Bloemisterij mikt op verkoop bloemen in supermarkten fEMEN B#LLEN' UITBREIDING BIJ TIENJARIG BESTAAN Handelskwekerij Fides opent nieuwe bedrijfsafdeling NIET VEEL MUZIEK IN GLADIOLENHANDEL WASMACHINE VOOR VUIL UIT SHOW OP KEULSE ANUGA BUJKT PLASTIC FUST GROTE OOGST VAN BLOEMEN IN WESTLAND E LAGE PRIJZEN VEROORZAKEN ONRUST LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT/HE"^ MAANDAG 19 SEPTEMBER 1977 PAC,INApg| Aan de andere kant voelen de exporteurs er I weinig voor om hoge prijzen op tafel te legÉ Ze hebben met de tulpen al vaak genoeg te d in de buidel moeten tasten. Directeur J. M. van Dijk van de Handelsdrukkerij Fides Fides is in tien jaar een begrip geworden in de toont het nieuwe bedrijf aan de Galgeweg. bloemenwereld. Gladiolencultuur in zuid-west Nederland. In de derde week van oktober zal de gladi noogst volop bezig zijn. En in de weken die ons liggen, kan nog veel gebeuren. DE LIER— Handelskwekerij Fides b.v. in De Lier neemt op vrijdag 30 september bij de viering van het tienjarig be staan een nieuwe bedrijfsaf deling van 20.000 m2 in ge bruik aan de Galgeweg in 's- Gravenzande. De heer P. A. J. Enthoven, voorzitter van de Coöperatieve Centrale West- landse Snijbloemenveiling, zal de officiële opening ver richten. Een dag later op za terdag 1 oktober wordt op het nieuwe bedrijf een „open dag" voor belangstellenden gehou den. De nieuwe bedrijfsafdeling „Hoge Bomen", nodig omdat de ehrysantenstekkwekerij in De Lier te klein werd, omvat een oppervlakte van 16.000 m2 aan kassen, een grote expedi tiehal, ruim 1.000 m3 koel- ruimte en een vacüumkoelin- stallatie. Hier zullen de modernste tech nieken worden toegepast waaronder computersturing en de nog te introduceren nieuwe teeltmethode „Fides- speed" die bestaat uit de cul tuur van chrysantenstekken in containers. De „Fidesspeed" is een bewortelingsplaat van hard plastic waarin 90 stekken kunnen worden beworteld. De platen kunnen worden gesta peld voor transport per pallet. De vorm van de „kluit" gaat beschadiging van de wortels tegen, terwijl door het harde plastic de wortels niet kunnen doorgl oeien en de stek gemak kelijk uit de plaat kan worden genomen. Fides zal deze nieu we vorm van beworteling in de toekomst verder mechani seren en perfectioneren. Tien jaar geleden begon Fides in Kwintsheul met de stekcul tuur van jaarrondchrysanten waarvan de teelt zich in die tijd vooral in het Westland snel ontwikkelde. Kort daar na verhuisde het bedrijf naar de huidige kwekerij in De Lier waar men beschikt over 3.5 hectare grond met een gla soppervlakte van 25.000 m2 De stormachtige uitbreiding van de bloementeelt in het Westland in enkele jaren tijd uitgegroeid tot de belang rijkste chrysantenleverancier van Europa - veroorzaakte ook een snelle groei van Fides. Sa men met de bedrijven waarin wordt deelgenomen of waar mee wordt samengewerkt in Italië, Afrika en de Canarische Eilanden produceert Fides jaarlijks zo'n 175 miljoen chry santenstekken waarvan er meer dan 125 miljoen worden beworteld. Ook de laatste restanten van de leverbare tul gaan voor hoge prijzen van de hand. De exj teurs krijgen (ondanks die hoge prijzen!) uit buitenland nog heel wat na-orders en dat is goed teken In de gladiolenhandel is nog niet zo erg muziek. De kwekers voelen er weinig voor te gaan verkopen tegen matige prijzen. Zij wij op de forse achterstand die het gewas heeft gevolg van de te koudè en regenachtige zor Het is zeer de vraag of die achterstand nog worden ingehaald. Dan zouden er echt regeln te meteorologische wonderen moeten gebeu KEULEN - De wereld- voedselbeurs in Keulen, de Anuga, boekte dit jaar een record aantal bezoekers. Meer dan 130.000 waren er geteld toen donderdag het gor dijn viel over deze in ternationale voedselma- nifestatie. Nederland deed mee met 111 be drijven, waarvan er 35 in de collectieve inzen ding een plaats hadden gevonden. De vader landse vlees- en zuivel sector waren goed ver tegenwoordigd. De Ver eniging De Nederlandse Bloemisterij behartigde de belangen van de bloemenwereld. Ook de aardappel-, groente- en fruitex por teurs waren op de vakbeurs aanwe zig. De Vereniging De Nederland se Bloemisterij bleek voor de ze gelegenheid „Holland Flo wer" gedoopt te zijn. „Dat gaat er beter in dan zo'n lange naam", zegt de heer N. van Rest die de stand bemand. „Op de Anuga hebben we ons vooral toegelegd op de vraag van de supermarkten. Die val len namelijk onder de impuls verkoop. Het bosje bloemen stond niet op de boodschap penlijst, maai- toch nam de huisvrouw het mee. Het is maar één keer moederdag per jaar. Het is maar één keer Kerstmis per jaar. In de gele- genheidsmarkt blijkt derhalve niet veel groei meer te zitten. Daarom richtte de Commissie Onpersoonlijke Reclame Bui tenland zich tijdens de Anuga op de bloemenverkoop in de supermarkt." In de stand was een aantrek kelijke uitstalling van voorver pakte snijbloemen en potplan ten ingericht. Folders en pos ters gaven een indruk van de promotie-begeleiding. Ook de voorlichtingsbrochure „Hol- land-Flower" was in de stand verkrijgbaar. Hij verschijnt in een oplage van 12.000 en wel in drie talen. In de stand toon de de heer Van Rest ook de dia-instructie-presentatie die dient om het verkooppersoneel op te leiden tot een optimale Met één machine in bedrijf en twee in bestelling, gaat de natio nale fust- en palletpool vuil plas tic fust schoonmaken. De zware machines worden van de éne naar de andere bij de pool aan gesloten veiling getranspor teerd. De capaciteit van deze wasmachine is zevenhonderd bakken per uur. Onder een wa terdruk van vijftien atmosfeer wordt het fust gereinigd van grond en van bladresten. Vuil fust was allang een ergernis van de groot- en detailhandelaren in groenten en fruit, hopelijk zal deze klacht nu tot het verleden gaan behoren en de presentatie van de produkten aanmerkelijk worden verbeterd. De heer Van Rest: er zit nog ruimte op de „impuls- markt". bloemenbehandeling en -ver koop. De beschikbare adres senlijst van Nederlandse bloe- menexporteurs op West-Duits- land zal zeker zijn vruchten afwerpen. Het is voor de eerste keer dat de Vereniging De Nederlandse Bloemisterij op de Keulse Anuga een eigen stand heeft. Vorig jaar presenteerde men zich, eveneens voor de eerste keer, op de Parijse voedsel- beurs, Sial. De ervaringen zijn goed. Beide beurzen zijn afge stemd op de vakmens. Gezin nen die een dagje uit willen, komen er zeker in Keulen niet in. In dit rijtje promotieactivi teiten hoort zelfs het Ameri kaanse Dallas thuis. Miljard achter Zo'n internationale voedsel- beurs is het beste te vergelij ken met een gevecht om de markt. Een concurrentiestrijd die steeds feller wordt, want de groei in kwantum is er uit en daalt zelfs. De Nederlandse agrarische export lag in de eerste helft van 1977 ten op zichte van die in 1976 een mil jard achter. Extra inspannin gen zijn dus wel geboden. De varkenspest gooide roet in het eten, maar in de tuinbouw ver liep ook niet alles naar wens. De uitvoer van tuinbouwpro- dukten wordt weliswaar ge kenmerkt door flink gestegen prijzen, acht tot negen pro cent, maar bij tomaten en komkommers daalde de ex- porthoeveelheid! De grote doordraaimaanden, juli en au gustus, zijn nin de vergelijking nog niet opgenomen. Er was de afgelopen week in het Westland een duidelijk grote oogst van bloemen, zoals uit de aanvoercijfers van de CCWS blijkt. Vooral bepaalde soorten, waaronder freesia- tros- en standaardanjers en lelietakken ston den bovenaan de lijst. Het is begrijpelijk, dat als gevolg daarvan voor sommige pro dukten een weerslag ontstond in de prijzen hoewel in het algemeen dat nogal meeviel. Wel moet worden gesteld, dat vergeleken met dezelfde week van het vorig jaar, soms aanzienlijk lagere prijzen golden. Het totale omzetbedrag aan de CCWS lag ruim een miljoen hoger dan in dezelfde week van het vorig jaar. Afgelopen week 7.262.150.49 een vermindering van onge veer een half miljoen tegenover voorgaande week. Oorzaak was het lager omzetbedrag voor de snijbloemen. Een aanvoer nu van 24.592.099 stuks of bos met opbrengst van 6.693.524.45 met voorgaande week een vrij wel gelijke aanvoer maar hogere opbrengst. Aan buitenlandse bloemen werd voor een bedrag van 50.911.04 geveild iets meer dan voorgaande week. De bijna 350.000 potplan ten leverden 517.635.85 op. Met de perk- planten is het uiteraard gedaan. De zon zorgde afgelopen week voor de nood zaak tot ruimer oogst van bloemen maar kennelijk is ook het teeltplan meer afge stemd voor ruimer aanvoer na afloop van de vakanties; een verstandige maatregel ge zien de ingezonken prijzen in de afgelopen maanden. Het aanbod van chrysanten was van betekenis. Dagen met rond de 750.000 van de jaarrondteelt. Ook van gerbera was een ruim aanbod met redelijke prijzen. Klad zit erin UL De lage prijzen van de afgelopen weken en in een aantal gevallen kan er van het afgelo pen seizoen gesproken worden, veroorzaken veel onrust bij de tuinders. Bij het opstellen van een teeltplan, hetgeen in deze tijd van het jaar moet gebeuren, staat men vaak voor een moeilijke beslissing. Veel tuinders heb ben de gedachtensprong naar de bloemen teelt weer gemaakt. Vooral in de kleinere groenteteeltcentra schakelt men makkelijker over op bloemen, ook al door het feit dat de groentebedrijven moeilijk aan personeel kunnen komen. Het blijft wel zo dat men voorzichtig moet zijn met omschakelen. Er bestaat geen enkele garantie dat de netto meteropbrengsten in alle gevallen hoger zul len liggen. Omschakeling betekent in veel gevallen extra investeren. De bloementeelt daarnaast arbeidsintensiever, waardoor extra personeel aangetrokken moet worden. Verder mist men een stuk teeltervaring. Al deze punten samen geven aan dat menig tuinder voor een moeilijke keuze staat, waarin hij uiteindelijk toch zelf de beslissing zal moeten nemen. Paprika-prijs hoger. Voor zowel groene- als rode sorteringen is de prijs de afgelopen week opgelopen. Voor de groene paprika's was de vraag en de prijsvorming beter als voor de rode sorterin gen. De vraag naar rood is vrij gering op de West-Duitse markt. Vooral door het klei nere aanbod kon de prijs oplopen naar 1,90 per kilo. Het aanbod van groen onder ging geen verandering, er was hier duidelijk sprake van een sterke vraag. De gemiddelde prijs kwam op 1,95 per kilo. De totale aanvoer van paprika's zal ruim blijven. Voor de rode sorteringen wordt er op gelijkblij vende prijzen gerekend, de groene sorterin gen kunnen iets in prijs dalen. Tomaten De prijsvorming bij de tomaat heeft de afgelopen week geen verbetering ondergaan. Het pnjsverloop was dan ook teleurstellend te noemen. Op donderdag 15 september lag de gemiddelde prijs voor de A I op 87 cent per kilo. De resultaten van de tomatenteelt in het Westland komen volgens de ramingen van het L.E.I. tot 11-9-77 op 10,53 per m2. Vorig jaar was dit 11,64, in vergelijking met 1975 steekt 1977 weer gunstig af, toen was de opbrengst 9,25. Al met al een nogal sterk schommelend resultaat. Door de steeds stijgende kosten mogen de opbrengsten niet teruglopen, dit brengt dan ook de nodige zorgen en onzekerheid met zich mee. Een opvallend feit is dat de prijsvorming bij de vleestomaten, voor deze tomaten lag de prijs op donderdag 15 september op 1,80 per kilo. Er blijkt ook een groeiende belangstel ling voor deze teelt te bestaan. Voor de herfstteelt is er ook sprake van een toename in de oppervlakte. In het voorjaar bedroeg de oppervlakte vleestomaten 10% van de totale landelijke oppervlakte. Voor de herfstteelt is dit gegroeid naar 15%. Mis schien liggen hier goede toekomstmogelijk heden. Aubergine De aanvoer van aubergines begint nu lang zaam af te nemen. Er wordt niet meer gerekend op grote pieken in de aanvoer. Gezien de aangeplante oppervlakte wordt er wel gerekend op aanvoeren die groter zullen zijn als in 1976. De prijs is de afgelopen week behoorlijk gestegen, dit werd mogelijk door een kleinere aanvoer en een goede exportvraag. De gemiddelde prijs bedroeg 3.24 per kilo. Voor de komende week wordt er op gelijkblijvende prijzen gere kend. Bij het opstellen van een teeltplan zal door menigeen al eens met een scheel Ca naar de resultaten van deze teelt geilet zijn. Ma Er wordt daar voor volgend jaar gere^u op een uitbreiding van deze teelt. Hof^ zal de uitbreiding beperkt zijn, want i weten zich de gevolgen van een storm? ge uitbreiding van enkele jaren terug wel te herinneren. De najaarspiek in de aanvoer van kom] mers lijkt de afgelopen week gepasseeipP zijh. De prijzen hebben zich in lichte kunnen herstellen. Het is niet zo da meteropbrengsten al met sprongen sti, Op menig bedrijf moet er nog voor een bedrag geveild worden om de opgei Cl achterstand in te halen. Er wordt gerei op een langzaam oplopende prijs. De voer van spruiten blijft fors toenemen had aanvankelijk tot gevolg dat de pii daalden. De afgelopen week ging deze niet meer op, de gemiddelde prijs laj 1,39' per kilo. Uit voorgaande jaren tj dat het moeilijk is om de prijs voor spril vroeg in het seizoen te voorspellen, groter wordend aanbod hoeft voor dit gi dus geen lagere prijs tot gevolg te heb De markt wordt al enige weken in rDR mate van prei voorzien, dit heeft tot g$ d dat de prijs nagenoeg gelijk blijft en 'ati de 55 cent per kilo ligt. Hetzelfde kanu g andijvie gezegd worden, een ruime aargev en een prijs die op 44 cent per kilo kvot Voor sla lag de gemiddelde prijs op 28iar per krop. Deze prijs lijkt zich de komwaï tijd goed te kunnen handhaven. Waspei nog steeds spotgoedkoop, nl. 14 cent pei al Voor bloemkool varieerde de prijs va) g« cent tot 1,30 per stuk, afhankelijk vaihe grootte. Door een kleiner wordend aai^e, zal de prijs langzaam oplopen. eft Sin De gladiolen hebben het nog steeds niet kunnen halen; de klad zit er lelijk in en het is eigenlijk van begin aan niet best geweest. Van gemiddelde prijzen vermelden we met tussen haakjes die uit dezelfde week van het vorig jaar: anjers 23 (40), troschrysanten 36 (29), freesia 15 (34) irissen 25 (42), snijgroen 1 67 (1.21), leliekelken 68 (89), lelietakken 29 (69), grote rozen 22 (23), kleine rozen 16 (13). Opvallend is het enorme verschil in aanvoer van freesia, nu ruim drie miljoen bos tegen nog geen half miljoen vorig jaar. Geen wonder dat de gemiddelde prijzen zich ruim halveerden. Dat geldt zowel voor de dubbe le- als enkele freesia. Van anjers met een aanvoer van ruim drie miljoen was de aan voer ongeveer een miljoen groter dan vorig jaar en ook dat tekent zich af in het prijs- beeld. Hoewel van troschrysanten met bijna 4 miljoen het aanbod een half miljoen hoger lag, stak de prijs nu gunstig af tegen vorig jaar. Ongunstig beeld Meer ongunstig was het prijsbeeld voor de irissen, ook al lag de aanvoer op vrijwel gelijke hoogte. Iets dergelijks deed zich voor Zo kan men zaterdag 24 september in de veiling Utrecht en omstreken zijn eigen bloemetje kopen op de laatste dag van de grote bloemenshow die daar gehouden wordt in verband met het 60-jarig bestaan van de veiling j met freesia. Met ruim twee miljoen trosan- jers in het vorig jaar, gemiddelde prijs toen 37 cent, valt het te begrijpen dat de ruim vijf miljoen die nu werden aangevoerd het met 22 cent moest doen. En wat trieste zaak was het met de lelietakken,waarvan rond een miljoen meer werd aangevoerd dan vorig jaar, maar de prijs nu gemiddeld 29 cent was en vorig jaar 69 cent, waarbij het voor kwam dat nu en dan doordraai plaats vond. De rozen brachten het er niet zo slecht. Gezien de huidige weersomstandighe valt te verwachten dat in de nu gelde situatie in de bloemenhandel weinig vei1 dering zal komen. In het algemeen r| worden gesteld, dat de kwaliteit van bloemen uitstekend is, hetgeen mogelijk door de kopers van het wekelijkse b< bloemen zal zijn ontdekt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 8