend mensen huldigen 80-jarige paus OVER OVERGANGSREGELING Staatshoofd geeft smeerpoets pak rammel Politiemannen gedood na Biko's begrafenis Teng: oorlog met Rusland onvermijdelijk SR (TENLAND LEIDSE COURAN. MAANDAG 26 SEPTEMBER 1977 PAGINA ier verslaggevers) AR Zowel de Duitse eiten als de actieleiders Ie „eer" op, dat het aan itreden is te danken, dat te protestaktie tegen de kweekreactor in Kalkar BI vreedzaam is verlo- oor onze rigoureuze con- ooraf hebben wij enorme n weten te voorkomen. Iden er zeker van zijn dat lifestatie niet misbruikt brden door degenenen, die {belang hebben bij de uving van onze democra- Aldus minister van bin- Ise zaken Hirsch van de iat Noordrijn-Westfalen. •ak van „de grote toleran- de overheid die zater- Édag had toegestaan dat de pilometer lange slang van istranten van de officieel ^schreven route afweek en •eet voor de in aanbouw kweekreactor kon ko- De leiders van de demon- e ec ter houden het er op, Op een kilometer van het station van Kalkar werd een trein met betogers aangehouden. Op vermoeden dat wapens meegevoerd waren, werden de passagiers in het veld onderzocht. dat én door de discipline van de deelnemers zelf én door eigen voorzorgsmaatregelen inciden ten zijn voorkomen. Ernstig ontstemd was de actie leiding over de grootscheepse politiecontrole aan de grenzen en op de wegen naar Kalkar. Bussen uit Berlijn werden al bij de grensovergang Helmstedt te gengehouden en verder Franse bussen bij Aken. Voorts waren er politie-controleposten op de autoweg Hamburg-Bremen en in Duisburg. De Duitse autoriteiten recht vaardigden de scherpe controles door te verwijzen naar wat in beslag werd genomen, zoals 1825 helmen, 537 stokken en 1166 gasmaskers en veiligheids- brillen. Voorts werden kleine aantallen messen, bullepezen, koevoeten, spuitbussen en bijlen in beslag genomen. Bij Aken werden volgens de politie in een Franse bus molotovcocktails en kruit gevonden. Het meest spectaculaire was de controle van een trein met 400 demonstranten, die van Duis burg naar Kalkar onderweg was. Met zes helicopters, die naast en op de spoorbaan land den, werd de trein tot stoppen gedwongen, waarna alle passa giers werden gefouilleerd. De actieleiding: „Op vele punten zijn bussen zo lang en onnodig opgehouden, dat men onmoge lijk Kalkar op tijd kon berei ken". De politie zegt, dat zij 40.000 mensen heeft aangehouden en gecontroleerd. Volgesns de ac tieleiding hadden 30.000 mensen Kalkar bereikt, toen - veel later dan de bedoeling lag - de de monstratieve mars naar de kweekreactor begon. Over de in beslag genomen voorwerpen zei de actieleiding: „De meest simpele voorwerpen werden éQs verdacht in beslag genomen, zoals flessen met drank, reservekannen benzine, reparatiesetten van auto's, brandblussers, autocricks en brom f ietshelmen" De Nederlandse demonstratie- leider Dolf Jansen werd van zijn bed gelicht en uren op het politiebureau vastgehouden om dat hij een verdacht poeder in zijn bezit had. Het bleken hoofd pij npoeders te zijn. Het Landelijk Energie Komitee (LEK) verldaarde zondagmid dag tijdens een persconferentie in Nijmegen de strijd tegen de kernenergie en de snelle kwee kreactor op alle fronten te zul len voortzetten. Als de uitbrei ding van de ultracentrifugefa- briek in Almelo doorgaat, zal het LEK wederom in actie ko men, zo werd gezegd. Meegedeeld werd, dat actieplan nen klaar lagen voor het geval bussen met demonstranten, die zaterdag uren te laat in Kalker aankwamen, zouden worden te gengehouden bij de grens. Zo lag een draaiboek klaar voor demonstratieve acties met het verbranden van een EEG-vlag. De Duits-Nederlandse leiding had bovendien tweeduizend man achter de hand gehouden voor een eventuele bezetting van het centraal station in Duis burg. sschop van Jraatsburg molesteerd litsburg (DPA) Bisschop LArthus Elchinger uit Ijtsburg heeft het gisteren r te verduren gehad toen t door volgelingen van de ^tionalistische bisschop Le- re bezette St. Jankerk in ltsburg wilde betreden, de blote vuist werd hij door ezetters aangevallen en ook hem het borstkruis afge- jcen. Hem werd toegeroepen bisschop, verrader" Gis- jiddag waren de traditiona- n de kerk binnengedrongen lielden deze tot gisteravond Onder de manifestanten en tal van Westduitse gelovi- :ei „verontrust" te 1 „Niet omdat de mensen Pen van het latijn en grego- psalmen, maar omdat een onbeschrijflijke ma- met geweld een bisschop verhinderen zijn kerk n te gaan". NEW YORK (AP/TRT) De Iëraeli- gesproken met een afgezant van de sche minister van buitenlandse zaken, Egyptische president Answar Sadat. j Mosje Dajan, is volgens het Ameri- Vijf weken geleden zou Dajan in Lon- I kaanse tijdschrift Newsweek in het den een onderhoud hebben gehad met geheim onderhandelingen begonnen de Jordaanse koning Hoessein, met Egypte en Jordanië. Het doel van de besprekingen is volgens het blad om een overgangsregeling tussen Is- j raël én de beide landen tot stand te brengen. Newsweek zei dat Dajan Ook het Amerikaanse weekblad Time maakt melding van kontakt tussen Dajan en een Arabisch staatshoofd. In het weekeinde dat voorafging aan het twee weken geleden in Parijs had bezoek van Dajan aan de Verenigde Staten zou hij koning Hassan van Marokko hebben gesproken. Hassan zou Dajan een boodschap van koning Khaled van Saoedi-Arabië hebben overhandigd waarin wordt gewaar schuwd dat als er geen vooruitgang wordt geboekt bij de vredesbesprekin gen in het Midden Oosten de regering van premier Sadat van Egypte gevaar loopt. Ook zou Khaled hebben laten weten dat, mocht het Geneefse overleg mislukken, Egypte bereid zou kunnen zijn om afzonderlijke besprekingen met Israël te voeren. Sinds juni, toen Dajan zijn huidige ministerspost aan vaardde, heeft hij volgens Time Maga zine in het geheim al verscheidene staatshoofden bezocht, waaronder ko ning Hoessein van Jordanië, de sjah van Perzië en de Turkse premier De- mirel. Ook de premier van India, Mo- rarji Desai zou met Dajan overleg hebben gepleegd. Minister van der Stoel heeft gisteren in een onderhoud met Dajan in New York nogmaals het EEG standpunt onderstreept dat de Palestijnen een eigen land dienen te krijgen. Ook heeft Van der Stoel herhaald dat Ne derland bezorgd is over enigerlei ont wikkeling op de westelijke Jordaanoe- ver die zou kunnen worden gezien als een soort van geleidelijke annexatie van dit gebied. Gisteren verklaarde Dajan in een in- temew met het Amerikaanse televi siestation CBS dat Israël bereid is te onderhandelen met een Verenigde Arabische delegatie op een vredescon ferentie in Genève, maar dat de Israe- lies onder geen voorwaarden zullen praten met de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO. LANNEN VOOR DODER VAN UNSTMANEN" SHINGTON (UPI) - De re- ig Carter is volgens defen- ingen van plan in 1982 een pen gereed te hebben dat istmanen kan uitschakelen, r het geval dat het tot een ite-oorlog met de S.U. komt. ier deze maand heeft de ïrikaanse luchtmacht daar- een contract van 58,7 mil- i dollar gesloten voor ont- keling en beproeving van ruimtewapen dat eenvoudig bestaan uit een cylinder die lijkt op een groot soepblik. ding moet zelf zijn doel oeken door het opvangen warmtestraling van het htoffer. Het wordt bestuurd kleine raketjes en schakelt doel uit door het door zijn ;n snelheid kapot te slaan, sident Carter wil graag het k aan ruimtewapens staken, ir „we moeten wel omdat de fjets op dat gebied steeds proeven blijven nemen". De tachtigjarige paus Paulus g ge viering in de Sint-Pieter. (Van onze correspondent in Rome, Frans Wij- nands) ROME Meer dan tweehonderdduizend pel grims en gelovigen hebben gisteren paus Pau lus, die vandaag zijn tachtigste verjaardag viert, een uitbundige hulde gebracht op het Sint-Pietersplein in Rome. Voorafgegaan aan de indrukwekkende mani festatie op het plein had de paus in de basiliek zelf een pontificale mis opgedragen die via Eurovisie werd uitgezonden. In de kerk waren meer dan tienduizend zangers en zangertjes van meer dan honderdvijftig Italiaanse koren. De paus sprak over tegenstrijdige gevoelens: enerzijds de menselijke zekerheid dat er binnen niet al te lange tijd eeneinde aan zijn aardse leven zal komen, anderzijds de overtuiging en de wetenschap, dat de kerk zal blijven voortbe staan. Vertegenwoordigers van zes Italiaanse gebie den in traditioneel kostuum boden de paus geschenken aan. Het Vaticaanse dagblad „Oser- vatore Romano" gaf een extra editie uit met artikelen in het Italiaans, Frans, Duits en En gels, onder anderen van de secretaris van de Verenigde Naties Kurt Waldheim. Bij de ge schenken waren ook enkele bronzen panelen van de kunstenaar Luciano Minguzzi. Zij zijn geplaatst tegen de vijfde toegangsdeur van de Sint Pieter. LONDEN (Reuter) Het Nigeriaanse staatshoofd, Oloese- goen Obasanjo, heeft een schooljongen een pak slaag toege diend omdat hij er zo smerig uitzag, aldus radio Lagos. Obasanjo was onverwachts in een lagere school in de noordwestelijke stad Zoeroe opgedoken. Hij zei dat de leerlingen meer ijver moesten tonen, bij de jongste eindexamens waren slechts zes van de 71 kandidaten L AVIV (AP) De Israeli te televisie heeft vanmorgen Deld dat de strijdende partij- in het zuiden van Libanon het punt staan een staakt vuren af te kondigen. Het u om 10.00 uur plaatselijke tijd van kracht worden. Het zou inhouden dat de Israëlische troepen uit Libanon worden te ruggetrokken. Er zou zijn over eengekomen dat de Palestijnse troepen zich uit het grensge bied met Israël terugtrekken en dat de door de christelijke Li- banezen bewoonde dorpen in Zuid-Libanon door de linkse guerrillastrijders met rust zul len worden gelaten. De partijen die de overeen komst zullen sluiten zijn, aldus het Israëlische ministerie van Defensie, alleen Israël en Liba non. Maar Syrië, dat heeft deel genomen aan de voorbereidende besprekingen, zou proberen de Palestijnen over te halen het akkoord na te leven. Het akkoord is bereikt na een weekeinde van gevechten in de grensstreek, met name rond de verwoeste stad Chiam. Daarbij werden ook Israëlische neder zettingen vanaf Libanees grond gebied met raketten bestookt, hetgeen door Israël als .zeer ernstig" werd opgevat. Men hield er gisteren rekening mee dat Israël represaillemaatrege len zou nemen. Een overzicht van de menigte die acte de presence gaf tijdens de begrafenis van de in een politiecel overleden Zuidafrikaanse zwarte nationalistische leider Biko. KING WILLIAM'S TOWN (AP) Een aantal van de naar schatting 20.000 mensen die gisteren de begrafenis van de nationale leider Steve Biko hadden bijgewoond, is na afloop van de plechtigheid slaags geraakt met de politie. Volgens een bekendmaking van de Zuidafrikaanse autoriteiten werden bij de ongeregeldheden twee zwarte politiemannen met stenen gedood. Een woordvoerder verklaarde dat de politie in de zwarte woonwijk Mdantsane bij de kustplaats East London, ongeveer 50 km ten oosten van King William's Town waar de begrafenisplechtigheid plaats had, het vuur opende op een menigte demonstrerende zwarten. Twee mensen raakten gewond. Zwitsers wijzen abortus af BERN (DPA) Via een referendum hebben de Zwitsers zich gisteren in meerderheid uitgesproken tegen de legalisering van abortus tijdens de eerste 12 zwangerschapsweken. Toen de meeste stemmen geteld waren, bleek dat een grote meerderheid van de mensen in de 25 kantons zich tegen legalisering van abortus had uitgesproken. Voor al in katholiek georiënteerde gebieden wees men abortus sterk af. Bijna alle politieke partijen in Zwitserland hadden zich tegen legalisering van abortus uitgesproken. Ook de regering had het voorstel ontraden. Linkse zege in Frankrijk PARIJS (AFP-Reuter-UPI) De linkse partijen in Frankrijk hebben gisteren bij de Senaatsverkiezingen een verwachte overwin ning behaald. De gemeenteraden kiezen in Frankrijk de senatoren en na de grote overwinning van links bij de gemeenteraadsverkie zingen was het duidelijk dat links ook bij de senaatsen vooruit zou gaan. De officieuze uitslag duidde gisteravond op een winst voor de linkse partijen van ongeveer 10 zetels in de Senaat Toch bleef de regeringscoalitie ongeveer gelijk, omdat twaalf nieuwe Senaatzetels geschapen werden. Bankroof in Nice verijdeld NICE (AP) De Franse politie heeft meegedeeld zaterdagoch tend een spectaculaire bankroof te hebben verijdeld met de aan houding van zeven personen voor een bankgebouw in Nice en de inbeslagname van hydrau lische krikken, acetyleenbran ders en boorapparaten. Het ging om een filiaal van de Societé Generale, dezelfde maatschappij die 14 maanden geleden het slachtoffer werd van een beroving via de riole ring, waarbij tusen de acht en tien miljoen dollar werd buitge maakt Het brein achter deze bende zou de voortvluchtige Al- bert Spaggiari zijn. PEKING (Reuter) De Chinese vice-pre mier Teng Hsiao- ping heeft zondag te gen een groep West duitsers gezegd dat nog zeker een gene ratie lang geen toe nadering te verwach ten is in de betrek kingen tussen China en de S.U. Teng zei dat hij het zelf niet meer zou meemaken, zelfs par- tijvoorzitter Hwa lijk is. Hij voorspelde Kwo-feng niet die dat China in het jaar pas 56 jaar oud is. 2000 op hetzelfde Teng waarschuwde technische peil zal dat oorlog op de lan- staan als de ontwik- ge duur onvermijde- kelde landen. n vrijdagavond af wachten bi) het kantoor van Laker in New York vele tientallen mensen 1r de eerste goedkope Lakervlucht naar Londen, die vanavond van start gaat. Zes uur de vlucht mogen pas de plaatsÈewijzen verkocht worden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Directeur Freddie Laker van Engeland's revolutionaire kleine lucht vaartmaatschappij Laker Airways geeft de Britten een mooie, nieuwe kans om hun meest geliefde sport langdurig in de rij staan te beoefenen. Hoewel Laker's eerste luchttrein", waarmee je voor 59 pond 260,-) van Londen-Gatwick naar Kennedy-New York kunt vliegen, pas van- middag om half zes vertrekt, hebben zijn eerste passagiers al sinds vrijdagavond in de rij gestaan, gelegen of gezeten. Stevige barricades in het luchthavenge bouw van. Gatwick zorgen ervoor, dat de geduldig wachtende kandidaten voor goed kope reisbiljetten eikaars plaats niet kun nen afsnoepen. De rij is zaterdag en zon dag voortdurend langer geworden. Er zijn 345 plaatsen aan boord van de „Skytrain". Ongeveer 150 daarvan waren zondagavond al „besproken". Laker's reisbiljetten werden pas vanmor gen vanaf 4 uur verkocht De eerste lucht trein kan in enkele uren uitverkocht zijn. Een vlucht van 59 pond is momenteel de goedkoopste manier om aan de overzijde van de Atlantische Oceaan te komen. De luchtreis New York-Londen kost 135 dol lar, of ongeveer 77 pond 330,-). Freddie Laker heeft 6 jaar gevochten om zijn revolutionaire skytrain te kunmm lan ceren. In het eerste jaar hoopt hij 224.000 passagiers te vervoeren. „Dan werk ik zonder verlies", zegt hij. Zijn reizigers krijgen geen „kostenloze" extra's. Zij mo gen een lunchpakket meebrengen of kun-, nen zich van tevoren zogeheten „maalbon- nen" aanschaffen 7,50 voor een warm maal en 5,25 voor een ontbijt). Wie vanavond niet meekan, moet wachten om morgen aan de beurt te kunnen komen. De pioniers-luchtreizigers van de „Sky train" zijn met veel proviand, grote ther mosflessen vol hete thee of koffie; slaap zakken, kussentjes, lektuur en gezelschaps spellen naar Gatwick gekomen. Op die manier kunnen ze het best een paar dagen en nachten uithouden. Sommige kandidaten laten zich geregeld aflossen door bereidwillige familieleden, vrienden of collega's. Hun plaats wordt voor hen warm gehouden, terwijl ze zelf even naar het toilet snellen of een hapje gaan eten in het luchthavenrestaurant Alle wachtende aspirant-luchtpassagiers zijn het met elkaar eens, dat de spotgoedkope kans om naar Amerika te vliegen, die Freddie Laker hun biedt te mooi is om niet te gebruiken. Een gepensioneerd echt paar zei, dat het zich anders nooit de weelde had kunnen veroorloven om in de States hun dochter te gaan bezoeken. Ze is getrouwd $et een Amerikaan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7