V eerlieden zetten gemeente Alkemade in verdachtenbankje ,,Maak van overkapping Engelendaal groenvoorziening NATUURGEBIED BEHOUDEN VOORSCHOTENAREN WILLEN' Celstraf tegen Noordwij ker geëist Oegstgeester wethouder opende zalencentrum j REGIO LF.IDSE COURANTVRIJDAG 23 SEPTEMBER 1977 PAGINjAJ Schuld ligt in falende controle" DEN HAAG/DE KAAG - „Indien de gemeente Alkema de een iets zorgvuldiger con troleapparaat had willen op zetten, had het allemaal zo ver niet hoeven komen. Ui teindelijk is ook in deze zaak de vraag: wie is schuldig, de dief of degene die gelegenheid tot stelen geeft, onontkoom baar. De raadsheren van de van fraude verdachte veerlieden hielden de zaak waarbij de heren veerlieden de gemeente Alkemade voor het ambtena rengerecht hadden gedaagd, om een eind te maken aan het inhouden van hun salarissen. De gemeente had er goed aan gedaan de hand eens in eigen boezem te steken, maar aange zien zij dat in alle eerdere stadia had verzuimd, waren de vijf raadsheren van de acht verdachte veerlieden gretig be reid haar daar een handje bij te helpen. Voor de gemeente had de zaak in zijn geheel vrij eenvoudig geleken. Bij een behoedzaam opgezette val bleken de veer- lieden in november van het vorig jaar gaarne bereid re chercheurs in burger zonder de verkoop van een kaartje, maar met ontvangst van het daarvoor te betalen bedrag, naar het watersporteiland over te zetten. Daaruit meende de gemeente te kunnen conclu deren, dat haar acht ambtenar ren op het veerpont wel vaker tot deze onwettige handeling bereid moeten zijn geweest. Op deze manier, zo redeneerde de gemeente, hadden zij de gemeentekas van Alkemade zo'n kleine 40 duizend gulden onthouden. Fraude dus en op verdenking van deze verduis tering van gemeentegelden werden de acht veerlieden on middellijk geschorst. De raadsheren van de veerlie den meenden gistermiddag ten overstaan van het amtenaren- gerecht de gang van zaken voorafgaand aan de schorsing nog eens duidelijk onder de loep te moeten nemen. Een grootscheepse overval op het veerpont door de politie, waar bij de twee dienstdoende veer lieden onder het toeziend oog van vele nieuwsgierigen (buurtbewoners) werden gear resteerd en het van huis halen vn de overige zes pontvaar- ders, achtten de vijf raadshe ren een schandelijke manier van optreden. Allereerst om dat het politieoptreden veeleer leek op het inrekenen van een achttal moordenaars dan van acht heren, die weieens bereid bleken een paar veercenten in eigen zak te steken en ten tweede omdat door dit optre den in het openbaar, de acht veermannen onder de bevol king al bij voorbaat werden bestempeld als potentiële frau deurs. Het gemeentelijk verweer klonk bepaald niet overui- gend. Onder het geweld van vijf tegenpleiters kon de ge meentelijke raadsheer slechts opmerken dat alle acties van zijn cliënt juridisch correct waren geweest. Een ambte naar diende als dienaar van de gemeenschap zijn functie smetteloos uit te oefenen en daar was bepaald geen sprake van geweest. Derhalve achtte de gemeente zich genoodzaakt tot schorsing van haar acht werknemers over te gaan. Het exploitatieverlies, van 40 dui zend gulden, zo redeneerde de gemeente, was geheel en al in de zakken van de veerlieden verdwenen. Onderbezetting De raadsheren waren het met die gemeentelijke stellingname bepaald niet eens. Zij brach ten naar voren dat door de onderbezetting op het pont, waardoor veelal één man zo wel voor de pontbediening als voor het incasseren van de gelden moest opdraven, veel passagiers kans zagen zonder betalen de oversteek te maken. „Als de gemeente stelt dat in die periode in Vergelijking met eenzelfde voorgaande periode zo'n kleine 40 duizend gulden minder naar de gemeentekas toevloeide, dan is dat op zich al een twijfelachtig vergelijk Uiteindelijk kan het aantal passagiers in hetzelfde seizoen van jaar tot jaar verschillen. Bovendien gaat zij daarbij voorbij aan de door haar geto lereerde werkomstandigheden van de veerlieden, waardoor het door onderbezetting onmo gelijk was alle passagiers te laten betalen. Wanneer de ge meente adequaat op deze on derbezetting had gereageerd en bovendien een goed functi- nerend controleapparaat had geschapen, had het nooit zover hoeven komen", aldus de raadsheren 'rocn had ae aanvamcenjKe schorsing die de gemeente de veerlieden had opgelegd wei nig reacties bij laatstgenoem de partij teweeggebracht. Pas na haar besluit om over te gaan tot het inhouden van de bezoldiging, zoals met de sala rissen van gemeente-ambtena ren doorgaans aanduidt, ont stond er beroering in het kamp der geschorsten. Op één na alle acht zagen de veerlie den zich genoodzaakt bij de sociale dienst aan te kloppen. Daar konden zij slechts 1 lening" tegen jaarlijks procent krijgen. Van een kering was in het geheel g sprake. Bovendien lagen maandelijks te leen gege\ bedragen vele honderden dens lager dan de veerliei (voordien) als salaris moch ontvangen. Die situatie duui tot aan gisteren negen ma den op de kop af. „Wel aan de lange kant", meent de raadsheren. „Het lijkt ook meer op een soort st die de veerlieden in afwa ting van het strafproces al V gen opgelegd. Onjuist, wan Nederland is niemand scl dig voordat zulks bewezen Desalniettemin wierp de meente tegen, dat ook dit sluit conform het ambtenar regelement was genomen, datzelfde regelement ook senoplossingen als een ged telijke uitkering van bezo ging of het uitkeren van si ris niet aan de veerman z maar aan zijn gezin aang was een zaak waarvan de meente wel kennis had g< men, maar niet wenste passen. „Het ambtenarenl zoen was te ernstig besi aldus de gemeente tot het lege van het ambtenaren recht. Uitspraak over 20 dagen. Illlllillllllllllllllllllll Sassen heimse- slapstick Het Sassen- heimse ker misterrein stond gister avond bol van de slap- stick-achtige taferelen. Ter financiering van de op handen zijn de carnavals feesten voor de Sassen- heimse be jaarden en jeugd had Prins Nelis I van carna valsvereni ging De Sak sen zich be reid ver klaard als lij dend voor werp in een taartengooi- festijn op te treden. De Sassenhei- mers toon den opmer kelijk veel belangstel ling voor de ze attractie met als ge volg dat Ne lis I talloze taartjes en taarten in het gezicht ges meten kreeg. iiiHminiiimiiiiiiiiiiiii DEN HAAG/NOORDWIJK - De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 54-jarige heftruckchauf feur uit Noordwijk 12 maan den gevangenisstraf geëist wegens het plegen van on tucht met minderjarigen. De man was afgelopen zomer met de twee dochtertjes (resp. 6 en 8 jaar) van een kennis een boottocht over de Kagerplas- sen gaan maken. Tijdens dit tochtje zou de man volgens de verklaringen van beide meis jes, het tweetal onzedelijk heb ben betast. De meisjes hadden 's- middags van hun moeder toestemming gekregen met hun „opa" een eindje te gaan varen. Toen de kinderen 's. avonds om zeven uur nog niet thuis waren waarschuwde WEGENS PLEGEN VAN ONTUCHT de moeder de politie. Daar was inmiddels van andere wa tersporters al de melding bin nengekomen- dat een waar schijnlijk dronken man met twee kinderen over de plassen dobberde. Toen het bootje ui teindelijk rond negen uur naar de wal terugkeerde, stapten de meisjes huilend naar hun moe der en vertelden wat er ge beurd was. Deze ging daarop naar de politie, waar de meis jes hun beschuldigingen her haalden. Daar bleek dat de man zich al eerder had schul dig gemaakt aan zedenmisdrij ven. In de meeste gevallen ge beurde dit onder invloed van alcohol. Vonnis op 6 oktober. LEIDERDORPER KOMT MET EIGEN PLAN RIJNSBURG - Met het ren van een mini-satelliet de de Rijnsburgse burgen W. K. de Roos het buurt centrum „In de Hoftuin aan de Vliet gelegen winl trum fungeert als een c tratie en versterking vj Rijnsburgse kernwinkt raat Het winkelcentrum tien winkels die min of zijn afgestemd op de dag wensen van de consume door aannemer Van Egmo bouwde woningen in h« trum worden in decembi dit jaar opgeleverd. In eel stadium kan het ruim op| „In de Hoftuin" winkelce nog beslag leggen op 20! kante meter bouwgrond eventuele uitbreiding is kelijk van het succes van geopende winkelcentrum. LEIDERDORP Een inwoner van Lei derdorp heeft een alternatief plan ont wikkeld voor overbouwing van het deel van de Engelendaal dat langs het gebied van Buitenhof loopt. De ontwerper van het plan, de heer N. van Jaarsveld wo nende aan de Merelstraat 194, gaat uit van hetzelfde principe als het tunnel plan dat door de Leiderdorpse wethou der van Ruimtelijke Ordening en Open bare Werken E. Drenth in het voorjaar werd gelanceerd. Tot een serieuze bestu dering van dit plan is het nooit geko- Zoals bekend werd het door de raads commissie van ruimtelijke ordening van de tafel geveegd en ook de gemeenteraad weigerde, met uitzondering van de CDA- fractie, een studie naar de haalbaarheid van het plan te maken. Het plan van de heer Van Jaarsveld verschilt in dat van de heer Drenth in zoverre dat er op de overkapping geen woningen komen, maar een parkeerlaag die wordt voorzien van een „groen dak". Dit groene dak bevat onder andere speel- en recreatie mogelijkheden. De heer Van Jaarsveld vindt dat zijn plan vele voordelen heeft Behalve be strijding van de geluidshinder voor de langs de Engelendaal gelegen flats, kan de grond in het Buitenhof normaliter bestemd voor parkeerruimte nu bebouwd worden. Het zogenaamde „groene dak" voorziet in een deel van de groenvoorzie ning voor de nieuwe wijk. In een com mentaar op het idee van de heer Van Jaarsveld zegt de uitvinder van het oor spronkelijke tunnelplan de heer Drenth:1 „Ik vind het allereerst leuk dat er uit de bevolking ideeën naar voren komen. Het idee van de heer Van Jaarsveld heeft hetzelfde voordeel als mijn plan, name lijk de bestrijding van de geluidshinder. Het is wellicht financieeltechnisch gezien wat moeilijker haalbaar. Ik heb globaal uitgerekend dat een parkeerplaats op de overkapping 10.000,- gaat kosten. Op het deel langs Buitenhof I kunnen 500 auto's een plaats krijgen op een woning bestand van 600, hetgeen neerkomt op een autodichtheid van 800. Het betekent VOORSCHOTEN Gaat de gemeente Voorschoten een uniek natuurgebied opof feren? De bewoners van de Krimwijk en omgeving veronderstellen dat en zij zijn een handtekeningaktie begonnen met groot succes onder de bewoners van die wijk. Het gaat om het gebied rondom de R. K. Lau- rentiuskerk. Een stuk poldergebied met de naam Zuid-Hoflandse polder. Midden tus sen de bebouwing ligt nog een boerderij, eigendom van de kerk en geëxploiteerd door de heer F. Warmerdam. Indien de plannen van het gemeentebestuur doorgang vinden dan is deze boerderij „ten dode" opgeschreven. De plannen van het gemeentebestuur zijn deels een gevolg van de omstandigheden. Het naast de Laurentiuskerk gelegen land goed „Noorthey" werd gebruikt als kinderte huis „Nieuw Voordorp". Het tehuis is opge heven en thans wordt van het historisch deel van het tehuis een kantoorgebouw gemaakt. Wanneer dit gebouw funktioneert, zullen er enige honderden arbeidsplaatsen komen. De werkers in dat kantoorgebouw komen met een auto en daar richt het eerste bezwaar van de bewoners zich tegen. De smalle straten worden dan gebruikt voor druk aut overkeer. Jarenlang werd door een groep particulieren geijverd om te komen tot een jachthaven. De plannen zijn thans zover rond dat de vestiging van een jachthaven eventueel in het landelijk gebied achter de Laurentius kerk kan geschieden. Dat betekent het om vormen van weidegebieden tot eeij waterge bied. Op papier lijkt de vestiging van een jachthaven met een uitmonding op de Vliet ideaal. De bewoners willen echter het deels ongerepte gebied handhaven en zien niets in een moderne jachthaven. Het grootste bezwaar is ook nu weer te vinden in de aantrekking van veel autoverkeer. De bewo ners schrijven b. en w. Dat zij zich verant woordelijk voelen voor de gang van zaken ook bij het tot stand komen van een planolo gische beslissing voor de rest van en dat zij, gedreven door hun veront i en vrees voor dichtslibbing van d i ruimten, zich tot b. en w. wenden r nadrukkelijk verzoek de huidige siti bestendigen en geen inbreuk te doen bijzondere karakter van de buurt De gebieden waar het om gaat zij eigendom van de gemeente. Een eigendom van de R. K. Laurentiusker talgie speelt een heel grote rol zek aanzieh van de instandhouding van ei boerderijbedrijf, alwaar dagelijks Vo< tenaren te vinden zijn, die wel eens willen maken met het vee en het we de boer. Het vroegere agrarische dorj schoten is thans een verstedelijkt for dorp met nog hier en daar een agi bedrijf. De bewoners van de Krimwij ben op voorhand tal van medesti maar of het gemeentebestuur daadwe tegemoet kan komen aan de bezwaï de tijd moeten leren. Rijnsburgs wïnkelcentrui geopend wel een geheel andere benadering dan tot nu toe bij de ontwikkeling van het Bui tenhof is gekozen. De loopafstand wordt wel wat groot, maar een autovrij gebied heeft ook zijn aantrekkelijkheden. Het moet echter wel betaalbaar zijn", aldus de heer Drenth. De heer Drenth stelde voorts, dat hij het een serieus plan vindt en dat het de moeite waard is het met bewoners van de Engelendaalflats te bespreken, tegen de achtergrond van de geluidshinder. Het alternatieve tunnelplan van de heer Van Jaarsveld zal op 21 oktober worden behandeld in een vergadering van de begeleidingscommissie Buitenhof, de ver gadering die openbaar is wordt gehouden in het Dorpshuis en begint om 20.00 uur. (van links naar rechts): zoon van het echtpaar Overdevest, burgemeester jhr, J. van Eysinga, diens echtgenote, wethouder J. J. Thorn en echtgenote en dhr. Overdevest. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nieuw kruis op Pancratiuskerk SASSENHEIM - De Pancra tiuskerk is sinds vanochtend acht uur weer in het bezit van een torenkruis. Het vorige zes meter hoge kruis werd enige tijd geleden van de toren ge haald omdat het geheel en al was doorgeroest. Het nieuwe kruis, dat werd vervaardigd door de Loosduinse firma Grim bergen moest met behulp van een immense kraanwagen op de 65 meter hoge toren worden ge plaatst En passent werd ook nog zo'n 400 m2 dak van nieuwe leien voorzien. „Onbegrijpelijk als je ziet wat hier gebeurd is, het is een mag nifieke verandering", merkte wethouder J. J. Thorn gister avond op, toen hij met een forse ruk aan een koord het doek liet vallen van een grote lichtbak waarop vermeld staat ,,'t Carap- huys". Dit gebeurde allemaal te Oegst- geest waar aan het einde van de Kerklaan (naast de Willibrord- kërk bij ie Leidse Buurt) een nieuw Oegstgeester zalencen trum officieel in gebruik werd genomen. De woorden van wet houder Thorn waren nik over dreven. AlfCe en André Overde vest hebben gedurende de laat ste vier maanden hun plannen stap voor stap werkelijkheid zien worden. Zeer velen waren gisteravond gekomen om het bijzonder fraai ingerichte en verbouwde cen trum te bewonderen. Onder hen onder meer burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga en echtge note, alsmede wethouder O. C. van Belle en vele anderen uit het zakenleven zoals het bestuur van „Oegstgeest Actief' met voorzitter L. M. Tri, Voordat de heer Thorn onthulling van de lichtbal ging traden de Wilbert mers o.l.v. de heer W. voor het voetlicht. Een lu ke show die-later op de: een muzikaal vervolg kreL het optreden van het orka Easton. Na de opening namen b. en w. een kijkje in het nieuwe winkelcentrum.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4