Stan liep met voorbijgangers mee hond zoekt huis KIEZEN IN SOORTEN EN DISTRICTEN ;tad/regio LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van een onzer verslaggevers) (LEIDEN Zo'n 125.000 stemgerechtigden Ikunnen aanstaande woensdag hun stem juitbrengen bij de verkiezingen voor de leden van de verenigde vergadering van tiet Hoogheemraadschap van Rijnland. Sa- »nen zijn deze kiezers dankzij een merk waardig systeem van census-kiesrecht goed voor een miljoen stemmen, verspreid tover zes kiesdistricten. Twee jaar geleden tiield Rijnland ook al verkiezingen, maar door een aantal onjuistheden in de stem biljetten werden deze door de provincies £uid- en Noord Holland vernietigd, zodat Rijnland het woensdag nog eens een keer tje over mag doen: kosten zeker 2 ton xxtra. Dat bedrag had veel hoger kunnen zijn als Rijnland zelf meer had gedaan dan alleen fnaar het pure organisatorische werk uit roeren. maar de dijkgraaf en zijn zes 'eneens door de Kroon benoemde hoog- imraden wensen zich niet aan politiek branden, ook al hebben de aanstaande verkiezingen nauwelijks overeenkomst met dat wat verkiezingen in dit land doorgaans kenmerkt. Zo hebben de dames en heren kandidaten zelf tot op heden nauwelijks enige activiteit ondernomen zich aan het kiezerscorps voor te stellen. Alleen de bond van huis- en grondeigenaren plaatste onlangs een advertentie waarin de door deze vereniging gesteunde kandidaten wer den genoemd met de oproep hen te stem men. De kamers van Koophandel van Lei den en Gouda hebben de ondernemers in hun gebied een briefje met wat informatie over de verkiezingen en hun voorkeurkan didaten gestuurd. De enige twee die de propaganda wat professioneler aanpakten waren de progressieve kandidaten me vrouw C. Kerling-Simons en de heer L. Jonker beiden uit Leiden. Van hen ontving de redactie een echte verkiezingsfolder met een pleidooi voor het steunen van deze progressieve kandidaten. En omdat het hoogheemraadschap zichzelf niet wettelijk gesanctioneerd bij machte acht om zelf enige voorlichting/over kandi- Kiesdistrict I A daten en hun achtergronden te verstrek ken. zat er niets anders op om dan als krant maar zelf wat pionierswerk te ver richten. Dus werden de kandidaten opge- beid en verzocht die achtergrond informa- Huiseigenaren tie waarom vele kiezers bij het Hoogheem raadschap tevergeefs aankloppen, aan de ze krant te verstrekken. Ook op dit punt bleek het grote verschil met „gewone" verkiezingen. Soms waren de dames en heren kandidaten slechts na de grootste aandrang bereid wat over zichzelf prijs te geven, ofschoon de vragen een dergelijke schroom bepaald niet rechtvaardigden. publiek komt er ook dit jaar nog niet aan te pas. Alom een duistere zaak dus, die verkiezin gen voor het Hoogheemraadschap. De mensen die mogen stemmen (en dat zijn er heel wat meer dan twee jaar geleden) weten doorgaans niet op -wie. En ofschoon het aantal kiesgerechtigden is toegenomen is nog allerminst sprake van het door velen gewenste algemeen kiesrecht. Het blijft vooralsnog een zaak van de meer welge stelde huis- en grondeigenaren. Het grote Ongeveer 50.000 mensen mogen dit keer voor het eerst hun stem uitbrengen. In hoofdzaak zijn dit huiseigenaren die door een verlaging van de kiesdrempel voor het eerst ter stembus gaan. Stemgerechtigd zijn zij die meer dan een kwart hectare grond bezitten of eigenaar zijn van een gebouw waarvoor aan het Hoogheemraad schap tenminste een bedrag van 125' gul den betaald moet worden. Naar mate men meer grond bezit dan wel meer gebouwen in eigendom heeft waarvoor meer „om slag" moet worden betaald mag men op woensdag ook meer stemmen uitbrengen, voor zowel de zogenaamde hoofdingelan den als hun plaatsvervangers. In totaal moeten er woensdag 20 hoofdin gelanden en eyenzovele plaatsvervangers worden aangewezen: 10 voor ongebouwd eigendom en tien voor gebouwd eigendom De Verenigde Vergadering telt verder nog tien hoofdingelanden waterkwaliteit, die worden aangewezen door de kamers van koophandel, de gemeenten en het land bouwschap. En zo wordt de indruk dat de verkiezingen van het Hoogheemraadschap nou niet be paald het toonbeeld van democratie in Nederland is door voor velen onbegrijpe lijk gerekend voor niet ingewijden steeds maar weer bevestigd. Geen wonder dan ook dat van vele kanten wordt aangedron gen op een ingrijpende democratisering van dit soort waterschappen, waarbij som migen, waaronder het gemeentebestuur van Leiden ver willen gaan: dat is voor vraagtekens bij de doelmatigheid ervan. Bovendien vindt de dijkgraaf de verkiezin gen lang niet zo ondemocratisch als velen willen doen geloven. Naar zijn oordeel is de democratie van de waterschappen de oudste democratie in ons land en nog steeds bijzonder functioneel in die zin dat er een duidelijk verband is tussen zeggen schap en belang in de vorm van de betalin gen die men moet doen. „Wie veel grond heeft of veel gebouwen bezit heeft veel belang bij een goed waterbeheer. Hij be taalt een hogere belasting en krijgt in ruil daarvoor een grotere invloed", zegt de dijkgraaf van Rijnland. Het profijt-begin sel in optima forma. Maar goed, democratie of niet, verkiezin- stander van algemeen kiesrecht Een ver- gen w=rde^ er toch eehouden' en feit is gelijkbare situatie dus met de verkiezingen voor Kamer, provinciale staten en gemeen teraad. Dijkgraaf Baron Van Knobelsdorff van het Hoogheemraadschap van Rijnland vindt dit een leuke theorie, maar zet de nodige dat maar al te veel kiezers zich af vragen wie ze nu moeten stemmen. Dankzij de bereidwillige medewerking van een aantal kandidaten was het mogelijk aan de voor avond van deze Rijnlandverkiezingen wat licht op de kandidatenlijsten te werpen. L. G. J. Alkemade. Bosweg 20, Noordwijk. Kandidaat ge steld door de Vereniging van Huis en Grondeigenaren. 52 jaar, directeur bouwbedrijf. Andere functies: fractie-voor zitter CDA gemeenteraad Noordwijk, voorzitter Rabo bank Noordwijk. J. Dijkstra, Emmalaan 12, Sassenheim. plaatsvervanger van de heer L. G. J Alkema de Kandidaat gesteld door de Vereniging van Huis- en Grondeigenaren. 48 jaar, di recteur bouwbedrijf, make laar taxateur, lid van het CDA. H. J- Heemskerk, Heerenweg 359, Lisse, kandidaat gesteld door de land- en tuinbouwor ganisatie LTB, 53 jaar, bloembollenkweker, voorzit ter van 2 verschillende pol ders die onder Rijnlands be stuur zullen komen. Politieke voorkeur: CDA G. M. Meskers, Duinweg 88, Noordwijk. Plaatsvervanger van H. J. Heemskerk, kandi daat van de LTB, 32 jaar, bloembollenkweker, lid CDA en lid KVP J. R Kranenburg. Veurse- straat 292a, Leidschendam, gekandideerd door Land- en Tumbouwvereniging en Mid denstandsvereniging in Leid schendam, lid vertrouwens commissie polderconcentratie van Rijnland, tuinder, 53 jaar, geen politieke voorkeur. Mevrouw C. A. Kerling-Si mons, Apollolaan 424, Leiden, progressief kandidaat, plaats vervanger van L. Jonker, se cretaresse Leidse woning stichting, ex-raadslid PvdA Leiden. Mevrouw A. Roos, Apollolaan 592, Leiden, Liberale kandi daat met als plaatsvervanger A. W. J. Caron uit Wassenaar, gesteund door WD, bioche- mica bij Rijksuniversiteit Lei- J. M. Kramer. Handelhof 53, Alphen aan den Rijn, plaats vervanger van J. Groot, kan didaat van huiseigenaren, hoofd automatisering Swaas BV, 39 jaar, lid van de WD. H. P. Zwetsloot. Van Klaver- weijdeweg 4, Hoogmade, kan didaat gesteld door de LTB en de beide andere landbou worganisaties. zittend hoofd ingeland, 54 jaar, makelaar taxateur, voorzitter CDA en KVP. Kiesdistrict IV: B. W Buenk, Middelweg 52, Moordrecht, zittend hoofdin geland, gekandideerd door werkgeversorganisaties NCW, VNO, NKOV, KNOV en de Kamers van Koophandel van Rijnland en Gouda, secretaris van de Kamer van Koophan del in Gouda, voorzitter Fede ratie goud en zilver, andere functies in metaalindustrie. 60 jaar, geen uitgesproken po litieke voorkeur. J. A. Verbeek, Raadshuisdam '4, Warmond, vertegenwoordi ger Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren, 28 jaar, ar chitect, wenst geen medede ling te doen van politieke voorkeur. Plaatsvervanger van W. Doeven. W. Doeven, Frederikskade 2, Hoogmade, kandidaat Leidse bond van Huis- en Grondeige naren, voorzitter van deze bond, beheert exploitatiekan- toor, lid Leidse huisvestings advies commissie. 55 jaar. geen politieke voorkeur. tLEIDEN De verkiezingen van Rijnland kenmerken zich door «oorten van kiesgerechtigden en vier soorten van kandidaten. Allereerst zijn er de „hoofdingelanden ongebouwd eigendom", wat 'zoveel wil zeggen als de „grootgrondbezitters" (boeren, tuinders en landbouwers), die vanoudsher een zeer belangrijke stem in het Hoogheemraadschap hebben gehad. De laatste jaren is hun num- merieke invloed aanzienlijk beperkt, doordat er ook vertegenwoor digers van de sector „gebouwd eigendom" in de Verenigde Verga dering zitting hebben genomen. Daarnaast zijn er dan nog tien hoofdingelanden „waterkwaliteit" die zoals opgemerkt door de gemeenten, de kamers van koophandel en het landbouwschap Hvorden aangewezen. De grootste groep kiezers bevindt zich in de Bector „gebouwd eigendom". Voor de tien zetels die hier te verdelen tijn werden ook de meeste kandidaten gesteld. Deze kandidaten ivorden op deze pagina voor het voetlicht gehaald, ook al omdat ïen aantal hoofdingelanden „onbebouwd" al bij gebrek aan tegen kandidaten meteen verkozen is verklaard. Elke hoofdingeland heeft voorts een plaatsvervanger en ook hier- Voor kan volgende week woensdag gestemd worden. Het gebied /an het Hoogheemraadschap is bij de verkiezingen verdeeld in zes listricten: District 1 onder A: Velsen, Bloemendaal, Haarlem, Zandvoort, Tïaarlemmerliede en Spaarnwoude, Heemstede en Bennebroek. District 1 onder B: Hillegom, Noordwijk, Noordwijkerhout,Lisse, /oorhout, Sassenheim en Warmond. jjCiesdistrict 1 onder C: Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk, Valkenburg, ^eiden, Voorschoten, Wassenaar, Leidschendam, Den Haag en (jf oorburg. Kiesdistrict II: Haarlemmermeer, Aalsmeer, Amsterdam en Amstel veen kiesdistrict III: Koudekerk aan den Rijn, Alphen aan den Rijn, to-eiderdorp, Alkemade, Leimuiden.Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Ter >4ar, Woubrugge, Nieuwkoop en Zevenhoven. Jtiesdistrict IV: Alphen aan den Rijn, Benthuizen, Bleiswijk, Bode graven, Boskoop, Gouda, Haastrecht, Hazerswoude, Moerkapelle, n|eeuwijk, Leidschendam/Stompwijk, Zoetermeer en Zoeterwoude. J. G. Meerburg, Achterhove- nerweg 28, Leiderdorp, ge kandideerd door Bond van Huis- en Grondeigenaren, 40 jaar, aannemer-makelaar, lid CDA. F. C. Prillevitz, Kon. Wilhel- minalaan 20, Leidschendam, gesteund door Lokale Huisei genaren, 42 jaar, werkzaam als directeur natuurbescher ming en openluchtrecreatie bij het ministerie van CRM. P. J. Uijttewaal, Geerweg 36, Ter Aar, kandidaat gesteld door Nederlandse Groente en fruitverwerkende indus trie. directeur conservenfa- briek. 60 jaar, wil politieke voorkeur niet prijsgeven. C. Zaal, Rhijngeesterstraat- weg 93, Oegstgeest, kandidaat gesteld door kring van bedrij ven Bollenstreek, gesteund door de Kamer van Koophan del Rijnland en Gouda. 41 jaar, directeur Sikkens BV. Geen politieke voorkeur. D. J. van Herwaarden, Rem- brandtweg 40, Noordwijk, plaatsvervanger van C. Zaal, kandidaat Kamer van Koop handel. directeur Van Her- waardens kalkzandsteenfa briek NV, Hillegom, 54 jaar oud. Lid ARP en CDA. Kiesdistrict I C: W. E. N. Vasbinder. Hazen- boschlaan 43, Oegstgeest, Vrije kandidaat, 49 jaar, wis kundig ingenieur bij TNO Delft, expert op gebied ver keer- en vervoersonderzoek. Belangstelling C. A. M. E. M. L. Hilgersom, Sluiskant 7, Leidschendam, kandidaat KNOV en NKOV (ondernemers in midden- en kleinbedrijf), eigenaar glas- handel, 40 jaar, lid afdelings bestuur WD. N. Parlevliet, Populierenlaan 4, Katwijk, kandidaat (visver- werkende) Industrie, ge steund door Kamer van Koophandel, 57 jaar, direc teur visverwerkend bedrijf, voorzitter redersvereniging, ex-raadslid voor het CDA G. A. M. van Haasteren, Gro- tiuslaan 44, Leiderdorp, plaatsvervanger van J. G. Meerburg, kandidaat Huis- en Grondeigenaren, directeur Honda-dealer, annex, garage bedrijf. 42 iaar. lid CDA. G. C. P. van Dorp, Kerkstraat 20. Katwijk. Plaatsvervanger N Parlevliet, kandidaat in dustrie, directeur Chemisch bedrijf. 31 jaar, geen lid poli tieke partii. Mevrouw G. M. Gorter-La Roy, Van Lennepdreef 43, Leiderdorp. Onafhankelijk kandidaat, zeer geïnteres seerd m de waterzuivering, via haar werk bij de Rijksuni versiteit (chemica) kandidaat gesteld, 43 jaar. Politieke voorkeur WD. R. Vis, Ten Harmsenstraat 9, Alphen aan den Rijn, gekan dideerd door de Alphense vereniging van Huiseigena ren, 63 jaar. architect, lid van de WD. J. P. Jonkers, J. H. van Straa- ten van Nesplantsoen 1, Bos koop, plaatsvervanger van B. W. Buenk, administrateur bij machinefabriek, kandidatuur gesteund door bedrijfsleven en kamers van koophandel, werknemersondervoorzitter Goude Kamer, oud-raadslid Boskoop 2000, lid PvdA 45 jaar oud. Kiesdistrict III J. Groot, Jupiterstraat 60, Alphen aan den Rijn, gekan dideerd door een groep huis eigenaren, 40 jaar, slgemeen secretaris van een we-kgever- sorganisatie, lid van het CDA. J. F van Ruiten, Populieren- straat 41, Roelof arendsveen, plaatsvervanger van F. J. Uyttewaal, kandidaat van Vereniging Groente en Fruit, 33 jaar, directeur productie van Van Ruiten c dustrie, geen politieke Lid H G. Muller, Rembrandt van Rijnlaan 18. Oegstgeest, plaatsvervanger van W. E. N. Vasbinder, gesteund door WD Oegstgeest. Beroep: Oc trooigemachtigde te Den Haag, 44 jaar, üd WD. Th. S. van der Laan. Parkweg 281, Voorburg, onafhankelijk kandidaat, directeur Vleeswa- renfabnek, geen politieke voorkeur, 39 jaar oud. L. Jonker, Van Oldenbame- veltstraat 27, Leiden, progres sief kandidaat, chemicus, mi lieudeskundige bij Vereniging van Nederlandse Gemeenten, ex-raadslid PvdA-Leiden, ex- lid Provinciale Staten. G. A. van Wieringen, Erica park 37. Alphen aan den Rijo, plaatsvervanger van R. Vis gesteund door huiseigenaren in Alphen, aannemer, 59 jaar, lid CDA C. J. van Eek, Rijneveld 75. Boskoop, gekandideerd door Hollandse landbouworganisa ties, Boomkweker va:i be roep, 42 jaar en lid /an het CDA. M. Kroes, Dr. Vlaanderenlaan 30, Koudekerk aan den Rijn, directeur Nederlandse Span betonmaatschappij, civiel door bedrijfsleven, geen poli tieke voorkeur. R. Niezen, S. van Capelweg 32 B. Noorden, directeur La- texfalt BV in Koudekerk aan den Rijn. gesteund door be drijfsleven en Kamer van Koophandel. J. W. Hekkelman, Loevestein 8, Leiderdorp, gesteund door alle fracties in de Leiderdorp- se gemeenteraad. Fractie voorzitter van het CDA-Lei- derdorp, 45 jaar, lector celfy siologie aan de Rijksuniversi- M. de Kool, Gallaslaan 6, Lei derdorp. plaatsvervanger van J. W Hekkelman, voorzitter van de ARP Leiderdorp. C. J. van der Bijl, Juliana- straat 88, Alphen aan den Rijn, plaatsvervanger van L. Gesman gesteund door huis- en grondeigenaren in Alphen, secretaris van deze vereni ging, bouwondernemer en ta xateur, 53 jaar, lid van het CDA van der Loos, Tuin- bouwweg 6, Stompwijk, plaatsvervanger van C.J. van Eek, gesteund door Hollandse landbouworganisaties, glas tuinbouwer van beroep, 44 jaar, lid CDA L Gesman, Burg. Visserpark 12. Alphen aan den Rijn, ge kandideerd door huis- en grondeigenaren, 56 jaar, aan nemer, üd CDA. Vandaag is de Duitse herder Stan aan de beurt. Stan werd op een avond in een van de straten van Leiden door een paar voorbijgangers aange- J troffen. Wat deze mensen za- •11 gen was een vrolijke, goed doorvoede hond, die welge moed met hen mee begon te s lopen. Iedere poging om het dier naar huis te sturen mis lukte. Stan bleef vrolijk om hen heen draaien. De enige oplossing die overbleef,was het dier mee te nemen naar 9 het asiel, waar zonder twijfel it wel een eigenaar op zou ko men duiken. Een hond met een conditie 3 zoals die van Stan kon alleen maar zelf zijn weggelopen van huis en dan nog meer uit nieuwsgierigheid, dan uit onte vredenheid. Wie er echter J kwam: geen eigenaar. Stan zit nu al meer dan tien dagen in het asiel en wie een beetje hart voor zijn huisdier heeft zou hem thuis toch op zijn minst gemist moeten hebben. De er- varing wijst uit dat* een hond als Stan op het ogenblik wei nig kans meer heeft zijn oor spronkelijk huis weer te vin- ;h( den. De twee jaar oude herder /ill is nu echter ook weer geen hond die het asielleven zo fan tastisch vindt. Een hok is dui- r delijk niets voor hem, en aan dacht krijgt hij voor zijn doen ook te weinig. Stan's gedrag in het asiel typeert zijn karakter dat overigens erg ongecompli- ceert in elkaar steekt. Stan houdt van dollen en draven in het vrije veld en hij wil ook erg graag veel aangehaald worden. Welke hond wil dat niet. Maar waar bij een andere hond de problemen beginnen, houdt bij Stan het verhaal op. Stan voldoet nu eens echt aan het begrip hond. Als men bij het bovenstaande namelijk nog trouw en gehoorzaamheid voegt, ontstaat er een opval lende gelijkenis met super honden als Lassie e.d. Met dit verschil dat Stan wel degelijk bestaat.... Stan's buitenkant is geheel in overeenstemming met dat van een raszuivere herder, mits de ze de kleuren bruin-geel heeft en een goedige blik in de ogen. De enige dissonant bij Stan is zijn staart Deze is, in tegen stelling tot die van de ras-her der,'fier gekruld. Aan de ande re kant is Stan daardoor uit duizenden te herkennen, als dat eens voor mocht komen. Anka Anka, de poedel van vorige „Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek: „Hond zoekt thuis". In deze rubriek wordt een bond beschre ven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschreven bonden zijn alle door bondebezit- ters naar bet asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt buis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze at te balen. Adres: Nieuw Leids dierena siel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00—16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. week, heeft overstelpend veel reacties op haar verschijning in deze rubriek gehad. De bof- ferd die het eerst de hand op Anka kon leggen, was iemand uit Noorden die, als prettige bijkomstigheid, ook nog een flink stuk eigen grond rond het huis had, waar Anka naar hartelust kan spelen. Aansluitend nog een oproep voor vrijwilligers die i.vm. wereld-dierendag zouden wil len collecteren in Leiden en omstreken. Deze collecte gaat uit van de Dierenbescherming Leiden. Gegadigden kunnen contact opnemen met Meyr. Petra Mittelmeyer (Tel. 768762) voor Leiden, en Mevr. Besjes (Tel. 071-890904) voor de randgemeenten. Voorts verzorgt de Stichting Leids Dierenasiel op 1 okt. van 11 uur tot 14 uur een open dag in het Leids dierenasiel aan de Besjeslaan 6/b, alwaar om. voorlichting zal worden gege ven over de verzorging van huisdieren. Beheerder Will Tiele zal u graag verwelko men in zijn domein. Tenslotte organiseert de Die renbescherming afd. Leiden op 8 okt. een bazar op het Stadhuisplein. BART SPIJKER Stan, de twee jaar oude herder

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5