Tweede Van Zwieten- reünie een toonbeeld van groeiende stamboom ZO MIN MOGELIJK HINDER VOOR BEDIENEND VERKEER Bruno de Klerk exposeert realistisch inx academiegebouw Rebellenclub'' og niet volgroeid Korte raad Alkemade Ronnie Tober in de piste CDA wil parkeerruimte °P Schuttersveld Tijdens werk aan Marktenroute 'AD/REGIO Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Onze 900 m2 showroom staat voor u open. Hoofdstraat 104-106 te Valkenburg (ZH). GARAGE POOT BV VALKENBURG (ZH), Hoofdstraat 104-106. Tel. 01718-16947 LEIDEN (filiaal), Lammenschansweg 132. Tel. 071 - 766907 Mini - Austin - Triumph Princess - Morris - MG - Rover. Austin Allegrc LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1977 PAGINA 5 sintelbaan neergelegd. Pas over enkele jaren zal er ook worden overgegaan tot het neerzetten van een blijvend clubgebouw. Met de eventuele herstelwerk zaamheden aan de atletiekac- commodatie in de Leidse Hout staat de aanleg van enige sport velden nabij het Vlietpark in nauw verband. Tussen de spoor lijn Leiden-Utrecht en de Euro- paweg zullen medio 1978 vier velden ter grootte van een rug by- of voetbalveld worden aan gelegd. Ook het hiervoor beno digde krediet werd gisteren in principe door de commissie be schikbaar gesteld. Het wachten is nu op een uitgewerkt plan en de goedkeuring door de raad. Er werd niet alleen over sport zaken gesproken. Ook de uit breiding van de Apolloschool met lokalen voor de openbare kleuterschool Hummelhof kwam ter sprake. Voor deze ge legenheid waren er enige verte genwoordigers van de ouder commissie en de scholen aanwe zig. De vertegenwoordigers van de lagere school vonden dat de kinderen die hier op het mo ment schoolgaan beknot zouden worden in hun mogelijkheden als een van de twee lokalen, die nu gebruikt worden voor foto grafie en andere vrije vakken afgestaan moet worden aan de kleuterschool. Verder vond men belangrijk dat de aanbouw zou geschieden aan de zuidzijde in plaats van de noordzijde. De commissie zou de mogelijkheid hiertoe onderzoeken maar hield zich vast aan het tot nu toe gestelde maximale krediet. De Louise de Coligny S.G. kreeg gisterenavond te horen dat er waarschijnlijk een mogelijkheid bestaat om naast de noodloka- len ook een gymnastieklokaal aan te leggen. Hiervoor zullen vermoedelijk voldoende finan ciën aanwezig zijn maar dit moet nog nader besproken wor den. ALKEMADE De gemeente raad van Alkemade zal maan dag 26 september een gering aantal agendapunten tijdens zijn vergadering behoeven af te werken. De gemeenteraad zal zich onder meer uit moeten spreken over een voorstel tot wijziging van de rechtspositie regeling van gemeentepersoneel en een herziening van de bezol digingsverordening. B. en w. hebben de gemeente raad voorgesteld om de invali den parkee rui tgi ft e, die door de minister van verkeer en water staat tot de bevoegdheid van de raad is verklaard, te delegeren aan het college van b. en w. In andere gemeenten zjn ook der gelijke voorstellen ter sprake gekomen. Op de raadsagenda prijkt ook nog een voorstel tot wijziging van de gemeenschap pelijke regeling betreffende de vuilverwerking. De gemeente- raadsvergadering, die plaats vindt in het gemeentehuis be gint om acht uur. I helemaal in de ban van het komende twee- aagse "Dierenspul '77" in de Leidse Groe- wrdhallen kwam gistermiddag Ronnie Tober i een speciale witte uitmonstering naar het iet zand opgehoogde terrein om alvast de piste oor het concours hippique in te rijden. Het fas de bedoeling, dat hij de zaak zou insprin gen, maar dat durfde deze bij nog velen gevier de zanger klaarblijkelijk niet, want bij elke hindernis liet hij zijn schimmel stilstaan. Niette min werd de piste door hem ingereden, waarna Ronnie spoorslags naar elders vertrok, want dat met die paarden en zo moet een aardigheid blijven. LEIDEN - Het CDA wil dat de gemeente zo spoedig moge lijk begint met het creëren van meer parkeergelegenheid op het Schuttersveld. Tijdens de ver gadering van de raadscommis sie van ruimtelijke ordening stelde de heer M. Ham dit aan de orde bij de behandeling van het ontwerp-bestemmingsplan Morssingel. Wanneer de honderdtwintig wo ningen, die de gemeente op de plaats van de onlangs afgebro ken huizen aan de Morssingel wil bouwen, er staan, zullen er mogelijk parkeerproblemen op het binnenterrein tussen Sta tionsplein en Morssingel ont staan. De gemeente is van me ning dat er ruimschoots par keergelegenheid voor de toe komstige bewoners is. Dit werd evenwel door een toehoorster, mevrouw V. Guillèn van buurt vereniging „D'Oude Morsch" bestreden. Zij stelde voor een parkeerdek onder de grond aan te leggen om de parkeernood te lenigen. Enige steun kreeg zij van het raadslid J. Duyvestein. Op het tegenargument van wet houder C. Waal dat een en an der niet te bekostigen zou zijn bij de premie-koopwoningen die zullen worden gebouwd, stelde de heer Duyvestein dat de toe komstige bewoners in staat kun nen worden gesteld een par keerplaats te kopen. „Dat wordt elders in de stad ook gedaan" aldus de PvdA'er. Een ander argument voor het CDA-raadslid Ham om spoedige realisering van de extra-par- keergelegenheid op het Schut tersveld te bepleiten was de te verwachten toename van trein reizigers wanneer de Schiphol- lijn eenmaal in gebruik wordt genomen. Geld voor herstel atletiekaccom- modatie LEIDEN Voor de drie Leidse atletiekverenigingen lijkt de zwaarste tijd voorbij. Gister avond ging ook de raadscom missie voor onderwijs, recrea tie en sport akkoord met de verlening van een krediet van 800.000. Voor dit bedrag zal de baan in de Leidse Hout uit gebreid worden tot 400 meter. Gepoogd zal worden een top laag van resupol aan te bren gen. Mocht dit niet lukken dan wordt er weer een traditionele van 26 september tot 14 oktober exposeert Leidse kunstenaar Bruno J. de Klerk 27) in het trappenhuis van het academie gebouw aan het Leidse Rapenburg. Dit iordt de eerste tentoonstelling „echt hele maal van mijzelf". Een paar jaar geleden ,|tond Bruno te kijk, samen met kunstbroe- ler Stefan Buys, te kijk in De Lakenhal, pat trok al een enthousiaste en bewonde rde pers. Leidenaar De Klerk, die al een aar of 12 picturaal bezig is, is een van e weinige artistieke politiekelingen of pcn- tieke artiesten; hij is fractie-assistent van e PvdA-fractie in de Leidse gemeente- aad. Een lijntje, dat consequent wordt oorgetrokken, want zijn expositie wordt eopend door goede kennis Aad Kosto, die d is van de Tweede Kamer. Iruno de Klerk is een kalme knaap die rote stukken maakt Te groot om bijvoor- eeld in galeries opgehangen te worden; op de vele groepstentoonstellingen die hij bediende van zijn werk kon De Klerk niet volledig aan bod komen. Dat wordt nu anders. De meeste stukken van hem gaan naar de „contraprestatie", wat in de prak tijk neerkomt op: je doet artistiek maar wat aan, en CRM gooit er wat geld tegen aan. Dat is het voorrecht van een kunste naar in het Westen. Bruno vat het niet zo gemakkelijk op. Hij maakt zijn werk niet louter uit theoretische gegevens, „ik werk ook emotioneel, anders kun je er weinig van maken. Het moet ook redelijk aange naam voor het oog zijn, het moet er prettig uitzien". Schilderijen van zijn hand zijn op de expositie niet te koop, wel off-set-druk- ken. Hans Sizoo, conservator bij De Lankenhal, legde in een publikatie een deel van De Klerks ziel bloot; „Onder de schilders van vierkanten en symetrieën, die sinds Mon driaan in het algemeen toch heel wat te zeggen hebben gehad, is De Klerk een vreemdeling in Jeruzalem. Hij heeft bij dit gezelschap ongetwijfeld leentjebuur ge speeld, maar hij hoort er toch niet thuis. Hij is zelfs geen abstract schilder zoals zij, want met zijn vierkanten abstracteert hij niet. Het is materiaal en toetssteen, niet voor enig filosofisch inzicht maar voor het mooiste instrument tot kennis dat een mens bezit, speciaal als hij schilder is: het oog. De Klerk noemt zich realist". De tentoonstelling van zijn schilderijen en tekeningen wordt vanavond om kwart over acht geopend. Achter het geheel staat de LAK-tentoonstellingscommissie. De exposi tie is dagelijks geopend van 9 tot 6 uur en van 7 uur 's avonds tot 10 uur. Zaterdag en zondag gesloten. Ze waren er gisteren weer, de Van Zwie- tens (waartoe de Van Swietens uiteraard evenzogoed behoren), die met een compag nie van bijna 200lmannen en vrouwen naar Zoeterwoude kwamen. Uit alle delen van het land. Allemaal op pelgrimage naar de oergrond der Van Zwietens, het „eilandje" dat nog resten herbergt van het voorvader lijke stamslot, thans geborgen binnen de grote Heineken-brouwerij in Barrepolder aan de Hoge Rijndijk. Vorig jaar, toen de eerste keer een reünie werd gehouden, waren het amper 100 mensen die Van Zwieten als achternaam hebben. Maar on der regie van Pieter van Zwieten uit Heemskerk, de uitgegroeide woonplaats van de zesling, groeide het familiecontact uit tot een stichting, waarvan Pieter voor zitter werd. Hij bleef de actieve' coordina tor van het Van Zwieten-familiebedrijf. Pieter blijft tekenen aan een stamboon die hoe langer hoe dikker wordt, ondanks de „afval" door een natuurlijk verscheiden van één of ander ver familielid. „Die groei", aldus Pieter van Zwieten, „is te danken aan het toenemend aantal „tak ken" dat we te pakken krijgen". Daar waren ze weermin dc „Hooiberg", de ruime excursie- en relatieruimte van Hei- neken op het grondgebied dat eens aan de Van Zwietens behoorde. Er was een ogen- trekkende expositie in de Van Zwietenka- mer, allemaal voorwerpen en afbeeldingen die betrekking hadden tot het Van Zwie ten-verleden. Men verdrong zich daar, in die Van Zwietenkamer; zo de gemeeri- schappelijke geslachtelijke trekken (een rond gezicht) afwezig waren, dan was er altijd nog de gezamenlijke naamgeving, al bleef het officieel .meneer en mevrouw Van Zwieten", totdat iemand opeens zei: „Ik heb een nicht gezien die ik in 25 jaar niet meer ben tegengekomen en nou zie ik haar opeens in Zoeterwoude terug. Er werd zelfs gistermiddag in de Hooiberg, nadat uitgebreid over het bierwinningsge- bied was rondgezworven, een soort verga dering gehouden onder voorzitterschap van Pieter van Zwieten, met een financiële verantwoording door de Van Zwieten-pen- ningmeester; een gezonde beweging. Zelfs wil men volgend jaar met een paar bussen naar Wenen reizen, de oude keizerstad waar in de 18e eeuw Maria Theresia de hulp inriep van ene Gerard van Zwieten die haar lijfarts werd. Maria Theresia was, zoals dat heet, onvruchtbaar, maar na de komst van Van Zwieten baarde zij 16 kinderen. De zesling van Heemskerk is daar nog niets bij vergeleken. De grootva der van die beroemde Gerard was zelf een brouwer die water uit de duinen haalde om bier te kunnen maken. Ik denk, dat de meeste Van Zwietens voor niets staan; in elk geval was de Van Zwie- tenstemming gisteren opperbest, met het excursie-apparaat van Heineken in volle beweging. Heineken en Van Zwieten zijn er twee die steeds dichter naar elkaar toe groeien; het zou me niet verbazen als er ooit nog eens een Van Zwieten in het presidium van de gerenommeerde hop-sa- keëers werd opgenomen. Hoewel, de mees te Van Zwietens zijn geen grote drinkers, de meeste rondgebrachte plateau's kwa men halfvol weer bij de tap terug en nog vóór zes uur waren de meeste verre fami lieleden weer op huis aan, want het was voor ettelijken van hen nog een aardig eind met de auto. Ze betaalden ieder vijf gulden om de onkosten te dekken, Heine ken legde daarbij een subsidie vanwege de bijzondere relatie. Burgemeester Detmers van Zoeterwoude was ook nog even ter reünie, omdat op de een of andere manier ook bij hem Van Zwietenbloed door de aderen vloeit, als het niet rechtstreeks is dan toch zijdelings. De stichting heeft onlangs boeken aangekocht (van rond het jaar 1740), afkomstig uit Amsterdam en Leiden: onschatbaar fami liemateriaal, dat ten huize van Pieter in Heemskerk voor iedere rechtgeaarde Van Zwieten toegankelijk is. „Misschien wordt het een probleem waar we de mensen het volgend jaar moeten herbergen, want de toevloed van Van Zwietens houdt aan en de Hooiberg kan er niet veel meer dan 200 opvangen. Er is al sprake van loodsen. Enfin, we zullen wel zien, maar we gaan onverdroten verder. Onze uitdijende stam boom is niet meer te stuiten". LEIDEN - Het bedienend verkeer zal zo min I mogelijk hinder ondervinden van de werk- I zaamheden ter vernieuwing van de walmu- ren en de aanleg van riolering in de mark tenroute. Deze toezegging deed wethouder C. Waal gisteravond tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelij ke ordening. Een juiste fasering van de werkzaamheden moet nog met de betrokken winkeliers en bewoners op de details wor den besproken, maar er zullen voorzienin gen worden getroffen waardoor het bedie nend verkeer zogoed mogelijk zijn weg door de binnenstad kan blijven vinden. Tijdens de werkzaamheden zal het verkeer in twee richtingen door de Breestraat wor den geleid. De meerderheid van de raads commissie was het met deze alternatieve route eens. Het CDA-raadslid J. van Zijp stelde voor ook de Apothekersdijk geduren de een periode als omleidingsroute te hand haven. Hiertegen maakte wethouder C. Waal bezwaar omdat een verkeersonveilige situa.- tie op het kort Rapenburg en de Prinsesse- kade zou ontstaan. Door verschillende raadsleden werd ervoor gepleit niet overal in de stad de werkzaam heden aan de walmuren tegelijk aan te vatten. Het CDA-raadslid M. Ham maakte bezwaar tegen een combinatie van de mark tenroute en het Rapenburg. Bovendien vroeg hij om een spoedige start van de werkzaamheden aan de Turfmarktburg en een voortvarende houding van het college Breestraat ten aanzien van het realiseren van een nieuw wegenbeloop rond molen „De Valk". „Hierdoor zal het verkeer gemakkelijker zijn weg kunnen vinden de stad uit", aldus de heer Ham. Turf mar ktbrug Ten aanzien van de Turfmarktbrug deelde wethouder Waal mee dat Gedeputeerde Sta ten goedkeuring aan het restauratieplan hebben gehecht. Het werk zal in oktober worden aanbesteed. Aan het einde van dit jaar kunnen de werkzaamheden starten. Een koppeling met de gereedkoming van het wegenplan rond „De Valk" en de vernieu wing van de walmuren stuitte volgens de wethouder op praktische problemen. Ook de restauratie van de bovenbouw van de Koornbeursbrug kan spoedig een aan vang nemen. De heer Van der Weijden van de gemeentelijke afdeling stedebouw deelde desgevraagd mee dat het fietsers-en voet gangersverkeer tijdens de werkzaamheden normaal doorgang kunnen vinden. „Boven dien zal de brug op woensdag en zaterdag te berijden zijn door het bedienend ver keer". Voor de kramen die op de marktda gen op de brug staan moet nog een alterna tieve plaats worden gezocht. Mogelijk zal hiervoor het Stadhuisplein worden benut. In verband met de openstelling van de Breestraat in twee richtingen kwam even eens het verbeteren van het wegdek tussen Koornbrugsteeg en Gangetje aan de orde. Het college wil dit deel voor een deel asfalte ren en voor een deel bestraten met klinkers. Hierdoor zal de schade aan de woningen door trillingen beperkt blijven. Met name mevrouw M. Koning (PvdA) pleitte voor de uitvoering van het plan, zoals dat begint dit jaar aan de gemeenteraad is voorgelegd. Hierin werd uitgegaan van een semi-wandel- gebied in het stuk van de Breestraat met een busbaan en verbrede trottoirs. Het Pv- dA-raadslid stelde dat dit plan alsnog kan worden uitgevoerd maar dan in aangepaste vorm. Hiertegen gingen evenwel stemmen op in de commissievergadering. De heer Alletrino van de gemeentelijke afde ling stedebouw stelde dat in ieder geval de huidige trottoirs, desnoods enigszins ver breed, moeten blijven gehandhaafd. Hij wees mevrouw Koning op de uiterst gevaar lijke situaties die kunnen ontstaan wanneer wegdek en wandelgedeelte zonder duidelijke afscheiding ineenlopen. „Het plan van ja nuari was er een voor een semi-wandelge- bied. We praten nu over het tijdelijk crëeren van een verkeersader", aldus de heer Alletri- De Van Zwieten reünie, een geslacht met een uitdijende stamboom IDEN Herman van Veen te enige jaren geleden de ihting Harlekijn Holland op en, een organisatie die nieu- ideeën op creatief gebied kans moest bieden. Tot nu is Harlekijn met zijn initia len op muzikaal gebied ge- kiger geweest dan aan het aterfront. Twee toneelstuk- i van Van Veen waren geen tgvliegers en ook het solos- '...van de rebellenclub' ge reven door Harlekijns hoffo- raaf Rob Chrispijn (gister- ind in het LAK-theater) is n volgroeid toneelwerk. gegeven is fraai gekozen: i fotograaf legt in de donkere izaamheid van zijn kamer de tste hand aan de fotografieën >r zijn tentoonstelling. Afges- len van de buitenwereld Tdenkt hij in zijn gespannen stand zijn eigen situatie en van de wereld. Zijn enige nmunicatie pleegt hij via de efoon; éénmaal opent hij de •rdeur om voedsel aan te ne- !n. Zijn vrouw is weggelopen, 'ee dingen zijn Chrispijn niet ukt. Hij is er niet in geslaagd 1 overladen programma aan *ën over mensheid en we rf, die hij in dit ene stuk kwijt 'rfe, een structuur mee te ge il waardoor ze alle hun plaats rfden kunnen vinden in '...van rebellenclub'. Hij is er boven in niet in geslaagd de situatie van de fotograaf werkelijk be klemmend te maken. De Vlaamse acteur Dirk Celté had het er gisteravond moeilijk mee. Bij bepaalde tekstpassages had hij nog lang niet de juiste emotie en dictie gevonden. Toch waren er zeker ook gedeeltes, waarin we hem als in zijn vorige stukken bezig zagen: enige her inneringen van het weemoedige soort onder andere. De rebellen zonder hun leider waren zeker geen eclatant suc ces. Ondanks dat toch een lof waardig initiatief van Harlekijn. PAUL VAN DER PLANK

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5