'Daey Ouwens weer directeur eidse Groenoordhallen £cidóc0otncmt steun voor gemeente BOHAN leverde laatste eengezinswoning op BBE—WW Pi ÜBÜFfiëMfli ESLISSING RECHTER PLAATST GEMEENTE VOOR PROBLEMEN Driemaal Bakzeil Wethouder Van Aken opent jubileum-paviljoen BLIJFT DWARSLIGGEN >EN De bewoners van de [Noorderkwartier zien dit sleet neersproblematiek baar andere 4IJDAG 23 SEPTEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Loco-burgemeester M. van Aken overhandigde het echtpaar Höppener gisteren se de sleutel van de laatste ééngezinswoning die de Bohan Bouwgemeenschap bv te Utrecht dochtermaatschappij van de Hollandse Beton Groep in de Leidse Merenwijk heeft laten bouwen. In 1973 zette Bohan in overleg met de gemeente Leiden een gedeelte van het bestemmingsplan .Merenwijk" op, bestaande uit 415 eengezins woningen en 260 flatwoningen. Op 3 december 1973 werd de eerste paal geslagen door de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. Vrolijk. Het totale plan gaf werk voor 365 manjaren. Het bouwrijpmaken werd uitgevoerd door de Hollandsche Wegenbouw Zanen bv te Heemstede, de bouw zelf geschiedde door de Volker Bouwmaatschappij te Rotterdam. Het plan van 260 flatwoningen voor verhuur werd door Bohan overgedragen aan het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, in wiens op dracht deze woningen thans in aanbouw zijn. De eerste woningen zullen binnenkort gereed komen. Wethouder vaji Aken stelde in zijn begeleidende toespraakje verheugd te zijn met de vergroting van de woningvoorraad zoals die door Bohan is bewerkstelligd. Hij maakte daar wel de kanttekening bij dat in verband met het nijpende woningtekort in Leiden liever nog meer woningen in goedkopere premiekoop en -huursector voor de Leidenaars had gezien. DAEY OUWENS HEEFT zijn recht gekregen. Na twee jaar het slachtoffer te zijn geweest van allerhande beschuldigin gen die uiteindelijk na een lange schorsing uitmondden in ontslag, heeft de ambtenarenrechter hem uiteindelijk toch in het gelijk gesteld. Wat velen al vreesden sinds de gemeente aan haar doldriest gesol met de directeur Groe- noordhal begon, werd gisteren pijnlijk bewaarheid: drie en half jaar zoeken naar belastend materiaal ten spijt werd Daey Ouwens' ontslag gisteren overeenkomstig de eis nietig verklaard. DAARMEE HAALDE DE gemeente voor de derde keer bakzeil in het juridisch gevecht met de Groenoordhaldirec- teur. En zo is wel uitermate gevoelig afgerekend met de ogenschijnlijke zelfverzekerdheid waarmee de gemeente het ontslag van Daey Ouwens doorgedrukt heeft en in de daarna gevoerde gedingen is opgetreden. Ook het feit dat hangende deze procedures toch maar vast voor alle zeker heid de terugkeer van Daey Ouwens naar de Groenoordhal onmogelijk werd gemaakt door daar een opvolger te benoe men, breekt de gemeente nu op. Het maakt een „elegante oplossing" na deze drievoudige afgang wel bijzonder moei lijk. EEN HOGER BEROEP zal dit drama anderzijds alleen maar nog erger maken. Een vierde afgang voor de gemeente zal voorkomen moeten worden. En dat kan alleen door met Daey Ouwens samen naar een aanvaardbare oplossing te zoeken, die recht doet aan deze twee jaren ten onrechte zo gekwelde man. Dat de gemeente onder aanvoering van burgemeester Vis daarvoor door het stof zal moeten, zal haar alleen maar sieren. En dat wil wat zeggen na een zo blamerende procedure van twee jaar. Beschuit met muisjes Loco-burgemeester M. van Aken opende gister- medewerkers en genodigden een leuke middag in middag om vier uur het „rondtrekkend" jubileum- het paviljoen aan. Dit paviljoen maakt als „rond paviljoen van de 75-jarige „Hollandse Betongroep" trekkend circus" een „elfstedentocht" door Neder- aan de Vijf Meilaan. De HBG, op twee na de land, waarbij het verschillende HBG-vestiginger grootste werkgever in Leiden, is voor de werkgele- aandoet. Het paviljoen met een oppervlakte van genheid, in de stad zeer belangrijk. „In deze tijd 1100 kubieke meter is op „ludieke" wijze ingérichl van werkeloosheid dienen daarom de landelijke met tal van speelse bouwsels en apparaten, die en stedelijke overheden alle steun aan het bedrijf- de bezoeker aktief kan beleven. Voorts zijn onder sleven te verlenen", aldus de heer Van Aken. deel van de paviljoeninhoud zes verbeeldingen var De Hollandse Betongroep geeft op feestelijke wijze kunstenaars die in objectvorm hun visie geven of uitdrukking aan het jubileum. Naar Amerikaans de begrippen organisatie, bouw, baggeren, water voorbeeld bood het bedrijf als „jarige" aan alle staal en weg. een onzer verslaggevers) IDEN Sinds vandaag is ,C. Daey Ouwens weer di van de Leidse Groe- rdhal. Het ambtenarenge- cht in Den Haag verklaarde steren het beroep dat hij 'W ingesteld tegen het ont- jig dat de gemeente hem on- rijwillig had verleend, ge- pnd. Het door de raad geno- fen ontslagbesluit werd gis- ren door de ambtenaren- ■fchter vernietigd. De beslis- ■pg van de rechter stelt de Jaeente voor de grootst mo- Ljke problemen. Formeel enen zijn er nu twee direc- iiren met de leiding van de Toenoordhal belast: zowel B heer Daey Ouwens als |ens opvolger A. de Jong, die lor de raad in november van >t vorig jaar als opvolger 'in Daey Ouwens werd be et ambtenarengerecht stelt I het vonnis dat de gronden aarop de gemeente tot eervol Htslag heeft besloten, dat be- Uit niet kunnen dragen. Met Ime kan volgens de rechter (et worden gesteld dat Daey Uiwens bij herhaling in ern- ■ge mate van ongeschiktheid pjk heeft gegeven. Daarbij tteft het ambtenarengerecht Tch bepaald tot die gebeurte- issen die liggen tussen 11 ja- pari 1971 en 4 januari 1974, e dag waarop Daey Ouwens jet verlof werd gestuurd, laast voorvallen in deze pe- iode had de gemeente ook eg gebeurtenissen uit 1969, 470 en 1971, toen Daey Ou-' ^ens tijdelijk met het directo- was belast, als belastend 3voor de Groenoordhal-direc- Ktur aangevoerd. Dit achtte (£t gerecht niet terecht, omdat gemeente ondanks deze fei- en in 1971 toch had besloten Èiey Ouwens tot directeur te noemen. rechtbank voegt daar over- Sns aan toe, dat wanneer zij z deze feiten in ogenschouw 'ad genomen ook dan geen unleiding was gevonden die iet ontslag van Daey Ouwens echtvaardigen. De groenoordhallen: twee directeuren" Tot datzelfde oordeel komt de rechtbank ook na bestudering van de 15 ontslagredenen die door de gemeente waren aan gevoerd. De juistheid van, wat als feiten wordt aangevoerd, wordt door het gerecht niet in twijfel getrokken, in tegenstel ling tot wat de raadsman van Daey Ouwens, mr. Van Andel drie weken geleden bij de be handeling van het beroep deed. Over de inhoud van de tegen Daey Ouwens geuite be zwaren merkt de rechtbank echter op dat de fricties die zich hebben voorgedaan aller minst alleen op conto van de Groenoordhal-directeur mo gen worden geschreven, maar dat anderen, met name restau rateur Milikan, daar mede een belangrijke oorzaak van zijn. Ook het gemeentebestuur zelf krijgt trouwens een veeg uit de pan: „Het college heeft van meet af aan de ernst van de situatie onvoldoende onder kend en aldus verzuimd te rechter tijd maatregelen te ne men, aldus het vonnis van de rechtbank. Ook ten aanzien van de ver houding tot het personeel valt het oordeel in het voordeel van Daey Ouwens uit; „Of schoon ook de wijze waarop klager deze onderdelen van zijn werkzaamheden vervulde zeker kan worden bejeriti- seerd, meent het Gerecht toch dat bezwaarlijk van ernstige tekortkomingen kan worden gesproken". Problemen Het vonnis van de ambtera- renrechter plaatst de gemeen te Leiden voor de grootst mo gelijke problemen. In zijn eis had de Groenoordhal-direc teur gevraagd het ontslagbe sluit, dat in juni 1976 na twee jaar van schorsing was geno men, nietig te verklaren, er van uitgaande dat Daey Ou wens dan weer directeur van de Groenoordhal zou zijn en naar deze gemeentelijke dienst terug kon keren. Deze eis heeft de ambtenarenrech ter geheel en al overgenomen: dat wil zeggen, dat het besluit nietig werd verklaard, maar over terugplaatsing rept het vonnis niet Gezien het feit dat evenmin wordt ingegaan op de subsidiare eis van de Groenoordhal-directeur (8 ton schadevergoeding) mag wor den aangenomen, dat de heer Daey Ouwens naar het oor deel van de rechter inderdaad naar de Groenoordhal terug moet Alleen daar zit sinds november van het vorig jaar al een andere directeur op zijn stoel, door de gemeente raad van Leiden benoemd. In een commentaar op het vonnis wees de chef-perso neelszaken van de gemeente Leiden, de heer Van der Vel den dan ook op de moeilijkhe den en duistere gevolgen die deze uitspraak met zich mee brengt. „Het is een teleurstel lende, maar evenzeer merk waardige uitspraak", aldus de heer Van der Velden. Dergelij ke dingen komen wel meer voor, maar meestal treft de rechter dan een ^voorziening in de vorm van bijvoorbeeld een financiële regeling. Het ont slag wordt dan toch gedekt verklaard. In dit geval is dat niet gebeurd en dat stelt de gemeente voor grote proble men", aldus de chef-perso neelszaken. Desgevraagd noemde de heer Van der Velden enkele moge lijkheden waaraan de gemeen te thans denkt. Daaronder is nog steeds de mogelijkheid van een hoger beroep. De ge meente heeft daarvoor nog 30 dagen bedenktijd. Op de vraag of dat niet een beetje riskant zal zijn nu de gemeente al drie keer in de zaak Daey Ouwens op niet mis te verstane wijze bakzeil heeft gehaald stelt de personeelschef van de ge meente: „De eerste beroeps gang betrof een zuivere juridi sche zaak, je kunt onmogelijk zeggen dat we nu al drie keer verloren hebben. De eerste zaak moet je los zien van deze kwestie. De Centrale Raad van Beroep zal mijns inziens zeker niet het adagium „driemaal is scheepsrecht hanteren", rea geert de heer Van der Velden. Toch staat hij in tegenstelling tot de zelfverzekerdheid waar mee burgemeester Vis destijds de beroepsgang tegemoet zag, na gisteren duidelijk gereser veerd tegenover de kansen voor de gemeente in hoger be roep. „Na de behandeling drie weken geleden was ik optimis tischer dan vandaag", zegt de personeelschef. Terugkeer Overigens impliceert naar het oordeel van de heer Van der Velden de uitspraak van de rechter nog allerminst een au tomatische terugkeer naar de Groenoordhal. Volgens hem had dit dan nadrukkkelijk in het vonnis moeten zijn opge nomen. In dit verband wijst hij ook op het feit dat er nog een andere directeur door de raad is benoemd in de persoon van de heer De Jong. Wanneer er geen beroep zal worden aangetekend door de gemeen te kan als „ultimum reme- dium" gepoogd worden alsnog tot een overeenkomst tussen de gemeente en de heer Daey Ouwens worden gekomen, zo suggereerde de personeelschef gisteren. Deze zou dan betrek king kunnen hebben op een ander dienstverband, een te rugkeer naar de Groenoordhal dan wel een financiële rege ling. Wat deze drie mogelijkhe den betreft noemde de heer Van der Velden de terugkeer van Daey Ouwens „praktisch onmogelijk". Functionerend Groenoordhal- directeur De Jong wilde giste ren miet op de ontstane situa tie reageren. „Ik sta hier hele maal buiten en wil er niets op zeggen. Vast staat dat ik door de gemeenteraad in november officieel als directeur ben be noemd. Ik ben hier gewoon de baas. De gemeente moefmaar zien hoe ze dit oplost" ARJEN BROEKHUIZEN de gemeente om op het kruispunt Marnixstraat-Willem de rfjgerlaan een ongelijkvloerse kruising voor fietsers en voetgan- i aan te leggen. Het alternatief is een compromis-oplossing H de planning van een tunnelovergang omzet in die van een duet. De wens van de gemeente is om in ieder geval de irsteekroute van het kruispunt, te beveiligen voor het snelver- I dat van de Willem de Zwijgerlaan afkomt. Bewoners van iwerd gisteravond duidelijk de tweede vergadering deze maand van de buurt- toners in het Dienstencen- nm aan de Van Hogendorp- Dit nieuwe viaductplan, ïir ook gemeentedeskundigen tir aanwezig-waren, moet een zttnatief vormen voor de eer- -a gemaakte tunnelversie, die onoverkomelijke bezwaren i de buurt stootte. Stede- iwkundige Van der Pol t^nde gisteravond met een Jjf om half oplossing de jlotste kritiek van de bewo- Js te kunnen weerleggen. De „pssing komt erop neer, dat )j( Willem de Zwijgerlaan in its van drieëneenhalve meter maar twee meter omhoog hieven. De fiets- en voet- :rstunnel zou een meter la- komen te liggen. Het nieuwe j jn is een soort kruising tussen eerder geplande tunnel en viaduct. Verder is in het plan een oplossing voor de bus opgenomen, waarbij de ventweg niet hoeft te worden gebruikt De busroute zou dan namelijk verlegd worden naar de singels ten zuiden van het Noorder kwartier. De bezwaren van de buurt op het .gehele' plan van de gemeen te komen erop neer, dat indien de Mamixstraat van snelver keer wordt afgesloten, andere straten zoals de „overbezette" Kooilaan en Koningstraat met de problematiek opgescheept worden. Het tweede punt van de kritiek geldt de belemmering van het uitzicht voor de bewo ners op het kruispunt, dat door het viaduct veroorzaakt wordt. Als derde punt van kritiek lan ceerde de buurt de opvatting dat de oversteekintensiteit van fietsers en voetgangers door de gemeente sterk overschat wordt „Dat blijkt allemaal nog wel mee te vallen", stelde het me rendeel van de aanwezigen. Een argument dat gemeenteafge vaardigde Van der Pol niet juist achtte, daar van de 22.000 auto's die de Willem de Zwijgerlaan als drukste straat van Leiden passeren, zeker een gedeelte on gelukken kan aanrichten. Van der Pol: „Men moet niet vergeten dat er eveneens stuk Leiden in de Merenwijk te vinden is. Daar wonen ruim 20.000 mensen. Juist zij maken veelal als fietser en voetganger van het kruispunt bij de Mar- nixstraat gebruik. Zowel het Noorderkwartier als de Meren wijk moeten daarom tot hun recht kunnen komen." Angst was er van de kant van de buurt ondermeer voor gebruik van „sluiproutes", als het gemeenteplan gerealiseerd zou worden. „Men maakt dan gewoon gebruik van andere straten aan de Willem de Zwij gerlaan om in het centrum te kunnen komen. Hiermee wordt bewezen dat de problematiek slechts verlegd wordt naar el ders," stelden de buurtbewo ners. Van gemeentewege zou hierover nog gestudeerd wor den. Met name zouden stoplich ten en verboden het verkeer dan toch in goede banen kunnen leiden. Anne-Marie Heyligers, Nanni Vermeer en Wim van Rooij. in „Beschuit met muisjes". De Haagse Comedie geeft maandag 26 september een voor stelling van „Beschuit met muisjes" een toneelspel van Herman Heijermans. De voorstelling wordt gegeven in de Leidse Schouwburg en begint om kwart over acht. „Beschuit met muisjes" is een stuk dat draait om geld, bezit en hebzucht Met boosaardige humor tekent Heijermans een familie, die met veel onderlinge haat en nijd leeft in een sfeer van fatsoenlijke armoede. Als deze Bien-Aimés de naam alleen al is tekenend voor Heijermans' sarcarme er lucht van krijgt dat een plotseling overleden familielid een ton heeft nagelaten, kent hun geldzucht geen grenzen meer. Groot is hun teleurstelling als aan het licht komt dat de overledene kort voor zijn dood is getrouwd met ene Pollie die nog in verwachting blijkt te zijn ook. Vooral in him dialogen zet Heijermans al die kleine knoeiers met een dodelijke humor te kijk. Het programmaboekje van de Stichting Jeugd- en Jongeren werk is zojuist verschenen. Hierin staat de volgende informa tie te lezen over: clubs, sociëteit de Fuik, Trefpunt Oegst- geest, de Wilbert Drummers, de Mascotte, cursussen voor kinderen en volwassenen, maatschappelijke vraagstukken, technische zaken en kampen. Het doel van de S.J. J.O. is de ontplooiing van jeugdigen en jongeren in leerzame, sociale, creatieve en ree reatieve zin te bevorderen. Het werkgebied van de stichting omvat Oegstgeest en een groot deel van Leiden. Lords Folks Jongerengroep „The Lord's Folks" verzorgt zaterdag 24 september een eucharistieviering in de Antoniuskerk. Het thema van de viering, die om zeven uur begint, is „Vrede met alle geweld". Voorganger is pastor Van Eeuwijk. Jazzballet In ,,'t Breehuys" gaat woensdag 5 oktober de cursus jazzbal let voor jongens en meisjes van veertien tot zeventien jaar van start. Lilian Dool geeft de cursus iedere woensdag van half zeven tot half acht. De kosten zijn drie gulden per keer. Deelnemers kunnen zich opgeven bij ,,'t Breehuys", Bree- straat 19, tel. 130983. Vegetarische maaltijden ,,'t Breehuys" bereidt evenals vorig jaar weer vegetarische maaltijden in zijn eethuisje. De maaltijden worden door vrijwilligers bereid op woensdag en vrijdag vanaf zes uur. Met zijn „culinaire uitspattingen" wil ,,'t Breehuys" meer bekendheid geven aan biologisch-dynamisch voedsel. Het is de bedoeling zoveel mogelijk kinderen, volwassenen en scholieren naar het eethuisje te krijgen. Tijdens en na de maaltijden kunnen bezoekers van het eethuisje vragen stel len over de maaltijden, de samenstelling en tevens kan het recept worden opgevraagd. Bovendien kunnen de vrijwilli gers van alles vertellen over de achtergronden van het vegetarisme. Het wordt op prijs gesteld wanneer de bezoe kers van het eethuisje meehelpen afwassen. De kosten per maaltijd bedragen vier gulden. Taptade Zaterdag 5 november barst in de Groenoordhallen weer het Taptade-geweld los. Aan het muziekfestijn verlenen onder meer de Beatrixband, the Fourty Four Degrees uit Leiden met Adest Musica uit Sassenheim en The Band of the 2nd Battalion of the light Infantery from the British Rhine Army in Western Germany hun medewerking. In het voor programma treden Adest Musica, Jong K G, en de majorettenkorpsen Golden Green Stars, Aktief, Kooigirls, De Toekomst, Ons Buiten en Pauline op.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3