V an Thijn houdt handen Vrij bij zetelverdeling Wegvervoer loopt zienderogen terug sUTOMOBILIST RIJDT DOOR :A DODELIJKE AANRIJDING Sidney van den Bergh: verdiensten voor land, provincie en Wassenaar ^.V.D.A.-CONGRES BLUFT VOORZICHTIG VVD wil contact vakbonden tenten eist vrijlating Salarissen ministers omlaag LEIDSE COURANT PAGINA 5 •te kt<Van onze parlementaire re- er dactie) B I H at}EN HAAG Zaterdag heb- TSen enkele politieke partijen 'Nun stellingen betrokken voor ojje zetelverdeling in het kabi net, waarover de informateurs i feringa en Den Uyl morgen P^iet de fractievoorzitter van ■®vdA, CDA en D'66 gaan pra- en. Er zal hard onderhandeld borden om de eigen partij in Bet kabinet zo sterk mogelijk ffe laten vertegenwoordigen, zo viel op de verschillende partij bijeenkomsten te beluisteren. DHU-voorman prof. J. van Hulst Fractieleider Van Thijn van de PvdA kon zijn partijraad er maar net van weerhouden hem vast te binden aan een zetelverdeling van: 8 PvdA, 7 CDA en één D'66. Hij wilde onderhan delingsvrijheid. „Dwing mij niet van te voren mijn onderhandelingskaarten op tafel te leggen", riep hij tot de partijraad. Uitspraken van CDA-kant over de zetelverdeling noemde hij „voorbarig". Van de CDA-partijen vergaderde de CH-Unieraad. Het Eerste-kamerlid Van Hulst zei daar dat „de CHU zich geen oor moet laten aannaaien". De CHU-kiezers hebben het op 25 mei goed gedaan en dat moet worden ge honoreerd. In de financieel-economi- sche sector van het kabinet of op een van de beleidsdepartementen van bin nenlandse zaken of buitenlandse za ken zou dan ook een CDA-man met een CHU-kleur moeten komen, vond prof. Van Hulst. In ieder geval moet een zware ministerspost aan een man van de CHU worden toebedeeld. Ook bij de verdeling van de staatssecreta riaten moet erop worden gelet dat de CHU goed aan haar trekken komt. Fractievoorzitter Kruisinga wees erop dat de verhouding 7 PvdA, 7 CDA en 1 D'66 bij de ministersposten voor hem een „vast gegeven" is. De partijraad van D'66 wilde fractie- voorzitter Terlouw niet voor de voeten lopen, nu de onderhandelingen over de zetelverdeling in het kabinet begin nen. De vrees was wel dat D'66 er bekaaid af zou komen, maar Ter louw verzekerde dat hij „hard" zal onder handelen en geen genoegen zal nemen met „kruimeltjes". Hij vond het voor D'66 een mager resultaat als bij een verhouding van 8 ministerposten voor PvdA en 7 voor CDA er maar één post voor D'66 zou zijn. Wanneer D'66 maar één post krijgt toebedeeld, zal dat een hele zware moeten zijn. Bijv. in de financieel-sociaal-economische driehoek. D'66 voelt niets voor volks gezondheid en milieyhygiëne, omdat niet voldaan is aan de wens dat dit ministerie zou worden verzwaard. Terlouw toonde zich tevreden over het regeerprogram. Wat betreft de abor tuswetgeving was hij ervan overtuigd dat als het nieuwe kabinet er niet in slaagt zelf met een wettelijke regeling te komen, een in het parlement aange nomen initiatief-wetsvoorstel tot wet zal worden verheven. Zo moet de abortus-paragraaf in het regeerak koord worden gelezen, aldus Terlouw. PvdA-fractieleider E. van Thijn Wanneer Van Agt weer minister van justitie zal worden en hij weigert zijn handtekening onder zo'n wet te zetten, dan kan hij aftreden en zal een minis ter-ad-interim de wet van zijn handte kening voorzien, aldus Terlouw. Op de partijraadsvergadering van de VVD verwees Wiegel de formatie-af spraken tussen PvdA, CDA en D'66 naar de „prullebak". Het bij de forma tie gesloten sociaal-economisch ak koord is een „moerassig verhaal" dat geen uitzicht biedt op een werkelijke bestrijding van werkloosheid en infla tie. Volgens Van Aardenne, financieel- economisch specialist van de Tweede kamerfractie, is het verhaal „volstrekt belachelijk". Troonrede en miljoenen nota laten volgens Wiegel geen „visie en durf" zién. De gang van zaken bij de formatie noemde hij beledigend voor de kiezers. Het tweede kabinet- Den Uyl is al moe voor het van start gaat. Wiegel ging in op de wensen van de partijraad om contacten met de vak beweging en andere maatschappelijke organisaties te leggen. Vooral het Eer ste Kamerlid Pais vond betere contac ten met de vakbeweging dringend ge boden. Wiegel noemde ook contacten met organisaties op het gebied van onderwijs, welzijn en milieu noodzake lijk. Vooral nu de WD voor een nieuwe oppositieperiode staat moet worden geluisterd naar de geluiden uit o.a. de landbouw en de middenstand. Op een vergadering van de landelijke kerngroep van de PPR werd een nieuw tijdelijk partijbestuur gekozen. Voor zitter werd Eeltje Talstra, voorzitter van PPR/Noord- Brabant. Hij verzekerde dat de PPR een creatieve en uitda gende oppositie gaat voeren. De bij de formatie gesloten compromissen leiden niet tot de volgens de PPR noodzake lijke maatschappijhervormin gen. De PPR zal dan ook met „uitdagende initiatieven" ko men. AMSTERDAM De partijraad van de WD maant, dat rechtstreekse contacten met de vakbeweging noodzakelijk zijn. „We moeten het oor bij elkaar te luisteren willen leggen", aldus de liberale fractievoorzitter Hans Wiegel zaterdagmiddag in Amsterdam. Hij noemde overleg met reeksen van maat schappelijke organisaties nodig, te meer nu de WD opnieuw staat aan het begin van een oppositieperiode. Volgens Wiegel zijn contacten met organisaties op het terrein van onderwijs, welzijn en milieu noodzakelijk, evenals bijvoor beeld met middenstand, landbouw en bedrijf sleven. Vanuit de partijraad was in het bijzonder aangedrongen op het openenen van overleg met de vakbeweging door de Amsterdamse hoogle raar A. Pais, sinds kort ook WD-lid van de Eerste Kamer. DEN HAAG Het aantal ondernemingen in het beroepsgoederen- vervoer over de weg is in 1976 onder de 10.000 gekomen. Op 1 januari 1977 waren er 9650; op 1 januari 1970 waren het er nog 11.925. Van de 402 bedrijven die in 1976 verdwenen behoorden er 378 tot de categorie met één, twee of drie vrachtauto's, een tendens die zich al enige jaren aftekende. In de jaarlijkse uitgave „Weg- ton totaal, dat betekent dat toen vervoer in Cijfers" van de NOB Wegtransport, waaraan deze ge gevens ontleend zijn, wordt voorts opgemerkt dat er voor het eerst een - geringe - daling in het vergund laadvermogen is geconstateerd. Op 1 januari 1977 was dit 751.731 ton op 1 januari 1976 was dat nog 754.475. De NOB noemt dit t een bewijs van de hardheid waar van al het vrachtvervoer 77,1% over de weg ging. Met betrekking tot de investe ringen zijn slechts cijfers t/m 1975 bekend. In dat jaar waren de investeringen in vaste activa door het beroepsgoederenver- voer over de weg minder dan in 1974 838 miljoen tegen 877 miljoen). Tot dan toe was er sprake van een steeds stij- mee de z.g. tonnagestop is ge- gend investeringsbedrag. De da- hanteerd. Het gemiddeld laad- ling in 1975 wordt verklaard vermogen per onderneming is in door afname van de investerin- 1976 gestegen (77,9 ton tegen gen in vervoermiddelen 590 75,1 eind 1975 en ruim 25 ton miljoen; in 1974 668 miljoen), begin 1963). Uit de NOB-cijfers Tonnagestop en ongunstige eco nomische situatie manifesteren zich hier duidelijk. blijkt voorts dat het marktaan deel van het beroepsgoederen- vervoer over de weg in het tota le beroepsgoederenvervoer vo- Het internationale wegvoer (ex- rig jaar 80,5% was. De spoorwe- cl. BLEU) kwam van 33,7 mil- gen kwamen op 2,2% en het joen ton in 1975 op 38,6 miljoen binnenschip vervoerde 17,3%. ton in 1976. Daarvan kwam 28,5 Uitgedrukt in vervoerd gewicht miljoen ton op rekening van betekent dit resp. 209,1 miljoen beroepsgoederenvervoerders, ton, 5,8 miljoen ton en ruim 45 waarvan 20,1 miljoen ton door miljoen ton. Eigen en beroeps- Nederlandse vrachtauto's werd vervoer per vrachtauto samen vervoerd. Het marktaandeel van transporteerden vorig jaar 336 de vrachtauto in het internatio- miljoen ton van de 436,4 miljoen naai vervoer steeg. iO-jarige mevrouw verkeersongeval had op- ndM. van Keeken- gelopen. De automobi- 1 s uit Swalmen is list die de vrouw aan- vfen in een zieken- reed is zonder te stop- i I in Roermond be- pen doorgereden. u\en aan de verwon- Het ongeluk gebeurde eihn die zij bij een vrijdagavond laat. In een bocht week de tege- stoppen is doorgereden, moetkomende auto te Het weekeinde-verkeer ver uit naar links en eiste voorts van nog ze- schepte mevrouw - Van ker tien mensen het le- Keeken. Getuigen ver- ven en vier weggebrui- telden de politie dat de kers raakten ernstig ge- automobilist zonder wond. T GEDING TEGEN DE STAAT (Van een onzer verslaggeefsters) HAAG De van oorlogsmisdaden verdachte Pieter Menten een kort geding aangespannen tegen de Staat der Nederlan- net als inzet zijn directe vrijlating. Het kort geding dient erdagmiddag om half vier voor de Haagse rechtbank, ens de advocaat van Pieter Menten, mr. L. van Heijningen, er drie redenen waarom zijn cliënt direct dient te worden elaten. Allereerst is hij van mening dat de Zwitserse justitie recht had om Menten in december vorig jaar uit te leveren de Nederlandse autoriteiten en 'is het daarom onjuist dat de rlandse justitie hiervan gebruik maakt. Voorts is het volgens raVan Heijningen onjuist Mentens zaak te behandelen voor de ndere Stafkamer, „die vlak na de oorlog recht van spreken naar 31 jaar later niet meer." ^ts zegt de heer Van Heijningen te beschikken over een brief ^951 van oud-minister Donker (PvdA), waarin deze stelde dat en verzoek van Polen om Menten uit te leveren had afgewezen Van moord verdachte Chinees aangehouden ANTWERPEN (AFP) - De po litie in Antwerpen heeft zater dag een 25-jarge Chinees aan gehouden die nogelijk betrok ken is geweest bij de schietpar tij op de Ansterdamse Prins Hendrikkade twee jaar geleden, waarbij de Chinees Chung Wong om het teven kwam. De man kon worden aangehou den tijdens een routine-onder zoek. Hij is ifkomstig uit Hong kong en zou een van de „zware jongens" zijn in de handel in heroine. Jet Blokland met fanfare ingehaald (Van een onzer verslagge vers) VLAARDINGEN - Met een fanfare, stapels ca deaus en bloemen werd za terdag de doodgewaande Henriëtte (Jet) Blokland bij haar thuiskomst uit het ziekenhuis verwelkomd. Het Vlaardingse meisje werd eind juli in een Zwit sers ziekenhuis verwisseld met de 21-jarige Ruth Ha- berthür. Pas na drie weken kwamen de ouders Blo kland te weten dat hun dochter nog in leven was. Zij werd toen overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam, waar zij zo snel herstelde dat ze zater dag naar huis kon, uitgelei de gedaan door het perso- Vader Blokland: „Half ok tober moet ze terug komen voor controle. Dam wordt ook beslist wanneer ze plastische chirurgie moet ondergaan. Maar voorlopig zijn we blij dat we ze thuis hebben". (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR Sidney Ja mes van den Bergh, geboren in Rotterdam op 25 oktober 1898 en gisteren op bijna 79 jarige leeftijd overleden, is op velerlei gebied een groot per soonlijkheid geweest. Het laatste wat de buitenwereld van hem vernomen heeft is zijn ijveren geweest voor de zomertijd. Toen het besluit hierover ge nomen was hield hij in zijn riante villa te Wassenaar op 30 maart van dit jaar- op 3 april werd de zomertijd in Neder land een feit - open huis voor vrienden, bekenden en belang stellenden. Dat was voor velen de laatste ontmoeting met deze bekende Nederlander. Sidney J. van den Bergh stu deerde economie aan de Eco nomische Hogeschool te Rot terdam, waarna hij direkteur werd van het familiebedrijf van den Bergh's fabrieken te Rotterdam. Na fusie met de Jurgens fabrieken en later met Unilever werd hij direkteur van de Margarine Unie en ver volgens van Unilever. Bij de mobilisatie kort voor de Tweede Wereldoorlog vervul de hij zijn dienstplicht als re- serve-officier in Nederland. Nadien tijdens de oorlog dien de hij als militair in Engeland, Canada, Amerika en Neder lands Indië, om in 1946 gede mobiliseerd te worden als ge- neraal-majoor. Direkt daarna keerde hij bij Unilever terug en werd daar in 1954 vice- voorzitter van de Raad van Bestuur. Na een korte onder breking in 1959 toen hij onder premier J. De Quay minister van Defensie was (hij nam om privéredenen na enige maan den ontslag) keerde hij bij Unilever terug. Toen hij in 1963 afscheid van dit concern nam werd de thans overledene aktief in de gemeente-, provinciale en lan delijke politiek. Hij was toen ook vier jaren wethouder van Wassenaar. De heer Sidney J. van den Bergh die een groot aantal handelsmissies over de gehele wereld geleid heeft, stond bekend als een harts tochtelijk verzamelaar van 17- de eeuwse schilderen. Onderwijsprotest Ruim tweeduizend leraren en on derwijzers, aangesloten bij de FNV-onderwijsbonden, hebben za terdag een demonstratieve bijeen komst gehouden in het Congres gebouw in Den Haag tegen de bezuinigingen in,het onderwijs. Na de bijeenkomst ging men in op tocht naar het ministerie van on derwijs (foto) waar een manifest werd afgeleverd. Hierin werd nog eens kort samengevat waar het het onderwijzend personeel om te doen was: behoud en uitbreiding van de werkgelegenheid in het onderwijs, verbetering van de ar beidsvoorwaarden en voorrang voor het onderwijs in het alge meen. Partijraad PvdA; (Van onze parlementaire redac tie) ZEIST De salarissen van mi- nisters, staatssekretarissen, ka merleden en topambtenaren moeten van de partijraad van de PvdA omlaag. De socialisten spraken zaterdag in Zeist uit, dat met ingang van volgend jaar maatregelen moeten wor den genomen om inkomensstij ging van deze goedbetaalde funktionarissen in te tomen. Het Tweede-Kamerlid Dolma, financieel specialist van de Pv- dA-frak tics, verklaarde erop te rekenen dat het tweede kabi net-Den Uyl hiertoe stappen zal ondernemen. Volgens hem zal dat een van de eerste daden van het nieuwe kabinerzijn. Binnen de PvdA is nog geen overeenstemming bereikt over wat er moet gebeuren met par tijleden in goedbetaalde politie ke funkties die weigeren een deel van hun salaris in het par tijfonds voor bijzondere aktivi- teiten te storten. Op Amsterdamse tram Boete veertien gulden voor zwartrijders AMSTERDAM (ANP) Als de Amsterdamse gemeenteraad ak koord gaat met een voorstel van het college van B en W zullen „zwartrijders" op de hoofdste delijke trams onmiddellijk een boete van veertien gulden moe ten betalen. Daarbij komt nog de prijs van een kaartje. De afkoopsom voor het rijden zon der geldig plaatsbewijs is op het ogenblik nog vijf gulden. t«en onzer ver- kfsters) HAAG De nentenbond het ministerie ttitie aandacht rigd voor het LJ| optreden van lenbaar Minis- egen de thuis- intast M. H. -Li- te Amster- grts t '•er Giesberts zich al jaren appet het adver- kepet thuiswerk tjsteeds wisse ls firmanamen, err) die op de ad- ies reageren J eerst een e ijrgsom storten |s thuiswerk n ^vangen. Dit e frordt echter in je vallen niet ergen en van fjie van de sr trgsom is nim- effrake. iet Consumentenbond vraagt optreden tegen activiteiten ,thuiswerkfantast" Volgens de Consu mentenbond is het optreden van justitie tegen deze man wei nig effectief. Tot tweemaal toe werd er een fout gemaakt met de dagvaarding en „het is niet be kend of en zo ja wan neer opnieuw initia tieven te verwachten zijn om een eind te maken aan de oplich tingspraktijken van de heer Giesberts". Moerdijkbrug- deel naar Keizersveer Vanaf zaterdagochtend tot vanmorgen vroeg is de brug Keizersveer over de Maas bij Raamsdonkveer voor alle verkeer afgesloten geweest. Men is toen begonnen met het in varen van het eerste van drie oude Moer- dijkbrugdelen ter ver vanging van de oude brug bij Raamsdonk veer. Op de foto ziet men hoe het achttien honderd ton wegende gevaarte op zijn plaats wordt gebracht. Het gebeuren trok veel be langstellenden. PPR vraagt publicatie archief Molukken DEN HAAG (ANP) - PPR-fraktievoorzitter Ria Beckers heeft premier Den Uyl gevraagd het histo risch materiaal uit het na oorlogse Molukken-archief te publiceren, gelijktijdig met de beleidsnota van de regering over het Molukse vraagstuk. In schriftelijke vragen zegt het kamerlid van oordcel te zijn dat de Tweede Kamer zich een aanmerkelijk beter gefundeerd oordeel kan vormen over het ingewik kelde Zuidmolukse vraag stuk wanneer de leden een breed inzicht krijgen in wat zich in het begin van de jaren vijftig afspeelde. Nieuwe CHU- voorzitter (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag Als opvolger van Baron van Verschuer wordt dr. L. M. van Leeuwen (43) de nieu we voorzitter van de CH.U. De C.H.-Unieraad steunt in navol ging van het dagelijks bestuur de kandidatuur van dr. Van Leeuwen. Op zaterdag 19 no vember zal hij het voorzitter schap van Verschuer overne men, die zes jaar lang de C.H.U. heeft geleid. Dr. Van Leeuwen vervult ver scheidene functies binnen de CHU en het C.D.A. Hij was voorzitter van de financieel-eco- nomische sector van de pro gramcommissie van het C.D.A. Per 1 januari 1979 wordt hij president van de raad van be stuur van het verzekeringsbe drijf Stad Rotterdam. De nieuwe CHU-voorzitter dr. L. M. van Leeuwen

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5