Ceidóe6owuvnt Aantal Duitse terroristen ondergedoken in Nederland Justitie: Ontvoeringsplan Claus „onzin Brox contra Kreuz ZO KAN HET OOK Politievrouwen bundelen zich Rechercheurs weken af van instructies LEVENSTEKEN VAN SCHLEYER Geelzucht zesling over Jacht overvaren twee doden Sidney v.d. Bergh overleden Buytelaar tenniseoach af? RVC schorst drie spelers Ook skibaan voor Den Haag Caransa gekozen in verenigings raad van Ajax rt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. vertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) onnementen: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Maandag 26 september 1977, 67e jaargang no. 20647 Veranderlijke bewolking „Gouden Zeezwaluw 1977". wedstrijd op Ned. I om 20.45 uur. Om 19.55 uur Alias Smith Jones en om 21.50 uur doe. over katholiek Nederland in de Tweede Wereldoorlog. Ned. II om 20.55 uur Klaverwei de en om 21.45 uur Peter Wim- sey. Perioden met zon en hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuid west. Maximum temperaturen circa 18 graden. Morgen zon: 6.34-18.27. Maan: 18.20-7.29. Scheveningen hoog water 2.54- 15.15. Laag water 11.00-23.16. (Van één onzer verslaggevers) in Haag/Bonn De Nederlandse justitie eft ontkend, dat de vorige week donder- g in Utrecht gearresteerde Westduitser, Rijn uit Folkerts, plannen had om prins Claus ontvoeren. De justitie noemt net verhaal in het Westduitse blad Bild am Sonntag Knut Folkerts gevonden waren. Volgens het- ontkend, dat Folkerts een miljoen D-mark „pure onzin". zelfde blad zouden ook notities gevonden zijn zou zijn beloofd wanneer hij medewerking Noch in Utrecht, noch in Den Haag, aldus over de Westduitse en Franse ambassade in zou willen verlenen aan de opsporing van justitie zijn hierover gegevens gevonden. On- Den Haag. „Men moet dit verhaal naar het de ontvoerders van Schleyer. Dit heeft de ze correspondent in Bonn, Ami van Vree, rijk der fabelen verwijzen", aldus de Neder- advocaat van de gevangen Westduitser, mr. meldde gisteren, dat volgens Bild am Sonn- landse justitie. Bakker Schut, één dezer dagen namelijk tag aantekeningen over deze ontvoering bij De Westduitse regering heeft nadrukkelijk verteld. Igelina Speitel Brigitte Mohnhaupt Siegrid Sternebeck (Van een onzer verslaggevers) 1EN HAAG - Bij de schietpartijen in Utrecht n Den Haag, waarbij een politieman is gedood n twee vrij ernstig zijn gewond, zijn meer leden tan de Rote Armee Fraktion betrokken geweest, jan aanvankelijk werd verondersteld. )e Nederlandse justitie maakt nu behalve op de l8-jarige Brigitte Mohnhaupt, die op het nippertje k Utrecht wist te ontkomen, ook jacht op onder keer twee andere vrouwelijke terroristen. Dat zijn h 25-jarige Angelina Speitel en de 28-jarige Sigrid Ktemebeck, beiden behorend tot de harde kern Ejpan de RAF. Daarnaast circuleert een aantal namen van Westduitse terroristen, die betrokken [jizouden zijn geweest bij de moorden op de openba re aanklager Buback en de bankier Ponto. Onder hen bevindt zich ook de 21-jarige Nederlander Frans Souren. Hij wordt ervan verdacht aanwezig ^te zijn geweest bij de aanslagen op de drie Neder- landse politiemannen. ^owel het ministerie van justitie, waar de jacht op de terroristen wordt gecoördineerd, als de Haagse politie zijn uiterst terughoudend met het verstrekken van nadere gegevens over de verdach ten en over de voortgang van het onderzoek. Aan dit onderzoek doen ook leden van het Landelijke Bijstandsteam Terreurbestrijding mee. Ook de Duitse justitie is zeer nauw betrokken bij de opsporingsactiviteiten, aldus justitie-voorlichter Van Leeuwen. Hij wilde niet zeggen of Duitse rechercheurs de vorige week in Utrecht gearres teerde Knut Folkerts hebben ondervraagd. Inmiddels is wel bekend geworden dat Angelina Speitel enige tijd heeft gewerkt voor de nu naar Frankrijk uitgeweken advocaat Klaus Croissant. Sigrid Sternebeck had goede contacten met advo caat Kurt Groenewold, die als verdediger werd uitgesloten van het proces tegen Andreas Baader. Knut Folkerts, die waarschijnlijk de twee Ut rechtse politiemensen neerschoot, wordt volgens zijn advocaat voortdurend door Duitse recher cheurs verhoord over de ontvoerde werkgevers- (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN In Eindhoven wordt vanavond de-Actiegroep Verontruste Politievrouwen opge richt. Initiatiefneemster is de 22-jarige Thea de Heus, zelf eens agente in Helmond, gehuwd met een politieman. Doel van de actiegroep is het verkrijgen van een Jbetere bewapening voor de politieman. Thea de jGeus: „Nou is de maat langzamerhand vol. Iedere week lees je weer in de krant dat er een politieman is gewond of gedood. Als vrouw van een agent leef je constant in angst. Als je man naar zijn werk gaat, weet je nooit of je hem weer levend terugziet". De actiegroep wil ook pleiten voor een betere beveiliging van de agenten en rechercheurs. „Het1 blijft een werk met risico's, dat weet ik. Maar de leiding kan die risico's wél zo klein mogelijk houden", aldus Thea de Heus. voorzitter Schleyer. Zijn advocaat, mr. Bakker Schut, heeft officier van justitie mr. Van Dijk hierover om opheldering gevraagd, maar kreeg naar zijn zeggen geen antwoord. Hij overweegt nu om desnoods via een kort geding uit te vinden of en op welke rechtsgrond Folkerts ondervraagd mag worden door Duitse politiebeambten. Mr. Bakker Schut: ,Het is ook duidelijk te merken dat in Nederland de Duitse methode van criminali sering van verdedigers is geïntroduceerd. Elke keer als ik Folkerts heb bezocht wordt hij tot in zijn bilspeet gecontroleerd". Een verklaring van de Wfstduitse federale recher che in Wiesbaden („al jarenlang spant die Neder landse advocaat samen met de terroristen") karak teriseert hij als „de gebruikelijke psychologische oorlogsvoering van de Westduitse justitie. Sinds ik Ronald Augustin verdedigde, strooien ze met ver dachtmakingen". Volgens Bakker Schut wordt hij nu ook door landgenoten bedreigd. „Steeds weer sist iemand „Rooie rothond" door de telefoon en „Ik krijg je wel". Het is vervelend, maar niet direct verontrustend". Premier Den Uyl heeft verklaard dat Knut Fol kerts in Nederland berecht zal moeten worden. De premier meent dat berechting in Nederland kan betekenen dat er nieuwe aanslagen zullen plaats vinden. „De samenleving mag echter niet wijken voor terreur. We moeten onze rechtsregels handha ven", aldus Den Uyl. Hij voegde eraan toe dat maatregelen om dergelijke terreuracties te voorko men beperkt zijn. „Wel moeten opsporingsapparaat en inlichtingen diensten optimaal worden gebruikt en moet er aandacht zijn voor betere beveiliging van politie mensen", zei de premier. „In dit verband denk ik onder meer aan het gebruik van kogelvrije ves ten". (Van één onzer verslaggevers) UTRECHT De twee rechercheurs die donder dag in Utrecht waarschijnlijk neergeschoten zijn- door het RAF-lid Knut Folkerts, hebben zich niet aan hun instructies gehouden. Aldus een nieuwe versie van het verloop van de schietpartij, uit de mond van hoofdcommissaris C. van Doesburg van de Utrechtse gemeentepolitie. Donderdagavond had de hoofdcommissaris nog verklaard dat Folkerts plotseling het vuur opende, en dat de twee rechercheurs werden getroffen voordat zij het vuur konden beantwoorden. „Maar ook deze versie van het incident zal nog wel niet de laatste zijn", aldus de hoofdcommissaris, „want de gewonde hoofdagent Pieterse moet nog worden gehoord. Wellicht komen er dan nieuwe gegevens tevoorschijn". Inlichtingen over verdere ontwikkelingen in deze zaak komen overigens van het ministerie van justitie, dat alle voorlichting aan zich heeft getrok ken. Burgemeester Vonhoff van Utrecht zal don derdag in de gemeenteraad een verklaring over de schietpartij afleggen. D'66 heeft in de Kamer vragen gesteld aan mr. De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken en Justi tie) over de beveiligingsmaatregelen voor de poli tiemensen in Utrecht (waarom geen kogelvrije vesten?), en over de vraag waarom de specialè eenheid terreurbestrijding niet is ingezet. BONN (DPA) De ontvoerders van werkgevers voorzitter Hanns Martin Schleyer hebben dit weekeinde opnieuw een teken van leven van hun gijzelaar aan de autoriteiten doen toekomen. Van de kant van de veiligheidsinstanties werd zondag in Bonn meegedeeld dat zaterdag opnieuw gegevens met de ontvoerders zijn uitgewisseld. Berichten dat Schleyer en zijn ontvoerders zich op een boot in Nederland zouden bevinden zijn' niet bevestigd. Strop voor hutspotten LEIDEN De Leidse carna valsvereniging De Hutspotten is ernstig gedupeerd. In de nacht van vrijdag op zaterdag vernielden vandalen de attribu ten voor de komende carnaval soptocht. De schade aan het materiaal wordt geraamd op ruim twaalfduizend gulden. De vereniging is alleen tegen brand verzekerd. ■In verband met de lustrumvie ring was er in het pand van het voormalige .Motorhuis" aan de Morssingel extra veel materiaal opgeslagen. Toen de leden van - de lustrumcommissie het pand zaterdagochtend, betraden, ont dekten ze de ravage. Niets was heel gebleven. „Puur vandalis me", aldus De Hutspotten. .Al leen al de grote Chinese draak heeft een waarde van 5 duizend gulden. Op 1 oktober zou de vereniging medewerking verle nen aan een feest voor geeste lijk gehandicapte kinderen. Ook in de komende taptoe zou men meelopen. Deze activiteiten zijn door de vernieling nu evenwel in het water gevallen. LEIDEN (ANP) De zesling Nijssen, vorige week zondag geboren in het Academisch Ziekenhuis Leiden, maakt het goed. Alle sporen van geelzucht zijn verdwenen, en vier van de zes beginnen al wat zwaarder te worden. Alleen een jongetje heeft nog wat last met ademhalen. De kinderen krijgen hun voeding nog steeds per maagsonde. Maar dat is met couveuse-kinderen een normmale zaak, aldus de behandelende artsen. ADVERTENTIE. RIDDERKERK (ANP) - De 68-jari- ge J. de Keijzer uit Oostkapelle en zijn evenoude echtgenoteM. de Keijzer-Vermeulen zijn zaterdag verdronken bij een scheepsongeluk op De Noord onder Ridderkerk. Het echtpaar voer mee op het jacht „Antares" van hun zoon J. de Keij zer uit Delft. Het scheepje jverd toen overvarenvdoor het 909 ton metende motortankschip „Zuilen" onder kapi tein C. van Leeuwen uit Rotterdam. Beide schepen voeren in de richting Dordrecht. De eigenaar van het jacht en zijn broer konden, nadat de .Antares" was gezonken, een ruit van de stuur hut inslaan. Zwemmend bereiken zij v i - *v; v de wal. De stoffelijke resten van hun 'V: ,4 *V' v. IV VwffiPjjKa ouders werden gevonden toen de - F I „Antares" zondag was gelicht. Het Zondagmorgen in alle vroegte is het gezonken jacht door een schip had een groot gat onder de drijvende bok gelicht. Aan boord vond men de stoffelijke overschotten waterlijn, waardoor het na de aanva- van de ouders van de twee mannen die zich konden redden. direct onder water verdween. Zeven mensen kwa men om het leven, toen een tankauto in de straten van Beattyville, een klein stadje in Ken tucky, tegen een huis reed en vervol gens in brand vloog. Van auto en huis bleven een wrak en een ruïne over (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR - Op 78-jarige leeftijd - hij zou op 25 oktober 79 jaar geworden zijn - is giste ren in een bar te Scheveningen plotseling overleden Sidney van den Bergh, bekend zaken man, politicus, organisator en kunstverzamelaar. Tot aan zijn dood is hij voorzitter van de Nationale Raad voor Handels bevordering gebleven. De heer Sidney van den Bergh heeft zijn land, zijn provincie Zuid-Holland en zijn woonge- meente Wassenaar op tal van posten gediend, ook als minister en Eerste-Kamerlid. Voor de WD heeft hij vele verdiensten gehad. (Zie verder pagina 5). ROTTERDAM - Feyenoords direc teur Brox Is het nog steeds niet eens met de ziens wijze van Wllly Kreuz om regelma tig voor het Oos tenrijkse elftal uit te komen. In zijn contract staat dat hij per sei zoen zesmaal voor Oostenrijk mag spelen en Kreuz doet dat. Brox: ..Jawel, maar dan kan Feyenoord wel eisen dat hij tijdig terug is om voor zijn club te spelen. Gistren arriveerde hij vlak voor Feyenoord-NAC en kon de eerste helft niet meespelen. Daar zullen we iets aan gaan doen. Jazeker, maatregelen nemen, disciplinaire. Wllly Kreuz (rechts) scoort het enige doelpunt voor Oosten rijk tegen Oost-Duitsland (1—1). Dat gebeurde zaterdag. Hij stapte gisterochtend op het vliegtuig in Wenen en kwam. ondanks een snelle rit van Schiphol naar De Kuip, pal voor het duel Feyenoord-NAC aan. Directeur Brox wil hem daarvoor straffen. DEN HAAG Hoewel de mlcrofonlst In het Zulderparksta- dion zaterdagavond tweemaal een waarschuwing moest laten horen om „niet met vuurwerk en andere projectielen te gooien", Is het tijdens de gehele wedstrijd FC Den Haag—AZ '67 op de tribunes, ook die grote, rustig geweest. Een compliment voor de supporters en zij die. ditmaal zichzelf In bedwang hielden. Het kan dus wel. Het hoort ook zo, zelfs als FC Den Haag niet wint DEN HAAG Het ziet er neer uit, dat Rlnus Buytelaar zijn functie van coach blJ de tennlsbond binnenkort zal neerleggen. De Hagenaar wordt hoogstwaarschijnlijk eige naar van het Haagse tennispark „Berg en Dal" en zal, al» het eenmaal zo ver la, geen tijd overhouden voor zijn werk bij de KNLTB. „Op korte termijn heb ik hierover een gesprek met de bond", zei Buytelaar gisteravond. „Het is nog te vroeg om er iets zinnigs over te zeggen, maar misschien zal ik nog een tijdje in dienst blijven om een nieuwe man in te werken. Na die overgangsperiode kan het er in zitten dat ik stop." DEN HAAG Naar aanleiding van de wanordelijke gebeurtenissen bij de Haagse hooldklassederby tussen VUC en RVC (2-0) - waarbij In de tweede helft drie Rljswljkse spelers met een officiële waarschuwing werden geconfronteerd - heeft het bestuur van RVC direct maatre gelen bekendgemaakt De betrokkenen (Mede Ruis, Peter Jeup en Maarten Rog) werden door hun eigen bestuur, hangende het onderzoek, voor twee wedstrijden geschorst. DEN HAAG De mogelijkheid la groot dat ook Den Haag, na Zoetermeer, een skibaan van kunataneauw krijgt Adriaan Duijvestein heeft van de gemeente toestemming gekregen om op het terrein bij de Houtrusthallen een skibaan te doen verschijnen. Op het ogenblik is er met de firma Sullair overleg en worden de mogelijkheden onderzocht om daar „een sneeuwberg op te spuiten". AMSTERDAM De Amsterdamse mll- jonalr, de zaken man Maup Caran sa, Is gekozen In de verenigingsraad van Ajax. Gistermiddag met zijn vrouw Rieka op Duindigt toeschou wer bij de drafinter land Nederland-Bel- gië en kijkend naar de prestaties van zijn Manza Buiten zorg zei hij: „Er moet iets gebeuren bij Ajax. Maar welke speler moet er nu gekocht worden. Al leen een Kees Kist zou ik persoonlijk graag bij Ajax zien ["ALS ER Nifcv /.«uaoi?! P.S.V. is in de eredivisie na negen wedstrijden en twee tegendoelpun ten nog ongeslagen. Telstar bengelt aan de staart met nog geen enkele zege. De rest hangt er tussen in....

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1