Ook volgend jaar geen zomertijd in Bondsrepubliek arter lijdt nederlaag iet kweekreactor A V O-commissie politiek ipport Dankert Onbekende" Edward Koch vrijwel zeker nieuwe burgemeester New York riraffe Victor ijdens ophijsen verleden Nederlandse berg beklimmers vorderen Vervroegde verkiezingen in Zuid-Afrika ^stemming voor jtoging in Kalkar Dajan: kloven tussen VS en Israël PENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1977 PAGINA 7 (Van onze correspondent Arie van Vree) BONN Het Is vrijwel uitgesloten dat reeds volgend jaar de zomertijd in de Bondsrepubliek wordt ingevoerf, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. Zelfs wanneer de Bondsregering nog dit na jaar tot een positief besluit zou komen, zo verklaarde een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken gisteren desgevraagd, dan is het om technische redenen onmogelijk al vol gende zomer de klok een uur vooruit te zetten De grensbewoners, die de meeste last van het tijdsverschil in de zomermaanden hebben, zullen dus nog een jaar langer hiermee moeten leven. De technische problemen worden vooral veroor zaakt door het internationale treinverkeer. Het is voor de Bundesbahn nu al vrijwel onmogelijk om het verkeersschema van 1978 te veranderen. De Bondsregering streeft er overigens naar om tot een uniforme regeling van de zomertijd op het hele vasteland van Europa te komen. Daartoe worden gesprekken gevoerd met o.a. Oostenrijk en Zwit serland waar evenmin zomertijd bestaat. Vanzelf sprekend wil de Bondsregering met het oog op eventuele problemen in West- en Oost-Berlijn ook graag dat de DDR met de zomertijd meegaat. Hoewel Oost-Duitsland er wel voor schijnt te voelen, zijn concrete afspraken nog niet gemaakt. De bezwaren die in West-Duitsland behalve van de boeren vooral van de kant van de vakbonden komen, deelt de bondsregering niet. De vakbonden vrezen schade voor werkende moeders, wier werk tijd om zes uur 's morgens begint en die nu al tussen vier uur en half vijf op moeten staan. Als de zomertijd zou worden ingevoerd, zouden ze nog een uur eerder het bed uit moeten. Volgens de vakbond wordt dit niet gecompenseerd met het uur dat zij vroeger naar bed kunnen gaan. In de zomer wordt een goede temperatuur om naar bed te gaan pas twee a drie uur na zonsondergang bereikt; het uur verschil gaat dus ten koste van de nachtrust, aldus de vakbonden. KATMANDOE - Vier Nederlandse bergbeklim mers maken vorderingen bij hun poging de 8.091 meter hoge Annapurna- berg ten noordwesten van de Nepalese hoofd stad Katmandoe te be klimmen. Paul Hopster, Gerard Jansen, R. Jans sen, Eelco Dijk en Char les Bonhomme hebben een kamp opgeslagen op een hoogte van 5.800 me ter. Twee weken geleden sloegen zij het basiskamp op 4.200 meter hoogte. Waarschijnlijk zullen zij de noordelijke route nemen, die ook is gebruikt door een Britse legerexpeditie in 1970. Het is ook mogelijk dat zij een alterna tieve route nemen. Alle leden van het team verkeren in goede gezondheid. Zij worden verge zeld door de Nepalese drager (sherpa) Ang Pasang. PRETORIA De Zuidafrikaanse premier John Vorster heeft aange kondigd dat in Zuid-Afrika op 30 november onder het blanke electo raat nieuwe verkiezingen worden gehouden. Het Zuidafrikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat zijn met onmiddellijke in gang ontbonden. Als belangrijkste motief voor het uitschrij ven van nieuwe verkiezingen noemde Vor ster de pogingen van buitenlandse regerin gen en organisaties de binnenlandse politiek van Zuid-Afrika te dicteren. Andere facto ren die tot het besluit hebben bijgedragen zijn de voorgestelde nieuwe grondwet voor Zuid-Afrika waarin meer rechten worden verleend aan de gemeenschappen van kleur lingen en Indiërs, en de algemene wijziging van namen en groeperingen aan de kant van de blanke oppositiepartijen." Nieuwe verkiezingen zouden oorspronkelijk niet voor 1979 hebben plaatsgevonden. De Nationale Partij van Vorster beschikt over een grote meerderheid zowel in het Huis als in de Senaat. NEW YORK (Rtr) - De 52-ja rige Edward Koch is vrijwel zeker de nieuwe burgemeester New York. Maandag werd hij in de tweede ronde van de voorverkiezingen aangewezen als de officiële kandidaat van de Democratische partij. Ge zien de krachtsverhouding tussen Democraten en Repu blikeinen in de stad, kan wor den aangekomen dat Koch bij de verkiezingen op 8 novem ber als overwinnaar uit de bus komt. Toen de kleurloze, kale vrijge zel Koch elf maanden geleden aankondigde dat hij de nieuwe burgemeester van New York zou worden, wekte dit hilari teit bij de deskundigen. Ook Kochs vader, de 72-jarige Louis Koch, had niet veel ver trouwen in de campagne van zijn zoon. Naar schatting ken de niet meer dan vier procent de New Yorkers Koch bij naam. Sommigen herinnerden zich dat hij de man was die in 1963 de laatste grote Demo cratische „boss" in New York, Carmine Desapio, versloeg bij een verkiezing voor een be langrijke leiderspost in Man hattan. Anderen dachten aan zijn vrijwel onversneden libe rale houding, waarvan hij in het Huis van Afgevaardigden blijk had gegeven. Van deze kamer van het Washingtonse Congres maakt hij sinds tien jaar deel uit als vertegenwoor diger van het gegoede district Manhattan. Bij zijn campagne kreeg hij echter de steun van een be langrijke deskundige op het gebied van „public relations", David Garth, die in 1965 de buitenstaander John Lindsay hielp om het burgemeester schap van New York te ver overen, en die ook Hugh Ca rey steunde in zijn geslaagde campagne voor het gouver neurschap van de staat. Aller eerst liet Garth Koch flink ver mageren, omdat naar zijn oor deel de kiezers een pafferige man als Koch mogelijk niet in staat zouden achten de reus achtige problemen van de mil joenenstad doeltreffend aan te pakken. Vervolgens ijverde Garth ervoor, dat de liberale indruk die Koch in het verle den had gewekt, zoveel moge lijk werd uitgewist. De kandi daat, van wie experts aanvan kelijk hadden gezegd dat hij van de zeven gegadigden voor de democratisch kandidatuur op de zesde plaats zou eindi gen, ging hardere standpunten innemen. Zijn belangrijkste zwenking betekende zijn plei dooi voor de doodstraf, ter beteugeling van de onveilig heid op straat. Hoewel een Ne- wyorkse burgemeester geen zeggenschap heeft over het toepassen van de zwaarste straf in de staat New York, sloeg zijn opvatting goed aan bij de Newyorkse bevolking, die juist een reeks plunderin gen door bewoners van de zwarte wijken en de gerucht makende moorden door de psychopaat, „zoon van Sam" achter de rug had. Ook maakte Koch indruk met zijn aankondiging dat de stad nog veel meer zal moeten be zuinigen en dat bijgevolg het aantal gemeentefunctionaris sen dat al ontslagen is, nog zal toenemen. Onder het bewind van de huidige burgemeester, Abraham Beame, zijn er ruim 30.000 beambten naar huis ge stuurd. Als Koch op 8 november wint, wordt hij de tweede joodse burgemeester van New York, na Beame. Deze was in de eerste ronde om de democrati sche kandidatuur op de derde plaats geëindigd. Maandag ging de strijd tussen Koch en de liberaal Mario Cuomo, die in eerste aanleg met een ge ring verschil als eerste en tweede waren geëindigd. In de tweede ronde kreeg Koch 55 pet van de stemmen en Cuomo de resterende 45 pet. Van de 1,9 min ingeschreven democra tische kiezers kwamen er bij na 800.000 naar de stembus. Cuomo liet na zijn nederlaag weten, dat hij op 8 november toch mee zal doen, als kandi daat van de kleine liberale partij. Andere tegenstanders van Koch zullen de officiële Republikeinse kandidaat Roy Goodman en de conservatieve gegadigde Barry Farber zijn. Goodman is lid van de senaat van New York. Farber is een bekende radioman. Hij treedt op als gastheer in discussie programma's. Reeds enkele jaren leeft New York op de rand van een ban kroet. Op de openbare kapi taalmarkt mag de stad niet lenen. Zij is afhankelijk van leningen van de federale c heid. In de afgelopen zeven jaar zijn 600.000 arbeidsplaat sen verloren gegaan. Voorts zijn in totaal twee miljoen be lastingbetalers uit New York naar de voorsteden getrokken. (Van onze correspondent Roger Simons) MDEN „Wij beginnen dit journaal met het droevige iws, dat Victor, de meest beroemde giraffe van de wereld, middag overleden is tengevolge van een hartaanval", zei nan van de BBC gisteravond verdrietig, j gaf de geest nadat men hem in de Marwell-dierentuin B Owlesbury, in Hampshire, heel voorzichtig opgehesen "met speciale apparatuur van de Koninklijke Marine. poosje zag het er inderdaad naar uit, dat deze groot- èepse operatie om de 15-jarige Oostafrikaanse giraffe ig op zijn hoge benen te plaatsen, goed zou aflopen. Korte later verkeerde Victor echter opnieuw in levensgevaar, dood kwam plotseling. Zoo-directeur John Knowles, zegt, zij veroorzaakt werd door de shock." tor's dood heeft meteen een einde gemaakt aan een van nerkwaardigste dierenverhalen waarmee de Britse media, de buitenlandse pers, radio en televisie in hun kielzog, i de laatste jaren bezig hebben gehouden. Zes dagen ïden voerde Victor de Giraffe een perfecte „grand ecar" met zijn vier benen horizontaal naast zich op de grond {espreid, nadat hij vergeefs op een van zijn 3 wijfjes aagd had. Dit voorval trok onmiddellijk de aandacht van Britse journalisten, die het een boeiende exotische gebeur- is vonden. irmate de dagen voorbijgingen, werd Victor de giraffe beroemde internationale figuur. Zijn benarde situatie en mislukte pogingen om hem overeind te helpen, werden spanning gevolgd door miljoenen mensen, teren werden naast het op de grond uitgespreide dier vier ciale platforms gebouwd van 3,5 meter hoogte. Lenn inicott, een zeilmaker van de Britse Marine te Portsmouth, 1 een reusachtige „wieg" van zeildoek vervaardigd, voor- i van vier lange pijpen, waarin de giraffe van bijna 5,5 ter hoogte en één ton gewicht voorzichtig opgetild zou hnen worden tussen de vier platforms. Maar alles was Vergeefs. Het ontbrak Victor kennelijk aan de wil om nog iger te leven. De Britten vinden dit vreselijk jammer en ■turen over zijn dood Jtor is in ieder geval niet voor niets gestorven, want alle Je zijn wijfjes zijn in blijde verwachting. Victor, de giraffe, op het moment dat hij voorzichtig opgehesen wordt, terwijl zijn verzorgster, Ruth Giles hem geruststellend bij de kop houdt. Het mocht allemaal niet helpen. Victor liet, levensmoe de kop hangen en was plotseling dood. t IGTON (UPI-AP) - Huis van Af- gden heeft president |ten stevige nederlaag rzi jn streven naar een stopzetting van de p van plutonium. Het i met grote meerder- I voorstel van de rege- ontwikkeling van de weekreactor in Oak >nnessee, te staken om voleens haar niet no dig is voor de energievoorzie ning van de Verenigde Staten. Het project is naar het oordeel van de regering-Carter ook veel kostbaarder dan lichtwaterreac tors of steenkoolcentrales. Voorstanders van de snelle kweekreactor betoogden echter dat het land deze nodig heeft voor het winnen van meer tech nologische kennis. Eerder had Carter in de Senaat al een andere nederlaag geleden met zijn energie-bezuiniging sprogramma. Met een duidelijke meerderheid stemde de finan ciële commissie van de Senaat tegen een extra-belasting op au to's die meer dan 16 liter benzi ne per 100 kilometer verbrui ken. De regering had voorge steld een extra-belasting in te voeren voor alle personenwa gens die veel benzine verbrui ken. Deze belasting zou op kun nen lopen tot ongeveer 1300 gul- De senatoren stelden dat de maatregel van de regering-Car ter oneerlijk was, omdat veel Amerikaanse gezinnen genood zaakt zijn grote auto's te nemen. Wat er nu met de voorgenomen extra-belasting gaat gebeuren is onzeker. De voorgenomen maat regel vormde een onderdeel van het programma van de regering- Carter in de strijd tegen te grote afhankelijkheid van de olie-lan den. INDIANEN IN GENÈVE In Genève is, onder auspiciën van de VN, een conferentie geopend over discriminatie in Noord- en Zuid-Amerika. Op deze conferentie was ook een delegatie aanwezig van Noordamerikaanse Indianen. UALES: IN SCHULD TRELLEN iDAM (ANP) - De fe- ian Marokkaanse bui- fe werknemers ontkent Marokkaanse organisatie i de hand heeft gehad jen, afgelopen zaterdag- jdens het slotfeest van tische vasten Rama- :itster van het actieco- Gastarbeiders beschul- iterdagavond Amicales I vechtpartij in de kleine de Doelen in Rotter- hebben uitgelokt. Het Pro Gastarbeiders be- Amicales als een fas- organisatie, die verbo- -± te worden. Minister Dayan vertelt tijdens een persconferentie in Washington dat zijn land bereid is te luisteren naar anderen. fS (ANP) De politieke commis- n de NAV O-assemblee heeft een /t van het Tweede-Kamerlid Piet Irt (SOC) over de politieke proble- 'waarvoor het bondgenootschap esteld ziet met zes stemmen voor, jen en bij acht onthoudingen ver in. De bezwaren van de parlemen- s uit de vijftien NAVO-landen voornamelijk de huns inziens te tegemoetkomende houding van ;rt tegenover het eurocommunis- jn verzet tegen het opnemen van in het kernwapenar- I van de NAVO en in het algè- .zijn visie op de oost-west betrek- De enige Nederlandse afgevaardigde met stem recht in de politieke commissie, Hannie van Leeu wen (CDA) stemde voor het rapport en de ont- werp-resolutie waarin het uitmondde. In de plenaire vergadering van de NAVO-assem- blee, die vandaag is begonnen, zal Dankert de in de politieke commissie verworpen ontwerpresolu tie niet opnieuw ter tafel brengen. Maar hij is wel van plan zijn rapport, dat de basis van deze ontwerp-resolutie vormde te verdedigen. De voorzitter van de commissie, de Franse gaullist Bosscher, had wegens mogelijke gevolgen van een uitspraak over het eurocommunisme voor de bin nenlandse politieke situatie in Frankrijk verwer ping van de resolutie bepleit, nog voordat Dankert zijn rapport officieel had ingediend. CLDORF (DPA) De bouw van een snelle kwee- teiten van Kleef kreactor. Ook na de demon- Irijn-Westfalen) heb- stratie mag de stoet buiten ►estemming verleend de stad Kalkar verder trek en demonstratie op 24 ken. iber op de markt- De initiatief-nemers van de de- van Kalkar tegen de monstratie, onder wie de Ver eniging Burgerinitiatief Milieu bescherming en het Nederland se Landelijk Energie Comité, hebben aangekondigd dat zij eerst naar de marktplaats van Kalkar willen trekken. Daarna willen zij naar het bouwterrein van de kerncentrale tot vlakbij de snelle kweekreactor. Het stadsbestuur van Kalkar is te gen een betoging op de markt plaats omdat deze te klein zou zijn voor de tenminste 20.000 demonstranten, die zaterdag verwacht worden. Oeganda verbiedt 27 godsdienstige groeperingen NAIROBI (AFP) - De Otgw- dese regering heeft gisteren ze venentwintig godsdienstige or ganisaties verboden, waaronder het Leger des Heils, de Zevende Dagsadventisten en de Baha'i. Een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse zaken heeft verklaard aldus radio Kampala dat de aktiviteiten van de verboden groeperingen een gevaar vormen voor de vei ligheid, de gezondheid en het algemeen belang van Oeganda. De vrijheid van godsdienst blijft bestaan voor de islam en voor de anglikaanse, de katholieke en de orthodoxe kerk. ■Vliegtuigwrakken Bij Weilen in de Duitse staat Baden—Württemberg liggen de wrakstukken van twee Amerikaanse Phantom-jachtbommenwerpers over de grond verspreid, op korte afstand van de woonhuizen. De vliegtuigen kwamen gistermorgen met elkaar in botsing in zeer dichte mist tijdens de NAVO-oefening Reforger. Een van de vier bij het ongeluk betrokken piloten werd gedood. ALGEMENE VERGADERING VN GEOPEND NEW YORK (Reuter) De 32ste vergadering van de algemene vergadering van de VN is gisteren bijna twee uur later geopend dan het plan was, door een ruzie over het stemrecht van Cambodja. Intensieve onderhandelingen achter de schermen brachten geen oplossing. Tenslotte besloot de vergadering toch te beginnen en koos Lzzar Mojsov van Joegoslavië bij accla matie tot nieuwe voorzitter, in plaats van bij geheime stemming zoals altijd het geval geweest is. Mojsov is de derde voorzitter die uit een commu nistisch land komt. Vóór hem waren de Roemeen Corneliu Manescu (in 1967) en de pool Stanislaw Trepczynski het geweest. WASHINGTON (AFP-UPI) De Israëlische minister van buiten landse zaken, Mosje Dajan, heeft verklaard dat er nog „grote kloven" bestaan tussen Israël en de V.S. inzake het bereiken van een vredesregeling in het Midden-Oosten. Hij meende echter dat nog voor het einde van dit jaar in Genève een vredesconferentie bijeen kan komen. Dajan zei dat belangrijke verschillen met de V.S. de Israëlische nederzettingen op bezet Arabisch gebied betroffen, alsmede Israels beroep op historische banden met de westelijke Jordaan-oever en de uiteindelijke grenzen van de Arabische buurlanden. Dajan zei dat Israël vasthoudt aan een militaire aanwezigheid op de westelijke oever van de Jordaan „teneinde Israël te beschermen en te verdedigen". Ook zei hij dat Israël een waarschuwingssysteem wenst op de hoogte van de Golan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7