gehoordgezien ,,Bereboot" 1 oktober bij AVRO in de wilde vaart TERUGBLIK presenteert vyï smakelijk vernieuwde soepen mtmm Johan en Marianne niet nader tot elkaar hou t het lJ scherm in het oog TELEVISIE VANAV TELEVISIE DONDERC RADIO VANAVOND lillVHiH'li'IM RADIO DONDERDAG! RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1977 MIES Mies Bouwman peinst nog diep over een naam voor haar nieuwe progTamma, dat zij in januari wekelijks op zaterdagavond op AVRO- tv gaat brengen. De AVRO- directie had op enige spoed aangedrongen, omdat deze bij de aankondiging van het winterprogramma dit para depaard van het AVRO-aan- bod graag een naam had meegegeven. Maar Mies, die in die uitzending haar kijk gaat geven op wat er die week zoal op tv te beleven viel, liet weten het niet tij dig met zichzelf eens te heb ben kunnen worden. Boven dien zei zij tot januari de tijd te hebben. En ook vindt ze wel een beetje dat die naam nog een verrassing moet blijven. KOJAK De Eskimo's, die wonen in het meest noordelijke deel van Canada, moeten niets van Kojak en consorten heb ben. De Canadese tv loopt met plannen rond om zijn net naar het noorden uit te breiden, maar liet eerst vra gen wat de Eskimo's daarvan vinden. Dat viel nogal tegen. Een woordvoerder van de Eskimo's, die zeer bekom merd zijn om het behoud van de eigen cultuur, wees tv van de hand, omdat deze de taal en de cultuur van hun volk zal aantasten. De Eskimo's willen wel televisie, maar dan moet die over Eskimose zaken gaan. Nergens werd nog de roep om regionale tv zo sterk gehoord. ANNEKE Anneke Grönloh leeft een beetje vergeten en Ronnie Tober heeft het met zijn Amerikaanse tongval („Ik ben so in love met jou") ook niet helemaal gemaakt. Die twee hebben nu de handen (en armen) ineengeslagen. Zij gaan samen met liedjes het toneel op. Ze beginnen daarmee op zondag 2 okto ber in Apeldoorn in schouw burg „Orpheus", bij welke gelegenheid zij dan tevens hun gezamenlijke single in de publiciteit werpen. Ach ter die single en het ver hoopte commerciële succes zit ene Pierre Kartner. Maar Ronnie zowel als Anneke hebben laten weten ook solo te willen blijven zingen. HENK Henk Vonhoff, burgemeester van Utrecht, is een van de mensen achter een te stichten Nieuwe Vrijzinnige Omroep, nu de VPRO steeds meer afdwaalt van de lijn, die ooit door ds. Spelberg werd uitgezet. Deze NVO-in-oprichting houdt zaterdag 8 oktober in Utrecht een studiedag, waar Henk een rede uit zal spreken onder de titel „Ether heeft met geest te maken". Hij vindt die geest kennelijk te weinig ei gen aan de huidige VPRO. De VNO wil objectieve voor lichting, verantwoorde me ningsvorming en ontmoetin gen tussen mensen van ver schillende maatschappelijke en/of religieuze overtuigin gen. Maar van de omroepmi- nister moeten zij kunnen aantonen, dat zij op tv en radio iets gaan bieden wat de andere omroepen hebben la ten liggen. En dat zal nog een hele toer worden. ANDRÉ VARA-voorzitter André Kloos, wiens naam wordt ge noemd als minister in het nieuwe kabinet, heeft laten weten, dat de VARA zijn le denwerfactie voort zal zetten, ook al is het aanvankelijk dreigende gevaar van de ro de streep geweken doordal een deel van de voorstellen tot wijziging van de omroep wet in de ijskast is beland. Nu had de VARA toch al zijn bedenkingen tegen de leden telling van minister Van Doom, volgens wie de VARA niet aan de benodigde 400.000 toe kwam, maar de VARA ziet hierin geen aan leiding om met de armen over elkaar te gaan zitten. De VPRO denkt er net zo over. DONNA Donna (I feel love) Summer verscheen van de week in Wenen te laat in het theater, waar zij moest optreden. Zij kreeg prompt 2500 gulden boete, die van haar gage werden afgetrokken. Het jeugdig publiek was boos ge worden om het lange wach ten en brak na afloop de zaal af. Het excuus van Don na: „Mijn toneelkleding was gestolen uit de achterbak van mijn auto". Lo Hartog van Banda: „De poppen van de Bereboot groeien me soms boven het hoofd". „Ze doen niet meer wat je wilt", zei schrij ver Lo Hartog van Banda, die 210 keer zijn „Bereboot" zag uitvaren, met een gedeelte lijk wisselende bemanning. „De poppen hebben vaste karakters gekregen en vaste stemmen. Je merkt op een dag, dat ze een eigen leven zijn gaan leiden". De kijkertjes zullen dat weer merken: 1 oktober vaart de Bereboot opnieuw uit. Niet meer onder de vlag van Max Appelboom, maar onder AVRO-wimpel en dat totaal 85 keer. Om precies te zijn: deze Bereboot, die de vaste koers tussen boerderij en koffiehuis heeft verlaten en in de wilde vaart terecht is gekomen, is met ingang van 1 oktober elke zaterdagavond rond zeven uur geduren de vijf minuten te volgen. Langere afleverin gen van tien tot vijftien minuten worden ondergebracht in de „Berebios", een nieuw kinderfilmprogramma van de AVRO voor de kinderen dat op woensdag- en zaterdag middag wordt uitgezonden. Deze „Berebios" wordt ingeleid door Kapitein Brom, de slim me Maatje en de zeer technische Brilbeer, die soms heel luidruchtig in de Berebios aanwezig zijn, maar niet kunnen verhinde ren dat gewone filmpjes, met onder anderen Laurel en Hardy, Charley Chaplin en de Belgische Kuifje, normaal worden uitgezon den. De Berebios, die ruim twee uur duurt, wordt besloten met een lange aflevering Bereboot. Lo Hartog van Banda die de teksten schrijft, begon aanvankelijk met een rustige vaart tussen een boerderij en een zeemanskoffie huis. Op die route worden eilanden opge zocht en konden steeds wisselende figuren voor wisselende avonturen zorgen. Dit is wat uit de handgelopen. De Bereboot wordt thans bemand met 80 stemmen, waarvan 36 figuren in een bijrol. Nieuwe eilanden worden opgezocht, waar steeds dollere avonturen worden beleefd. Met ingang van 1 oktober kan de kijker kennismaken met vier nieuwe figuren: Guus Hap, een vogel met een geweldige lange nek die alles eet wat eet- en oneetbaar is, een vriendelijke barse agent, een grappige Vlie gende Lollander en een dokter die iedereen „aaaaa" wil laten zeggen. Problemen Onoverkomelijke problemen van financiële aard waren er de oorzaak van dat schrijver Lo Hartog van Banda het contact verbrak met Max Appelboom Productions, waar door ook de NOS als omroep van de Bere boot kwam te vervallen. Studio Zimmer man Film nam de produktie over. Hans Kortekaas, die ervoor moet zorgen dat de Bereboot varende blijft: „De AVRO was goed voor een ton; wij kijken nu op tegen een negatief saldo van drie ton, dat moet worden goedgemaakt uit de verkoop van artikelen die met de Bereboot te maken hebben. Schrijver Lo weet daarvan mee te praten, want hij wilde delen in het financiële lot van dit Bere-avontuur. Lo Hartog van Banda is artistiek leider, Hans Kortekaas de zakelijke. Hetgeen niet inhoudt, dat schrij ver Lo geen zorgen heeft gekend. „Ik heb een zakelijke zwager", bekende hij. „Die zou voor me bekijken of dit avontuur kans van slagen kon hebben. Ik ben er een maand tussenuit geweest en pas toen ze riepen: Lo, je kan terugkomen, het is voor elkaar, liet ik me weer zien. Vergeet niet, dat het schrij ven van een dergelijke tv-strip het een en ander van je vergt. Je kan niet rustig aan een verhaal schrijven, er moet worden ge produceerd. Het is voorgekomen dat ik met een aflevering bezig was die een uur later moest worden opgenomen. En dan is er nog een moeilijkheid: je werkt met poppen. Al is je dialoog nog zo leuk, je verliest er de helft van omat je de mimiek van de acteurs mist. Zelfs als je teksten van Toon Hermans zou hebben; je werkt met poppen die je een beetje kan verplaatsen en hun onderkaak op en neer kunnen bewegen. Ze tonen geen emotie, ze kunnen niet huilen of lachen, geen gezichten trekken. Daarom moet in elke aflevering steeds wat gebeuren en dat is de reden waarom ik soms met m'n kop tegen de muur loop. Wat kan je ze nü weer laten doen, hoe hou je de vaart in de Bereboot". Muziek Tot dusver is Lo Hartog van Banda er heel goed in geslaagd zijn boot in de vaart te houden. Bepaald gelukkig is hij daarom dat Joop Stokkermans voor de muziek zorgt. Joop componeert exact de muziek die bij een kinderserie als de Bereboot hoort, speels, muzikaal en bovendien sterk eigen tijds. Lo Hartog van Banda heeft voor het schrij ven van strips zijn sporen verdiend bij Toonder Studio's; hij was 50 toen hij naar het Amerikaanse reclame-bureau Walter Thompson overstapte. Na anderhalf jaar ging hij free-lance schrijven, maar de Ame rikaanse snelheid bleef basis voor zijn schrijfwijze. Na „Ti-Ta-Tovenaar" nam hij de Bereboot onderhanden die, hoewel de zeilen ontbreken, de wind lijkt méé te heb ben. F. J. BROMBERG Scènes uit een huwelijk Vanavond de vierde aflevering van „Scènes uit een huwelijk". Johan is met zijn vriendin Pau la acht maanden in het buiten land geweest. Na zijn overhaast vertrek uit Stockholm is Ma rianne er weer een beetje boven op gekomen. Haar zelfverwijten zijn wat minder hevig gewor den, maar de band met haar huwelijk dat tien jaar duurde is er nog. Op een dag belt Jo han, Marianne op en vraagt of hij haar kan ontmoeten. Ze no digt hem thuis uit voor het eten. Als ze elkaar zien, voelen ze zich bevangen en doen terug houdend. Johan vertelt dat hem een gast-hoogleraarschap op de Cleveland University is aange boden. Hij is erg blij en voelt zich vereerd. Bovendien vindt hij het een goede kans om van Paula af te komen die scènes maakt en schreeuwt In een laatste poging om hun relatie te herstellen, besluiten ze nog eenmaal met elkaar naar bed te gaan, maar falen. Johan gaat weg en laat Marianne opnieuw achter. Ned. I, 20.00 uur. Beethoven Claudio Arrau speelt in deze Beethoven-cyclus het pianocon cert no 4 in G gr. t. opus 58. Glaudio Arrau werd in 1903 in Chili geboren en kreeg zijn eer ste lessen al op zeer jonge leef tijd. Tijdens zijn kinderen ver wierf hij grote bekendheid in Chili en bij wijze van proef gingen zijn ouders naar Berlijn om daar een recital te geven. Het publiek en de kritici waren zo enthousiast dat Claudio, toen elf jaar, er niet aan dacht om terug te gaan naar Chili. Martin Krause, een groot pedagoog drong er bij de ouders op aan de verdere opleiding van Clau- dio op zich te nemen. Door een forse greep in de Chileense staatskas kon de familie Arrau in Duitsland blijven en kreeg Claudio de gelegenheid zich te ontwikkelen tot een pianist in de grote traditie van het Duits- romantische spel. Toen Claudio vier jaar bij Krause had gestu deerd overleed deze en keerde de familie Arrau terug naar Amerika waar grote concertrei zen ondernomen werden. Ned. I, 20.55 uur. Heeft de regen De laatste aflevering van „Heeft de regen een vader" laat zien hoe gezinnen in Zuid-Amerika leven en hoe de kinderen mee helpen om aan de kost te ko men. Zowel Colombia als Peru zijn ontwikkelingslanden. In de ze landen leven ouders en kin deren onder omstandigheden die ingrijpend verschillen van die in ons land. In de meeste families moeten de kinderen meeverdienen om niet van hon ger om te komen. Veel vaders zijn werkeloos en daarvoor zijn geen voorzieningen. De kinde ren proberen op hun eigen ma nier een steentje bij te dragen door een straathandeltje met kranten of sigaretten te begin nen, te helpen op de markt of schoenen te poetsen. Ondanks deze extra inkomsten kunnen arme gezinnen het niet redden en vaak trekken de vaders er op Mr. J. M. L. Th. Cals de grondlegger van de Mammoetwet vanavond op Ned. II om 20.30 uur in een programma over de jaren vijftig en zestig. uit om elders werk te vinden. In en hoe een 13-jarig meisje sa- deze film worden situaties beke- men met haar broertje na ken en zien we hoe een 14-jarige schooltijd op straat vent om een jongen elke dag op de groente- groot deel van het huishoudgeld veiling werkt, hoe een gezin te verdienen, meehelpt in een steenbakkerij Ned. II, 19.04 uur. Dillinger inzet platengevecht Hoe mysterieus Dillinger ook is, de tot voor kort volstrekt onbeken de Jamaicaanse zanger is inzet geworden van een singlegevecht tussen twee Nederlandse platenfirma's. Basart bracht namelijk vorige week het nummer „Marihuana in my Brain" op single uit. Deze maatschappij heeft sinds kort de verkooprechten van Dillin ger verkregen. Deze week brengt concurrent Ariola, die tot voor enkele weken Dillinger „verkocht", ook een single uit, afkomstig van z'n laatst verschenen elpee. En dat dit tot moeilijkheden kan leiden, werd vorige week duidelijk. Een ploeg van Ariola, onder aanvoering van pr-vrouwe Nettie, stord maandag op Schiphol te wachten op het vliegtuig met Dillinger. Voor de zoveelste keer bleek de man niet aan boord. Logisch dit keer, want hij was zaterdag al in ons land aangekomen op uitnodiging van Basart. En nu Dillinger eindelijk in ons land is, blijkt die jongen niet bereid ook maar met iemand te praten. Teveel Cokane in z'n brain misschien?. Royco ossestaartsoep. kerriesoep, koninginnesoep, aspergesoep en rundvlees soep. Fijner van samen stelling en rijker van smaak. NÜTUU- 18.15 Duits, les 17 NOS 18.45 Fabeltjeskarant 18.55 Journaal 19.04 Van gewest tot gewest 19.50 Politieke pertijen (D'66) 20.00 Scènes uit een huwelijk, afl.4 20.55 Beethoven cyclus, afl.3 21.35 Journaal 21.50 Den Haag Vandaag 22.05 Panoramiek 22.35 Studio Sport 23.00 Journaal NEDERLAND II NOS 1A45 Staatsloterij (no.661 .trek king 3 18.55 Journaal IKON 19.04 Heeft de regen een vader?, afl.4 IKON/KRO/RKK 19.29 Kenmerk NOS 20.00 Journaal 20.25 Socutera VPRO 20.30 Koninkrijk der Nederlanden in de Jaren'50 en '60 NOS 23.30 Journaal DUITSLAND I 18.05 Duizend-en-één Mijl 18.55 Journaal 19.00 Nieuws uit Nil We8tfalen 19.05 Groenland, 20.15 Hier und Heute 20.45 Klooster Chorli 21.00 Journaal 21.15 Verval van mentaire 22.00 Als u mij toestaT 22.45 Sore, satire 23.30 Journaal 23.50 Sport 00.50 Journaal I, doel leute T borlnl i NeJ 18.- Journaal ri 18.10 Goochelshow la 18.40 Draaischijf i\ 19.20 The Protectors, ld 20.- Journaal bi 20.30 Kent u de üi TV-serie, afl. 3 k 21.15 Balans, economi zine h 22.- Journaal :e 22.15 Die Zauberflöte, re: 00.25 Journaal lt 18.35 Pierrot, TV-serie 18.40 Amanita (paddesl 18.50 LuohtschippersJT afl. 2 19.45 Journaal 20.15 Nationale loterij 20.20 Mary Tyler Moore 20.55 De samenzwerin 22.45 Journaal NEDERLAND I NOS/NOT 11.- Schooltelevisie NCRV 14.- Schooltelevisie EO 15.- The Waltons, TV-serie 11.- Journaal 11.05 Draaischijf 11.25 Het schaakstuk, TV-komedie 12.55 Actuele vragen 13.05 Balans 13.50 Persoverzicht 14.- Journaal 17.15 Journaal 17.20 Het jaar daarna DUITSLAND 14.- Schooltelevisie 17.- Schooltelevisie les. siaik-" P P 18.19 Uitzending van DS70. 18.30 Nws. 18.41 (S) Big Band Festival. 19.00 (S) Muziektriptiek, van zeven tot tien, met om 19.00 (S) Jazz sir. 20.00 Eight o'clock. 21.00 Kruis en mol. 22.00 (S) Een mondje Frans. 22.30 Nws. 22.40 (S) Aktua III. 23.00 (S) Coulissen. Woens dagavond-magazine. 23.55 Nws. 18.00 Nws. 18.11 Dingen van de dag. 18.25 (S) Tussen start en finish: sport- progr. 19.30 (S) Brassband Magazine. 20.00 Nws. 20.05 De f< komische opera 22.30 Gamma van Alpha en|H (S) Met het oog op mobi Aktualiteitenoverz. radio-TVn krant van morgen. 23.20 vandaag. 23.55 Nws. HILVERSUM I leder heel uur nws. 18.03 bank. 18.10 (S) NOS-maal;t Langs de lijn - sport en mu,,, NOS-Jazz. 0.02 (S) Take fu' (S) Dat wordt weer nachtw^l De achternacht. t HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het Levende Woord. 7.08 (S) Te Deum Laudamus. gewijde koorzang. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 (S) Vandaagdonder dag, gevar. progr. 8.24 Meditatie. 8.30 Nws. 8.36 Gym. v.d. huisvrouw. 8.45 (S) Tot uw dienst: klass. muz. 9.45 (S) Onder de hoogtezon. Pastoraal muzi kaal ziekenbezoek. 10.30 Nws. 10.33 (S) In 't zilver, progr. voor bejaarden. 12.00 (S) De Kilima Hawaiians Show. 12.15 Boer en tuinder. 12.26 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.55 (S) Middagpauze- dienst. 13.15 (S) Metropoleorkest. Amus. muz. 13.30 (S) NCRV Globaal, gevar.progr. (15.30 Nws.) 17.30 Nws. 17.32 :S) (S) i Nws. 11.03 Radioiourn. n.ord taminen (vervolg). 11 30je; Twaalf: een uur allerlei. 12~i en Western Muziek. 13.00 F Radiojourn. 13.25 Beursber6* Middagje AVRO. (16.00 Nws.at Speciaal: 13-Speicaal: ji 17.40 Nederlands-Israëlitisch nootschap. 17.55 Meded. r. HILVERSUM Ir TROS. 7.02 (S) Vaak 's ochl. (S) De Hugo van Gelderen Srj (S) Verzoekplaten. 12.03 0 Klaas en prijzen. 14.03 (S) PolVt rade. 16.03 (S) Europarade, g. Q« HILVERSUM II HILVERSUM IV AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym. KRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) Badir 7.20 Op blóte voeten: spelprogr. 8.00 Nws. 9.02 (S) Overweging.- Nws. 8.11 Radiojourn. 8.25 Op blote Gitaar-recital. 9.30 (S) Muziek voeten (vervolg). 8.50 Morgenwij- zers. 10.00 (S) Internationaal Vf ding.9.00 Het klooster „in"?, docum. n'c 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio 10.00 Radio Lawaaipapegaai. 10.10 Arbeidsvi taminen: verzoekplatenprogr. 11.00 lllllllllll Den Bosch 12.00 Clara Schumann-Wieck. 14 14.02 (S) Kamermuz. 15.00 (S van alledaags en zeldzaam. Ook de ietwat demissionaire Prinsjesdag vond gisteren royaal zijn weerslag op de tele visie. We beginnen natuurlijk met die reportage van de ope ning van de Staten-Generaal, zoals dat steeds maar weer zo plechtig heet. En althans voor ondergetekende blijft het een boeiend gebeuren. Een demo cratisch mens mag toch wel een keer per jaar helder te zien krijgen, niet alleen door wat, maar ook door wie hij wordt geregeerd. De onparlementaire rubriek van de VARA „Haag- sche kringen" vond 's avonds trouwens meteen de gelegenheid om het nieuwe seizoen officieus en in ieder geval zijn nieuwe seizoen officieel te openen. Joop van Thijn en Koos Postema (een nieuwe gezicht in deze omge ving) knapten daar de zaken alleen op. En dat kwam ons natuurlijk toch weer op een aantal uitstekende interviews te staan. Van Joop van Tijn met Ed van Thijn bij voorbeeld, waarbij laatstgenoemde onder meer verklaarde, dat hij on danks „een vermoeiende forma tie" een straks „frisaantreden kabinet" niet uitgesloten achtte. En Koos en Joop samen onder vroegen minister De Gaay Fort man, die op zijn beurt verklaar de, dat die informatie ook naar zijn inzichten veel te lang duur de en dat „men" misschien wel gaat denken dat het om het spel, of zelfs om „het ritueel" gaat, maar dat politiek in dit land nu eenmaal betekent „dat krijgt wat je zelf graag len hebben". Met dit ally, wel duidelijk, dat Koos iL in „Haagsche kringen" stijl duidelijk het meer lijk element gaat inbreng^ natuurlijk nooit kwaad 1^( wat in elk geval al tot had dat men een nieuw v lijk Kamerlid van de PaLs de Arbeid (dat ik als mf^ Gibhart verstond, maar schien wel anders heet) r%r Boersma van Sociale Zalp kussen. Maar niet nad^, „Resistentie Orkest" 1% speeld van „Bei mir schön". pl AVRO's „Televizier-Majs liet zich uiteraard ook qè betuigd. Zij het dan ookj-t rubriek zich, afgezien commentaren van eigen t werkers, vooral leunde jt] door AVRO's Radiojourht Den Haag georganiseerd^ tieke instuif. Ook wast korte impressie van „P(re dag" met de gouden koela( die gala-soldaten. Zoals <*o: oudsher zich in de hartirl „het gewone volk" moetoi Met inbegrip van een daij, voor dag en dauw helenUr het noorden des lands «el komen en bij nader in4\ bij nadere aanvraag do*n Bremer nog niet veel bkr< hebben gezien. Het bestaat maal nog. eli Herman Hofez

Leidse Courant | 1977 | | pagina 2