INTERNATIONAAL /MEEMARCHEREN KAN „SOLDAAT" Politiek spel met dubbele bodem Brian de Palma op de Hitchcock-toer „Dripshow" bij Imperium Kwart over Elf „De Stoeipoes" in Leiden DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN Opmerkelijk abstract werk in galerie De Oude Rijn Scène uit „Voorname lijken" STUDIO Cadaveri Excelenti (Voorname lijken) (16) met Lino Ventura en Max von Sudow. Re gie: Francesco Rosi. „Cadaveri excelenti" de Nederlandse titel „Voorname lijken" doet aan een detectivekomedie denken, ook al is de vertaling vrij exact is een bittere film over onze door corruptie verziekte sa menleving. Met Lino Ventura voor treffelijk als onverstoorbaar doorwroe tende politie-inspecteur Amerigo Rogas in een warnet van intriges zet Rosi in het eerste uur een bijzonder knappe „policier" op het doek, waarin ieder beeld zijn betekenis heeft Daarna, als Rogas enigszins buitenspel wordt gezet omdat een vierde moord zijn theorieën over de dader ondermijnt wordt de film wat onduidelijker. De vermeende dader een ten onrechte veroordeelde apotheker kan deze moord niet gepleegd hebben, of had daartoe in ieder geval geen motief. De zaak gaat zich nu geheel afspelen op het politieke vlak, met Max von Sudow als een wel zeer radicale rechter, die meent dat er van een gerechtelijke dwa ling geen sprake kan zijn en dat er alleen maar voorbeelden gesteld moeten wor den om het gezag te handhaven. Het is duidelijk dat noch hij noch de verbijsterd voortploeterende inspecteur Ventura het er in deze politieke warwin kel levend van af kunnen brengen. Rosi geeft dan ook geen duidelijke aanwijzin gen hoe de vork in de steel zit en wat de opzet van de hele operatie eigenlijk is. Wel geeft hij de toeschouwer stof genoeg tot nadenken. En echt niet alleen over de politieke machinaties in Italië. Een intrigerende film niet het minst door de indringende wijze waarop Rosi beeld na beeld zijn füm opbouwt waaraan aan het slot iedereen zijn eigen conclusies kan verbinden. Een moedige film ook, want al laat de regisseur aan het slot niet duidelijk zien wie nu eigen lijk de kwaaie rakkers zijn, het zal iede reen duidelijk zijn dat het politieke spel beslist niet altijd „fair play" is en er steeds meer onder de oppervlakte verbor gen blijft dan men via de nieuwsmedia verneemt. Rosi heeft via zijn sociaal geëngageerde films altijd meer te vertellen gehad dan een korte inhoudsbeschrijving kon waar maken. Mét „Cadaveri excelenti" heeft hij, zeker wat het eerste gedeelte betreft, zichzelf overtroffen. Het zou jammer zijn als een dergelijk werk al na één week uit de bioscoop zou verdwijnen. Dus gaan zien en zo snel mogelijk. MILO CAMERA Jaws (12). Bloedstollende verfilming van een mensenetende haai. Met tal van trucages, ondersteund door voortreffelijke muziek, is een aantrekkelijk spektakel vervaardigd. Op reprise in Leiden. LUXOR The Exorcist II (16) Het vervolg op de succesvolle „Excorsist" is een betrekkelijk En verder rustige demonische film ge worden. Het meisje Regan, op nieuw Linda Blair, en father Lamont, Richard Burton zijn hoofdrolspelers. (Tweede week) LIDO m - Turks Fruit (16) Uitstekende Nederlandse film met Monique van der Ven en Rutger Hauer. (vijftiende week). LIDO II A fistful of dollars (16). Een van de betere wes terns. Op reprise in Leiden. live LEIDEN Mimetheater „Kruimels" geeft vandaag en morgen De cabaretgroep „Kwart over een „Dripshow" in microtheater „Imperium aan de Vestestraat. Elf' brengt vanavond het pro- De beide voorstellingen beginnen om half negen. Kaarten zijn gramma „Kwart over Elf Li- 6,- (CJP-houders 4,-) aan de kassa te krijgen. ve" het LAK-theater aan het Levendaal. In het pro- Het is voor de tweede maal dat „Kruimels" naar Leiden komt. gramma, dat om kwart over „Dripshow" is een nieuw programma van de mimegroep. Het acht begint, protesteren Emi- is een college van poppenspel tot opera. Het is beslist geen lie, René en Kees, winnaars „moeilijk" programma. „Kruimels" is een beetje van het geijkte van het cabaretfestival Came- mimestramien afgestapt. Onder leiding van Peter Beekman retten 1976 tegen wansmaak, ontstond een vermakelijk, zeer gevarieerd programma waarin valse schijn, onrecht, armoede, allerlei elementen van water in het theater te vinden is zijn hypocrisie, misstanden, kleur- verwerkt Ook het oerhollandse fenomeen hoorspel neemt in loosheid, burgerlijkheid en .Dripshow" een voorname plaats in. vervlakking. LEIDEN „De Stoeipoes" is de titel van een nieuwe Joop van den Ende theaterproductie, die morgen 24 september in de Leidse Schouwburg wordt opgevoerd. De voorstelling begint om kwart over acht. Het is *een door Bill Manhoff geschreven blijspel, waarin de hoofdrollen worden vertolkt door Pleuni Touto en Hugo Metsers. „De Stoeipoes" handelt over de gebeurtenissen rond een jonge schrijver en een, op het eerste gezicht, lichtzinnig meisje. Ogenschijnlijk hebben zij niets met elkaar gemeen, maar zoals blijkt, kunnen ze tenslotte niet meer leven zonder elkaar. Pleuni Touw en Hugo Metsers. LIDO I - Soldaat van Oranje (16) met Rutger Hauer en Belinda Meuldijk. Regie: Paul Verhoeven. Sedert gisteren draait in 53 bioscopen in Nederland, van Oostburg tot Geertruiden- berg, van Hulst tot Emme- loord, de nieuwe film van het succes-trio Rob Houwer - Paül Verhoeven - scenarioschrijver Gerard Soeteman „Soldaat van Oranje". Cameraman Jan de Bont zit in Hollywood en heeft moeten afhaken, maar in de Duitser Jost Vacano heeft hij een waardig vervan ger. Het is de eerste maal dat een film in ons land in zoveel thea ters tegelijk in prèmiere gaat, maar het is natuurlijk wel de manier om zo snel mogelijk wat van de voor Nederlandse begrippen gigantische kosten van vijf miljoen terug te spe len. Tijdens de opnamen in Den Haag vertrouwde de produ cent ons al toe „De film moet mi gemaakt worden, over een paar jaar is het helemaal on mogelijk - zelfs voor hét dub bele bedrag - de situatie in Nederland tussen 1940 en 1945 te reconstrueren". In onze bespreking van woens dagavond meldden wij reeds dat Soeteman de autobiografie van Erik Hazelhoff Roelfzema alleen maar» als basis gebruik te, terwijl hij om er een speel film en geen documentaire van te maken het accent ver legde naar een groepje aanko mende Leidse studenten, dat plotseling met de tweede we reldoorlog en een Duitse bezet ting wordt geconfronteerd. Ie der van hen reageert daar an ders op. Omdat enkele figuren uit de memoires van de Enge landvaarder werden samenge voegd tot één persoon, en voor de dramatische tegenstellingen in de film weer anderen wer den „verzonnen", heeft op ko ningin Wilhelmina na niemand zijn eigen naam behouden. Erik Hazelhoff Roelfzema is nog steeds de centrale figuur, maar heet in de film ook an ders. Sommige verzetstrijders zullen wel wat teleurgesteld zijn dat hun aandeel in de film niet terug te vinden is, maar het is de makers er om te doen ge weest een onderhoudende film te maken over een van de meest stormachtige periodes uit onze vaderlandse geschie denis. Dat het zwaartepunt niet op de gevechtsacties is komen te liggen en bijvoor beeld Erik's aandeel in de RAF-vluchten maar heel sum mier naar voren komt heeft zijn oorzaak in de extra kosten die dit weer zou meebrengen. Vijf miljoen is al een hele investering Tiaar Nederlandse filmbegrippen, maar het resul taat mag gezien worden en de Engelse versie, die op stapel staat, zal maken dat onze „sol daat" ook internationaal kan meemarcheren. Wie heel kritisch kijkt zal nog wel wat anachronismen ont dekken, maar de Haagse blee kneusjes die na de bevrijding op het Noordeinde staan te jubelen had men toch moeilijk de week vóór de opnamen in een donkere kelder kunnen la ten verhongeren. Dat had de kinderbescherming nooit goed gevonden. Het ontgroenings- feest op de sociëteit Minerva ziet er zeer overtuigend uit, maar, zo merkte een oud-stu dent op „Die feuten hebben wel erg oude koppetjes". De koele reconstructie van de executie op de Waalsdorper- vlakte overtuigt meer dan de dood onder de guillotine van Jeroen Krabbé en zo zijn er nog wel wat zwakke punten aan te wijzen. Maar als geheel voldoet deze vrij verfilmde „Soldaat" aan datgene wat de makers zich bij het begin van de opnamen voor ogen hebben gesteld, al hadden we graag nog wat meer „zwijgende" conflictsituaties gezien als bij voorbeeld de tango, die de te ruggekeerde Erik met zijn vroegere, in Duitse krijgs dienst getreden, studiegenoot danst. Dèn wordt er echt iets van het verzet voelbaar. MILO :r. Rutger Hauer en Jeroen Krabbé landen op het strand van Noordwijk. Krabbe is in het plastic gehuld om zijn smoking droog te houden TRIANON De vrouw die twee keer leefde (16) met Cliff Robert son en Genevieve Bujold. Regie: Brian de Palma Regisseur Brian de Paima tracht heftig in de voetsporen van de oude meester Hitchcock te treden. Niet alleen omdat De Palma ex-Hitchcock componist Ber nard Herrmann (trouwens ook ex-Pim de la Parra componist) gebruikt, maar er zijn meer niet zo subtiele vingerwijzingen in die richting. Verdachtmakingen, ver- draainkjes in „De vrouw die twee keer leefde" zoals de film hier heet en thema kijken de oude Alfred naar de ogen („Vertigo"). Filmpuristen kunnen overigens gerust wezen: Het blijft na maak. Cliff Robertson speelt in „Obsession" een sjiek zakenman uit New Orleans wiens dochter en vrouw gekidnapt worden. In paniek schakelt hij de politie in en volgt het zorgeloze advies op de borgsom in vals geld te doen voldoen verpakt in een koffertje met een zender. Eind van het trieste lied: De vuurdood voor ontvoer ders en gijzelaars tijdens een auto-onge luk bij de achtervolging. Robertson blijft ontroostbaar achter met een levensgroot schuldgevoel tot hij in Florence een Ita liaanse studente kunsthistorie tegen komt die als twee druppels water op zijn over leden vrouw lijkt. Ze is aan het werk in dezelfde kerk waar hij haar indertijd ook tegenkwam. Een merkwaardig toeval dat tot kennismaking en een halsoverkop be sloten aanstaand huwelijk leidt. Maar dan trekt de film naar de titel toe: In Amerika wordt het meisje zo geobser veerd door haar dubbelgangster dat ook zij verdwijnt na dezelfde brief als inder tijd gebruikt is opgehangen te hebben met de eis tot een losprijs. Robertson mag denken dat zijn liefde nogmaals op de proef wordt gesteld, is vastbesloten nu het geld werkelijk als een symbolische „boetedoening te overhandigen, maar wéér is het koffertje gevuld met nep-bil- jetten. Het is allemaal té toevallig dat de goede verstaander zou geloven dat er niets meer aan de hand is. En precies,, de dubbele bodem volgt, een uitermate dramatische ontknoping waarna je niet meer moet proberen de filmgebeurtenis sen terug te redeneren want dan blijkt er bar weinig te kloppen van wat De Palma en scenarioschrijver Paul Schra- der je als kijkbagage hebben meegege ven. Niet alleen daardoor valt Brian de Palma door de mand. Zijn gezwollen toon houdt gelijke tred met de kolossale geluidsvoorziening per koor en orkest van Bernard Herman en ondanks goed spel van Genevieve Bujold en Robertson houd je daar de smaak van het melodra ma dubbeldik aan over. BERT JANSMA Van de Belg Paul Schro-Biltgen LEIDEN Abstracte kunst lijkt zo op het oog vaak nog^il oppervlakkig. Grote en kleine symmetrische vlakken bewe gen zich door een dikwijs an ders gekleurde achtergrond, en de diepere betekenis laat zich vaak raden of is mis schien volgens sommigen he lemaal niet aanwezig. „Dat kan ik ook", is een veelge hoord commentaar. Bij het werk van de Belgische schil der Paul Schro-Biltgen is de diepte die in het werk opge sloten ligt zelfs voor de leek nog wel uit te diepen. Van avond (vrijdag) opent Marie Willinck een expositie van het werk van deze opmerkelijke Belgische schilder in galerie De Oude Rijn aan de Oude Rijn 40. (om 20.30 uur, met muzikale medewerking van het vioolduo Anneke van der Spaa en René van Dijk.) Het werk van de 54-jarige Paul Schro-Biltgen is qua techniek onder te verdelen in olieverf op doek en olieverf op papier. Opvallend is dat bij de olieverf op doek-schilderijen de vlakken veel minder strak zijn getrokken dan bij de olie verf op papier-schilderijen. De laatste techniek dateert vooral van de laatste jaren en het merendeel van de tentoonge stelde schilderijen is ook met die techniek geschilderd. Het algehele werk wordt geken merkt door een fraai, soms wel verrassend kleurgebruik dat in de regel zeer ingetogen is. De brede kleurvakken lig gen vaak in een beigeachtige of leikleurige achtergrond, en zijn zelf ook niet uitbundig gekleurd of gaan in de omge- vingkleur op, waardoor een zacht lijnenspel zichtbaar wordt. Dat geldt niet zozeer voor de schilderijen op doek, die een wat vagere indruk op het netvlies achterlaten. Het kleurgebruik is bij deze schil- Paul Schro-Biltgen derijen ook heel wat uitbundi ger. Een vaak terugkerend detail in de olieverf op papier-schil derijen zijn de kleine geome trische figuurtjes, vaak in de centrum van het schilderij en in tegenstelling tot de rest van het schilderij opvallend rood wit en zwart gekleurd. Het lijkt of deze driehoekjes (of andere meetkundige vormen) zich heel ver weg in het schil derij bevinden en dat geeft een ongelooflijke dieptewerk ing. Bijzonder fraai is ook de uitstraling die in een paar schilderijen van de meetkundi ge figuren uitgaat; het doet denken aan de corona van on ze zon, en het is door Paul Schrö Biltgen bijzonder fraai in beeld gebracht. De schilder zegt zelf op zoek te zijn naar het transcedente en men krijgt inderdaad de indruk dat het werk is ontleend aan een niet- werkelijkheid. Het werk van Paul Schro-Bilt gen is tot en met 26 oktober in Galerie De Oude Rijn aan de Oude Rijn 40 in Leiden te bezichtigen Geopend: woens dag tot en met zaterdag van 12.00-17.00 uur en op donder dag ook van 19.00-21.00 uur. Soldaat van Oranje Rutger Hauer en Belinda Meuldijk

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7