mm mma Beestenspul 977overdonderend succes voor mens en dier Bés Noorderkwartier jubileerde iubsidie en verwarming v° oor speeltuinvereniging Kamer van Koophandel pleit voor niet- publieksgericht zaken centrum op Schuttersveld ml ledereen wil wonen [otorrijder liider bus Markt-voorzitter Verplancke in gesprek met één van de talloze feestkraambezoekers. Lezingencyclus Het Nederlands Genootschap voor Internationale Zaken houdt dit jaar in samenwerking met het Instituut voor Internationale Studiën van de Rijksuniversiteit Leiden een serie van zes avondlezingen in het Academiegebouw. De titel van de lezingencyclus is „In de schaduw van Duits land". Dinsdag 11 en dinsdag 18 oktober spreekt prof. dr. H. von der Dunk over Duitslands positie in Europa. Dinsdag 25 oktober geeft prof. dr. M. Brands een analyse van de interne ontwikkelingen in het huidige West-Duitsland. Dins dag 1 november spreekt drs. L. Metzemaekers over de economische positie van ons buurland. Drs. J. C. Siccama behandelt dinsdag 8 november de internationaal-politieke positie van West-Duitsland. De lezingencyclus wordt dins dag 15 november besloten met een lezing van de heer C. Ouboter over de Duitse cultuur na 1945. Stedelijk museum De Lakenhal houdt van 1 tot en met 16 oktober een Vliegertentoonstelling. Het museum toont dan de „vliegende sculpturen" van de Amerikaanse beeldbouwer Tom van Sant benevens enkele traditionele Chinese en Japanse vliegers. De vliegers van Tom van Sant hebben forse afmetingen (de grootste is meer dan 100 meter lang en zijn door de kunstenaar met kleurstoffen behandeld. Door middel van een film bij de expositie kan de bezoeker zien hoe de enorme vliegers worden opgelaten. Tijdens de expositie kan men ook zelf vliegers maken. De zolder van het museum staat dagelijks van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur open voor vliegerbouwers, die onder begelei ding 5 typen vliegers in elkaar kunnen knutselen. Toegang tot deze werkplaats kost één gulden, inclusief materiaal. Een werkmap je met informatie over de expositie en con structiemethodes voor de vliegers kost eveneens één gulden. Men moet zich wel van tevoren aanmelden: bellen 071- 144044. LEIDSE COURANT PAGINA 3 ^ANDAG 26 SEPTEMBER 197? iEIDEN De speeltuinvereniging Noorderkwartier kon afgelopen w iterdag terugzien op een geslaagde receptie ter gelegenheid van v aar 50-jarig bestaan. Afgezien van de vele gelukwensen die ib es tuur-en medewerkers van de vereniging van het talrijke publiek i ontvangst mochten nemen werd de speeltuin aan de Anna van e< aksenstraat middels een gemeentelijke subsidie 2500 gulden rijker, ir ovendien bood het damescomité een volledige verwarmingsinstal- 1« itie voor het clubhuis van de speeltuin aan. n «co-burgemeester Van Aken zegde zaterdag namens het college n! ,an b. en w. de 2500 gulden subsidie toe. De wethouder zwaaide ■sin zijn toespraak vooral de vrijwillige werkers van de speeltuin cl die er nog steeds zijn ondanks het beroepsmatige karakter, erklaarde de heer Van Aken - veel lof toe. De wethouder bood e speeltuinvereniging voorts nog drie sets badmintonrackets aan. 'amens de landelijke organisatie van speeltuinverenigingen (NU- e?B0) bood mevrouw A. C. Piket-Wagenaar de jubilerende speeltuin- "7®reniging een vaantje aan. De heer Ar ends van de Leidse Bond Speeltuinen bood een cheque aan namens de Bond. ®«et aanbod van het damescomité, de verwarming van het clubhuis, ,cJVormde het hoogtepunt van de middag. Daarnaast bood de feest- 0 fctomissie nog een volledige geluidsfilminstallatie aan. Tenslotte tfwerd de speeltuin nog een tafelvoetbalspel en een rekenmachine eyi)ker. jMuzikale medewerking aan het 50-jarig bestaan van de speeltuin- 5fVereniging werd verleend door het christelijke muziekkorps Con cordia, dat werd vergezeld door majorettes. Zij brachten een 14 Grenade. LEIDEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor „Rijnland" pleit in zijn com mentaar op de ontwikkelings- schetsen van de projectgroep Binnenstad voor de realisering van een zakencentrum op het Schuttersveld. Dit centrum zou behalve niet-publieksgerichte kantoren ook een klein pakket dagelijkse voorzieningen moe ten bevatten. Tevens zou in zo'n centrum ruimte moeten zijn voor enige algemene voorzie ningen zoals een bijkantoor van de PTT, een bank, een horeca bedrijf en wellicht enige verga derzalen. Aan de mogelijkheid tot het welslagen van een dergelijk za kencentrum op het Schutters veld verbindt de Kamer evenwel enige voorwaarden: „Verbete ring van de Leidse image en de voltooiing van randwegen, van de Schiphollijn en van een Oost- West-ontsluiting (Rijksweg II bis!). De Kamer verschilt met de pro jectgroep van mening ten aan zien van de loopafstand van dit zakencentrum tot het begin van het kernwinkelapparaat (Haar lemmerstraat en Breestraat). Hij noemt met name de route via Stationsweg, Steenstraat/Bees tenmarkt zeer aantrekkelijk. In de ontwikkelingsschetsen mist de Kamer van Koophandel de noodzakelijke aandacht voor de ontwikkeling van de produc tiehuishouden (industrie, groot handel en ambacht) die van oudsher in de binnenstad (zij het niet in het stadscentrum) functioneren. Gemakshalve gaat „Rijnland" ervan uit dat deze productiehuishoudens in de bin nenstad desondanks tot ontwik keling worden gebracht. De Kamer onderschrijft de op- 'vatting van de projectgroep dat een verder uitdijen van het kernwinkelapparaat voorkomen moet worden. „Veeleer dient het streven er op gericht te zijn een kwalitatieve verbetering alsme de een verdichting te bereiken", aldus de Kamer in zijn commen taar. ,,Als belangrijkste voor waarden hiervoor ziet de Kamer een optimalisering van de be reikbaarheid voor bestemmings verkeer. Deze bereikbaarheid wordt bevorderd door: het scheiden van doorgaand- en be stemmingsverkeer, het realise ren van de volledige city-ring en het creëren van voldoende par- keerfaciliteiten aan de binnen zijde van de city-ring". Met name aan de plaats van de drie in de ontwikkelingsschet sen opgenomen parkeergarages hecht de Kamer grote waarde. Volgens de Kamer moeten deze aan de binnenzijde van de city- ring worden gesitueerd om een optimaal ondersteunend c.q. versterkend effect op het bin- nenstadsgebeuren te bewerk stelligen. Het comité „ledereen wil wonen" sloeg zaterdagmiddag op symbolische wijze op het bouwterrein aan het Schuttersveld „een eerste paal" in de grond uit protest tegen de slechte behuizing voor één- en tweepersoonshuishoudens. Het comité waarin twintig Leidse organisaties samenwerken, behartigt de belangen van de slecht behuisde buitenlandse werknemers, werkende jongeren, studenten, gescheiden mensen en nage noeg-daklozen in Leiden. De zogenaamde „eerste paalactie" ging vooraf aan een zaterdag 8 oktober te houden petitie in de binnenstad, waarvan de verzamelde handtekeningen op het stadhuis zullen worden aangeboden. Het comité hoopt hierdoor in te kunnen spelen op de in november te houden begrotingsde batten in de gemeenteraad. De petitie-actie zal voornamelijk in de Haarlemmerstraat gevoerd worden, waarbij enkele orkestjes het spontane karakter van de actie zullen benadrukken. zingl V «AlEN Een 22-jarige Leidse [rrijder is afgelopen zater- ernstig gewond geraakt na aanrijding met een NZH- dsmi Op de kruising Haagse iuwweg/Rijndijk verleende tus geen voorrang aan de erlkar met als gevolg dat de (197|r met berijder de bus raak- I vervolgens eronder schoof. P torrijder bleek onder de klemd te zijn geraakt en s na het oplichten van de zijn benarde positie wor- ,'vrijd. Hij werd overge- naar het Academisch huis alwaar bleek dat hij irmeer verscheidene ribben gebroken en dat zijn schou- ait de kom lag. Iz Vnbaar Vervoer a"ljgt prioriteit op *ge Rijndijk DEN Minister Westerterp ^[Verkeer en waterstaat heeft ^™ln licht gegeven voor het Jen van verkeersmaatrege- 8' "[voor het openbaar vervoer Je Hoge Rijndijk. De uitvoe- van de werkzaamheden ko- geheel voor rekening van ministerie. Dit in verband realisering van het experi- teerproject Leidse Baan. De ceersmaatregelen omvatten ermeer de beïnvloeding van ard teerslichten en het aanleg- van opstelstroken. In over- met de provincie Zuid-Hol en de gemeenten Leiden liderdorp zal het project' worden uitgewerkt. ccesvolle -4Dromen ji LAK- ojndertoneel pjJlDEN - Het LAK-theater na. in misschien maar beter hele- e btfcal overschakelen op kinder voorstellingen. De opening van kindertoneelcyclus voor *,1 seizoen 1977—1978 (elke zon- igmiddag 3.00 een voorstel- ng) gistermiddag was veelbe- ivend. Veel kinderen in de nal (veel meer dan vol was se- Ben bij tuin voorstellingen), een *uke groep (Augustus met Dromen"), enthousiaste reac- 8.ies: succes verzekerd. Stigustus bracht pijnlijk nauw- ■2-%urig en esthetisch mooi de I ntomen in beeld, die het jonge- ua(e Jantje 's nachts te verslapen w. fijgt- Ze zijn wel een beetje <R<fcg, maar ook op een rare ma ler fijn: een meester die wil dat gesnoept en geslapen wordt een tandarts die ook room- arten bakt, dat zijn toch leuke, teemde dingen. Iinisch zat „Dromen" goed elkaar. Beheerste bewegin- uitgekiende overgangen, jebalanceerde opbouw en )or|el licht- en geluid-werk. Een terkelijk gebruik van thea- ïchniek voor kindertheater, spontaniteit was er op die lier wel een beetje bij inge loten. In de zaal werd er inci- iteel gelachen; sommige kin- in hadden het niet meer van ier, maar de grote publieks- icties bleven uit Misschien .Dromen" daarvoor ook a beetje te spannend, idertheater is dankbaar thea- Het publiek is in aanvang jd enthousiast en bereid met spelers mee te gaan in hun itasie. Maar kindertoneel is heel goed toneel; in die zin net beperkte middelen, een ig aantal spelers en kleine 30 fecten het onderste ujt de kan 0 oet worden gehaald, zoals Au- istus deed. e kleine kijkers nemen het re- 1 iltaat eerlijk en direct op de teiprel. Die gillen uit de donkere al zijn juist het leukste van 'n middagje kindertoneel. Paul van der Plank Paardenparade in de Groenoordhallen. Ruimschoots aandacht voor de Blesruiters uit Stompwijk. RUIM 40.000 BEZOEKERS ZAGEN EEN TOTAALGEBEUREN kort en gevuld lichaam en gaat beenwerk" er was een spin nende dame in de buurt van de witte krielkippen, gerugge- steund door een eveneens spin nende echtgenoot, teneinde te komen tot „een niet meer plui zend angora vestje of hesje". De Taptade '77 (in november losschallend) wierp haar klan ken alvast in een stand vooruit Er waren hele bazars vol kit- schigheden, dan nog de natuur lijke produkten voor kat en hond, de bonnen voor gratis testblikken, informatieve bro chures, veel „geheel gratis" lok kertjes (waar ons Nederlandse volk graag op af komt). Je kon er vernemen, dat „dierenzorg ook dierenvreugd" geeft, en dat cavia's geen nest bouwen en dat ze de vrolijke gevangenschap thuis best overleven als ze maar produkten van een zekere mo len voorgeschoteld krijgen. Ten slotte moet me van 't hart, dat ik getroffen werd door een me dedeling: „een vogel is ook maar een mens". Al die blaken de artiesten (bij Edwin Rutten als Ome Willem stonden zelfs volwassenen te dringen om vooraan te staan en dan erg duidelijk te horen en te zien, dat Ome Willem plassen moest en zo graag joepie de poepie deed) noem ik verder maar niet Die hebben hun werk gedaan, zch aan het volk getoond en hun gage opgestreken. Ook burge meester Vis kwam gisteren nog het spul verlevendigen, niet ver radend dat hij misschien liever thuis bij het pas ontstoken haardvuur een goed boek had gelezen. Leve het beestenspul, brood en spelen. Ieder van ons moet ge voederd en gelaafd het dagelijks leven doorkomen. Daarbij kun nen we elkaar een aardig hand je helpen. Na twee Beestenspul- dagen veel tevreden mensen, ook Groenoordhallendirecteur (die sinds vorige week tegen een „tegenpaus" aan zit te kijken) André de Jong: „een grote pluim voor de Leidse politie, die voor een geweldige begeleiding zorgde". .Helemaal mee eens", vond Lauwers. „Groots", meen de restaurateur Joop de Haas, „we hadden veel moeilijkheden met de aanvoer naar de terras sen, er was geen doorkomen aan". Hoe chaotischer, des te indrukwekkender de cijfers, in dit geval. TON PIETERS In ,,'t Breehuys" gaan de Praxi-groepert weer van start Iedere woensdagavond van half tien tot tien uur kunnen jongeren tussen zestien en achttien jaar met elkaar van gedachten wisselen over de concrete belevenissen van alle dag. Jongeren kunnen zich opgeven bij ,,'t Breehuys", Bree- straat 19, tel. 130983. Promoties De beer T. Vreugdenhil uit Leiderdorp is aan de Leidse Universiteit gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Hij verdedigde zijn proefschrift „Die lectric Investigations of Sonicated DNA in Aqueous Solu tion". De heer F. Kuiper uit Leusden promoveerde onlangs tot doctor in de Godgeleerdheid. Zijn proefschrift handelt over het bijbels onderricht aan de hand van katechetisch materiaal. Rozekruisers Het Rozekruisersgenootschap houdt dinsdag 27 september weer een lezing in het gebouw Korte Mare 4. De titel van de lezing, die om acht uur begint, is ,JHet gebed der Rozekruisers". Ambulant LEIDEN - Gistermiddag, dat was op de tweede dag van „Beestenspul '77", leek de chaos buiten de Groe noordhallen compleet. Om een uur of half vier kwam een stafmedewerker van or ganisator Rob Lauwers ont daan melden, dat inspecteur La Rivière van de Leidse politie zojuist tot de conclu sie was gekomen, dat de verkeersstroom naar het beestenspul tot bij de Lei- derdorpse brug opgepakt stond. Rob Lauwers, enigs zins ontroerd kampend met de zweetdruppeltjes op zijn voorhoofd: „dat hebben we voor een groot deel aan Wil lem Duys te danken". Wil lem Duys zelf hoorde dit net niet omdat hij een elpee zat te bestuderen die hem was aangeboden door de Ameri- kaans-Leidse donkere zan ger Joe Bourne. JoeBourne, een hoofdstukje apart, die stond een tijd geleden op het punt met z'n repertoire tot .troetelschijf" verheven te worden toen de kapingen in Drente uitbraken. Zo ging z'n t.v.-optreden de mist in. Joe zelf: „Je hebt die teevee in Neder land nou eenmaal nodig (hij zei dit in het Amerikaans), of je. nou goed of slecht bent Een maal op de Nederlandse teevee en je bedje is gespreid. „Kleine slotsom: Joe Bourne's bede is nog niet gespreid, ofschoon zijn optreden gisteren voor het Bees tenspulvolk door een ebbenhou ten stemgeluid en volgroeide pop-voordracht hogelijk werd aangeslagen. Willem Duys was er weer. Een paar uur tevoren had hij in z'n Muziek Mozaiek opwekkingen ingelast, waarbij het Nederland se volk Leidenwaarts gezonden werd. Joe Bourne overhandigde hem en passant in het benauw de bureautje van Lauwers z'n laatste elpee (vandaag officieel uitgebracht) met een opdracht „veel plezier in het zonnige zuid en", wat dan een heilwens be duidde omdat Willem, met de belastinginspecteurs 'op de hie len, naar Frankrijk wenst te vertrekken om zich daar metter woon en belaagd door zo min mogelijk aanslagen te vestigen. Duys bewonderde ook nog even een prachtige langharige kat die Ome Willem (Edwin Rutten) genoot volop belangstelling tijdens zijn „beestachtig" optreden. hij nog van vorig jaar kende en begon daarna op het podium- met-een-dahlia-front prijzen uit te reieken. Inmiddels reed een Groenoordhallen-functionaris voortdurend buiten op het par keerterrein op een fiets rond om een stroom auto's naar nog on bezet gebied te dirigeren: hele maal opgewonden. „Die man breekt alle records", kon hij nog net uitbrengen. Wat dan weer op het groeiend succes van Rob Lauwers sloeg, een succes dat evenzeer door de Stichting Mens Dier geincasseerd werd. „Beestenspul '77" werd over stelpt door meer dan 40.000 be zoekers. Zaterdag al was de be langstelling het dubbele van de zaterdagse toeloop vorig jaar. Lauwers' zweetdruppeltjes zijn niet tevergeefs geplengd. Vanaf de opening met vier branie-ach- tige parachutisten, die van „Schiphol" moesten opschieten in verband met naderend lucht verkeer over Leiden naar de landingsbaan, was het al gewel dig gegaan. K&G blies en sloeg dat het een lust was en toen mr. Vrolijk, de commissaris van de koningin, in het bezit was ge steld van de sleutel om opge ruimd een stel opgesloten dui ven te kunnen lossen (juist de parachutist die het meest ver van de landingsplaats was neer gekomen had die sleutel in zijn bezit) was het hek allang van de dam. Binnen werd toen al uren gekeurd aan allerlei gedierte en de piste voor het concours hip- pique was al omgeploegd door honderden paardebenen. Alles zat dit weekeinde mee: het weer („als op bestelling wat re gen", aldus Lauwers) en ook het uur tijdsverschil. Zondagmor gen stonden al ettelijke bezoe kers voor de poorten om 9 uur hoewel de hallen pas 10 uur zouden opengaan. Men kon er in; voor het Beestenspul bete kende dit een uur winst. Het werd alles bij elkaar een on voorstelbaar evenement Nau welijks valt te beoordelen wat nu precies het meest in de smaak viel. Misschien het conti nue concours in het mulle zand met het kleurige paardevolk, of waren het de bijen met hun gecentraliseerde koningin („Ik wil zo graag de koningin zien", zei een vrouw onbevangen, „die moet thuis zijn, heb ik in de krant gelezên") en het daarom heen draaiende bijenvolk, wel licht kwam men voor katers en poezen in hun suikerzoete omge ving van kooitje met roze, blau we en gebloemde gordijntjes. Het kunnen ook de drie ge dweeë alpaca's zijn geweest, de dwergkonijnen met hun bruine snoetjes, of de rommelige ter rasjes vol plastic afval, of de friten en frikandellen waarvoor men eindeloos in de rij stond. Het valt waarlijk niet te zeggen. Dat hoeft ook niet, want, zoals Lauwers het al eerder uitdrukte, „Beestenspul '77" was een „to taalgebeuren". Daarbij hoorden ook de stofzuigertjes om iede reen in staat te stellen katte- en hondeharen van het karpet thuis te verwijderen. Dat was ook de „wonder portemonnee" (nu in leer), waarvan de ver vaardiger beweerde dat deze beurs altijd gevuld bleef (maar het kon ook zijn, dat je dacht geld bij je te hebben om daarna tot de ontdekking te komen dat er geen snars meer in die porte monnee zat). Er waren harige knuffelbeesten te koop, leren armbandjes die ter plekke ver vaardigd en beslagen werden, druilorige konijntjes „mooi Vanuit een Jeestkraam" voor het Hooglandhuys reikte voorzitter Verplancke van de ambulante handel zaterdag middag aan „401" prijswinnaars op de markt grote sommen geld en waardebonnen uit. Dit in bet kader van de jaarlijks terugkerende eptemberactieop de Leidse markt De kooplieden hadden uit eigen zak een bedrag van ruim twintigduizend gulden ingebracht om de feestelijkheden alle kans van slagen te geven. Het succes is niet uitgebleven: van de zijde der kooplieden wordt daarom al weer met spanning uitgekeken naar volgend jaar als bet „700-jarig" bestaan van de Leidse markt gevierd gaat worden. Dat deze happening nog grootser aangepakt zal worden dan dit jaar al bet geval was, staat volgens de heer Verplancke zonder meer vast

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3