Eclcbc Somcmt Zesling heeft overlevingskans ooruitgang in vredesoverleg Midden Oosten „Indonesië achter molukse rellen" )AYAN PENDELDE TUSSEN EUROPA EN TEL AVIV .Bijna 300 miljoen steun aan bedrijven Argentijnen wachten Twee verliezers Manchester United uit Europacup gestoten Nieuwtje „slaat aan" Rapenburg 2 Leiden postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chof-redacteur: Wim Buijtaweg. ■rtenties (excl.BTW) 0.46 per mm; Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) pnementen: kwartaal 40.45: jaar 150.30; losse nummerj: 55 cent. Maandag 19 september 1977,67e jaargang no. 20841 Prows Ned. I om 20.15 uur „Last night of the Proms". Om 19.30 uur Sil de strandjutter en om 22.35 uur „De acupuncturist". Ned. II om 19.04 uur „De multi nationals: macht en onmacht". Om 20.55 uur Klaverweide en om 22.20 uur Achter het nieuws met dreigend massa-ontslag bij Hoogovens. Droog en overwegend zonnig Droog en overwegend zonnig weer met een zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost en maxima omstreeks 16 graden. Morgen zon: 7.22-19.43. Maan: 15.28-0.20. Scheveningen hoog water: 8.30-20.59. Laag water 4.14-16.32. (Van een onzer verslaggevers) IDEN De zesling, die gistermor in het Academisch Ziekenhuis in den is geboren, maakt het, evenals pnoeder, redelijk goed. Het zestal rd gistermorgen om kwart voor I door een medisch team van vijf- i specialisten, langs operatieve j op de wereld geholpen. De moe- 1 was wegens onvruchtbaarheid met hormonen behandeld. Prof. J. Bennenbroek Gravenhorst, de leider van het medisch team vertelde gisteren dat de vier dochters en twee zonen van het echtpaar Nijssen uit Heemskerk meer dan 75 procent over levingskansen hebben. Meestal ont staat bij deze zevende maands-meer- lingen een dodelijke infectie van de luchtwegen. „Pas over twee weken kunnen we zeggen of de zes het zullen halen of niet", aldus prof. Bennen- broek Gravenhorst. Moeder'Corrie Nijssen was al begin augustus in het ziekenhuis opgeno men, omdat duidelijk was gebleken dat er veel meer dan één baby op komst was. Daar is zij tot aan de geboorte medisch begeleid. Van dit gebeuren heeft de audio-visuele dienst een film gemaakt Die heeft zij - om dat ze tijdens de geboorte - die slechts zeven minuten in beslag nam - onder •narcose was, gisteravond mogen zien. De publiciteitsbelangen van het echt paar en de zes, worden behartigd door Cor Coster van het bureau Inter-Foot- ball en schoonvader van Johan Cruyff. Zie verder pag. 7/5. ;en van de zes kort na de bevalling, die in zijn geheel door de audiovisuele dienst van het Universitair Medisch Centrum in Leiden werd gefilmd, COMITÉ ZUID-MOLUKKEN ASSEN (ANP) Er moet een scherpe controle komen op de Indonesische gehei me dienst in Nederland. Dat beleidsadvies geeft de Groningse hoogleraar, prof. H. Baudet in een zwartboek over de Zuidmo- lukse kwestie. Het boek is zaterdag in Assen gepubliceerd door het landelijk co mité Zuid-Molukken (LAC) waarvan Bau det bestuurslid is. „Er zijn sterke aanwijzingen dat het plan van Zuidmolukse jongeren om koningin Juliana te gijzelen, uitgelokt is door Indo nesische agenten. Toen het plan rond was is het waarschijnlijk doorgegeven aan de Nederlandse autoriteiten," zegt Gerhard Knot, eveneens bestuurslid van het LAC. Volgens het comité is de Indonesische vei ligheidsdienst ook op andere terreinen ac tief in Nederland. De dienst, de Kobkantib, richt zich vooral op de Zuidmolukse ge meenschap. Via mantelorganisaties pro beert de dienst onrust te zaaien onder Zuidmolukkers, zegt Knot. „Ik acht het niet onmogelijk dat Indonesische agenten de. rellen geprovoceerd hebben tijdens de procesweek in Assen tegen de Molukse treinkapers en schoolbezetters," zegt hij. Het zaterdag gepubliceerde zwartboek geeft een voorlopige uitslag van een enque- te die gehouden is in de Zuidmolukse wijk in Assen na de wapenzoekactie van zater dag 10 september. Daaruit blijkt onder meer dat de politie veel huizen doorzocht heeft zonder een huiszoekingsbevel te to nen. Van de 109 families die tot nu toe ondervraagd zijn, zeiden 21 dat ze zo'n bevel wel gezien hebben. In 88 gevallen was geen bevel getoond, aldus dë geenque- teerden. Twee meisjes onder trein ROOSENDAAL Twee meisjes zijn gis teravond in de omgeving van Roosendaal om het leven gekomen, toen zij een rood licht negeerden en onder een trein raakten. Paulina Post (13) en Monique van der Velden (12) waren op weg naar de buren die aan de andere zijde van de spoorlijn wonen en lieten eerst een andere trein passeren. De politie vermoedt dat zij door het feit dat de treinen ter plaatse links rijden, zijn misleid. |IEW YORK (AP) Na een lang weekeinde van i die hij zijn eigen medewerkers be- is de Israëlische minister van buitenlandse i Mosje Dayan, vandaag in Washington be- i begonnen met de Amerikaanse presi- int Carter. Aangekondigd was dat Dayan vrij- vanuit Brussel, waar hij zich toen bevond, i doorvliegen naar de Verenigde Staten. Zater- dook hij echter onverwachts op in Parijs, terdagavond was hij in Tel Aviv waar hij ruim een uur lang in besprekingen was met premier Menachim Begin. Gistermorgen vloog de Israëli sche bewindsman naar Zurich, waar hij na een verblijf van twee uur weer opstapte om ditmaal wel naar New York te vliegen. Volgens berichten uit New York en Tel Aviv zou een belangrijke ontwikkeling in het vredesoverleg voorhet Midden Oosten de reden zijn geweest voor een spoedgesprek tussen Dayan en Begin. Dayan zou op de hoogte zijn gebracht van een belangrijke stap in het streven naar besprekingen tussen Israël en de Arabische landen. Ook menen sommige waarnemers dat Dayan in Parijs zijn Egyptische ambtgenoot Fachmy had gesproken, maar zegslieden van de Egyptische minister ontkenden dit in alle toonaarden. Fachmy is overigens gisteren wel naar Parijs gevlogen waar hij twee dagen besprekingen zal voeren voor ook hij naar de Verenigde Staten gaat. Voor zijn vertrek zei Fachmy in Cairo dat hij slechts een 1EN HAAG (ANP) Minister Lubbers an economische zaken leeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij in de eerste helft ran dit jaar 285 miljoen gulden steunverlening aan individuele ledrijven heeft toegezegd. In een brief aan de Kamer voegt hij tieraan toe, dat dit omvangrijke beroep op de werkgelegenheids gelden nodig is door de, ook internationaal, voortdurende zwakke Economische ontwikkeling. Inmiddels kunnen voor 1977'verplichtingen voor steunverlening aan ndividuele bedrijven aangegaan worden tot een totaalbedrag van >27 miljoen gulden, waarbij is inbegrepen 102 miljoen gulden aan Dverloop uit 1976. De steun, die in de eerste helft van dit ijaar is toegezegd, is hoofdzakelijk gegaan naar bedrijven in de metaal- en de textielin dustrie. In de metaalindustrie kregen in totaal 32 bedrijven steun voor een bedrag van in totaal 138,4 miljoen gulden. In de textiel tregen 17 bedrijven gezamenlijk 78 miljoen gulden toegezegd. Eén chemisch bedrijf ontving hulp voor in totaal 42,5 miljoen gulden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant- alsnog ge-I bracht. MAROKKAANS ECHTPAAR OMGEKOMEN ROELOFARENDSVEEN - Bij een verkeersongeluk op rijks weg 4 (Amsterdam - Den Haag) ter hoogte van Roelofarends- veen is zaterdagmiddag een Ma rokkaans echtpaar uit Amster dam om het leven gekomen. Hun zoontje raakte zwaar ge wond, een meisje bleef onge deerd. De slachtoffers zijn de 42-jarige Mohammed Ma an an Dincün en zijn 34-jarige vrouw Fatima Ab- delkader. Hun auto raakte door onbekende oorzaak van de weg in de berm en reed tegen een boom. De vrouw was op slag dood, de man overleed even la ter aan zijn verwondingen. Zigeunerprotest Onder leiding van hun „koning" Petaio demon streren sinds vanmorgen vroeg enkele tientallen zi geuners in Den Haag te gen het beleid van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. Zij zijn met ruim twintig wagens voor het gebouw van de VNG aan de Nassaulaan gaan staan. Volgens Petaio gaan zij niet eerder weg dan nadat zij van het VNG een duidelijk standpunt hebben ontvangen voor het aanwijzenvan aanwij zen van aan zigeuners in de Nederlandse gemeen ten. Vanmorgen kwam het op het Plein tot een inci dent toen een marechaus see de intocht van de zi geuners trachtte te stuiten met enkele hekken. Een van de auto's uit de stoet reed er dwars doorheen en de politieman moest zich met een ssprong in veiligheid brengen. De be stuurder is gearresteerd. BUENOS AIRES Voor hot toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal dat In juni 1978 In Argentinië wordt georganiseerd, begon zaterdag In Buenoa Alma da kaart verkoop bil de nationale bank van Argentinië. Er slechts een uiterst dun rijtje gegadigden. Er waren 22.227 kaarten beschikbaar, geldig voo, wedstrijden in de groepen die in Buenos Aires. Mat del Plata. Rosario. Mendoza of Cordoba spelen. De prijzen per serie bedragen 365 tot 500 gulden en dat is voor Argentij nen. hoewel ze bezeten zijn van voetbal, een enorm bedrag. Ze wachten daarom maar en hopen dat die kaarten voor de series niet worden verkocht want dan kunnen er kaarten per wedstrijd worden aangeschaft. Dat is ten eerste goedko per en ten tweede zitten ze dan niet opgescheept met een serie waarbij ze ook moeten betalen voor wedstrijden die ze misschien helemaal niet willen zien. Marokkaans feest werd knokpartij (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een Marok kaans feest in De Doelen in Rotterdam is zaterdagavond op een massale vechtpartij uitgelo pen. De zaal, waar 500 Marok kanen bijeen waren, moest door de politie worden ontruimd. Voorzitter Nel Soetens van het comité pro-gastarbeiders, die onder meer werd bespuwd, heeft de Marokkaanse geheime dienst.Amicale" ervan beschul digd het handgemeen te hebben uitgelokt. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de schade aan de zaal is aanzienlijk. DRAMA In het Amerikaanse plaatsje Rotterdam (staat New York) is zaterdag een 23-jarige man doodgereden door de vrouw die hij pas enkele uren daarvoor had getrouwd. De 21- iarige bruid is voorlopig aange houden wegens .rijden onder invloed". Het paar was na de receptie op weg naar de nieuwe echtelijke woning. FOOI Saverio Marando, een 64-jarige Italiaanse postbode in ruste, kreeg zaterdag na maan den wachten eindelijk zijn eer ste pensioenuitkering - een che que ten bedrage van 700 lire of twee gulden. Voor een hele maand, wel te verstaan. Maran do stuurde de cheque door naar een weeshuis met het verzoek „God te bidden om vergeving voor degenen die me een derge lijk pensioen durven uit te beta len". boodschap van president Sadat meevoert voor president Carter. In die boodschap wordt de Egyp tische positie ten aanzien van het verwerven van vrede in het Midden Oosten uiteengezet, aldus Fachmy. De boodschap draait voornamelijk om het feit dat er geen vrede kan zijn in het Midden Oosten zonder dat er een politieke oplossing is. voor het Palestijnse vraagstuk en er een Palestijn se staat is gevestigd in Frans-Jordanië, aldus Fachmy. j DEN HAAG Er is stiekemweg toch al bijna eenvierde van de betaalde voetbalcompetitie achter de rug en de gevestigde or de" Is aardig ge weld aangedaan. Alleen PSV hand haaft zich maar de grootmachten Ajax en Feyenoord, voor al de laatste, moeten steeds nadrukkelijker voor hun kwalificatie zetten. Onderaan huizen de trouwe klanten. Telstar verwierf eindelijk het eerste punt al was dat tegen een eveneens schamel optredend Haarlem. Maar in Velsen zal dat eerste schaap over de dam juichend verwelkomd zijn. Het is misschien het begin van het herstel en dat is ook leuk voor Hoogovens dat bij Telstar een vingertje in de pap heeft. ROME In het Sportpaleis van Rome werd zaterdagavond het ooksduel tussen Galindez en Lopez gehouden om het wereldkampioenschap halfzwaargewicht. De Argentijn Ga lindez versloeg zijn uitdager uit Mexico en er werd nog wat nagekaart tot in de kleine uurtjes zelfs. Een van de organisatoren van het gevecht, zekere Lorenzo Spagnoli, trad op zondagochtend naar buiten. Aan de ene arm bevond zich zijn vrouw en in de andere arm klemde hij een kistje waarin achttien miljoen lire aan entreegelden zat. Vier bandieten traden op Spagnoli toe. sloegen hem bewusteloos en ontfermden zich niet over hun slachtoffer maar over dieps kistje met duiten. Zo was, behalve Lopez ook de organisatie verliezer. Dat is gezellig. Lekker in het (zaterdag)zonnetje zitten, een kennelijk leuke wedstrijd zien in dit geval tussen de zaterdagteams van CWP en Quick Steps—, het lover in de rug en de „bruinmaker" boven het hoofd. En niet de kans lopen dat hier of daar een rel uitbreekt waardoor je je lekker zittend bankje met de grootste spoed moet verlaten om niet erbij betrokken te raken. Dat is zo. met een flesje fris (zie nummer drie van inks) uiterst best uit te houden BERN (Reuter) De strafcommlssle van de Europese voetbalvond (UEFA) heeft besloten Manchester United uit te sluiten van verdere deelneming In het lopende toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Dit naar aanleiding van het wangedrag van supporters van de Engelse club tijdens de eerste wedstrijd voor de eerste ronde tegen Saint Etienne, die vorige week in Frankrijk Is gespeeld en In 1-1 Is geëindigd. Ajax heeft zich zij het geenszins overtuigend - hersteld tegen de De venter adelaars PS.V. is nog altijd koploper en N E C. vond de weg terug naar het pad der overwinning via F.C. Den Haag DEN HAAG Sinds enkele weken kent het rolhockey ook de gele en rode kaart. De Haagse scheidsrechter Wim Vierhout is dapper in de weer met de ze kaarten. In acht dagen deelde hij tweeëntwintig keer geel uit en twee maal rood. In de meeste gevallen waren de spelers het er niet mee eens. Bij geel krij gen de spelers een tijdstraf. Bij rood moeten ze voor de hele wedstrijd van de baan verdwijnen. Bij de wedstrijd Duijvestein-Mara- thon. de Haagse derby, werd giste ren maar liefst der tien keer het geel -getoondAfgelopen zaterdag bij Rotter dam-Olivetti vier maal geel en vorige week zondag bij Marathon-ZRC vijf keer geel en twee maal rood.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1