Timman handhaaft zich naast Karpov Janbroers door acht spelers niet meer gewenst Joego Slavië kleineert Rusland Zoetemelk zonder zorgen Volleybalteams kansloos bij Europese titelstrijd SPORTTRIBUNE DAGBOi VAN EEtn AMATEI, REBELLIE IN BASKETBALSELECTIE NA ZEGE IN TOURS-VERSAILLES LEIDSE COURANT,. MAANDAG 26 SEPTEMBER 1977 PACINI Toch moet ik zegg er iets door mij he 9 als ik 's morgens t ontbijtzaal van mijl in Oisterwijk betrei het ontbijt ga gebr in de onmiddellijke nabijheid van Anatfë Karpov. Ik weet nor' precies wat, maar 1 vermoed nu al dat iets is, dat ik bi,h\ en welzijn nog ih mijn kleinkinderen ir vertellen: Opa nuttlv die gedenkwaardigib herfst van 1977 op b Interpolistoernooi"n Tilburg zijn ei en jia d'orange in gezelso. van de wereldkamp schaken. En als h& beetje beschaafde kinderen zullen zijir kijken zij in dat gel ongetwijfeld met ee (welverdiend) ontzij mij op. In hetzelfde ontbijtlok „De Bosrand" kreeg i de gelegenheid een d, gesprekje te voeren n. Robert Hübner, de Westduitse schaakkan en daarbuiten een geducht grootmeester zelfs een potentieel wereldkampioenskand\ die trouwens zelfs i gestalte geworden dis door het leven schijnt] gaan dat wil zeggen n meer slaapwandelend, last bleek te hebben airconditioning op zijl slaapkamer. En inmidt daar iets aan gedaan, tot mijn genoegen, ze toevalligerwijs. Met Hi heb ik dus een kleine gedachtenwisseling gt over door hem zo nu te ontcijferen papyrus Want hij is een man v wetenschap, oftewel Egyptoloog. Het is dui dat het gesprek dus e eenzijdig karakter moi dragen, nog meer dan het bijvoorbeeld over schaken zou zijn gega Ook daaromtrent heb inmiddels enige ervarii opgedaan. Want gister kwam het zo uit, dat il diner mocht gebruikan gezelschap van Jan "N Hans Böhm en de Amerikaans- Tsjech iscl grootmeester Ljubomi Kavalek. Mijn drie disgenoten bedienden hoofdzakelijk van de hiëroglifische taal, die bestaat uit: king H4, c Bi schop G1-F3. Zij bespraken (in het gev Timman en Kavalek) n alleen hun eigen partij maar ook die van andi Zij zagen daarbij uit hi hoofd allerlei reële, op visioenen gelijkende varianten voor zich. Ee fascinerend gebeuren, op grond van het feit, de volstrekte (innerlijke zekerheid had, dat miji bijdrage in de converse uiterst summier moest wezen. Die kip was overigens vrij redelijk. Op gevaar af, dat dit schakend dagboek op culinaire rubriek gaat li deel ik u bij deze medt ik gisteren ook de „haringsalade J. Timmi die een Tilburgs restau serveert, tot mij heb genomen. Een zeer sm gerecht ongetwijfeld, bi nuttigen waarvan ik mij evenwel niet aan de ini kon onttrekken, dat eei onvervalst nobele Holla haring, die je aan een Amsterdams (althans randstedelijk) karretje k krijgen, misschien, zinnebeeldig gezien, toe meer past bij de helder-diepzinnige stijl v de Nederlandse grootmeester. Zoals u wellicht heeft vernomen worden Fridri Olafsson en Svetozar Gligoric beiden genoem eventuele opvolger van j dr. Max Euwe, wanneer volgend jaar aftreedt als voorzitter van de Wereld Schaakfederatie. Toen d IJslander en de Joegosl tegen elkaar aantraden hebben zij van tevoren afgesproken: wie verlies wordt FIDE-president. D partij werd. zoals u wee remise. Ten tweede male is Karj in dit toernooi op het nippertje aan de schaak ontsnapt. In beide geval was het tegen een Nederlandse vertegenwoordiger. Gistt legde Genna Sosonko hi bijna neer. De verklaring voor Karpov s miraculeu noemenj ontsnapping gal Genna zelf: „Hij houdt helder hoofd tot het slot de partij". Wat overigens kennelijk nog niet alles garandeert, want gisteret hoorde ik een zeer deskundig man in de wandelgangen zeggen: Timman kijkt voortdureni dromerig, die gaat dit toernooi vast en zeker winnen". HERMAN HOFHUIZB TILBURG Jan Timman heeft zich In gezelschap van wereldkampioen Ana toli Karpov en de Tsjechi sche grootmeester Vlasti- mil Hort aan de kop genes teld van het interpolis- schaaktoernooi. Het drietal heeft in de eerste drie ron den één overwinning en twee remises bevochten. Karpov weerlegde zater dag een frivoliteit van IBM- winnaar Miles. Zondag had de wereldkampioen het te gen Sosonko minstens zo moeilijk als in de eerste ronde tegen Timman. De met wit spelende Sosonko had de ontmoeting met zijn oud-land genoot uitstekend voorbereid en na vijftien zetten had hij het initia tief. Er ging een pion verloren en Sosonko zette zich met ijver en overtuiging aan de taak om aan alle negen levens (waarover een wereldkampioen volgens de litera tuur beschikt) van Karpov een eind te maken. Het proces vorderde behoorlijk tot Sosonko op het onzalige idee kwam de dames te ruilen. Plotse ling bleek zijn eindspel niet meer te winnen en bleef Sosonko onder aan de ranglijst. Hij was zaterdag naar die positie verwezen door Hort. De Nederlander had in de ingewikkelde partij kansen om het initiatief te nemen, maar bedierf ze echter in tijdnood. Timman stal voor de duizend tot twaalfhonderd toeschouwers, die zaterdag en zondag waren opgekomen, al evenzeer de show. De Nederlandse grootmeester zegevierde zaterdag over de Duitse Egyptoloog Robert Hübner, die in tijdnood grondig ontspoorde. Met zwart hield Tim man zondag de balans met Miles in evenwicht, zodat hij zij aan zij bleef met de wereldkampioen. Op tafel Tijdens de tweede ronde was de publieke belangstelling dusdanig groot, dat de toeschouwers op de tafels gingen staan, teneinde In de demonstratlezaal de zes partij en te kunnen volgen. De meeste aandacht trok de partij Karpov-Miles. De 26-jarige wereld kampioen had, evenals in de eer ste ronde tegen Timman. wit en verwacht werd, dat hij scherp op winst zou spelen. Het tegendeel gebeurde. Toen de opening nog nauwelijks gespeeld was, kwam Miles op het avontuurlijke idee een toren te offeren. Zijn compensatie bestond uit enke le dreigend opgestelde stukken. Karpov nam er tijd voor en onder streepte wat velen reeds vermoed den, dat Miles 's werelds jong ste grootmeester wel zeer fri vool zijn bezit als offerande had gebruikt. Hij bleef de toren achter en dat was natuurlijk veel te veel: 1-0 en Karpov aan de leiding met 1 1/2 uit 2. Hij bleef niet lang alleen op die hoge positie. Toen de tijdnood de doodstille toemooizaal binnen sloop, begonnen Timman en de Westduitse grootmeester Hübner aan de laatste vijftien zetten. Wit had wat ruimte: hij kreeg een enorme invalspoort toen Hübner nogal roekeloos de pionnenstand op zijn koningsvleugel drastisch wijzigde. Timman profiteerde ge decideerd: ook 1 1/2 uit 2. De stand na drie ronden: T-t/m 3 Karpov, Timman en Hort 2 pnt., 4 t/m 9 Balasjov, Kavalek. Olafsson, Smyslov, Gligoric en Andersson 1 1/2 pnt., 10 t/m 12 Miles. Sosonko en Hübner 1 pnt. De partij tussen Timman en Hübner had het volgende verloop: Wit: Timman (Nederland) Zwart: Hübner (West-Duitsland) 1. e2-e4 c7-c5; 2. Pg1-f3 e7-e6; 3. d2-d4 c5xd4; 4. Pf3xd4 a7-a6; 5. Lf1-d3 Pg8- f6; 6. 0-0 d7-d6; 7. c2-c4 g7-g6; 8. Pb1-c3 Lf8-g7; 9. Lc1-e3 0-0; 10. Ta1-c1 b7-b6; 11. Dd1-e2 Lc8-b7; 12. Tf1-d1 Pb8-d7; 13. Ld3-b1 Dd8-c7; 14. f2-f3 Ta8-c8; 15. b2-b3 Dc7-b8; 16. De2-d2 Tf8-d8; 17. Pd4-e2 Lg7-f8; 18. Le3-h6 Lf8-e719. Pe2-d4 Lb7-a8; 20. Td1-e1 Td8-e8; 21 Kg1-h1 Tc8-c5; 22. Lh6^3 Tc5-c8; 23. Le3-g5-Tc8-c5; 24. Lg5-e3 Tc5-c8; 25. Le3-f2 Le7-f8; 26. Lb1-d3 Pf6-h5; 27. Ld3-f1 Pd7-e5; 28. Lf1-e2 Ph5-f6; 29. Lf2-g3 Pe5-d7; 30. Te1-d1 Pf6-h5; 31. Lg3-h4 Lf8-g7; 32. Lh4-g5 Pd7-c5; 33. Pd4-c2 Lg7-f8; 34. Pc2-e3 f7—f6; 35. Lg5-h4 f6-f5; 36. e4xf5.g6cf5; 37. g2-g4 f5g4; 38 Pe3xg4 Kg8-h8; 39. Pg4-f6 Lf8-e7; 40. Dd2-h6 zwart DEN HAAG Acht spelers van de uit twaalf man bestaande basketbalselectie, die In het toernooi om het Europees kam pioenschap In Luik de zevende plaats behaalde, willen nooit meer onder trainer- coach Jan Janbroers spelen. Dat is de strekking van een brief, die de spelers hebben opgesteld en aan Janbroers, de begeleiding van de nationale selectie, de basketbalbond en de andere spelers zul len verzenden. De acht spelers zijn aanvoerder Harry Kipp, Jan Dekker, Kees Akerboom, Jimmy Woudstra, Al Faber, Dan Cramer, Renso Zwiers en Jan Loorbach. De vier overige spelers - Kees Limmen, Bert Kragtwijk, Cock van der Lagemaat en Emile Hagens - delen overwe gend de mening van de acht rebellerende spelers, maar blijven zich beschikbaar stellen voor de nationale ploeg, ook al zou die onder leiding blijven van Janbroers. Morgen vergadert het bestuur van de Topsportliga van de basketbalbond over een eventuele verlenging van het contract van Janbroers, dat 15 september - tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap afliep." Ongenoegen Het grote ongenoegen van de spelers werd voor het eerst aan Janbroers persoonlijk kenbaar gemaakt in een gesprek dat aanvoerder Harry Kip en Jan Dekker zaterdagmorgen in het hotel In Luik met hun trainer hadden. „Later op de dag hebben Jan Dekker, Jan Loorbach en ik een brief opgesteld", aldus Harry Kip, „waarin de reden staat waarom de acht spelers niet meer onder leiding van Janbroers in de nationale ploeg willen spelen. Daarin staat ook dat het in feite om een zeven-en-één-situatie gaat, aangezien Loorbach zich zelfstandig wil opstellen, waarbij hij wel volledig achter ons staat". De Inhoud van de brief komt erop neer dat de acht spelers Janbroers gebrek aan kennis op technisch- en taktlsch gebied verwijten. „Daarnaast", zegt Kip, „vinden wij dat hij op contac tueel gebied heeft gefaald. Hij geniet niet meer het vertrouwen van de spelers en kan ons ook niet motiveren. Redenen voldoende om niet meer onder hem te willen spelen". Profiel „In de brief staat ook een profiel van een bondstrainer, zoals wij die ons voorstellen", gaat Kip verder. „En zo'n man moet op technisch- en taktisch gebied qua kennis kunnen aansluiten bij het hoge niveau van Europese toptrainers. Dan bestaat er voor de Neder landse ploeg de mogelijkheid bij de Europese top te komen". Dat Nederland die kans in België heeft gemist, kan nooit uitsluitend Janbroers worden verweten. Het wa ren de spelers, die er deze zomer bij de bond op aandrongen niet te vroeg met de voorbereidingsfase voor het toernooi om het Europees kampioenschap te beginnen. Het waren ook de spelers, die geen buitenlandse toernooien wilden spelen, gezien hun beroepswerkzaamheden. In de brief wordt ook een duidelijk onderscheid gemaakt tussen de acht spelers en de vier jeugdige talenten in de ploeg. „Zij staan grotendeels achter onze mening", meent Kip, „maar zij stellen hun aspiraties ten aanzien van de nationale ploeg boven Jan Janbroers: niet meet de mening dat Janbroers niet mag terugkomen". gewenst. basketbalploeg zo zijn Slavië in de finale van LUIK Zelden zal de Russische gekleineerd als zaterdag door Joego de strijd om het Europees kampioenschap. In een met groten deels Joegoslavische arbeiders gevulde sporthal van Luik werden de Russen In de slotfase zelfs vernederd op een manier waarop slechts Amerikanen het patent leken te hebben. Na een ruststand van 42-27 en een eindstand van 74-61 werd Joego Slavië voor de derde achtereenvolgende keer Europees kampioen. Een geconcentreerde Joegoslavische ploeg speelde bij vlagen de sterre tjes van de hemel. De Russen konden daar niet veel meer dan gebrekkig en verrassend weinig collectief basketbal tegenoverstellen. Het was goed beschouwd nog een wonder, dat de score binnen aanvaardba re grenzen bleef, maar dat was grotendeels te wijten aan de overmoed die de nieuwe en oude titelhouder tegen het einde ten toon spreidde. De eindstand Is: 1 Joego Slavië; 2 Rusland; 3 Tsjecho Slowakije; 4 Italië; 5 Israel; 6 Bulgarije; 7 Nederland; 8 België; 9 Spanje; 10 Finland; 11 Frankrijk; 12 Oostenrijk. De eerste drie landen kwalificeren zich voor het toernooi om het wereldkampioenschap. De eerste acht plaatsen zich voor het toernooi om het Europese kampioenschap 1979. De overige landen zullen kwalificatiewedstrijden moeten spelen. weer twee punten voor Joego Slavië Kresimir Cosic scoort. ■■■■■■■■■■■Hi Tampere De Nederlandse herenploeg, gekortwiekt door het ontbre ken van de spelers van landskampioen Starllft, heeft In zijn eerste wedstrijd voor het toernooi om het Europees volleybalkampioenschap In het Finse Tampere met 3-0 verloren van Bulgarije. In Turku gingen de Nederlandse dames met dezelfde cijfers ten onder tegen Hongarije. Het gemis aan de nodige routine bij de meeste spelers en vooral de aanwezigheid van te gespannen zenuwen hebben ervoor gezorgd, dat Nederland tegen de sterke Bulgaren niet eenmaal de setwinst heeft kunnen pakken. Al zag het daar met name in de eerste set aanvankelijk toch wel even naar uit. Oranje nam met Wim Knip in de hoofdrol namelijk een verrassende voorsprong van 11-8. Hier schrok de ploeg van bondscoach Jaap Korsloot echter blijkbaar zo van, dat een opeenstape ling van fouten de setwinst toch bij de Bulgaren bracht: 15-12. In de tweede en derde set kwam Nederland nog maar nauwelijks in het stuk voor. De nu naar hartelust wisselende Bulgaren grepen beide malen de setzege met achtereenvolgens 15-11 en 15-8. Dames De dames van coach Jaap Akkerhuls, die evenals de heren bij de sterkste Europese topteams zijn Ingedeeld, waren kansloos tegen Hongarije dat In 1975 nog het zilver veroverde bij de Europese titelstrijd. De Hongaarse dames waren vooral in aanvallend opzicht veel te sterk voör Nederland. In de eerste set toonden de Oost-europese dames hun mogelijkheden (15-8), maar daarna spanden zij zich duidelijk' minder in: 15-12 en 15-13. Heren: Groep 1: Helsinki: Finland-Hongarije 3-1, Italië-Roemenfè 3-2, Joego Slavie-Fran- krijk 3-1. Groep 2: Tampers: Polen-Rusland 3-1, Tsjecho Slowakije-Oost-Duitsland 3-1, Bulgarije-Nederland 3-0. Dames: Groep 1: Kotka: Finland-West-Duitsland 3-2, Polen-Bulgarije 3-0, Oost-Duitsland-lta- lië 3-0. Groep 2: Turku: Rusland-Tsjecho Slowakije 3-0, Hongarije-Nederland 3-0, Roeme- nië-Joego Slavië 3-2. VERSAILLES Het wieler- jaar 1977 lijkt voor Joop Zoetemelk toch nog een „eind-goed-al-goe<r te worden. Na een reeks te leurstellingen, met als dieptepunt zijn straf we gens het gebruiken van sti mulerende middelen in de Ronde van Frankrijk, be haalde hij gisteren in Tours-Versailles een klas sieke overwinning. Zoete melk versloeg, na een rit in recordtijd, Johan de Muynck en Hennie Kuiper in de eindsprint op de tar- tanbaan van Versailles. Zoetemelk kan zich ook zonder zorg bezig houden met het einde van het wielerjaar. Hij kwam toch weer tot overeenstemming met ploegleider Louis Caput voor een contract over 1978 voor Miko Mer- cier. Daarmee zijn veel geruchten de wereld uit, onder andere de bewe ring dat Zoetemelk en Kuiper in het nieuwe wielerjaar als ploegma ten bij Raleigh zouden rijden. In de slotfase van Tours-Versailles leek het er overigens wel een bee tje op dat Zoetemelk en Kuiper samenwerkten. Er was een lange ontsnapping van Eddy Merckx, die ruim honderd kilometer alleen reed en een groot ste winst veroverde van rond elf minuten. Merckx, die ook ver van de grote triomfen is gebleven in ditwielerjaar, wilde zich testen voor de Grote Landenprijs, waar hij hoopt nog iets van zijn faam te kunnen restaureren. Rustig Na het avontuur van Merckx hield het veld zich rustig, al was er een korte poging van Dieter Thurau, tot de vallei van Chevreuse werd bereikt Daarna maakten zich achtereenvol gens Jean-Luc van den Broucke, Hennie Kuiper, Joop Zoetemelk en Johan de Muynck los uit dé groep. Twee man slaagden er nog in aansluiting te vinden, Frank Hoste en Ludo Delcroix. De strijd was gestreden, maar slechts drie man bleven over in de slag om de vetste prijzen. Op de helling van de Madeleine vielen Hoste. Delcroix en Van den Brouc ke terug in het peloton. Kuiper viel in die laatste kilometers een paar keer aan, maar het gebeurde niet met werkelijke overtuiging. Hij dwong wel zijn andere vluchtmak- kers tot een aantal tempoverhogin gen en Zoetemelk was slim ge noeg om het merendeel van de tegenstoten te laten opknappen door Johan de Muynck. De Belg deed het en daardoor kwamen drie renners aan op de tartanbaan in het stadion Mont- bauran. Hun winst op de groep bedroeg ruim een minuut. De Muynck reed op kop en stuurde op het natte baanoppervlak in een van de bochten iets te ruim. Zoete melk had lef, dook in het gaatje dat De Muynck overliet en had daarna macht genoeg om zowel de Belg als Kuiper achter zich te laten. Den Hertog Fedor den Hertog heeft voor het eerst in zijn loopbaan als be roepsrenner een tijdrit op zijn naam gebracht. Den Hertog was in de eerste rit tegen het uurwerk om de Van Erp-trofee, die over een lastig parkoers in en rond Schljndel werd gereden, de beste. Hij liet twee amateurs van de orga niserende sponsor, Henk Mutsaers en Bert Oosterbosch, achter zich. Jos Schipper was met een vijfde plaats de tweede beroepsrenner want hij moest de sterk rijdende Jan van Houwelingen nog voor laten gaan. Toekomstronde De Belg Eddy Schepers heeft de Ronde van de Toekomst gewon nen. Hij voltooide de slotetappe, net als zijn grootste concurrent Johan van de Velde, in het pelo ton. De laatste rit, 147 kilometer van Luxeuil naar Nancy werd gewon nen door Van Calster (Bel). Van der Velde werd zevende. Prinsen achtste en Jonkers tiende. Van der Velde behield zijn tweede plaats in het algemeen klassement. De drie die de zege in Tours-Versailles betwistten. De I winnaar Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper in derde Belg Johan de Muynck aan de leiding, achter hem de I positie.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 20