Woningbouw moet het roer snel omgooien Notarissen willen juridische duidelijkheid over Samenleven" Eerste gesprek met Molukkers in Bovensmilde Eerste Kamer: aflossing van wacht Uitkeringen koningin en prins omhoog ENTHOUSIASME OP PRINSJESDAG VOORZITTER PROJECTONTWIKKELAARS: Eis van zes jaar voor heroïnehandel Groenevelt haalt uit naar CDA HAGENAAR UIT GEVANGENIS ONTSNAPT -NNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1977 PAGINA SN HAAG De Eerste Ka- jr is gisteren voor het eerst nieuwe samenstelling bijeen komen. Aan het begin van de kgadering werden 39 leden Jnstalleerd, van wie 24 voor l eerst. i pas herbenoemde voorzitter n de Eerste Kamer, prof. dr. i L. M. Thurlings (CDA), ge waagde van een "massale aflos sing van de wacht" die naar zijn mening een grote belasting voor de continuïteit in het functione ren van de Kamer kan beteke nen. Tot ondervoorzitters van de Eerste Kamer werden gekozen de heren J. B. Broeksz (PvdA) die als zodanig drs. G. M. Nederhorst opvolgt en G. A. W. C. van Hemert tot Dingshof (WD). De Tweede Kamer heeft dr. A. Vondeling gisteren herkozen tot voorzitter. Op hem werden 97 van de 111 stemmen uitge bracht. Vijf stemmen werden uitgebracht op Vellinga (PvdA), 2 op Meijer (PvdA), 1 op Dol man (PvdA), 1 op Bakker (CPN), 1 op Wiegel (WD) en 1 op Kombrink (PvdA). Tot eerste vice-voorzitter werd gekozen C. Kleisterlee (CDA). Hij kreeg 105 stemmen op zijn naam. Er werden twee stemmen uitgebracht op Andriessen, 1 op Van Houwelingen, 1 op Schakel, allen CDA. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Uit de gisteren bij de Tweede Kamer inge diende begroting voor 1978 blijkt dat de uitkeringen aan het Koninklijk Huis een stij ging hebben ondergaan. De uitkering aan koningin Ju liana wordt voor volgend jaar geraamd op 4.712.000 gulden (was voor 1977 4.450.000 gul den). De uitkering aan Prins Bemhard is in 1978 919.000 gulden (was voor 1977 872.000 gulden). De uitkering aan prin ses Beatrix bedraagt voor 1978 1.079.000 gulden (ruim vijftig duizend gulden meer dan in 1977). Prins Claus krijgt in" 1978 963.000 gulden (eveneens ruim vijftigduizend gulden meer). De uitkeringen aan leden van het Koninklijk Huis zijn opge bouwd uit personeelskosten, niet-personele kosten en een inkomensbestanddeel. Voor dat laatste wordt als grondslag genomen het salaris van de vice-president van de Raad van State. Charles Trenet Iharles Trenet, nu al veertig ïar zanger van het Franse hanson, komt vrijdag 23 sep- jmber naar Den Haag voor een ptreden in het Ned. Congresge- ouw. De stem van de duidelijk uder wordende Charles Trenet i nog soepel genoeg voor een ïgelmatig optreden. Ook zijn tijl, tegelijk vrolijk en poëtisch, preekt nog steeds aan. Hij put yerwegend uit oud repertoire, laar er zitten ook nieuwe chan- [ms bij. Binnenkort wordt een pee van hem uitgebracht on er de titel „H vend des televi- Burs auz paysans". kapitale Doerderij ifgebrand WACHTEN (ANP) - In het friese Nijega bij Drachten is isteravond een 120 jaar oude lapitale boerderij afgebrand, (an de inboedel konden alleen Yat antiek, waaronder een taartklok, en waardevolle pa lieren worden gered. De totale chade wordt op meer dan 700.000 gulden geraamd. ?e brandweer van Drachten, lie met groot materiaal uitruk- b, kon weinig meer uitrichten fegen de vlammenzee. Het vuur hoet zijn ontstaan door een de- Bct in de koelkast. &een nieuwe hoorzitting centrifuge i)EN HAAG Formeel te laat ngediende bezwaarschriften te- fen het ultracentrifuge-project n Almelo zullen zoveel moge- ijk op gelijke voet met de tij- lig ingediende bezwaarschrif ten worden behandeld. Er komt tchter geen nieuwe hoorzitting. Dit zegt minister Lubbers van Economische Zaken in ant ivoord op vragen van de tweede kamerleden mevrouw Epema- Brugman en Konings (PvdA) en mevrouw Beckers (PPR) naar de gang van zaken rond de hoorzitting in Almelo over de Uitbreiding van het ultra-centri fuge-project. Deze hoorzitting werd op 4 augustus gehouden. Van diverse zijden is over dit (tijdstip geklaagd, zowel omdat het in de zomerperiode viel als wegens de korte tijd van voor- 'bereiding, die eventuele indie ners hadden om hun bezwarep te formuleren. Zoals dat in het verleden al dikwijls het geval was. laaiden in de Residentie de emoties naar aanlei ding van het bezoek van de Koninklijke familie op Prinsjesdag hoog op. In één geval zelfs te hoog. Op de Plaats werd iemand getroffen door een har taanval. De te hulp geroe pen ambulance zag zich genoodzaakt een weg over de route en dwars door de menigte te banen. Het was vrijwel de enige „disso nant" op een dag die voor de rest in het teken stond van Oranje. Toen de ko ningin in gezelschap van prins Bernard, haar doch ters Beatrix en Margriet met hun respectievelijke echtgenoten op het bal kon van het paleis Lange Voorhout verscheen, wer den zij daar toegejuicht door een menigte. Al met al is gisteren weer bewe zen dat Oranje zich in een warme belangstelling van het Nederlandse volk mag verheugen. Keen onzer verslaggevers) ECHT - We zullen in Nederland in woningbouw zeer snel de bakens moe- verzetten, anders zal de teruggang de bouwnijverheid nog groter worden n wordt voorspeld. Gevolg: nog grote werkloosheid. Het subsidiebeleid ugt niet en de omvang en samenstel- ig van het woningbestand dat wordt bouwd, evenmin. thans, dat is de mening van ir. F.E.M. |ol, voorzitter van de NEPROM (Ver eniging van Nederlandse Project Ontwik keling Maatschappijen), die hij gisteren ventileerde op een bijeenkomst ter gele genheid van de beurs Koophuis, die van 23 tot en met 29 september in de Ut rechtse Irnehal plaatsvindt. „Ons ruimtelijk ordenings- en volkshuis vestingsbeleid druist zozeer in tegen het natuurlijke marktmechanisme en de bouwproduktie blijft zodanig achter bij hetgeen markttechnisch mogelijk is, dat er sprake is van kapitaalsvernietiging. Dit gebeurt door verwaarlozing van het oude woningbestand, kunstmatige over- produktie in marktsegmenten waar ei genlijk geen behoefte aan is - gepaard gaande met onnodige inzet van subsidie - en kunstmatige schaarste in marktseg menten waar het aanbod niet is afgesteld op de vraag. Het gevolg: windhandel". De voorzitter van het hypotheekcentrum NBM, Nederlandse Bond van Makelaars in Onroerende Goederen, de heer G. Smit, brak op dezelfde bijeenkomst nog DEN HAAG Het notariaat krijgt de laatste jaren steeds meer te maken met mensen die een zogenaamde „tweerelatie" hebben: mensen die met elkaar samenleven, maar niet getrouwd zijn. Men hoeft daarbij niet direct te denken aan homofiele paren, het kunnen ook twee zusters of een broer en een zus zijn, of een man en vrouw die samenwonen zonder van plan te zijn om te trouwen. Zij gaan naar de notaris om hun rechtspositie ten opzichte van elkaar te verbeteren. Dat is veelal geen eenvoudige aangelegenheid. Enerzijds omdat de wet vrijwel geen houvast biedt en anderzijds omdat er zoveel verschillende samenle vingsvormen zijn. De Koninklijke Notariële Broederschap be handelt deze problemen van samenwonen den vrijdag op haar jaarlijkse algemene vergadering in het Congresgebouw te Den Haag. Voor het wetenschappelijk gedeelte van deze vergadering is een préadvies uitge bracht door prof. mr. E. Cohen Henriquez en prof. mr. J. K. Moltmaker. Zij zijn beiden hoogleraar in het notarieel recht aan de Rijksuniversiteit van Groningen resp. aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hun'pread vies heeft de titel gekregen: „Privaatrechte lijke en fiscale aspecten van samenlevings vormen buiten het huwelijk". Bij de besturing van de juridische aspecten van buitenechtelijke relaties blijkt, dat het eigenlijk onmogelijk is één algemene lijn te trekken. Zou men de rechtsgevolgen van een samenlevingsvorm willen gelijkstellen met die van een huwelijk, dan doet men recht aan degenen, die niets liever zouden willen dan een huwelijk sluiten maar dit niet kun nen. Maar men doet onrecht aan degenen, die niet met elkaar gehuwd zijn juist omdat zij die rechtsgevolgen niet willen. Voorts moet rekening worden gehouden met de wetgever, die voor verschillende rechtsge bieden verschillende oplossingen moet zoe ken. De vraag of een samenlevingsvorm met een huwelijk gelijkgesteld moet worden, zou voor het burgerlijk recht wellicht anders moeten worden beantwoord dan voor het fiscale recht en waarschijnlijk weer anders voor het sociale verzekeringsrecht, aldus de Broederschap van Notarissen. Prof. Cohen Henriquez, die het hoofdstuk „Paar en partner in het privaatrecht" heeft geschreven, behandelt onder meer de relati viteit van het huwelijk als rechtsinstituut in onze huidige maatschappij en de mogelijke alternatieven. Hij gaat ook in op de vermo gens-rechtelijke gevolgen van het huwelijk aan een twee-relatie door middel van de oprichting van een „maatschap van winst". Prof. Moltmaker heeft zijn aandeel in het préadvies in hoofdzaak gewijd aan fiscale aspecten van buitenechtelijke relaties. Ook hij constateert dat van een algemene relatie wetgeving op dit moment nog geen sprake kan zijn. Voorzover regelingen nodig zijn, zullen die moeten passen in het kader van iedere afzonderlijke wet, hetgeen onvermij delijk tot een verschil in aan te leggen criteria zal leiden. Prof. Moltmaker acht het gewenst dat er voor de inkomsten- en ver mogensbelasting zo weinig mogelijk ver schillen bestaan tussen gehuwden en dege nen die ongehuwd samenwonen en een so ciaal-economische eenheid vormen. Dit om te vermijden dat de keuze van samenlevings vorm wordt beïnvloed door fiscale overwe gingen. Gehuwden en daarmee gelijk te stellen samenlevenden zouden moeten kun nen kiezen tussen volledige individuele hef fing en samenvoeging van alle inkomensbe standdelen, gevolgd door een splitsing met toepassing van een splitsingstarief. Het betrekking tot het schenkings- en suc cessierecht meent prof. Moltmaker, dat het grote knelpunt zit in het ontbreken van enige vrijstelling en het heffen naar het hoogste tarief. Hij acht een wettelijke voor ziening hier dringend noodzakelijk. ROTTERDAM (ANP) De officier van justitie in Rotterdam, mr. W. A. de Saint Aulaire heeft gisteren zes jaar gevangenisstraf geëist tegen drie Maleisiërs, die ervan worden verdacht in juni van dit jaar twee kilo heroïne te hebben gesmokkeld en verhan deld. De officier verklaarde zijn forse eisen door te verwijzen naar de internationale strijd tegen de heroïnehandel. „Wij kunnen niet achterblijven, zeker niet nu wij zelf een man in Bangkok hebben gestationeerd." .Realiseert u zich hoeveel mensen kapot gemaakt kunnen worden met twee kilo heroïne?", zo vroeg de officier aan de verdachten. De heroïne zou in straathandel een bedrag van 1,2 miljoen gulden opgebracht hebben, volgens de officier een winst van zo'n 1000 procent. Tijdens de zitting herriepen de verdachten de verklaringen die zij aanvankelijk bij de politie hadden afgelegd. „Hieruit blijkt alweer wat een gewetenloze handel dit is. De verdachten zijn bang dat zij een kopje kleiner gemaakt zullen worden", aldus mr. De Saint Aulaire. Uitspraak op 4 oktober. een lans voor een herziening van het boetesysteem dat geldgevers hanteren bij het vervroegd aflossen van hypotheken. Hij zei te overwegen „clienten met grote nadruk af te raden hypotheken te sluiten bij geldgevers die onredelijke boeteclau sules blijven hanteren. Deze bedragen slaan soms nergens op. Met de al te betallen rente en de meestal geïncasseer de afsluitprovisie, verrijken de geldge vers zich hier alleen maar aan op een wijze die ik als onredelijk en onlogisch bestempel", zei hij. Handtekeningen „Geen tweede Ruhrgebied aan onze grens", luidde het motto van de Nederlanders, die gisteren ruim 43.000 handtekeningen aanboden aan Duitse autoriteiten in Düsseldorf. De ongerustheid bij de Nederlanders ontstond na het bekend worden van Duitse plannen voor zware industrieën en 27 plaatsen voor kerncentrales bij de Duits-Gelderse grens. CDA: Spuiten met modder (Van een onzer verslaggeefsters) ENSCHEDE Voorzitter Arie Groenevelt van de Industrie bond NW heeft gisteren felle kritiek uitgeoefend op het CDA. Over de kabinetsformatie zei hij ondermeer: „Het CDA zeurt, vertraagt en holt uit". Voorts stelde hij dat de stel- Iingname van de christen-demo craten alles behalve principieel is. Aan de ene kant, zo zegt Groe nevelt, zet CDA-voorman Van Agt zich in voor de bescherming van het ongeboren leven terwijl aan de andere kant volgens een KVP-er als NAVO-secretaris Luns de defensieve kracht van de neutronenbom niet mag wor den verwaarloosd. Binnen het CDA vindt men het triest dat er bij het NW weinig respect bestaat voor de princi piële stellingname van andere partijen dan de PvdA. „Wat de heer Groenevelt wil ten aanzien van de kabinetsformatie is dat het CDA salueert voor alle Pv- dA-wensen. Maar ook onze in breng moet belangrijk zijn. Er is weken vergaderd over de vier hervormingsvoorstellen van de PvdA. Het voor ons belangrijke punt van het onderwijs mag dan ook wel enige tijd vergen". Over de vergelijking tussen Luns en Van Agt zegt de CDA-woord- voerder: „Groenevelt vergelijkt appels en peren om met modder te spuiten. Wat Luns zegt na mens de NAVO hoeft nog niet het standpunt van het CDA te zijn". (Van een onzer verslaggevers) SMILDE Voor het eerst sinds de bezetting van de openbare lagere school in Bovensmilde hebben gistermiddag vertegenwoor digers van de Zuidmolukse gemeenschap in Bovensmilde en het college van burgemeester en wethouders van Smilde weer een gesprek gevoerd. Op verzoek van de Zuid-Molukkers gebeurde dat in het gemeentehuis. Veertien dagen geleden schreef de wijkraad een brief aan burge meester en wethouders van Smilde, waarin gevraagd werd om nadere informatie over de aanleg van het hertenkampje op de plaats van de inmiddels afgebroken school. Volgens burgemeester P. de Noord was dat voor het dagelijks bestuur van de gemeente aanleiding om de vertegenwoordiging van de Zuidmolukse gemeen schap uit te nodigen. Burgemeester P. de Noord stelde na afloop van het anderhalf uur durend gesprek dat het in de goede sfeer was verlopen. "Het college heeft een verduidelijking gegeven van het op 12 juli genomen raadsbesluit met betrekking tot het tijdelijk verplaatsen van de openbaar lagere- en kleuterschool naar het terrein van de openbare bibliotheek en van de bibliotheek naar het gebouw van de kleuter school. We hebben ook gesproken over het aanleggen van het hertenkampje op het terrein van de school". HAARLEM (ANP) - Uit de Haarlemse gevangenis zijn gistermiddag drie man nen ontsnapt. Onder de drie ontvluchte gedetineerden bevindt zich de 25-jarige J.T. uit Den Haag die verdacht wordt van diefstal. De twee anderen, een Dordtenaar en een Rotterdammer, worden van soort gelijke delicten verdacht Zij moeten nog berecht worden. Zij konden wegko men via een luchtkoker van de doucher uimte. Met behulp van een electriciteits- snoer en een haak lieten zij zich van het dak zakken. Vervolgens zagen zij via een tuin en de buitenmuur kans weg te komen. Hun klauterpartij werd door een voorbijganger opgemerkt, die de politie alarmeerde. De mannen zijn nog steeds voortvluchtig.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9