Wouter Fok ontdekt zichzelf realiteit Profetie van basketbal- coach Janboers wordt dankzij goede taktiek Revanche van hockeyers SPORTTRIBUIME Italië contra Australië in finale DC LEIDSE COURANT, PAGINA 2C ZEIST Wouter Fok heeft zichzelf ontdekt. Die con clusie kon gisteren worden getrokken, nadat de lange Oegstgeestenaar In het Davls Cuptennisduel tegen Griekenland (41) voor het beslissende (derde) punt had gezorgd door de Griekse nummer twee Ni kos Kelaldes in een merk waardige partij te verslaan. Jarenlang gold Wouter Fok als een verdienstelijke speler, maar dan ook niet meer. Tot zich dit laar enigszins een soort door braak begon af te tekenen. Eerst veroverde de student de nationale Indoortltel om onlangs tijdens de Neder landse „buitenkampioen schappen" de finale te be reiken. Tussen die twee evenementen In liet Fok nauwelijks iets van zich horen, hetgeen hij toen vlak na de NK zelf erkende door te zeggen dat hij dit jaar slechts twee keer goed had gespeeld: toeval lig wel In die twee toer nooien, waarin een titel op het spel stond. Zijn verrichtingen tijdens de Ne derlandse kampioenschappen be- zorgden de internationaal vrijwel volkomen onervaren Wouter Fok een plaats in de Davis Cupploeg. Hij verdrong daarin de Hilversum mer Rolf Thung, die toch nog altijd bij de beste tweehonderd tennis sers ter wereld staat gerangschikt. Terwijl van Wouter Fok buiten on ze grenzen vrijwel niemand ooit heeft gehoord, ondanks het feit dat hij al twee jaar in het Neder landse Kings Cupteam speelt. Ver der strekte Foks buitenlandse erva ring niet, maar achteraf bleek de keus van de Oegstgeestenaar om tegen de Grieken te spelen volko men correct. Vrijag al toonde hij aan dat hij ondanks tekortkomin gen in zijn spel een gelouterde tegenstander als Kalogeropoulos het vuur na aan de schenen kon leggen, zaterdagmiddag bleek hij in het dubbel de evenknie van Louk Sanders eh gisteren versloeg hij Kelaides. Woudstra reikt het hoogst en scoort voox Nederland in het duel met Finland. Akerboom (12) en Zwiers (rechts) namen deel aan de actie FOLKESTONE In de finale van de strijd om het Europese kampioenschap hockey voor ju nioren heeft het Nederlandse elftal met 4-3 verloren van West- Dultsland. In de strijd om de derde en vierde plaats versloeg Spanje Engeland met 1-0. Eer der had Nederland Engeland met 2-0 verslagen. Bij de rust, die bij de stand 1-0 voor Nederland (een benutte lan ge corner door Litjens) inging, hadden de niet bepaald van be scheidenheid overlopende gast heren nog alle vertrouwen in een goede afloop. Van Heumén: „Ik hoorde ze zeggen: we doen het gewoon net als zaterdag en we slaan straks toe". Even leek het er inderdaad op alsof Nederland, met Ties Kruize als laatste man, een zware helft tegemoet zou gaan. Twee minuten na de her vatting maakte Strödter uit een strafcorner zijn zevende toer- nooitreffer (1-1). In de tien minu ten die daarop volgden, kreeg West-Duitsland een regen van lange en korte hoekslagen te nemen. Toen bleek pas goed dat Van Heumen een grootmeester zet had toegepast door met Jeb- bink en Van der Staak twee ster ke krachten op de laatste lijn neer te zetten. „Anders hadden we zeker met 3-1 achter ge staan", aldus de bondscoach. De Nederlandse ploeg, veel beter op dreef dan zaterdag tegen Frankrijk, kreeg de gelegenheid zich weer op te richten en net als in de eerste helft aan aanval len te denken. Toch zag het er lange tijd naar uit dat West- Duitsland door de gelijke stand, dankzij veel betere doelcijfers, toernooiwinnaar zou worden. Vier minuten voor het einde brak een van de mooiste moménten in de wedstrijd aan. De snelle Van 't Hek gaf het sein tot een vloeiende aanval. Hij passte naar de andere kant van het veld, waar Doyer de bal onmiddellijk in de richting van de meegeko men Ron Steens stuude. De lan ge Hagenaar aarzelde geen ogenblik en passeerde doelman Schweisz met een hard, half hoog schot (2-1). De resterende tijd was te beperkt voor de West duitsers om nog iets terug te kunnen doen. Door het haast- ven. Net als in mei 1973 (Hal burg) was West-Duitsland op I gen bodem verslagen. I Tim Steens leverde één van belangrijkste bijdragen tot Ij succes als aanloop naar het vj reldkampioenschap volgend jai in Argentinië. De kleine Hao naar legde de doorgaans leven) gevaarlijke buitenspeler Trun| volledig aan de ketting. Tit Kruize speelde voor het eerst I zijn loopbaan een hele wedstr^ als laatste man in het Nederland elftal. De hoekige Hagenaar dec dat zeker niet slecht. „Hij kan h) leren", aldus Van Heumen. „Zij timing is goed en hij heeft eé strak schot. Een nadeel is dat een middenspeler van werel klasse kwijt ben". Doelman Si king is best tevreden met Krui als ausputzer. „Hij geeft rust dat is heel belangrijk". Toch blij Imbert Jebbink, nu rechterverdi diger, de eerste gegadigde voq/ de ausputzerplaats. Eindstand: 1. Nederland 3 3 0 0 6 2. West-Duitsl. 3 2 0 1 4 13- 3. Engeland 3 1 0 2 2 10- 4. Frankrijk 3 0 0 3 0 OOSTENDE Na het kwalificatie toernooi voor het Europees basket- balkamploenschap, dat In het voor laar In Stockholm en Helsinki door Nederland werd gewonnen, profe teerde coach Jan Janbroers dat zijn ploeg zich nog maar op zestig pro cent van zijn mogelijkheden bevond. Zonder Theo Kropman (verhinderd door werk), Anton van Helfteren (blessure) en Hugo Harrewijn (ver plichtingen in Frankrl|k), maar met Jlm Woudstra, Jan Loorbach en Kees Llmmen, bewees de „Scandinavische trein" zaterdag In Oostende ook te gen Finland goed te „sporen": 87—67, na een ruststand van 46—40. Nederland plaatste zich daardoor bij de eerste acht landen van dit kampioenschap. Het einde van de Nederlandse mogelijkheden ligt tussen de vijfde en de achtste plaats, maar belangrijker is de zekerheid dat Oranje zich voor het volgen de a-kampioenschap van Europa, 1979 in Italië, direct heeft geplaatst. Nederland heeft tegen Finland maar een helft problemen gehad. Dat kwam dan nog doordat in de basis Dekker. Woudstra, Limmen, Cramer en Akerboom het verdedigende werk aanvankelijk werd verwaarloosd. Met de inbreng Kip als center, en Zwiers, verviel die zwakte en kon Nederland de achterstand (1826) te rugbrengen (3434 na negentien minuten). On danks de 6 punten van Woudstra die conditio nele problemen had, en de matig schietende Akerboom (57 procent. 31 punten) kon de eerste helft toch nog worden afgesloten met een voorsprong van 45—40. Vermoeid De Finnen, die in de verlenging hadden verloren van België en daarna de schade tegen Europees kampioen Joego-Slavië tot acht punten beperk ten, waren vermoeid. De besnorde spelverdeler Sarkalahti, die zijn honderdste wedstrijd voor Finland speelde, werd meestal goed afge schermd door de felle en onbevangen spelende Renso Zwiers. Twee andere goede spelers, Mahlamaki en Koskinen, lieten het ook afweten. Mahlamaki verdween kort na de rust met vijf persoonlijke fouten en Koskinen kreeg van zijn trainer slechts negen speelminuten toebedeeld. Finland kreeg in de tweede helft de rekening gepresenteerd voor de eerder geleverde inspan ningen. Nederland „wervelde" naar een verschil van 20 punten. Slechts Kasko en Sarkalahti (ieder met 18 punten) vermochten er iets tegen te doen. Bank Twee factoren onderscheidden Nederland in positief opzicht: de breedte in de ploeg en het vermogen om een voorsprong vast te houden. Evenals tegen Spanje bleven Van de Lagemaat, Ploeggenoot Louk Sanders „Ik'heb van m!|n optreden gedu rende deze wedstrijd wel een beetje perplex gestaan", verklaar de Wouter Fok na afloop van zijn zege op Kelaides. „Ik heb mezelf nog nooit eerder zo goed kunnen concentreren. Dat was altijd mijn zwakke punt. Het Is me nu geble ken dat een goede voorbereiding van groot belang Is. Ik heb me nog niet eerder veertien dagen lang zo intensief met tennis bezig gehouden, maar nu dat wel Is gebeurd blijkt dat mijn spel toch nog behoorlijk vooruit kan gaan. Ondanks de lichte spierblessure In mijn linkerbovenbeen, waar ik al geruime tl|d last van heb. Ik heb er echter tijdens de voorbe reiding doorheen gebeten". Het is in de vaderlandse sportwe reld en de met talenten toch enst Wouter Fok geluk met bepaald niet gezegende tennisge- meenschap maakt daar geen uit zondering op niet ongebruike lijk onmiddellijk hosanna te roepen als een vertegenwoordigeneen ver dienstelijke prestatie levert. Van Wouter Fok zelf zul je zo'n lofzang niet horen. De student aan de Hogere Economische School, die over acht maanden zijn stage hoopt te beëindigen waarna de militaire dienst wacht stelt koel vast dat hij er nog iang niet is. „Ik vind tennissen erg leuk om te doen en ik heb er best wat voor over. Maar desondanks zou ik toch nog wel een stuk beter moeten gaan spelen dan ik nu doe om het een beetje te gaan maken, om eens een jaartje wat in het buiten land te gaan spelen. Ik vind dat ik dan tenminste tjet niveau van ijn zege op Kelaides. In het m Louk (Sanders; red.) zou moeten hebben voor ik er aan begin. An ders heeft het geen enkele zin". Voorlopig heeft Wouter Fok nog vijf dagen vakantie moeten opne men om In staat te zijn de voorbe reiding op de wedstrijd tegen de Grieken te kunnen meemaken. Maar die veer heeft hij achteraf met genoegen gelaten. Want hij ontdekte er zijn eigen mogelijkhe den door en die bieden perspec tief voor de toekomst. „Ik hoop in ieder geval in militaire dienst faciliteiten te krijgen om wat meer te spelen dan ik tot dusver heb gedaan", zegt Fok. „Als ik dan merk dat ik vooruit blijf gaan wil ik best een jaartje proberen inter nationaal te spelen. Dan zie je ook nog wat van de wereld. Ik heb er overigens nog helemaal geen zin Jden Frits Don in om een vaste baan te hebben. Van acht uur 's morgens tot vijf uur 's middags op een kantoor te zitten trekt me helemaal niet". Wouter Fok lijkt zich nu uit de anonimiteit omhoog te hebben gewerkt, hoewel dat voornamelijk eigen verdienste mag worden ge noemd. Net als bl| Louk Sanders gebeurt dat op wat latere leeftijd, omdat voordien de studie een (te) belangrijke plaats Innam. Maar meer nog dan Sanders mag Fok een doe-het-zelver worden ge noemd. „Aan mijn spel is nooit" zo veel aandacht besteed als bijvoor beeld bij Louk", zegt Fok. „Bij hem werden bepaalde slagen soms urenlang onder handen genomen, maar bij mij bleef het bij summiere adviezen. Maar dat is voor een deel ook toe te schrijven aan hej uaaaKHHi LIMBURG AAN DE LAHN Bondscoach Wlm van Heumen wreef zich verge noegd In de handen. „Dat is een geduchte tegenval ler voor de Duitsers", zei de Brabander, nog nage nietend van de verras sende overwinning die zijn team op het kunst gras van Limburg aan de Lahn tijdens het vlerlan- dentoernooi op gastheer West-Duitsland behaalde (2-1). Nederland nam daarmee revanche voor het verlies, dat op 26 juni inhet vijflandentoernool in Amstelveen werd gele den (4-3). Na de moeiza me overwinningen van Oranje op Engeland (3-2) en het zwakke Frankrl|k (2-1) en de hogere scores van West-Duitsland tegen dezelfde tegenstanders (resp. 6-3 en 6-0) keek men In het Nederlandse kamp met gemengdè ge voelens uit naar het di recte treffen. Temeer daar West-Duitsland vlak voor de Olympische spe len In Limburg al eens met 6-1 had uitgehaald tegen Nederland. Het pessimisme bleek misplaatst. Door een ijzersterke taktiek en een goede techniek werden de Duitsers bij vlagen overspeeld. Ron Steens op weg naai de beslissen de treffer in het duel met West-Duits land. Krause en Peter kunnen hem niet stuiten IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW- feit dat ik de centrale training niet zo intensief heb kunnen bijwonen, daar werd ik pas als zeventienjari ge voor uitgenodigd". De tekortkomingen in het spel van Wouter Fok traden gisteren in zijn duel met Kelaides overduidelijk aan het licht. Nadat de Nederlan der een uiterst voortvarende start had gehad (5—0 voor in de eerste set, binnen een kwartier) viel er een soort verkramping waar te nempn bij Fok. Verdwenen was opeens het brutale pressiegeweld, waartegen de Griek geen enkel wapen had kunnen vinden. „Ik weet niet precies wat de oorzaak was", zei Fok later, „het ging mis schien wat te goed en dat hoge begintempo was kennelijk niet vol te houden. Maar die Griek ging ook wel wat beter spelen, met die hogge ballen waar ik helemaal niet van houd". Hoewel in het spel van Kelaides nuawelijks enige wijziging te bespeuren viel kon de Griek toch nog twee games op zijn naam brengen alvorens Fok zich zo veel hervond dat hij de set kon pakken: 5—2. Vervolgens ging het hele maal mis met Wouter Fok. Hij verspeelde de tweede en derde reeks en zijn vooruitzichten zagen er weinig rooskleurig uit. Maar de tien minuten rust bleken wonderen te hebben gedaan. „In de kleedkamer riep Iedereen maar dat Ik In mezelf moest gelo ven, dat ik een beter spellet|e speelde dan die Griek. Dat heeft geholpen. Ik speelde na die pau ze veel zelfbewuster". Nikos Kelaides ondervond het. De Griek werd de schande van twee maal 5—0 bespaard in de vierde en vijfde set maar de zege van Wouter Fok was er niet minder overtuigend om. Hij had zijn eerste internationale zege van enige allu re binnen en bracht daarmee zijn team in de derde ronde van het Davis Cup-toernooi. Daarin moet in maart in Praag tegen Tsjecho-Slo- wakije' worden aangetreden, welk duel waarschijnlijk „binnen" wordt afgewerkt. De bond zal trachten dan ook Tom Okker te strikken. Louk Sanders bracht gisteren de eindstand op 41 door Nicolas Kalogeropoulos op de knieeën te brengen. N FRANK WERKMAN Uitslagen: Sanders/Fok—Kalogero- poulos/Kelaides 6—1, 6—2, 6—2; Fok—Kelaides 5-2, 4—6, 2-6, 6—0, 6—1sanders—Kalogeropou los 5—6, 6 4, 3—6, 8 6. Kragtwijk en Loorbach de hele wedstrijd op de bank. maar tussen de resterende negen spelers kon Janbroers naar believen wisselen. Scorers Nederland: Akerboom 31, Cramer 17, Zwiers 10, Hagens 7, Woudstra 6, Dekker 6, Faber 4, Limmen 4, Kip 2. Finland: Sarkalahti 20, Kasko 16. Sten 8, Mahla maki 6, Rauramo 4, Laitinen 4, Legnell 3, Kaponen 2, Mantinen 2, Kostinen 2. De uitslagen van de andere wedstrijden, die op de derde dag van het toernooi om het Europees kampioenschap werden gespeeld gisteren was een rustdag zijn: Groep Oostende: Tsjecho-SlowakijeSpanje 73—70 (36—37), Joego-Slavie—België 111—83 (45—43). Groep Luik: Italië—Oostenrijk 85—70 (41—37), Rusland—Israël 103—69 (61—38), Bulgarije Frankrijk 87-76 (51—33). De standen zijn: Groep Oostende: Tsjecho-Slowakije Joego-Slavië Nederland België Spanje Finland Groep Luik: Rusland Italië Bulgarije Frankrijk Israël Oostenrijk Wouter Fok is tot het besef gekomen dat zijn spel behoorlijk vooruit kan gaan. Het bewijs leverde hij afj pen weekeinde in Zeist DEN HAAG Italië, houder van de Davis-beker, ontmoet in de eind van het toernooi van 1977 Australië. In Rome versloegen de Itall Frankrijk met 41. In Buenos Aires nam Australië een besliss voorsprong van 3—1 op Argentinië. Het dubbelspel, dat zaterdag] vijfde set op de stand 2—2 wegens invallende duisternis werd geg werd gistermorgen een eenvoudige prooi vopr de Australiërs. Dei Alexander wonnen in nauwelijks vijftien minuten de set (6—2) c| partij. Het derde enkelspel tussen Dent en de Argentijn Cano (4 eerder van Alexander had verloren) leverde ook een Australische) op (6—4, 64. 6—3), waardoor de laatste partij tussen Vilas (die vi Dent versloeg) en Alexander uitsluitend nog statische waarde heeft. In Rome zorgde Dominguez voor het enige Franse punt door Barai te verslaan. Barazzutti won eerder van Jauffret. Panatta terwijl /Bertl ci het dubbel tegen Jauffret/Dominguez simpel wonnen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 20