\9 Wel degelijk verzet in het kath. zuiden TERUGBLIK Wie heeft er nog een boodschap aan de radio? TELEVISIE VANAVOls m TELEVISIE DINSDAG RADIO VANAVOND lïllVHiH'li'iWI RADIO DINSDAG IMVHiH'li'll llllVliiH'l.'lll RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT' MAANDAG 26 SEPTEMBER 1977 pagiI Zo er iets in het slop zit dan wel de radio. En men geeft er elkaar over en weer de schuld van, AVRO- voorzitter, Keizer maakt van zijn hart geen moordkuil en zegt van de minister, die voor een deel zeker debet is aan de radioversnippering: „Hij is een ijverige en op zichzelf intelligente man, maar het spijt mij voor hem, dat wij niet betreuren, dat hij deze minsterspost verlaat". Anderzijds moet minister van Doorn met lede ogen aanzien hoe de omroepen er in slagen duidelijke muziekzenders om te buigen tot praatzenders. Neem nu eens Hilversum 3 op zaterdag bij de NCRV. Elke Nederlander vult zijn vrije zaterdag met eigen hobby's, thuis of op straat, maar overal heeft hij de radio aan in een kennelijke behoefte aan wat ge noemd wordt „luisterbehang". Maar op zater dagochtend hoor je op 3 eerst scholieren aan het woord, in de middag Barend Barendse (nog los van „Losvast" en „Pik Voormekaar") en in de avonduren sportverslaggevers. Daar mee houdt 3 natuurlijk wel op lichte muziek zender te zijn. En bezien we HUveraum 4, dan moet er tweemaal daags in de muziek worden gehakt om „praters" de kans te geven, al is het maar over kunst „Wie heeft er nog een boodschap aan?" is dan ook de zeer welgekozen titel geworden van een discussiegeschrift over de radio, uitgege ven door de NOS en volgeschreven door mensen die al jaren met hetzelfde bijltje hakken en er alsmaar geen gat in zien. Zelfs Ton Nieuwenhuijsen niet, die toch lid is van de raad van beheer van de NOS belast met de programmazaken radio. Hij vult een voor woord in dit boekje met zijn zorgen. We willen niet zeggen dat we deze delen. We kunnen ze wel begrijpen. Maar we moeten ons neerleg gen bij de chaos die wij via ons parlement over onzelf hebben afgeroepen. Er moest een open bestel komen. Buiten de bestaande, zich op eigen historie en omroepdeskundigheid beroepende omroepen moest iedereen die wat te zeggen had toegang tot.de zenders krijgen. Dat zijn ruw geschat een paar miljoen Neder landers, waaruit tenslotte een Landré en een Rob Out zich losmaakten en in Hilversum aanhaakten. En dan mogen we natuurlijk ook Doorenbos met zijn Ev. Omroep niet vergeten, boos over het feit, dat de NCRV zo weinig kerkzang in haar programmering deed. En dan praten we nog maar niet over de libera len, die momenteel voor een eigen omroep ijveren, omdat ze zich misdeeld' voelen bij AVRO en TROS, zomin als over de lieden van vrijzinnigen huize die zich onheus bejegend achten door de nieuwlichters van de VPRO. Minister van Doorn heeft in het jongste verle den wel eens kennelijke zendgemachtigden geweigerd, maar dan bemoeide de Raad van State, het hoogste adviesorgaan van de Konin gin, zich ermee en, dan kreeg zo'n groepering alsnog zendtijd. Maar zoals Ton Nieuwenhuijsen stelt moeten die nieuwe zendgemachtigden evenzeer vol doen aan de eisen die de omroepwet stelt, d.w.z. dat ze voor een redelijke dosering moeten zorgen in cultuur, informatie, educatie en verstrooiing. Daarnaast moet of liever wil ook elke omroep eigen signatuur in een uit zending leggen. Dit pakt niet altijd even ge lukkig uit Er trekken zoveel luisteraars naar Hilversum 3 en 4, dat Hilversum 1 en 2 met hun meer gevarieerde programmering aan luisterdichtheid inboeten, zozeer zelfs dat er nog maar ternauwernood gesproken kan wor den van een massamedium, al zijn 100.000 luisteraars naar een bepaald programma toch niet mis. Hoe moeilijk het allemaal ligt wordt uit de doeken gedaan in een interview met drs. L. van der Laar, oud-voorzitter van de Program maraad van de radio. Hij stelt, dat de omroep geen greep heeft gehad op de invoering van Hilversum 3. Dat was een overheidsbeslissing. De omroepen waren er op zich niet blij mee, omdat je op zo'n zender niet je gezicht kunt laten zien. In het zog van Hilversum 3 kwam op dezelfde wijze Hilversum 4 de haven bin nen. De minister zei: „Je kunt Hilversum 4 krijgen, maar dan moet je er klassieke muziek op uizenden". In feite kon de minister dat helemaal niet doen. Hij mag zendtijd toewij zen, maar dan heeft de zendgemachtigde het recht die naar eigen goeddunken te vullen. De minister nam het door zich zo op te stellen niet nauw met de omroepwet, al kwam hij later met een wetswijziging om dergelijke zenders ook een plaats te gunnen. Drs. van der Laar ziet het niet meer zitten om de omroepwet nog enigszins redelijk te kunnen toepassen op de radio. Het ging allemaal niet volgens de wet, zoals Hilversum 3 erdoor kwam met de dreiging van buitengaatse com merciële zenders er achter. Maar als van der Laar wist hoe je dat op moest lossen, zou hij regelrecht naar van Doorn stappen om hem dat mee te delen. Jan Haasbroek van de VPRO heeft het er al helemaal moeilijk mee. Met het merendeel van de luisteraars prijst hij Hilversum 3. Dag en nacht present, elk uur nieuws, makkelijke platen, veel sport en vooral geen vermanende spreektoon, want daar houden ze in Holland niet van. Óp die andere zenders hebben ze geen grip meer. Om vijf uur wordt Hilversum 4 plotseling 2, zonder dat ze een vinger naar hun toestel uitsteken. En voor hetzelfde geld zit hij soms ineens naar een regionaal pro gramma te luisteren. Dan maak je ook nog mee, dat een popzender psalmen begint uit te zenden of dat Hilversum 4 als bij toverslag verandert in schoolradio. Het staat natuurlijk wel allemaal netjes in de gids, maar die ken je niet uit je hoofd en aan het stuur van een auto heb je wel wat anders aan het hoofd dan die gids te raadplegen. Al die problemen hebben niet alleen met ons land te maken, maar ook met de grote verdeler van en heerser over de golflengten, de internationale etherconferentie, die goochelt met nog niet bezette golven om die uit hémden van een land als bijv. Albanië te houden. Haasbroek ziet voor ons land ais ideale situatie twee landelij ke hoofdzenders voor een breed publiek, aan gevuld met een netwerk van kleine zenders voor funktionele en territoriale minderheden. De beide hoofdzenders zijn dag en nacht in de lucht. De ene biedt het hele etmaal nieuws en actualiteiten, terwijl de andere het op lichte muziek houdt, muziek die als leidingwa ter uit de radio stroomt. Haasbroek stelt ook nog, dat een omroepbestel, dat zijn eisen beperkt tot zelfstandige zendgemachtigden en dat de inrichting van de zenders overlaat aan het vrije spel van de culturele en commerciële krachten, een glasheldere radioprogramme ring gevoeglijk kan vergeten. Ben Brans van de KRO kijkt daar even anders tegenaan. Hij baseert zich op de taak van de verschillende omroepen van oudsher, maar hij gaat niet het feit uit de weg, dat de radio „verdagelijkst" is. Vroegèr schaarde men zich in de huiska mer rond het ene toestel en koos men met enige zorgvuldigheid een zender, nu is de radio een metgezel geworden door de dag en door het huis heen. Bijna altijd wordt de radio beluisterd, terwijl men met iets anders bezig is. Soms wil men alleen maar muziek. Bij dit gebruik van de radio moeten de omroe pen zich aanpassen. Maar de rado moet wel meer blijven dan behoeftebevrediger. Voor wie nog een greintje cultuurpolitiek wil voe ren zou deze uitsluitende functie een gruwel zijn. Alles wat nieuw is kun je vergeten, want er wordt niet om gevraagd. We moeten naar een goed uitgangspunt zoeken naar nieuwe wegen. Alle luisteraars zoeken naar muziek, informatie, ontspanning. Maar niet iedereen wil het op dezelfde manier. Niet iedereen heeft dezelfde smaak, hetzelfde bevattingsver mogen, dezelfde kulturele achtergrond. De omroep zou een paar miljoen zenders moeten oprichten om elkeen op wens te bedienen. Dat is niet mogelijk. Onderzoek heeft echter uige- wezen, dat er volgens luisteraeirs verwante programma's bestaan. Door combineren, pas sen en meten kan men komen tot een pro grammering per zender, die telkens aan een bepaalde groep luisteraars prettig zal aan doen. Hierdoor staan de programmamakers in een geheel nieuwe en interessante situatie. Ben Brans: „De radio is een metgezel geworden door de dag en door het huis heen". Jan Haasbroek: „Muziek die als leiding water uit de radio stroomt". Dat vereist een nieuwe instelling van de radio makers, een inschatten en invoelen, inleven en peilen van het publiek, uitdagend werk voor radiosmaakmakers. Ook andere auteurs geven in dit geschrift hun opvattingen weer over wat gedaan dient te worden om de radio tot een acceptabel me dium te maken, waarop peil is te trekken wat betreft zenders, progrétmmering en in het volk levende behoeften. Maar bij elke opgeworpen gedachte wordt men opnieuw gewaar in een Babylonische spraakverwarring te verkeren. Niemétnd weet echt hoe het moet Regelmatig keert de on bewezen uitspraak weer, dat de katholieke Neder landers tijdens de Twee de Wereldoorlog minder verzet hebben gepleegd dan de overige bevol kingsgroepen. Het laatst tijdens het proces-Men- ten, het eerst uit de mond van een (Amster damse) Engelandvaarder, die bij aankomst in Lon den op een desbetreffen de vraag van Koningin Wilhelmina antwoordde: „Van verzet in het zuiden is niets bekend, majes teit". Deze uitspraak is deze Enge landvaarder (Van Heuven Goed hart) niet kwalijk te nemen, om dat het verzet in het zuiden, waarvan wel degelijk sprake is geweest, per definitie in het ge heim plaats vond. Toen echter in het zevende' deel véin zijn geschiedenis van de Tweede We reldoorlog, geschreven in op dracht van de regering, dr. Lou de Jong geen recht deed aan het zuidelijk verzet, kwamen Lim burg en Brabant in het geweer. Dit viel samen met het voorne men van KRO-tv om te onder zoeken of in het kath. zuiden er inderdaad zo weinig verzet is gepleegd. Dit was een moeilijke materie, „want", zegt Marga Kerklaan, „je moet het bestaan aantonen van een organisatie, die in het geheim werkte, geen sporen naliet en waarvan de deelnemers werden gefusilleerd, in een concentratiekamp ver dwenen of later een natuurlijke dood stierven. KRO-tv doet van deze zaak ver slag in twee documentaire uit zendingen, waarvan de eerste vanavond. Deel 2 donderdag Ned. II om 22.05 uur. Het blijkt dat dr. Lou de Jong ter plaatse noch .zelf noch zijn assistenten navraag of onder- Ben Murphy als Jed „Kid" Curry in „Alias Smith and Jones" Ned. 1,19.55 uur. zoek heeft gedaan bij het be schrijven van (de afwezigheid van) het verzet in de zuidelijke Nederlanden. Hij heeft zich slechts laten leiden door een scripsie uit 1955 van een student sociologie, die dit werkstuk nu een vingeroefening noemt en die daarin onderzoek heeft gedaan naar de aanvragen om staatsuit- keringen (pensioenen) na de oorlog voor verzetslieden. Op die lijst komen relatief weinig zuiderlingen voor. Dat heeft ver schillende oorzaken: ten eerste was het zuiden eerder bevrijd en nam in de laatste bezettings maanden boven de grote rivie ren het breken van het verzet 'door de Duitsers meedogenloze re vormen aan. Ten tweede staan op deze lijst niet de 24 gefusilleerde priesters, omdat dezen geen nabestaéinden heb ben die om uitkering vroegen. Ten derde weigerden ex-verzets- mensen in het zuiden uitkerin gen, omdat zij niet beloond wen sten te worden voor wat tijdens de oorlog hun plicht was. Deze mensen pleegden een vorm van verzet, die men omschrijft als een humanitaire vorm van ver zet. Deze werd gepleegd door vele leken en verder door één op de vijf geestelijken. Dezen verzorgden de opvang en terug keer naéLr Engeland van honder den in Duitsland neergeschoten piloten, hielpen duizenden ont vluchte Franse krijgsgevange nen naar hun land, waar zij konden toetreden tot de Maquis, het Franse ondergrondse verzet, verborgen honderden joden en evenzoveel joodse kinderen, on der wie Ed van Thijn, fractie voorzitter van de P. v.d. A. in de Tweede Kamer en boden schuilplaats aan duizenden on derduikers. In Limburg en Bra bant werden geen overvallen ge pleegd op distributiekantoren, omdat het personeel van deze kantoren werd benoemd op voordracht van de verzetsgroep (heimelijk aan de burgemees ter), welk personeel zorgde voor verduistering van bonkaarten. Bovendien bood het Limburgse voedsel voldoende ook voor wie geen bonnen had. Het verzet in Limburg en Brabant, vooral op het platteland, sprak minder tot de.verbeelding dan het stedelijk georganiseerde en daardoor meer spectaculaire verzet in de randstad. Ontkend kan evenwel niet worden, dat de kopstukken van de RK Staatspartij als zoda nig nooit tot het verzet zijn toe getreden, waardoor er naar bui ten toe een verkeerd beeld kan zijn ontstaan over het verzet in het zuiden. Met deze uitzending wil de KRO aan de hand vérn feiten recht doen aan de werkelijkheid, van het zuidelijk verzet die onvol doende naar buiten is doorge drongen. Daar wordt in deze uitzending ook op gewezen door de Limburgse voorzitter van de Stichting ,40-,45, dr. J. Quint. Ned. I 21.50 uur. Gouden Zeezwaluw In de wedstrijd om de „Gouden Zeezwaluw 1977" kan men van avond kijken naar twee bijdra gen die door de KRO worden uitgezonden. De Zwitserse tele visie brengt „What's nen Pepe" met medewerking van het or kest Pepe Lienhard en soliste Norma Green. De tweede bij drage komt van de Deense tele visie: „Musicollage" met Svend Asmussen. Deze goede bekende op uw scherm is een volleerd tandarts, een bijzonder begaafd beeldhouwer, maar vooral een begenadigd muzikant. Hij be speelt zeven instrumenten waar van de viool de belangrijkste is. Ned. 1,20.45 uur. Klaverweide Er wordt door Gerard Kuipers en zijn medewerkers hard ge werkt om het restaurant dat in het winkelcentrum wordt ge bouwd af te krijgen. Men wil klaar zijn voordat het winkel centrum opent maar de plannen worden gedwarsboomd door de bedrijfsleider van de opdracht gever omdat deze steeds met veranderingen aankomt. Ned. 2, 20.55 uur. Peter Wimsey Vroeg in de avond wordt de 90-jarige generaal Fentiman dood aangetroffen in zijn leun stoel in de Bellona-club. Het lijkt een natuurlijke dood. Als zijn zuster Lady Dormer ook sterft, zorgt een testament voor aanzienlijke complicaties. Ned. 2 21.45 uur. NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 Voor een extra briefkaart op de eerste rang 19.55 Alias Smith Jones, TV-se- rle 20.45 Gouden Zeezwaluw '77 NOS 21.35 Journaal KRO 21.50 Het verzet In het zuiden, documentaire, deel 1 22.40 Paus Paulus VI 80 Jaar 22.50 Symbiose NOS 22.54 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.04 Multinationals, documentai- NOS 20.Journaal VARA 20.25 Nederlands Elftal 20.55 Klaverweide, TV-serle 21.45 Lord Peter Wimsey, TV-serle 22.30 Achter het Nieuws NOS 23.20 Journaal oordrif 18 .Nieuws uit Noordrif Westfalen 18.05 Het geheim i kroon, TV-serle I 19.15 Hier und Heute Kablllowltsch 20 .Journaal 20.15 Report 21 .Vlcky Leandros zing! 21.45 Jet 80, documentaire 22.30 Journaal p 18.20 K.O - O.K. ll 19 .Journaal e 19.30 Steekproeven i 20.15 Praxis, Schoonheldsmi ne a 21.Journaal n 21.15 The Touch, Amerikai Zweedse speelfilm (197|i 23.05 Journaal i BELGIE NEDERLANDS 18.Pierrot, tekenfilmserie 18.05 Klein, klein kleutertje T 18.20 Circus Rondau, afl. 4 e 18.45 Open school 19.15 Sporttrlbune 19.45 Journaal 20.15 Rad der fortuin, quiz r 21.Grote lui, kleine lil TV-serie 21.50 Jazz from Newport, afl.» 22.10 Journaal l -» IJH.ld.IIHJI.il DUITSLAND I 10.Journaal 10.05 Draaischijf 10.25 Vis met z'n vieren, TV-spel 11.50 Antl-rook-reportage 12.05 Report 12.50 Persoverzicht 13.Journaal 16.15 Journaal 16.20 Humoracademie 17.05 De augurkenkoning, 1 DUITSLAND'lil 16.30 Mozaïek 17.Journaal 17.10 Beelden van deze a 17.40 Draaischijf HILVERSUM I 18 00 (S) daar waar de molens staan. P.P. 18.19 C.P.N.OE: 18.30 Nws 18.41 (S) De grote opdracht. 18.55 (S) Metter daad. 19.00 (S) Ronduit: Muzikaal infor matief jongerenprogramma. 19.40 (S) De Bijbel open. 20.00 (S) Reportage •Jeugdappel Zwolle. NOS 21.30 (S) Inter nationaal Koorfestival 1977. 21.40 Voor blinden en slechtzienden. 21.55 (S) Tambu: informatie en verzoekplaten voor Antillianen. 22.25 BOND ZONDER NAAM NOS 22.30 Nws. NCRV 22.40 (S) Nocturne: moderne kamermuz. VOO: 22,55 (S) Informatieshow en actualitei ten. 23.55 Nws. 18.00 Nws. 18.11 Hier en nu. 18.40 (S) 5 (S) Literama. f (S) Poerama. 22.24 (S) Het witte brl kleed. 23.00 (S) Met het oog op moI met om 23.05 Actualiteitei\oveó| NOS 18.03 De vakaturebank. 18. ICS NOS-maal. AVRO 19.02 (S)Het Stug Tijdperk. 20.02 Radiojournaal. 22Aj Super-clean Dreammachine. 21.0L., AVRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) AVRO-klok. (7.30 Nws. 7.41 Radiojourn.) 8.30 Nws. 8.36 Gym voor de huisvrouw. 8.45 De Groenteman. 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) Gevarieerd: klass. pianomuz. NOS: 9.30 Spiegel van België. AVRO: 10.00 Radio Lawaaipapegaai. .10.10 Arbeidsvi taminen. (10.30 Nws. 10.33 Radiojourn.) 1130 (S) Rondom twaalf - een uur allerlei voor iedereen. 12.26 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Radio joum. 12.55 Knipperlicht, verkeersmagazine. 13.25 Beursplein 5. 13.30 'n Middagje AVRO. (15.30 Nws. 15.33 Radiojourn.) 17.00 Voor ons ge maakt (door ons gekraakt.) OVERH. VOORL.: 17.20 Nws. uit de Nederl. Antil len. AVRO: 17.30 Nws. KRO: 7.00 Nws! 7.11 Óchtendgym. 7.20 Het levende woord. 7.25 Badinerle. 7.54 Overweging. 8.00 Nws. 8.11 Echo. 8.30 Aubade. 9.00 De letter M (1). 9.30 Scheepspraat. 9.35 Waterstanden. 9.40 De letter M (2). 10.30 Ik sta hier niet voor de banken te praten. 11.30 Ouder worden we allemaal, bejaardenpr 12.00 Vijf tellen na nulichte mul. 12.49 OVERH.VOORL.: Uitz. voortel -landbouw. 13.00 Nws. 13.11 Echofc, gazine. 13.40 Vreemdeling in r ders Huis, gesprek. 14.00 Schoofra 15.00 In de wachtkamer. 16.00 ft 16.03 Spreekuur. NOS: 17.00 Hetja mijn tijd wel duren, inform, progr. lik (S) Eurolight. 17.40 Inform, uit de r< 17.55 Meded. HILVERSUM III VARA:. (Van 7.00-8.00 Aktual. via f gen van de dag.) 7.02 (S) VARA's p drie: Bustocht door Limburg. TROS: 7.00 Nws. 7.02 klassieke kamer- en orkestmuziek. Nws. 9.02 Aktua-klankbeeld. 9.: Van heinde en verre. 10.00 (S) tien tot twaalf. 12.00 (S) Intermi semi-klassieke muziek. 15 meest verkochte Klassieke Tien. (S) Koren en korpsen 14.00 Nws. (S) Om het boek. 14.30 (S) Guitarit< 15.00 (S) Belcantorium. (S)L Opvallend uitvoerig ging Den Uyl zaterdag in „Hier en Nu" in op de jongste terreuracties in ons land, die volgens de presen tator van dit programma wel eens per ongeluk naar hier kon den zijn overgehaald. Een ver onderstelling die natuurlijk niet kon worden bevestigd. De de missionaire premier wilde twee zaken duidelijk stellen: Neder land mag niet wijken voor ter reur, de sfeer van liberaliteit mag er niet door geschaad wor den. De moeilijkheid met dit soort onvoorziene situaties waar de democratie geen pasklare antwoorden op heeft is, dat niet altijd duidelijk is hoe men het een kan doen en tegelijk het ander voorkomen. Voor den Uyl had Drs. Schmidt, deskundige in de tereurbegelei- ding, je zou kunnen zeggen, ge zegend het land dat er dit soort deskundigheid niet op na hoeft te houden, al opgemerkt, dat de gewone agent niet bepaald voor bereid is op dit soort calamitei ten. „Wat mij uit zijn betoog, dat niet overmatig helder klonk, bij bleef, is, dat er een speciale opleiding voor moet komen. Een terreurbrigade of ook voor de gewone agent? En als die laatste er onverwacht toch mee gecon fronteerd wordt, een niet duide lijk betoog waaruit bleek hoe jong dit probleem in feite nog is, ofschoon we toch al diverse malen met het terreurbijltje als bewakers van de democratie hebben gehakt Dat Drs. Sch midt en passant wees op de actie waarmee de Eindhovense politievrouwen de aandacht wil len vestigen op de riskante as pecten van de bestrijding, ook als gevolg van de onbevredigen de opleiding voor dit soort toe standen, duiden er al op dat hij in deze materie op twee gedach ten hinkt. Den Uyl die desge vraagd zei nul komma nul sym pathie te hebben voor de Baa- der-Meinhof-beweging ging eveneens uitvoerig in op de die pere oorzaken van de terreur. Hij zag die in de toenemende ontwrichting van de samenle ving. In het vlak der beveiliging moeten wij alles doen om te zorgen dat de terreur hier geen kans krijgt, aldus den Uyl. Hij noemde het een uitdaging aan de democratische samenlevinj In 1772, zo bleek uit het twi deel van de door de NOS uitj zonden serie, de strijd tegen i slavernij, was men nog pas t aan de vraag of een persoon eQ andere persoon kan bezitten, i ware hij zijn eigendom. Vo het eerst gloorde toen iets vy humaniteit inzake dit vraagsti maar het was nog maar een he zwak schijnsel. E) Het tweede en laatste deel vi it< de Engelse documentaire ov aa Mussolini gaf weer veel onb es kend materiaal over de op- 11 neergang van de „Duce", et al ongeflatteerd portret, waar o> van de grootheid die Mussolii iti zichzelf aanmat, niet veel ove bleef. Het accent lag, dunkt mi ai zoals trouwens ook in het eers t deel, iets te veel op de komisch kanten van de dictator. Hij is I ei veel tot een schertsfiguur g e maakt. Daar zal de Nederlands^ bewerker wel de hand in hebSO ben gehad. Ook de begeleidend liet tekst leek in het bijzonder 'o rat kleinering te zijn afgestemd. P< Ie slot van rekening had de Dut foi een heel volk in zijn ban, al ko coi hij bij dat volk, volgens Hitlewe maar op één ding staat makeiirijl namelijk op zijn onbetrou^Mi baarheid als militaire bondgevei noot. HAN JONKER lei

Leidse Courant | 1977 | | pagina 2