Halfje Wit heeft nieuwe behuizing Doorstroming uitgangspunt toewijzing woningen in plan Duivenvoorde Stoeipoes99 bleek ordinaire straatkat WINNENDE PARAPLU HANGER WINKELDE LOS ER LUSTIG OP Massale opkomst! bij Oranjefeesten^ in Alkemade-Oos SUCCESVOLLE BAZAR IN AARLANDERVEEN Commissie Buitenhof vanavond bijeen Noordwijkse volkstuinders krijgen grond STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 26 SEPTEMBER 1977 PAGINAIi ALPHEN AAN DEN RIJN Wethouder Haan stra voor Jeugdzaken heeft afgelopen zaterdag de nieuwe accommodatie van de buurtvereni ging in Alphen-West, „Halfje Wit", officieel geopend. De sleutel van het pand (Kleiwerf 179) zat, toepasselijk verpakt, in een „heel wit" (brood) dat de wethouder werd aangeboden door Gerard Paling, het zoontje van de voor zitster. Het nieuwe onderkomen van Halfje Wit wordt door de vereniging gezien als een noo doplossing, omdat de ruimte niet toereikend is om alle aktiviteiten voort te zetten. Het pand aan de Wilhelminalaan moest Halfje Wit, zoals bekend, voor het eind van de volgende maand verlaten. In zijn toespraak wees wethouder Haanstra de talrijke belangstellenden op het „schrijnende gebrek aan accommodatie in een buurt waar zovelen aktief zijn". Een buurt die de wethou der betitelde als: „de kurk voor de gemeentelij ke samenleving". Haanstra deed andermaal een beroep op de twee instellingen Halfje Wit en Westerhaven om de strijdbijl te begraven. De twee instellingen zouden zich daarna, al dan niet in samenwerking met nog meer verenigin gen, kunnen buigen over een „zeer gericht pakket aktiviteiten" voor de buurt. „Ik hoop", zo besloot Haanstra zijn toespraak, „dat ik zo'n beleid nog eens kan verdedigen." Mislukt Dat het verre van eenvoudig zal zijn het con flict tussen Halfje Wit en Westerhaven op te lossen blijkt uit de recent teruggegeven „op dracht" van Leidenaar Gerard van Pijkeren. Van Pijkeren, betrokken bij de Leidse „Jeug- daktie", was enige maanden geleden gestart met een verzoeningspoging. Zijn besluit heeft de Leidenaar middels een brief aan beide instellingen kenbaar gemaakt. Daarbij schrijft hij ook dat een samenwerking niet te realiseren valt „zonder dat er koppen vallen". „Zou ik beroepshalve bij deze zaak betrokken zijn dan ging ik deze problemen niet uit de weg", stelt Van Pijkeren die daaraan toevoegt dat hij als niet-Alphenaar geen behoefte heeft om mensen die bij deze zaak betrokken zijn voor een keus te stellen van: vertrekken en daarmee een samenwerking mogelijk maken, of blijven en dan een samenwerking op z'n minst ernstig te vertragen. „Uit ervaring weet ik hoe moeilijk zo'n keuze zou zijn voor mensen, die met hart en ziel met hun club getrouwd zijn", merkte hij in zijn schrijven voorts op. Van Pijkeren stelt ook dat hij tijdens de gesprekken met beide instellingen de indruk heeft gekregen dat de motivatie voor zijn bemiddelingsverzoek „de stok achter de deur van het gemeentelijk be leid" is geweest. Ik kreeg van beide partijen de indruk dat er geen behoefte was aan een oplossing van de tegenstellingen", concludeert Van Pijkeren in zijn brief. Zijn besluit om zijn verzoeningspoging te sta ken is mede gebaseerd op het gegeven dat Westerhaven, volgens hem, een afspraak niet is nagekomen. Voor een geplande vergadering Wethouder Haanstra sneed de sleutel van de nieuwe accommodatie van Halfje Wit tevoorschijn. zou Westerhaven het standpunt van de be stuurssamenstelling bekend hebben moeten maken. Dat heeft deze instelling volgens hem niet gedaan. Van Pijkeren stelt hierover dat hij geen behoefte heeft om een van de partijen te dwingen een standpunt in te nemen. „Uit het niet ontvangen van het besluit van Westerha ven, concludeer ik", aldus Van Pijkeren, „dat een standpuntbepaling door Westerhaven niet van harte of moeizaam wordt ontwikkeld." De Leidenaar stelt tot slot dat een oplossing van het probleem veel tijd en energie zal vragen. „Halfje Wit" heeft de Jeugdraad van Alphen inmiddels geïnformeerd over het mis lukken van de verzoeningspoging van de Leide naar, die door alle betrokken partijen werd gezien als de aangewezen man om het conflict op te lossen. LEIDSCHENDAM De wens van de gemeenteraad dat het doorstromingsef fect ten volle benut moest worden is uitgangspunt geweest bij de toewijzing van de in de nieuwe wijk Duivenvoor de, gelegen langs de spoorlijn Den Haag-Leiden, te bouwen 522 koopwo ningen. In beginsel is daarom alleen de categorie in aanmerking gekomen die binnen Leidschendam een goedkope huurwoning achterliet die weer benut kan worden voor een geregistreerde woningzoekende. Dit hebben burgemeester en wethou ders de raad meegedeeld mede naar aanleiding van de vraag van Progressie ven Leidschendam een duidelijke ui teenzetting te geven over de toepassing van de toewijzingingsnormen en de wij ze waarop de urgentie is bepaald. Vol gens PL is over deze toewijzing „grote onduidelijkheid en onrust" ontstaan. Zoals bekend hebben zich na de ten toonstelling van ontwerpen 1571 liefheb bers voor een koopwoning aangemeld terwijl slechts 9 personen voor een huurwoning in aanmerking wensten te komen. Door het niet voldoen aan bo vengenoemde eis vielen al direct 532 aanmeldingen af. Dit waren ongehuw- den, economisch gebondenen en niet- economisch gebondenen die elders woonden, inwoners die al een woning in eigendom hadden en gegadigden die in een vrije-sectorwoning of een dienst woning huisden. Burgemeester en wet houders meenden, evenals de woon ruimtecommissie, dat, gezien het te gro te aantal overblijvers, dat wel aan de eis van doorstroming voldeed, aan ver dere verfijning niet viel te ontkomen. Het college wilde derhalve de mensen die (in zuid) een gesubsidieerde eenge- zinshuurwoning hebben buiten be schouwing laten maar dit is op uitdruk kelijk verzoek van de woonruimte-ad- viescommissie buiten beschouwing gela ten en beperkt tot degenen die eerder in Leidschendam niet in een goedkope huurwoning hebben gewoond. Selectie Omdat een verdereselectie geboden was zijn daarna de volgende catego rieën uitgesloten: inschrijvers die na 1974 gehuwd zijn en die zich na 1974 op het huidige adres hebben gevestigd en op het vorige adres geen goedkope huurwoning hebben achtergelaten. Ver der gezinshoofden die na 1952 geboren zijn en mensen die in een huurflat wonen die (all-in) meer aan huur kost dan 420 gulden per maand, behalve als zij op hun vorige adres een goedkope huurwoning hebben achtergelaten. Hierna bleven er voor de woningen nog 732 liefhebbers over. Hoewel de rijks overheid voor te stichten woningcom plexen 5% voor de eigen werknemers vordert heeft het Leidschendamse ge meentebestuur slechts voor zeven mede werkers toewijzing voor een woning bepleit. Een verdere selectie werd niet wenselijk, geacht omdat dan met minimale ver schillen zou moeten worden gewerkt Met de woonruimte-adviescommissie was het college van mening dat een loting de beste oplossing zou zijn. Ook de gezinssamenstelling heeft geen rol meer gespeeld omdat het niet verant woord werd geacht de gezinsomstandig heden als maatstaf voor een koopwo ning aan te wijzen. Hiermee werd het beleid voortgezet dat bij de eengezins woningen in zuid en bij de z.g. beschut te woningen is gevoerd. Ongeveer 11% van de gegadigden heeft een gezin van twee personen en de helft daarvan is tussen de 25 en 29 jaar, eenderde deel is tussen de 30 en 40 jaar en de rest is ouder dan 40 jaar. De loting is daarna gehouden onder toezicht van notaris mr. Th. Stubbé. Voor dé vier typen wonincen ziin zoveel reserve-kandida ten aanwezig dat niet mag worden ver wacht dat voor een tweede verdeling een restant koopwoningen zal overblij ven. Burgemeester en wethouders besluiten hun uitvoerige uiteenzetting over de verdeling van het aantal toewijzingen die vanavond in de gemeenteraad nog ter sprake zal komen met de medede ling dat het systeem van loten voor een aantal gegadigden nu eenmaal altijd ongunstig zal uitvallen. Onder deze ge gadigden zullen zich ongetwijfeld men sen bevinden voor wie verandering van de woonsituatie gewenst is. Voor hen zou hiervoor een mogelijkheid overblij ven door de woonruimte die zal vrijko men als de doorstroming naar Duiven voorde op gang komt. Door de kontak ten die het gemeentebestuur, via de woonruimtecommissie, heeft met de wo ningbouwverenigingen, zal de mogelijk bestaande zekere hardheid die uit het lotingssysteem is voortgevloeid worden weggenomen. ROELOFARENDSVEEN/OU- DE WETERING - Het bloem- corso en de kinderoptocht zijn de hoogtepunten geweest van de oranjefeesten, die donderdag, vrijdag en zaterdag in Roelofa- rendsveen en Oude Wetering werden georganiseerd. De deel name, die de laatste jaren schrikbarend was teruggelopen, was dank zij herhaalde oproe pen van het organiserende oran jecomité groter dan ooit. De bloemenwagen Van een groepje buurtgenoten van het Noord einde, die een tafereel Sil de Strandjutter ten beste gaf ging met de wisselbeker strijken. Begunstigd door goed weer zijn de oranjefeesten in vele opzich ten geslaagd. Voor vrijwel alle evenementen bestond meer be langstelling dan vorig jaar. De exploitanten van het lunapP' deden traditioneel uitstekeP zaken en konden met vele tjs duizenden guldens uit Alken de vertrekken. Bij de bloerr) corso-kinderoptocht waren i' ook in andere categorieën i de grote wagens prijzen te i)t dienen. Patrick v.d. Meer U Martijn Akerboom wonnen f eerste prijs bij de versierde sen. n Bij de kleine wagens warenjf eerste prijzen voor de f? Akerboom, Frans Bakker Ernst Rodewijk. De TreffF ging bij de verenigingen met„ hoogste eer strijken. Het orar. comité sprak gisteren zijn tew denheid uit over de medewa ing van de rijkspolitie, die] diverse evenementen in go^l banen wist te leiden. RABO-bank Voorhout toegankelijk voor invaliden VOORHOUT De Voorhoutse vestiging van de Rabobank aan de Herenstraat zal als alle werkzaamheden naar wens ver lopen, nog dit jaar toegankelijk zijn voor invaliden en slechtlo pende bejaarden en jonge moe ders met kinderwagens. De bank is momenteel slechts be reikbaar door een trap en twee deuren. Nu zal niet alleen het terrein vóór de bank met een lichte helling richting deur voe ren maar ook zullen de deuren zelf met een radarsysteem wor den uitgevoerd waardoor wan neer de cliënt in de straal komt de deur automatisch wordt geo pend en dan ook lang genoeg open blijft om bijvoorbeeld een invalidewagen naar binnen te laten. Een en ander werd gisteravond medegedeeld door dr. A. W. Bots, voorzitter van de Raad van Toezicht van de Rabobank Voorhout en was een antwoord op een vorig jaar in de rond vraag gestelde vraag van de heer M. A. Hoek, lid van de Bank. Een bedrag van 50 dui zend gulden zal hiervoor moeten worden uitgetrokken waar alleen de deuren al zo'n 35 n\ gaan kosten. Het was de Rabobank in boekjaar '76 goed gegaan, stel Dr. Bots. Met name in de blcx bollensector, waar de laatste ren van een overschotsitu; sprake was, kwam de droci het prijspeil en de afzetmm lijkheden ten goede. Het winstsaldo is met bijna duizend gulden gestegen tot kleine 110 duizend gulden v een stijging van 20% beteke Deze winst toegevoegd aan algemene reserve brengt dit drag op 1.246.835,-. Direktjl van de Rabobank de heer van den Nouland vertelde de spaargelden met 600 duize gulden waren toegenomen. groei is echter in '76 sterk aij) remd door de hoge rentevergt, ding op de termijndepositt Deze zijn nl. gegroeid van nf 2.500.000,- naar 5.280.00f' Ook Dit jaar werd in de eert* acht maanden weer fors spaard. De spaargelden gra den in die periode rp 3.100.000,- tot 21.800.000,-. 1 AARLANDERVEEN De bazar, die vrijdag en zaterdag behoeve van de muziekvereniging Door Samenwerking Sterk./ Aarlanderveen werd gehouden is een groot succes geworden. De bazar heeft het bruto bedrag van 7.500 gulden op gebrac de opbrengst na aftrek van alle gemaakte onkosten, zal beste worden, voor aanschaf van nieuwe uniformen en ter bestrij van de onkosten die gemaakt zijn bij het gouden jubileum de vereniging. NOORDWIJK - Noordwijkse volkstuinders, die al jaren op de lijst staan voor een stukje grond, zullen binnenkort hun langdurig wachten beloond zien. Een stuk grond van de Tinna Van Oosten aan de Here- weg (4570 m2) wordt ingericht als klein complex volkstuinen. Een voorstel ter goedkeuring wordt de Noordwijkse gemeen teraad morgenavond voorge legd. In dezelfde vergadering wordt de gemeenteraad gevraagd een krediet te voteren van 11.000 gulden voor onderhoud en in richting van de voormalige Geertruida-bewaarschool. In het pand wil het gemeentebestuur het bureau Onroerendgoed be lasting onderbrengen. De eige naar van het pand in de Voor straat, de Hervormde kerkvoog dij is bereid het lokaal voor 5.000 gulden per jaar te huren. LEIDEN Pleunie Touw veranderde in 'De Stille Kracht' van verlegen dienstmeisje, dat door enge kerels wordt nagezeten, in één van Neer- lands wellustigste toneelvrouwen; Hugo Metsers begon zijn carrière bij het toneel, maar werd wereldberoemd in enige Pim en Wim films. Sa men al weer een tijdje getrouwd en nu samen in één comedie: De Stoeipoes (Bill Manhoff), zaterdagavond in de Schouwburg. Een botsing van de beste vlezen? Of gewoon een popularise ring, modernisering en erotisering van het oude Pygmalion-verhaal (My Fair lady)? Het laatste bleek het geval. Een prostituée overvalt 's nachts een bebrilde intellectueel en namaak- poëet in dienst flat; blijft met hem - slapen. Zij wordt verliefd op hem; hij op haar. Hij giet zijn suxualiteit in ontginningsdrift van haar intel- Pleunie Touw reikt ook niet verder dan een fn lect (woordjes leren; Doolittle leerde Elza netjes type. spreken). Tot zij beide al hun geacteerdheid opge- ven en elkaar in de armen vallen. In zij totaliteit ontsnapt deze vrije produktie na Gelukkig heeft Metsers nog net iets meer in zijn welijks aan zijn ordinair karakter. Wat het „moe< mars. In „De Stoeipoes" maakt hij prachtige schui- ge" aan dit „initiatief in de vrije sector" was, h< vers, zet soms gekke typen neer, maar meer dan ik niet kunnen ontdekken. D dat wordt het allemaal toch niet En de del van aul van der IflUllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlUlUlllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllilllillllllUIIIIIIIIIIII LEIDERDORP De verga dering van de begeleidings commissie Buitenhof zal niet, zoals aangekondigd in onze krant van vrijdag j.l. worden gehouden op 21 ok tober maar hedenavond, 26 september. Behalve het al ternatieve tunnelplan van de heer N. van Jaarsveld, zullen ook de door de ver schillende architectenbu reaus ontworpen woningty pen worden besproken. Voorts zal de commissie een advies uitbrengen over de ontsluiting van het zuidelijke deel van Buitenhof tussen Leysloot en Engelendaal. De commissie zal een keuze kun- LISSE Veertig paraplu-han gers streden- afgelopen zater dagmiddag om de wisselbeker en de andelhalve minuut gratis winkelen in de Lissese super markt „De Haven". Met een tijd van 2.32 minuten liet de 37-jari- ge G. H. Stoop de andere kandi daten ver achter zich. Jos El- fring boekte een tijd van 2 mi nuten. De enige vrouwelijke kandidaat, de 14-jarige Ellen Blokker uit Hillegom, slaagde erin om 1 minuut en 35 secon den aan de paraplu te blijven hangen. Het paraplu-hangen maakt deel uit van de Lissese najaarsfees ten die georganiseerd werden door de plaatselijke Harddrave rij vereniging. Medewerkers van de jongerensociëteit „Cheru bijn" hadden de organisatie van het paraplu-hangen op zich ge nomen. Komiek-entertainer Hans Versnel voorzag het even ement rijkelijk van commentaar en had bij paraplu-hangers en publiek duidelijk de lachers op zijn hand. Een aantal van zijn grappen had zelfs tot gevolg dat één van de finalisten zijn buik moest vasthouden van het la chen en dientengevolge, na 55 seconden aan de paraplu, plot seling op de grond stond. nen maken uit een vijftal mogelijkheden. In een vorige vergadering is dit punt ook al besproken, maar de com missie kon toen nog niet tot een advies komen, omdat een suggestie van de voorzitter van de commissie wethouder E. Drenth om langs de Enge lendaal een ventweg aan te leggen niet op een tekening, als vijfde variant, was uitge werkt. De vergadering van de begeleidingscommissie Buitenhof die in het Dorps huis wordt gehouden begint om 20.00 uur. Voor geïnteres seerden in de ontwikkeling van het Buitenhof is er de mogelijkheid door middel van een ideeënbus suggesties kenbaar te maken. Paraplu-hanger Stoop hing ruim 21/2 minuut. Superinkoper Stoop raasde Uit vier voorrondes die de afge lopen weken in Lisse waren ge houden werden de finalisten uit gekozen. De paraplu-hangers werden nauwlettend in de gaten gehouden door wedstrijdleider Ad van Zeist die tussen de be drijven door een aantal taarten beschikbaar stelde voor mensen uit het publiek die plaats wilden nemen in het opgerichte schand- blok. De taarten werden met een welgemikte zwaai geof freerd door Cherubijn-leden die de taarten graag afstonden aan hun slachtoffers in het schand- blok. De belangstelling van het publiek ging echter voorname lijk uit naar de anderhalve mi nuut winkelen en het was dan ook jammer dat dit evenement niet door iedereen kon worden gadegeslagen. 1/2 minuut door de'zel De spelregels voor de „ander halve minuut gratis winkelen" hielden voor winnaar de heer Stoop een verrassing in petto. Per artikel mocht maar 1 stuk gepakt worden. Hij moest door de winkel lopen zonder iets om te stoten of te breken. Ondanks het feit dat de volbloed Lisser verrast werd door zijn eigen overwinning had hij van tevo ren wel een beetje geoefend: „Ik had al eens gekeken waar de koffie en de sigaretten stonden", zo luidde zijn commentaar. Na afloop verklaarde de prijswin naar toch wel wat zenuwachtig geweest te zijn. „Je weet niet wat je moet pakken en als ik gewoon boodschappen doe ben ik helemaal niet zo inhalig". De heer Stoop zorgde er in ieder geval voor het weekeinde door ngszaak te kunnen komen met een grfl aantal ijsproducten. De kail pioen paraplu-hangen had ij slist niet verwacht te zullen wi nen. „In de voorrondes W mijn beste tijd anderhalve n nuut en nu heb ik het een it nuut langer volgehouden". De heer J. Mijnders, eigen; van de supermarkt, stond levensmiddelen ter waarde v 200 gulden graag af aan prijswinnaar. De enige vrou\ lijke deelnemer ontving uiteii eüjk ook nog een aardig cade; Alle andere deelnemers toonc zich sportieve verliezers. wisselbeker die Stoop, mee n; huis neemt zal hij volgend ja met hand en tand moeten ver* digen", opperde een deelnem „Oefening baart kunst".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4