basketbalteam ontluisterd oor ontketend België lationaal Sport )verleg niet ver- maar ook iet onderschatten Fraaie zege volleybalploeg hade voor oranje bluft beperkt Franse pers neemt het op voor Manchester an elke twee igaretten in New #ork wordt er één PSL t HF g: Zijll op ledenvergadering NSF: Finale Europa Cup I in Wembley stadion TSLAGEN HILVERSUM Frits Koppe: ,,Dat titeltoernooi was voor mij een gok LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1977 PAGINA 13 Jan Janbroers moest toezien hoe zijn ploeg na een goede eerste helft volledig werd weg gespeeld door Bel gië. NDE Een in de tweede helft ontketende basketbalploeg ploeg heeft Nederland latste ontmoeting van de groepswedstrij- Jostende op zijn plaats terug gezet. Neder- ocht na de overwinning op Spanje een ooruit doen in het gareel van de Europese ers. Na de nederlaag van 86—107 tegen in een door 1000 toeschouwers bezette 1, moest het zijn plaats weer innemen in ld. Morgen zal Nederland tegen Bulgarije bewijzen in hoeverre het daar op zijn 5. verdiende de terechtwijzing ten volle. Na orsprong van zeven punten bij de rust werd Nederland na de hervatting wegge- door Francios Huysmans (34 punten), de igarije gevluchte Imre Nyitray (17) en de lar in België spelende ex-Amerikaan Cor- (20). Zij brachten de positieve balans van it diende te winnen om zich bij de beste acht van Europa te spelen, in de tweede helft op 55—27 punten. België deed echter meer. Het ontluisterde een Nederlandse ploeg, die in de tweede helft een succesformule (schieten van dicht bij de basket) verving door volledig mislukt afstandschieten. Meer dan 30 keer miste oranje in die tweede periode. De ontluistering van Nederland, want zo dient men de hoog uitgevallen nederlagen in de wedstrijden tegen achtereenvolgens Joegoslavië en België wel te kwalificeren, kreeg met de demarra ge van de zuiderburen nog een andere dimensie. België streefde Nederland voorbij en greep de derde plaats in deze groep. De schade voor de ploeg van Janbroers bleef beperkt. Ook met de vierde plaats in de kwalificatieronde, is immers een achtste plaats in het eindklassement (en daar mee automatische plaatsing voor het eerstkomen de Europese kampioenschap) verzekerd. Voor rust heerste Nederland. Er werd aan beide zijden ongeconcentreerd en weinig zorgvuldig verdedigd, een reden waarom de ruststand zo opvallend hoog kon uitvallen. Daarnaast werd er goed geschoten. Bij Nederland deden dat Aker boom (honderdste wedstrijd), Cramer (vijftigste optreden) die in de tweede helft sterk terugviel en Woudstra. België had zijn krachten bewaard voor de tweede helft. Huysmans en niet Akerboom werd de meest begenadigde schutter van de wedstrijd. Na vijf minuten al was België aan de winnende hand: 67—65. Het team bouwde die voorsprong door onder andere zeven punten van Huysmans en vier van Bell uit tot 8872. Akerboom hervond even zijn productiviteit en dank zij hem kon Nederland België begeleiden tot 8497. Daarna lieten de Belgische uitblinkers Huysmans en Nyitraj oranje staan: 86107. Zwiers 6, Dekker 6. Limmen 2. Voor België scoorden: Huysmans 34, Bell 20, Nvitray 17, Stollenberg 12, Vermeersch 11, Geerts 4, v.d. Broeck 4, Van Herzele 1. De resultaten van gisteren waren: Groep Oostende: BelgiëNederland 107-86 (52-59), Span je—Finland 85-78 (46—44), Tsjecho-Slowakije-Joegosla- vië 111—103 (5548) Groep Luik: Israël—Oostenrijk 103—87 (47—42) Rusland- -Frankrijk 115—74 (62—35), Italiè-Bulgarije 100-81 (46—40) Eindstand groep Oostende: Tsjecho-Slowakije Joegoslavië België Nederland Spanje Finland Eindstand groep Luik: Italië Rusland Bulgarije Israël Frankrijk Oostenrijk 5 5 0 10 441-382 5 4 1 9 492—425 5 2 3 7 451—456 5 2 3 7 435—470 5 2 3 7 420-437 5 0 5 5 5 0 10 428-370 5 4 1 9 523-395 5 3 2 8 444 464 5 2 3 7 406-421 5 1 4 6 398—466 5 0 5 5 384—167 LONDEN Het merendeel van de Britse pers vindt, dat de uitsluiting van Manchester United voor het toernooi om Europa Cup II gerechtvaardigd is. „Geen enkele club, ook Manchester United niet, kan zich boven de wet stellen", aldus het commentaar in de Daily Express. „Het is nu duidelijk dat men ook in Europa niet bepaald op Manchester United zit te wachten. En dat geldt voor alle andere Britse clubs, die barbaren, vol vandalismegedachten, exporteren". De liberale Gardian schrijft onder meer: „De sanctie tegen Manchester geeft duidelijk het misprijzen aan in Europa ten aanzien van het geweld van Britse supporters". Slechts de Sun meent dat alletwee de clubs de weg versperd had moeten worden. Franse Pers Ook in Frankrijk heeft de pers zich uitvoerig beziggehouden met de zaak. Opvallend was de mening van l'Aurore. „Deze beslissing opent de poort voor allerlei soort provoca ties. De Europese bekertoernooien zijn het slachtoffer van hun gigantisme en van het systeem met uit- en thuiswedstrij den. De spelers van Manchester United verdienen een derge lijke behandeling niet. Hun gedrag op het veld van St.-Etien- ne was voorbeeldig". De meeste andere Franse kranten keuren het besluit van de UEFA eveneens af. Volgens de „Matin" pretendeert deze maatregel te arbitreren in een bijzonder complexe zaak: De sport en het geweld. „Het is allemaal niet zo eenvoudig. Misschien moet het hele competitiesysteem wel op de hel ling". Maandag 26 september zal de commissie van beroep van de UEFA uitspraak doen inzake het beroep dat Manchester United heeft aangetekend tegen de beslissing van de UEFA de Engelse club uit te sluiten. Gisteren bereikte het beroep van Manchester de UEFA. Wim van Zijll (links) waarschuwde voor over- en onderschatting van het Nationaal Sport Overleg, het geesteskind van demissionair mi nister Harry van Doom. ERDAM Per 1 januari al het Nationaal Sport eg in werking moeten tre- Oit geesteskind van minis- an Doorn, vorig jaar no- sr in de openbaarheid ge- t, plaatst de Nederlandse Federatie voor forse pro- ai. De georganiseerde zal, evenals de overheid, ig leden moeten leveren iet NSO. Dit vormde gis- al een struikelblok op de gewone ledenvergadering RAI-Congrescentrum te -dam, maar ook de wijze de werkgroepen moeten ren en worden samen- i de manier waarop de „bemanning" moet worden ge leverd. In vorige vergaderingen van de NSF waren deze punten al ter sprake gekomen maar de tijd gaat nu dringen. Op de volgen de bijeenkomst, 29 november, zullen de twintig namen uit de bus moeten komen. Maar zo ver is men nog (lang) niet De veertig leden van het Natio naal Sport Overleg zouden een 5 twee keer per jaar bijeen moe ten komen. Jo van Mar le (KNVB) vond dat veel te weinig. Hij wilde ook, evenals mr. v.d. Krol (zwembond) dat de werk groepen die worden samenge steld (vier stuks voor organisa tie en financiën van de sport; leiding opleiding en begeleiding; ruimtelijke voorzieningen, en sportvormen zoals recreaties port, topsport enz.) door „ama teurs" en zo min mogelijk door professionele krachten zullen worden bezet Er zal ook reke ning moeten worden gehouden met de omvang van sportbon den, die vanzelfsprekend, als zij tot de groten behoren, bij de „twintig" willen zijn. Wim van Zijll, algemeen secre taris van de NSF, betoogde langdurig dat het NSO nimmer in staat zal zijn het sportbeleid te vervangen dat wordt ge maakt door de autonome sport bonden. „Overschat dat orgaan dus niet", waarschuwde hij, „maar onderschat het evenmin want het kan een grote bijdrage leveren aan het nationaal sport beleid door te coördineren". Hij verheelde niet dat de werk groep in de onderhandelingen met de overheid (CRM) een knelpunt vormen. CRM wil dat die werkgroepen hun adviezen deponeren bij het NSO. De NSF wil dat zij worden „ingebed" in. het NSO. Hij liet eveneens een waarschuwend woord horen ten aanzien van de werkzaamheden die vervuld zullen moeten wor den. „Het is onmogelijk dat onze leden van het NSO meer dan een k twee keer vergaderen. Zij zijn amateurs en kunnen, naast hun werk en andere taken in bond en/of vereniging of ander instituut niet meer tijd beschik baarstellen". Dat bestreed Van Marie, die ui terst teleurgesteld was dat gis teravond niet tot een omlijnd plan kon worden gekomen „er zijn nog te veel zaken waar op we zelf geen antwoord we ten", aldus Van Zijll en na drukkelijk stelde dat het NSO niet mag worden opgehangen aan professionals. Dat zal van de zijde van de overheid overi gens wel het geval zijn want de „twintig van CRM" zullen gere- cruteerd worden uit rijks-, ge meente- en provincie-ambtena ren. Ook v.d. Krol stelde nog eens dat hij voorstander is van een „menging" van professionals en amateurs met de nadruk op amateurs. Men kwam gisteravond na lang durig praten niet „tot zaken". Er zal overleg worden gepleegd zo dra tussen de standpunten van NSF en CRM helderheid is ge komen. Maar op 29 november" moet de georganiseerde sport de zaken voor elkaar hebben. Dat zal dan nog wel een langdurige kwestie worden, vooral omdat de (grote) KNVB het verre van eens is met de NSF en dat zal toch eerst tot klaarheid moeten worden gebracht. HERMAN VAN BERGEM WARSCHAU - De finale van het toernooi om de Eu ropa Cup I zal op 10 mei van het volgend jaar worden ge houden in het Londense Wembleystadion. Een week eerder, op 3 mei, is het Pare des Princes in Parijs de plaats van handeling voor de eindstrijd om de Europe se beker voor bekerwinr naars. De UEFA-beker zal, zoals gebruikelijk, worden beslist in een uit- en een thuiswedstrijd tussen de fi nalisten. De UEFA heeft zich ook be ziggehouden met de reorga nisatie van het toernooi om de UEFA-beker. Volgens het voorstel, dat volgend jaar fe bruari ter tafel wordt ge bracht, zullen de 64 beschik bare deelnemersplaatsen in het vervolg worden verdeeld volgens een systeem, dat op een prestatietabel berust. Daarbij wordt uitgegaan van het puntenaantal dat elk land gedurende de laatste vijf jaar heeft behaald op grond van de prestaties van de clubs in alle drie de be kertoernooien. Deze methode, die de secre taris betaald voetbal van de KNVB, Jan Huybregts, voor ogen stond, toen hij drie jaar geleden een lijstje van Ne derlandse prestaties in de be kertoernooien aan de UEFA deed toekomen, zal met in gang van het seizoen 1980/81 in werking dienen te treden. Griever niet bestand tegen „hetze" GRONINGEN Azing Griever, de doelman van FC Groningen zal de komende weken niet beschikbaar zijn voor zijn club. Griever, tegen wie in Groningen een „hetze" is opgezet door een aantal supporters, is gisteren met zijn familie voor tien dagen met vakantie naar Mallorca vertrokken. Volgens een woordvoerder van FC Groningen is Griever niet meer bestand tegen de oppositie, die hij ondervindt. Van onze correspondent Dick Toet) KSHINGTON De georganiseerde misdaad A de Verenigde Staten beeft er een nieuw Ycratief handeltje bij: de smokkel van sigaret- jl Door de steeds groter wordende verschil- A in belasting, die de diverse staten in Srkenjng brengen, is de sigarettensmokkel in ite al de tweede bron van inkomsten (na de Andel in verdovende middel) voor de georga- (mseerde misdaad geworden. jssen de duurste (New York: 23 dollarcent) A de goedkoopste staat (North Carolinaf 2 Wparcent) bestaat een zeer aanzienlijk verschil. É1960 bedroeg dat verschil nog slechts iets t dan 5 dollarcent Met name de laatste tien zijn de verschillen steeds groter geworden intussen hebben de grote misdaadfamilies de noordoostelijke staten een distributienet gebouwd, waar nog nauwelijks een vinger sen te krijgen is. )Igens een overheidscommissie, die een voor- rig onderzoek heeft afgerond, worden op dit lent jaarlijks een half miljard pakjes siga- 'n illegaal New York City binnengesmok- Dat betekent een jaarlijks verlies aan r jlasting van meer dan 150 miljoen gulden. In At hele noord-oosten, waar de meeste steden W*°g op de belastingladder zitten, gaat het om eer dan een miljard pakjes per jaar: verlies An belasting meer dan 1,2 miljard, waarvan ruim een kwart miljard gulden aan de crimine le strijkstok blijft hangen. De laatste tien jaar is de staat New York er meer dan 1,5 miljard gulden bij ingeschoten. Volgens de onderzoekscommissie hebben de smokkelpraktijken de sigarettenindustrie de laatste tien jaar een verlies bezorgd van meer dan 6 miljard, is de helft van de werknemers in de sigarettenhandel verdwenen en is circa éénderde van de sigarettenhandelaren ermee opgehouden. Controle is erg moeilijk. Er worden wel eens smokkelaars aangehouden, maar de grote man nen ichter de schermen slagen er gemakkelijk in buiten schot te blijven. Bovendien vinden veel politieautoriteiten, dat de oorzaak bij de staten zelf ligt Een meer uniforme vaststelling van belastingtarieven zou het probleem gemak kelijk kunnen oplossen, maar de diverse staten voelen daar weinig voor. In New York beschul digen ze North Carolina van het vaststellen van een belachelijk lage belasting en andersom wijst men in North Carolina naar het voor hoofd als het gaat om de New Yorkse tarieven. De centrale overheid zou de oplossing kunnen brengen, maar op het uiterst gevoelige punt van de autonomie van staten is van Washington vooralsnog weinig te verwachten. Daarom zal van iedere twee pakjes sigaretten, die in New York worden verkocht, er voorlopig één ge smokkeld blijven. r 'VERSUM De uitslagen i de gisteravond in Hilver- 4' gehouden koersen zijn: Jrinoveraan prijs 2000 m: 1. Jla (P.Petersen) kim. tijd 1-6, 2. Papilion, 3. Peter Dar-, Iwinn 7,00 pl 1,60 1,50 2,90 P 13,60 trio 272,20 Woosa prijs 1500 m: 1. Rising luna (M. Vergay) 1.25.6, 2. Roland [gan, 3. Radja Buitenzorg, winn [pl 1,60 3,20 2.10 kopp 23,20. Niet prt: Rodita Hanover tland-pony prijs 2000 m: 1. Milo van Buytene) 1.22.5, 2. Prinses Wand, 3. Opstalan. winn 9,40 pl 2,70 1,60 4,70 kopp 9,90 trio 759,80. Niet gestart: Nestor Roodnoot, Mon Reve. Hackney prijs 2440 m: 1. O. Lamour (R. Hom) 1.23.6, 2. Orta Lamour, 3. Odil Nardinclant. winn 7,70 pl 3,80 5,30 2,10 kopp 52,20. Niet gestart: Prusso Supreme. Friese paard 2920 m: 1. Lucy Esther, H (H. Pools) 1. 23.0, 2. Nato du Bois. 3. Ofram du Bois. winn 10,90 pl 2,80 2,00 1,70 kopp 51,70 trio 608,40. Oldenburger prijs 1600 m: 1. Mac Buitenzorg (H. Pools) 1.16.9, 2. Niels Zuidvelde, 3. Nicky Norton, winn 19,50 pl 1,60 1,30 1,30 kopp 14,80. Niet gestart: Isnathan. Belgisch trekpaard prijs 2000 m: 1. Nelson Kitty (J. Wagenaar) 1.21.6, 2. Petite Gerda (A?T.Knijnenburg) 1.25.5, 2. Pauken Laren, 3. Patricia Laren, winn 18,10 pl 3,30 2,70, 2,30 kopp 71,20. Fjorden paard prijs 2440 m: 1. Kwik staart A (J. Wagenaar) 1.21.9, 2. Lady Terr ai se, 3. Lerry Buitenzorg, winn 4,90 pl 2,60 2,80 1,90 kopp 29,40 trio 186,70. Haflinger prijs 2000 m: 1. Prins Al- ipstis (M. Bouwhuis) 1.23.4, 2. Pero- ba du Bois, 3. Parmabon. wmn 2,70 pl 1.50 1.30 2,20 kopp 8.60. Totalisatoromiet: 425.689.00. SERENADE VOOR SPEEDWAYKAMPIOEN VOORBURG Dinsdagavond, Noorder- burglaan te Voorburg, kwart over negen. Een fanfarekorps stelt zich op voor het huis van de familie Koppe en begint te spelen. In huize Koppe ontstaat plots enige onrust, de voordeur vliegt open en naar buiten kijkt Frits Koppe, 25 jaar en het afgelopen weekeinde in Geleen Nederlands kampioen speedway gewor den. Eerder in de avond had hij tussen al zijn enthousiaste uitspraken door nog even de teleurstelling aangehaald over het wegblijven van de toch wel ver wachte reacties van de buurt en de gemeente. Nu ondervond hij hoeveel mensen wel degelijk zijn prestatie waar deerden en hem daar maar al te graag mee wilden feliciteren. Frits Koppe wist eigenlijk niet hoe hij moest reageren en prevelde een dankwoord na afloop van de serenade. Toch had hij deze onver wachte huldiging dik verdiend. „Henk van de Pijl, mijn rechterhand zou je kunnen zeggen, en ik hebben werkelijk dagen liggen sleutelen aan de motor. Het' is namelijk zo dat het hele Nederlandse kampioenschap voor ons een gok was. Normaal is het zo dat de carburateur aan de zijkant van je motor zit. Wij wilden dat eens veranderen en hebben hem on der het zadel geplaatst waardoor het gehele frame doorgezaagd moest worden. Daar komt nog bij dat mijn ketting van een ander soort makelij was dan gebrui kelijk is, veel lichter en afkomstig uit Amerika. Tijd om deze veranderingen te testen hadden we bijna niet. En wanneer je dan nog bedenkt dat ik na een val in Denemarken tijdens een race een nogal pittige blessure aan mijn rug had opgelo pen, die zich overigens goed heeft gehou den, kun je wel begrijpen dat alles aan een zijden draadje heeft gehangen. Ui teindelijk is toch alles gelukt Eindelijk ben ik Nederlands kampioen", aldus Koppe. Alle „cracks" waren in Geleen aanwezig om mee te dingen naar de vaderlandse titel. Dat het voor Frits Koppe geen gemakkelijke opgave is geweest en dat hij het kampioenschap zeker niet cadeau heeft gekregen, blijkt wel uit het feit "dat niemand gedurende de heats is uitgeval len. Meestal toch wel een vaak voorko mend verschijnsel bij speedway. Ook zijn grootste concurrenten, Hennie Kroeze en Rudie Muts, haakten niet af, waaruit kan worden geconcludeerd dat de Voorbur ger zijn rivalen op alle fronten heeft verslagen. Frits Koppe: „Alleen Kroeze, die toch speciaal voor dit kampioenschap uit En geland was overgekomen, had wat moei lijkheden met een eerder opgelopen bles sure. Desondanks was hij bijna in opti male vorm na een week constant achter elkaar te hebben getraind. Toch durf ik nog niet te zeggen dat ik de beste coureur van Nederland ben. Misschien als ik dit seizoen mijn Nederlands kampioenschap kan bewijzen door veel overwinningen te behalen en me kan meten met Kroeze in optimale vorm, zeg ik het waarschijnlijk wel. Maar dat zal de toekomst moeten leren". Hoewel Frits Koppe altijd een voorbeeld heeft genomen aan Hennie Kroeze zal hij diens besluit om naar het buitenland te gaan, in zijn geval Engeland, niet opvol gen. De terugkeer van Kroeze naar Ne derland heeft hem afgeschrokken. Armoede „Vier jaar is Hennie in Engeland geweest en waar komt hij mee terug? Met nie'c,. Ik wil niet zeggen dat ik nu aan het naschoppen ben, Hennie is zö'n vent, maar er heerst daar, ook al wat speed way betreft, bitter armoede. Er moet drie keer per week een wedstrijd worden gereden. Tijd om je motor of zelfs je wagen, die je toch overal moet brengen, te verzorgen heb je niet. En dan te. bedenken dat je per behaalde punten wordt betaald met de kans dat je een slechte wedstrijd rijdt en geen punt be haalt, dat ligt mij niet. Mijn toekomst zie ik dan ook hier in Nederland liggen met het wereldkampioenschap en een hoge eindrangschikking als ideaal", aldus de rap pratende Koppe. Henk van der Pijl, die Koppe sponsort en overal brengt waar hij maar moet racen, deelt terecht in het succes van de nieuwe Nederlandse kampioen. Dertig uur per week sleutelt hij aan het mis schien wel kostbaarste bezit van Fnts Koppe, de motor die een waarde van zevenduizend gulden vertegenwoordigt. Begrijpelijk is ook hij helemaal „bezeten" van speedway. Show „Ik zie het gewoon als een soort show. Vlak voor het Nederlands kampioen schap hadden wij bijvoorbeeld nog een race waar onder andere ook de onttroon de kampioen van vorig jaar, Henk Ste- man, aan meedeed. Na die wedtrijd was er, zoals gewoonlijk, weer een soort ster renrace. De coureurs die de beste indivi duele resultaten hebben behaald, rijden dan nog een keer. Hoewel iedereen het vreemd vond zijn wij daar niet in gestart. Wij wilden gewoon nog niets van de kracht van onze omgebouwde motor aan de concurrenten laten zien. Voor de aan vang van de race om het kampioenschap hadden wij dan ook een doek over de motor gehangen. Niet serieus bedoeld natuurlijk, iedereen zou alles toch gedu rende de wedstrijd zelf zien, maar ge woon om het publiek nieuwsgierig te maken. En zulke dingen horen eenvoudig bij speedway. Je moet de toeschouwers wat bieden". Frits heeft dat zeer zeker gedaan om, toch wel tegen de verwachtingen in, alle concurrenten achter zich te laten en kam pioen te worden. Alle heats heeft hij gewonnen en wanneer je dan nog be denkt dat Kroeze zevende is geworden, nou ja, wat valt er dan nog over Frits Koppe te zeggen? KAREL JANSEN (Van onze sportredactie) ALPHEN AAN DE RIJN De twee nationale volleybalteams hebben gisteravond in de Rijn streekhal te Alphen aan de Rijn hun laatste belangrijke test af gelegd voor de Europese kam pioenschappen, die aanstaande zondag' in Finland beginnen. De heren boekten, evenals onlangs in Venlo, een zwaarbevochten overwinning van 3-2 (15-9, 8-15, 11-15, 15-10, 15-12) op de tweede keus van Polen. De dames kwamen er aanmer kelijk mider goed van af met een overigens wel eniszins ge flatteerde nederlaag van 3-0. De herenploeg lijkt rijp voor het grotere werk. De inzet tegen de Poolse jeugd was voortreffelijk en dat is uiteraard al direct een bijzonder belangrijk aspect voor coaches Jaap Korsloot en Jur- riaan Kooien. Oranje, met Geert Trompetter in de hoofdrol, leek even aange- slafen aan het begin van de vierde set Polen kwam al snel met 2-8 voor, maar Nederland beschikte over de langste adem: 15-10. De vijfde en beslissende set pakte Nederland tenslotte na een enerverend gevecht met 15- 12. De op het eerste gezicht nogal schamele nederlaag van de Orapje-dames tegen Polen-B kwam tot stand door de setstan den 13-15, 11-15 en 12-15. Neder land gaf de Oosteuropese tegen stander steeds goed partij, maar moest op de beslissende mo menten toch net afhaken. Coach Jaap Akkerhuis na afloop: „We zijn op de goede weg. In ieder geval ging het duidelijk beter dan zaterdag in Waddinxveen toen wij kansloos, weggespeeld werden

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13