Britten zoeken scheuren in vliegtuigvleugels jritse zakenman it gevangenis in eganda verdwenen VS blijven trouw aan SALT-akkoord Iedereen zit met Kalkar Bild Zeitung: Schleyer mogelijk in Frankrijk in zijn maag F Rhodesfé wijst Amerikaanse zuster uit 'Na Kappler komt Reder aan de beurt' Kinderen schieten agenten neer )ordierse vangenen fenen met Onderzoek naar mislukken lancering OTS -TENLAND leidse couRANTfvrijdag 23 september 1977 pagina 9 (Van onze correspondent Roger Simons) DEN De Britse Trident-3, waarmee Groot- annië's genationaliseerde luchtvaartmaatschap- ritish Airways van Londen op andere Europse isteden vliegt, is een hoogst onbetrouwbare tine geworden. Sinds de ontdekking op 2 augus- van barsten in de vleugels van een Trident-3, na het nodig bleek negentien van de 25 toestel- ran dit type uit de dienst te nemen zijn nog fouten aan bet licht gekomen, rel hard gewerkt wordt om de defecte Tridents bruikbaar te maken, zal het vermoedelijk nog h tot februari 1978 vooraleer British Airways ze opnieuw in dienst kan stellen. Dit schept ernstige problemen voor de maatschappij, die de Trident-3 ook nodig heeft voor vluchten op binnenlandse lucht havens. De defecte toestellen worden tijdelijk vervangen door vliegtuigen, afgehuurd van de Arabische maatschap pij Gulf Air, en door grotere Boeings van British Airways, die eigenlijk bestemd zijn voor interconti nentale vluchten. Het wordt nu mogelijk geacht, dat British Airways zich veel sneller dan oorspronkelijk voorzien was nieuwe lijnvliegtuigen zal moeten aan schaffen - de Amerikaanse Boeing-737 is een geschikt toestel - ofschoon niemand weet waar de nodige fondsen vandaan zullen komen. De Trident-3 is nauwelijks vijf jaar oud. British Airways bezit bijna alle bestaande Tridents. De enige, die aan het buitenlahd verkocht werden vliegen in China. Normaal zou de Trident-3 tenminste 20.000 vluchten moeten uitvoeren zonder ernstige moeilijk heden. De barsten in de vleugels zijn echter in minder dan de helft van die tijd aan het licht gekomen. Zeven Trident-3 toestellen zijn vanaf vandaag terug in normale dienst De andere toestellen worden gron dig onderzocht door- ingenieurs van de fabrikant Hawker Siddeley, een afdeling van de genationali seerde British Aerospace Corporation. De ingenieurs maken gebruik van röntgenstralen en ultrasonische apparatuur om fouten te ontdekken. De gebarsten vleugels worden gerepareerd door mid del van stalen platen, vastgeschroefd op zwakke punten. Volgens de ingenieurs zijn de Tridents weer volkomen veilig. Niemand kent evenwel de levens duur van die opgelapte vleugels. Dit wordt nu onder zocht door middel van zogeheten vemietigingsproe- ven. Wanneer daaruit blijkt, dat de vleugels na verloop van tijd opnieuw barsten kunnen krijgen wordt het voor British Airways ernst met de aanschaf van andere vliegtuigea Het reparatiewerk en de proeven zullen in elk geval duren tot begin volgend jaar. In afwachting daarvan moet nog uitgemaakt worden wie de kosten ervan zal dragen. British Airways is geneigd Hawker Siddeley aanspra kelijk te stellen, maar de fabrikant onderzoekt mo menteel het aankoopcontract van de 25 Trident-3-toe- stellen' om na te gaan of zijn verantwoordelijkheid nu tot het verleden behoort In het algemeen willen de Britse autoriteiten laten uitzoeken of een kwart van de straalverkeersvliegtuigen ter wereld niet als onveilig moet worden beschouwd, d.w.z. na 50-60.000 vlieguren. r )BI (Upi) Oeganda heeft giste- ieegedeeld dat de in Engeland n zakenman Robert Scanion twee geleden uit een afgelegen gevan- s ontsnapt en met behulp van de geheime dienst is verdwenen Ka mpala zei dat Oegandese veilig- roepen een speurtocht naar hem begonnen, maar dat hij niet was len. De radio citeerde een militai- ordvoerder die zei dat Scanion, juni wegens spionage werd gear- ■d, volgende week zou worden II duidelijk dat Scanion door de Britse |§istische inlichtingendienst waarvoor hij •de, uit de gevangenis werd gestolen. Daar- It de Oegandese regering zich niet langer n verantwoordelijk", aldus de radio, arige Scanion was een zeer goede vriend sident Idi Amin tot zijn arrestatie in juni die volgde na een stroom van meldingen inzake aanslagen op de president. Scanion had zich in september 1975 laten naturali seren tot Oegandees staatsburger. Hij was direc teur van de Oegandese vervoersmaatschappij. In 1975 en ook dit jaar nog droeg hij met een groep Britten Amin op de schouders als teken van steun aan de Oegandese leider. De echtgenote van Scanion, Gloria, die in Groot- Brittannië is, meldde in augstus dat haar man „hopeloos ziek" lag in een hospitaal. Zij had hem echter nooit mogen opzoeken. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat Groot-Brittannië niet betrokken was bij de ontsnapping van Scanion. Waarnemers in Nairobi merkten op dat er over eenkomst bestaat tussen de bekendmaking inzake Scanion en die welke volgde na de verdwijning van mevrouw Dora Bloch in Oeganda vorig jaar. De 70-jarige mevrouw Bloch zat in een vliegtuig dat naar Entebbe gekaapt was. Zij was in een ziekenhuis in Entebbe toen Israëlische comman do's de gijzelaars bevrijdden. Later is haar dood gemeld. jnialistische tiek jegens anen VE (DPA) Negentig t van de uraniumlagen tig percent van de olie- nkoolvooraden in de V.S. in de reservaten van de /bekendgemaakt op de in- onale conferentie in Ge- >ver de discriminatie van eemse volkeren in Ameri- 1 in Genève, onder auspi- an de V.N. wordt gehou- Dndanks dit lijdt 75 per- an de Indianen in de V.S. jndervoeding, ligt hun losheidspercentage tussen en 90 procent en verdie- gemiddeld nog lang geen dollar per jaar tegen de delde Amerikaan 6.000. lianen worden gemiddeld 44 jaar, de andere Ame- n 67 jaar. De Indianen n dit het gevolg van kolo- sche politiek. islag op stenpaar van liland KOK (AFP) Bij een aan- 5 de koning van Thailand stèren in Yala 47 mensen d, zo is van militaire zijde Sen. Er werden twee bom- worpen naar koning Bhoe- die in gezelschap was van ouw Sirikit en twee kinde- rie van de gewonden moes- het ziekenhuis worden op- Zuster Janice McLaughlin bezig met het inpakken van haar bezittingen, nu zij uit Rhodesië is uitgewezen. In haar hand het embleem van haar orde. SALISBURY (UPI) De Rho- desische regering heeft besloten tot uitwijzing van de Ameri kaanse zuster Janice McLaugh lin, één van de medewerksters van de rooms-katholieke com missie voor Gerechtigheid en Vrede in Rhodesië. Aanvanke lijk zou ze berecht worden. De religieuse had documenten opgesteld waarin staat dat de Rhodesische veiligheidstroepen stelselmatig dorpelingen marte len om inlichtingen te krijgen over nationalistische guerrilla strijden. Als het tot een proces was gekomen had de openbaar aanklager, aan de hand van ge tuigenverklaringen, moeten be wijzen dat deze beschuldigingen onwaar zijn. Dat zou tot ongun stige publiciteit voor de regering hebben geleid. Sovjettreilers opgebracht BUENOS AIRES (Reuter) Argentijnse marineschepen heb ben gisteren een groot aantal Russische treilers opgebracht die in de Argentijnse terrioriale wateren visten. Dit blijkt uit een officieel communiqué dat in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires is gepubliceerd. Jeff Halbert uit Gary (Indiana) parkeerde zijn auto, liep er omheen en verdween uit het gezicht van zijn stomverbaasde vrouw. Hij bleek in een gat te zijn gevallen dat was ontstaan nadat men een lantaarnpaal had verwijderd. Hij moest met verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. Op de foto: Jeff wordt uit het gat geholpen terwijl zijn vrouw bezorgd toekijkt. BONN (UPI-AP) De Westduitse boulevard- krant Bild Zeitung meldt dat de ontvoerders van de Westduitse werkge versvoorzitter Hanns- Martin Schleyer zich mo gelijk in Frankrijk be vinden met hun slachtof fer. Volgens het blad hebben de Westduitse autoriteiten dit vernomen uit Zwitser se bronnen. De ontvoer ders zouden zich ophou den in het grensgebied van Frankrijk, West- Duitsland en Zwitserland. De boodschappen die de bemid delaar in deze zaak, de Zwitser se advocaat Denis Payot, gere geld ontvangt, worden telefo nisch doorgegeven door Franse sympathisanten van de ontvoer ders. De Franse politie zou deze gesprekken hebben willen afluisteren, aldus Bild, maar dit werd van hogerhand verboden. De Franse sympathisanten staan volgens de krant in con tact met de Westduitse advocaat Klaus Croissant, die onlangs uit zijn vaderland is gevlucht en nu in Frankrijk is. De leider van de christen-demo craten in West-Duitsland, Hel mut Kohl, heeft gezegd dat de regering van bondskanselier Schmidt „al veel te lang te mee gaand is geweest jegens de linkse ideologen in onze scholen en die de maatschappij ons voorschotelen." „We kunnen dat niet langer tole reren," aldus de woorden van Kohl aan het begin van de drie daagse conferentie van de chris ten-democraten waar het partij programma in hoofdlijnen zal worden opgesteld. Deze opmerkingen van Kohl slaan duidelijk op de zaak van de ontvoerde werkgeversvoor zitter Schleyer. ROME (AFP) Gesterkt door de ontsnapping van Herbert Kappler heeft de ultra-rechtse 'inter nationale anti-communistische alliantie' (IAA) ge zworen dat ook de Oostenrijkse SS-majoor Walter Reder (64) uit Italiaanse gevangenschap zal wor den 'bevrijd'. Reder geldt als een nog krasser geval dan Kappler. Hij organiseerde massa-slachtingen onder de Ita liaanse burgerbevolking toen de Duitse troepen zich in 1944 via de Apennijnen terugtrokken. In het dorp Marzabotto bij Bologna liet hij 1800 mensen ter dood brengen. Met name dat bloedbad leverde hem levenslang op. Reder is een tot Oostenrijker genaturaliseerde Sudetenduitser. Hij werd na de oorlog in Salzburg aangehouden en aan Italië uitgeleverd. MADRID (DPA) Drie Spaan se kinderen van 14, 13 en 11 hebben donderdag in Ontenien- te, een dorp bij Valancia, twee politiemannen neergeschoten. De twee agenten stelden een onderzoek in bij de kantoor boekwinkel die het trio had opengebroken. Toen een van de agenten zich naar binnen waag de, werd hij van dichtbij in hoofd en borst getroffen door kogels uit een geweer met afge zaagde loop. De man verkeert in levensgevaar. De ander werd te gen de muur gezet en ,'igeexecu- teerd". Hij is niet in levensge vaar. Doden bij NA V O-oefening in Duitsland STUTTGART (DPA) - Bij een herfstoefening van de NAVO, „Reforger 77" genaamd, zijn in het zuiden van de bondsrepu bliek tenminste 12 mensen om het leven gekomen onder wie een Nederlandse militair en on geveer 100 gewond geraakt. De schade aan terreinen en straten komt op ongeveer 20 miljoen gulden. DEN (AP) - Tha- Television, een Lon- televisiestation, gisteravond enkele iten uitgezonden van kleurenfilm die ge it zou zijn in een ngenis in Noord-Ier en protestantse ter ten laat zien die zich r de neus van hun ikers oefenen in het ^en van bommen en vaakwapens hanteren, ins het programma bestaat Noordierse gevangenissen feitelijke „universiteit van or." Thames TV verklaart e film gedurende de afgelo- 108 maanden in het geheim door Ulster De- Association (UDA), de .kj^ste protestantse para-mili- organisatie in Noord-Ier- El De beelden zijn uit de telngenis gesmokkeld. (Van onze speciale verslagge ver) KALKAR Naar men ver wacht zullen morgen zo'n 30.000 mensen uit tien Europe se landen betogen tegen de voortgaande bouw van de snelle kweekreactor in het Duitse, dicht bij de Neder landse grens (Nijmegen) gele gen, stadje Kalkar. Kalkar, aan de vooravond van de de monstratie: het is zonnig weer. Geen wolkje aan de lucht. De steeds meer uit de kluiten wassende snelle kwee kreactor staat er in alle rust Nog niet actief, maar voor velen al lang als een stilte voor de storm. Dat zijn de velen, die eisen dat hij nooit actief zal worden, want een maal aan het werk, is hij niet meer te remmen. En als Kalkar I eenmaal ge start is, zal Kalkar II volgen. „Wanneer Nederland zich nu niet terugtrekt uit het Europe se snelle kw eekpro gramma, ial het meegesleurd worden in de richting van een plutoniu- meconomie....", aldus de Stop Kalkar-krant. Kalkar en kernenergie in het algemeen is geen zaak meer van industrieën en regeringen alleen. Dat is thans een heel duidelijke zaak. De beide rege ringspartijen in Duitsland, de socialisten en de liberalen, zit ten met het kernenergiepro gramma nogal in de maag. Vooral de snelle kweekreactor is in die kringen nogal niet bijster populair. De SPD gaat in de herfst een congres beleg gen over de energiepolitiek. Enkele maanden geleden nog heeft de Bondsdag ruim 122 miljoen DM geblokkeerd, die bestemd waren voor Kalkar. Maar de regering hoéft dit be sluit niet uit te voeren. Er zijn binnen de regeringskringen weliswaar bezwaren tegen Kalkar, maar men verschuilt zich achter het argument, dat nü stoppen te duur is. Bovendien is men nu eenmaal contractueel gebonden aan an dere regeringen. In Nederland is de situatie nauwelijks an ders. De linkse partijen (CPN, PSP, PPR) en de beide rege ringspartijen PvdA en D'66 zijn tegen Kalkar, maar ook de Nederlandse regering voelt zich contractueel gebonden aan andere regeringen. Hoe wel beide regeringen zeggen, dat de nodige voorzichtigheid betracht wordt, gaat de bouw rustig door. Kalkar is een geldverslindend proces. Men verwacht dat het boven de 3 miljard zal uitko men. Daarvan betalen Neder land en België-Luxemburg ie der 15 pet. en Duitsland 70 pet. De industrie bouwt en de over heid betaalt De industrie: Sie mens, Kraft Werk Union, VE- BA, Rijn-Schelde Verolme, VMF, Comprimo en de elektri citeitsbedrijven. Stop Kalkar. Maar is zoiets nog te stoppen? Voor standers zeggen neen. Tegen standers ja. Het merkwaardige is, dat de voorstanders het zo ongeveer voor het zeggen heb ben, maar dat de groep tegen standers duidelijk in de meer derheid is. Voorstanders van de snelle kweekreactor willen het vaak doen voorkomen dat het pu bliek niets weet van kernener gie en kerncentrales. Dat is niet het geval en dat wordt bevestigd door de slotsom van een vijfdaagse hoorzitting van de Wereldraad van Kerken over de kernenergie (juni 1975), waaraan natuurkundi gen, politici, ingenieurs en theologen uit zowel rijke als arme landen deelgenomen hebben. Deze conclusie luidde aldus: „De aanwezigheid van vooraanstaande experts uit verschillende takken van de nucleaire wetenschap en tech nologie, heeft de ongerustheid niet weggenomen". Georg Wald, hoogleraar biolo gie aan de Harvard Universi teit en Nobelprijswinnaar zegt hierover: „Begin 1975 gaf een groep van 32 bekende weten schappers een proklamatie uit over de kernenergie. Zij pleit ten voor een snelle uitbouw van de kernenergie als enige oplossing voor de energiecrisis en zij zagen de gevaren niet zo zitten. Maar toen las ik, met groot onbehagen, dat 14 van die wetenschappers hoge posi ties bekleden bij grote Ameri kaanse bedrijven, die alle, op een of andere manier te ma ken hebben met de kernvoor- 1 ziening. Wat ik deze deskundi gen kwalijk neem is niet hun rechtschapenheid als weten schapper maar wel dat zij hun mond hebben gehouden over hun betrekkingen met de Amerikaanse atoomindustrie. Hoe anders had hun verkla ring geklonken als de heren hadden ondertekend als „di recteur van Esso", Nucleair Systems", „Iowa Elektriciteits maatschappij", enzovoorts". Vraag is: wat is het gevaar van snelle kweekreactoren? In Engeland is vorig jaar een rapport verschenen van een koninklijke commissie, welk rapport aanleiding voor de En gelse regering was om wat rustiger om te springen met de bouw van snelle kweekreacto ren. Enkele conclusies uit dat rapport zijn: 1) Het eventueel optreden van zulke sterke nu cleaire explosies, dat reactor- tank en reactorgebouw ver woest kunnen worden. 2) In geval van dergelijke explosies komen vluchtige splijtingspro- dukten als jodium en caesium vrij, maar ook niet-vluchtige zoals strontium en plutonium. Dit kan in een dichtbevolkt gebied veel slachtoffers ver oorzaken. (3) Ondanks uitge breide onderzoekingen is het nog altijd niet duidelijk of het mogelijk is snelle kweekreac toren zó te ontwerpen, dat de mogelijkheid van een dusdani ge verwoestende explosie uit te sluiten is. Het komt er kort en goed op neer, dat in een snelle kwee kreactor een kernontploffing theoretisch mogelijk is. In een normale centrale, zoals in Do- dewaard, is zo'n ontploffing niet mogelijk. Dat komt omdat in een snelle kweekreactor veel plutonium aanwezig is dan kunnen zich eerder om standigheden voordoen, waar bij een massa van zes tot tien kilo plytonium bij elkaar komt. En dat is nu juist de hoeveelheid, die voor een atoombom nodig is. Voorstanders van een snelle kweekreactor wijzen erop, dat via een dergelijk reactor vijf tig keer zuiniger kan worden omgesprongen met de beschik bare uraniumvoorraden. Rond de in aanbouw zijnde reactor in Kalkar is de bewaking aanzienlijk verscherpt, met het oog op de demonstratie van het komende weekeinde. Er worden 40.000 mensen in Kalkar verwacht. WASHINGTON - (UPI) De Verenigde Staten zullen het in 1972 tot stand gekomen akkoord over beperking van de strategische bewapening (SALT) op 3 oktober laten aflopen, maar zullen zich aan de voorwaarden van het ak koord blijven houden zolang de onder handelingen met de Sovjet-Unie over een nieuw akkoord voortduren. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance in Washington bekendge maakt. Volgens Vance is aan het Ame rikaanse standpunt de voorwaarde ver bonden dat Rusland hetzelfde doet ten aanzien van het aflopende akkoord. Vance maakte dit standpunt bekend in een brief aan senator John Sparman, voorzitter van de Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkin gen, nadat hij een gesprek had gehad met zijn Russische collega Andrej Gromyko. De twee be windslieden erkenden na het gesprek tegenover verslaggevers dat er nog veel problemen moeten worden overwonnen voor het tot stand komen van een nieuw SALT-akkoord dat tot 1985 zou lopen. Gisteravond laat zouden zij opnieuw bijeenkomen om het conflict in het Midden-Oosten te bespreken. Gromyko zou vanmorgen een ontmoeting met president Carter hebben. Beelden uit de gisteren uitgezonden tv-film over de acties van gevangenen in een Noordierse gevangenis: politieke scholing en oefening met namaakwapens door protestant se extremisten. CAPE CANAVERAL (Upi) Het Amerikaanse Kennedy-ruimte- vaartcentrum in Cape Canaveral heeft drie lanceringen uitgesteld die in de komende maanden zouden plaatshebben. Het wil daarmee meer tijd geven aan een Amerikaanse commissie die een onderzoek doet naar het mislukken van de lancering van de Europese communicatiesatelliet O.T.S. op 13 september. Bij deze lancering werd een Thor-Delta-raket gebruikt Raketten van dit type worden eveneens gebruikt bij het in de ruimte brengen van de drie kunstmanen waarvan de lancering nu is verschoven. Staking in Londense metro wegens theepauze LONDEN (Reuter) Een 150 Londense metrobestuurders zijn donderdag voor 24 uur in sta king gegaan omdat de nieuwe dienstroosters hun onvoldoende tijd laten een kopje thee te ge nieten aan het eind van de rit De staking trof ongeveer 200.000 forensen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9