"Ik ben geen oorlogsmisdadiger £eidóe6ootti/tit VS bezorgd over actie van Israël in Zuid-Libanon Rokers worden gestraft voor economische situatie Plaat-actie voor gehandicapte sportlieden Verkiezingen Betuwe trengere eisen )or nieuwe nroepen FEEST NA GOUD VOOR NORMAAL DR. MEINSMA: Hongaars vliegtuig neergestort Schiphol blijft volière INENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1977 pagina 13 dA verliest de Betuwe ten onzer verslaggevers) De gisteren in vier fcnten in de West Betuwe iden raadsverkiezingen n een procent verlies op- ird voor de Partij van de d. De PvdA behaalde van .{gebrachte stemmen in de mten Tiel, Geldermalsen, en Neerijnen 37,8 pro- 8,8 procent bij de rkiezingen van 1974 en jent bij de Tweede Ka- rkiezingen in mei van dit IA boekte winst: nu 27,7 |t tegen 24,4 procent in n 24,9 procent in mei. De at in de West Betuwe ook Ut: 19,4 procent tegen 14,9 it in 1974 en 19,1 procent |at in 1974 geen rol speel- ndhaafde zich ten opzich- -1 mei (nu 3,3 procent, in procent) en behaalde etels. De PPR herstelde de duikeling in mei. Zij au 1,5 procent tegen 0,6 bij de Kamerverkiezin- 74: 1,3 procent). Opmer- de grote winst van nu 6,4 procent tegen 3,4 in 1974 en 4,3 procent DR. PAPP DOOR WIESENTHAL BESCHULDIGD UTRECHT (ANP) „Ik ben geen oor logsmisdadiger. De communisten pro beren mij dat in de schoenen te schui ven. Ik wacht nu maar rustig het on derzoek van de Nederlandse justitie af. Ik heb meer vertrouwen in de Neder landse justitie dan in de communisti sche justitie in Hongarije". Aldus de al 21 jaar in Nederland wo nende 62-jarige ex-Hongaar dr. Zoltan Papp, die volgens nazi-jager Wiesenthal een gevluchte oorlogsmisdadiger zou zijn. De hoofdofficier van justitie in Amsterdam, mr. Hartsuiker, gaat een onderzoek instellen naar het oorlogsver leden van dr. Papp die volgens Wiesent- hal gedurende de tweede wereldoorlog commandant zou zijn geweest van een Joods getto in Hongarije en in die functie verantwoordelijk was voor een aantal transporten naar het concentra tiekamp Auschwicz. In zijn woning iu Utrecht gaf dr. Papp gisterochtend tce dat hij in 1951 door een militaire rechtbank in Hongarije wegens zijn (vermeende) aandeel in de Jodentransporten tot acht jaar gevange nisstraf werd veroordeeld. „Maar het was een schijnproces. Ik ben tevoren door de geheime politie AVH murw gemaakt, gemarteld, gefolterd, geeste lijk en lichamelijk, totdat ik toegaf wat ze me in de schoenen wilden schuiven. Op het proces zelf liet de officier door schemeren dat ik opnieuw door de AVH zou worden verhoord als ik niet beken de", aldus Papp. Papp zegt na rechten te hebben gestu deerd in 1941 als dienstplichtig vaan drig bij de Hongaarse gendarmerie te recht gekomen te zijn. In 1942 werd hij beroeps en toen de Duitsers in 1944 Hongarije bezetten was hij kapitein en commandant van een compagnie gen darmes, die gelegerd was in Papa, een stad in West-Hongarije. In Papa woon den de Joden volgens Papp al jaren vrij afgezonderd van de rest van de bevol king in een getto. In juli'44 zouden de Duitsers dat getto volgens hem hebben afgegrendeld en daarna zouden de Jo dentransporten begonnen zijn. Al met al zouden drie- tot vierduizend Joden op transport zijn gesteld. Maar Papp zegt dat hij als gendarmecommandant nooit iets met het getto of met de transporten te maken had. Na de oorlog zat dr. Papp naar eigen zeggen zes jaar in Rusland in krijgsge vangenschap en vervolgens werd hij gerepatrieerd naar Hongarije waar hij in 1951 werd berecht In 1956 - tijdens de Hongaarse opstand - werd hij be vrijd uit de gevangenis in Marianostra waar volgens hem uitsluitend politieke gevangenen en geen oorlogsmisdadigers waren opgesloten. „De Hongaarse vrij heidsstrijders hebben in '56 alleen de politieke gevangenen bevrijd, onder wie ikzelf, de echte misdadigers lieten ze zitten", zo zegt Papp. De gemeenteraadsverkiezingen in de West-Betuwe hebben vooraf een soort aureool meegekregen: zij zouden een graadmeter zijn voor het beleid van de grote partijen, die thans deel hebben aan de kabinetsformatie. Wie bedenkt dat, met name het CDA, nogal aan kritiek heeft blootge staan voor het simpele feit, dat het via harde onderhandelin gen poogt zoveel mogelijk uit die formatie te halen, heeft geen moeite de bedoelingen van dit soort voorspellingen te achterhalen. Nu de uitslag op tafel ligt en een verschuiving van drie procent ten gunste van het CDA en ten nadele van de PvdA, is opgetreden, zal de beoordeling wel wat anders zijn. En hoewel het CDA zeer tevreden kan zijn over de stemmenwinst, mag aan deze uitslagen toch nauwelijks meer dan plaatselijke betekenis worden toegekend. En wel om één heel duidelijke reden: het CDA heeft bij de behandeling van de herindeling, die tot de nieuwe gemeen ten heeft geleid, een geslaagde poging gedaan één gemeente meer te behouden, dan de regering wilde. En dat was een wens, die sterk bij de plaatselijke bevolking leefde. Geen wonder dus ook, dat de kleurloze groeperingen Ge meentebelangen, die in de nationale politiek uiteraard geen enkele inbreng hadden, de zwaarste klappen te incasseren kregen. Kortom: geen partij-politieke conclusies voor het optreden van het CDA in de kabinetsformatie, wel een beloning in stemmen en zetels voor het luisteren door de CD A-Tweede Kamerfractie naar hetgeen in de West-Betuwe leefde. hze parlementaire redactie) flAAG Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer eren akkoord gegaan met een aantal wijzigingen van de pwet, waardoor het onder meer voor nieuw op te richten Ipverenigingen moeilijker wordt om een zendmachtiging te jgen. Alleen de WD, de SGP en de Boerenpartij stemden Je wetswijzigingen. js de nu gewijzigde omroepwet moeten adspirant-omroepen h aantonen dat zij iets geheel nieuws brengen, dat afwijkt achtergrond en inhoud van programma's van reeds bestaan- feopen. Zij krijgen een jaar de tijd om dit via de ether te bn. Een voorstel van het CDA om de zendtijd van de NOS brengen van 40 procent van de totale voor radio en televisie kbare zendtijd tot 30 procent (ten gunste vjn de andere machtigden) haalde het niet. Veel kabaal, balen stro in de zaal en een dol enthousiaste schare fans, vormden de ingrediënten voor een geweldig feest, dat volgde na de uitreiking van de gouden' elpee „Oerend hard" aan de zgn. rock-for- matie „Normaal" uit de Achterhoek, in een zaaltje in Hallé, een plaatsje even ten oosten van Doetinchem. Rond half negen gisteravond werd de rust in het dorpje verstoord door de boerenkapel „De Hooi- plukkers" uit Lochem, die een bespannen boerenwagen met daarop de rockgroep „Normaal" richting zaal loodste, kort waarna de heksenketel begon over te bor relen. _1 Kemenade )gvaard in geding een onzer verslaggevers) 1AAG Het kort geding iet Nederlands Genoot- van Leraren (NGL) begin us tegen minister Van iade (Onderwijs) aankon- dient aanstaande maan- M>r de president van de rechtbank mr. H. v. Namens de lerarenor- tie zal het kort geding i aangespannen door het narencentrum dat de le- rganisatie bij het salaris- rleg in juli vertegen- gde. Het Ambtenaren- n verwijt de minister en behoorlijk overleg is 9 over het besluit tot mng van de aanvangssala- voor leraren en eist nu besluit wordt ingetrok- ml-Afrika tert visum 1AAG (ANP) Het se- lat van de hervormde eeft bericht ontvangen, visa voor synodevoorzit- .IT1G. Spilt, algemeen secre- i tevens synodescriba dr. den Heuvel, en waar- J synodevoorzitter drs. Liefde, voor een bezoek Id-Afrika zijn geweigerd, den, in opdracht van de in Zuid-Afrika zelf bet van de hervormde kerk Izien van dit land gaan en. De weigering is zon- van redenen mede- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De prijs van een pakje sigaretten gaat op 1 januari met vijftig cent omhoog. Een record voor de fiscus die sinds 1963 sleutelt aan de accijns voor tabak om 's lands financiën er mee op peil te houden. Jaarlijks gaan er zo'n 900 miljoen pakjes over de toonbank. Dat betekent dat de minister van financiën in het komende jaar waarschijnlijk 275 miljoen gulden meer zal ontvangen. Zeker is dat echter niet want de prijsverhoging is relatief gezien zo uit zonderlijk hoog dat de onvermijdelijke con sumptiedaling die met een prijsverhoging gepaard gaat zich niet een-twee-drie zal herstellen, zo meent de heer J. Toet, voor zitter van de Stichting Sigarettenindustrie. Hij wijst daarbij op Duitsland dat na scher pe prijsverhogingen de sigarettenconsump- tie met tien procent zag dalen. Aan het verhoopte gunstige effect voor de schatkist gelooft hij des te minder omdat de exportpo sitie van sigaretten volgens hem ernstig zal worden aangetast. „In een brief aan minister Duisenberg heb ik hem er op gewezen dat door deze maatregel de sigarettenexport naar Duitsland die nu vijftien procent van de totale productie bedraagt, zal wegvallen. Beide landen zitten immers per 1 januari op hetzelfde prijspeil. Dan kan men de extra inkomsten wel vergeten." Verzet tegen de sigaretten-maatregel komt ook van de kant van rookbestrijder dr. Meinsma. „De rokers worden gestraft voor de economisch slechte situatie. De maatregel zou nog te verteren zijn als ook de shag een gelijksoortige accijnsverhoging te wachten stond. Nu is het effect van deze maatregel dat je de rokers er min of meer toe dwingt over te gaan op het veel schadelijkere shag. Daar zit immers veel meer nicotine in. Als de overheid het als haar taak beschouwt het roken te verminderen, waarom stuurt ze dat verbruik dan niet door de hoogte van de accijns afhankelijk te maken van de hoe veelheid nicotine per sigarettenmerk? Die kanttekening heb ik bij het beleid van de minister willen maken. Het beste zou na tuurlijk zijn te streven naar volledige elimi nering van het roken. Ook moet je bedenken dat wanneer je de rokers „stuurt" naar meer nicotine-arme sigaretten dat nog niet meteen wil zeggen dat ze minder nicotine naar binnen krijgen. Maar goed, het reële pro bleem is nu dat de rokers nu precies de andere kant worden opgedreven. Dat moe ten we in overleg met de minister en de sigarettenindustrie zien te veranderen. Die sigarettenindustrie voelt zich behoorlijk in de tang genomen." Voorzitter Toet van de Stichting Sigarette nindustrie: „De accijnsverhoging is niet al leen onverantwoord hoog, ze is bovendien concurrentievervalsend ten opzichte van het gebruik van shag". Hij voelt overigens niets voor het voorstel van Meinsma accijnzen te gaan vaststellen naar de mate van nicotine in de diverse sigarettenmerken. „Accijnzen worden geheven op grondstoffen. Aan de consument is het dan om uit te maken voor welk merk hij kiest. Over het pro en contra wordt genoeg voorlichting gegeven." Niettemin is er toch een opmerkelijke en wellicht geruststellende overeenkomst waar te nemen tussen tabakfabrikanten en rook- bestrijders. De shag moet even zwaar belast worden. Voor de een uit concurrentieover- wegingen, voor de ander ter wille van de gezondheid. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Prins Bern- hard krijgt morgen, op een ga- la-avond in het Amsterdamse hotel Hilton, het eerste exem plaar van de grammofoonplaat „7 +7: Dubbel geluk voor dui zenden gehandicapte sportmen- Van de plaat verkoopprijs vijftien gulden komt zeven gulden ten goede aan de Neder landse Invaliden Sportbond (NIS) en de internationale spor torganisatie voor gehandicap ten, ISOD. Vanaf zaterdag is de plaat ver krijgbaar bij de Rabo-banken en in alle vestigingen van V D. De titel „7 7" duidt op de zeven buitenlandse en de zeven Nederlandse artiesten die elk een plaatkant bemannen. Aan de ene kant sterren als Vicky Leandros, Joe Dassin en Petula Clark, aan de Nederlandse zijde spelen en zingen o.a. Thijs van Leer, Pim Jacobs en Louis van Dijk. De plaat is een heel aangenaam te beluisteren geheel geworden. Het is uiteraard al een hele toer om zoveel artiesten van zoveel verschillende labels op een plaat te krijgen, en dat CBS erin is geslaagd om ook nog een aan vaardbare homogeniteit te krij gen, is inderdaad „dubbel ge luk". Niet alleen voor de luisteraars, ook nog voor het fonds waarin de opbrengst van de plaat en de gala-avond wordt gestort. Uit dat fonds wordt de opleiding van trainers en coaches van in valide sportmensen bekostigd. Een initiatief van de Junior-ka mers in Nederland Bus met gas in cel van Mesdagkliniek GRONINGEN (ANP) - In een cel van de Van Mesdagkliniek in Groningen een bus met gas gevonden, waarmee een gedeti neerde het plan zou hebben ge had een bewaker bewusteloos te spuiten. De bus werd aangetroffen in de cel van de 30-jarige Jan B. een delinquent die in het verleden betrokken is geweest bij twee gijzelingsacties. „We weten nog niet om wat voor soort gas het gaat en hoe het mogelijk is ge weest de bus met gas de cel in te smokkelen," aldus de com missaris van politie. Jan B. zit ondermeer met Daan D. op een speciale zeer zwaar bewaakte afdeling van de kliniek. D. was betrokken bij dezelfde gijzelin gen als B., de gijzelingen in Deil in 1972 en in de kerkzaal van de gevangenis in Scheveningen in 1974. CNV voor eenvijfde katholiek UTRECHT (ANP) Het Chris telijk Nationaal Vakverbond bestaat op het ogenblik voor bijna eenvijfde (twintig pro cent) uit katholieken. Dat betekent dat het CNV een meer algemeen christelijke ka rakter krijgt en dat het zijn contacten niet meer tot de pro testantse kerken zal beperken. Een gesprek met de RK bis schoppen is in voorbereiding. Dit heeft de tweede voorzitter van het CNV, L. de Graaf, giste ren meegedeeld. In de laatste drie jaar is het ledental van het CNV met ruim 60.000 toegeno men waarmee het de omvang van het NKV dicht begint te naderen. BOEDAPEST (AFP/Rtr) - Een Hongaars lijnvliegtuig is gister avond bij een noodlanding in Roemenië verongelukt. Daarbij is „een aantal inzittenden" om het leven gekomen. Het toestel had 53 inzittenden. Het toestel van „Malev", de Hongaarse luchtvaartmaat schappij, was onderweg van Is tanbul naar Boedapest via Boe karest De noodlanding werd uitgevoerd in de buurt van de Roemeense hoofdstad. Volgens Turkse bron heeft geen der in zittenden het ongeluk overleefd. itesk Menten Cannes i.m tioord k| IRDAM Op verzoek advocaat van Pieter i mr. L. van Heijningen, Ie Nederlandse justitie 'Franse justitiële autori- verzocht de in Cannes Ie broer van Menten,' en verhoor af te nemen, Hj beide broers bestaat al m familievete, enten weigerde naar Ne- te komen, maar was leid in zijn woonplaats I de justitie te woord te (Ir. Van Heijningen heeft ïtoRverhoor gevraagd omdat lenten een gunstige ver zou kunnen afleggen in broer. Behalve de ad- van Pieter Menten reis- Isteren de rijksrecher- G. Peters en D. Paster- tnee. Zij waren bij het i aanwezig om de Franse vragen voor tc legger., It ondoenlijk was het he- ten-dossier in het Frans Men. Met het proces-ver- Dopt de advocaat Van HtfÉen sterker te staai. te- SCHIPHOL Het bevalt enkele honderden mussen kennelijk uitstekend op de luchthaven Schiphol. Een poging om de vogels over te brengen naar het Amsterdamse bos is op een complete mislukking uitgelopen. De mussen hebben zich genesteld in de vertrekhal en de pieren van het stationsgebouw, waar zij aanzienlijke schade aanrichten aan kostbare planten. Zij bleken deze week niet erg happig op een bedwelmende maaltijd: vogelvoer vermengd met een narcoti cum. Slechts twee vogels hadden trek in een hapje en sloegen even later de ogen open in het Amsterdamse bos. Over enige tijd krijgen de hardnekkige mussen water met een bedwelmende stof te drinken. Frater Gerlach overleden (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM - Bij een ver keersongeluk in Hilversum is afgelopen week de bekende fra ter Gerlach Versteeg om het leven gekomen. Frater Versteeg is jarenlang voorzitter geweest van de Vereniging voor het R.K. MAVO. Hij was ook inten sief betrokken bij de ontwikke ling van het middelbaar voort gezet onderwijs na de introduc tie van de Mammoetwet. Begin 1977 legde Frater Gerlach zijn bestuursfuncties, waaronder die bij de Katholieke Onder- wijsvereniging, neer om te gaan werken voor zijn eigen congre gatie, de fraters van Utrecht. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau. Dikste Duitser overleden DINGOLFING (UPI) - Franz Wettstein, de dikste man van West-Duitsland, is gisteren in het Beierse Dingolfing aan een hartaanval overleden. Wettstein, die de wijzer van de weegschaal liet stilstaan op 311 kilo's, was pas 20 jaar oud. Hij trad vaak op als attractie op Beierse bier feesten. BEIROET (Rtr/UPI) Na acties in Zuid-Libanon eerder in deze week zijn gisteren opnieuw Israëlische pantser-, troepen de grens van Libanon overgesto ken om steun te geven aan de christelij ke strijdkrachten die de Palestijnse guerrillastrijdkrachten uit het zuiden van Libanon willen verdrijven. Op zeker drie plaatsen zouden de Israëliërs stel- zelfs de streek rond Kfar Kela tot mili taire zone hebben verklaard, waar geen Libanezen worden toegelaten. Vanuit Israël is censuur ingesteld op berichten over de strijd. Volgens officiële woordvoerders is er geen wezenlijke ver andering gekomen in de hulpverlening aan de christelijke strijdkrachten. Deze teun. De Palestijnen zouden van Libanon uit de Israëlische stad Safed met raketten hebben beschoten. Daarbij zouden twee huizen zijn vernield, en twee mensen gewond zijn geraakt De acties zijn onderwerp van gesprek geweest tussen minister Fahmi van Egyp te en zijn Amerikaanse gastheren in Was- buitenlandse zaken Cyrus Vance ver klaarde na afloop dat Amerika pogingen doet om te voorkomen dat de zaak uit de hand loopt. Hij noemde het „ver schrikkelijk belangrijk" dat de gevechten zich niet uitbreiden. Hij wilde geen ant woord geven op de vraag of hij van onpartijdige zijde bevestiging had gekre gen van de Israëlische aanwezigheid in Bij ontduiking CAO Intrekking vervoersvergunning UTRECHT - Ondernemingen in het beroepsgoederenvervoer die hardnekkig blijven weige ren om de cao toe te passen, lopen een goede kans dat zij hun vervoersverguimingen kwijtraken. Een wetswijziging in die zin van staatssecretaris Van Huiten (verkeer en water staat) is een dezer dagen gepu bliceerd in de staatscourant. Dit meldt de vervoersfederatie FNV in haar blad „Onderweg". Volgens bestuurder B. Hoekstra van de federatie betekent dit een historische en spectaculaire ontwikkeling in de strijd tegen de wantoestanden in het be roepsgoederenvervoer op de weg. Bevolking halveert bij atoomoorlog (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ruim driekwart van de Nederlanders acht de kans op een atoomoorlog niet groot, maar als hij eenmaal uit breekt, dan verliezen zeker meer dan zes miljoen Neder land het leven. Dat is het eerste resultaat van een opinie-onderzoek dat in het Iri^or <"l« VfpHpwppV in opdracht van het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstuk ken door het bureau Intomart is uitgevoerd. Bij analyse blijkt dat jongeren tot 39 jaar pessi mistischer zijn over de gevolgen van een kernoorlog dan dege nen die 40 jaar of ouder zijn. Opvallend is verder dat mannen de kans op een atoomoorlog Vltinnr pnMnn Han vrouwen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13