Programma BON R0GER- VI0LLET Gast op Middeleeuws kasteel Alles wat ooit is gefotografeerd te zien bij 'ERDAG 24 SEPTEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 17 -tc Met uw krant naar Noord-Engeland: ..Dromen zijn bedrog." wordt vaak beweerd. Met één behoeft dat echter zeker niet het geval te zijn. Wie er van droomt ooit nog eens te gast te zijn op een Middel eeuws kasteel, kan deze droom binnenkort werkelijkheid laten worden. Uw krant is er in geslaagd het beroemde Dertiende Eeuws Lumley Castle in de schitterende streek tussen Durham en Newcastle in Noord Engeland geduren de enkele dagen te reserveren. Men zal er de sfeer van zovele eeuwen geleden „proeven", maar ook genieten van optimaal, eigentijds comfort. Lumley Castle vormt een harmonieuze twee-eenheid van historie en superklasse hotellerie. Alle, zeer gezellige kamers beschikken over badkamer, kleurentelevisie, radio en telefoon. Zelfs bestaat in beperkte mate de mogelijkheid in een weelderig ingericht vertrek met hemelbed te loge ren. en gerechten, volgens aloude receptuur bereid. Bij het schijnsel van kaarsen treden speellieden, dansgroepen, zangers en zangeressen in authentieke kledij op. De reis duurt van donderdagmiddag 10 tot en met maan dagmorgen 14 november. Het Imposante Lumley Castle, waar de graaf van Scarbrough, afstammeling van de Lumley's, nog altijd over prlvévertrekken beschikt Dit unieke kasteel met zijn prachtige park vormt het hoofddoel van een vijfdaagse Engelandreis, die op donder dag 10 november aan boord van één der luxe schepen van North Sea Ferries begint. Dat de kasteelkeuken met „super" kan worden betiteld, zal men tijdens het diner-dansant op vrijdagavond ervaren. In de imposarlte Baron-hall wordt 's zaterdags een Middel eeuws banket aangericht. De gracieuze „ladies of the court" serveren er mead, de traditionele streekdrank, wijn Vrijdag 8 uur v.m. aankomst te Hull. Per bus naar Helmsley. Koffie in de rustieke Feversham Arms. Lunch in Buck Hotel te Reeth. Via Arkengarthdale naar Barnard Castle. Bezoek aan Bowes Museum. Schitterende collectie schilderijen, meubelen, zilver, speelgoed, poppen, model len en wapenen. Omstreeks 5 uur aankomst Lumley Castle. Diner-dansant en overnachting. Zaterdag Engels ontbijt in hotel. Half 10 naar Newcast le. Dag vrij voor winkelen e.d. Men kan echter ook deelnemen aan excursie naar de Romeinse Hadrians Wall of naar Sunderland. Daar wordt gespeeld de voetbalwed strijd Sunderland-Bristol Rovers. Om half 6 uit Newcastle naar Lumley Castle. Middeleeuws banket. Zondag Engels ontbijt in hotel. Kwart over 10 naar Durham, waar o.a. kathedraal wordt bezocht. Lunch in Europa Lodge Hotel te Darlington. Via York naar Huil, waar 's middags om 5 uur wordt ingescheept voor de terugreis. Diner aan boord. Maandag - aankomst Europoort 8 uur v.m. Ontbijt aan boord. De prijs voor deze exclusieve „Live in a castle"-tour bedraagt 415,- op basis van twee-persoons kamer. Toe slag luxe hut aan boord 40.- per persoon. Wie niet per eigen gelegenheid naar Europoort komt kan gratis gebruik maken van bussen, die u vanuit Gouda. Den Haag of Rotterdam naar Europoort brengen (en ook weer terug). Vertrektijden bussen Den Haag Centraal 15.00 uur. Goudsche Courant, Markt 46 eveneens 15.00 uur en Rotterdamsch Nieuwsblad, Coolsingel 67 om 15.45 uur. Alle verdere inlichtingen worden verstrekt door North Sea Ferries, mej. Joke Kriboo, tel. 01819-62077 tst. 131. bij wie ook telefonisch kan worden geboekt. Aan North Sea Ferries t.a.v. Mej. Joke Kriboo, Postbus 1123. Rozenburg (Europoort) Ik ga/wij gaan mee met de „Live in a castle" tour van 10 tot en met 14 november 1977. Prijs 415,- p p Ik (wij) maak (maken) wel/geen gebruik van de gratis bussen naar en van Europoort. Ik wil (wij willen) wel/geen luxe hut aan boord (toeslag 40.- p.p.) Kinderen tot 12 jaar betalen 50% van de reissom (Bij aanmelding leeftijd vermelden) Nadere informaties ontvangt u na inzenden van deze bon van North Sea Ferries. Na betaling ontvangt u reisdocu menten. Woonplaats: De archiefmappen in 'de Rue de Seine, waaruit keuze gemaakt kan worden. Het personeel moet academische graden heb ben. gebied zijn: de archivarissen, research- medewerkers en bibliothecaressen (nage noeg heel het personeel is vrouwelijk) moeten allen academische graden hebben en sommigen beschikken zelfs over zeer hoge universitaire kwalificaties. Voor nieuwe klanten is het steeds een verras sing vast te stellen, dat elk lid van het personeel de voortdurend aangroeiende collectie praktisch van binnen en van buiten kent De onderwerpen waarover Roger-Viollet materiaal bezit, zijn nagenoeg onuitputte lijk. Letterlijk elk land ter wereld is vertegenwoordigd in de collectie. En over elk land zijn er uitgebreide keuzes over kunst, cultuur, architectuur, geschiede nis, landschappen, typerende taferelen, stadsgezichten, industrie, handeL am bachten, volk, tradities, folklore. De afdeling kunstfoto's vormt daarnaast één van de meest opzienbarende kanten van de firma, schilderkunst, beeldhouw werken, oude en moderne kunst, Franse, Amerikaanse, Assyrische, kortom alle culturen, alle uitingen daarvan zijn in fotomateriaal vertegenwoordigd. Daar naast afzonderlijke onderwerpen, zoals bomen, bloemen, insekten, dieren, sport, meubels, landschappen, bergen, land bouw, industrie, ijzersmeedwerk, binnen huiskunst. Voorts uiteraard de onafzienbare serie portretten van beroemde, bekende en totaal onbekende personen van de laatste eeuw, en zelfs van lieden uit oude tijden, ïnzoverre de foto's hun geschilderde of gebeeldhouwde portretten voorstellen. Voorts foto's over actuele verschijnselen: luchtvaart, ruimtevaart, televisie, toneel, film, en typische nieuwsfoto's, zoals van de Eiffeltoren in aanbouw, van oorlogs handelingen tot en met die in Vietnam en het Midden-Oosten. Het is moeilijk, zo niet onmogelijk, teleur gesteld de zaak van Roger-Viollet te ver laten. Integendeel: zelfs de meest hoogge spannen verwachtingen worden vaak overtroffen door het onvoorstelbaar rijke materiaal dat beschikbaar is. Niet alleen de journalist, de schrijver en illustrator vindt er praktisch alles van zijn gading, maar ook degenen die de historie van de fotografie bestuderen en pictorale bewij zen voor historische voorvallen zoeken. In de loop van de jaren heeft Roger-Viol let wereldberoemde fotoverzamelingen opgekocht, zoals die van Mercier, Lipnits- ki, Harlingue, Lévy-Neurdein, Boyer en Branger. De collectie van Lucien Mercier, die vanaf 1880 talloze foto's maakte van Parijs en omgeving, bestaat uit 30.000 glazen negatieven. Eén van de bekendste foto's van deze collectie is die van de begrafenis van Victor Hugo, die ontelba re keren afgedrukt is. De verzameling van Harlingue bestaat uit elf ton documenten en er waren negen jaren nodig om deze te sorteren en om afdrukken te maken. Harlingue's moeder begon in 1870 de verzameling aan te leggen en hijzelf ging daarmee door tot zijn dood op 85-jarige leeftijd. De collectie van Lévy-Neurdein bevat negatieven vanaf 1865 en de volkomen gave glazen platen bevatten fenomenale opnamen van tal van Europese steden in de 19e eeuw (waaronder vele Duitse, die geheel en al in de oorlog vernield zijn) en verder foto's van de Frans-Duitse oorlog van 1870, van de Amerikaanse burgeroorlog, de Commune, de industria lisering en medernisenng van onze we reld. Om ze te rangschikken hadden zes uiterst ervaren en bedreven archivarissen drie jaren nodig. Voor industriële en wetenschappelijke documentatie zijn de verzamelde opnamen van Boyer en Bran ger onschatbaar, terwijl die van Lipnitski een volstrekt unieke kroniek vormt van het artistieke, literaire en toneelleven in de Franse hoofdstad. Een van de jongste aanwinsten is een geheel complete serie luchtfoto's van heel Frankrijk. Voor de klanten en bewonderaars van Roger-Viollet is het een grote geruststel ling te weten, dat deze unieke collectie zal blijven voortbestaan, ook na het heen gaan van de tegenwoordige eigenaars. 'Monsieur en madame Roger-Viollet heb ben namelijk bepaald dat de collectie, als zij zich uit het actieve leven terugtekken, overgenomen wordt door de Bibliothèque Mazarine, en dat één en ander precies zoals tot dusver zal blijven functioneren. Merkwaardigerwijze (maar gezien ook de voortdurende evolutie waaraan de collec tie door uitbreiding onderhevig is) be staat er geen catalogus. En hoewel men schriftelijke inlichtingen kan vragen, is het veel verkieslijker persoonlijk het ma teriaal waarin men geïnteresseerd is, te komen raadplegen. De snelheid en zeker heid waarmee het personeel precies dat gene weet aan te dragen, waarvoor men op dat bepaald ogenblik belangstelling heeft, vormt niet de geringste verbijste ring waaraan de bezoekers bloot komen te staan. En de zeer speciale sfeer in de Rue de Seine maakt elk bezoek boven dien tot een bijna intellectuele fijnproeve- rij. De dagbladjournalist, die er illustratie materiaal voor een artikel zoekt, doet er goed aan oogkleppen mee te nemen: in zijn vak is de tijd kostbaar en als hij zich bij Roger-Viollet laat verleiden iets ver der te kijken dan de map met het be schikbare materiaal over het gevraagde onderwerp, dreigt zoveel vertraging (en verrijking) op te treden dat hij beter voor een maandblad kan gaan werken. JAN DRUMMEN US Roger-Viollet is een bijna sche naam voor ieder die fotogra- illustratiemateriaal nodig heeft, riaal dat afwijkt van het gebruike- alledaagse. Wat niet wegneemt dat r-ViolIet ook bet alledaagse kan ■en, maar met dit verschil, dat alles uit de oude zaak in de Rue de Seine, lij het Institut de France, komt een speciale, moeilijke te definiëren [sche inslag heeft Een foto van Ho ftoilet van een kweekreactor is an ti an die van andere foto-agentschap- Misschien is het maar een idee, chien komt het door een zekere be ting van duizenden en duizenden •re foto's uit hetzelfde huis, die min- illustratie dan verhalend materiaal en. Bij Roger-Viollet vindt men to en honderden, duizenden, tiendui en foto's, waarop men bijna letter- looit uitgekeken komt. bedrijf is meer dan een eeuw oud: 167 vestigde een zekere Laurent Olli- op de Seine-kade bij de Pont-des- het bedrijf. De meeste van zijn waren studenten van de nabijge- academie voor schone kunsten, die waren om modellen te huren. :re klanten waren krante-illustrato- die bij monsieur OUivier, die weldra Ollivier" genoemd werd, foto's len kopen of huren om als voor- te dienen voor hun gravures en ities. Overigens gebruikten veel naars in die tijd foto's als voor- ten voor hun werk en Maurice Utril- loet het procédé vaak toegepast heb- kele jaren later, in 1880, vestigde „Le •e Ollivier" zich in de nauwe Rue de ne, achter het Mazarin paleis, dat lenwoordig het Institut de France is, sar de Académie Fran?aise zetelt. Hij daar dichter bij de kunstacademie zijn klanten en de firma is nooit van plaats 'verhuisd. De grote ruiten een het mogelijk binnen de uitgebrei- collecties klappers met foto's te zien, ir in de vitrines wederzijds van de fdingang en tegen één van de zijmu- prijken grotendeels vergeelde exoti- foto's en reprodukties van klassieke heden, die jarenlang niet vervangen en meteen een sfeer van romantiek >oezie scheppen. En een foto van een ruskisch fragment (als wij ons niet gissen) vormt met die van een klassiek eks beeldhouwwerk en een foto van vermoedelijk Ceylonees strandbeeld hoge kokospalmen één voor tallozen, Roger-Viollet kennen, onvergetelijke kenning. oorspronkelijke verzameling van „Le e Ollivier" bestond uit ongeveer vijf- uizend negatieven, hoofdzakelijk van astwerken, portretten, planten en die- i. Later werd deze opgekocht door de (lilies Roger en Viollet Zij hadden al [i eigen collecties, die in de loop van Archieven, opgeborgen in de door de Fanse staat er beschikking gestelde zalen van het ..Petit Palais", meer dan vijf miljoen foto's zijn op korte termijn, (en veelal onmiddellijk) beschikbaar. de jaren sterk uitgebreid werden, met name die van Henri Roger en zijn ooms, Ernest Roger en Henri Viollet. Henri Roger was ingenieur en een voor aanstaand geleerde, de fotografie was zijn grote liefhebberij en in 1882 begon hij een eigen verzameling fotofrafieën aan te leggen. Zijn oom Henri Viollet verbleef vele jaren in het Verre Oosten, waar hij tal van foto's maakte en tussen 1900 en 1902 bracht hij een indrukwek kende fotografische documentatie uit het Oosten naar Parijs. Momenteel zijn de dochter van Henri Roger, Helène Roger- Viollet en haar echtgenoot Jean Fischer (die de „zaaknaam" Roger-Viollet aange nomen heeft) de eigenaars van de gecom bineerde collecties. De grote ontwikkeling en de roem van de firma begon na het eind van de tweede wereldoorlog. Het merendeel van de Parijse foto-agentschappen had de oorlogsjaren niet overleefd of was er zwaar door gehavend. Deels doordat zij simpelweg opgeheven waren nadat hun eigenaars verdwenen waren, deels door dat zij door de bezetter uitgeplunderd waren waren of geliquideerd werden we gens collaboratie. In 1945 werden dien tengevolge vele collecties of wat daar van overgebleven was, geveild, en daarbij waren onschatbare documenten van foto grafen die tijdens de bezetting gefotogra feerd en hun negatieven bewaard had den. Roger-Viollet kocht het overgrote deel van deze geveilde foto's op en de verzameling werd dientengevolge verrijkt met documenten van historische waarde, die in heel de wereld hun weerga niet hebben. Intussen wordt de collectie, die uit ruim vijf miljoen zwart-wit foto's en 60.000 kleurenfoto's bestaat, nog praktisch da gelijks uitgebreid, zodat de firma een boeiende, maar ongebruikelijke combina tie is van historisch fotodocumentatiema teriaal en cliché's van de meest actuele gebeurtenissen en verschijnselen. De eigenaars trekken er nog voortdurend op uit om nieuw materiaal te verzamelen, en zowel madame als monsieur Roger- Viollet, die beiden uitstekende vaklieden zijn, hebben in veertig jaren heel de wereld bereisd en gefotografeerd. Elk jaar maken zij nog twee of drie grote reizen om de wereld, haar bewoners, haar gebeurtenissen en fenomenen door zoeker en objectief te bekijken en vast te leggen. Zij worden geassisteerd door twee jonge vrouwelijke fotografen, die ieder haar specialiteit hebben: de ene is een „autoriteit" inzake Rusland en China, de andere inzake Europa. En telkens De Eiffeltoren tijdens de bouw in september 1888, voorbeeld van historisch materiaal van Roger-Viollet. wanneer deze vier reizigers van een re portage thuiskomen, wordt de verzame ling met duizenden exemplaren verrijkt. Terwijl de firma gevestigd is op het welbekende adres 6 Rue de Seine, waar een ieder die fotomateriaal nodig heeft, terecht kan, beschikt Roger-Viollet over diverse afdelingen. In de Rue de Pont- hieu zijn de donkere kamers en techni sche afdelingen gevestigd, die per dag vijfhonderd afdrukken kunnen maken. In een magazijn ruim dertig kilometer van Parijs is een archief gevestigd waar in kranten, tijdschriften, boeken, enz. be waard worden, waarin foto's van de fir ma gereproduceerd zijn. En de Franse regering, die sedert geruime tijd het uit zonderlijk belang van de firma ingezien heeft, stelt Roger-Viollet in het Petit Pa lais twee kilometer rekken ter beschik king voor het opbergen van negatieven en archiefmateriaal. Het personeel van de firma bestaat uit dertig personen, die elk experts op hun

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17