ouden speeltuin Noorderkwartier99 hard aan vernieuwing toe winkelcentrum inde hoftuin gratis loterijactie 5 lechts één winkel op Waardeiland Vruchtbaar overleg over nieuw industrieterrein' WIJNBRUG KRIJGT OPKNAPBEURT ^NSDAG 21 SEPTEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 WOENSDAG 21 SEPTEMBER opgelet Rijnsburg en omgeving: Morgen om 10.00 uur start festiviteiten inclusief HOOFDPRIJS: EEN VOLKSWAGEN-POLO J Extra geld voor restauratie walm uren (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN Het meerjaren plan voor de restauratie van de walm uren dat da teert uit 1973 zal moeten worden bijgesteld. Het col lege heeft de raad een voorstel gezonden een aan vullend krediet te voteren van bijna 4,5 miljoen gul den, waarmee het totaal bedrag dat met de restau ratie van de walm uren in de Leidse binnenstad ge moeid is komt op een be drag van bijna 9 miljoen gulden. Hiervan zal ver moedelijk 3 miljoen gulden aan subsidies door de rijksoverheid worden ver goed. De grootste bedragen zul len worden opgeslokt door de werkzaamheden aan de Oude Singel, tussen Korte Mare en Oostdwarsgracht (2,2 miljoen) en aan de Nieuwe Rijn tussen Hartes- teeg en Hoogstraat (2 mil joen). Ook de werkzaamhe den aan het Rapenburg tus sen Noordeinde en univer siteit die volgend voorjaar zullen beginnen zijn in het krediet opgenomen. Het gaat hier om een bedrag van bijna 2 miljoen. Wan neer de andere werken zul len worden uitgevoerd is nog niet bekend. In 1973 is er van uitgegaan dat het meerjarenplan in 15 jaar zou moeten zijn uitgevoerd. Tentoonstelling Een ets van José Calsina. De heer W. Coops opent vrijdag 23 september de nieuwe tentoonstelling in galerie Denise Stephan aan de Bakkersteeg Exposanten zijn Hubert van Lith en José Calsina. De heer Van Lith zal bronsplastieken exposeren. Mevrouw Calsina stelt tekeningen en etsen tentoon. De officiële opening van de tentoonstelling, die tot 16 november duurt, is om vijf uur. De galerie is geopend op vrijdag-, zaterdag en zondag van twee tot zes uur, en op andere dagen na telefonische afspraak (tel. 132319). Oud-Leiden De vereniging „Oud-Leiden" brengt maandag 26 september een bezoek aan de hernieuwde Egyptische afdeling van het rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg. De leden van de historische vereniging en hun introducés worden vanaf acht uur 's avonds rondgeleid door de heren H. Schneider en M. Raven. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de vereniging verschijnt begin oktober een Oud-Leidenkalender 1978, een kalender met dertien platen van Leiden omstreeks 1902, het oprichtingsjaar van de vereniging. De prijs van de kalender bedraagt voor leden 5,- en voor niet-leden 9,75. De kalender kan besteld worden bij het secretariaat, Jan van Goyenkade la in Leiden of telefonisch bij het sted. museum „De Lakenhal", tel. 144044. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie houdt zondag 25 september een natuurwande ling in het park rond Oud Poelgeest in Oegstgeest. Gestart wordt om twee uur bij de ingang van het park aan de Laan van Oud Poelgeest. Voor deze wandeling is geen wandelkaart nodig. Afscheid Prof. dr. P. Gaillard, hoogleraar in de celbiologie en histolo gie aan de Leidse universiteit neemt vrijdag 23 september officieel afscheid. In het Gorlaeuslaboratorium aan Wassenaarseweg 76 wordt vanaf vier uur een afscheidsbij eenkomst gehouden. Kerk in nood De kapelwagen van kerk in nood/oostpriesterhulp komt dinsdag 4 oktober naar Leiden. De wagen zal van tien tot twaalf uur staan op het plein voor de St Petruskerk. De stichting hulpactie Kerk in nood helpt christenen in landen waar het beleven van de godsdienst wordt bemoeilijkt, afgewezen of gediscrimineerd. De stichting zamelt kleding en houdbare levensmiddelen in. Ook geldelijke gaven worden dinsdag 4 oktober ingewacht. Geuzentocht De ANWB houdt in samenwerking met de VW-Leiden op 1 en 2 oktober weer een Geuzentocht voor fietsers ter gelegenheid van Leidens Ontzet. Er is een route van circa vijfendertig kilometer uitgezet, die zoveel mogelijk de veld tocht volgt van het leger dat in 1574 Leiden bevrijdde. In de routebeschrijving zijn vele wetenswaardigheden over deze tocht en over hetgeen hiervan nog te zien is, te vinden. Deelnemers aan de Geuzentocht kunnen tussen negen uur en half drie vertrekken bij het VVV-kantoor aan het Stationsplein 210. De prijs voor deelname is 0,75 v< houders van het ANWB-wandel en fietsbewijs, 2,50 voor ANWB-Ieden en 5,- voor niet-leden. Kinderen tot twaalf jaar kunnen gratis meefietsen. Merenwijk De laatste woning van het Bohan-complex in de Merenwijk wordt morgen, 22 september in gebruik genomen. De inge bruikname van dit woningencomplex dat door de Holland- sche Beton Groep N.V. werd gebouwd, valt tegelijk met de viering van de 75-ste verjaardag van de HBG. Tijdens een feestelijke bijeenkomst om twaalf uur in het pand Alpenroos 10 zal locoburgemeester M. van Aken de laatste woning in gebruik geven. Botenloods De Leidsche Roei- en Zeilvereeniging „Die Leythe" opent zaterdag 8 oktober haar nieuwe botenloods. De openingsce remonie, die om twee uur begint, wordt gevolgd door een botendoop en een receptie in het verenigingsgebouw van „Die Leythe", Morsweg 148, Leiden. N Speeltuinvereniging „Noorderkwartier" viert zaterdag ember haar vijftigste verjaardag. In het clubhuis van de linvereniging aan de Anna van Saksenstraat zal tussen twee ia half zes een receptie worden gehouden. In de vijftig jaar vaar bestaan is de speeltuinvereniging uitgegroeid tot een >Mrdige vereniging met tal van activiteiten. En de groei zit "•steeds in. „Als we het aantal medewerkers kunnen uitbrei- fen.ijn er vele mogelijkheden om nog meer activiteiten te Dien", aldus secretaris De Jongh van de speeltuinvereniging. van de heren Las- naam: ,,'t Krantje". Met dit ge- Nievaart kwam de in in het najaar van 1927 Twee jaar tevoren Ie woningbouwvereniging Belang" begonnen met de ■"""van een groot aantal wo- i in Leiden-Noord. Er ves- zich in de wijk veel jonge en spoedig bleek er f behoefte aan een goede te zijn. De twee initia- i enfners beijverden zich voor moöreiding van speelwerktui- hJVa het aantrekken van toe- 20 oudende vrijwilligers, lag uit de uitspraken van' Ïretaris van de vereniging, ?r J. de Jongh, worden kend, die de geschiedenis speeltuin als volgt verder „Velen van het eerste Mfiir hebben zich jarenlang tweet voor de vereniging. Met mag dan wel de heer Nie- mmi genoemd worden, die 40 P\lang het wel en wee van ■Bpeeltuin en zijn kinderen" arte heeft genomen. Thans als ere-voorzitter van het i.orderkwartier' nog actief be- 3Q.en bij alle mogelijke ont- 42elingen in de „tuin". Het b^eel wat zeggen als je zolang iwS.at bent gebleven als vrijwil- ji Gelukkig zijn we dankzij isdjoort mannen en vrouwen relatief goedkope vereni- gebleven, want andere stellen het nu met 1963 dacht het toen- e bestuur aan een welver uitbreiding van de speel- (idoor een clubhuis te laten Poifen. Hiervoor was veel geld g. Na negen jaar „kranten den", collecteren en actie- en mocht het ideaal van de PRiiging verwezenlijkt wor- y In 1972 werd het clubhuis >uwd met als toepasselijke bouw dat vorig jaar een uitbrei ding onderging, konden de acti viteiten van de kinderen worden voortgezet. Er is nu een mooie zaal, waar aan in de toekomst nog een toneel en kleedkamers moeten worden gebouwd. Ook hier is veel geld voor nodig. Maar de echte jarige, de speeltuin, is nu aan de beurt. Hoewel het een grote speeltuin is met alles erop en eraan, is aanvulling en mo dernisering van „speelwerktui- gen" wel gewenst. Zeker moet de oude glijbaan zo snel moge lijk door een nieuwe worden vervangen. Dat kost duizenden guldens. Buiten de grote inzet van be stuurlijke en in de buurt wonen de vrijwilligers op het speelter rein zelf, worden er door de vereniging tal van uitgaansda gen voor de kinderen georgani seerd. Het pony-park van Slag haren is dan wel het meest in trek. Onder leiding van de heer J. van de Blom werd ter gele genheid van het 50-jarig jubi leum geld bijeengebracht om een „dagje uit" naar Slagharen te organiseren. Vele winkeliers hebben hieraan meegewerkt door prijzen voor een bingo wedstrijd beschikbaar te stellen. Meer dan 120 kinderen uit de. buurt vertrokken op 10 septem ber in drie grote touringcars naar het pony-park. De thans zittende voorzitter, de heer J. Aalbers, met zijn be stuur, damescomité en jonge renbestuur hebben voor het sei zoen 1977-1978 de volgende acti viteiten op stapel staan, die van af 26 september zullen starten: Iedere maandag komt er een „ouderenclub" bijeen, die zich Al vijftig jaar weten de kinderen uit Leiden-Noord nun speeltuin te vinden. met het klaver jasspel zal verma ken. Voor de kinderen van 4 tot 10 jaar is er iedere woensdag middag handenarbeid. Ook wor den er spelletjes gedaan, en als het mogelijk is, om de zoveel tijd, een bustochtje. 's-Avonds is er voor de wat oudere kinderen van 8-14 jaar een disco-voorstel ling. Vrijdagavond kunnen per sonen boven de 16 jaar hun hart ophalen aan het klaverjasspel en sjoelen. Op zaterdagmiddag organiseert de vereniging „sjoel wedstrijden" voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar. q. 0(Van een onzer verslaggevers) EN Het Waardeiland zal niet meer dan rinkel mogen krijgen. Het aantal wonin- lat aan deze Leidse Goudkust zal worden iwd (een kleine 600) rechtvaardigt niet irs, Idan een zeer beperkte winkelvoorziening, bij een zo uitgebreid mogelijk assorti- Lit van genotswaren zou moeten worden kt. ladscommissie voor economische zaken is •en eensgezind akkoord gegaan met een >te, jelijke nota over de winkelvoorzieningen ie Goudkust. Daarin worden grote bezwa ren geuit tegen een buurtwinkelcentrum van .600850 m2, mede gezien de aanwezigheid van een voldoende pakket winkelvoorzieningen in de directe omgeving, zoals Hoge Rijndijk, Meer burg, Levendaal en Hogewoerd. „Voor alles moet worden vermeden dat door een te schep pen winkelcentrum op het Waardeiland de posi tie van het winkelcentrum aan de IJsselkade in Meerburg wordt aangetast", zo staat er in deze nota. Daarom wordt er gedacht aan één solitaire vestiging van maximaal 300 vierkante meter met zo veel mogelijk dagelijkse goederen. Voor andere inkopen zullen de eilandbewoners naar de vaste wal moeten. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Tussen Leiden en zijn directe buurgemeenten is een vruchtbaar overleg gaan de om te komen tot een nieuw industrieterrein van betekenis als opvolger van de Grote Polder. Deze mededeling deed de Leidse wethouder van eco nomische zaken M. van Aken gisteren in een vergadering van zijn raadscommissie. Volgens Van Aken is een inci denteel overleg inmiddels al uitgemond in een permanent gesprek met de buurgemeen ten over de ruimtelijke moge lijkheden die er zijn om tot een industrieterrein van rede WETHOUDER VAN AKEN: lijke grootte te komen. „Met hier en daar wat honderden vierkante meters of een paar hectare komen we er niet. We moeten een flink oppervlak zien te vinden, waar een opti maal aantal arbeidsplaatsen geschapen kan worden", stel de wethouder Van Aken giste ren. De wethouder sloot niet uit dat ook de omvang van het Leidse kernwinkelapparaat in dit overleg aan de orde zal komen evenals de ontwikke ling van de as Leiden-Alphen. Burgemeester Gallas van Alp hen aan den Rijn zou positief tegenover een dergelijk ge sprek staan. "Ulan omhoog in een onzer verslaggevers) ■)EN Slachten via het Bibaar Slachthuis van de ge- Hite Leiden wordt binnen- H 5 duurder. Om te rkomen dat het slachthuis I Ie rode cijfers komt zal een I ïoging van 10% onvermijde- zijn. Wil men een zeker jjies bij het slachthuis accep- dan zal kunnen worden Itaan met een verhoging van grieven '.chthuis raadsleden in ^commissie economische za- ot, die gisteren over de tarie- v beraadslaagde, voelen het ^st voor een verhoging met Van Duyn (WD) achtte een r 'hoging van 10% een te grote "pmmering om tot een gewen- bij het slachthuis te ko- "A». Van Zijp (CDA) zei wel H zijn collega te kunnen mee- ilen. Hij vroeg zich overigens j of men intern bij het slacht- Ufc wel alle mogelijkheden had j dèrzocht om een dreigend te- in de exploitatie op een 1 Here wijze dan door een nieu- tariefsverhoging te bereiken. eJthouder Van Aken stelde dat het ontslaan van r4nsen dan het enige alterna- s f zou zijn geweest. Pfrerigens drong ook het PvdA- ^hdslid Ranner, die wel ak- 5 "lord ging met de voorgenomen ^rhoging van 10%, aan op een bondig doorlichten van het l%ds openbaar slachthuis, ze- ®jr met het oog op de toekomst. Wethouder Van Aken stelde de ^uitaten van een studie binnen '°£n maand in het vooruitzicht. Wjverigens zullen de tarieven in *fet begin van het volgend jaar elemaal op de helling moeten ofezien het van kracht worden an een nieuwe wet op het jljachten en de keuringen van 41ees. De Wijnbrug over de Zuidsingel tussen Kalvermarkt en Heren gracht zal worden gerestau reerd. De Leidse raad krijgt bin nenkort een voorstel te behan delen hiervoor een krediet van 250.000 gulden uit te trekkea De uit de 17e eeuw daterende brug is onder meer van belang voor de ontsluiting van de Haven wijk-Zuid. Rond de Havenkade zijn enkele bedrijven gevestigd die ten behoeve van de materia- lenaanvoer direct bereikbaar sief is gebruikt door zwaar ver moeten zijn, maar ook als fiets- keer naar de Grofsmederij, en voetgangersbrug is de Wijn- scheurvorming vertoont. Bij de burg van belang. Onlangs is ge- restauratie zal de bestaande on tleken dat het gewelf van deze «ferbouw vervangen worden ooogbrug, die jarenlang inten- door een op palen gefundeerde betonconstructie. Het boven de waterlijn gelegen gedeelte zal in de oude vorm worden gerestau reerd. De gemeente zal een ver zoek bij het ministerie van CRM om subsidie voor de restauratie van dit monument indienen, al verwacht het. college niet dat deze zal worden gehonoreerd. Men hoopt bij de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening meer succes te heb- befi.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3