Jonge agrariërs op de barricaden voor behoud van bollengronden Zuster Jacobia slaat eerste paal nieuw verzorgingshuis Kantorenbouw bij Elisabethziekenhuis Jeugdnatuur- wacht Sassenheim geïnstalleerd Expositie werk Hakkaart geopei| open huis JE MOTIE NAAR G.S. EN GEMEENTEN Verkeersmaatregelen voor Valkenburg Aanleg woonerf in Pieter Maritzstraat Tentoonstelling over Hazerswoudse molerf KORTWEG winkelcentrum indehoftuin REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 20 SEPTEMBER 1977 PAGIN NOORD WIJK „We gaan ons sterk maken om ons te verdedigen, om ons vege lijf te redden, want de alternatieven rijn op. We kunnen met onze bollenbedrijven niet meer uitwijken naar andere gebieden". Dit aei voorzitter M. Zandwijk gisteravond in rijn soms felle openingsrede tot de talrijke LTBJongeren van de Kring Duin streek, die in botel-restaurant De Beurs een open bare vergadering hadden belegd om tot aktie te komen tegen de nog steeds voortgaande aantas ting van hun bollengronden. De jonge agrariërs zijn verontrust en verbitterd. Men neemt het niet meer, dat zij steeds weer opnieuw van hun bedrijven worden beroofd door de oprukkende woningbouwers en dat aan hen beperkingen worden opgelegd ten aanzien van het gebruik van hun grond. De agrariërs zien zich in hun bestaan bedreigd en zijn voornemens zich met alle macht te weer te stellen tegen verdere inkrim ping en ondermijning van hun bedrijven. De rede van de voorzitter en de daarop volgende discussie laten daarover geen twijfel bestaan. .^1 jaren vechten wij jonge agrariërs voor een betere start door het creëren van meer spaarmoge- lijkheden", aldus de heer Zandwijk. Men kreeg echter nul op het request. De agrariërs moesten zelf voor arbeidsplaatsen zorgen, terwijl de rege ring miljoenen pompt in andere sectoren van het bedrijfsleven om de werkgelegenheid daarin te behouden. Daarbij komt nog, dat de grond waarop de jonge agrariërs hun startgeld moeten gaan verdienen, onder hen wordt weggehaald. Zandwijk vergeleek het met het afpakken van motoren, waarmede motorrijders aan de TT-races willen meedoen. Provincie en gemeenten roepen om het hardst dat de centrumfunctie van de bollenstreek behouden moet blijven, maar wat doen ze er aan om dat te realiseren? Het enestuk bollengebied na het andere wordt door de woningbouw opgeslokt. Als voorbeelden noemde voorzitter Zandwijk het plan Zeeburg (Noordwijkerhout), Westerbaan (Katwijk) en Vinkenveld (Noordwijk). Elders in de streek gaat het dezelfde kant op. Het gaat bij deze plannen om onvervangbare bollengrond. Wat schiet er nog over van de bollenstreek wanneer al deze plannen doorgaan? Noordwijk bijvoor beeld kan dan de naam van bloemenbadplaats wel vergeten. Zandwijk kritiseerde de soms tegenstrij-. dige uitspraken aangaande de toekomst van de bollenstreek. De provincie zegt dat de bouwcapaci teit in de streek te groot is, gedeputeerde ir. Buysert stelt dat het Vinkenveld geen onomstre den zaak is, de provincie zegt nee, de gemeente zegt ja. Noordwijk voor de Noord wijkers, zegt men, maar zijn wij dat dan niet? Scherp hekelde de voorzitter het bouwbeleid van de gemeenten. Er staan winkels en scholen leeg, maar toch bouwt men nieuwe scholen en winkels. Aan het eind van zijn gloedvolle openingsspeech, riep voorzitter Zandwijk de jonge agrariërs op de avond tot een eensgezinde manifestatie te maken. Niet alleen de vraatzucht van de woningbouw was de jonge kwekers een doorn in het oog. Ook de tot een enorme hoogte gestegen grondprijzen - bedragen van 150.000.- tot 200.000,- per hectare werden genoemd - maken voor hen het vestigen van een bedrijf onmogelijk. In de discussie bepleit te men vrijkomende agrarische gronden onder te brengen in een stichting, teneinde de grond weer aan agrariërs te kunnen uitgeven. Beleggingsmaat schappijen en grondspeculanten krijgen dan geen kans. Een voornaam bezwaar van de vergaderde agra riërs was het ontbreken van de mogelijkheid tot inspraak als in de keuken van de gemeentebestu ren de plannen worden klaargemaakt. Dit doet zich in het bijzonder gevoelen als de agrariërs zelf geen vertegenwoordiger in de raad hebben. Uitvoerig werd met vertegenwoordigers van de veilingvereniging Flora uit Rijnsburg van gedach ten gewisseld over de mogelijke gevolgen voor de veiling van de inkrimping van het bollengebied. Daarbij bleek dat Flora nog voor 1981 in haar nieuwbouw hoopt te draaien. De vertegenwoordi ging van de veiling bleek pal achter de bezwaren van de kwekers te staan en men stak hen een riem onder het hart door te wijzen op het Rijns- burgse plan Kloosterschuur, dat via een aktie van de CBTB door de Kroon tot tuinbouwgebied werd bestemd. „U bent dus als kwekers niet geheel machteloos". De Flora-mannen waarschuwden te gen defaitisme. Er moet geageerd en strijd gevoerd worden. Aan het eind van deze informatieve en tevens demonstratieve avond, werd besloten een motie te richten aan Gedeputeerde Staten en de gemeenten, waarin als eis wordt gesteld, dat de centrumfunc tie van de bollenstreek behouden blijft Het ont- werpstreekplan Zuid-Holland West komt binnen enkele weken bij de provincie in behandeling. De jonge agrariërs zullen voor die tijd hun stem laten horen. SASSENHEIM De Sassen- heimse Jengdnatuurwacht werd gistermiddag In „Dé Ont moeting" officieel geïnstal leerd. De vereniging, die 115 leden telt (meisjes en jongens) was al vanaf 1 september met haar activiteiten begonnen. Onder de genodigden bevond zich gisteren naast comitéleider Th. Witteman, groepscomman dant A. den Dannen en de heer Voorhoeve, directeur van de Stichting Natuur en Jeugd Ne derland ook burgemeester Kret. Deze speldde de klassevertegen woordigers het bronzen insigne op en reikte oorkondes uit om de Jeugdnatuurwacht officieel te bevestigen. De burgemeester stelde in zijn toespraak erg ver heugd te zijn met de oprichting van de Jeugdnatuurwacht, die de gemeente zal helpen het stadsschoon te behouden mid dels het ruimen van vuil, schoonhouden van plantsoenen en dergelijke. De heer Witteman dankte de burgemeester voor de subsidie van van 2000 gulden en stelde daar een speciale papier bak van de Jeugdnatuurwacht tegenover. De heer Voorhoeve schonk de nieuwbakken na tuur- wacht een aantal boeken alsme de een geldbedrag. De Jeugdna tuurwacht in Sassenheim kan nog meer leden gebruiken. In lichtingen bij mevrouw Boers- ma, Mercuriusstraat 17 in Sas senheim. Klaverjassers openden feestweek Sassenheim SASSENHEIM De opening van de Sassenheimse Feestweek door 152 klaverjassers bij „Cees en Ineke" is gisteravond vlekke loos verlopen. De organisatie van de avond lag in handen van de Oranjevereniging en om streeks twaalf uur konden de 33 prijzen worden uitgereikt na drie „hekken" klaverjassen. De eerste dertien winnaars ontvin gen een carbonade, de overige twintig een rookworst Eerste drie prijswinnaars: J. van Nieuwkoop met 6119 punten, J. Wolvers met 5761 punten ei van Doemen met 5626 punten. VALKENBURG De verkeerswerkgroep Valkenburg aan den Rijn heeft bij de gemeenteraad andermaal aangedron gen op het nemen van verkeersmaatregelen In de gemeente. Drie jaar geleden deed de werkgroep een nota het licht zien waarin de verkeerssituatie in Valkenburg als onhoudbaar werd omschreven. Toen werd reeds aangedrongen op het op korte termijn nemen van verkeersmaatregelen. Omdat de aanleg van even tuele nieuwe wegen rond Valkenburg nog enige tijd op zich zal laten wachten, heeft de verkeerswerkgroep de raad enkele voorstellen ge daan voor het nemen van voorlopige verkeersmaatre gelen. Zo stelt zij voor bin nen de bebouwde kom een adviessnelheid in te stellen van 30 km per uur. Buiten de bebouwde kom mag niet harder dan 50 km worden gereden, aldus de werkgroep. Teneinde er op toe te zien dat deze snelheidsbeperken- de maatregelen ook daad werkelijk worden nageleefd, dringt de werkgroep aan op meer snelheidscontrole, zo wel in als buiten het dorp. Het verkeer van en naar het vliegveld bezorgt veel gevaar en overlast in de gemeente. De verkeerswerkgroep stelt de raad voor een in- en uit gang van het vliegveld te ma ken aan de Zonneveldslaan. Op de kruising Zonneveld- slaan/Voorschoterweg zou een stoplicht kunnen worden geplaatst. De bezwaren van de commandant van het vliegveld tegen dit voorstel wuift de werkgroep weg. Zij vindt dat het feit dat het verkeer dan de landingsbaan moet passeren niet in ver houding staat tot de risico's van de dagelijkse grote ver keersstroom door de be bouwde kom. P"SAM1 K .-„„V *5foi Met stevige klappen wordt de eerste paal de grond ingebeukt. VOORHOUT Zuster Jacobia Elstgeest, directrice van „Huize St. Agnes, sloeg gister middag met forse klappen de eerste officiële paal voor een nieuw verzorgingshuis in Voorhout. Het nieuwe huis waarvan de bouw 17 18 maanden zal vergen zal voor zestig bewoners een zit-slaapkamer bevatten van 16 vierkante meter. Bovendien krijgt iedereen daarbij nog een aardig keuken hoekje met eigen toilet en douchegelegen heid, een luxe die men nu in „Huize St Agnes" nog niet kent Voor inwonend perso neel, gasten en zieken zijn nog eens dertien bedden gepland. De kamers voor de bewo ners zullen uitzien op de Herenstraat. Vanaf de Herenstraat worden rechts op het bouw terrein de recreatiezaal en de keukens ge bouwd, op de grond waar tot voor kort de St. Agnes kleuterschool, het gymnastieklo kaal en de aula van Huize Agnes stonden, die inmiddels al onder de slopershamer zijn verdwenen. In de vleugel die verder naar achteren loopt wordt de dokterskamer, een ziekenzaaltje en het mortuarium gebouwd. De voorlopige bouwsom is vastgesteld op ongeveer 5 miljoen. Voorzitter van de „Stichting Bejaardenhuis vesting Voorhout", Ton de Groot, heeft gis teren na het slaan van de eerste paal in zijn speech voor de genodigden grondig zijn hart gelucht over de onvoorstelbare tegenslagen die het bestuur heeft moeten incasseren alvorens de voorlopige beschikking in mei van dit jaar afkwam. Ton de Groot verklaarde gisteren dat het bestuur was geconfronteerd met „maat schappelijke uitwassen van bureaucratie en formalisme". Een ministerie zag zelfs kans om maanden vertraging te veroorzaken door totaal niets te doen. Dank zij het verlopen van een voor dat ministerie voorgeschreven termijn, kon het voorbereidend werk weer worden voortgezet. Onverwacht bleek ook nog dat het Boerhaavehuis (schuin achter de bouwplaats) planologisch bijzonder be langrijk was en oorzaak van nog eens vele maanden vertraging. Conclusie hierbij: Tracht steeds met een voorzichtige boog om de mogelijk hijgende planoloog heen te gaan, omdat het niet raadzaam is gebleken om slapende planologen wakker te maken, aldus De Groot Niet op straat De bewoners van Huize St Agnes komen niet, zoals wel eens werd gevreesd, op straat te staan. Er zullen weinig moeilijkheden in de verhuisperiode komen, er is voor hen tot aan de verhuizing voortdurend nog plaats in hun vertrouwde oude gebouw tot aan de dag van de overgang. Pas daarna zal wor den afgebroken. Het nieuwe gebouw is een ontwerp van architect J.G. de Groot die in Voorhout ook de streekschool K.T.S. heeft ontworpen. LEIDERDORP - Voor het ge- bied tussen de Penant Snoep- weg en Rijksweg A4 ten noord oosten van het St Elisabeth Ziekenhuis blijkt een toene mende belangstelling te be staan voor de bouw van kan toorpanden. Nu de grond in bet industriegebied „De Baanderij" bijna volledig is verkocht, vin den burgemeester en wethou ders het gewenst dat voor het desbetreffende gebied een be stemmingsplan wordt voorbe reid dat de bouw van kantoor panden mogelijk maakt De commissie ruimtelijke orde ning en openbare werken ging gisteravond akkoord met Ket voorstel van het college om vooruitlopende daarop in dat gebied een grondonderzoek te laten verrichten. De kosten daarvan worden geschat op 15.000,—. De commissie wil ook meedenken over de verka veling en de gronduitgifte. De voorzitter van de commissie wethouder E. Drenth (PvdA) zegde toe een drietal voorstellen over de verdeling van het ge bied te zullen voorbereiden waaruit de commissieleden dan een keuze kunnen maken. De commissie sprak voorts als haar mening uit, dat alle zaken van openbare werken, ook in dien ze niet tot de portefeuille van de heer Drenth behoren, toch in de commissie moeten worden besproken. Als voor beelden daarvan werden ge noemd de bouw van scholen, de aanleg van het recreatiepark „De Bloemerd", restauraties van monumentale panden. De wethouder die de redelijkheid van dat verzoek wel inzag, zal dit punt in het college aan de orde stellen. WASSENAAR - De Wasse- naarse gemeenteraad heeft gis teravond besloten een krediet van 136.000.- beschikbaar te stellen voor de aanleg van een woonerf in de Pieter Maritz straat Over die aanleg is over leg gepleegd met de bewoners van de straat, die in overgrote meerderheid met de gemaakte plannen instemden. De raad had geen bezwaren te gen het verlenen van het krediet maar drongen wel aan op een zo spoedig mogelijke verwezen lijking. „Bij wijze van spreken morgen beginnen" zei de heer D. van Klaveren. Wethouder mr. G. C van Dijk beloofde dat de grootst mogelijke spoed zal wor den betracht Het college van burgemeester en wethouders werd door de raad gemachtigd onderhande lingen te openen met het Hoog heemraadschap van Rijnland over de overdracht van de zui- venngstaak en de daarvoor no- dige installaties aan dit hoog heemraadschap. Meester en leerling t 1 In de Galerie Lange Kerkdam in Wassenaar wordt tot 25 septrc a.s. een tentoonstelling gehouden van olieverfschilderijen en aquni van de kunstenaar Thijs Mauve, kleinzoon van de beroemde Neder|, j schilder uit de vorige eeuw Anton Mauve. Hij exposeert werk<n< hij maakte tijdens en naar aanleiding van zijn reizen naar Au^e Mexico en Kenia. i Bij de opening van de tentoonstelling ontmoette de exposartei vroegere leermeester: Paul Citroen, die Thijs Mauve les gaf op de hle Academie van Beeldende Kunsten. Citroen had voor deze gelegch een werkstuk meegebracht, dat Mauve zo'n veertig jaar geleden, fen zijn studietijd, maakte. iai O] B HAZERSWOUDE Bert Brusche, televisieregisseur bij de landse Omroep Stichting, heeft gisteravond de officiële op< j verricht van de tentoonstelling van foto's en grafisch werk John Hakkaart Tot en met 10 oktober kan men in centring Anker in Hakkaarts woonplaats Hazerswoude de expositie b<ry tigen. m Brusche, in John Hakkaarts geboorteplaats Leiden al buife vriend van de kunstenaar, stak zijn mening over het geëxpos werk niet onder stoelen of banken. „John observeert duideli; mild wat hij in zijn directe omgeving waarneemt." De tv-regie vindt de fotografie een belangrijk verschijnsel in de maatschf c waarbij hij aantekende dat hij die fotografie als middel van gL importantie acht dan als doel. Brusche is er groot voorstande dat fotografie op de basisschool een verplicht vak wordt, „r het leren aanvoelen van de omgeving." De etsen, litho's en (in totaal zevenenveertig exemplaren) zijn op twee na vo£ verkoop beschikbaar. ng HAZERSWOUDE Tot en met 29 oktober aanstaande wotfe iedere zaterdagmiddag, tussen 14.00 en 17.00 uur, in de oudhe. mer te Hazerswoude-dorp een tentoonstelling gehouden oveul lens. De expositie geeft een beeld van de verdwenen ern" bestaande windmolens in Hazerswoude. 6 Honderddertig afbeeldingen en geschriftjes plus molenmak^» reedschap uit de achttiende en de negentiende eeuw zije tentoongesteld. Conservator Cees Kroon heeft ter gelegenheitft de tentoonstelling een boekwerkje, „Molens van Hazersw< getiteld, het licht doen zien. Molendeskundige A. Bicker Ka heeft het met historische bijdragen aangevuld. Het boekje1 de oudheidkamer tegen betaling van vijf gulden verkrijgbaar. 1 LEIDERDORP De laatste „Heemkijker" van dit jaar is onlangs uitgebracht Dit blad waarin wetenswaardigheden van de Leiderdorpse heemtuin staan vermeld is te krijgen bij het bureau voorlichting van de gemeente Leiderdorp voor een kwartje. Het ligt in de bedoeling ook volgend jaar maandelijks een „Heemkijker" uit te geven. LEIDERDORP In het dorps huis wordt van woensdag 21 september tot en met vrijdag 23 september een bevolkingsonder zoek gehouden voor mannen van 40 jaar en ouder. De kosten van het onderzoek bedragen 5 gulden. Op alle drie de dagen kunnen de Leiderdorpers zich van 17.30 tot 20.00 uur laten onderzoeken. HAZERSWOUDE/KOUDE-j, KERK AAN DEN RIJN zestigplussers uit Hazers de—Rijndijk en Kouder aan den Rijn wordt op maa® 10 oktober in centrum het ker te Hazerswoude-Rijn een feestelijke bijeenki georganiseerd. De Stiel Nostalgie uit Amsterdam j zorgt een cabaretprograr' dat onder de veelzeggende „Jolijt" zal worden gebrach De organisatie van de a berust bij de Stichting Bejaardenwerk uit Kouder aan den Rijn. De Plattel; vrouwen uit deze gemeenti die van Rijndijk en de recre commissie van het bejaar centrum Rhyndael. Deze dri stanties werken voor het y samen bij de organisatie var feestelijke gebeuren. De en kosten voor de zestigplusser beide dorpen bedragen Daar zijn twee consumptief inbegrepen. ,j dinsdag 20 september opgelet J rijnsburg en omgeving:! woensdagavond 21 september van 19.00 tot 21.00 uur 1 u bent van harte welkom.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4