Zevenhovense houdt „open huis" rond perfect melk- systeem in grupstai Aanleg fietspaden in Leidse regio heeft hoge urgentie Aktiviteiten LAK-theater Provinciaal fonds voor groenvoorzieningen OPEN SCHOOL VAN START MET 150 .LEERLINGEN' Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. er Zi h< e l F: li st ;nl tr tel hi )el ie ril y 5: Het komt bijzonder weinig voor te weinig, dacht ik dat agrariërs „open huis" hou den. Vroeger was een boeren bedrijf zelfs een meer „geslo ten huis"; wie er niets te ma ken had kon maar beter gauw z'n biezen pakken. De tijden zijn veranderd. De boer is agrariër geworden, zo goed als de melkboer „uw melkman vakman" is gaan heten. Voor de schilleboer is geen ander woord te vinden, maar waar vindt men hem nog? Zelden zie je z'n verschijning langs 's Heren wegen en gemeentestra ten, maar dan wel fier als schilleboer; hou ze in ere, ze worden erg schaars. Uitste kend, allemaal tot uw dienst, maar ik las laatst dat er de laatste jaren veel veranderd is op de boerderij. Nauwelijks wordt er nog met de hand gemolken en het gerammel van melkbussen neemt ook ge staag af. Deze constatering brengt me tot de verhouding melkkoe-melkkoeltank. Een relatie die voor een agrarische bedrijfsvoerder in Zevenhoven aanleiding is geworden om als een zeldzame figuur „open huis" te houden. Waarachtig, morgen, vrijdag 23 september en zaterdag de 24ste, wapperen aan de rand van het rustieke Zevenhoven, ergens aan de oostgrens van Zuid-Holland, de vlaggen bij landbouwbedrijf van Frans de Groot aan de Dorp straat. Frans de Groot is een trotse man die wat te vieren heeft en daar wil hij zowat iedereen bij betrekken, zeker i'n collega-agrariërs. Wat wil iou het heuglijke feit? Vee houder-akkerbouwer akker bouwer De Groot heeft zeer onlangs een ligboxenstal voor 50 koeien in gebruik genomen. Is dat iets bijzonders? Ja, dat is iets speciaals. Het is als het opkomen van de lentezon in het vroege najaar, een nieuwe toekomst voor een oud bedrijf. Ik verneem, dat Frans de Groot de twee dagen van 's morgens tien tot 's avonds tien uur (daarna is het welletjes en kan de boer niet eens meer met de kippen op stok) fier en blakend z'n gasten wil ontvan gen om hun het geheim van de smid te laten zien. Om de up to date ligboxenstal te kunnen realiseren is de 150 jaar oude „grupstai" opge knapt. Nu heeft „grup" te ma ken met een „groep" in een koestal. Welnu, de belangstel lenden (en ik neem aan, dat u daarbij hoort) kunnen hier zien hoe in de afgelopen tijd toch nog modern in deze stal is gemolken. Frans de Groot aan het woord; „De grupstai zal in de toekomst dienst doen als stal voor jongvee, voor droogstaande en zieke koeien". Er zit dus iets van een revalidatiecentrum in. Door dat de grupstai enigszins bouwvallig werd, is besloten een nieuwe ligboxenstal te'la- Jen bouwen. De ligboxenstal is volledig in-' gericht door een streekgenoot, een zekere sterdealer Hoogeh- dijk uit Langeraar, expert op het gebied van 'uitgekiende melkwinning. Laat Frans de Groot het zelf ook maar vertel len. „De stal heeft een geheel betegelde melkstal, voorzien van een melkleidingsinstallatie en een melkkoeltank met inge bouwd koelaggrègaat en reini gingsautomaat. De melkstal is ingericht als een twee maal vier stands gekartelde vis- graatmelkstal met automati sche voederdoseerapparaten, roestvrijstalen melkleiding, voorzien van controleglazen, en het nieuwe melksysteem Duovac 300. Dat is een sys teem waarmee ik de laatste weken in de grupstai al erva ring heb opgedaan en ik ver wacht, in de visgraatmelkstal minstens dezelfde goede mel- kresultaten van dit uitzonder lijke systeem. De ligboxenstal is ingericht met Zweeds voer- hek en stalbokken. Onder de roostervloer is een ruime mengmestkelder gebouwd, waarin het zogenaamde rond- pompsysteem is aangebracht". Dank zij de nieuwe waterzui veringsinstallatie in het nabu rige Nieuwveen is de kwaliteit van het buitenwater zo sterk verbeterd, dat het als drinkwa ter voor het vee en voor de reiniging van de stal kan wor den gebruikt. Het water wordt via een honderd meter lange leiding van de ringsloot naar de stal geleid. De hele melkerij wordt één groot plezier voor Frans de Groot, die bewust voor het gemengde bedrijf heeft gekozen. „Mijn land (44 ha. totaal) is verdeeld in 26 ha. akkerbouwland en 18 ha. gras land en dat zal in de toekomst veranderen in 24 ha. akker bouw en 20 ha. wei. De rede nen zijn: zekerheid in de ren tabiliteit van het bedrijf en goede combinatiemogelijkhe den tussen de akkerbouw en de veehouderij en de arbeids verdeling over het hele jaar. Daar" komt nog bij, dat dit gemengde bedrijf ook in de toekomst goed als eeiieen mansbedrijf kan blijven func tioneren. Maar het betekent net zo goed het hele jaar door een druk leven zonder een greintje vakantie. Natuurlijk is er wel eens ruimte om met ons gezin (we hebben drie zoons) een dagje hier of daar naar toe te gaan, wanneer iemand anders de koeien melkt, maar planten en vee moéten regel matig in de gaten worden ge houden", aldus De Groot. Wellicht heeft Frans de Groot z'n schaapjes nog niet geheel op het droge, maar op de ma nier zoals hij het nu aanpakt vordert hij wel in de richting van een bedrijf, dat aan veel agrarische benauwenissen het hoofd kan bieden: „Vijf jaar geleden had ik hier nog maar 12 koeien grazen. Dit aantal is inmiddels gestegen tot 35 en het ligt in de bedoeling, in de toekomst 50 tot 60 koeien te houden. De gemiddelde leef tijd van deze koeien is 4 jaar. De gemiddelde melkopbrengst is 5800 liter met een vetgehalte van 3,6 procent en eiwitgehalte van 3,2 pet Door het grotere aantal koeien zal in de komen de jaren een betere selectie worden doorgevoerd". Wie als boer vertrouwen heeft in de toekomst, mag een voorbeeld nemen aan het gemengde be drijf van Zevenhovense Frans de Groot. Daar is dat „open huis" dan ook voor. Nog even iets over dat bijzon dere van het Duova 300-sys- teem, waarbij de koe zelf het voor het zeggen schijnt te hèb- ben. Voorheen regelde de melker in de grupstai het hele melkproces (met als zijn groot ste angst het „blindmelken"). Bij doordenker De Groot in de opgevoerde stal regelt de koe het melkproces helemaal zelf, doordat het systeem automa tisch op haar melkstroom rea geert. Wanneer de koe „uit" is, schakelt het systeem weer te rug naar een laag vacuüm met soepele massage. De boer kan sneller werken, want hij kan zelfs met 8 tot 10 melkstellen tegelijk melken; hij hoeft min der te lopen en ook minder hard, want blindmelken is er niet meer bij. Zo te horen kan Frans de Groot 's avonds eer der en. meer ontspannen zijn krantje lezen, immers, er kun nen meer koeien per man per uur op ontspannen wijze wor den gemolken. Ongetwijfeld zal De Groot daar vrijdag en zaterdag graag meer over wil len vertellen. De oude stal van veehouder Frans de Groot. De ligboxenstal in Zevenhoven. LEIDEN - Het Leidse LAK- theater heeft ook dit seizoen weer een uitgebreid program ma samengesteld van cursussen en theatervoorstellingen. Ten overvloede zij vermeld dat het LAK-theater ook wagenwijd openstaat voor niet-studenten. De creatieve cursussen van het LAK starten overwegend in de maand oktober. Het inschrijf geld van de cursussen bedraagt 2 per les. De totale kosten verbonden aan een cursus lig gen zelden boven 30 gulden. De workshops en produkties van het LAK kosten geen geld, behalve dan de kosten van 17,50 die verbonden zijn aan het licfmaatschap. Iedereen die actief iets in het LAK wil onder nemen, moet lid zijn. Het is ook mogelijk om voor 7,50 onder steunend lid van het LAK te worden, waar dan reducties op toegangsprijzen en de maande lijkse LAK-agenda in de bus tegenover staan. Voor inlichtingen en inschrij vingen kan men op alle werk dagen van 14.00 tot 17.00 uur bij het LAK-theater aan het Leven daal III (derde etage) terecht Telefoon: 071-124890. Cursussen In de categorie Beeldende Kunsten heeft het LAK de cur sussen Textiele werkvormen op het programma staan; naast een cursus die zich bezighoudt met ontwerpen, patroontekenen en naaien van kledingstukken zal er ook een cursus komen die zich met patchwork en dergelij ke zal inlaten. Verder kan men ook deelnemen aan het project Groot Wandkleed, een kleed dat bestemd is voor de achterwand van de eetzaal van de mensa. Verwacht wordt dat de vol tooiing van het kleed een jaar lang me één avond in de week in beslag zal nemen. Overige cursussen in de categorie Beel dende Kunst: Ceramiek, tekene n/schilderen en grafiek. Tenslot te worden er ook regelmatig exposities in het LAK gehou den. In de categorie muziek zijn de volgende cursussen gepland: Stemvorming met Frans Schouten en Marianne Diele- man; Solvège en Algemene Mu ziekleer met Cees Rotteveel; de Percussie (=slagwerk) work shop met Fred Cohen; Oude Muziek met Jan Doove. Uitge breide informatie staat in het zogenaamde LUM-boekje dat op de openingsuren in het LAK te verkrijgen is. Verder is er een improvisatiegroep in oprichting en kan men zich ook aanmelden bij gevestigde muziekinstellin gen als het Leids Studenten Ka merorkest én Collegium Musi- cum In de categorie Audio-Visueel is er de fotosectie waar men in cursusverband of op eigen ini tiatief met de Dokafaciliteiten van het LAK kan werken. Verder is er nog de LAK-cine- ma, die beoogt films te vertonen (en informatie hierover te ge ven) die normaal gesproken moeilijk of niet te zien zijn. Tenslotte is er nog de categorie Expressie in Woord en Gebaar die de cursussen basis-toneel, Variété-technieken, dansexpres- sie, Hatha Yoga, Mime, Soul- dansen en Grime omvat Dan zijn er nog de instellingen als het Kindertheater, Beweging- sproduktie en het Straattheater waar éénieder deel van kan gaan uitmaken. Tenslotte is er nog de Litteraire Workshop die tal van activiteiten op het ge bied van het woord onderneemt (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - De Provincie Zuid-Holland heeft een provinciaal fonds in het leven geroepen om het onder houd van landschappet ijk be langrijke beplantingen, riet en biezen door de gemeenten fi nancieel te steunen. Voor het eerste jaar heeft de provincie hiervoor een ton beschikbaar gesteld, maar het is de bedoe ling dat dit bedrag later wordt uitgebouwd. De oorzaak van het instellen, van dit fonds is te vinden in de sterk gestegen arbeidskosten die veel gemeenten kennelijk ervan weerhouden het onderhoud zelf LEIDEN Dit najaar gaat in Leiden de Open School van start. Honderd vijf tig Leide- naars tussen zeventien en der tig jaar kunnen op deze cursus worden geplaatst. Zij moeten minstens vijf jaar lagere school hebben gehad en niet meer dan twee jaar vervolgonderwijs. Er wordt gewerkt in groepen van niet meer dan vijftien cur sisten. De groepen komen min stens éénmaal per week bijeen. Voor dit jaar staan de volgende onderwerpen op het program ma: scholing, wat schiet je er mee op, werken en wonen. In de groep wordt uitgegaan van de meningen en ervaringen die de deelnemers met deze onder- naar behoren uit te voeren, het geen in versterkte mate geldt voor particulieren. De eigen ver werpen hebben. Ook kan men bij de Open School allerlei praktische cursussen volgen. Zoals „het kopen van een huis, „hoe moet ik solliciteren" of antwoordelijkheid voor particu-. lieren en gemeenten blijft op dit punt bestaan. De rol van de „hoe leer ik studeren". Tevens worden er schoolvakken gege ven zoals Nederlands, Engels, rekenen, aardrijkskunde en ge schiedenis, natuurkunde en bio logie. provincie moet als louter stimu lerend worden gezien. De bijdrage regeling in de kos ten van kleinschalige recreatie ve voorzieningen, die sinds een jaar bestond, zal worden ver ruimd. De uitkeringen die de provincie in het vooruitzicht stelde bleken niet voldoende sti mulerend te zijn voor de ge meenten zich op het gebied van de landschapsbevordering en kleinschalige recreatievoorzie ningen actiever te tonen. De provincie heeft nu de normen verruimd, dat wil zeggen dat voortaan gebieden tot 10 ha voor een subsidie van 75% met een maximum van 150.000 gul den in aanmerking komen. De Open School is thans nog in de experimentele fase. De proef; die behalve in Leiden in nog dertien andere plaatsen in Ne derland wordt genomen, duurt twee jaar. Gedurende de proef tijd hoeft geen cursusgeld te worden betaald. Wel vraagt de Open School een kleine bijdrage van 25,- voor extra activitei ten. De Open.School heeft een kantoorruimte op de Hoogland se Kerkgracht 4, tel 134755. Daar kan men terecht voor alle inlichtingen en voor aanmeldin gen en wel op maandag t/m vrijdag van half negen tot half een en van half twee tot vijf uur (behalve woensdag) en op maan dag t/m donderdag van half acht tot tien uur 's avonds. BURGERLIJKE LEIDEN Geboren: Ivan, zn v. P. A. Kraaijenoord en M. Matic. Bastiaan, zn v. G. de Ruiter en A. A. Kersten, Leorv do. zn v. D. L. Klassen en I I. Ruijgrok. Jeroen P., zn v. M. F. J. de Faber en W. J. van Duin. Arjan, zn v. G. Timan en A. T. van der Plas, Wessel, zn v. J. R. F. van Kins en N. Wareman. Evert zn v. E. Groen en K. J. S. Philippo. Lara E.. dr. v. F. A. A. M. van Winden en J. S. de Ley, Alexander D. H., zn v. D. A. van Beek en W. A. A. Smit. Sandra, dr. v. J. J. M. Kneijber en C. P. Karre- mans, Roderick, zn v. F. H. Beek en C. Mounts, Jochem j.. zn v. P. J. M. M. Fischer en T. J. W. Gootjes. Sander, zn v. J. Oppe en C. M. E. van der Veek. Yke H., dr. v. F. van Lelyveld en A. Hillel van Hertzfeld, Gerbrand W. H„ zn v. J.' H. Ruiter en M. M. J. van Marle. Overleden: T. Smit, geh. gew. met J. Barnhoorn. geb. 1889. L. H. Funcken. man. geb. 1928. C. W. van Zijl. man. geb. 1910. mw. C. C. Verbiest geb. 1890. M. P. Oudshoom. geh. gew. met M. H. Smittenaar geb. 1898. J. H. de Bruin. geh. met A. Zekveld geb. 1898. G. Kroesemeijer. man. geb. 1899, A. van Buren. geb. 1977. zn v. G. van Buren en van C. van Ballegooijen. Gehuwd: W. Poepjes en A. M, Meijer. D. van der Bent en M. de Bruin, G. J. van Helden en M. E. C. Fit. S. Patmo en H. K. Mingoen, C. A. Candido en L. W.'van der Reijden. C. W. A. Gerrit sen en P C van IJperen, A. M. Schlag- wein en S. van der Velden. H. de Horn en C. T. E. Janssen. Ondertrouwd: H. H. L Hollmann en E. M. A. Wesstein, P. W. M. Geuka en M. C. Visser. H Keijzer en C. M. S. Beek man. H. B. Kok en A. M. J. Ahsmann, F. W. M. Kooijman en P A. J. M. Denissen. A. J. van der Poel en L H. J. van Gelder. A. Reijngoudt en A. J. A. Zonderop. J. H. A. Verhorik en S. Roubos. E. Fikken en A. M. J. Kaland. F. den Boeft en H. S. H. de Geus. W. A. Roggeveen en M. La Rooij. J. Jansan en A. P. Nieuwpoort. C. Paling en V. de Vries. D. J. Hessing en S. C. Som- beek. R- Q. F. Steijger en B. J. If. DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1977 PAGINA 5 LEIDSE COURANT MEESTE PADEN VOLGEND JAAR GEREED (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De aanleg van vrije fiet spaden in de omgeving van Leiden blijkt bij de provincie grote prioriteit te hebben. Een belangrijk deel van deze vrijliggende fietspaden, die een onderdeel vormen van het meerjaren plan dat de provincie eerder dit jaar presenteerde zal al volgend jaar kun nen worden aangelegd, zo blijkt uit de urgentielijst die gedeputeerde drs. Borgman gisteren heeft gepresen teerd. Deze urgentielijst maakt melding van drie cate gorieën, die mede bepaald zijn door mate waar in een nieuw fietspad noodzakelijk is en de middelen die de provincie heeft om tot een spoedige aanleg over te gaan. Met name speelt hier de factor of er eerst nog onteigeningen moeten plaatsvinden een belangrijke rol. Onder de fietspaden die van het provinciaal bestuur het stempel „Urgentie 1" mee hebben gekregen zijn het stuk vrijliggend fietspad tus sen Hoogmade en Leiderdorp, tussen Leiden en Warmond en een vrijliggend fietspad rond de Langeraarseplassen. Voorts heeft de provincie haast met het pad over de Waalsdorpervlakte van Den Haag-Noord naar Mijendell en het fietspad tussen Wassenaar en Leiden op de voormalige trambaan. Ook het door de gemeen te Voorschoten aan te leggen vrije fietspad met een verbinding naar de provinciale weg num mer 9 zal snel in uitvoering worden genomen. Tenslotte staat onder de eerste urgentie ver meldt de aanleg van het fietspad tussen Leiden en het industrieterrein de Grote Polder in Zoeterwoude, langs de spoorlijn Leiden-Alphen aan den Rijn.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5