Zesling, zegen of miskleun „Kip met gouden eieren is geslacht" WAAR IS HET EIND? MOGEN DE RECLAMEGODEN DE KINDEREN, DE OUDERS EN ONS SPAREN.... TEGELIJK ETEN, TEGELIJK KRIJSEN, TEGELIJK SLAPEN De moeder van een spectaculaire meerling kampt eerder met opvoedkundige dan met financiële pro blemen. want ga er bijvoorbeeld maar eens aan staan een heelstel van die wurmen tegelijk te voeden. Priscilla, Mirella, Patricia, Ramona, Ivo en Dennis liggen met wat gelige gezichtjes de geelzucht is wat erger geworden gisteren - in hun uiterst cleane bedjes op de afdeling pre- ma turen van het Leids Academisch ziekenhuis. Zorgzame zusters waken daar over de Heems- kerkse zesling. Hartslag en ademhaling van de zes baby'tjes worden in koortsachtig tempo gemeten en geregistreerd. En over hen allen waakt Cor Coster, die nooit had kunnen dro men, dat hij nog eens een zesling van de wieg tot het graf onder contract zou krijgen. Nog weken en weken gaat het duren voor Priscilla en haar zusjes en broertjes thuis in, misschien met roze,en blauwe strikken versier de wiegjes zullen liggen, wie weet, aangeboden' door fabrikant Eigenheimer, die via de vereni ging Nederlands fabrikaat, in contact gebracht met de „peetvader", dan verder zijn reclame campagne van Rotan-meubeltjes, uiteraard te gen een tonnetje of zo, afstemt op de zesling. Of de fabrikant van zacht-zachter-dan zachter- babyzeep, mild voor baby's huidje. Of ga zo maar door. De ouderen onder ons herinne ren zich nog de Palmolive reclames met de Dionne-vijfling. Bij aankoop van x-aantal stuk jes toiletzeep, een vijfling - van karton - cadeau, om uit te knippen, compleet met kleertjes - van karton. De reclamegoden mogen ons daarvoor sparen. En mogen zij ook sparen het echtpaar Nijssen, aan wie overigens onze hartelijke gelukwensen. Temeer omdat hun zesling in feite een grote medische miskleun is. Althans zo noemt dr. R. E. Lappöhn uit Groningen het Hij zegt: „Alle respect voor wat mijn collega's in Leiden op verloskundig gebied hebben gepresteerd, even tjes een zesling halen is geen kleinigheid. Maar het had geen zesling hoeven te zijn, als er van tevoren een goede controle had plaatsgevon den". Dat vereist wel enige uitleg. De geboorte van een „meerling" is, voor zover het tweelingen betreft, niet zo bar zeldzadm. Bij een op de tachtig geboorten komt dat voor. Maar zeslin- gen zijn uiterst zeldzaam. Slechts één op de drie miljard geboorten is een zesling. Nu spreken we alleen over geboorten bij een normale, natuurlijke gang van zaken. Eens per maand komt bij de vrouw één eitje vrij uit de eierstokken. Het is een zeldzaamheid als er twee of meer eieren vrijkomen en bevrucht worden. Anders wordt het echter als de eierstokken van de vrouw gestimuleerd worden om eitjes vrij te laten door een behandeling met hormonen. Normalerwijze levert een hersenaanhangsel- klier, de hypufyse, genoeg van een bepaald hormoon om één eitje per maand vrij te maken. Dat vrijkomen heet dan ovulatie. Werkt de hypofyse nauwelijks of niet, dan wordt dat bepaald hormoon te weinig of niet geproduceerd, en komt er dus ook geen eitje vrij. Gevolg: de vrouw kan geen kind krijgen. De medische wetenschap heeft daar wat op gevonden. Werkt de hypofyse te weinig, geef zo'n vrouw dan Clomitheen. Werkt de hypofyse in het geheel niet meer, dan is een behandeling mogelijk met Gonadotrofine, dat wordt gewon nen uit de urine van zwangere vrouwen. De acties „moeders voor moeders" is daarvoor destijds opgezet. Bij totale onvruchtbaarheid Gonadotrofine toe dienen dus. Maar daarmee halen we dan me-, teen de moeilijkheden in huis. Het toedienen van dit middel leidt practisch in alle gevallen tot een meerling omdat er meer eitjes worden vrijgelaten. De juiste dosering van het middel is een zeer moeilijke zaak. En daarmee komen we dan weer bij dr. Lap pöhn terug. Hij zegt: „Door het gebruik van isotopen is zeer nauwkeurig na te gaan hoeveel hormonen er in het lichaam zelf worden aange maakt Als er meer eitjes tot ontwikkeling komen wordt er naar verhouding ook meer hormoon geproduceerd. Een tweeling is wat moeilijk te bepalen, maar een drieling en alles daarboven is heel goed vast te stellen. Worden er te veel hormonen geproduceerd dan zetten we de behandeling van de vrouw stop. In Leiden is die controle niet gebeurd. Ze kunnen het daar echter wel, maar uit gesprek ken met "mijn collega's daar is gebleken, dat men het niet nodig vindt om deze wijze van controle, die in Groningen zo'n succes heeft, toe te passen. En dat noem ik een medische miskleun". Medische miskleun of niet, moeder Corrie Nijs sen—Joosse (bijna 29 heeft graag kinderen gewild. Voor haar zijn kinderen een zege. Begin 1973 getrouwd, wachtte zij al jaren op die bekroning van haar huwelijk. En nu dan ineens zes. De nieuwe woning in Heemskerk zal er heel gauw moeten komen, want de huidige flat met drie slaapkamertjes is voor een gezin van acht wat erg weinig. Blijft ook voor moeder Nijssen de vraag hoé zes kinderen van dezelfde leeftijd goed groot te brengen. Dan praten we er nog niet eens over hoe dat financieel te rooien is. Met Cor Coster als „manager" behoeft dat niet zo'n probleem te zijn. Een ieder mag ervan over tuigd zijn, dat elk lid van de zesling al in zijn eerste levensjaar zoveel op zijn spaarbankboek je heeft staan, dat zijn oudedag gewaarborgd is. Nee, opvoedkundig gezien, ligt er een veel groter probleem. Ga er maar eens aan staan: zes paar babybilletjes tegelijk in de olie en d$ talkpoeder te zetten en te verpakken in luiers met/zonder piasgootjes. Doorhalen wat niet ver langd wordt. Ga er maar eens aanstaan om zes blèrende kindermondjes tegelijk met een lepel pap vol te stoppen. Ga er maar eens aan staan om met zes van die wurmen tegelijk te gaan wandelen. Het lijken kleine probleempjes, maar het zijn in feite pas de beginproblemen van een gezin netje, dat toch zo graag een kindje wilde. Over de grote problemen zouden de ouders van de 's-Gravenzandse vijfling Den Outer een boekje kunnen opendoen. Die groeien overigens in alle rust op, zonder reclametoestanden er om heen. Hun ouders waken er in alles voor dat hun kinderen niet het idee krijgen iets bijzonders te zijn. En dat hebben ze zo goed gedaan, dat het bestaan van de vijfling, Marloes, Tessa, Martijn, Ernst en Rik, nu al weer twintig maanden oud, door heel Nederland vergeten was. Vader en moeder Den Outer zijn er allerminst rouwig om. Zo'n geboorte van een vijfling, twintig maan den geleden, en nu weer van een zesling, zet je toch wel even aan het denken. Want waar is het eind? Als dr. Lappöhns controlemethode niet alleen in het Leidse, maar in nog veel meer ziekenhuizen niet wordt gebruikt, omdat men het niet nodig vindt, waar ligt dan de grens van het menselijk kunnen? Bij achtlingen, tien- lingen, twaalflingen? In feite wordt het aantal gezonde kinderen zeer beperkt doordat de pla centa, de moederkoek, bij een te grote belasting haar taak niet meer aankan. Bij meerlingen moet, voor elk kind meer dan één, van de zwangerschapstijd van veertig weken drie we ken worden afgetrokken. Een tienling zou dus maar zo'n dertien weken zonder schade voor de vruchten kunnen worden gedragen. En dat is biologisch waanzin. Maar, kan men zeggen, de wetenschap staat tenslotte voor niets. Nog even, en de vrouw kan precies bepalen wat ze wil, alsof het om een bestelling bij de banketbakker gaat: acht jonge tjes, blond, blauwe ogen, arische neus. Waar mee dan het oude schrikbeeld weer is opgeroe pen, het 1984 van Orwell, de macht uit de reageerbuis. Dan gaan we nog maar voorbij aan heel andere aspecten van de kunstmatige ontwikkeling van meerlingen. Onderzoekingen uit bepaald onver dachte bron hebben langzamerhand genoeg zaam aangetoond dat onze wereldbevolking, mits op dezelfde wijze toenemend, te groot wordt om nog goed gevoed te kunnen worden. Velen zien hier een argument in om voorbe hoedsmiddelen te propageren. Hoe men hier ook tegenover staat, duidelijk is dat ongecon troleerde ontwikkeling van meerlingen flagrant in strijd is met de bezorgdheid voor een groeiende wereldbevolking. Priscilla, Mirella, Patricia, Ramona, Ivo en Dennis liggen met wat gelige gezichtjes in hun bedjes. U kimt ze niet zien, want de televisie heeft nog geen ton betaald aan Cor Coster voor het exclusief vertoningsrecht De zusters wa ken. De apparatuur waakt. De zesling weet nog van niets. Ze zijn een zegen en een miskleun. Het is wel gezellig met zijn zessen: tegelijk krijsen, tegelijk eten, tegelijk slapen. Gerard Croné LEIDEN/AMSTERDAM De spreekwoordelijke „kip met de gouden eieren" is geslacht. De rechten tot publicatie over de afgelopen zondag geboren zesling Nijssen zijn verkocht Daarmee is de jacht op de exclusiviteit beëindigd en de rust op de redactionele fron ten weergekeerd. De Tele graaf is traditiegetrouw win naar geworden. De rijkgevul- de schatkist van dit Amster damse ochtendblad bleek ook dit keer voldoende gevuld te zijn om andere vaderlandse bladen te overbieden. Het be drag dat wordt betaald voor de rechten tot publicatie in Nederland ligt iets boven de vijftigduizend gulden. Het contract werd pas donderdag middag gesloten. De jacht op het publiceren van nieuws over de Heemskerkse zesling heeft de afgelopen da gen de gemoederen danig be ziggehouden. In chronologi sche volgorde sommen we hier een serie gebeurtenissen op, die een kijkje bieden achter de soms wat onfris aandoende jacht. Geld is in de loop der jaren een machtig middel ge worden om als krant commer cieel de toon aan te kunnen geven. Geld is soms belangrij ker dan goede en adequate nieuws jaging, dat is wel geble ken. Mevrouw Corrie Nijssen wordt begin augustus opgeno men in het Leidse Academisch Ziekenhuis. In de wandelgan gen wordt gefluisterd, dat „het wel een vijfling zal worden". Het gerucht lekt uit en de Leidse Courant belt de afde ling voorlichting van het zie kenhuis om nadere informatie. Die informatie wordt dan wel niet gegeven, maar wel wordt gezegd dat „er een kern van waarheid inzit" en beloofd wordt dat „de krant tijdig zal worden ingelicht als het zover zal zijn". De afdeling voorlich ting komt die belofte niet na. Zondagmorgen 18 september om kwart over tien vindt de geboorte plaats. De dag ervoor hadden de artsen al geconsta teerd, dat er een zesling te verwachten viel. De audio-vi- suele dienst van het Leidse AZ legt de operatieve ingreep vast op televisiebeelden. Het NOS- joumaal hoort van de geboor te en weet in de middaguren beslag te leggen op een deel van het AZ-filmpje. De dienst voorlichting van het AZ ver leent daarbij zijn medewerk ing. Inmiddels zijn bij de me dische en sociale/maatschap pelijke begeleidende staf van het ziekenhuis vragen gerezen. „Wat nu?", moet men zich heb ben afgevraagd. Niemand weet het antwoord, totdat voorlichter Eelco Groenevelt met een idee komt. „Cor Cos- ter, dat is de man", roept hij uit. Later, maandagmiddag, zal de neo-natholoog dr. J. H. Ruys tijdens een persconferen tie verklaren dat er zondag morgen al overleg was ge weest met de gelukkige vader Nijssen. Hij stemde er mee in, dat voor de begeleiding op pu blicitair en financieel vlak een deskundige zal worden aange trokken. Het heeft er alle schijn van, dat de heer Nijssen pas veel later van het aantrek ken van Cor Coster op de hoogte is gebracht Zondagmiddag werd de heer Coster, directeur van het voet ballers-bemiddelingsbureau Inter Football uit Amsterdam en vooral bekend als schoon vader en zakelijk begeleider van Johan Cruijff, benaderd door het Academisch Zieken huis. Hij vroeg wat bedenktijd en aanvaardde de opdracht. Tegenover verslaggevers zegt hij: „Het gezin komt in grote financiële problemen door de geboorte van zo'n groot aantal kinderen. Denk bijvoorbeeld eens aan de noodzakelijke ver huizing, de kosten van baby- uitzet, scholing en kleding in de toekomst. Die mensen heb ben hulp nodig. Ik wil ze daar bij wel adviseren en hun de overlast van organisatie en het maken van afspraken bespa ren". Later, tijdens de maan dagmiddag gehouden perscon ferentie verklaart Coster: „De publicatie is voor de hoogste bieder". Inmiddels is Coster van vele kanten afgeschilderd als de onfrisse geldjager. Tijdens een maandagavond uitgezonden televisie-uitzending van VA- RA's Koos Posthuma wordt er door sommigen op deze wijze over hem gesproken. Deze be schuldigingen steken Cor Cos- ter. Hij zegt dinsdagmorgen: „Ik word aangezocht om die mensen te helpen. Is het dan „onfris" als ik daar op inga? Ik word misselijk van deze beschuldigingen, hoewel ik op dit terrein al heel wat gewend ben". Het bemiddelingsbureau Inter Football is inmiddels op volle toeren gaan werken. Bespro ken wordt hoe men de publi catie gaat verkopen. De eerste stevige bedragen worden maandagavond en dinsdag morgen al geboden. Het bu reau heeft een verdeling ge maakt in de verschillende me dia. Door vier categorieën kan geboden worden: radio, t.v., weekbladen en dagbladen. Combinaties zijn mogelijk. Te vens kan men nationaal en internationaal bieden. Om het recht tot exclusieve publicatie en doorverkoop aan derden te verkrijgen, dient meer dan een miljoen op tafel gebracht te worden. Het uitgeversconcern VNU doet voor publicatie in de weekbladen van dit concern een bod, dat ruim boven de ton ligt, voor nationale publi catie. De dagbladen Algemeen Dagblad, Telegraaf melden zi ch, Enkele regionale bladen vormen combinaties. De vraagprijs is honderdduizend gulden. Dinsdagmorgen publiceert het ochtendblad De Telegraaf, ter wijl de onderhandelingen nog gaande zijn, een foto vv"» het echtpaar Nijssen. De foto is in het geniep gemaakt met een minieme camera, een zoge naamde knoopsgatfoto. Na de publicatie van deze plaat da len de prijzen. Inmiddels is gebleken dat de heer Siem Nijssen een doorslaggevende stem in het gehele gebeuren wil hebben. Hij wil meebeslis sen. Mede hierdoor verlopen de onderhandelingen stroef en kan nog geen akkoord worden gesloten. Vooral tegen de Tele graaf bestaat weerstand na de publicatie op dinsdagmorgen. De aangifte van de zesling op het Leidse stadhuis nadert Woensdagmorgen vind deze aangifte plaats. De afdeling voorlichting van het stadhuis haalt zich hierbij de woede van zowel Inter Football als de media op de hals. De afdeling voorlichting heeft de twee lo kale bladen, Leidse Courant en Leidsch Dagblad, foto's van de gebeurtenis toegezegd. Dit tegen de wil van Inter Football in. De media zijn boos, omdat zij niet in de gelegenheid wor den gesteld hun werk te ver richten en de twee lokale bla den zijn bevoordeeld. Met na me het Algemeen Dagblad ontsteekt in woede. Kennelijk verwacht dit Rotterdamse blad al, dat het zijn grootste concurrent De Telegraaf niet zal kunnen overbieden. Na de publicatie van de foto's van de aangifte in het Leidse stadhuis zakt de prijs van ex clusieve publicatie verder. Nog drie bieders zijn in de markt: Algemeen Dagblad, die ver geefs een combinatie trachtte te verkrijgen met anderen om het bod wat hoger te kunnen opschroeven, de Telegraaf en de Gemeenschappelijke Pers dienst, een combinatie van re gionale bladen. De prijs voor dagbladen is inmiddels gezakt tot rond de halve ton. Donder dagmiddag wordt de knoop doorgehakt. De Telegraaf is de hoogste bieder en verkrijgt het recht tot exclusieve publicatie; het weekblad Privé, ook beho rende tot dit Amsterdamse concern, wordt van de over eenkomst uitgesloten. Het VNU-concem heeft de rechten voor de weekbladen verkre gen, maar over de te betalen prijs wordt nog onderhandeld. Overeenstemming met buiten landse, vooral Duitsebladen is nog niet bereikt. Een aanbod van de Rabo-bank om voor alle kinderen een bankreke ning te geven is aanvaard. WIM BUIJTEWEG

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13