Oppositie prijst beleid Schmidt in ontvoeringzaak Oswald lid van een moordploeg KERK IN SPANJE MOET FINANCIEEL OP EIGEN BENEN LEREN STAAN kerk wereld Bankrovers I i in Italië aangehouden Polanski ondergaat psychiatrisch onderzoek EX-AGENTE CIA: JUSTITIE ONDERZOEKT GELDZAKEN LANCE Bakkersstaking in Engeland voorbij Carter en Dayan zijn het nog oneens BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 20 SEPTEMBER 1977 PAGINA (Van onze correspondent) BONN Twee van de drie veiligheidsagenten van de ont voerde werkgeversvoorzitter Schleyer hebben enkele schoten afgevuurd alvorens zij zelf door de terroristen werden gedood. Geruchten als zouden hun wa pens zich achterin de koffer ruimte hebben bevonden, blij ken op onwaarheid te berusten. Dit was gisteren een van de weinige officiële mededelingen die over de toedracht van de aanslag in Keulen en over de ontvoering van Schleyer werden gedaan. Voor het overige hand haaft de bondsregering de ijze ren nieuwsblokkade ten aanzien van de gijzeling die gisteren de derde week is ingegaan. Deson danks sijpelt er voortdurend nieuwe, onbevestigde informatie over de zaak-Schleyer in de. openbaarheid die echter toch re latief gering van omvang is. Zo weet het doorgaans goed geïn formeerde weekblad Der Spie gel te melden dat bondskanse lier Schmidt zelfs van de zijde van de oppositie wordt geprezen om de manier waarop hij de crisisstaf leidt en waarop hij voortdurend tijd weet te win nen. Toen bijvoorbeeld bleek dat de elf gevangen RAF-leden wier vrijlating is geëist naar vier ver schillende landen wilden uitwij ken (Oeganda, Libië, Zuid-Je- men en Noord-Korea) liet de regering daarop de ontvoerders weten dat-in een dergelijke ver warring voor zo'n rondvlucht geen enkele Lufthansa-beman- ning te vinden zou zijn. Volgens andere berichten zouden drie gevangenen naar Zweden wil len. omdat zij zich van het terro- ristentoneel wensen te verwijde ren. Over de verblijfplaats van Sch leyer en zijn ontvoerders is nog niets bekend. Het is ook moge lijk dat de terroristen de bewa king van Schleyer aan anderen hebben overgegeven. Volgens een deskundige van de Duitse inlichtingendienst moet zelfs niet worden uitgesloten dat de terroristen Schleyer niet op een plaats gevangen houden, maar dat hij 's nachts in een geluid- dichte meubeltransportwagen door Duitsland wordt gevoerd, die overdag in een onopvallende nieuwbouwwijk wordt gepar keerd. Inmiddels begint de politieke partijstrijd over de terroristen- bestrijding en de schuldvraag zich al duidelijk af te tekenen. Met name de sociaal-demokra- ten zijn zeer verbolgen over de manier waarop leidende perso nen van CDU en vooral CSU ondanks de tijdelijke gewapen de vrede, nu al meer of minder openlijk de SPD ervan beschul digen dat aan zijn uiterst linker zijde de grondslag voor het ter rorisme is gelegd. In de crisis staf op de Bondskanselarij schijnt het daarover al tot een openlijk conflict tussen de voor zitters van CDU en SPD, Kohl en Brandt, te zijn gekomen. De laatste sprak van „schandali ge verdachtmakingen". De voor malige voorzitter van de jong socialisten, Benneter, is gisteren definitief uit de SPD gezet. Ben neter had in tijdschriftinterview gezegd dat samenwerking met communisten niet bij voorbaat moet worden uitgesloten en dat het lidmaatschap van de SPD voor de Jusos geen onverander lijk dogma is. SLACHTOFFERS CHOLERA De cholera-epidemie in het Midden-Oosten en elders heeft tot nu toe een groot aantal mensenlevens ge In Bangladesj is het aantal doden al tot over de 100 gestegen; in het Midden-Oosten is het dodentj meer dan zeventig. Op de Gilberteilanden in de Stille Oceaan zijn 17 doden gevallen. Op de choleraslachtoffers in een ziekenhuis in Damascus (Syrië). MILAAN De politie van Mi laan heeft vijf personen aange houden en een gedeelte achter haald van de ongeveer 13,8 mil joen gulden die op 11 septem ber gestolen waren uit de kluis- ruimte van een filiaal van de Banca d'America e d'Italia in Rome. Een van de arrestanten is een bekende onderwereldfi guur. Deze had een wasserij gehuurd naast het bankgebouw, van waaruit de bende een tun nel naar de bankkluis groef. Verder is een technicus aange houden die werkzaam was bij het installeren van het alarm systeem van de bank. Democraten in New York wijzen Koch aan NEW YORK (Rtr) - Als kandi daat van de Democratische par tij voor het ambt van burge meester van New York is geko zen het congreslid Edward Ko ch. Toen de campagne elf maan den geleden begon, werd hij nog als kansloos beschouwd. Hij won aan populariteit door te beloven dat hij als burgemees ter een krachtig bezuiniging sprogramma zou doorvoeren om de stad uit de financiële moeilijkheden te halen. De bur gemeestersverkiezing vindt op 8 november plaats. Koch moet het dan opnemen tegen de Republi keinse kandidaat Roy Good man. De huidige burgemeester Beame was kansloos na de be- stuursschandalen van de afgelo pen jaren. Roman Polanski SANTA MONICA, (vpi-Reuter-AFP) De filmer Roman Polanski (44), die van Poolse afkomst is, zal krachtens een rechterlijke uitspraak van maandag drie maandag moeten doorbrengen in een speciale inrichting in Chinon in de Ame rikaanse staat Californië Dit, naar rechter Rittenband in Santa Monica zei, voor een diepgaand psychia trisch onderzoek om vast te stellen of de de echtgenoot van de vermoorde actrice Sharon Tate geen zwaardere straf moet krijgen voor de onwettige omgang met een 13-jarig meisje waaraan hij zich schuldig heeft verklaard. Daarna zal een definitieve veroordeling worden uitge sproken, maar volgens Rittenband zal Polanski pas in december de inrichting in Chinon in hoeven te gaan om de maker van films als „Rosemary's Baby" en „Chinatown" in de gelegenheid te stellen de voorbereidingen voor een nieu we film die hij wil maken te voltooien. Voor zijn uitspraak zei rechter Ritten band dat twee door het hof benoemde psychiaters beiden tot de slotsom waren gekomen dat Polanski niet als een „gees telijk gestoorde sexuele misdadiger" kan worden beschouwd. Zou Polanski geeste lijk onevenwichtig zijn bevonden dan zou de rechter hem voor onbepaalde tijd in een staats- of particuliere inrichting voor geesteszieken hebben kunnen doen Po lanski keek duidelijk bedrukt toen hij de uitspraak hoorde. Zijn advocaat, Dalton, had voorwaardelijke invrijheidstelling gevraagd wegens „de tragische omstan digheden" die Polanski in zijn leven had moeten meemaken. De filmregisseur die Frans staatsburger is opgegroeid Polen polen waar zijn ouders door de nazis naar het concentratiekamp Auschwitz werden gezonden. De rechter zei dat hij dit „ongelukkige, zo niet tragische leven" in zijn overwegin gen voor de uitspraak had betrokken evenals het grote succes dat Polanski in de filmwerld had weten te bereiken. NEW YORK (AP) Een vroegere agente van de CIA heeft beweerd dat zij Lee Harvey Oswald „en een moordploeg" naar Dallas had vergezeld, een paar dagen voordat president Kennedy daar is vermoord aldus is meegedeeld door de New York Daily News. Deze vrouw, Maritza Lorenz, Volgens de Dailey News zou zou de krant hebben verteld dat Maritza Lorenz gezegd hebben zij en de anderen met wie zij dat de groep die naar Dallas naar Dallas was gegaan, leden ging president Kennedy zou do- waren van „Operation 40", een den (en later ook president Fi- geheime guerrillagroep die door del Castro) omdat volgens deze de CIA was gevormd in 1960 in lieden Kennedy de schuld was verband met de te houden inva- van het mislukken van de inva sie bij de Varkensbaai, op Cuba. Sie op Cuba. De verklaring van Maritza Lo- Maritza Lorenz zou Oswald renz is door de krant gezonden Griekse verkiezingen e( jaar vervroegd ATHENE (UPI) Premier ramanlis heeft meegedeeld er op 20 november (een j vervroegd) algemene verkie gen in Griekenland zullen v den gehouden. Hij zei dat 2 belangrijke problemen w: voor het land zich gesteld dit noodzakelijk maken. het eerst hebben ontmoet naar de commissie van het Huis toen men samenkwam in een van Afgevaardigden die de woning in Dallas waaronder moord op Kennedy heeft onder- „Operation 40" de beschikking zocht, en de chef-jurist van de had gehad, in 1960. commissie, Robert Blakey, zou Kennedy werd vermoord in Dal volgens de krant Mantza Lorenz las op 22 november van datzelf- laten verhoren. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van justitie beeft een uit drie leden bestaande commissie benoemd die de financiële zaken van begrotingsdirecteur Bert Lance gaat napluizen op eventuele onwett^ aspecten. De senaatscommissie voor regeringsaangelegenheden heeft Haar onderzoek betreffende Lance voor twee weken opgeschort. Promi nente senatoren hebben inmiddels opnieuw het aftreden van de vriend van president Carter geëist. derzocht had Oswald, die later ook werd gedood, geheel op ei gen houtje hebben gehandeld. Maritza Lorenz zou volgens de krant van Miami per auto naar Dallas zijn gegaan met Oswald, Frank Sturgis (een contactman van de CIA), de in ballingschap in de VS wonende Cubaanse leiders Orlando Bosch en Pedro Siaz Lanz en nog twee Cubanen wier namen zij niet kende. Zij zou twee dagen voordat Kenne dy werd vermoord naar Miami zijn teruggegaan. CONCURRENT VOOR „LE MONDE" Frankrijk heeft een nieuw avondblad gekregen, dat de naam draagt van „J'informe" en onder leiding staat van oud-minister Joseph Fontanet. Het blad is bedoeld als een concurrent van „Le Monde" en is in een oplage van 350.000 verschenen. Aangenomen wordt dat „J'informe" de centrum-rechtse regering van president Giscard d'Estaing in de komende verkiezingen zal steunen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De staking van 57.000 bakkers v Engeland en Wales, die tien dagen geduurd heU is afgelopen. Vanaf morgen zal er weer overal bro te koop zijn. Het conflict werd opgelost in tus, en daardoor geen loon nachtelijke besprekingen tussen de federatie van werkgevers en de betrokken vakbond. Onder leiding van een vooraf gekozen beAiiddelaar, dr. Norman Rosf, verbonden aan de universiteit van Birmingham, zijn beide par tijen erin geslaagd een onge makkelijk compromis te berei ken. De arbeiders van de brood fabrieken wilden niet meer wer- - ken op officiële feestdagen. In land en Noord-Ierland was de toekomst zal hun vakvereni- geen bakkersprobleem) het d ging echter in overleg met de gelijkse brood eigenlijk werkgevers beslissen welke bak- helemaal verdwenen. Dit kwr< kers op een feestdag aan de slag vingen, hetgeen uiteindelijk leid heeft tot de nationale king, krijgen elk een vergoed van tien pond. Hun vakbond! der, Sam Maddox, is tevred met deze oplossing. Waarnemi voorspellen evenwel nieu conflicten. Tijdens de nationale staking in Engeland en Wales (in Schl omdat 4.000 onafhankelijke b móeten en wie dan thuis mag kers hun klanten bleven be blijven. TTT"~ 1 J Twaalfduizend bakkers, die wei- gerden te werken op een officie- staan, maar dat vinden de nu le feestdag in afgelopen augus- te Engelsen niet zo erg. Droogte bedreigt Sahel opnieuw ROME (Rtr) Delen van de Sahelzóne in West-Afrika (dé zo ne ten zuiden van de Sahara) worden opnieuw bedreigd door droogte. Deze gebieden zullen aanzienlijke voedselhulp nodig hebben, zo heeft directeur Edouard Saouma van de voed sel- en landbouworganisatie van de VN (FAO) meegedeeld. De Sahel-landen zullen de komende 12 maanden 200.000 ton granen extra moeten invoeren. De voed-, seltekorten zullen niet zo ernstig zijn als in de crisisperiode 1972—74, maar wel aanzienlijk groter dan de afgelopen twee jaar, zo verwacht Saouma. De zwaarst getroffen landen zijn Mauretanië, Gambia, de Kaap- verdische eilanden, Senegal, en delen van Mali en Opper Volta. WASHINGTON President Carter en de Esraeli- sche minister van buitenlandse zaken, Moshe Dayan, hebben gisteren in een gesprek van twee en een half uur getracht de wederzijdse menings verschillen over een regeling voor het Midden- Oosten te overbruggen. De presidentiële woordvoerder zei na afloop van het onderhoud dat de twee partijen het nog steeds oneens zijn over de kwestie van een Palestijl deelneming aan toekomstige vredesbesprekin, en het Israëlische beleid ten aanzien van nieu nederzettingen in het bezette gebied op de westf ke oever van de Jordaan. De woordvoerder no« de het overleg op beide punten toch wel nut en constructief. Beide partijen hadden een duii lijker begrip gekregen van eikaars standpunt de kwestie van de nederzettingen betreft. De Spaanse regering overweegt een geleidelijke vermindering van de staatsuitkeringen aan de r.k. kerk. Zij is er in feite ai mee begonnen. De staatsbegro ting voor M977 vermeldt een bedrag van 5,1 miljard peseta's (ruim 180 miljoen gulden), waarvan tachtig procent be stemd is voor salarissen van de vijfentwintigduizend priesters in Spanje. Dit betekent een ge garandeerd salaris voor de Spaanse priester van 475 gul den per maand. De Spaanse regering Suarez wil de financiële verhoudingen met de r.k. kerk echter voorzichtig regelen, omdat dit in Spanje een zeer omstreden onderwerp is. Het is de bedoeling dat in au gustus 1978 het nog steeds gel dende concordaat vervangen wordt door een algemene over eenkomst, waarin de diverse ge schilpunten in afzonderlijke ver dragen worden geregeld. De Spaanse staat heeft afgezien van zijn vetorecht bij de benoe ming van bisschoppen, een oud prerogatief der Spaanse konin gen, dat door Franco voor de volle honderd procent werd ge handhaafd. Dit vetorecht is de Vatikaanse staat overigens wel duur te staan gekomen, want tegenover dit vetorecht stond, onder meer dat de Spaanse staat op zich nam de kerk te financieren, haar belastingvrijdom verschaf te, het katholicisme tot staats godsdienst verklaarde, de ker kelijke huwelijkssluiting als burgerrechtelijk beschouwde en r.k. godsdienstonderricht in alle vormen van onderwijs verplicht stelde. De staatsfinanciering van de r.k. kerk betekende overigens voor de kerk geen vette pot, zeker niet met de toenemende inflatie. Het gegarandeerde in komen van de priester staat on geveer gelijk met het in Spanje geldende minimumloon. Voor het onderhoud van de kerkge bouwen besteedt de staat dui zend peseta's, net genoeg om de rekening te betalen voor hosties en miswijn. Ook een kardinaal wordt niet rijk van de staat. Hij krijgt een extra-toelage van 36 gulden per maand. Praktisch komt het er op neer, dat de r.k. kerk van Spanje voor haar begroting tot dusver voor een kwart afhankelijk is van de staat. De resterende 75 procent moet zij zelf opbrengen. Aan kerkgebouwen en zogenoemde cultusgoederen is de kerk van Spanje zeer rijk. Maar deze be zittingen leveren geen geld op. Zij kosten alleen maar zeer veel in onderhoud. De r.k. kerk van Spanje zou dan ook graag een zelfde regeling met de staat tref fen als in Italië het geval is. De afbraak der gouden ketenen tussen kerk en staat in Spanje betekent in de praktijk, dat de gelovigen er gewoon aan moe ten raken, dat zij zelf verant woordelijk zijn voor het onder houd van de kerk. Hiervoor zal nodig zijn, dat eenieder een pro cent van zijn inkomen opzij legt voor de kerk. De verwachting is echter, dat een niet onaanzien lijk aantal naam-katholieken of ficieel de kerk zullen verlaten om aan die „kerkbelasting" te ontkomen. De Wereldbond van Bijbel genootschappen bijft ra dioprogramma's maken waarin de bijbel in het Chi nees wordt gedicteerd. Wel is besloten om meer afwis seling te brengen in de ge deelten die worden gelezen. Afwisselend zullen oud- en nieuwtestamentische boe ken worden gedicteerd. De programma's worden door sterke zenders in Zuidoost en Noord-Azië uitgestraald naar China en bereiken dat gehele land nu. Ook het Nederlands Bijbel genootschap heeft in de af gelopen jaren bijgedragen aan de kosten en wil dit ook dit jaar weer doen. De We reldbond begon een vijftal jaren geleden met deze uit zendingen omdat het niet mogelijk was om de bijbel in China te laten drukken of te importeren. Ook langs smokkel wegen bereikten slechts weinig exemplaren hun doel omdat de kerk van China in de verstrooiing leeft Bijbel voor China via radio Tot nu toe werd de bijbel van het begin af aan gedic teerd. Eerst het boek Gene sis, toen Exodus. Toen Levi ticus aan de beurt kwam, vroegen de prograrrmama- kers zich af of het vel juist was zo door te gaan. *Er is nu een geheel nieuw leesprogramma opgesteld, aldus het kwartaalblad van het Nederlands Bijbelge nootschap, waarin meer af wisseling is aaigebracht. Het ligt in de becoeling om de gehele bijbel ie dicteren, zolang er geen andere moge lijkheden ontstaan om de bijbel in China te versprei den. Uit brieven is bekend dat honderden, zaniet duizen den, in China de bijbel met de hand opschrijven. KRuisiNGA op europa-congres: Groei nationale inkomen moderne mammon In de Westduitse benedictijnerabdij van Ottobeu- ren heeft dr. R. J. H. Krui sing a als voorzitter van de Nederlandse équipe van de Internationale Unies van Christendemocraten gepleit voor krachtiger christen-democratische weerstand tegen de voort schrijdende materialistische theorie. Hij sprak op de bijeenkomst „Europa één", die de r.k. bisschop van Augsburg voor vertegenwoordi gers van regeringen, politieke partijen en van de kerken, reformatorische en katholiek, in de abdij organiseerde ter gelegenheid van het 1200-jarig be staan van zijn bisdom. Bij de opening van deze bijeenkomst werd ook een boodschap voorgelezen van paus Paulus. Deze schreef onder meer, dat de gemeenschappelijke bezinning op het christelijke fundament van de Europese cultuur en volkeren verplicht tot een solidaire christelijke inspanning voor een door de geest van Christus gekenmerkt verenigd Europa. Dr. Kruisinga ging ook op dit christelijke verleden van Europa in. Hij noemde het bijzonder verheu gend, dat juist het r.k. episcopaat op de aanwezig heid van de protestants-christelijke democraten had aangedrongen. De oecumene is volgens Kruisinga van wezenlijke betekenis voor Europa's toekomst Een verdeeld Europa zal in een toekomstig wereld gebeuren nauwelijks toekomst hebben. Over de materiële welvaartsbevordering zei dr. Kruisinga onder meer, dat deze in het staatkundig handelen en in het politieke beleid niet het meest wezenlijke of alleen zaligmakende is. „Wij ontken nen de aanbidding van de moderne mammon, die de groei van het nationale inkomen heet." Kruisinga wees in verband hiermee erop, dat er andere vraag stukken zijn, die van grotere betekenis zijn. Met name noemde hij problemen als de vervree- ming in de samenleving, het tekort van persoonlijke aandacht voor elkaar, de ontkenning van de werke lijke plaats'der bejaarden in de samenleving, verder de moderne problematiek van het recht op het ongeboren leven, het toenemende geweld en de groei van misdadigheid. Aan het slot van zijn toesprask riep dr. Kruisinga op gezamenlijk te werken als Europese christen-de mocraten aan de eenheid van Europa en aan een Europese christen-democratie. Hij verklaarde dat bij de Nederlandsechristen-ctemocraten de wil leeft hieraan mee te werken. Korte metten De Poolse bisschoppen hebben in een herderlijk schrijven, dat in alle kerken in het land is voorgelezen, de staatsmassa- raedia van Polen beschuldigd van het propageren van .god deloze ideologie' en „volledige dictatuur". De gelovigen wor den opgeroepen kritisch te staan tegenover de massame dia, te protesteren tegen publi- katies of uitzendingen die vi£ andig zijn jegens het geloof en om naar Radio Vatlcaan te luisteren. De massamedia staan volgens de brief in dienst van bet kwaad ten gun ste van de strijd tegen de reli gie. Zij streven ernaar vooral de jeugd te demoraliseren. Kardinaal Stefan Wyszinski, primaat van Polen, die eerder in een ziekenhuis te Warschau werd opgenomen wegens geel zucht, is geopereerd. De kardi naal die de operatie goed zou hebben doorstaan, heeft moei lijkheden met de spijsvertering. Op last van de rechter mag de Amerikaanse religieuze Janice McLaughlin niet tegen borg tocht worden vrijgelaten. Zij moet in hechtenis blijven tot 27 september, de dag waarop ze weer voor de rechter zal verschijnen. Zuster McLaugh lin, afkomstig uit Pittsburgh in de Amerikaanse staat Penn sylvania, is beschuldigd van overtreding van de Rhodesi- sche veiligheidswetten. Zij is perssecretaresse van de com missie Justitia et Pax in Rho- desië. Het moderamen van de her vormde synode heeft de sectie voor sociale vragen van de Raad van Kerken in Nederland verzocht op korte termijn de mogelijkheden te onderzoeken van een gerichte actie voor energiebesparing. Zij zou graag ziën, dat deze actie voorrang zou krijgen bij het voorberei den van de Nederlandse ker- kenconferentie in 1979. Ook staat de hervormde synode aansluiting voor bij het oecu menisch actieprogramma van de Wereldraad van kerken be treffende energie. Voor de komst van Roger Schutz, prior van de oecumeni sche kloostergemeenschap van Taizé in Frankrijk, naar Breda op 10 en 11 december wordt zodaiige belangstelling ver- waclt, dat de veilinghal van Brela als plaats van samen- konst is gekozen. Roger Soïutz sal verslag uitbrengen va rijn reis naar het Verre Costeu en van zijn verblijf met ten groep jongeren temidden van de allerarmsten In Hong kong t

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6