deTijd e dure Concorde 5aat waarschijnlijk it de produktie i<jS&3g£. H i Politie in Soweto schiet student dood jg Wellicht NMB leger en partij in crisis tussen China m a rekeninghouder Luns waarschuwt tegen verzwakking van koopvaardij stilus Sportdag voor gehandicapten 159.- 159.-mode ITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1977 PAGINA 9 Imze correspondent Roger Simons) »n Het lang verwachte einde het Anglo-Franse supersonische •iegtuig Concorde wordt nu defini- uitzicht gesteld. Een Britse par itaire commissie is eindelijk tot de osie gekomen, dat de bouwkosten te hoog zijn. Het uitblijven van re bestellingen zal de produktie mijdel ijk doen stilvallen. Dit kan ;n 1978 gebeuren, want tegen die s numero 16, de laatste Concorde _wd. jloedrijke Britse parlementaire commissie tenbare uitgaven, samengesteld uit Lager- 'en van alle partijen heeft een grondige gemaakt van het Concorde-probleem. >t parlement van te voren geweten had hoe e Concorde ging worden, zou dit vliegtuig 1 nooit gebouwd zijn", aldus de commissie, de produktiekosten hebben nu tot gevolg toestel met zwaar verlies verkocht wordt. orders komen in ieder geval te laat om ~*cordeproduktie nog lonend te kunnen ma- De Britse regering heeft al beslist dat geen nieuwe Concordes meer gebouwd mogen worden zodra het huidige produktieprogramma van 16 Jets afge lopen is. Voortzetting van de produktie is alleen mogelijk wanneer de inkomsten de hoge uitgaven zouden dekken en dit wordt niet meer verwacht. De Concorde dreigt derhalve Europa's duurste flop te worden. Van de zestien gebouwde Concordes komen slechts veertien toestellen in aanmerking voor verkoop; de eerste twee waren prototypes. Als de veertien supersonische toestellen allemaal verkocht worden, zal het totale verlies op de produktiekosten naar schatting 20 miljoen pond bedragen. Voor vijf Concordes werden echter nog geen kopers gevonden. Worden die vijf toestellen verkocht voor minder dan het bedrag dat Airfran- ce en British Airways onder regeringsdwang be taald hebben voor de huidige Concordes dan zal de verliespost nog veel groter zijn. De Britse parlementaire commissie erkent, dat zich, sinds de aanvang van het Concorde-project, speciale problemen voorgedaan hebben die beide regeringen misschien nog niet konden voorzien. De burgerlijke luchtvaart is niet langer winstgevend en de brandstofprijzen schijnen niet meer uit de lift te kunnen. Het supersonische lijnvliegtuig is een dure luxe geworden, die men best kan missen. MEXICAANSE HULDE VOOR PAUS PAULUS Een karakteristiek Mexicaans orkest bracht gisteren in Castelgandolfo een zanghulde aan paus Paulus. Dit ge beurde na de wekelijkse audiëntie die paus Paulus in zijn zomerresidentie hield. Vandaag is de paus teruggekeerd naar het Vaticaan waar hij een ontmoeting zal hebben met de Britse premier James Callaghan. JOHANNESBURG/DEN HAAG De Zuidafrikaanse op roerpolitie heef gisteren het vuur geopend op studenten in de zwarte voorstad Soweto. Hierbij werd een zwarte 15-jarige jongen dodelijk getroffen. Verscheidene andere jongeren liepen verwondingen op. De onlusten deden zich voor bij twee kerken in Soweto. Daar werden rouwdienst en gehouden voor de overleden zwarte activist Steve Biko. De politie patrouilleerde bij de kerken met zwepen en zwarte jongeren vertelden dat zij werden afgeranseld toen zij de diensten wilden bijwonen. 5 V g -< .T Dinsdagavond had de raad van afgevaardigden van de studen ten in Soweto iedereen ge vraagd in het zwart gekleed te gaan „totdat onze helf is begra- wordt in King William's Town, vele duizenden zwarten aanwe zig zullen zijn. Enkele tientallen leden van het Zuid-Afrika-Comité en het Co- ven". De zwarte Volksconventie nrité vrijheid voor alle politieke (BPC) deed een oproep aan de zwarte bevolking vrijdag en zondag te rouwen. De 30-jarige Steve Biko stierf op 12 september in een gevangenis in Pretoris onder dubieuze om standigheden. Van vele kanten is kritiek geleverd op de minis ter van justitie, James Kruger in verband met het overüjden van Biko. De BPC verwacht dat zondag, als Biko begraven gevangenen in Zuid-Afrika heb ben gisteravond een demonstra tie gehouden voor de Zuidafri kaanse ambassade in Den Haag uit protest tegen de dood van Steve Biko en andere politieke gevangen in Zuid-Afrika. Vol gens de actievoerders is Biko door de gevangenisautoriteiten' vermoord. De demonstranten stonden met spandoeken en met fakkels voor het ambassadege bouw. 1 '""xeuensi is nve/oppe zenden ;inir WIR _""'".rd"u„„„er,,„ i-.;. PARIJS (ANP) De secretaris generaal van de NAVO, oud-mi nister Luns, heeft in de NAVO- assemblee in Parijs gepleit voor een verhoging van de de fensie-uitgaven die uitgaat bo ven het inflatiepercentage. Te vens waarschuwde hij de parle mentariërs uit de vijftien NA- VO-landen tegen een verzwak king van de westelijke koop vaardij door Russische concur rentie. De Russische rederijen ontvangen aanzienlijke staats subsidies en zijn daardoor in staat lagere tarievên te bereke- Het defensief vermogen van het bondgenootschap moet worden gehandhaafd en zelfs versterkt, aldus mr. Luns. Het is een illu sie te veronderstellen dat de de fensie op peil blijft als de infla tie ongedaan wordt gemaakt. Veiligheid is een begrip dat niet mag worden beïnvloed door economische of financiële over wegingen op korte termijn. Te neinde doeltreffend te zijn moet defensie geloofwaardig zijn. Zij kan slechts geloofwaardig zijn indien wij een werkelijk even wicht handhaven met het War schau Pact, dat zijn defensief vermogen versterkt, aldus mr. Luns. Ondanks de economische terug gang blijven de middelen waar over het westen beschikt ruim schoots voldoende voor het ver zekeren van een „machtig en geloofwaardig" defensie-appa raat. De produktie van de vijf tien NAVO-landen is ongeveer het drievoudige van die van de Oosteuropese landen en de Sov jet-Unie. Verdovende middelen voor gevolg Nixon WASHINGTON (DPA- Reuter) „Een vreemde macht heeft bij een bui tenlandse reis van de rugkeer van een ongewoon ge voel, dat ook anderen hadden. Hij vroeg mij om raad", zo ver klaarde de wetenschapper Gott lieb. De voorzitter van de com- voormalige Amerikaanse missie, Edward Kennedy, vroeg president Richard Nixon hem: „Wilt u daarmee zeggen geprobeerd, personen uit het gezelschap van Nixon met verdovende midde len te beïnvloeden". Dit heeft de voormalige CIA- medewerker Sidney Gottlieb gister verklaard voor een Senaatscommis sie. In 1972 maakte Ni xon reizen naar China en de Sovjet-Unie. „Niet al te lang geleden, in ver band met het bezoek aan een potentieel vijandelijk land, sprak de president na zijn te- dat het gezelschap van de presi dent verdovende middelen kreeg toegediend?". Gottlieb antwoordde: „ik wil slechts zeg gen dat We moeten nagaan of dit het geval is geweest". De arts, die in 1973 de CIA verliet, voegde eraan toe dat Nixon zelf niet zozeer het doelwit was van de vermoede toediening van verdovende middelen, maar be geleiders uit zijn gevolg. Het symptoom was een desoriënta tie, die in normale omstandighe den niet mogelijk is. Na de openlijke ondervraging werd hij achter gesloten deuren nader aan.de tand gevolgd. Verbod op plastic flessen in VS WASHINGTON (DPA) - De Amerikaanse autoriteiten voor levens- en geneesmiddelen heb ben de invoering van plastic flessen voor limonadedranken verboden. Onderzoek bij dieren heeft uitgewezen dat het kunst stofmateriaal nadelige gevolgen heeft voor de gezondheid. I Zware kwaliteit wollen I pullover, origineel Shetland. SI eksklusief gemaakt voor I Frank Jean. Jj I Met ronde hals of V-hals j- TOKIO (AP) Een van China's oude revolutio nairen, de voormalige maarschalk Hsu Hsiang- Tsjien, heeft in een maandag in het Chinese Volksblad verschenen ar tikel indirect laten door schemeren dat er in de volksrepubliek mogelijk een nieuwe crisis is ont staan over het leider schap van de 2,5 miljoen man sterke strijdkrach ten. Het artikel van de 75-jarige vice- voorzitter van de commissie voor militaire zaken en lid van het politburo van de Chinese communistische partij werd gis teren door het officiële persbu reau Hsinhoea verspreid. Hsu pleit voor een voortzetting van het collectieve leiderschap op alle niveaus binnen de partij en schrijft: „Wij moeten voorko men dat een baantjesjager of intrigant zijn macht misbruikt om het volk te dicteren, het leiderschap in het leger naar zich toe te trekken of verzet te plegen tegen de partij". Hij brengt verder een uitspraak van wijlen voorzitter Mao Tse-toeng in de herinnering: „Ons principe is dat de partij het bevel heeft over het wapen en dat het wa pen nooit het bevel over de par tij mag krijgen". Vervolgens schrijft Hsu dat de eenwording en eenheid van de partij moeten worden verde digd. Hij zegt dat het absoluut ontoelaatbaar is om sectarische groepjes te vormen, scheuringen te veroorzaken, tot burgerlijke partijzucht aan te sporen of een partijzuchtige bourgeoisstruc- tuur in het leger te vestigen". De opvolger van Mao, partij voorzitter Hwa Kwo-feng, is op perbevelhebber van het leger. Vice-premier Teng Hsiao-ping is chef van de generale staf. Hsu zegt niet of en waar de idee van het collectieve leiderschap is gesconden, geschonden, dat hij slechts waarschuwt «tegen mogelijke toekomstige scheurin gen in de strijdkrachten. Zijn herhaalde aandrang op heer schappij van de partij en collec tieve leiding in het leger sugge reren dat er momenteel moei lijkheden zijn. Vietnam: normale betrekkingen met de V.S. NEW YORK (UPI) - Vice-pre- mier Nguyen Duj Trinh van Vietnam heeft gisteravond naar aanleiding van de toelating van zijn land tot de Verenigde Na ties gezegd dat Vietnam „een grote historische overwinning" had behaald. In een gebaar van verzoening bracht hij de „vrien delijke groeten" aan het Ameri kaanse volk over. „Mijn rege ring", zei Trinh, is bereid de onderhandelingen over het ves tigen van normale betrekkingen met de Verenigde Staten voort te zetten. Dr. Witteveen verlaat IMF WASHINGTON De alge meen-directeur van het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF), dr. H. J. Witteveen, stelt zich om persoonlijke redenen niet beschikbaar voor een tweede ambtstermijn van vijf jaar. De heer Witteveen heeft de di recteuren van het IMF van zijn beslissing op de hoogte gesteld. Hij werd op 1 september 1973 algemeen directeur van het fonds. Zijn ambtstermijn loopt derhalve op 31 augustus 1978 af. Prof. dr. H. J. Witteveen (WD) is twee keer minister van finan ciën geweest. Van 1963 tot 1965 was hij dat onder het kabinet- Marijnen en van 1967 tot 1971 onder het kabinet De Jong. Als minister was hij er vooral op uit, de begrotingssituatie gezond te maken. Het financieringste kort van de centrale overheid kon daardoor een eind worden teruggebracht, maar bij de loon explosie van 1970 werd de fi nanciële positie van de staat weer zeer moeilijk. - EVIER OVER DE MILJOE- INOTA: „Het eerste kabi- )en Uyl loopt het tweede net-Den Uyl voor de voeten dit de eerste stap- Hheeft gezet. Op een totale ■begroting van tegen de hon- H miljard gulden lijkt belas- ^•ezwaren van 80 miljoen ^■chijntje. Maar met dat be- is de aap van het nieuwe net lelijk uit de mouw van demissionaire voorganger imen". Het hoofdartikel I „Na al het sombere nieuws ten wij oppassen niet al te lmistisch te zijn. Er zijn wel jr slechte tijden geweest, die Igd zijn door een grote eco- ische opbloei. Ook deze tip de formatie: „Als Den Uyl ir het doodvonnis van het tusakkoord wil uitkomen, >^maakt hij daarvoor alleen J^kans door mevrouw Van jn&wen minister van Volksge- c Iheid te maken". Voorts een interview met prins Bern- over de gehandicapte „Als ik het voor het zeg- u krijgen, zou ik bijvoor volgend jaar zelf een lag voor gehandicapten iiseren in Amsterdam of erdam". Blijkens het ver- kampt de prins zelf met [ebroken teen. De socioloog ".ooymans praat over de „Het eigenaardige is le Omroepwet uitgaat van diverse maatschappelijke ':uigingen, terwijl het pu- er steeds minder een bood- aan heeft. Je zou je dus ige moeten afvragen of ons ipbestel in deze formule wel zin heeft". SBSHII Haagse Post over de Miljoe- Jtota: „Hij legt de vinger bij Rrootste opgave voor de Ne- ■andse politiek: het afstem men van het beleid op de gren zen die in zicht komen. Grenzen aan de groei van de uitgaven, en verdere lastenverzwaring, aan grondstoffen en aan solida riteit". Voorts de suggestie: „Volgend jaar kan een gedeelte lijke bevriezing van alle salaris sen in de collectieve sector an derhalf miljard opleveren. Die extra matiging is gerechtvaar digd, omdat deze salaristrekkers (voor tweederde ambtenaren) de afgelopen jaren een aanzienlijke voorsprong hebben opgebouwd in vergelijking met werknemers in het particuliere bedrijfsle ven". Ook een interview met de Duitse journalist Günter Hall- raff, die binnen wist te dringen in de redactie van de reactionai re Springerkrant Bild. „Sprin ger ziet zijn krant als een ket tinghond. Daarmee wordt ook de politieke betekenis ervan dui delijk. Hij kan hem laten grom men en loslaten. Daarmee kan hij een parlement chanteren, een bondsdaglid intimideren of zelfs een minister tot opstappen dwingen. Zolang de hond aan de ketting ligt, kan Bild angst aanjagen, maar laat hij hem los, dan is hij in staat democratische verworvenheden in stukken te scheuren". Het omslagartikel gaat over het Centraal Planbu reau. „Het gedreven elan van weleer is verbleekt. Het creatie ve experiment in „de Tijd" ver schraalt tot een nijver, wat bloe deloos instituut. Het apparaat heeft de plaats van de onrustig zoekende wetenschapper over genomen". Vrij Nederland over de Miljoe nennota: „De lonen omlaag, de winsten omhoog en meer werk loosheid. Wie had ooit verwacht dat het als progressief aange diende kabinet Den Uyl zo zijn carrière zou beëindigen? Waar schijnlijk heeft in geen tiental len jaren een Nederlandse rege ring een begroting ingediend die Prins Bernhard: zo schreeuwt om aanvullende maatregelen als deze". Bij de kritiek in de Troonrede op de lange duur van de formatie de kanttekening: „Van Agt verliest aan gezag in zijn fractie, omdat hij zijn zaakjes onvoldoende kent, maar hij kan nauwelijks terugvallen op fractiespecialis ten, omdat die onderling zo sterk verdeeld zijn. Bovendien komt het keer op keer voor dat de CDA-leider zijn mensen niet snel genoeg kan bereiken. De fractie hangt als los zand aan elkaar". Ook in dit blad aan dacht voor Günter Wallraff als verslaggever bij Bild. „Hij was er getuige van hoe complete re portages en vraaggesprekken werden verzonnen. Hij zag hoe de lokale politie beefde voor Bilds beroepsvervalsers. Over de zaak Menten de constatering: „Dat juridisch geschoolde insi ders het nog maar zeer de vraag achten of Menten wel veroor deeld zou kunnen worden op grond van de verklaringen die tot nog toe zijn afgelegd. Vrij spraak behoort dus wel degelijk tot de mogelijkheden". En: „Vrijspraak van Pieter Menten zal behalve politieke repercus sies ook een gigantische afgang van het Ministerie van Justitie betekenen. Het niet horen van zijn broer Dirk als getuige a decharge zou wel eens tot die angst te herleiden kunnen zijn". Het blad heeft een literaire bij lage. De Tijd naar aanleiding van de Miljoenennota: „Het gevaar dreigt dat er bij de algemene politieke beschouwingen die be gin oktober moeten worden ge houden, nog geen kabinet is. De Tweede Kamer heeft dan nie mand om mee te praten. Op basis van het op Prinsjesdag aangeboden drukwerk is er wei nig te bespreken en met een demissionair kabinet kun je geen zaken doen over het beleid voor het volgende jaar". Het omslagartikel vraagt zich af of Pronk mag blijven. „Hij is de eerste bewindsman op ontwik kelingssamenwerking die echt ter zake deskundig is, maar dat voordeel laat hij in de discussie omslaan in een nadeel, omdat hij niet kan verhullen dat hij persoonlijk overtuigd is van het feit dat ook hij alleen alles het beste weet. Zijn opponenten in het parlement en daarbuiten zijn allen kletskousen. Zo'n hou ding maakt een minister niet geliefd in brede kring en ver kleint de kansen op een lang politiek leven". Ook een inter view met het nieuwe Eerste Ka merlid H. Vrouwenvelder. „Als het bedrijfsleven op dezelfde wijze zijn leidinggevende figu ren zou selecteren als dat ge- beurt bij kabinetsformaties, dan zal het aantal faillissementen in dit land nog oneindig veel gro ter zijn". Hervormd Nederland over de Miljoenennota: „Het gaat niet enkel om conjuncturele schom melingen; het systeem als zoda nig kraakt in zijn voegen. Te recht constateert het kabinet dat aanpassingen van onze maatschappelijke structuur, na tionaal en internationaal, nodig zullen blijken". Echter: „We vre zen eigenlijk dat ook een tweede kabinet-Den Uyl niet in staat zal zijn wezenlijke veranderingen aan te brengen". Ook een groot interview met Wim Kok. Over zijn recente con tact met de bisschoppen: „Het geeft me alle reden daar positief over te zijn. Ik zou wensen, zonder er op deze manier een publieke sollicitatie van te ma ken, dat we dit soort contacten ook met andere geloofsrichtin gen zouden kunqyn hebben. Het is ook nodig voor een plurifor me vakbeweging. We moeten ze ker niet de indruk wekken dat wij een club zijn die op puur materiële vakbondsdoeleinden is gebaseerd, waar een levensbe schouwing niet zou meetellen. Alsof je daarvoor zou moeten kiezen of voor actief christen- zijn. Nee, datwillen we heel uitdrukkelijk niet". Voorts komt de schrijver Anton Koolhaas aan het woord. „Neem het feit dat vandaag niemand meer ge loofwaardig is in deze wereld. Dat wordt met de dag erger. Er is een totale inflatie van de ge loofwaardigheid. Het ernstigste verschijnsel van de huidige geestelijke crisis". Een artikel tenslotte over de overeenkom sten tussen Hitier en Bader Meinhof. „De weg van kaars rechte moraliteit naar demoni sche immoraliteit is korter dan veel mensen zien". Flannel mantel. Loden mantel met In de aktuele mode- capuchon. In de kleuren kleuren grijs, groen Maten 38 t/m 46. Maten 36 t/m 46. Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland p U Leiden: Haarlemmerstraat 163a '■A (donderdag-koopavond) 5 Leidsenhage: Jasmijnhof 8 *5 (donderdag-koopavond).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9