Mvthe AZ door FC Den Haag ontmanteld PSV SLAAT IN ACHT MINUTEN TOE Wellinga fluitverbod voor drie wedstrijden eredivisie ieel van een doelpunt van Lubse die zwevend PSV's nummer drie achter doelman, len kopt. VENLO Precies twintig minuten heeft FC VW de illusie mogen koesteren om tegen PSV het huzarenstukje van de vori ge competitie, toen de Eindhovenaars in Venlo een verrassende nederlaag van 2—0 te slikken kregen, te kunnen herha len. Tussen de twintigste en achtentwintigste minuut sloeg PSV echter genadeloos toe. Drie doelpunten maakten FC VW tot een kansloze ploeg. Qat de Venlonaars zo snel tegen een ruime achterstand aankeken, was voor een groot deel te wijten aan een verkeerd taktisch concept. De Venlose club probeerde vanaf het begin PSV onder druk te zetten en ging driftig aanvallen, ledereen trok naar voren, zodat er gaten vielen in de verdediging van VW. En dat is precies wat PSV met de snelle aanvallers nodig heeft De counters van PSV waren zeer gevaarlijk. Dat bleek in de twintigste minuut. Lubse sprintte ongehinderd langs de lijn en gaf een afgemeten voorzet naar de vrijgelaten Deijkers die doeltreffend inkopte: 0—1. Vijf minuten later was het weer raak toen Deijkers een rush vanaf het middenveld besloot met een schot dat voor Vieten onhoudbaar was (0—2). Het leed voor FC WV was nog niet geleden. Nauwelijks drie minuten later scoorde Lubse uit een pass van Krijgh met een kopbal: O—3. Na de rust deed PSV het wat rustiger aan waardoor er kansen kwamen voor de thuisclub. Kurcinac. die maar heel weinig bewegingsvrijheid kreeg, kwam in de vijftigste minuut alleen voor Van Beveren. De Eindhovense doelman stopte het schot echter be kwaam. Daarna kwamen er nog goede mogelijkheden voor Jovanic en Van der Weide, die echter door treuzelen verloren gingen. Het was tenslotte van der Kuylen, die kort voor tijd voor de eindstand 40 zorgde. Scoreverloop 20 Deijkers 0—1. 25. Deijkers 0—2. 28. Lubse 0—3, 86 Van der Kuylen 0—4 Scheidsrechter: Barrevoets. Toeschouwers: 19.500. FC VW Vieten; Oostrom (Francken), Rettkowski, Hermans, Van Rosmalen; Pala, Advocaat, Van der Weide; Jovanic (De Jonge), Hilkes, Kurcinac. PSV - Van Beveren; Krijgh. Van Kraay, Stevens, Brandts. W van de Kerkhof. Poortvliet, Van der Kuylen; R. van de Kerkhof (Deacy), Lubse. Deijkers. filUIDEN In cijfers - een triomf van 30 ij Telstar is de ge- terale repetitie voor tjax met het oog op de elangrijke wedstrijd ïgen Lilieström bevre- igend geweest. Maar rat het spel betreft las het droevig. Van eide kanten, waarbij 3jjax natuurlijk wel *ieer kwaliteit had jaar dit onvoldoende *t>n uitdrukken. speelde slordig en teveel balverlies, irvan sterkere teams in Telstar danig profijt luden hebben getrokken, rer was er genoeg (Arne- e^n, Tahamata en in de /eede helft ook Ling ex- lleerden op dat punt),- ijver alleen is nu imaal niet voldoende, len een ploeg als Tel- is dat nog niet nood- :ig maar Lilieström, dat •list geen sterke forma- bezit, heeft toch al be- izen dat Ajax hierdoor g kwetsbaar is gewor- jax viel wel voortdurend «V geheel tegen de ge- ite overigens, maar, niet imponeren. De iderlinge samenhang opte niet, waardoor Tel- ar zich lange tijd redelijk aande kon houden. Me- ik en Van Essen deden oed werk in de verdedi- ing. Maar de druk werd ich steeds zwaarder, zo- lat er hoe langer hoe leer gaten vielen in de efensie van Telstar. >ok na de hervatting Den Ajax inmiddels een oorsprong had verkregen oor Arnesen bleek het Del matig. Ajax was su- lerieur, maar de onmacht groot. Ling, ingeval-, en voor Meijer, zorgde venwel voor meer vaart de ploeg. Hij gaf Ajax fen injectie, zodat de Am- Ierdammers tenslotte nog ruime zege van 30 het scorebord brach- «oreverloop: 25. Arnesen 0—1, '0 Geels 0—2, 75. Arnesen 0-3. xheidsrechter: Van Ettekoven. [toeschouwers: 10.000. tototar: Van der Meeren; Dries *n. Van Essen. Medik, Bischot; «n Oorschot. Hegeman :Hen ®"*s), Jonker; Caljouw. Stam Mik- «ta: Jage Suurbier, Van Dord, ™ol, Everse; Erkens, Schoenaker. Jihamata (Lübeke); Arnesen, "Wis, Meijer (Ling). De treffer van Oeki Hoekema. Na een geweldige rush heeft hij (rechts nog net zichtbaar) geschoten op het moment dat Spelbos hem inhaalde. Meskovic kijkt ongelovig de bal na. Dat die er zo in kon gaan. DEN HAAG Dat is ook FC Den Haag. Tweemaal achtereen stelt de ploeg teleur en steekt dan het met het aureool van „wonderploeg" omgeven AZ'67 op voor de Alkmaarders onthutsende wijze in het pak. En dan mocht dit AZ geen schim meer zijn van de frisse, vlotte ploeg die in de oefenperiode en in het begin van de competitie opzien baarde, niettemin speelde FC Den Haag weloverwogen, taktisch sterk, conditioneel op hoog niveau en met zulk een hartverwarmende inzet, dat de mindere beurten tegen FC WV en NEC zaterdagavond volledig werden uitgewist. Niet met een wedstrijd waarin de sterren van de hemel werden gespeeld, maar wel op een wijze waarmee FC Den Haag meedogenloos blootlegde waaraan het bij AZ'67 met een opvallend „afwezig" spelende Willem van Hanegem aan schort. De ploeg heeft geen vleugelspitsen. En als dan Simon van Vliet elk, maar dan ook letterlijk elk duel van Kees Kist winst, zowel in de lucht als op de grond, blijft er bitter weinig over van een ploeg waarin kapitalen zijn geïnvesteerd. De tijd dat in ons land wedstrijden op topniveau werden gespeeld, moet. voorlopig vergeten worden. Een compensatie zijn twee hard werkende ploegen die elkaar elke meter grond betwisten. Dat kan ook een uitgekiende taktiek zijn. Of beide. En zo deed FC Den Haag het. Malatinsky'had een stringente mandekking voorgeschreven. Jan Notermans, trainer van AZ, had Jan Peters op papier als rechter- vleugelspits opgegeven. Een truc, die geen enkel effect sorteerde want de „hangende" Peters had Toet bij zich, die hem afdoende bewaakte. Notermans zei later: „Dat we geen vleugelspitsen heb ben is niet zo erg. We hebben zo'n sterk middenveld, dat dit kan wor den opgevangen". Jawel, als het middenveld daartoe de kans krijgt. maar dat gebeurde niet. Zelden slechts kon die Alkmaarse linie opkomen omdat dat dóódsimpel werd verhinderd door het Haagse middenveld, waarin Marin Jol in feite een tweeledige taak vervulde: Nygaard bewaken en, met Hoeke ma, beletten, dat Hovenkamp kon, oprukken. Dat lukte uitstekend. Zonder meer sterk was ook Albert- sen, om Albertsen, op papier lin kerspits, met zijn offensieve drang te posteren bij Van Hanegem die aan hem alle aandacht moest be steden maar bitter teleurstelde. De Kromme leek lijm aan zijn schoenen te hebben. Hij bewoog zich lusteloos over het veld en hij had geen enkele inspirerende in vloed op zijn ploeggenoten en geen stimulerende kracht op het spel. Het toch waarlijk niet onaanzienlij ke middenveld van AZ kon even min het vernuft creëren om Simon van Vliet weg te lokken bij Kist. Integendeel, door steeds maar weer de bal hoog voor het doel te brengen, werd de actieradius van Kist zodanig beknot dat Van Vliet nauwelijks zijn plaats hoefde te verlaten om Kist geen schijn van kans te geven. Achter hem ope reerde Perazic niet altijd even be- Een van de drie kansen waarover AZ's trainer Jan Notermans sprak. Arntz glijdt naast de bal. Overigens was ook hier behalve constant bij Kist de sterke body van Simon van Vliet erbij. trouwbaar maar dat had geen ge volgen omdat AZ aanvallend wei nig in de melk had te brokkelen. Ontmanteld FC Den Haag bestreed AZ met een taktisch concept waarop het geen antwoord wist. Collectief strijdend, elkaar ondersteunend waar dat no dig was, ontmantelde FC Den Haag de mythe AZ'67. Het is en blijft een ploeg boordevol talent en vedetten maar zonder vleugel spitsen maar ook een team dat de middelmatigheid zelf is als het op de juiste wijze wordt aangepakt en-bovendien Van Hanegem niet in staat blijkt de tegenstelling zijn wil op te leggen. Zijn activiteit steeg ook pas toen het te laat was. Toen ontketende AZ'67 een wan hoopsoffensief. dat wel de Haagse ploeg terugdrong,zodat een fase van aanvallen en verdedigen ont stond, maar niet het intellect bezat om kansen te scheppen. Desondanks voerde de vriendelijke Jan Notermans later aan: „We heb ben drie ka.isen verprutst". Inder daad: semi-international Jan Pe ters miste de mooiste door over te schieten nadat de bal uit een vrije trap door Kist tegen de paal was geschoten. Maar ook Albert sen liet een schone kans liggen toen Meskovic uitlopend de bar verloor. Kist kopte ook nog eens naast toen Schoenmaker wiens kwaliteiten nimmer tot ontplooiing kwamen, de bal had verspeeld. En Arntz was naast de bal gegleden in plaats van ertegen na een voor zet van Van Marwijk, die overigens wederom bitter tegenviel. Onweerstaanbaar Na een eerste helft van vrijblijvend voetbal waarbij FC Den Haag er wel voor oppaste niet weer onna denkend te gaan jagen zoals tegen NEC en AZ niet bij mach te was zich aan de „omklemming" te onttrekken, volhardden de Alk maarders in het langzame en zwakke opbouwen waarop onver mijdelijk eens de foutieve pass moest volgen. Zoals die van Nygaard op de helft van Den Haag. Oeki Hoekema had gezien dat hij naar links wilde passen, onderschepte de bal en begon op eigen helft aan een onweerstaanbare rush. Spelbos achtervolgde hem en juist toen hij meende Hoekema te kunnen „en teren" volgde een fabelachtig schot waaruit de bal in de verste hoek achter Meskovic verdween: 1-0. Meskovic was misleid. Hij meende dat Hoekema zou pogen de mee gekomen maar door Vonk ge dekte Van Leeuwen te bereiken. HBBH Van Leeuwen, die een gave partij vertolkte: snel, intelligent, fraaie openingen makend. Notermans deed een noodgreep: Metgod in plaats van Van Marwijk. Metgod kreeg meteen Korevaar eerst op rechts geposteerd (hij is in feite van nature een „rechtse" speler, die het na zijn afwezigheid wegens een blessure uitstekend deed), bij zich en kon evenmin gevaar stichten. AZ werd steeds nerveuzer. Perazic kreeg nog een waarschuwing na dat Peters zijn misser had gepro duceerd omdat hij zijn mond te ver en te luid open deed en FC Den Haag doorstond het offensief van AZ dat in feite een schijnmanoeu vre was. De Hagenaars lieten hun voorsprong met zulk een inzet vast, dat de winst dubbel en dwars en niet alleen daarom ver diend was. AZ'67 kon zelfs niet aanvoeren, dat het in het achterhoofd al bezig was met de UEFA Cupwedstrijd van woensdag tegen Red Boys. zoals zo vaak en zo graag wordt gezegd na een blamerende presta tie. Scoreverloop 54. Hoekema 1—0. Scheidsrechter: Beek. Toeschouwers: 15 000. FC Den Haag: Galjé; Korevaar; Van Vliet, Perazic, Toet; Jol. Kila, Schoen maker, Albertsen; Hoekema. Van Leeu- AZ'67: Meskovic, Van Rijnsoever, Spel bos, Vonk. Hovenkamp; Peters. Ny gaard, Van Hanegem, Arntz; Kist. Van Marwijk (Metgod). HERMAN VAN BERGEM FC Den Haag hield de voorsprong vast door weloverwogen AZ'67 in de tang te houden. Reden voor Hoekema om na afloop het publiek het „overwinningsteken" te tonen. (Van onze sportredactie) BOEKELO Siem Wellinga zal voorlo pig geen eredivisiewedstrijden mogen fluiten. De scheidsrechterscommissie van de KNVB heeft hem een fluitver bod voor drie wedstrijden in de hoog ste afdeling van het betaald voetbal opgelegd na twee artikelen in het voetbalweekblad „Voetbal Internatio nal". Daarin werd geconstateerd, dat de Boekelose scheidsrechter na afloop van de wedstrijd NE- C—AZ'67 tegen de afspraak in te lang in het spelershome van de Nijmeegse club had vertoefd en de mening van Wellinga weergegeven over de zin en de onzin van gele kaarten. Siem Wellinga: „Wat mijn te lange verblijf in het spelershome van NEC betreft, moet ik toegeven dat ik fout ben geweest. Wij mogen niet langer dan een half uur na de wedstrijd blijven, zeker niet in het spelershome. Dat is afgelopen donder dag tijdens de centrale training in Zeist nog eens benadrukt door de heer Kernkamp tegen wie ik heb gezegd, dat ik deze maatregel in de toekomst zal respecteren. Moeilijker heb ik het echter met die uitspraken van mij over gele kaarten. Ik zou gezegd hebben, dat ik nooit kaarten meer zou geven. Dat is evenwel niet helemaal juist weerge geven. Ik zal zeker wel kaarten blijven uitdelen als een bepaalde overtreding hierom vraagt, maar dan verwacht ik wel. dat de strafcommissie die kaarten op de juiste manier behandelt en niet, zoals in het geval met Peter Arntz is gebeurd. De strafcommissie doet een beslissing van een scheidsrechter soms te snel met een simpel briefje af".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11