,Hoe zullen we ze noemen, Siem?" f Nederlandse visser in Denemarken geboycot an Thijn geïrriteerd door CDA Vis laat zich geen tweede keer vangen Binnen één minuut en tien seconden zes kinderen voor het echtpaar Nijssen Cor Coster houdt de pers buiten rroningers op idwaalweggetjes «naar hun werk WNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 19 SEPTEMBER 1977 PAGINA De flatwoning van Corrie en Siem Nijssen aan de Van Ruys- daelstraat in Heemskerk, waarin zij onmogelijk hun zesling kun- nen onderbrengen. In de buurt wist men overigens nauwelijks dat de heugelijke gebeurtenis had plaatsgehad. De flat worden voornamelijk bewoond door Spanjaarden die evenals Siem bij Hoogovens werken. Een van de buren wist nog niets van de unieke bevalling. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Cornelia Jacoba Aafje Nijs sen (28) glimlacht stil voor zich heen, doet een moment haar ogen dicht, knijpt in de hand van haar man en vraagt dan weifelend: „Hoe zullen we ze nu noemen, Siem?" Aan het witte kraambed in het Leids Academisch Ziekenhuis blijft het even stil. Siem Nijssen (28), van de ene op de andere dag vader van twee zonen en vier dochters, kan je bij wijze van spreken zien denken aan de geboorte van al die andere meerlingen van de afgelo pen jaren elders op de wereld. Sommigen kregen nooit een naam. Ook de vierling die zijn vrouw eerder kreeg was overleden. Hij schudt even het hoofd om sombere gedachten die de kop opste ken, van zich af te zetten. Want heeft prof. Bennebroek hem niet verzekerd dat dit keer de levenskansen van zijn kinde ren groot zijn? En behield die moeder in Kaapstad een paar jaar geleden ook niet al haar kinderen? Drie zonen en drie dochters kreeg die toen. En ze maken het nu toch ook alle zes prima. Hij lacht terug naar zijn vrouw, die met grote ogen en opgewonden blosjes in de kussens ligt Siem en Corrie Nijssen zijn niet verrast door het grote kindertal dat ze moeten gaan opvoeden. Toen Corrie met een hormonenkuur begon, had de dokter haar al gewaarschuwd dat de kans op een meerling groot was. Maar wat gaf ze daar toen om. Ze wilde toch dolgraag kinderen? En toen ze eenmaal weer in verwachting was, hadden zij en haar man de mededeling van de gynaecoloog dat ze wederom op meer dan een twee- of een drieling konden rekenen, rustig opge vat Begin augustus was ze in het Academisch Ziekenhuis in Leiden opgenomen .en werd ze het middelpunt van een hele staf van medici onder leiding van prof. dr. J. Bennebroek Gravenhorst. Elke dag twam Siem haar na zijn werk bij de floogovens opzoeken. Samen leefden ze Een deel van het uit vijftien man bestaande medisch team in de verloskamer van het Academisch Ziekenhuis in Leiden, zoals de televisie dit gisteravond in de huiskamers bracht. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Cor Coster daartoe aangezocht door bet Acade- misch Ziekenhuis in Leiden, heeft de zorg voor de publici teit rond de zesling en de ou ders op zich genomen. En de gevolgen daarvan waren al direct merkbaar. Coster, di recteur van het bureau Inter- Football en meer bekend als schoonvader van Johan Cruyff, adviseerde het ziekenhuis alle vertegenwoordigers van publi- citeits-media de toegang tot het ziekenhuis te ontzeggen. Voor bet NOS-journaal kwam zijn advies echter te laat. Daar in zijn gisteren beelden van de geboorte getoond, vervaardigd door de audio-visuele dienst van het ziekenhuis. Coster: ,JHet gezin mag niet het slach toffer van een publiciteitslawi- ne worden. Dat moet allemaal gekanaliseerd worden. En dan is er natuurlijk ook nog een financieel belang. toen naar het grote moment, dat gister morgen om kwart over tien aanbrak. Op dat moment bracht de anesthesist prof. dr. Johan Spierdijk haar onder narcose' en maakte professor Bennebroek vervol gens de insnede. Maar liefst acht andere medici onder leiding van de neo-natho- loog prof. J. H. Ruys, een specialist in voortijdige geboorten, stonden klaar om de boorlingen op te vangen. Twee meer dan strikt nodig, want binnen één minuut en tien seconden kregen zes van hen een kind aangereikt van prof. Bennebroek. Eerst een meisje, toen een jongen, vervol gens nog een meisje en Weer een en nog een en tenslotte weer een jongen. En zo op het eerste gezicht allemaal kernge zond. De hele bevalling werd in kleur opgeno men door de audiovisuele dienst van het ziekenhuis. Voor wetenschappelijke- en onderwijsdoeleinden, zo heet het offi cieel, maar een paar beelden werden al spoedig afgestaan aan het NOS-journaal, dat dankzij een tip vanuit het ziekenhuis van tevoren al op de hoogte was van de bijzondere bevalling en daarom het pri- meurrecht claimde. De voorlichtingsdienst van het Acade misch Ziekenhuis draaide inmiddels op volle toeren. Vader, moeder en baby's Nijssen en de overie familieleden werden onmiddellijk voor de buitenwereld lees nationale en internationale pers afge schermd. Vervolgens rekende ze het tot haar taak een manager te vinden om de verdere publiciteit rondom het gezin Nijs sen te verzorgen. Voorlichter Eelco Groe- nevelt kwam al gauw op de naam van Cor Coster, directeur van het bureau Inter Football, maar beter bekend als schoonvader van Johan Cruyff. Wie meer dan hij had bewezen geld te kunnen slaan uit dergelijke zaken? Vader Nijssen ging onmiddellijk akkoord. Eelco Groenevelt: „Cor Coster heeft uit- stekende internationale perscontracten. Niet dat de financiële aspecten op de eerste plaats komen. Dat komen natuur lijk de ouders en de kinderen. Maar je moet niet vergeten dat de ouders nu voor enorme problemen komen te staan. Daar bij moeten ze hulp hebben en dat kan het beste wanneer de financiën goed zijn geregeld. Wij van het ziekenhuis zullen ons uiteraard ook met de nazorg bezig houden. We hebben bijvoorbeeld al een maatschappelijk werkster ingeschakeld om de eerste problemen het hoofd te bieden. Die moet bijvoorbeeld voor rui mere huisvesting zorgen." Corrie en Siem Nijssen wonen tot nu toe in een flat van de Hoogovens aan de Van Ruysdaelstraat in het centrum van Heemskerk. Burgemeester J. H. Kok van deze gemeente heeft gisteravond al con tact opgenomen met wethouder Van Her pen van Sociale Zaken om te overleggen wat hem te doen stond. De heer Kok, pas sinds 1 juni burgemeester van Heems kerk: „Die huisvestingsproblemen zullen we samen met Hoogovens best aan kun nen. Daar twijfel ik geen moment aan." Burgemeester Kok heeft vandaag een bezoek gebracht aan de kraamvrouw om '"haar de felicitaties van zijn held gemeen te over te brengen. Hij zal waarschijnlijk voorlopig een van de weinigen zijn die moeder en kinderen gratis te zien en te spreken krijgen. Want Cos Coster zal er wel voor zorgen dat anderen er dik voor moeten betalen. - KOPENHAGEN (ANP) De Nederlandse schip per die pogingen onderneemt om zijn boot onder Deense vlag te laten varen en daarmee de vangst beperking te ontduiken die hem door de Neder landse regering is opgelegd, wordt door de Denen behoorlijkk dwarsgezeten. Volgens de Deense wetten zou het alleen nodig zijn een besloten vennootschap op te richten met in het bestuur twee Deense staatsburgers. Maar de Deense dienst voor de koopvaardij controle heeft laten weten dat, ook al kwam het schip onder Deense vlag te varen, er weinig kans bestaat dat het mag uitvaren. Volgens deze dienst zou de schipper een Deen moeten zijn en zou het de voorkeur genieten wanneer ook de bemanning deze nationaliteit had. Voorts hebben timmerlie den, monteurs en andere vaklieden in de haven waar het schip ligt aangemeerd, geweigerd om voor het Nederlandse schip werkzaamheden te verrichten die nodig zijn om het aan te passen aan de eisen van de Deense koopvaardijcontrole- dienst. De Deense advocaat die voor de Nederlan der de registratie onder Deense vlag zou verzorgen heeft bovendien zijn opdracht teruggegeven. Ambtenarenbonden betreuren aparte demonstratie NGL. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Algemene bond van ambtena ren, de Katholieke bond van overheidspersoneel en de Algemene bond van onderwijzend personeel betreuren het dat het Nederlands Genootschap van Leraren vrijdag zelfstandig een demonstratie opzette terwijl het wist dat de drie bonden op zaterdag 24 september een onderwijsmanifestatie hadden gepland. „Daardoor wordt op zijn minst de schijn gewekt dat de onderwijsbonden verdeeld zijn", aldus de drie hoofdbesturen. Op de manifestatie in Den Haag, waar onder meer minister Van Kemenade op wordt verwacht, willen de drie organisaties een radicale omschakeling van het personeelsbeleid voor de hele onderwdjssector voorstellen. De bonden willen onder meer verrui ming van de werkgelegenheid voor onderwijzend personeel door verkleining van de klassen. (Van een onzer verslaggeefsters) «STERDAM - Dat het CDA er de tijd r neemt om de voorstellen van de infor- lateurs (Veringa en Den Uyl) te bestuderen i te bespreken is voor PvdA-fractieleider Éan Thijn „een bron van toenemende irrita- rij werken al maanden met verschillende ipo's" aldus de socialist die volgens zijn De formatie wordt op het ogenblik opgehou den doordat het CDA met name de positie van het bijzonder onderwijs duidelijk wil zien vastgelegd nu het waarschijnlijk is dat de huidige PvdA-minister Van Kemenade ook in het komende kabinet de onderwij s- portefeuille zal beheren. Daartoe heeft CDA- fractieleider Van Agt zaterdag een aantal wijzigingen op de voorstellen van de infor mateurs ingediend. Volgens Van Agt begint de vermoeidheid een rol te spelen. „De gesprekspartners zijn mensen die elkaar graag mogen maar langzamerhand op el kaar uitgekeken raken", aldus de heer Van Agt zaterdag na het informatie-overleg. Van daag gaan de heren verder waarbij onder meer volkshuisvesting, het emancipatiebe leid en het stakingsrecht aan de orde zullen komen. én dode, !én jewonde t#ij een auto-onge- 'ial in IJmuiden is weekeinde èèn om het le- gekomen. Zijn nede-inzittende aakte zwaar ge- De auto wam door nog on tkende oorzaak in iet Spuikanaal te recht. NIEUWE STUDIE RICHTING: regionale wetenschappen GRONINGEN Aan de econo mische faculteit van de Rijksu niversiteit te Groningen begint in 1978 een nieuwe studierich ting, die van de regionale we tenschappen. Ter introductie van de nieuwe studierichting wordt deze week van dinsdag tot en met vrijdag een sympo sium gehouden met internatio naal vermaarde sprekers uit binnen- en buitenland. Ruimte lijke ongelijkheid en regionale ontwikkeling is het thema dat de eerste twee dagen van het symposium aan de orde komt Er worden vraagstukken be handeld waarmee het beleid da gelijks in aanraking komt. ■IVieuw verkeersplan Ibe P' (Van een onzer ver- slaggevers) fa GRONINGEN ir Menig doorgewinter de automobilist uit Groningen heeft van daag met een platte- grondje in de hand rijn weg moeten zoe ken door zijn stad. Ook voor andere weggebruikers uit het Groningse had vanmorgen een in grijpende verande ring plaats in hun rijgewoonten. Reden van deze verwarring is de invoering van het meest ingrijpen de verkeersplan dat Groningen ooit heeft gekend. Alle door gaande verkeer is na melijk vandaag in de binnenstad van Gro ningen onmogelijk geworden. Voor de invoering van het plan was alle doorgaande verkeer op het centrum van de stad gericht. Auto mobilisten die nu van de ene naar de ande re wijk willen rijden kunnen dat niet meer doen via het cen trum, maar moeten terug naar een ring weg om de stad. De binnenstad kent al leen nog maar een- richtingswegen. Om de nieuwe situatie het hoofd te bieden had het Groninger gemeentebestuur au tomobilisten en ande re weggebruikers aangeraden thuis al vast aan het „droog zwemmen" te gaan. Door het nieuwe ver keersplan hoopt de gemeente Groningen een eerlijker verde ling van de ruimte te krijgen voor alle weggebruikers. Het Groningse zakenle ven heeft tegen de nieuwe verkeersinde- ling maandenlang ge protesteerd. Een van de grootste modeza ken van de stad spande vanmorgen tegen de gemeente een kort geding aan. COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIE Duizenden leden van de Communistische Partij Nederland en sympathisanten hebben zaterdagmid dag een demonstratieve optocht door Den Haag gehouden. De stoet trok van het Congresgebouw in de residentie naar het Binnenhof. De demonstra tie was met name gericht tegen de slechte econo mische situatie in ons land en tegen de neutronen-* bom. In het Congresgebouw hielden de demonstranten een protestbijeenkomst. Daar deed èèn van de CPN-leiders, Fre Meis, een aanval op het sociaal- economische beleid in ons land. Hij stelde dat het kapitalisme nog steeds teveel de vrije teugel gela ten wordt. UTRECHT Een vis die na eenmaal te zijn gevangen is te ruggezet, laat zich een tweede keer moeilijker vangen. Daar mee heeft men een objectieve aanwijzing dat de vis het ge vangen worden als onaange naam ervaart, terwijl de visser er het bevredigende gevoel aan overhoudt dat de vis niet zo'n stom en weerloos slachtoffer is als tegenstanders van de sport visseri j nogal eens willen sug gereren. Prof. dr. F. Verheijen, hoogle raar aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, vertelde dit zaterdag op een studiedag van de Neder landse Vereniging van Sportvis sersfederaties. Het leek hem in het belang van de visser, het gevangen worden voor de vis zo weinig mogelijk onaangenaam te doen zijn. Hierdoor vergroot hij immers de kan§, dat die vis zich een volgende maal wel weer laat verschalken. Hoe goed een eenmaal gewaarschuwde vis voortaan op z'n tellen past hangt wel af van de vissoort en van het aas waarmee hij gevan gen is. Op de vraag of een vis pijn kan hebben had de professor geen definitief antwoord. Daarnaar is nog niet voldoende onderzoek verricht. Aan een vis die vol gens de regels van de kunst aan de haak is gevangen en even daarna in een aquarium wordt bekeken valt niets te bespeuren wat op pijn zou kunnen wijzen. Maar argumenten voor de ver onderstelling dat hogere dieren, waaronder vissen, in enigerlei vorm subjectieve ervaringen als plezier, angst en pijn hebben, zijn in de literatuur wel te vin den. In ieder geval hebben vis sen een vrij gecompliceerd voor stellingsvermogen omtrent hun omgeving en kunnen ze door dressuur tot indrukwekkende leerprestaties worden gebracht. Het is de mens toegestaan voor zijn plezier dieren, meer in het bijzonder vissen, te vangen, vond de hoogleraar. Onderdelen van de voortplanting en de voedselverwerving worden door hogere dieren bij wijze van „ple zierig spel" veelvuldiger bedre ven dan voor het eigenlijke doel noodzakelijk is de kat speelt met de muis, de snoek met zijn prooivis en het maken van een principiële scheiding tussen de ethische mens en het niet ethische dier leek prof. Verheij en ongegrond. Dr. Beukema van het Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee, vond dat er voor een gesloten seizoen en een mini mum-maat voor witvis eigenlijk geen goede argumenten meer zijn te verzinnen uit een oog punt van doelmatig visstandbe- heer. Paaiende vissen laten zich door mensen aan de waterkant nauwelijks storen en het is ook niet nodig dat iedere vis op zijn minst eenmaal in zijn leven of haar leven paait. Een vis kan zoveel eieren produceren dat het aantal eieren niet snel be perkend is voor het voortplan- tingssucces. De minimum-maat, voor brasem en kolblei al enige jaren geleden opgeheven, zou volgens dr. Beu kema voor alle soorten met een doorgaans goede voortplanting wel kunnen verdwijnen. Voor een maximum-maat zou nog meer te zeggen zijn: men be schermt dan speciaal de groot ste exemplaren, die de meest aantrekkelijke buit voor de sportvisserij vormen en een vis water extra aantrekkelijk ma ken. Beukema wilde aan de sportvis sers zelf veel invloed geven op de beheersmaatregelen. Nu steeds meer visstanden onder het beheer van hengelsportver enigingen komen, kunnen veel landelijke regelingen vervallen' om, daar waar dit nodig geacht wordt, plaats te maken voor in vergunningen geregelde maatre gelen per viswater. Dr. Beukema vertelde dat an derhalf miljoen sportvissers, die gemiddeld ieder zo'n 200 uur per jaar vissen, een geweldige druk uitoefenen op de visstand in onze binnenwateren. Laat men het IJsselmeer, waar maar weinig gehengeld wordt, buiten beschouwing, d?n worden er per hectare per jaar duizend tot tweeduizend visuren gemaakt. De grens voor het geregeld goed vangen van grote vissen als snoek en karper ligt echter dich ter bij honderd dan bij duizend hectare per jaar. De jaarlijkse vernieuwing van de witvisstand (brasem, voorn en dergelijke), te stellen op ongeveer honderd ki lo per hectare, kan bij een voor de vissen plezierig vangtempo in 200 visuren zijn weggevist. Ver reweg de meeste gevangen vis sen worden wel teruggezet, maar al gauw vist men dan op ervaren vissen, die zich moeilijk een tweede keer laten pakken. Bij een visserijdruk van meer dan duizend uur per hectare,, zal men vrijwel iedere vis boven een bepaalde groootte jaarlijks op z'n minst eenmaal moeten vangen om nog een .beetje vangstsucces te hebben. Bij een druk van vele duizenden uren per hectare moet men de vis niet meer terugzetten maar juist meenemen, zodat de visstand voortdurend aangevuld kan worden uit kwekerijen of weinig met de hengel beviste wateren. Aardappeloogst 20 procent hoger DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse oogst van consump tieaardappelen zal in 1977 ruim twintig procent groter zijn dan vorig jaar. Dit blijkt uit de voorlopige oogstraming van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Niet alleen heeft de gemiddelde hectare meer aardappelen opge leverd dan in 1976. Ook het met consumptie-aardappelen be teel de oppervlak was 8.900 hectaren groter. Het CBS verwacht een totale opbrengst van 3.354 mil joen kilo (incl. uitval) en van 2.980 miljoen kilo exclusief uit val. Dat is respectievelijk 21 en 23 procent hoger dan vorig jaar. Korte zitting Staten-generaal gesloten (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Namens de Ko ningin heeft minister de Gaay Fortman (binnenlandse zaken) vanmiddag de zitting-1977 van de Saten-Generaal gesloten. De minister memoreerde in zijn korte toespraak dat deze zitting slechts enkele maanden ge duurd heeft (van begin juni af). Desondanks en ook ondanks de demissionaire status van het ka binet-Den Uyl is er veel werk verricht, aldus de minister. En kele belangrijke maatregelen van wetgevende aard kwamen tot stand. Verder kan gedacht worden aan 'de debatten naar aanleiding van de beëindiging van de gijzelingsacties in Drente en over de afsluiting van de Oosterschelde. Verhoging AWBZ-premie voorgesteld UTRECHT (ANP) De zieken fondsraad zal voorstellen om het premiepercentage van de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (AWBZ) voor 1978 op 2,87 te brengen. Het gemiddeld I percentage over dit jaar is 2,65. Dit staat in een ontwerp-advies dat de ziekenfondsraad donder dag in zijn vergadering zal be handelen. Daarna gaat het ad vies - al dan niet gewijzigd - naar staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) en minister Boersma (Sociale Zaken). Om voor volgend jaar een sluitende rekening te krijgen, zou de AWBZ-premie volgens de zie kenfondsraad tot 2,89 pet moe- 4^n worden verhoogd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7