Twee leden Rote Armee in Utrecht en Schagen gegrepen Arafat is bereid tot erkenning Israël Kaagse veerlieden betwisten schorsing Te weinig kans op eigen woning voorlage lonen NA SCHIETPARTIJEN IN DEN HAAG EN UTRECHT "BEESTEN SPUL '77" EUROPA'S GROOTSTE DIERENSH0W leiden lions 23 MILJOEN VAN KLM EN PANAM GEËIST Pseudo- schoorsteen- vegers weer actief THEEPAUZE ijshockey dub ton menken ijshockey team de bisschop ton menken ijsbaan STEVIGE GLAS SCHADE Ziekenfondspremie ongehuwden omlaag £eldóe(3oma/nt Irt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Witn Buijteweg. Ivertenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes I 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 lot 19.00 uur) lonnementen: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 23 september 1977,67e jaargang no. 20845 Woodhou se Woodhouse jubileum op Ned. II om 20.25 uur. Om 22.30 uur Simonskoop met „Soldaat van Oranje". Ned. I om 19.04 uur Happy days, om 20.10 uur Anita Ken- met „The sound of warm," om 20.40 uur Blue Knight en om 21.50 uur AVRO's sportpanora- Rustig herfstweer Droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele opklaringen. Weinig wind. Maxima omstreeks 16 graden. Morgen zon: 7.29-19.34. Maan: 18.04-3.51. Scheveningen hoog water 1.22, 13.59. Laag water 9.24-21.47. ONTROERD Diep ontroerd is deze in rolstoel gezeten bejaar de vrouw als zij op Amerikaanse bodem komt. Zij is een van die Cubanen, die Amerikaanse verwanten hebben en uit Cuba mochten emigre- BOSTON (AP-Reuter) Een inwoner van Massachusetts die allebei zijn ouders heeft verloren bij de vliegTamp op de Canarische Eilanden die 27 maart plaats heeft gehad, heeft via zijn advocaat bij een Amerikaans gerechtshof een rechtszaak aanhangig ge maakt tegen de betrokken luchtvaartmaat schappijen. Hij eist van de KLM en Panam negen miljoen dollar, bijna 23 miljoen gulden. Een stewardess van Pan American Airways heeft in Ottawa een onderscheiding ontvan gen wegens moedig optreden bij de ramp op Tenerife. Ondanks een gebroken arm wist Dorothy Kelly uit Deleville in Alabama de piloot Victor Gurbbs uit het brandende Amerikaanse toestel te redden. Voorts hielp zij nog de overlevende en keerde toen nog eens terug om anderen te helpen. LEIDEN Bij de Leidse politie zijn gisteren weer een aantal klachtenbinnengekomen over twee pseudo-schoorsteenvegers die eerder dit jaar ook al hun kwalijke praktijken in Leiden en omgeving uitoefenden. De twee mannen bellen in de mees te gevallen aan met de medede ling dat zij de schoorsteen ko men vegen. Daarop lopen zij door Yiaar het dak om na enige minuten zonder iets gedaan te hebben naar de bewoner terug te keren met de rekening. Die rekening is meestal schrikba rend hoog, maar desondanks betaalden veel bejaarde Leide- naren het bedrag uit angst. Gis teren viel wederom een Leidse bejaarde ten offer aan de op lichterspraktijken van het twee tal. De politie verzoekt iedereen die door de pseudo-schoorsteen vegers wordt lastig gevallen kontakt met haar op te nemen. WMÊM (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/DEN HAAG De Westduitse man en vrouw die gisteravond in Utrecht een poli tieman doodschoten en een an der ernstig verwondden, zijn lid van de Westduitse terreurorga nisatie Rote Armee Fraktion, de RAF. De Utrechtse recherche heeft dit vannacht onomstote lijk kunnen vaststellen. De vrouw, de 28-jarige Brigitte Mohnhaupt werd vanmorgen in Schagen aangehouden. De man, de 25-jarige Knut Folkerts, gaf zich gisteravond na de schiet partij over aan de Utrechtse po litie. Beide RAF leden worden al geruime tijd door de Duitse justitie gezocht wegens ernstige misdrijven. Bij de schietpartij in Den Haag, waar maandagavond de agent Siersema werd gewond, zijn volgens de politie tenminste vier mensen betrokken geweest. Uit het onderzoek is gebleken dat in Utrecht begin september op dezelfde wijze als in Den Haag een auto was gehuurd. De politie legde verband tussen deze twee zaken, en tipte de collega's in Utrecht. Toen een autoverhuurbedrijf aan het Veemarktterrein de politie meldde dat een man voor gisteravond een auto had besteld, en zich legitimeerde met een vervalst rijbewijs, werden direkt de nodi ge voorzorgsmaatregelen getroffen. Twintig politiemensen legden zich in een hinderlaag, om op allzs voorbereid te zijn en direkt te kunnen toeslaan. Twee re chercheurs gingen op stoelen in de gara ge zitten. Toen de man binnenkwam, schoot hij direkt. De 46-jarige brigadier van politie A. Kranenburg werd dodelijk getroffen. Hij wankelde hevig bloedend naar een belendend café, waar hij ineen- zeeg en stierf. Zijn collega L. Pieterse werd zwaar gewond door schoten in buik en longen. Zijn toestand is zeer ernstig. Alles verliep zó snel, dat de politie het vuu niet eens kon beantwoorden. Toen de man zag dat hij was omsingeld, liet hij zijn vuurwapen vallen en gaf zich over. In de verwarring wist de vrouw te ontsnappen. De wagen waarin zij reed werd later teruggevonden op een van de snelwegen rond Utrecht Bij de schietpartij in de Haagse Tromp straat is gebruik gemaakt van een pistool kaliber '45, met bijzondere kogels. In Utrecht is de Westduitser Folkerts in de loop van de nacht overgebracht naar een nog geheim gehouden plaats. Men vrees de dat wellicht nog meer leden van de RAF een aktie op touw zouden zetten, om hem te bevrijden. Het politiebureau was overigens vanmorgen nog steeds om geven door strenge veiligheidsmaatrege len. Politiemannen met karabijnen hiel den de wacht en bij de poort werd iedereen aangehouden. De Utrechtse hoofdcommissaris zei dat de aktie terdege was voorbereid. Men heeft nauw kontakt onderhouden met de Haagse collega's en de politiemannen wa ren terdege geïnstrueerd, zij wisten welk risico zij liepen. „Dat er desondanks toch slachtoffers zijn gevallen, mag onderstre pen dat het hier om zeer criminele figu ren gaat," aldus de politie. De hoofdcommissaris van politie heeft samen met burgemeester Vonhoff in Via- nen de vrouw van de neergeschoten poli tieman op de hoogte gebracht. Met zo'n wapen werd maandag in Den Haag ingebroken (Van een onzer verslaggevers) HOEVELAKEN Te weinig mensen met een laag inkomen hebben in 1976 de kans gehad om een eigen huis te kopen. Dat is de mening van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, uitgedrukt in het jaarver slag. In 1976 was in ons land de vraag naar eigen woningen nog groter dan in 1975. Volgens het Bouwfonds zijn veel mensen die in de nieuwbouw achter het net visten of er niet voor in aanmerking kwamen omdat verschillende gemeenten een stringent toewijzings beleid voerden, vorig jaar uitgeweken naar de markt voor bestaan de woningen. De Raad is van mening dat daarom de nieuwbouw- produktie moet worden verhoogd. De bestaande woningen zijn in 1976 met gemiddeld 25 procent in prijs gestegen. „De mensen met de lage inkomens zijn hiervan het eerste de dupe, in die zin dat ze de vraagprijs voor bestaande woningen vrijwel niet meer kunnen betalen. Op het ogenblik dat de vicieuze cirkel van vraag en aanbod wordt doorbroken, kunnen de prijzen van bestaande woningen terugvallen tot een reëler, meer met de nieuwbouwprijs samenhangend niveau, of zelfs lager. Veel oudbouw-kopers van nu kunnen dan tot het tijdelijke besef komen dat ze teveel hebben betaald", zo zegt de raad in het jaarverslag. Londense metrobestuurders willen als echt rechtgeaard Engelsman een langere theepauze. Daarom gaan ze staken. fwie VERPLAATST zich nu 11 tNOG T'jpENSjETHêËpAUZ advertenties Zaterdag 24 en zondag 25 sept. GROENOORDHALLEN - LEIDEN 6000 DIEREN KATTEN HONDEN KONIJNEN DUIVEN enz. Concours Hippique - topartiesten (beide dagen geopend van 10-tot 18 uur) Vanavond, vrijdag 23 september om 20.30 uur op de ton menken ijsbaan Voor deze eerste kennismakingswedstrijden gelden sterk gereduceerde prijzen vondellaan 4-leiden-tel.071 -769344 Een met geweer bewapende bewaker volgt met boek in zijn hand de dienst die in een synagoge in Tel Aviv gehouden wordt ter gelegenheid van Yom Kippoer of Grote Verzoendag. NEW YORK (AFP) - Yasser Arafat, leider van de organisa tie voor de bevrijding van Pa lestina (PLO) heeft gezegd dat hij bereid is een nieuwe resolu tie van de Verenigde Naties te aanvaarden waarin het be staansrecht van de staat Israël en het recht op een Palestijnse staat worden erkend. "Wij streven ernaar dat er een nieuwe resolutie komt waarin al onze rechten zijn opgenomen het recht van terugkeer naar ons grondgebied en het recht daar een zelfstandige staat te stichten", zo verklaarde de Pa lestijnse leider in een gisteren verspreid vraaggesprek met het Amerikaanse televisiestation ABC, dat in Beiroet was opge nomen. "Als bij de Veiligheidsraad een tekst wordt ingediend die de resolutie 242 steunt en die reke ning houdt met de nationale rechten van de Palestijnen, zou u dan deze resolutie steunen", zo' werd Arafat gevraagd. Deze antwoordde met: "Ja, dit zou de belangrijkste problemen van het Palestijnse volk oplossen en de vrede in het Midden-Oosten voor lange tijd verzekeren". De na de Israëlisch-Arabische oor log van 1967 aangenomen reso lutie 242 bevestigt het bestaans recht van Israël en spreekt slechts van een 'vluchtelingen'- probleem voor de Palestijnen. De PLO heeft tot dusver gewei gerd akkoord te gaan met een resolutie die geen rekening houdt met de nationale rechten van de Palestijnen. Israël, heeft steeds geweigerd rechtstreeks te onderhandelen met de PLO, omdat deze organisatie had ge zworen de joodse staat te ver nietigen. ADVERTENTIE Voor stijlmeubelen en een goede service moet u bij G.M. Meubelen zijn G.M. Meubelen Gijzenij Zn. Vrouwensteeg 7 Leiden Tel. 071-124521 Eigen stoffeerderij en meubelmakerij LEIDEN Onbekenden heb ben in de afgelopen dagen de ruiten van de kleuterschool aan de Bernhardkade ingegooid. De totale schade wordt geraamd op ruim 3500 gulden. Hoewel daar over nog geen zekerheid be staat, vermoedt de politie dat de daders onder de baldadige jeugd gezocht dienen te worden. Amstelveen (ANP) De Ziekenfondsraad is gisteren akkoord gegaan met een concept-advies aan de staatssecretarissen van Volksgezondheid en van Sociale Zaken over uitbreiding van de nu alleen voor gehuwden geldende premiereductieregeling in de vrijwillige ziekenfondsverzekering tot minder draagkrachtige on gehuwden. De gemiddelde - niet gereduceerde - premie is op het ogenblik 107,15 per maand. De Ziekenfondsraad wil dit bedrag terugbren gen tot 53,85 per maand voor verzekerden met een jaarinkomen tot 12.750 en tot 86,65 voor verzekerden met een inkomen tussen 12.750 en 15.000. Met deze reducties is - op basis 1977 - een bedrag van achttien tot negentien miljoen gulden gemoeid. Er zullen naar schatting 38.000 verzekerden van profiteren. Den Haag Het Haagse ambtenarengerecht heeft (gistermiddag) de klacht van acht veerlieden uit Alkemade behandeld over hun schorsing sinds vorig jaar november. De veerlieden werden ge schorst omdat ze ontvangen veergelden van het pontveer kaagei land niet zouden hebben afgedragen. Het zou om een bedrag van 39.000 gulden gaan. De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft deze zaak in onderzoek. Vanaf 22 januari van dit jaar ontvangen zij ook geen salaris meer waardoor zij volgens hun zeggen zijn aangewezen op de bijstandswet. Volgens mr. A. H. Spijker, raadsman van een van de acht veerlieden, zijn de gezinnen van de geschorste ambtenaren op te losse gronden en dus te lichtvaardig „in de ellende gestort". Hij stelde dat de veerlieden langer moesten werken dan de normale diensttijden zonder daarvoor een vergoeding te ontvangen. Ook was het materiaal waar zij mee moesten werken ondeugdelijk. Pas na de arrestatie van de veerlieden heeft de gemeente Alkemade de zaken verbeterd, aldus de raadsman. De raadsman van de gemeente Alkemade, mr. J. M. M. B. Maes, stelde daartegenover dat voor B en W van Alkemade de onkreuk baarheid van de ambtenaar in dit soort zaken primair is. Toen de officier van justitie aankondigde dat hij tot strafvervolging zou overgaan, werd besloten tot schorsing en later inhouding van het salaris over te gaan. Het ambtenarengerecht zal op 13 oktober uitspraak doen. (Zie verder pag. 4). Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1