Wethoudersduo opent clubhuis Klein Matilo Woningbouwverenigingen gaan gezamenlijk onderhoud plegen liiiiMiiigisffl 'LODEWUKSKERK FEESTELIJK IN HET JUBILEUM- BONNETJE GEZET Leidato-huishoudbeurs trok 60.000 bezoekers DE KOOI STAPT NAAR G.S. 1 I NfVANDAG 19 SEPTEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Oud-deken doopt 1,Haringpleintje LEIDEN Tot in alle hoeken en gaten en tot op de meest {onmogelijke plekjes op de balkons was gisteren de 500-jarige (Lodewijkskerk aan het Steenschuur in Leiden gevuld met zo mogen we toch wel stellen „vrienden van de Lodewijk" van binnen de citykerkparochie, maar meer nog van daarbuiten. Bnpe plechtige Hoogmis, met als hoofdcelebrant de pauselijk internuntius in Den Haag, mgr. John Gordon, was gevat in veel itttfraaie zang Parochieel koor een „Vox Laeta" uit Roelofarends- veen als „troetelkind" van organist-dirigent Jan van der Meer) en in een prachtige bloemensier in naj aars tin ten van paars en violet. !ln de parochiezaal was nadien voor een grote hand vol genodig- "Iden een bijeenkomst om de viering wat minder sacraal nog ïer luister bij te zetten. Onder hen de internuntius, oudpas- >rs, sub-deken pater C. van Vliet, kerkbestuur, wethouder B. isterman namens het Leids gemeentebestuur, maar ook „vaste ïsten" zoals oud-burgemeester Van Kinschot en zijn vrouw die jaren de Lodewijk een warm hart toedragen. Niet voor niets de heer Van Kinschot Commandeur in de Orde van St. Jregorius. Na de hooggestemde begroeting door pastoor Alb. freeburg overhandigde de heer Jan Doove het eerste exem- )laar-in-dummyvorm van het door hem en twee mede-auteurs [eschreven jubileumboeek „Vijf eeuwen kerk aan de gracht", 'astoor Saers, voorganger van pastoor Vreeburg, had op een pelgrimsreis naar Santiago de Compestella in Spanje, waar St. Jacob de Meerdere begraven moet liggen, een rood kazuifel van Romeinse snit van een vicaris los kunnen krijgea Het kazuifel verd in grote dank door de Lodewijk aanvaard. Zoals patoor /reeburg het uitdrukte: „Een fraai relatiegeschenk binnen de Jan Doove overhandigt het jubileumboek aan pastoor Vreeburg heilige driehoek Santiago, Leiden en Roelofarendsveen waar pastoor Saers het herdersambt vervult. Onder zonnige omstandigheden kreeg het binnenpleintje tussen kerk en pastorie een eigen naam. Oud-deken Haring onthulde een straatnaambordje .Haringpleintje", op historische gronden tevens, want op 3 oktober 1574 werden hier de eerste wittebro den en (pekel)haringen aan het nooddruftige Leidse volk uitge deeld. De stichting St. Jacobsgasthuis schonk een „oud-Leidse" straatlantaarn, uit Veere afkomstig, die op het Haringpleintje een plaats zal krijgen. Volgend jaar met Oud-Hollandse markt LEIDEN Bijna zestigduizend personen bezoch ten de Leidato-huishoudbeurs "77. Dit aantal bleef iets onder dat van vorig jaar, toch kijkt het Leidato-bestuur met tevredenheid terug op de tien dagen beursgeweld- „Er zijn goede zaken gedaan", aldus Leidato-secretaris J. Van Zijp. „Veel standhouders hebben zich al voor volgend jaar ingeschreven. Dat wil toch wel wat zeggen". Voor het iets teruglopende bezoekersaantal heeft de heer Van Zijp geen pasklare verklaring. Moge lijk is de passiviteit van de standhouders hier debet aan. Er is de afgelopen week niet bijzonder veel gedemonstreerd en juist demonstraties raken huishoudbeursen visueel aantrekkelijk. Vandaar ook dat het Leidato-bestuur alvast aan het „stoeien" is gegaan met een enigzins andere opzet voor volgend jaar. Behalve de gebruikelijke stand zal dan ook een markt in Oud-Hollandse stijl onderdeel van de huishoudbeurs uitmaken. Deze markt zal worden ingericht op het terrein voor de Groenoordhallen. Op de markt zullen beoefenaren van oude ambachten aan het werk te zien zijn. „Maar ook op de beurs zelf worden de standhouders aangespoord tot activiteit", aldus de heer Van Zijp. „Was het dit jaar zo dat er alleen bijvoorbeeld keukens te zien waren, volgend jaar zullen we de standhouders vragen ook daadwerke lijk een keuken te bouwen in de stand". In de stand van de Leidse Courant op de Leidato waar de Leidato-bezoekers overigens dit jaar een drukpers aan het werk hebben kunnen zien had gistermiddag de prijsuitreiking van de vakantiefo towedstrijd plaats. Alle prijswinnaars op één na I waren met hun naaste familieleden in de stand om uit handen van de voorzitter van de jury, LC chefredactie W. Buijteweg de prijzen in ontvangst te nemen. COURN 'EN Wethouder D. Tes- van onderwijs en wet- Ier C. Waal van stadsont- Ikkeling hebben gistermiddag H uitbreiding van club- en ^urthuis „Klein-Matilo" aan Zaanstraat officieel geo- id. De twee wethouders stap- i door een deur vaif crepe-pa- i Oer heen, hetgeen het teken het in groten getale opge- 3 men publiek was om het ver- uwde buurthuis te betreden, j) spoedig bleek het uitgebrei de clubhuis nu reeds te klein. Sl|jdens een feestelijke bijeen- mst, in de verbouwde' grote Mal van het buurthuis legde Hthouder Tesselaar er de na- Huk op dat het huidige „Klein- ®tilo" in fe^te nog een nood- orziening is. Hij stelde de )g van het bestuur van de c chting „Meerburg" te delen ■n^t de Rivierenwijk hard aan pin permanente stenen buurtac- ilitjmmodatie toe is. „Het geld ontbreekt ons evenwei om dit op korte termijn te verwezenlij ken" aldus de heer Tesselaar. Stichtingsvoorzitter. P. van Dijk dankte de vele vrijwilligers die hadden geholpen de uitbreiding zo snel mogelijk te verwezenlij ken. Hij vroeg de wethouder voorts om een tweede beroeps kracht in „Klein Matilo". „Een groot aantal buurtbewoners neemt deel aan de vele activitei ten, die wij in dit clubhuis van de grond hebben gekregen" al dus de voorzitter. Na de officiële opening was er „open huis". Voor vele buurtbe woners was dit aanleiding om de uitbreiding te bezichtigen. Vandaag zijn de seizoenactivi teiten in het clubhuis van start gegaan. Prijswinnaars van de L. C. vakantiefotowedstrijd geflankeerd door leden van de Leidata-organisatie en L. C. redactie iEIDEN- Vier Leidse woningbouwkorpora- s zullen gebundeld in een stichting in de X>p van 1978 het technisch woning beheer 1 5000 Leidse woningen gaan verrichten, t gaat om de Protestants Christelijke Woningbouwvereniging, De Goede Woning, t Tuinstad wijk en Ons Doel die onlangs idergebracht zijn in de Stichting centrale Mhnische dienst voor woningbouwkorpo- [aties te Leiden. In eerste instantie zal het echnisch beheer betrekking hebben op de atie en de uitvoering van het onder- I van het gezamenlijk woningbezit De besprekingen die tot de oprichting van «e Stichting C.T.W. hebben geleid zijn con creet gestart in september 1975. Hiertoe was een voorlopig bestuur in het leven geroepen, dat door een landelijke overkoepelende or ganisatie, het N.C.I.V., begeleid en geadvi seerd werd. Toen na de eerste voorberei dingsfase de blauwdruk ten behoeve van het samenwerkingsverband door de vier vereni gingen goedgekeurd was, besloot men tot de oprichting van de C.T.W. Tijdens de tweede besprekingsfase toonden de technische me dewerkers van de korporaties zich al snel bereid om met elkaar te gaan samenwerken. Bij dit overleg werden ook de vakbonden betrokken. Een sociaal statuut en de instel ling van een personeels raad werden in dit verband voorbereid. De inmiddels gestarte derde fase behandelt de werving van enkele staffunctionarissen en de realisering van een gezamenlijke huis vesting. In 1978 zal de C.T.W. gefaseerd >perationeel worden; zij al dan ongeveer 30 medewerkers in dienst hebben. Het definitieve bestuur van de Stichting C.T.W. bestaat op dit ogenblik uit 8 perso nen; twee leden per deelnemende woning- korporatie. Als voorzitter fungeert de heer W.F. Laman, als secretaris de heer J.F. Meerburg en als penningmeester de heer P.J.: Smits. De vier in de Stichting C.T.W. deelnemende woningkorporaties zijn er van overtuigd dat zij door bundeling van krach ten op technisch gebied aanzienlijk beter kunnen gaan opereren dan voorheen het geval was. LEIDEN/- De stichting Wijkcomité De Kooi beeft Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland gevraagd goedkeuring te onthouden aan het gemeentelijk plan tot reconstructie van de Sumatrastraat in Leiden. Ook wil het wijkcomité, dat G.S. het gemeentebestuur verplicht zich te houden aan een eerder genomen raadsbesluit voor een nieuwe wegencircula- tieplan inclusief een voetgangerstunnel op het kruispunt Sumatrastraat-Surinamestraat-Paramaribostraat.raadsbe- sluit tot reconstructie van de Sumatrastraat al bij de Kroon voor vernietiging danwel opschorting voorgedragen. Het wijkcomité is van mening, dat de nieuwe brug gekoppeld aan een gereconstrueerde Sumatrastraat voor de wijk een levensgevaarlijke situatie oplevert Toezeggingen van het gemeentebestuur als zou de brug pas worden opengesteld nadat de beveiliging van de Sumastrastraat optimaal zou zijn, zijn volgens het wijkcomité niet nagekomen. Het afwijzen van het tunnelplan op, volgens het wijkcomité, foutieve verkeerstellingen, wordt aangevallen. Hengelaars Het viscollege HSV heeft dit weekeinde een redelijke vangst gehad in de Rechtzijl. De wedstrijd werd gewonnen door P. Wondergem met 43 stuks met een totaal gewicht van 5450 gram. Tweede werd F. Boot met 34 stuks en 4345 gram. Majoretten-successen De Leidse majoretten-groepen Pauline, Kooigirls, Aktief en Golden Green Stars hebben deelgenomen aan een groot festival in Lisse. Vierentwintig groepen uit het gehele land namen aan de charitatieve manifestatie deeL De prestaties van de Leidse groepen kwamen niet geheel tot hun recht door het wat klein uitgevallen podium. Mede daardoor wist men zich niet in de top van de einduitslag te nestelen. Wel bereikten alle Leidse groepen de eerste tien met als beste de Golden Green Stars op een zesde plaats. Op 3 oktober nemen de groepen deel aan het festival op de B ree straat. Brasil Tropical „BraslI Tropical" is de titel van een avondvullend program ma dat een groepje jeugdige Brazilianen woensdag 21 september in de Leidse Schouwburg brengt. De voorstelling begint om kwart over acht Het groepje Brazilianen ontmoette elkaar bij de geliefde sport Capoeira. Een budo-sport waarbij men voornamelijk de handen beweegt en uitsluitend met de voeten treffers maakt. De Brazilianen besloten hun geliefde en spectaculai re sport te verwerken tot een theatraal-acctractieve show, waarbij al gauw het idee bovenkwam ook andere typische aspecten van het Braziliaanse leven op het toneel te vertol ken. Zo ontstond een avondvullend spektakel met Brazi liaanse ritmen, liederen en dans. Promoties De heer C. Plug is onlangs aan de Leidse Universiteit gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en de natuurweten schappen. Zijn proefschrift had als titel: „Crystal Chemistry and Magnetic Porperties of Ternary Rare Earth Sulphides". De heer H. v.d. Veen promoveerde tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proefschrift getiteld: „Multi- parametrale behandeling van de ontledingssnelheid van 5.5 digesubstitueerde barbituurzuren in alkalisch milieu". De heer A. Visser promoveerde eveneens tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Zijn proefschrift had als titel: „Angular Momentum Alignment in Molecular Beams as Studied by Laser-Induced Fluorescence". Studium Generale De Leidse Universiteit heeft dit jaar drie onderwerpen voor haar Studium Generale: „Vindplaatsen van God", „Wijsbe geerte, wereld- en mens beschouwing", en „criminaliteit vandaag". Het eerste onderwerp wordt 27 september en 4, 11 en 18 oktober gehouden in zaal 3 van het Academiege bouw. Het zoeken naar God wordt belicht vanuit de filoso fie, vanuit de christelijke traditie, vanuit de maatschappelij ke uitdagingen en vanuit de moderne religiositeit der innerlijkheid. De wijsbegeerte, wereld en mensbeschouwing is opgedeeld in vier onderdelen. De theosofie wordt 25 oktober en 1 november behandeld, de Calvinistische wijsbe geerte op 8 en 15 november, de humanistische wijsbegeerte op 22 en 29 november en de thomistische wijsbegeerte op 6 en 13 december. Alle bijeenkomsten hebben plaats in zaal 11 van het Academiegebouw. Het Studium Generale Crimi naliteit vandaag wordt gehouden op 27 oktober en 3, 10, 17 en 24 november zaal 11 van het academiegebouw. Alle bijeenkomsten hebben plaats van acht tot tien uur. Winterkleding beurs De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Unie van Vrijwilligers houden dinsdag 27 en woensdag 28 september weer een winterkledingbeurs in het voormalige Marinecom plex aan het Noordeinde. Van tien tot vier uur kan iedereen niet ouderwetse, vuile of versleten kinder- en dameskleding inleveren en zo goed als nieuwe tassen. De verkoop van de kleding is dinsdag van zeven tot negen uur 's avonds en woensdag van tien tot twee uur. Olijfboom Het Palestina Komitee houdt weer een serie informatiebijeen komsten over de achtergronden van het zogenaamde „Pales tijnse vraagstuk". Maandag 26 september is de eerste bijeen komst in het Leids Vrijetijdscentrum. De film „De Olijf boom" zal worden vertoond. De bijeenkomst begint om acht uur. De toegangsprijs is een gulden. Voorts staan vijf infor matiebijeenkomsten in vormingscentrum „Troef aan het Noordeinde op het programma. De bijeenkomsten, die alle om acht uur beginnen, zijn op 12 en 26 oktober en 9, 23 en 30 november. Tunnel De bewoners van de Marnixstraat en de Willem de Zwijger laan kunnen donderdag 22 september in het dienstencen trum aan de Van Hogendorpstraat hun zegje doen over de aan te leggen fietsers- en voetgangerstunnel in de kruising van hun straten. De gemeente heeft een nieuw plan gemaakt waarin aan de aanvankelijke bezwaren van de bewoners tegemoet wordt gekomen. Het komt erop neer dat de Willem de Zwijgerlaan twee meter wordt opgehoogd. De tunnel komt dan een meter lager dan het huidige wegdek. De bijeenkomst begint om acht uur. Rehabilitatie De bewoners van de Voorstraat zullen zich woensdag 21 september buigen over de plannen van de gemeente met betrekking tot de rehabilitatie van de Voorstraat De bijeen komst wordt gehouden in clubhuis De Mirt, Lage Rijndijk 64. Aan de orde komen de volgende onderwerpen: nieuwe riolering, verbetering van bestrating en openbare verlichting, het maken van brandgangen, onderhoud van verbetering van de woningen en de vraag of er een wegverbinding moet komen via het terrein van Boot naar de Sumatrastraat De bijeenkomst begint om acht uur.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3