fcroep Haag actiefste terreurbende in B ondsrepubliek CcidocGouront Regeerakkoord reden tot voldoening Prof. Sporken: nieuwe voortplantingsethiek nodig F ormatie-akkoord uitglijer van CDA GEARRESTEERDE FOLKERTS LID ELITECOMMANDO f Onderste uit de kan Sovjet-psychiater Axelrod moet terechtstaan NNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1977 PAGINA 7 H vj Ie (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De groep Haag, waartoe de donder- "^ïag in Utrecht onder dramatische omstandig heden gearresteerde Knut Folkerts behoort, is een van de gevaarlijkste en aktiefste terroristi sche groeperingen, die de laatste tijd in de Bondsrepubliek is opgetreden. Als onderdeel Van wat in het algemeen de Rode Armee {Fraktie (RAF) wordt genoemd, wordt zij ervan verdacht, verantwoordelijk te zijn voor of minstens betrokken te zijn geweest bij alle aanslagen die de laatste maanden West-Duits- Jand hebben geteisterd. Dp 7 april, witte donderdag, werd prociireurge- neraal Buback, de hoogste strafaanklager, in lijn auto op weg naar zijn bureau in Karlsruhe Dnder vuur genomen door twee personen op ten motorfiets. Buback, diens chauffeur en een beambte werden op slag gedood. Verdacht van üe moord worden Knut Folkerts, Gunter Son- nenberg en Christian Klar. Dit drietal wordt beschouwd als het élitecommando van de groep Haag. Sonnenberg werd enige tijd later met de lerroriste Verena Becker na een vuurgevecht met de politie, waarbij hij ernstig werd gewond, gearresteerd. Op 30 juli belde het petekind van de grootban kier Ponto, Sussanne Albrechts, bij diens huis in de omgeving van Frankfurt aan met de y/oorden: „Ik ben het, Sussanne". Begeleid door een andere vrouw en een man gingen zij het huis binnen. Na enige tijd volgde een schietpar tij, waarbij Ponto de dood vond. De moorde naars ontsnapten. Op 25 augustus wist de politie van Karlsruhe op het laatste moment een soort Stalin-orgel onschadelijk te maken, dat met 42 lopen gericht was op het gebouw van het openbaar ministe rie. Het dramatisch hoogtepunt van de terreur vond 19 dagen geleden in Keulen plaats, toen werkgeversvoorzitter Schleyer door terroristen werd ontvoerd, nadat zij met machinegeweren drie veiligheidsagenten en de chauffeur van Schleyer hadden gedood. Nu, bijna drie weken na de aanslag, is Schleyer nog altijd verdwenen. De regering voert, in het stilzwijgen naar de buitenwereld toe, onderhan delingen met de ontvoerders, die de vrijlating van elf Baader-Meinhof-gevangenen eisen al smede een geldbedrag van 110.000 mark voor elk van hen. De kontakten worden via de Zwitserse advo- kaat Payot onderhouden. In al deze gevallen lopen er lijnen naar de groep Haag. Siegfried Haag, voormalig advokaat en verdediger van Baader-Meinhof-leden. dook in het voorjaar van 1975 onder. Sindsdien verzamelde hij een groep jongelui om zich heen, die wel de „2e Generatie" van terroristen wordt genoemd. On der, hen bevindt zich ook Knut Folkerts. In november van het vorig jaar werd Haag toevalligerwijze ontdekt bij een verkeerskontro- le en gearresteerd. In zijn bagage vond men een aantal papieren, die kennelijk een uitge breid plan de campagne voor terroristische aktiviteiten bevatte, maar die vooralsnog niet konden worden ontcijferd. Er was sprake van „Margarine-plannen", van „big money" (groot geld) en van „big Raushole" (grote ontsnap ping). Later bleek dat hiermee waarschijnlijk de aanslag op Buback, de (mislukte) ontvoering van Ponto en nu die van Schleyer waren bedoeld. Dat met de arrestatie van „Generaal Haag" het terrorisme niet onschadelijk is gemaakt, wordt mede veroorzaakt door het feit, dat hij en andere RAF-leden vanuit hun gevangeniscel kontakt met de buitenwereld blijven onderhou den. Dit zou o.a. door hun advokaten gebeuren. Een aantal leden van de groep Haag heeft relaties met de naar Frankrijk uitgeweken ad vokaat Croissant, wiens aanhouding en uitle vering aan de Duitse politie is verzocht. De Westduitse politie heeft opmerkelijk weinig succes bij de opsporing van de terroristen. Ondanks de enorme inzet van politie, criminele recherche en veiligheidsdienst, lopen de meeste verdachten vrij rond. Dat komt, omdat het om uiterst professionele en koelbloedige misdadi gers gaat, die niets aan het toéval overlaten. Zij opereren in kleine, steeds wisselende groep jes en verplaatsen zich voortdurend. Door tallo ze bankovervallen beschikken zij over zeer veel geld. Zij verbergen zich in de meest strikte anonimiteit, zodat zelfs ondersteuners van het terrorisme, die auto's kopen, woningen huren, wapens leveren etc., niet weten voor wie precies zij dit doen. Zij weten slechts, dat het voor de RAF gebeurt. De harde kern van het terrorisme heeft waarschijnlijk ook geen vervalste pas poorten meer, maar gestolen of „echte". Ook vallen zij op geen enkele manier op door kleding of haardracht, want goede manieren en een verzorgd uiterlijk behoren tot de voorwaar den van het moderne, internationale terrorisme. Knut Folkerts, gezocht wegens moord, bank overvallen en springstofaanslagen, is in 1952 in Karlsruhe geboren, als zoon van een spoorweg beambte. Hij was een goede leerling op school, totdat hij een bromfietsongeluk kreeg. Volgens zijn vrienden veranderde zijn houding sinds dien en leed hij vaak onder depressies. Na zijn eindexamen verliet hij zijn 'ouderlijk huis, waar hij nooit meer is teruggekeerd. Brigitte Mohn- haupt is 28 jaar en geboren in Reinberg. Als studente sloot zij zich aan bij de Baader-Mein- hof-groep. In juni 1972 werd zij gearresteerd op verdenking van medewerking van een ban kroof en een springstofaanslag. Ze werd daar voor door'de rechtbank in Berlijn veroordeeld tot viereneenhalf jaar gevangenisstraf. rzoek asiel olf Biermann iewezen HAAG Het verzoek van Oostduitse protestzanger Biermann om politiek in Nederland is afgewe- Volgens de minister van inlandse zaken en de ssecretaris van justitie, de intwoordelijke bewindslie- *Fvalt Biermann niet onder A-men van asiel. woordvoerder zei gisteren Biermann in West-Duitsland paspoort kan krijgen en dan •der als EEG-burger door het ;n kan gaan. Pas als hij in >t-Duitsland vervolgd zou den, zou hij in aanmerking oen voor asiel in Nederland. ■mann, die enige tijd geleden ens een toernee in West- tsland zijn staatsburger- ap van Oost-Duitsland kwijt cte en dus niet naar huis stelt echter geen prijs op jl paspoort van de Bondsrepu- c. Hij acht dit land te kapi- I tisch. Hij diende in mei dan een verzoek in om in Neder- de status van politiek hteling te krijgen, maar dit oek is enige tijd geleden wezen. JONGE ONDERNEMERS NCW: Van onze sociaal-economische redactie NIJMEGEN Voorzitter Hans de Kinkelder van „Jong Manage ment NCW" heeft het formatie-akkoord een uitglijer genoemd van CDA en D'66. Tijdens het najaarscongres van zijn organisatie van jonge christelijke werkgevers vandaag in Nijmegen zei hij, het een raadsel te vinden waarom deze twee partijen, die toch de particuliere onderneming zien als een onmisbaar bestanddeel van een niet-socialistische samenleving, zo ver met formateur-Den Uyl zijn meegegaan. De Kinkelder doelde hiermee op de bereidheid van CDA en D'66 om socialistische eisen ten aanzien van ondernemingsraden, vermo- gensaanwasdeling, inkomensherverdeling en arbeidsplaatsenover eenkomsten te steunen. Het heet, dat deze instrumenten nodig zijn om de vakbeweging mee te krijgen voor een matigingsbeleid, maar Den Uyl wil volgens De Kinkelder via deze maatregelen vooral zijn maatschappijvisie realiseren. „CDA en D'66 zouden moeten beseffen, dat het merendeel van hun kiezers geen voorstander is van de centralistische en collectivis- tische aanpak van de formateur. Zulk een aanpak leidt alleen maar tot concentratie van macht, gelijkschakeling, eenvormigheid en verlamming van initiatief. Dat kan de Nederlandse burger niet aanspreken op .den duur. Spreiding van macht, keuzevrijheid en veelvormigheid, dat zijn waarden die mensen ervaren als beslissend voor een echt-democratische samenleving", aldus De Kinkelder. Jong Management, zo vervolgde hij, kiest voor een samenleving van gedecentraliseerde verantwoordelijkheid. Daarbij hoort een economisch bestel, dat gekenmerkt wordt door de vrijheid van het particulier ondernemen. Maar deze vrijheid heeft alleen bestaans recht, aldus De Kinkelder, wanneer ze tevens dienstbaar wordt gemaakt aan de verantwoordelijkheden, die de ondernemers ten aanzien van mens en samenleving hebben. Dat betekent, dat de ondernemers behalve economische doelstellingen ook sociale doel stellingen moeten realiseren. In het Amsterdamse Hilton hotel is gis teravond een gala- avond gehouden waarvan de op brengst bestemd is voor gehandicap ten. Voor het begin van de avond on derhield prins Bern- hard zich met Mar- tine Bijl en Willem Duys. Uit de mededelingen, die over de kabinetsformatie naar buiten zijn gekomen, mag worden afgeleid, dat de informa teurs Veringa en Den Uyl hun werk met het bereiken van het programmatische akkoord nog niet als beëindigd be schouwen. Er is nog een ernstig probleem, waarnaar „geïn formeerd" moet worden: de zetelverdeling. Daarover is het touwtrekken al begonnen in de eerste weken van de formatie-Den Uyl, in de maand juni dus. CDA-fractieleider 'Van Agt heeft reeds in die maand schriftelijk vastgelegd wat de opvattingen van zijn fractie waren: een gelijk aantal ministers voor PvdA en CDA. Die formule heeft dan nu ook D'66 meedoet: 7-7-1. De PvdA voelt daar niet voor en eist 8-7-1. En bij die acht ministerzetels wil men dan ook de minister-president in de persoon van drs. Den Uyl leveren. Waardoor, omdat de premier als de stemmen staken een beslissende stem heeft, de situatie feitelijk 9-7-1 kan worden. VOOR het cda gaat het hier om een uiterst belangrijke zaak. De afspraken, die programmatisch bij de formatie tot nu toe zijn gemaakt, leggen een zware hypotheek op de christen-democratische ministers. We behoeven in dit verband slechts de opdracht tot abortus-wetgeving te noe men om dit nog eens dik te onderstrepen. De uitspraak van de Nederlandse kiezers, waarop de PvdA zich beroept, vindt zijn weerspiegeling in de post van de premier, die het CDA en de PvdA niet bestrijdt. Het zou goed zijn als men in socialistische kring beseft dat er een goed vaderlands spreekwoord bestaat over „het onderste uit de kan" willen hebben. NAVO niet tegen neutronenbom BRUSSEL Amerika's Europese bondgenoten zullen naar ver wachting volgende week president Carter meedelen, dat zij geen overwegende bezwaren hebben tegen de aanmaak van de omstre den neutronenbom. De geallieerden hadden aanvankelijk gisteren hun mening zullen geven, maar de bijeenkomst is uitgesteld tot volgende week dinsdag omdat enk&e delegaties op het NAVO-hoofdkwartier nog geen definitieve instructies van hun regeringen hadden ontvangen. Het is volgens de diplomaten onwaarschijnlijk, dat de Europese NAVO-landen Carter eveneens zullen meedelen of de neutronen bom al of niet in West-Europa beschikbaar dient te zijn. Frankrijk, IJsland en Luxemburg zullen geen oordeel uitspreken over het al of niet vervaardigen van de bom, die een kleine h-bom is waarvan de straling mensen doodt, maar die weinig materiële schade veroorzaakt. MOSKOU De Sovjetrussische psychiater Ernst Axelrod (40) die actief is in de joodse emigratiebeweging, is gisteren na 48 uur hechtenis vrijgelaten maar zou wegens parasitisme terecht moeten staan. Dr. Axelrod verloor zijn functie van lector aan een universiteit nadat hij anderhalf jaar geleden gevraagd had om toestemming tot emigratie. Hij zei dat zijn ondervragens hem hadden meegedeeld dat hij in staat van beschuldiging zou worden gesteld nadat het onderzoek binnen een maand voltooid zal zijn. Volgens de Sovjet- wetgeving kan een gezond mens zonder baan wegens parasitisme vervolgd worden. Men kan een maximum-straf van een jaar arbeidskamp en voorts twee jaar ballingschap in het eigen land krijgen. Geen extra vrij scholieren voor wintersport DEN HAAG Leer plichtigen kunnen geen extra verlofda gen opnemen om bui ten de schoolvakan ties naar de winter sport te gaan. Als reisbureaus het te gendeel suggereren, is dit onjuiste infor matie. Minister van Keme- nade van Onderwijs en Wetenschappen heeft hierop de aan dacht gevestigd. Hij i vindt schoolverzuim een ernstige zaak. Alleen gewichtige re- denen kunnen leiden tot verlof, dat een schoolhoofd kan ge- ven tot ten hoogste i tien dagen per schooljaar. Vakantie buiten de schoolva kantie is niet zo'n ge wichtige reden, al dus het ministerie. VIJFTIEN MILLE VOOR WEDUWE VAN VERDRONKEN TURK I een onzer verslaggevers) MEN Op de speciale rekening bij Rabo-bank in Diemen is inmiddels tienduizend gulden binnengekomen r steun aan de achtergebleven vrouw 'ier kinderen van de Turkse gastar- Ier Ibrahim Usal. B man werd vrijdag 9 september door een aantal opgeschoten jongelui „zo maar" in het water van het Amsterdamse Singel gegooid. Hij verdronk. Boudewijn Jansen, staflid van C A, die hém nasprong maar de man niet meer kon redden en vervolgens de actie ontketen de: „Er komen niet alleen grote bedragen binnen; ook overschrijvingen van tien, Een specialist van de Rabo-bank is in- vijftien gulden. middels naar Turkije afgereisd om te En je kunt merken dat bekijken of daar een stuk grond kan de mensen toch wel geëmotioneerd zijn worden gekocht, waarvan de weduwe door deze zaak. Usal jaarlijks de pachtopbrengst kan in- Er staan opmerkingen bij nen. De actie gaat overigens door: Nr. in de trant van: „Ik schaam me dat ik 39.36.03.016, Rabo-bank Diemen, actie Nederlander ben". Usal. raalf maanden eist voor rkrachting angst gedreven was de fenoot het huis uit ge it toen een 24-jarige kok r binnendrong en vervol- 6 de vrouw van de vluchte- j verkrachtte. Twaalf maan- gevangenisstraf waarvan maand voorwaardelijk met eftijd van twee jaar eiste de cier van justitie bij de igse rechtbank tegen de kok. was niet onbekend bij het rokken echtpaar, had er al s eerder moeilijkheden in B gemaakt. Toen de fors ge- iwde kok weer, aan de bui deur stond en de woning be- i, ging de bewoner de achter- |r uit en viel de bezoeker de |uw aan, en verkrachtte haar. I weet niet hoe ik zo ben omen", zo verklaarde ver- hte bij de rechtbank. •t is een gek verhaal", vond officier van justitie, mr. J. de Wit. Het brute optreden verdachte is voor het slach ter een afschuwelijke erva- 5 geweest. rapport van de psychiater dseerde tot een voorwaarde- e beschikkingstelling van de ering, maar zover wilde de icier nog niet gaan. Wel vond toezicht van de reclassering venst innis op 6 oktober. AMSTERDAM (ANP) - De ver betering van de gezondheid stoestand van het nageslacht in het algemeen is ongetwijfeld een doel, dat ethisch niet alleen aanvaardbaar maar zelfs gebo den lijkt. Prof. dr. C. P. Spor ken, hoogleraar in de medische ethiek aan de Universiteit van Maastricht, zei dit vanmiddag in Amsterdam op een aan de ontwikkelingen in de erfelijk heidsleer (Genetica) gewijde bijeenkomst van het Neder lands natuur- en geneeskundig congres. Over het „manipuleren" met ge netica, met als doel de „soort" mens te verbeteren, zei prof. Sporken: „Het is onze opgave, te werken aan een nieuwe voort plantingsethiek en wel om twee redenen. Door onze huidige wij ze van leven zijn wij bezig de natuurlijke selectie in de ont wikkeling van het mensdom te veranderen zonder te weten wel ke gevolgen dit uiteindelijk voor het menselijk erfgoed zal heb ben. Vervolgens zullen we naar wegen moeten zoeken om onze voortplanting met een groter verantwoordelijkheidsgevoel te omringen. De verantwoordelijkheid voor de kwaliteit van het nieuwe le ven zal volgens prof. Sporken steeds zwaarder moeten wegen. Het gaat daarbij niet alleen om de kwaliteit van het lichamelijk organisme, maar ook om leven waarin zoveel mogelijk mense lijke waarden tot hun recht kun nen komen. Prof. Sporken voegde daar overigens direkt tal van vragen aan toe, zeker met het oog op een selectieve voortplanting waaraan internationaal voor aanstaande 'genetici blijken te denken: Een voortplanting met „geselecteerd kiemgoed". Het is de vraag, of door een weten schappelijk geplande ontwikke ling het mensdom menselijker wordt en welke normen er dan zouden moeten worden gehan teerd voor mensen die moeder worden uitgesloten van de voortplanting. Het doorvoeren van een goed geplande ontwik keling zou onder meer kunnen inhouden, dat een aantal men sen moet worden uitgesloten van de voortplanting. Hij ging ook in op de genetische advisering, het geven van advie zen aan ouders die het risico lopen dat ze kinderen krijgen met erfelijk bepaalde afwijkin gen. Hoe het advies ook uitvalt, uiteindelijk zullen de ouders volgens hem moeten beslissen of ze al dan niet kinderen zullen verwekken en of ze, bij een zwangerschap waarbij wordt vastgesteld dat het kind afwijk ingen heeft, al dan niet tot abor tus zullen overgaan. Deze beslis sing kan door niemand - ook niet door de overheid worden overgenomen. Ook als een echt paar meer dan een erfelijk be last kind geboreh laat worden, heeft de Staat naar zijn mening niet het recht, sterilisatie als een verplichting op te leggen. Veel mensen vinden abortus op grond van een negatief gene tisch advies ethisch aanvaard baar. Het gaat daarbij om een oordeel ovr de „kwaliteit" van het nog ongeboren leven. Als argumenten voor een abortus worden dan de belangen van ouders en samenleving en voor al de belangen van het toekom stige, gehandicapte en „dus" on gelukkige kind aangevoerd. Er nog van afgezien, dat levens geluk niet te hoordelen is, kan deze redenering er ook toe lei den, dat men tot actieve eutha nasie besluit als er een erfelijk belast kind wordt geboren na dat onderzoek tijdens de zwan gerschap de onjuiste conclusie had opgeleverd dat het kind ge zond zou zijn. Het antwoord op de vraag, of men in zo'n geval na de geboor te een „gemiste abortus" alsnog mag „inhalen", wordt groten deels bepaald door de opvatting die men heeft over actieve eut hanasie (het door ingrijpen beëindigen van leven). Hoewel prof. Sporken niet meent, dat elke pasgeborene met alle mogelijke middelen in leven moet worden gehouden, staat hij wel op het standpunt dat mensen de opgave hebben, ook de misdeelde en gehandi capte pasgeborenen in hun zorg en liefde op te nemen. Persoonlijk vindt hij zowel een abortus op eugenetische indica tie als actieve euthanasie op een pasgeborene ethisch niet aan vaardbaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na enkele maanden onderhande len is er uiteindelijk donderdag een akkoord bereikt over het regeerprogram waarmee een kabinet van PvdA, CDA en D '66 moet werken. Het is een heel karwei gebleken. Moeizame onder handelingen hebben toch geleid tot een resultaat dat evenwel voldoende brandstof voor politieke problemen inhoudt. Over dat totale regeerpro gram kunnen genoeg kritische opmerkingen wor den gemaakt, maar de totstandkoming van dat regeerprogram moet toch ook voldoening geven. Misschien had het program op onderdelen minder vaag moeten zijn en op andere onderdelen minder gedetailleerd. Maar er moest een regeerprogram komen dat niet al te gauw aanleiding zou zijn voor ernstige botsingen tussen de partijen die het ko mende kabinet moeten steunen. AR-voorzitter Hans de Boer wees er deze week op dat de behoefte aan gedetailleerde afspraken toeneemt naarmate de betrokken partijen elkaar minder vertrouwen. Een minder gedetailleerd re geerprogram was mogelijk geweest, als er groter vertrouwen tussen socialisten en christen-demo craten over en weer was geweest Nu wordt er, aldus De Boer, al vier maanden gewerkt vanuit het grote wantrouwen. Het vervelende van een regeerprogram waarin afspraken over alle mogelijke onderwerpen zijn opgenomen, is dat het de speelruimte van het parlement kleiner maakt Want het regeerprogram is gemaakt met de fractievoorzitters van de be trokken partijen erbij. Het is gefiatteerd door de kamerfracties van PvdA, CDA en D '66. Het kabinet dat ermee gaat regeren heeft in tegenstel ling tot het eerste kabinet-Den Uyl een sterke binding met de kamerfracties van PvdA, CDA en D'66. Die fracties zitten aan de afspraken vast. Dat geeft vooraf een zekerheid aan het kabinet dat op steun van meer dan 100 van de 150 zetels in de Tweede Kamer kan rekenen. Dat wantrouwen tussen PvdA en CDA is niet zo maar weg te werken. Het bestond bij de PvdA, omdat die partij vreest voor de WD te worden ingeruild, als de christen-democraten daartoe kans zien. Het wantrouwen bestaat bij het CDA, omdat deze vreest door de PvdA andermaal te worden gebruikt als een „bijwagen" in een kabinet waarop de socialisten te veel hun stempel willen drukken. Ook los daarvan zijn onderhandelingen in de politiek een moeizame zaak omdat geprobeerd moet worden mensen met verschillende maat schappelijke visies en strevingen onder één noe mer te brengen. Ook de eigen aard van de onder handelaars speelt daarbij mee. In zijn eerlijkheid sprak Van Agt van een „vreug deloze formatie". De inschikkelijkheid was gering, we gaan niet met frisse moed de laatste etappe de zetelverdeling in. Die eerlijkheid mag charmant zijn, maar het is de vraag of Van Agt met dergelijke opmerkingen de politiek niet ander maal misschien ongewild wat verdacht maakt. Als het allemaal zo moeizaam en weinig inschikke lijk ging, dan was dat mede een gevolg van het meedoen van Van Agt Evenals de andere onder handelaar in de (in)formatie heeft hij het volste recht om eisen te stellen, als hij meent onvoldoen de genoegdoening te krijgen. Dat is het punt niet Maar Van Agt heeft als extra handicap in de onderhandelingen dat hij naar buiten moet maske ren dat zijn kamerfractie nog te veel uit drie stromingen bestaat. Hij moet tijdens de onderhan delingen rekening houden met het kleurengamma in zijn fractie. Dat is een verschrikkelijk moeilijke opgave. Om die te volbrengen is meer tijd nodig dan wanneer men zich bij voorbaat gesteund weet door mensen die vrij eensgezinde politieke opvat tingen hebben. Volgende week begint dan het gevecht om de ministerszetels. Het CDA wil evenveel minister sposten als de PvdA en riskeert de formatie op dat punt te laten stranden. Het CDA vindt dat evenveel ministersposten recht doet aan de verkie zingsuitslag. De PvdA heeft in de Tweede Kamer 53 zetels: het CDA 49, D'66 8. De méér-zetels in de Kamer van de PvdA worden in het kabinet gehonoreerd met de post van minister-president Zeven plus dus. Inderdaad legt die post extra gewicht in de schaal, omdat wanneer in het kabi net de stemmen staken de stem van de voorzitter de doorslag geeft. De PvdA stelt echter dat 8 ministersposten voor PvdA, 7 voor CDA en één voor D '66 meer tegemoetkomt aan de verkiezingsuitslag, omdat in die verhouding de grote winst voor de PvdA tien kamerzetels tot gelding komt. Die winst zou volgens de PvdA onvoldoende worden gehono reerd als het CDA evenveel ministersposten zou krijgen. Mr. W. Aantjes (CDA) schrijft deze week in het AR-blad, dat er ook een politiek motief is om het CDA evenveel ministersposten te geven. Vier jaar lang waren de machtsverhoudingen binnen het kabinet-Den Uyl onevenredig gunstig voor de Pv dA, KVP en ARP hebben die regeringscombinatie „niettemin" mede in stand gehouden, ook met de bedoeling om tot een meer normale en gelijkwaar dige samenwerking tussen PvdA en nu CDA te komen. Als er dus „afrondingen" nodig zijn in de machtsverhoudingen binnen het tweede kabinet- Den Uyl dan ligt het voor de hand, aldus Aantjes, om nu het CDA wat „overwicht" te geven. Maar, voegt hij daaraan toe, we vinden dat op zijn minst de parlementaire krachtsverhoudingen tot gelding moeten komen. En dan kom je op zeven minister sposten inclusief minister-president voor PvdA, zeven voor CDA en een voor D '66. Volgende week zullen we weten hoe dit gevecht is verlopen en of Veringa en Den Uyl ook op dit punt een aanvaardbaar compromis hebben gevonden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7