Herengracht/- Zij kingel nadert haar voltooiing Stadsvernieuwing Zomertijd betekende geen sensationele revolutie lAD/lREGIO EERSTE SLEUTELS WORDEN DINSDAG UITGEREIKT XS'SSSTS Bewoners Plan-Noord vrezen overlast van brandweerkazerne NIEUW.ONDERKOMEN VOOR GEMEENTEWERKEN IN WARMOND GEOPEND Prof. Gaillard neemt afscheid ragen rer Baerthuis" jKwartover- Jfstelt LH IDSE COURANT ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1977 PAGINA 3 LEIDEN De eerste woningen in het stadsvernieuwingsgebied Herengrach- t/Zijlsingel worden dinsdag 27 sep tember opgeleverd. Ir. De Kiewit, hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid overhandigt de sleutels aan de toe komstige bewoners van een serie wo ningen die werden ontworpen door architectenbureau Treffèrs en Polgar. De eerste woning van Den Hollander- Loosbroek kan eveneens dinsdag wor den opgeleverd. Wethouder Verboom van volkshuisvesting overhandigt hier de sleutels aan de eerste bewo ners. Van beide bouwprojecten zijn modelwoningen ingericht die van kwart voor vier tot half zes kunnen worden bezichtigd. In 1974 werden in totaal achttien bouwplannen voor het kaalslaggebied ingediend. Drie plannen-haalden de eindstreep. Den Hollander/Van Loos broek maakte een ontwerp voor 311 woningenvoor het gebied tussen de Vijfde Groenesteeg, Oranjegracht, 't Huis op de Waard en het stuk tussen de Waardgracht, de Zesde Groenes teeg en de Binnenoostgracht. De wo ningen zijn alle gegroepeerd om bin nenterreinen waarop te zijner tijd on der meer speelplaatsen worden inge richt In het plan is ruimte voor 147 gezinswoningen, 79 woningen voor al leenstaanden en 85 bejaarden wonin gen. Het plan van Treffers/Polgar bevat 301 woningen in het gebied tussen Langestraat en Oranjegracht en tus sen Waardgracht en het Nederlands Drukkerijbedrijf en aan de overkant tussen Oranjegracht, Waardgracht en Zuidsingel. Op de begane grond zijn woningen voor alleenstaanden en be jaarden geprojecteerd. Er boven lig gen gezinswoningen in twee of drie lagen. In totaal ontwierp het architec tenbureau 140 gezinswoningen, 51 wö- ningen voor alleenstaanden en 68 be jaardenwoningen. Huurprijs Alle woningen in het stadsvernieu wingsgebied komen in beheer bij de Leidse Woningstichting. Dankzij rui me rijkssubsidie kan de gemiddelde huur op 327,- worden gesteld. Tij dens een persbijeenkomst beloofde wethouder Verboom gisteren dat hij bij het ministerie van volkshuisvesting stappen zal ondernemen om de huur prijs nog iets te drukken. Er is door de gemeente gekozen voor een grote bebouwingsdichtheid te neinde aan te sluiten op de kleinscha lige bebouwing in de binnenstad. Op vallend is ook de pluriformiteit van de toekomstige bewoners. Niet alleen ge zinnen zullen hun intrek in de wonin gen nemen, maar ook alleenstaanden en bejaarden. In alle drie de bouw plannen is voorts een grote verschei denheid dan woningtypes te zien. Hierdoor wordt een grote verlevendi ging van het stadsvernieuwingsgebied verkregen. In de loop van 1978 zullen alle woningen in het gebied Heren gracht/Zijlsingel worden opgeleverd. Een apart hoofdstuk vormt de nieuw bouw tussen Zuidsingel en Ooster kerkstraat. Hier bouwt de stichting „Nieuw Groenhoven" 189 woningen, voornamelijk voor bejaarden. Dit jaar kan nog met de bouw worden begon nen. In het noordelijk deel is inmid dels het voormalige fabriekscomplex van de Koninklijke Nederlandse Grof smederij gesloopt om plaats te maken voor een park, waarvan de aanleg nog voor het einde van het plantseizoen kan beginnen. Na de oplevering van de woningen zal onmiddellijk begon nen worden aan het herstel van de walmuren van de grachten. Tevens zullen een aantal bruggen worden ge restaureerd. Toekomstige bewoners Bij het toewijzen van de nieuwe wo ningen is prioriteit gegeven aan de ex-bewoners van het kaalslaggebied. Aanvankelijk bestond er veel belang stelling van die zijde, maar gebleken is dat velen zich terugtrokken, nadat zij de woningen hadden gezien. „Veel ex-bewoners vonden de huizen te klein", aldus wethouder Verboom, die overigens niet bang is dat de wonin gen leegblijven staan. „We hebben er alle vertrouwen in dat in het gebied mensen komen wonen die er echt zin in hebben, zich „op hun oude stek" te vestigen." Als pikante bijzonderheid kon gemeente-voorlichter Lelieveldt meedelen dat het gelukt was een fami lie, namelijk de familie Koet, te her huisvesten .op precies dezelfde plaats als waar zij voor de kaalslag woonden. stadsvernieuwingsgebied. LEIDEN De zo mertijd heeft, althans in de Leidse regio, niet gezorgd voor een revolutionaire omme keer in het leven van veel mensen. Als morgen zondag 25 september om de 3.00 uur in de prille mor gen de klokken een uur worden terugge zet zullen hoogstens de veeboeren verlicht ademhalen; de overi ge bewoners van de Leidse regio hadden zich zonder moeite aan de nieuwe tijd aangepast en het ligt voor de hand te ver onderstellen dat ze zich even makkelijk weer aan de oude si tuatie zullen aanpas sen. Wat gaat er nu ook al weer precies gebeuren als die in gewikkelde zomertijd ineens weer wordt afge schaft. Als het 's morgens 8 uur is wordt-het van de ene op de andere dag weer 7 uur. Dat betekent dat de zon, die zich van ons ge knoei met de tijd immers geen fluit aantrekt, plotse ling een uur eerder op ons staat neer te stralen. Het betekent tevens, dat iede reen weer een uur langer in zijn bed kan blijven liggen; goed nieuws voor de lang slapers; ergernis voor de punctuele types die op een vast tijdstip plegen wakker te worden en eerst nog een uur moedeloos naar hetpla- fond gaan liggen staren al vorens met de dagelijkse arbeid aan te vangen. Als het 's avonds in de huidige situatie 8 uur is, wijst de klok volgende week ineens weer 7 uur aan. De zon trekt zich daar wederom weinig van aan en stuift even zogoed een uur eerder onder de hori zon. Slecht nieuws voor de liefhebbers van het dag licht die plotsklaps door in vallende duisternis worden overvallen en goed nieuws voor degenen die de kat in het donker plegen te knij pen; daar kunnen ze een een uur eerder mee begin- Toerisme Het gerucht dat de zomer tijd een nieuw tijdperk zou gaan inluiden voor het toe risme is geen bewaarheid geworden. De wat koel uit gevallen zomer heeft dat beeld mogelijk wat vertroe beld. De regionale VWs melden dat zij niets van een verhevigde toeristen- stroom als gevolg van de zomertijd hebben kunnen merken en de Duitse toerist lijkt meer oog te hebben voor een „pünktliche" be diening dan voor een uur langer zon op een broodje braadworst met een goed glas bokbier. Wat betreft het energieverbruik, in dit geval het verbruik van stroom, werd voor het in voeren van de zomertijd verondersteld dat het lan gere licht in de avonduren aanleiding zou moeten zijn voor een teruggang in het gebruik van de stroomscha- kelaars welke dienen voor het doen ontbranden van lichtbronnen. Het Leidse electriciteitsbedrijf zal wel een daling optreden maar hoefde niet bepaald een deel van de energievoorzie ning stil te leggen om aan de behoefte te voldoen". Geen revolutionaire da ling", aldus het commen taar van een woordvoerder. Boerenbedrijf Afgezien van problemen bij de veeboeren met koeien die zich net zoals de zon niets aantrekken van verplaatste klokken, kende het boerenbedrijf weinig problemen met de zomer tijd. Ook de bloembollen kwekers konden zich vrij goed in de nieuwe situatie inpassen, aldus een woord voerder van de Noordwijk- seLTB. Kinderen Er is nog één groepering die het eerder invallen van de duisternis waarschijn lijk met enig genoegen te gemoet zal zien: ouders van vrij jonge kinderen. Was hun kroost tijdens de zo mertijd amper op tijd het bed in te krijgen (.Mammie of Pappie het is nog zo licht, ik kan niet slapen") .straks vallen de koters bij kans nog voor het avonde ten in de armen van Morp heus. Frank Buurman IN LAF LEIDEN De bewoners uit de omgeving van de Leidse Appara ten Fabriek zijn erg geschrokken van de vergevorderde gemeente lijke plannen inzake de vestiging van de brandweerkazerne in het LAF-gebouw. Namens die bewoners heeft de Stichting Wijk- collectief Plan Noord een schrijven doen uitgaan waarin wordt gewezen op de overlast die de brandweerkazerne zal gaan veroor zaken voor de nabije bewoners en waarin het ontbreken van enige inspraak in deze kwestie wordt gehekeld. Het wijkcollectief stelt in zijn brief dat het bericht over de vestiging van de kazerne „plotseling uit de lucht is komen vallen" en dat het werd bevestigd op een bewonersvergadering op 21 september over het bestemmingsplan Noorderkwartier. „De doorgang waar langs de auto's uitrukken komt langs de nieuw te bouwen woningen op„Het Spoortje" op de Kooilaan uit. Dit betekent dat de brand weerkazerne midden in de woonwijk komt te liggen. Weliswaar gunstig gelegen om snel in Leiden Noord of de Merenwijk te zijn, maar met de nodige overlast voor de bewoners. Als andere vestigingsplaats is oorspronkelijk de voormalige Leidse Machinefa briek aan de Langegracht overwogen, maar de keuze lijkt nu definitief op het LAF gevallen te zijn. Zodra de LAF naar Zoeterwoude verhuist zou de verplaatsing van de kazerne een feit moeten worden", constateert het wijkcollectief, dat verder nog vreest dat door de vestiging van de afdeling autoverslepen de overlast nog sterker wordt. „Aan de bewoners van Noorderkwartier is tot nu toe nog nooit iets medegedeeld. Van enige inspraak vanuit de wijk is vooralsnog geen sprake, en juist op een inspraakavond waar onder meer het agendapunt ongewenste overlast veroorzakende bedrijfsvestigingen in de toekomst aan de orde kwam moet blijken dat de vestiging van de brandweerkazerne al bijna geregeld is", aldus het wijkcol lectief Noord. WARMOND Gistermiddag gebouw aan de V.d. Woude- werd op een originele manier straat bevat naast een ruime de nieuwe werkplaats voor ge- werkplaats een gezellige kantine meentewerken geopend. Burge- en wasgelegenheid. Bovendien meester de Vreeze reed met de jg er een ruimte voor de perso- tractor van gemeentewerken neelsleden van het Spectrum die dwars door een geschilderde af- ggn deel van de Warmondse beelding van het oude onderko- plantsoenen verzorgen. De aan- men aan de Jan Steenlaan. vankelijk in het gebouw gepro jecteerde garage voor de brand- De boerderij aan de Jan Steen- weer moest door gebrek aan laan was al lange tijd onge- geldmiddelen worden geschrapt schikt als gemeentewerkplaats Na de officiële opening werd er maar financiële problemen hiel- zowel 's middags als 's avonds den nieuw bou lang tegen. Het open huis gehouden. Expositie Hoogewerf ALPHEN AAN DEN RIJN er 20 etsen van Hoogewerf ver- Gezien de enorme belangstelling kocht. De speciaal voor de jaar- die er bestaat voor de expositie markt vervaardigde ets is zoals van Nieuwkoper Theo Hooge- verwacht werd reeds uitver- werf is de ruimte van de Kunst- kocht. uitleen aan de Rijnkade 11 mor- De expositie is nog te genmiddag extra geopend van z'en tot en met zaterdag 2 okto- twee tot vijf uur. Tot nu toe zijn ber-a.s. van 10 tot 17 uur. LEIDEN Profes sor doctor P. J. Gail lard (70 jaar) heeft gistermiddag in ver band met emeritaat officieel afscheid ge nomen van de Leidse Universiteit als hoogleraar -in de heeft doorgemaakt beoefening. In toene- „Celbiologie en His- Met name de celbio- mende mate wordt er tologie" in de Facul- logie heeft er toe bij- in de wereld medi- teit der Geneeskun- gedragen dat veel on- sche hulp gevraagd, de. Hiermee heeft de bekend gebleven wat de wetenschap- hoogleraar een we- ziektebeelden door per een groot verant- tenschappelijke pe- de geneeskunde her- .woordelijkheidsge- riode van een halve kend en therapeu- voel meegeeft", aldus eeuw, waarin hij zo- tisch behandeld kon- professor Gaillard. wel in binnen- als den worden. De Van de kant van de buitenland door zijn hoogleraar drong Universiteit mocht studies grote faam erop aan dat ook van professor Gaillard verwierf afgesloten, wetenschapszijde veel in speeches ver- In zijn afscheidscolle- veel meer door de vatte dankbetuigin- ge in het Gorlaeusla- verschillende vakge- gen voor zijn werk boratorium sprak bieden moet worden ontvangen. Tevens professor Gaillard samengewerkt. „De kreeg de heer Gail- over de enorme ont- Nederlandse Univer- lard enkele cadeaus, wikkeling, die de ver- siteiten mogen wat zoals een fles Cha- schillende gebieden hun taak ten aanzien teau Gaillardwijn en van de geneeskunde van de welzijnszorg een geschilderd por- sinds zijn aankomst betreft niet afdwalen tret van de hoogle- in 1925 in Leiden naar eenzijdige vak- raar. "►hen aan den rijn 5| fractievoorzitter van Pro- ai sief Alphen, Kees Waag- iu ster, heeft aan het college B. en W. schriftelijke vra- (ssteld over de bestemming het „Baerthuis" aan de straat 169. Waagmeester :r^gt of de gemeente plannen 9 t het Baerthuis te verko- 0 Volgens hem noet het ge- 1 nde pand in handen van de ^ieente blijven, om te worden (njtemd voor sociaal-culturele Waagmeester «t verder of de berichten t zijn dat de sociëteit voor oerbewoners ,,'t Blikkie" jc het pand graag gebruik wil en maken. c vraagt de fractievoorzitter [J Progressief Alphen of het 3, ege op de hoogte is dat enke- ifi wrgers het oog hebben latea 1 len op het Baerthuis voor het tigen van een „Oost-West- im", dat onder meer cur- geeft op het gebied van isterse filosofie en genees- Je, natuurlijke landbouw en Waagmeester wil van i college weten of er al toezeg zijn gedaan aan deze pep of anders bereid is mede- jrking te verlenen aan het ves- jen van een „Oost-West-Cen- un". Waagmeester wil even van het college weten of e meer groeperingen zijn iteresseerd in hef. pand aan Tooftstraat, dat volgens hem „verschillende initiatieven" ite zou kunnen bieden. IIDEN— Kabaret „Kwart erelf" moet de cabarettoe- nst van Nederland worden rn met enige andere groe- die al weer te lang met het ïdicaat „talentvol" door Ne- rland rondtouren. Twee maal jzen weghalen op de Delftse jaret-talentenjacht Cameret- i zou iets moeten zeggen: is t niet vdn de groep, dan toch n dat festival. Gezien de nefvoorstelling, die Kwart erelf gisteravond in het Lak f, van hun nieuwe program- J „Live", vrees ik dat het iets n het festival zegt. ,ive" >iedt niets nieuws in ca ret Nederland, heeft geen dui- lijk eigen gezicht\ een eigen iie op het gebeuren van van- lag de dag waarvan het hele ogramma doortrokken is, en ist de theaterpersoonlijkheid, B bij al het cabaret het gebrek n acteertalent moet compen- ren. ave" is opgebouwd volgens 't aloude en zeer statische incipe van de afwisseling tus- n liederen en teksten, met •orgaans grove overgang: immer-black out-nummer. :n gemakkelijker theatrale op- ssing is er niet. De woordspe- ig vormt een essentieel ele- ent; soms te gezocht, af en toe ëffend. Gelukkig kunnen René m Zanten en Kees Bos in het gemeen de moed opbrengen ze et al te nadrukkelijk te bren- n, daarmee de kans lopend it er wel eens eentje de mist igaat. Bij voldoende dubbelzin- igheden per regel tekst (rede- ik in orde) mag dat geen pro- leem zijn. Helaas durft Kwart- Verelf niet het risico aan een 'oordspeling vaag te houden en iet begrijpen aan het publiek 'ver te laten. Een vechtersbaas ie nog even naar de Belgische ust moet, is voldoende; Knok- toevoegen is een onderschat ing van je publiek, een alge neen Nederlands cabaret-euvel. Iwartoverelf is op haar niveau leen slecht cabaret. De beide ongens en het meisje brengen |un programma vlot, zonder tinka's en ontspannen. Maar Voorboden van een nieuwe ge neratie, dat zijn ze niet; al deden andere berichten dat vermoe den. Paul van der Plank

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3