►rafinterland liegen België heeft geinig zin meer Turnbond verandert selectiebeleid Ielgische voetbalbond woedend |Wij komen niet naar Nederiand—België" i Frank Lewis -overleden Puttemans verslaat Tebroke Honkbalteam schrijft in voor wereldkampioenschap Jack Middelburg weer superieur /eer grote overwinning: 147-66 Mathilde Vink verrassen Problemen voor competitie ZIJDELINGS LEIDSE COURANT), MAANDAG 26 SEPTEMBER 1977 PAGINA 13 RUSSEL De Koninklijke Belgische oetbalbond zal geen officiële afvaar- I ging sturen naar de wedstrijd Neder- nd—België, die woensdag 26 oktober °*|or de voorronden van het toernooi n het wereldkampioenschap wordt i 7nspeeld. Ook zal de KBVB niet aan- ezig zijn bij het traditionele banket I afloop van de ontmoeting. Aanleiding voor deze besluiten is de „affaire-Hap- pel". De Belgen verwijten de KNVB-bestuurderen dat zij een onjuiste procedure hebben gevoerd bij het aantrekken van Ernst Happel als tijdelijk bondscoach door pas in de tweede, of misschien zelfs derde, instantie de KBVB in te lichten. Voorzitter Wouters verklaarde zaterdag: „Wij heb ben als bond nog nooit officieel uitleg over het aantrekken van Happel gekregen. Wel heb ik een persoonlijk schrijven van voorzitter Meuleman van de KNVB ontvangen. Bij het secretariaat-generaal is echter geen brief binnengekomen". Jan Huybregts. secretaris betaald voetbal, ontkent dat er geen schriftelijk contact is geweest. „De KNVB heeft wel degelijk schriftelijk gereageerd. Wij hebben zelfs een officiële bevestiging van die brief ontvangen van Albert Roosens. de secreta ris-generaal van de Belgische bond". Wouters liet voorts weten dat zijn organisatie er nu geen behoefte meer aan heeft samen met Nederland zich kandidaat te stellen voor de eindronden van het toernooi om het Europese kampioenschap voor landenteams in 1980. Een speling van het lot wil dat het bondsbestuur op dezelfde zaterdag besloten heeft een poging te doen de eindronden te mogen organiseren. belangrijke rol heeft gespeeld bij het aantrekken van Happel. „Maar het is ook zo dat de Belgen zouden laten blijken samen met ons het toernooi te willen organiseren, wij zeker zullen samenwer ken. Anderzijds hoop ik dat als het toernooi aan België zou worden toegewezen zij ons niet zullen vergeten. Ik betreur bijzonder wat er gebeurd is. Ik heb ook alle begrip voor het Belgische stand punt". !nofASSENAAR Nederland won gisteren de draversinter- ee nd tegen België zoals verwacht met groot vertoon van °9Vermacht. Drie van de vier draverijen werden door de lederlandse paarden gewonnen. Alleen bij de vierjari- d9 en deed de in Nederland bijna onverslaanbare Olaf t n 'ide met Manus Bouwhuis niet zijn plicht en zegevierde n leon F met Michel Martens. De Belgen gingen met een onederlaag van 14766 huiswaarts. Ze hadden niet an- ers verwacht. te< '1v i het eerste onderdeel zegevierde, venals enkele weken geleden in elgië, de derby-winnaar Paranoh. driejarige hengst van trainer-pi- 9 eur Klaas Woudstra deed dit met 9 rote overtuiging. De andere drie 9 lederlandse paarden namen de Herige ereplaatsen in. Patty Zora liuwhuis) kwam verrassend voor Acemaker W en Prizefighter bin- fen. De laatste, tweede in de Der by en derde in de interland Bel- ■IgiëNederland stelde met Maria "Poort wat teleur door vormverlies. ®tmaar kwam nog ruim voor de "eerste Belg. Melief met Gilbert '•Martens, over de eindstreep. Tijd van de winnaar over de kilometer 1.20.1 Nederland nam na dit eer ste onderdeel een voorsprong van 44—11. Lucht Bij de vierjarigen hadden de Bel gen alle hoop gevestigd op de in België aan de lopende band ze gevierende L'Aigle. Pikeur Gilbert Martens voor de start: „Als ik goed weg ben aan de start heeft Olaf Pride, de grote favoriet hier, nog niet gewonnen. Mijn paard is enorm trouw en heeft genoeg lucht." Trouw mag L' Aigle dan zijn, lucht kwam hij te kort. Olaf Pride, aan de binnenkant langs de reling en L' Aigle daar naast. namen het commando in deze draverij. In de laatste bocht kwam een tweede Belg zich plot seling met de strijd bemoeien. Dat was Leon F die in Sterrebeek bij België—Nederland achter Olaf Pri de tweede was geworden. Onder het motto „twee honden vechten om een been en de derde gaat er mee heen" vloog Leon F in de kilometertijd van 1.19.1 over de eindstreep. Olaf Pride kon zelfs geen tweede worden. Okos met Leo Schoonhoven greep het twee de geld voor Olaf Pride, Opulent Pride met Piet Smit en de „aan winst" in de Belgische ploeg. L' Aigle, moest genoegen nemen met een vijfde plaats. Nederland had toen 69 punten en België 37. In het derde onderdeel, voor de vijfjarigen, viel de beslissing. Vier Nederlanders gingen als eersten over de eindstreep. Nar Buitenzorg ook winnaar in België met Harry van Ooijen deed de klok stilstaan met een kilometertiid van Jan Wagenaar droeg met Manza Buitenzorg zijn aandeel echtgenote. Tussen hen in de pr-man van de NDR, Cees bij in de grote zege in de draversinterland. De huldiging Berg. met de eigenaar van het paard, Maup Caransa en zijn 1.18.4, voor Nevada K. Niels Zuid- velde en Nicky Norton. De eerste Belg was Kaid. Nederland had toen 115 punten en België 46 punten. Geheel volgens de verwachting ze gevierde bij de oudere paarden Manza Buitenzorg met Jan Wage naar voor de Belg Furioso met Gilbert Martens en Kees Verkerk met Gerard van Eykelenborg. „Keessie" is duidelijk wat in vorm teruggelopen. Daarentegen is Man za Buitenzorg in training bij Jan Wagenaar een klasse apart gewor- Meegenomen Commentaar van eigenaar Maup Caransa: „In zes weken dat het dier nu bij Wagenaar in training is verdiende hij meer dan een halve ton. Ik wist dat het paard bij de man uit Otterlo meer tot zijn recht zou komen. Vandaag weer tien mille. We hebben het paard niet voor het gewin, maar het is toch lekker meegenomen. Hij krijgt nu enkele weken rust en dan start hij in oktober in de Prijs der Giganten in Hilversum". Na de vijftigste interland blijft de vraag of het zin heeft door te gaan met wedstrijden tussen Nederland en België Het klasseverschil is te groot. Dat de Belgen nog de moed hadden om toch naar Duindigt te komen, komt door het feit dat een vierde plaats ook nog goed was voor duizend gulden. De Stichting Nederlandse Draf- en Rensport doet er goed aan eens de moge lijkheden te onderzoeken van een drielandenwedstrijd tussen Neder land, België en Duitsland. Op een ontmoeting zoals gisteren zijn de Nederlandse drafsportliefhebbers nu wel uitgekeken. En dan te we ten dat Nederland en België enkele jaren geleden nog niet veel voor elkaar onderdeden. ARTHUR VAN RIJSWIJK 1 HAARLEM De honkballer Frank Lewis is zaterdagavond op 26-jari- ge leeftijd vrij onverwacht overle den in het Haarlems ziekenhuis' Johannes de Deo. '9^De Antilliaan was in de nacht van vrijdag op zaterdag opgenomen. Als doodsoorzaak wordt trombose in een bloedvat van de grote her senen opgegeven, al zal vandaag een sectie definitief uitsluitsel brengen. Lewis, vorig jaar uitgeroepen tot beste slagman, was lid van de Haarlemse vereniging Markon Kin- heim. Hij speelde regelmatig voor het nationale team. DEN HELDER Mathilde Vink, de 18-jarige debutant in de Neder landse zwemploeg tijdens de Eu ropese kampioenschappen in Jönköping, blijft verrassen. Tijdens de nationale toptien zwem wedstrijden in het 25-meterbad' ..De Schots" in Den Helder, kwam de Overveense tot een Nederlands record op de 200 meter vlinder slag. Mathilde. sinds de EK in Zweden al recordhoudster met 2.16.87. kwam tot een tijd van 2.16.70. UTRECHT De Belg Emiel Putte mans is zaterdag winnaar gewor den van de Utrechtse singelloop. Op het parkoers over vier kilome ter versloeg hij Gerard Tebroke, de nationale recordhouder op de tien kilometer, met zeven secon den verschil. Puttemans had tien minuten en 43 seconden nodig. De plaatselijke favoriet Klaas Lok werd derde. De uitslag is: 1. Emiel Puttemans (Bel) 4000 meter in 10 minuten, 43 seconden. 2. Gerard Tebroke (Ciko 68) 10.50. 3. Klaas Lok (Phoenix) 11.06. 4. Jo Schout (RKHAV) 11.15, 5. Chris Simplonius (AV '55) 11.18. 6. Piet Waening (Sparta) 11.19. Jack Middelburg op zijn halve liter waarmee hij kampioen werd. MAASTRICHT Jack Middelburg, de 25- pioenschap van Nederland won Middelburg jarige motorcoureur uit Naaldwijk, is de niet alleen de races in de 350- en 750-cc- grote overwinnaar geworden van de mo- klasse, maar legde bovendien beslag op de torwegraces in Maastricht. nationale titel bij de halve liters. Tijdens de laatste wedstrijden om het kam- AMSTERDAM Het Nederlandse honkbal team zal volgend jaar van 25 augustus tot 10 september deelnemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap in Italië. Het bestuur van de KNBSB heeft besloten gebruik te maken van het recht tot deelne ming omdat het waarschijnlijk de laatste keer is dat het evenement in Europa wordt gehouden. Dat recht werd verkregen door de tweede plaats, achter Italië, in het Europees kampioenschap. Het wereldtoernooi valt echter tijdens het nationale honk balseizoen. Om een zo optimaal mogelijk voorbereide ploeg naar Italië te kunnen uitzenden, zal de Neder landse ploeg van 13 tot en met 20 augustus deelnemen aan de tiende Haarlemse honkbalweek. De konsekwen- tie is. dat de Nederlandse hoofdklassecompetitie uiter lijk 12 augustus moet zijn afgerond. De meest voor de hand liggende oplossing is het spelen op ook doordeweekse avonden. Bij de verenigingen heeft dat veel weerstand ontmoet. Bovendien voelde het overgrote deel van de clubs niets voor het spelen van lichtwedstrijden in Haarlem. omdat men zelf niet onder kunstlicht kan trainen. Het bondsbestuur heeft toen. na bestudering van een aantal mogelijkheden, besloten de competitie in 1978 als volgt te verspelen: Alle tien clubs ontmoeten elkaar twee keer in een dubbelwedstrijd. Na de hiervoor benodigde negen weekeinden zal een splitsing plaatsvinden tussen de bovenste vier en de onderste zes verenigingen. Met behoud van de punten uit de eerste achttien wedstrij den ontmoeten de bovenste vier clubs elkaar nog vier keer (twee dubbels), terwijl de onderste groep van zes nog tweemaal (èèn dubbel) tegen elkaar speelt. Dit betekent een competitie van 30 wedstrijden voor de bovenste vier en van 28 voor de onderste zes clubs. Nummer èèn van de bovenste groep is kampioen van Nederland. De nummers vijf en zes uit de onderste groep degraderen naar de eerste klasse. In tegenstel ling tot het afgelopen seizoen zullen voor inhaalwed strijden. die 's avonds worden verspeeld, dezelfde regels gelden als normaal (negen innings met bij gelijke stand verlenging tot maximaal 12 innings). In de eerste klasse zal voor de verenigingen de mogelijk heid open staan hun dubbel af te werken op de vrijdagavond en zaterdag of als dubbel-header, twee wedstrijden op èèn dag. DEN HAAG - Het Konin klijk Nederlands Gymnas tiek Verbond (KNGV) heeft zijn selectiebeleid ten aan zien van turnsters voor de nationale ploeg veranderd. Ingrid en Monique Bolle- boom en Liesbeth Leng- keek, allen van Pro Patria uit Zoetermeer, kregen een uitnodiging van het KNGV voor het deelnemen aan enige trainingsweekeinden. op Papendal ter voorberei ding op de interlandwed strijd op 26 en 27 novem ber in Helmond tegen Noorwegen. Vorig jaar stelde het KNGV als regel, dat slechts die turnsters voor de nationale ploeg geselec teerd konden worden, die op Pa pendal trainden en daar in de omgeving gehuisvest waren. Op dit moment zijn er op Papendal echter nog slechts vijf turnsters, die in staat zijn de achtkamp te turnen, een aantal dat te gering is voor het samenstellen van een volledige nationale ploeg. Monique Bolleboom zal overigens- bij de strijd om de nationale titels, die eind oktober in Tiel wordt gehouden, niet deelnemen in de senioren-klasse (zeventien jaar en ouder). De nationale jeugdkam pioene. die hiervoor had inge schreven om met de sterkste turn sters van Nederland te kunnen wedijveren, werd door het KNGV ingedeeld in haar eigen jeugdklas- se (15- en 16-jarigen). Monique Bolleboom, die tot de beste drie turnsters van Nederland behoort, zal deze uitspraak van het KNGV niet aanvechten. Pro Patria is het nieuwe tumsei- zoen begonnen met individuele wedstrijden. Bij de dames won Monique Bolleboom de vierkamp met 35,50 punten. Zij bleef haar 13-jarige zusje Ingrid hiermee een half punt voor. Derde werd Lies beth Lengkeek met 34.90 punten. Bij de heren gaven Frans van Ette ren en Dick Ooykaas elkaar geen duimbreed toe. Beiden eindigden in4<te Olympische zeskamp met een gelijk puntentotaal: 50.45. Regels I Topschaatser Hans van Helden is niet de eerste sportman die roept dat hij baas over zijn eigen li chaam wil zijn. Op het eerste gezicht heeft hij groot gelijk. Maar zo'n topsporter moet zich er wel van bewust zijn dat door zijn "overheden" een lijn wordt uitgestippeld. Een topsporter mag het ergens niet mee eens zijn in deze tijd van in spraak blijkt dat steeds maar hij dient zich wel te richten naar de algemeen en voor iedereen geldende regels. Topsporters, zoals de schaatsers, kunnen er zelfs toe over gaan een trainer, Leen Pfrommer, af te wijzen maar van hen mag dan ook verwacht worden dat zij zich zullen schikken naar de wensen van de opvolger die zij accepteerden. Dat doet Van Helden niet en derhal ve is hij uit de kernploeg verwijderd. Jammer, zowel voor hemzelf als voor de schaatssport die wederom onderwerp van een verve lende affaire is geworden. De schaatsers hebben overigens wel model ge staan voor de basketbal lers. Ook zij eisen het 'af treden' van de coach. Regels Vandaag wordt door de UEFA uitspraak gedaan over het "hoger beroep" dat het voor het Europa- Cuptoernooi uitgesloten Manchester United, onder aanvoering van minister Howell, heeft ingediend. Ongeacht het inderdaad opgaande argument dat spelers in feite niet de dupe mogen worden vart misdraging van supportert of zij die een ploeg bege leiden. blijft het feit dat de CLUB is gestraft omdat die verantwoordelijk is voor het gedrag van de begeleidende fans. Dat mag een aanvechtbare zaak zijn, maar zo lang irï die reglementen geen wijri ziging is gebracht en zo lang geen alternatief is ge vonden om op andere wig ze te straffen waardoor de spelers buiten schot zou den kunnen blijven, die nen de oude regels ge handhaafd te blijven en te worden uitgevoerd. De UEFA zal moeilijk anders kunnen dan het ingeno men standpunt handha ven. Tenzij de straf wordt gewijzigd in spelen zonder toeschouwers. Nog niet eens ondenkbaar want af gezien van het feit of sup porters van St. Etienne de moed hebben zich in het stadion van Manchester United te wagen, moet on mogelijk worden geacht dat tussen nu en morgen nog reisfaciliteiten kunnen worden verzorgd. Met èèn (of meer) wedstrijd(en) zonder publiek worden metterdaad eigen suppor ters gestraft, helaas ook zij die zich wel kunnen gedragen. Concurrentie De scheidsrechters in het betaald voetbal zijn in op spraak. Er wordt in diverse gevallen inderdaad slecht geleid. Het geven van strenge instructies blijkt niet de oplossing te zijn want er zijn er die zich er niet aan houden. Of omdat ze het zelf zo goed menen te weten, of omdat zij een voudig niet streng maar wel consequent durven of kunnen fluiten. De se» lectie van A-scheidsrech ters is bovendien zo kleirt dat men vrijwel elke week een beroep op hen moet doen. Het zou een oplos sing kunnen zijn om scheidsrechters die in de lagere regionen van de KNVB goed leiden en dat zijn er meer dan men zou denken en die de kwaliteiten hebben snel hogerop te komen, ook snel te selecteren zodat de A-selectie zoveel groter wordt dat er veel meer concurrentie ontstaat en een ieder wel zijn uiterste best moét doen om niet te worden "gedegradeerd''.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13