arter: landen niet uit Navo jdien regering met communisten DAJAN GAF OPDRACHT TOT ZINKEN AMERIKAANS SCHIP Biko wellicht aan hersenletsel overleden Harttransplantatie minder uitgevoerd ÉVENSTEKEN SCHLEYER OSWALD VAN PLAN NÏXON TE VERMOORDEN tigele in laguay ftanen Amerikaans Palestina Comité: Bhoetto voor gerecht Razende apen doden kinderen in Koeweit CHTEN OP EEN KUNSTHART Cubaanse artsen in Ethiopië fENLAND LEIDSE COURANT/' MAANDAG 19 SEPTEMBER 1977 PAGINA 9 SN (Rtr) Deelneming van ^mmmistische partij aan een regering in een Westeuro- ind heeft niet te leiden tot _ng van dat land uit de Navo, t de Amerikaanse president si Carter gezegd in een inter- Hiet het tijdschrift Readers Maar een dergelijke ontwik- €lou volgens hem wel nadelig 'f uitwerken op het defensieve vermogen van de Navo. „Bij sommige van de communisti sche leiders vraagt men zich af of hun loyaliteit gericht is op hun eigen natie, of op de Sovjet-Unie. In dat geval komt de veiligheid van bepaal de hoogontwikkelde wapensystemen en militaire planning in het geding". Het interview dateert van drie maan den geleden, maar het tijdstip van publicatie in Readers Digest valt sa men met de ruzie tussen de Franse communistische partij en de socialis tische partij van Mitterrand over het gemeenschappelijk program voor de verkiezingen van komend voorjaar. Gevraagd naar de gevolgen voor de Navo van een mogelijke communisti sche verkiezingsoverwinning in Frankrijk zei Carter „Eurocommu- nisme houdt me sterk bezig. De be ste manier om er voor te zorgen dat communistische partijen geen succes hebben, is er voor te zorgen dat het democratisch bestuur van die landert goed werkt, dat het rekening houdt met de ligitieme verlangens van het volk en dat de regering eerlijk en open isj dat men er trots op kan zijn". ai rDRK (UPI-AP) - Josef ft die als SS-arts in het ;atiekamp Auschwitz- nu genetische experimen- irgevangenen heeft uitge- kvoont in Paraguay. Hij far de regering bij het nyan Indianen in het af- e( Chaco-gebied. Deze ei als goedkope arbeids- ai gebruikt a het Amerikaanse week- irtie, dat dit vandaag be eft gemaakt heeft nazi- Simon Wiesenthal het *n Mengele in Paraguay ]n. Hij zou daar al sinds nen. Hij wordt door vier ten beschermd en rijdt ■Mercedes. De regering aguay ontkent dat Men- t land is. iliërs hadden volgens Mengele willen ontvoe- Is zij dat in 1960 met Cichmann hadden ge- laar dit geval zou veel it zijn. Bij „verkennin- het terrein", zouden de WASHINGTON (AP) - Het Amerikaanse Palestina Comité heeft gisteren drie van de CIA afkomstige documenten vrijgegeven waarin volgens het comité bewezen wordt dat de huidige Israëlische minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan tijdens de oorlog van 1967 bewust opdracht had gege ven een schip van de Amerikaanse marine aan te vallen. De aanval werd dóór Israëlische vliegtuigen en torpedoboten uitgevoerd op het research- schip van de Amerikanse marine de Liberty. Hierbij verloren 34 Amerikaanse opvaren den van de Liberty het leven. Het Ameri kaanse persbureau Associated Press heeft evenwel vernomen dat de CIA ook beschikt over een document over deze aanval waarin staat dat de Israëliërs pas na de aanval hadden bemerkt dat zij een Amerikaans schip hadden bestookt Een woordvoerder van de CIA heeft meege deeld dat het comité beslag heeft weten te leggen op de documenten via de legale weg en dat zij gegevens bevatten waarvan de waarde nog niet was bepaald. Namens de Israëlische ambassade in Was hington is gezegd dat het Palestina Comité trachtte Israël te bezoedelen naar aanleiding van een betreurenswaardig ongeluk. Dat Dajan opzettelijk tot de aanval zou hebben besloten was niet waar. De Liberty was bij de aanval zwaar bescha digd. Israël bood erna zijn verontschuldigin gen aan, liet weten dat de aanval een vergis sing was geweest en verklaarde zich bereid de gezinsleden van de doden schadeloos te zullen stellen. Volgens een van de drie documenten zou generaal Dajan persoonlijk het bevel hebben gegeven de Liberty aan te vallen ondanks de bezwaren opgeworpen door een eigen generaal en admiraal. In een tweede docu ment staat dat Israël ten minste zes uur voor de aanval had geweten dat het schip een Amerikaans marinevaartuig was, en in het derde wordt een mededeling vermeld van de Turkse generale staf waarin staat dat de aanval opzettelijk was uitgevoerd omdat de Liberty de Israëlische militaire verbindingen had gestoord. lanse minister defensie !t af (Rtr) President Gio- eone van Italië heeft het aanvaard van minister ensie Vito Lattanzio, die lwit van veel kritiek is vanwege de ontsnap- j n de Duitse oorlogsmis- j Herbert Kappler uit het ziekenhuis in Rome, naand. Lattanzio is tege- 1 benoemd tot minister roer, en minister ad-in te- koopvaar dij. Zijn voor op het departement van Attilo Ruffino, wordt ster van defensie, aldus Ldentiële bekendmaking. APPLAUS VOOR PAUS de stad maakte- Ondanks zware regenval en aan houdende onweersbuien maakte de paus de tocht in een open auto. Op zee hadden tientallen vissers- Meer dan tweehonderdduizend mensen hebben schepen, jachten en zelfs enkele oorlogsschepen zaterdag in de midden-Italiaanse havenstad Pescara een kruis gevormd. Later voerden zij, ondanks de paus Paulus toegejuicht toen hij bij de sluiting van hoge zee, ingewikkelde manoeuvres uit om de het nationale eucharistisch congres een tocht door woorden „Leve de paus" te formeren. KARATSJI (AP) Ex-premler Zoelfikar ali Bhoetto van Pa kistan is gisteren door federale veiligheidstroepen uit zijn woonplaats Larkana, waar hij zaterdag werd gearresteerd, overgebracht naar KaratsjL JAGEN OP WALVISSEN VERSTOORD De acties van de leden van de Greenpeace-organisatie tegen de walvisvangst in de Stille Oceaan zijn nu al zo'n 47 dagen aan de gang en hebben, naar het zeggen van de leden, temidden van de Russische walvisjagers, succes gehad. Om economisch te kunnen werken moeten er zo'n veertig walvissen per dag worden gevangen. Maar in een tijdsbestel van twaalf dagen werden er slechts acht gevangen. Foto boven: walvissen langszij een Russisch fabrieksschip. Foto onder: een rubber van de organisatie temidden van de jagers. KOEWEIT, (AP) Zeven apen zijn za terdag uitgebroken uit de dierentuin van Koeweit, en vielen mensen aan die in paniek raakten. Twee kinderen wer den door de dierefc gedood, een oppasser werd ernstig ge wond. Van de zeven apen, waarvan de soort niet werd ver meld, werd er een doodgeschoten, de andere konden le- vend worden gepakt, gote getale naar de Nadat de dieren uit tuin waren gekomen hun kooien waren in verband met de ontsnapt wierpen zij vacantie ter gelegen- zich als razenden, heid van het einde bijtend en krabbend, van de ramadan, de op de mensen die in vastentijd. PLAN: OOK ROND Z-AMERIKA Nederlander Willy de Roos zeilt alleen rond Canada VANCOUVER, Canada (AP) De 54-jarige Neder landse zeezeiler Willy de Roos is er als eerste in geslaagd om de moeilijke tocht door de noordwest- passage (van de Atlanti sche naar de Grote Oceaan), in zijn eentje te volbrengen. De Roos, die op 21 mei met zijn 40-voets kits uit Fal mouth, in Engeland, was vertrokken, arriveerde op 3 augustus bij Lancaster Sound, het beginpunt van de passage in het ijzige ge bied in het noorden van Canada. Op 5 september bereikte hij de Amundsen golf, het einde van de pas sage, en op 14 september passeerde hij Point Bar row, in Alaska, 5.800 km ten noorden van Vancou- In een interview verklaarde De Roos, die tegenwoordig in België woont, dat hij bin nen een maand in Vancou ver hoopt aan te komen. Hij is van plan om rond Zuid-Amerika te varen en zo als eerste zeezeiler in zijn eentje de tocht rond de beide Amerika's af te leg gen. Tijdens zijn tocht door de noordwestpassage stond De Roos in radiocontact met de 60-jarige Harry Beard- sell, een gepensioneerde Canadese luchtnavigator en een enthousiast radioa mateur. Beardsell zei dat De RooS aanvankelijk van plan was om in de passage te over winteren als hij door het ijs zou worden ingesloten. Hij had zelfs een draagbare windmolen aan boord om zijn accu's op te laden, zijn kajuit te verwarmen en zijn fornuis brandende te hou den. Maar het redelijke zeil weer maakte het hem mogelijk de tocht in een maand te voltooien. Op goede dagen, aldus Beard sell, legde De Roos meer dan 130 zeemijlen af. NEW TORK (AP) Er zijn steeds meer aanwijzingen dat de invloedrijke zwarte leider Steve Biko meervoudige verwondin gen aan hoofd en lichaam heeft opgelopen voor hij verleden weelemaandag tijdens het vooronderzoek door de politie in de gevan genis overleed. De Amerikaanse omroep- maatschappij CBS zei dit zaterdag van hooggeplaatste Zuidafrik&anse zegslieden te hbben vernomen. Minister van justitie James T. Kruger had aanvankelijk verklaard dat Biko was overle den als gevolg van een hongerstaking die acht dagen had geduurd. CBS zei echter dat uit het nog niet voltooirde rapport van de lijkschouwing blijkt dat de 30-jarige Biko waarschijnlijk als gevolg van hersenletsel is overleden. Volgens medische deskundigen kan dit letsel zijn veroorzaakt door ziekte, verwaarlozing of door slagen of heeft Biko zich de verwondingen zelf toegebracht Inmiddels heeft de Zuidafrikaanse regering voor het eerst sinds de dood van Biko toegegeven dat zich wellicht onregelmatighe den hebben voorgedaan in de wijze waarop de politie is opgetreden in deze zaak, die tot grote spanningen in het raciaal verdeelde Zuid-Afrika heeft geleid. Kruger gaf zaterdag in een interview te kennen dat er wellicht ontslagen binnen het politieapparaat zullen vallen als het onder zoek naar de dood van de charismatische zwarte leider is voltooid. Hij verklaarde dat er geen zekerheid is te krijgen over de oorzaak van Biko's overlijden maar zei voor het eerst dat de doodsoorzaak waarschijn lijk niet in de hongerstaking moet worden gezocht „Ik geloof niet dat het een zelfmoord was', aldus Kruger. „Het lijkt niet op een zelf moord. Maar ik weet niet of hij misschien ziek was. We moeten het rapport afwach ten". In de afgelopen 18 maanden zijn twin tig zwarten in voorarrest overleden. In al deze gevallen werd zelfmoord of natuurlijke oorzaken als reden voor het overlijden opge geven. £|ze correspondent Dick Toet) |NGTON Het harttransplantaties asplantatie daalt gestaag. Bijna tien de eerste transplantatie in decem- 0 door de Zuidafrikaanse dokter JÉ, is bet wachten nog steeds op de loorslaggevende successen. Veel spe lt zijn er mee opgebonden. Vorig fnden nog maar 31 harttransplanta- vtats, waarvan 21 in de Verenigde q ln 1968 werden er nog meer dan 160 erd. Een van dese patiënten uit 1968 n leven. e probleem blijft het afstotingspro- zijn op'dit moeilijke terrein wel enige l*hgen gemaakt, maar overwonnen is Tïleem nog lang niet Bovendien heb- ejnder drastische ingrepen (zoals de e4") een sterke ontwikkeling doorge- "blijft het aanbod van geschikte do- nein en hebben reeksen van teleurstel- (slechts 20 van de patiënten leefde b(Üan een jaar) weinig aanmoedigend Jwee centra in Amerika, waar nog intatie worden uitgevoerd (in Virgi- Californië) beperkt men zich uitslui- l „hopeloze" gevallen, waarvoor geen m redding meer mogelijk is. Dr. Ri- Lower (Richmond, Virginia) is één twee Amerikanen die nog transplan- Jptvoert .Maar alleen als redmiddel Ik ben nog steeds erg pessimistisch ten aanzien van de resultaten", aldus dr. Lower. Hij heeft sedert 1968 achttien harttransplan taties uitgevoerd. Nog vier patiënten zijn in leven, tweederde van de geopereerden over leed binnen 70 dagen. Zijn langstlevende patiënt is postbeambte Arthur Gay (Was hington). Hij werd vier jaar en ruim acht maanden geleden geopereerd en maakt het naar omstandigheden redelijk wel. Gay zegt ongelooflijk dankbaar te zijn voor de nu bijna 5 jaar „extra", die de transplantatie hem heeft opgeleverd. Toen Gay geopereerd werd, had hij al een zware kleppen-operatie achter de rug. Volgens de doktoren had hij op het moment van de transplantatie niet meer dan enkele maanden te leven. Een doorbraak op het gebied van de hart transplantatie ligt ook volgens dokter Lower binnen het directe verschiet Doorbraakmo- gelijkheden concentreren zich nu onder meer op de ontwikkeling van een volledig kunsthart Dr. Kantrowitz in Detroit heeft zo'n kunsthart ontwikkeld, maar ondanks hoopgevende laboratoriumproeven ziet hij nog weinig mogelijkheden voor een snelle toepassing. Dr. Kantrowitz vindt dat er nu vooral met grote voorzichtigheid moet wor den gehandeld. Hij was zelf één van de eerste doktoren, die een transplantatie uit voerde. Hij deed er in totaal slechts drie. „De problemen waren met name wat het afstotingsproces betreft te groot Het kunst hart kan een mogelijkheid zijn, maar er is nog een lange weg te gaan", aldus dr. Kantrowitz. ij 3)1 (Reuter-DPk, De Westduitse regering beeft gisteren Vw een aanwijzing ontvangen dat de ontvoerde industrieel •Martin Schleyer nog in leven is, so is uit welingelichte D vernomen. "iel zijn in Bonn geen mededelingen gedaan over de ontvoe- >$ak. Het is niet bekend in welke vorm een teken van leven °}hleyer zou zijn ontvangen. week werd gemeld dat de ontvoerders een videoband met len van de 62-jarige Schleyer in een 'volksgevangenis' aan stduitse regering hadden gestuurd, evenals handschriften en ind met geluidsopnamen van Schleyers stem. Een deel van nisterraad wijdde gisteren onder leiding van minister van alandse zaken Werner Maihofer een 'routine-zitting' aan de BELGRADO (AP) - Het Joego slavische persbureau Tanjoeg heeft bekend gemaakt dat in de laatste paar dagen in Ethiopië ongeveer honderd Cubaanse artsen zijn aangekomen om te werken in medische centra in de noordelijke en zuidelijke ge bieden, waar gevechten tegen de rebellen plaats hebben. In een bericht uit de Ethiopi sche hoofdstad meldde Tanjoeg. dat de Cubaanse artsen naar Asmara, de hoofdstad van de provincie Eritrea, gezonden zul len worden. Een andere groep Cubanen gaat naar Harar, een van de laatste steunpunten die de regering in de Ogaden-woes- tijn in handen heeft de nationale mobilisatie, die za terdag door de Ethiopische linkse militaire leiders is bevo- iiiiiiiiiiilillillllliiliiiiiilliiliiiimiii Wedstrijd iiwS in maaien van gras In het Britse Kettering zijn gisteren voor het eerst „grand-prixwed- strijden" voor gras- maaimachines gehou den. Hier een moment uit deze merkwaardige strijd.. Het circuit was na afloop wel zeer kort gemaaid. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiimi NEW YORK (UP-DPA) Door hem in de badkamer op te sluiten en met vertwijfelde argumenten tot rede te bren gen, is de weduwe van wijlen Lee Harvey Oswald er in 1963 in geslaagd te voorkomen dat haar man een aanslag uitvoer de op Richard Nixon, dit heeft mevrouw Marina Os wald verklaard in een vraag gesprek met het Amerikaanse blad Ladies Home Journal. Oswald was, volgens een poli tieonderzoek, de man die ze ven maanden na dit incident de fatale schoten loste op pre sident John F. Kennedy. Naar mevrouw Oswald verklaarde was haar man pas bereid van zijn plan af te zien toen ;zij hem waarschuwde dat zij mo gelijk haar ongeboren kind zou verliezen als hij zo door ging. Volgens haar was Oswald in dertijd boos op Nixon vanwe ge diens eisen dat de Russen met geweld van Cuba moesten worden verwijderd. Wijzend op een verhaal hierover in de editie van 21 april 19G3 van de Dallas Morning Star, stopte Oswald een pistool in zijn broeksband en zei hij tegen zijn vrouw dat hij Nixon „eens ging bekijken", die „zou naar de stad komen". Bij een eerdere gelegenheid was Oswald een andere per soon die hem niet aanstond, eveneens wezen „bekijken", wat neerkwam op het levens gevaarlijk verwonden van die persoon.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9